Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Žihle
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Rady a tipy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Žihle - viklany

Tipy na výlet Rodina s dětmi Celodenní výlet Do přírody

U Viklanu
U Viklanu  •  Fotografie (10)  • Foto: Long.mann

Kam a jak jedeme?

Naše trasa vede hlavně po žluté turistické značce, která začíná na nádraží v Žihli. Vlak zde jezdí opravdu jednou za čas, proto si můžeme po odjezdu potkávajících se souprav zkrátit cestu přechodem přes trať, jinak značení vede přes přejezd vzdálený cca sto metrů.

Po žluté stoupáme směrem k lesu. Ta se těsně před koncem vesnice stáčí ze silnice na lesní a už je zde vnímána rostoucí vůně zdejších porostů. Uhrane snad každého, s kým sem vyrazíme, neboť je mi známo málo míst v republice, se kterými by se pocit z těchto vůní dal srovnávat.

Když už se i poslední obydlí ztratí z dohledu, docházíme k první lavičce u jakoby jen odhozených kamenů s vytesaným nápisem "Cesta paní Růženy Slavíkové - Mattueové". Je to výzva na první lesní svačinu, na nabrání sil, protože očekávám od každých dalších kroků dále pocity s otevřenými ústy a realizaci her připravených pro ratolesti.

U Viklanu
U Viklanu  •  Foto: Long.mann

Hned za tímto svačinovým místem se dohledáváme pokračování značení. Najednou si všímáme i značek místních domorodců v podobě bílé šipky na stromě s puntíkem. Tato značka by nás po nějakou dobu vedla stejnými body naší cesty, jako turistická značka, jen jinudy. Jde o spojovací značení mezi dříve zmíněnou vesnicí a nedalekými Školami v přírodě. Nicméně směr naší chůze se stáčí do prudkého krátkého stoupání, kde po chvilce nacházíme naše zmačení.

Dalším zastávkovým místem je šutr zaparkovaný mezi stromy. Trošku větší, než jsou ostatní kolem, proto byl uznán i místním zajímavým bodem a pro jeho vyjímečnost, možná stáří, se nechal pojmenovat jako Dědek. Žádné vrásky bych na něm nehledal, bude jich nepočítaně, vždyť jde o sest netrů vysoký a dvanáct metrů dlouhý balvan, čímž se řadí mezi největší u nás. O kousek dál po žluté se usídlila i jeho Bába, co by to bylo za dědu bez báby, že? Jenže krásu obou balvanů, jako správný milenec, tak nějak i narušuje plochý odhozek dalšího balvanu nesoucí vyryté jmého Leonardo. Zde již začíná příběh Báby a Dědka ožívat fantastickými příběhy. Každý si zde příjde na ten svůj a místo se tím stává o to zajímavějším. Byl to milenec podle dospělých? Byl to zakletý princ, podle těch malých špuntů, co cestují s námi? Jak říkám, každý si zde najde ten svůj příběh.

Po asi dvou kilometrech žluté, kdy část z ní je po málo frekventované neudržované asfalfové cestě, šplháme do mírného stoupání na místní Viklany, v některých mapách také vedené jako Skalní městečko. Mnohé viklany vypadají, jako by zanedlouho měly spadnout, někdy se mnohatunové balvany doslova houpají na pár centimetrech podložení. Situace jsme ihned využili například k fotce v albu, kdy jsme z naší ratolesti udělali stavitele Obelixe ujíždějícího na Menhirech. Jezdím sem již řadu let a i když sestava vypadá opravdu hrozivě, považuji tyto balvany i pohyb na nich za bezpečný, tak je čas na vyřádění se špuntů a naší další svačinku. Nenechte se opět zmást místním značením v červenobílém kolečku. Jde opět o spojnici, tentokrát však mezi vesnicemi Žihle a Nové Dvory, kde jsme s jejím sledováním v minulých cestách skončili u restaurace (viz v mých dalších příspěvcích).

Cesta nás vede zpět na asfaltovou cestu, ale ne na dlouho, po pár desítkách metrů se opět stáčí na lesní pěšinu vedoucí k Rozcestí Uhlířská louka. Pokud jsme již byli na Viklanech, toto místo nás jistě již neuhrane tolik, jak bychom asi očekávali, ale cestou před rozcestím je možné narazit na další spoustu různě poskládaných i poházených balvanů, ve kterých při správném úhlu pohledu je možné vidět například Čertovu hlavu nebo i sedící žábu. Zajímavostí na cestě je i balvan zabořený do země, jehož podklad je široký pouze jednu třetinu jeho šířky v nejširším místě, jinak by se to dalo popsat jako krk s hlavou a při troše snahy je možné si i toto v balvanu představit.

Na Uhlířské louce jsme zvolili kratší cestu zpět do Žihle, tedy pokračujeme po žluté až k rozcestí U Nového dvora, kde nás navede modré značení do vsi. Jestliže cestujete v době, kdy již roste ovoce, bude jistě potěšením, že na začátku vesnice začíná planá ovocná alej. Značka nás dovede až k nádraží a hurá na další výlety...

Nenechte se opět zmást místním značením v červenobílém kolečku. Jde opět o spojnici, tentokrát však mezi vesnicemi Žihle a Nové Dvory, kde jsme s jejím sledováním v minulých cestách skončili u restaurace (viz v mých dalších příspěvcích).

Za čím jedeme?

Vyrazili jsme za přírodními zajímavostmi v podobě Viklanů, mohutných balvanů a mnoho příběhů, které tato místa skrývají a vytvářejí v naších fantaziích.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Dědek
Dědek  •  Foto: Long.mann

Najíst se dá přímo v obci Žihle, kdy odbočíme hned z nádraží do vsi po modrém či zeleném značení, kdy asi po dvou stech metrech narazíme po levé straně na menší hospůdku / restauraci. Jestliže jsme dostali zálusk na něco sladkého, kolem krámku naproti hospůdky vede cestička do zadních uliček, kde je důmyslně, při odbočení vpravo, ukryta naprosto vinikající pekárna, v pekárně cukrovinky, v cukrovinkách plno energie...

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Každopádně nejkrásnější je na celém tomto výletu ta příroda, skoro až ohlušující ticho provázené nezapomenutelnou a specifickou vůní patřící právě k tomuto lesu. Les je v současné době (05/2011) zřejmě po utoku prudších větrů, tedy obtížněji sjízdný při výberu ciklovýletu, nicméně je udržovaný a na nějaký ten odpadek jen tak nenarazíte. Možná jsem je neviděl, možná tam opravdu nejsou.

Ostatní informace

Doporučuji například jako jednodenní víkendový výlet, kdy my jsme využili nabídky Českých drah, jízdenky SONE+, místo se totiž nachází na zlomu hned tří krajů a to Ústeckého, Plzeňského a Středočeského, čímž je tato nabídka levnější pro cestovatele ze vzdálenějších míst.

Poslední aktualizace: 14.5.2011
Autor příspěvku: Long.mann
Kvalita příspěvku:    
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Žihle - viklany</strong> mapa
mapa Žihle - viklany

Příspěvky v okolí Žihle - viklany

Skalní městečko Viklany je skupina balvanů biolitické žuly, která byla vyhlášena roku 1933 chráněným územím. Balvany Dědek a Bába vznikly bochníkovitým zvětráváním a rozpadem hrubozrnné žuly. Jsou široké přes deset metrů a vysoké kolem pěti metrů. Nedaleko od nich se nachází další shluk menších kamenů a viklanů.…
Přírodní památka
Obec Žihle se rozkládá v oblasti Žihelské vrchoviny, u východního okraje přírodního parku Horní Střela, severozápadním směrem od města Kralovice a severovýchodním směrem od města M…
Jen pár kilometrů po ŽTZ severozápadně od Žihle se nachází oblast obřích kamenů. Najdete tu i největší balvany oblasti - Dědka a Bábu - které váží několik tun a měří kolem 4 - 6 metrů. O několik km dál po žluté je…
Skalní útvar
Viklan u Žihle Jedná se o malé skalní městečko, poblíž obce Žihle. Již od roku 1933 je toto místo vyhlášeno chráněným územím. Balvany na tomto místě jsou…
Osada
Místo s názvem Žihle se nachází severním směrem od okresního města Plzeň v malebné přírodní krajině. Jedná se o velice pozoruhodné geologické útvary různých zajímavých tvarů a velikostí, z nichž j…
Rabštejn nad Střelou leží v Západních Čechách, severním směrem od města Plzeň. Městečko se rozkládá mezi Tepelskou vrchovinou a Rakovnickou pahorkatinou. Městečko je postaveno na pravém b…
Zbytky gotického hradu nad stejnojmenným "nejmenším městem v Čechách", v malebném údolí Střely.
Nejmenší město v České republice, ale i v Evropě ? Rabštejn nad Střelou, nacházející se na Plzeňsku, se chlubí řadou pozoruhodných památek, patří mezi ně i zřícenina hradu a barokní zámek. Z hradu se dochovaly z…
Rabštejn nad Střelou leží v přírodním parku Horní Střela, obtékán ze tří stran řekou, na cestě mezi Manětínem a Žluticemi. Patří mu jedno prvenství: je nejmenším městem v ČR a nejspíše i ve střední Evropě. S počtem obyvatel, který se už od počátku devadesátých let pohybuje mezi 20 a 30 "kousky", by stěží dal dohromady třeba jen fotbalové družstvo:-) Přesto, že jde o městečko počtem obyvatel zanedbatelné a rozlohou neveliké…
Řeka
Střela pramení u Toužimi,napájí vodou Žlutickou přehradu(nádrž na pitnou vodu),protéká údolím kolem Žlutic,Chyše,Rabštejna,kolem městečka Plasy a vlévá se do Berounky. Nejzajímavější je …
Tipy na výlet
Zámek Chýši nalezneme ve stejnojmenné obci na západě České republiky. Zámek je v soukromém vlastnictví manželů Ing. Vladimíra a Marcely Lážaňských z Děčína, kteří zámek zakoupili koncem roku 2005. Hned v následují…
Zámek je významnou památkou obce Chyše na Karlovarsku. Zámek je mohutná čtyřkřídlá budova se dvěma polygonálními věžemi. Ve východním zámeckém křídle jsou arkády. V přízemí se zachovala m…
Přibližně v polovině trasy mezi Karlovými Varya Rakovníkem leží obec Chyše, kde leží stejnojmenný zámek, sídlo hraběcího rodu Lažanských. V blízkosti zámku je pivovar s Restaurací. Doporučuji, chutné a ceny jsou …
Městečko
Manětín leží v Západních Čechách, severozápadním směrem od Plzně. Město se rozkládá v údolí tvořeném Manětínským potokem. Manětín je obklopen lesy. Jižním směrem od města je oblast přírodního parku Manětínská a …
11.2km
více »
Barokní Zámek Manětín se nachází v Plzeňském kraji. Zámek je otevřen v dubnu a říjnu pouze o víkendech a svátcích a od května do září denně mimo pondělí. Zámecká expozice představuje barokní mobiliář a unikátní soubor…
11.4km
více »
Klášter nese jméno podle původní kaple zasvěcené panně Marii. Leží ve stejnojmenné obci, která se rozkládá mezi třemi velkoměsty, Karlovými Vary, Plzní a Prahou. Zmíněná kaple byla postavena roku 1186. Po husits…
11.7km
více »
Tipy na výlet
Mariánská Týnice je bývalé probošství cisterciáckého kláštera v Plasích, západně od městečka Kralovice. Je ve vsi Mariánský Týnec a slouží dnes jako Muzeum a galerie severního Plzeňska.…
11.8km
více »
V romantickém údolí řeky Střely se rozkládá bývalý cisterciácký klášter založený před rokem 1146 knížetem Vladislavem ll. Klášterní Areál prodělal několik přestaveb, z nichž nevýznamnější je přestavba kon…
14.4km
více »
Zřícenina
Půvabné zříceniny hradu Krašov stojí na skalnatém ostrohu nad levým břehem řeky Berounky jihovýchodně od Kralovic na Plzeňsku. Krašov je jedním z nejstarších šlechtických hradů u nás. Hrad měl rozsáhlé hospodářské Př…
21.1km
více »
Tipy na výlet
Nedávno jsem si tu v příspěvku jednoho z mých kolegů přečetla, že prý vlastně na Krakovci kromě toho, že se tam točila pohádka "Ať žijí duchové", není co vidět. Domnívám se, že je třeba…
21.3km
více »
Krásný Dvůr Nejstarší písemná zmínka o Krásném Dvoře je známa z roku 1295, kdy je připomínán Vilém z Krásného Dvora. V první čtvrtině 16. století se stal majitelem Krásného Dvora Václav Pětipeský z Chýš, kt…
21.4km
více »
Rakovník leží ve Středních Čechách, jihozápadním směrem od Kladna. Město se rozkládá u západního okraje chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko a pod vrcholky kopců Rakovnické pahorkatiny. Východním směrem od města se rozprostírá les a západním směrem můžeme kromě lesů vidět ovocné sady a severozápadním směrem také rozlehlé plochy chmelnic. Nedaleko jihozápadního okraje města bylo vybudováno nevelké letiště. Nedaleko východního okraje města je vybudováno několik menších rybníků a Bar…
27.6km
více »
DinoPark - Unikátní Výprava do druhohor. Jedinečný zábavní park, součást ZOO Plzeň, druhohorní zvířata v životních veliksotech v přirozeném prostředí. Zábavní i vzdělávací funkce, naučná…
33.3km
více »
ZOO s Botanickou zahradou, skleníkem se sukulenty, dětským koutkem, novou expozicí vesnického hospodářství. Na 21,5 ha svého areálu chová v současné době více než 2500 jedinců od 550 druhů obratlovců a na 150 dr…
33.6km
více »
Stavba Chrámu sv. Bartoloměje po r. 1295, dokončení v počátkem 16. století. Velké síňové trojlodí nadané značnou vertikalitou, s jedinou vysokou, štíhlou věží při severní…
34.8km
více »
Právě v plzeňském pivovaru se v polovině 19. století odehrála revoluce v pivovarnictví. Poprvé v historii lidstva bylo vyrobeno pivo, jak je známe dnes - správně hořký nápoj zlaté barvy, se sněhobílou pěnou. Dnes je pivovar živým a dynamickým místem…
34.9km
více »
Karlovy Vary leží v Západních Čechách. Karlovy Vary jsou světově známé a vyhledávané lázeňské město. Ve městě se každoročně pořádá Mezinárodní filmový festival. Karlovy Vary se rozkládají u soutoku řek Ohře a Tepl…
39.4km
více »
Zámek
Klasicistní lovecký Zámek Kozel je v posledních letech nejnavštěvovanější památkou na Plzeňsku. Zámek stojí na svahu nad řekou Úslavou, 2 kilometry východním směrem od Šťáhlav. Zámek je možné navštívit v dubnu a ř…
Klínovec je nejvyšším vrcholem Krušných hor, a tyčí se nedaleko hraničního přechodu Boží dar a lázní Jáchymov. Z vrcholu lze za zvlášť dobré viditelnosti zahlédnout dokonce Sněžku , šumavský Javor, Říp či pražs…
45.9km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace