Železná Ruda
Železná Ruda leží v Západních Čechách, jižním směrem od města Klatovy a v těsné blízkosti hranice s Rakouskem. Město se rozkládá v chráněné krajinné…

více o Železná Ruda

Turistika.cz doporučuje
Železná Ruda
Cestování a výlety
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Železná Ruda
Tipy na výlet vybrat: vše / nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Ostatní vybrat: vše / nic
Babyfriendly
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Prima Port
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Bouda
Boží muka
Chata
Chrám
Drobné památky
Dům, budova
Farma
Hrad
Hradby
Hrádek
Hradiště
Hřbitov
Hřebčín
Kaple
Kašna
Klášter
Kostel
Kříž
Lapidárium
Letohrad
Mešita
Měšťanský dům
Muzeum
Památník
Panský dvůr
Pevnost, opevnění
Pomník
Radnice
Rotunda
Rychta
Salaš, koliba
Skanzen
Socha
Statek
Synagoga
Trosky
Tvrz
Zámeček
Zámek
Zřícenina
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Hora
Hřeben
Jeskyně
Jezero
Jezírko
Kámen
Kaňon
Kopec
Krasový útvar
Louka
Minerální pramen
Ostrov
Památný strom
Park
Planina
Pláž
Pleso
Pobřeží
Pohoří
Poloostrov
Potok
Poušť
Pramen
Propast
Přírodní památka
Přírodní park
Rašeliniště
Rokle
Rybník
Řeka
Říčka
Sedlo
Skalní útvar
Slatě
Sopka
Soutěska
Studánka
Štít
Travertíny
Tůň
Údolí
Údolí, dolina
Vodní nádrž
Vodopád
Vrchol
Zahrada
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Aquapark
Cyklisté vítáni
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Golf
Koňská stezka
Koupaliště
Lázně
Ledovec
Letovisko
Potápění
Půjčovna kol
Půjčovna lodí
Rekreační oblast
Ski areál
Zábava, atrakce
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Cestopisy vybrat: vše / nic
Články redakce vybrat: vše / nic
Rady a tipy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Moje dovolená vybrat: vše / nic
 ↓ 
Kdy jsme jeli vybrat: vše / nic
Jaro
Léto
Podzim
Zima
Délka dovolené vybrat: vše / nic
Méně než 1 týden (do 6 dní)
1 týden (7-9 dní)
Delší než 1 týden (10-12 dní)
2 týdny a více (13 a více dní)
S kým vybrat: vše / nic
Rodina s dětmi do 5-ti let
Rodina s dětmi do 10-ti let
Rodina s dětmi 10-18 let
S partnerem
S přáteli
Typ vybrat: vše / nic
Pobyt
Aktivní dovolená
Poznávací dovolená
Eurovíkend
Plavba
Prodloužený víkend
Zaměření vybrat: vše / nic
K moři
Na lyže
Za zábavou a poznáním
Do přírody
Na hory
Cyklo
Se psem
Na vodu
Aerobic
Golf
Wellness
Potápění
Za kulturou
Zábavné parky
Aquaparky
Gastronomie
Jak jsme jeli vybrat: vše / nic
Autem
Autobusem
Letadlem
Lodí
Jinak
Jak a kde jsme bydleli vybrat: vše / nic
Dům / rekreační objekt
Kemp
Apartmán
Hotel / Penzion
Stravování na dovolené vybrat: vše / nic
Vlastní
Snídaně
Večeře
Polopenze
Plná penze
All Inclusive
Ultra all inclusive
Fotogalerie vybrat: vše / nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Železná Ruda - léto, mokrá varianta

Tipy na výlet Rodina s dětmi Vycházka - půldenní Do přírody

Kam a jak jedeme?

Dnes to na túru není. Ačkoliv je červenec, kopce jsou v mracích, teplota 13°C, přeháňky. Proto se vydáváme na výlet do nedaleké Železné Rudy.

Za čím jedeme?

Zajeli jsme do centra městečka a náhodou jsme se trefili k novému návštěvnickému centru Šumavy, kde je možné parkovat 1 hodinu. V přízemí je informační centrum, v patře expozice o historii lyžování a přírodovědné expozice. Vyfotíme se s jelenem, dozvíme se vše o životě Čápa černého, navštívíme interaktivní příbytek Bobra evropského, projdeme se po místních kopcích lesích a loukách. V přízemí IC si ještě vezmeme nějaké prospekty a necháme si poradit menší zajímavou vycházku. Také zde zjistíme, že v této ulici zhruba o 100m dál směrem z centra (ulice 1.máje), lze již parkovat volně.

Přeparkujeme a vydáme se na prohlídku muzea historických motocyklů, které sídlí v budově bývalého loveckého zámečku v Belvederské ulici.

Po prohlídce motorek nalezneme před budovou muzea turistické značení červenobílého psaníčka. Zde začíná Naučná stezka "Utajená obrana železné opony", na kterou se velmi těšíme. Trasa je necelé 2km dlouhá, je zde umístěno 8 naučných tabulí a 6 zpřístupněných, donedávna utajovaných pevnostních objektů. Okruh vede volným terénem, a je vhodný pouze pro pěší. Vstup do všech pevnostních objektů je na vlastní nebezpečí. Svítilna nutná! Poprchává, ale nejsme "z cukru" a bunkry lákají.
Začínáme stoupat do kopce směrem k pivovaru a hotelu Belveder a brzy objevujeme křížovou cestu. Jdeme po ní nahoru, a pozor, při přechodu silnice k Belvederu jsou po obou stranách umístěny první pozorovatelny. Pročítáme informační tabule a prolézáme pozorovatelny. Pokračujeme dál po křížové cestě až ke Kapli sv. Anny. Hledáme červenobílé značení NS, ale nenacházíme. Pohledem do mapy zjišťujeme, že jsme neměli dojít až na konec křížové cesty, ale zhruba v půli odbočit vlevo. Nevadí, vracíme se asi 0,5km a nalézáme ztracenou odbočku, po níž pokračujeme k dalším bunkrům. Se zájmem pročítáme informační tabule a s baterkou prolézáme tyto objekty. Najednou se ocitáme ve Ski areálu nad nádražím Železná Ruda - město. Projdeme viaduktem pod železniční tratí a vracíme se zpět do centra městečka. Nádhera!!!

A nyní je čas nasytit bříška. Zaujal nás Kebab a moc jsme si pochutnali. Počasí je stále nevlídné. Nasedáme do auta a vydáváme se směrem ke státní hranici na vlakové nádraží Železná Ruda - Alžbětín. Po cestě však neodoláme trpaslíkům a pestrobarevným skleněným koulím a zastavujeme u jednoho z mnoha asijských Free shopů. Prohlížíme nabídku místních trhovců a "fejky" světoznámých značek se zdají být poměrně zdařilé. Já nakonec odolávám, syn kupuje vojenský nůž. Pokračujeme v cestě a najednou jsme v Německu.

Vítá nás obec Bayerische Eisenstein (Bavorská Železná Ruda). Hned na začátku obce zahnu vlevo a již vidím směrovku Bahnhof. Následuji šipku a za chvíli zastavuji u vlakového nádraží Bayerisch Eisenstein/Železná Ruda-Alžbětín. Vítá nás 137m dlouhá nádražní budova symetrického tvaru se dvěma dvoupatrovými budovami a spojovací částí, vybudovaná dělníky Bavorské východní dráhy v roce 1877. Budova je přesně ve svém středu rozdělena státní hranicí. Společně s nádražní budovou je takto rozděleno i kolejiště. V říjnu 1938 na základě ujednání Mnichovské dohody postoupily ČSD českou polovinu železnorudské stanice včetně tratě až do Nýrska Německu. Válku nádraží přečkalo bez pohromy a první český motoráček mohl z Nýrska do společného nádraží v Železné Rudě Alžbětín jet již v červnu 1945. V září 1953 byla Železná Ruda Alžbětín jako přechodová stanice zrušena, česká osobní pokladna zazděna. Budovu zabrali pohraničníci, nádraží přeťaly zátarasy. Osobní doprava končila v zastávce Železná Ruda - město a vlaky odtud couvaly zpět na nádraží Špičák. Vlaky se zde opět rozjely po pádu železné opony v červnu 1991. V současné době najdete v budově nádraží restauraci a Česko-Bavorské informační centrum Národních a přírodních parků Šumavy.
Němci zde mají od Roku 2014 nové interaktivní muzeum Svět přírodního parku. Při pohledu na cenu vstupenky chvíli váhám (dospělí 180,-/dítě 130,-Kč) ale jdeme! A udělali jsme dobře. V přízemí poznáváme faunu i floru Velkéhu Javoru (1456m). Poslechneme si hlasy ptáků, vábení zvěře. Kukátky nahlédneme do dutin stromů a zvířecích příbytků, osaháme si různé přírodniny. V kinosálku si můžeme vybrat z několika dokumentů v rúzných jazykových mutacích. Pustíme si dokument o Bavorském lese a následně nás ještě zaujme dokument o netopýrech. Z kinosálku míříme do suterénu za netopýry.
Netopýři jsou savci z řádu letounů. Vynikají letem o rychlosti 30-50km/hod. Za tmy se navigují echlokací, tj. vlastním sluchem podle odrazu jejich pískotu od předmětů. Živí se hmyzem, krví, malými savci, žábami, rybami. Čeledi: vrápencovití, vampírovití, upírovití, netopýrovití, tadaridovití. Na našem území zaznamenáno 27 druhů, všechny přísně chráněny, většina druhů ohrožena. Valíme oči na všechny ty druhy a čeledi. Také vidíme různé způsoby jejich přezimování. Detailně si je prohlížíme na monitorech. Na panelech posloucháme jejich pískot o intenzitě 20-110 kHz.
Od netopýrů se vyvezeme výtahem do 3.patra. Tady se na ploše 260m2 staví velká modelová železnice "Zelená střecha Evropy" v měřítku 1:87.
Ve 2.patře se ponoříme do historie stavby nejvýše položené železnice v letech 1872 až 1877. Čekají nás zajímavé informace o stavbě nejkratšího železničního spojení mezi Mnichovem a Prahou. Železnice přinesla do Bavorského lesa obrovské změny. Skrz toto "napojení na svět", a možnosti přepravovat zboží, začaly vzkvétat živnosti. To znamenalo pracovní příležitost pro ženy, které se živily sběrem borůvek, brusinek a hub. Ty byly zakonzervovány v plechovkách a prodány. Zároveň se hodně usnadnil transport dřeva, papíru, žuly a skla. Díky železničnímu spojení začínají přijíždět do Bavorského lesa i letní hosté a turisté. 
1.patro patří lyžování a jeho historii. Nejvíce času jsme však strávili u lyžařského simulátoru, kde jsme si užili hodně zábavy.
A jsme venku z muzea. Nyní ještě prošmejdit nádraží z české i německé strany, vyfotit se u hraničních cedulí i u artefaktu z ostnatého drátu vymezující státní hranici a hurá domů...

 

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Ubytováni jsme byli v Hojsově Stráži v penzionu Vyhlídka.
Skvěle jsme se najedli v Alanya Kebabu. Obsluha česká, usměvavá, porce obrovská, cena přiměřená, jídelna čistá, zatopeno.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Nejvíce se nám líbila prohlídka pevnostních bunkrů.
Famózní je také hraniční nádraží v Alžbětíně.

Ostatní informace

Návštěvnické centrum Šumavy, Environmentální centrum Železná Ruda - zdarma
http://www.sumavanet.cz/itcruda/
MOTOMUZEUM - vstup 50,-/30,.Kč
http://www.historicke-moto.cz/
Naučná stezka "Utajená obrana železné opony"
http://www.sumavanet.cz/fr.asp?tab=snet&id=12202&burl=&pt=RE
Hraniční nádraží Železná Ruda, Alžbětín - Bayerischer Eisenstahl
Muzeum Svět přírodního parku: NATURPARK Bayerischer Wald - vstup 180,-/130,-Kč
http://www.npsumava.cz/cz/1105/865/clanek/is-alzbetin/
http://www.sumava.cz/objekt_az/968-nadrazi-alzbetin-bayerisch-eisenstein/


http://www.naturparkwelten.de/

GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (49.138, 13.234)
Poslední aktualizace: 19.7.2017
Autor: ellodie
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Praktické informace
Železná Ruda - léto, mokrá varianta mapa
Mapa Železná Ruda - léto, mokrá varianta
Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
0,2km od místa

Příspěvky v okolí Železná Ruda - léto, mokrá varianta

Z železniční stanice Železná Ruda město po zelené značce, přes pohřebiště "Barabů", na Špičáku lze odbočit na sjezdovku po levé straně a tím si zkrátit cestu. Dále pokračovat po žluté až k Čertovu jezeru.
  Lyžařský areál Nad nádražím najdeme na kraji města Železné Rudy. Autem se sem lze dostat za každého počasí, parkování je zde zdarma vzdálené od areálu 300 m. Není problém se sem dopravit i vlakem, Zastávk…
Z Železné Rudy přes jezero Laka a Prášily až na vrchol (s rozhlednou) Poledník. Krátkou zacházkou možno i přes Prášilské jezero. Zpět do Železné Rudy lze buď po stejné trase pěšky nebo autobusem z Prášil.
Městečko
Železná Ruda leží v Západních Čechách, jižním směrem od města Klatovy a v těsné blízkosti hranice s Rakouskem. Město se rozkládá v chráněné krajinné oblasti Šumava. Železná ruda je vyhledávaným celoročním rekreačn…
V Železné Rudě je nyní ve výstavbě Naučná stezka, která turisty seznámí s vojenskými opevněními budovanými na katastru města v době tzv. studené války. Již nyní se na informačních tabulích v okolí Belvederu a lyž…
Zastávka vlaku. Zde nebo v nejbližším okolí jsou k dispozici tyto služby:vnitrostátní pokladní přepážkačtečka in-karetvýdej in-karetplatba v eurechzastávka linkových autobusůrestaurace
Velice zvláštní a krásná dominanta centra Železné Rudy. Kostel byl postaven v letech 1729 - 1732 vlastníkem zdejšího panství hrabětem Wolfem Jindřichem Nothafem. Zajímavostmi kostela jsou jeho půdorys šestiboké hv…
Na proslulá šumavská jezera Černé a Čertovo se obvykle pohodlně chodí (nebo jezdí) ze Špičáku, resp. Špičáckého sedla. Popisovaná trasa je sice náročnější, ale mnohem méně frekventovaná a tím i kli…
Největší turistické a lyžařské centrum Šumavy, hraniční přechod do Německa.
I další den nám přálo počasí a tak jsme vyrazili auty do Železné Rudy. Zaparkovali jsme u vlakového nádraží, což se posléze ukázalo jako velmi prozíravé. Po…
Půjdete-li ze Železné Rudy po modré značce na Pancíř, vymotáte se do kopce z městských uliček nad městečko (krásný výhled) a vstoupíte do lesa. Zde cesta vede podél Křížové cesty, o které si podrobnosti přečtete na přiložené fotce. Křížová cesta končí na kopci u kaple sv. Anny na Belvederu u horní stanice lyžařských vleků. Kaple je nová, byla znovu vystavěna v roce 1995.
Ze špičáckého sedla jsme se nejdřív vypravili na Pancíř.Šli jsme po modré značce k Tomandlovu křížku a dále po žluté. Došli jsme se podívat i k pramenu Úhlavy a pak jsme se kousek vrátili zpátky a vyšli na Pancíř.Po občerstvení a pokochání se výhledy jsme se po červené vrátili na špičácké sedlo.Po obědě jsme sjeli autem k nádraží Špičák a odtud šli po bílé a dále po žluté…
Rozhledna Poledník je původně vojenský objekt ,který sloužil armádě od 60. do konce 80.let jako pozorovací,odposlechové radiolokační stanoviště /podobně jako např.Dyleň/ sousedního Německa.Již ve 20.letech 20.stol…
Lyžování a snowboarding na Špičáku Špičák nabízí nejlepší možnosti lyžování na české straně Šumavy. Příležitost si dobře zalyžovat zde najdou všechny skupinu lyžařů od začátečníků přes rodiny s dětmi až po lyžařské experty. Šp…
Hlavním cílem tohoto výletu je vrch Pancíř, který se nachází kousek od Železné Rudy a odkud jsou při pěkném počasí krásné výhledy na Šumavu. Výlet začneme v Železné Rudě, z které se vlakem vydáme do tři kilom…
Tipy na výlet
Naše společná cesta začíná na silnici č. 27 Plzeň - Železná Ruda. Po příjezdu do Železné Rudy směřujeme na Alžbětín a před čerpací stanicí odbočíme doprava a směřujeme na Nýrsko. Před koncem Železné Rudy je hotel …
Jedeme autem do Železné Rudy, kterou jsme si zvolili za výchozí i cílové místo pro dnešní výlet. Chceme jít přes Pancíř k Čertovu jezeru a zpět na základnu, tedy do Železné Rudy. Auto můžete nechat na některé…
Čertovo jezero (1030 m.n.m.) leží na jižním svahu Jezerní hory a je vzdáleno vzdušnou čarou od Černého jezera jen 1,5 km. Mezi nimi po hřebeni Jezerní hora - Špičák probíhá hlavní evropské rozvodí mezi Severním a Černým mořem.
Známý vrchol Železnorudska ve vypíná do výšky 1.202 m nad stejnojmennou rekreační obcí asi 4 km severně od Železné Rudy. Na svazích Špičáku byl vybudován rozlehlý lyžařský areál, který nabízí na celé řadě různor…
Hora Pancíř (1.214 m) je jedním ze tří vrcholků známé šumavské hřebenové trasy Prenet, Můstek, Pancíř. Tyčí se nad Železnou Rudou vzdálený asi 6 km severovýchodním směrem od středu města. Hora tvoří evropský vod…
Trochu jsme si prodloužili víkend a nasměrovali naše kročeje do šumavských hvozdů .  Jedeme na Špičácké sedlo, kde necháváme zaparkované auto . Máme v plánu navštívit ledovcová jezera. Celkem jich na je …
Přírodní rezervace Černé a Čertovo jezero (175 ha) byla vyhlášená již roku 1911 k ochraně dvou z osmi šumavských jezer ledovcového původu na úbočích Jezerní hory (1343 m). Černé jezero (zvané též Bystřické, Dešenické,…
Velký Javor (Gr. Arber), ležící na německém území, je nejvyšší vrcholem Bavorského lesa a zároveň Šumavy. Je vzdálený cca 7 km od Železné Rudy a cca 3 km od Bavorské Rudy. V blízkosti hl…
Pozdně gotický Hrad Velhartice patří k ojedinělým dílům české hradní architektury. Hrad se nachází na Klatovsku v Plzeňském kraji. Hrad Velhartice lze navštívit v dubnu a říjnu pouze o víkendech a svátcích a v kvě…
18.2km
více »
Osada
Horská obec a rekreační středisko Srní leží v nadmořské výšce 858 m 16 km jižně od města Sušice v okrese Klatovy na Šumavských pláních v Povydří v Národním parku Šumava. Původně dřevařs…
19.2km
více »
Čeňkova Pila leží na soutoku říčky Křemelné s řekou Vydrou 4 km od Rejštejna v Šumavských pláních v okrese Klatovy v nadmořské výšce 670 m. Soutokem Křemelné a Vydry tu vzniká řeka Otava. V 19. století byla při …
19.4km
více »
Rekreační oblast
Dvorec Antýgl, dřevěná rázovitá usedlost, leží na počátku Naučné stezky Povydří ve výšce 928 m nad mořem při silnici ze Srní do Modravy v klatovském okrese v Šumavském národním park…
22.9km
více »
Osada
Obec a rekreační středisko Modrava leží v nadmořské výšce 980 m v údolí při soutoku Modravského, Roklanského a Filipohuťského potoka. Nachází se v okrese Klatovy asi 20 km západně od Vimperka. Původně dřevařsk…
23.1km
více »
Dobře zachovaná zřícenina gotického hradu se tyčí na skalnatém ostrohu na horním toku řeky Otavy ve Svatoborské vrchovině 3 km severně od Kašperských Hor. Svojí polohou 886 m n. m. je nejvýše položeným královským …
Hrad Rabí Znovu sedíme v naší škodověnce „Feďovi“ a pokolikáté už míříme na milovanou Šumavu, majíce pocit, že…
32.2km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace