Železná Ruda
Cestování a výlety
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Železná Ruda
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Rady a tipy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Ze Špičáku do Železné Rudy.

Tipy na výlet Rodina s dětmi Celodenní výlet Do přírody

Železná Ruda, kostel Panny Marie
Železná Ruda, kostel Panny Marie  •  Fotografie (74)  • Foto: Bohumir

Kam a jak jedeme?

Krásné, i když trochu chladné říjnové ráno je pro nás signálem, že se dnešní výlet na Šumavu může vydařit. Autobus ze Sušice do Železné Rudy odjíždí od sušického nádraží poloprázdný. V okolí Hartmanic vjíždíme do mlhavého oparu, který nás provází až nad Dobrou Vodu. Poté se to mění a pohled na Poledník a jeho okolí slibuje pro dnešní den i slušnou viditelnost. V Železné Rudě přecházíme na nádraží Železná Ruda centrum, ale na trati je výluka a tak nás na Špičák veze autobus. Tam vystupujeme nedaleko nádraží a odtud již jdeme po svých. Výběr dnešní trasy je tak trochu netradiční. Nepůjdeme za žádným turisticky atraktivním místem v okolí, ale vybrali jsme si zelenou a půjdeme do Železné Rudy.

Za čím jedeme?

Z autobusové zastávky jdeme k nádraží, na kterém se i přes víkendový den pilně pracuje. Odtud pokračujeme do sportovního areálu na Špičáku. Na to, že je říjen, je tady poměrně rušno. Jsou tu většinou cyklisté a zájemci o výjezd lanovkou k nedávno otevřené rozhledně na vrcholu Špičáku. Nakoukneme do informačního centra a po marném hledání místa, kde by voněla káva, odcházíme po naší zelené. Po pěti minutách je po ruchu a je jisté, že tady budeme sami. V okolí je několik chat a v nedalekém lese „hezká skládka“ nepotřebných věcí. Zelená se začíná trochu motat a tak jdeme po stezce lesem na žlutou. Úzká silnička klesá do údolí. Provází nás šumění potoka a pohled do jeho koryta dává na vědomí, že sucho letos postihlo i Šumavu. Docházíme k okraji lesa k chatě Bumbálka a potkáváme několik turistů, kteří jdou k Čertovu jezeru. Vycházíme z lesa a po chvilce se díváme na chátrající kapli sv. Antonína a bývalý statek Griglhov ( Jiříkův dvůr). V minulosti to byl jeden z největších a nejstarších selských dvorců v této oblasti. Připojuje se ke mně zoufalé kůzle, které se snaží dostat do ohrady za stádem. Jdu s ním kolem ohrady a konečně nacházím vchod a kůzle žene za mámou. To je radosti.

V okolí je zemědělský objekt a několik bytových domů. Přibližně po 200 metrech jsme na rozcestí U viaduktu, kde se setkáváme s naší zelenou. Železnice tu zdolává svah velkým obloukem a mostů je tu více. Z několika míst se otevírají pohledy na horu Špičák ( 1201 m.n.m.) a její okolí. U hotelu Čertův mlýn není ani živáčka, restaurace bude otevřená až za hodinu, tak jdeme dál. Podcházíme další most a za ním po pravé straně máme pohřebiště barabů ( Italský hřbitov). Mezi roky 1874 až 1877 zde bylo pohřbeno kolem 20 osob, které zemřely nebo zahynuly při stavbě tunelu na Špičáku. Docházíme k silnici a pod nádražím Železná Ruda město se zastavujeme u kaple sv. Antonína a sv. Barbory. Ta sloužila k pohřebním obřadům pro baraby. U kaple jsou umrlčí prkna a nad ní staré lípy. Pod kaplí se loučíme se zelenou, podcházíme opět trať a šplháme na Hladový vrch. Vlevo za tratí je lanové centrum a na opačné straně lyžařský vlek. S postupující výškou se nám otevírají výhledy na již zmíněný Špičák a také na Velký Javor ( 1456 m.n.m.). Dostáváme se k okraji lesa, za kterým vykukuje hotel Belveder. Nás ale zajímá v lese ukrytá kaple sv. Anny. Původní kaple z předminulého století po roce 1954 zcela zmizela, zůstala po ní jen dlažba, na které byla po roce 1992 postavena kaple nová a zároveň došlo k obnově křížové cesty. Její stavba byla provedena v roce 1815, žulové sloupky s obrázky byly vztyčeny až v roce 1864. K obnovení této památky došlo v roce 1995. Sestupujeme křížovou cestou, která končí na okraji Železné Rudy a nám zbývá ještě procházka městem.

Město samotné je hodně živým střediskem západní části Šumavy. První písemná zmínka je z roku 1569. Mezi roky 1579 až 1713 osada patřila Bavorsku. Současná hranice byla stanovena až v roce 1765. V roce 1960 byla obec prohlášená městem. Těžila se tady železná ruda a poté se zde uchytilo sklářství. Z památek je na prvním místě jedinečný a pro město typický poutní kostel Panny Marie Pomocnice z Hvězdy. Byl postaven v barokním slohu v letech 1727až 1732. Svatyně má půdorys šesticípé hvězdy a kryje jí velká cibulovitá báň, která je pokrytá šindelem. Věž byla přistavena v roce 1777. Najdou se tady i roubená stavení, ale většina domů prošla modernizací. V zámečku je v současnosti muzeum. Před zámkem je pamětní deska připomínající osvobození americkou armádou. Před budovou městského úřadu je pomník československých legionářů. U říčky Řezné je barokní socha sv. Jana z Nepomuku. Obchody z větší části provozují Vietnamci. Je tu několik hotelů, restaurací a kaváren. Překvapením je dosti objektů, které jsou na prodej. Několik zajímavých soch je i na zdejším hřbitově. Nepřekvapí značný počet turistů a návštěvníků z Bavorska. Výlet se blíží ke konci a zbývá si vybrat některou z restaurací.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tou se stala hospoda v hotelu Šumava. I když tady bylo plno, obsluha byla rychlá, jídlo dobré a pivo nebylo jen jedno. Na kávu jsme zašli do cukrárny ve středu městečka. Jinak možností ve všech cenových relacích je tady poměrně dost. Ceny v Šumavě byly spíše mírně pod městským průměrem.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

I když jsme tentokrát nezdolávali hory, cesta to byla zajímavá. Bohužel černá a jistě letitá skládka u turisticky značené cesty městu na popularitě nepřidá. Hodně smutný pohled je na kapli a bývalou budovu statku. Ale na druhé straně je nutné uvést, že většina památek je udržovaná. Výhledy na okolní hory jsou hezké. A na chytré kůzle se taky jen tak nezapomene.

Ostatní informace

V budově městského úřadu mají poměrně slušně vybavené informační centrum, které bylo otevřené. To platí i o centru na Špičáku. Jedná se o pohodlnou cestu s minimálním převýšením při stoupání na Hladový vrch. Délka cesty je mezi 7 až 8 kilometry, neznačená část cesty je jen na Hladovém vrchu. Železná Ruda má dobré vlakové i autobusové spojení do Klatov a Sušice a to i o víkendech.

Poslední aktualizace: 15.10.2015
Autor příspěvku: Bohumir
Kvalita příspěvku:    
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Ze Špičáku do Železné Rudy.</strong> mapa
mapa Ze Špičáku do Železné Rudy.

Příspěvky v okolí Ze Špičáku do Železné Rudy.

Z železniční stanice Železná Ruda město po zelené značce, přes pohřebiště "Barabů", na Špičáku lze odbočit na sjezdovku po levé straně a tím si zkrátit cestu. Dále pokračovat po žluté až k Čertovu jezeru.
  Lyžařský areál Nad nádražím najdeme na kraji města Železné Rudy. Autem se sem lze dostat za každého počasí, parkování je zde zdarma vzdálené od areálu 300 m. Není problém se sem dopravit i vlakem, Zastávk…
Z Železné Rudy přes jezero Laka a Prášily až na vrchol (s rozhlednou) Poledník. Krátkou zacházkou možno i přes Prášilské jezero. Zpět do Železné Rudy lze buď po stejné trase pěšky nebo autobusem z Prášil.
Městečko
Železná Ruda leží v Západních Čechách, jižním směrem od města Klatovy a v těsné blízkosti hranice s Rakouskem. Město se rozkládá v chráněné krajinné oblasti Šumava. Železná ruda je vyhledávaným celoročním rekreačn…
V Železné Rudě je nyní ve výstavbě Naučná stezka, která turisty seznámí s vojenskými opevněními budovanými na katastru města v době tzv. studené války. Již nyní se na informačních tabulích v okolí Belvederu a lyž…
Zastávka vlaku. Zde nebo v nejbližším okolí jsou k dispozici tyto služby:vnitrostátní pokladní přepážkačtečka in-karetvýdej in-karetplatba v eurechzastávka linkových autobusůrestaurace
Velice zvláštní a krásná dominanta centra Železné Rudy. Kostel byl postaven v letech 1729 - 1732 vlastníkem zdejšího panství hrabětem Wolfem Jindřichem Nothafem. Zajímavostmi kostela jsou jeho půdorys šestiboké hv…
Na proslulá šumavská jezera Černé a Čertovo se obvykle pohodlně chodí (nebo jezdí) ze Špičáku, resp. Špičáckého sedla. Popisovaná trasa je sice náročnější, ale mnohem méně frekventovaná a tím i kli…
Největší turistické a lyžařské centrum Šumavy, hraniční přechod do Německa.
I další den nám přálo počasí a tak jsme vyrazili auty do Železné Rudy. Zaparkovali jsme u vlakového nádraží, což se posléze ukázalo jako velmi prozíravé. Po…
Půjdete-li ze Železné Rudy po modré značce na Pancíř, vymotáte se do kopce z městských uliček nad městečko (krásný výhled) a vstoupíte do lesa. Zde cesta vede podél Křížové cesty, o které si podrobnosti přečtete na přiložené fotce. Křížová cesta končí na kopci u kaple sv. Anny na Belvederu u horní stanice lyžařských vleků. Kaple je nová, byla znovu vystavěna v roce 1995.
Ze špičáckého sedla jsme se nejdřív vypravili na Pancíř.Šli jsme po modré značce k Tomandlovu křížku a dále po žluté. Došli jsme se podívat i k pramenu Úhlavy a pak jsme se kousek vrátili zpátky a vyšli na Pancíř.Po občerstvení a pokochání se výhledy jsme se po červené vrátili na špičácké sedlo.Po obědě jsme sjeli autem k nádraží Špičák a odtud šli po bílé a dále po žluté…
Rozhledna Poledník je původně vojenský objekt ,který sloužil armádě od 60. do konce 80.let jako pozorovací,odposlechové radiolokační stanoviště /podobně jako např.Dyleň/ sousedního Německa.Již ve 20.letech 20.stol…
Lyžování a snowboarding na Špičáku Špičák nabízí nejlepší možnosti lyžování na české straně Šumavy. Příležitost si dobře zalyžovat zde najdou všechny skupinu lyžařů od začátečníků přes rodiny s dětmi až po lyžařské experty. Šp…
Hlavním cílem tohoto výletu je vrch Pancíř, který se nachází kousek od Železné Rudy a odkud jsou při pěkném počasí krásné výhledy na Šumavu. Výlet začneme v Železné Rudě, z které se vlakem vydáme do tři kilom…
Tipy na výlet
Naše společná cesta začíná na silnici č. 27 Plzeň - Železná Ruda. Po příjezdu do Železné Rudy směřujeme na Alžbětín a před čerpací stanicí odbočíme doprava a směřujeme na Nýrsko. Před koncem Železné Rudy je hotel …
Jedeme autem do Železné Rudy, kterou jsme si zvolili za výchozí i cílové místo pro dnešní výlet. Chceme jít přes Pancíř k Čertovu jezeru a zpět na základnu, tedy do Železné Rudy. Auto můžete nechat na některé…
Čertovo jezero (1030 m.n.m.) leží na jižním svahu Jezerní hory a je vzdáleno vzdušnou čarou od Černého jezera jen 1,5 km. Mezi nimi po hřebeni Jezerní hora - Špičák probíhá hlavní evropské rozvodí mezi Severním a Černým mořem.
Známý vrchol Železnorudska ve vypíná do výšky 1.202 m nad stejnojmennou rekreační obcí asi 4 km severně od Železné Rudy. Na svazích Špičáku byl vybudován rozlehlý lyžařský areál, který nabízí na celé řadě různor…
Hora Pancíř (1.214 m) je jedním ze tří vrcholků známé šumavské hřebenové trasy Prenet, Můstek, Pancíř. Tyčí se nad Železnou Rudou vzdálený asi 6 km severovýchodním směrem od středu města. Hora tvoří evropský vod…
Trochu jsme si prodloužili víkend a nasměrovali naše kročeje do šumavských hvozdů .  Jedeme na Špičácké sedlo, kde necháváme zaparkované auto . Máme v plánu navštívit ledovcová jezera. Celkem jich na je …
Přírodní rezervace Černé a Čertovo jezero (175 ha) byla vyhlášená již roku 1911 k ochraně dvou z osmi šumavských jezer ledovcového původu na úbočích Jezerní hory (1343 m). Černé jezero (zvané též Bystřické, Dešenické,…
Velký Javor (Gr. Arber), ležící na německém území, je nejvyšší vrcholem Bavorského lesa a zároveň Šumavy. Je vzdálený cca 7 km od Železné Rudy a cca 3 km od Bavorské Rudy. V blízkosti hl…
Pozdně gotický Hrad Velhartice patří k ojedinělým dílům české hradní architektury. Hrad se nachází na Klatovsku v Plzeňském kraji. Hrad Velhartice lze navštívit v dubnu a říjnu pouze o víkendech a svátcích a v kvě…
18.2km
více »
Osada
Horská obec a rekreační středisko Srní leží v nadmořské výšce 858 m 16 km jižně od města Sušice v okrese Klatovy na Šumavských pláních v Povydří v Národním parku Šumava. Původně dřevařs…
19.2km
více »
Čeňkova Pila leží na soutoku říčky Křemelné s řekou Vydrou 4 km od Rejštejna v Šumavských pláních v okrese Klatovy v nadmořské výšce 670 m. Soutokem Křemelné a Vydry tu vzniká řeka Otava. V 19. století byla při …
19.4km
více »
Rekreační oblast
Dvorec Antýgl, dřevěná rázovitá usedlost, leží na počátku Naučné stezky Povydří ve výšce 928 m nad mořem při silnici ze Srní do Modravy v klatovském okrese v Šumavském národním park…
22.9km
více »
Osada
Obec a rekreační středisko Modrava leží v nadmořské výšce 980 m v údolí při soutoku Modravského, Roklanského a Filipohuťského potoka. Nachází se v okrese Klatovy asi 20 km západně od Vimperka. Původně dřevařsk…
23.1km
více »
Dobře zachovaná zřícenina gotického hradu se tyčí na skalnatém ostrohu na horním toku řeky Otavy ve Svatoborské vrchovině 3 km severně od Kašperských Hor. Svojí polohou 886 m n. m. je nejvýše položeným královským …
Hrad Rabí Znovu sedíme v naší škodověnce „Feďovi“ a pokolikáté už míříme na milovanou Šumavu, majíce pocit, že…
32.2km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace