Vrchotovy Janovice
Cestování a výlety
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Vrchotovy Janovice
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Rady a tipy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky

Zámek a zámecký park Vrchotovy Janovice.

Tipy na výlet Rodina s dětmi Vycházka - půldenní Do přírody

Vrchotovy Janovice, zámek
Vrchotovy Janovice, zámek  •  Fotografie (66)  • Foto: Bohumir

Kam a jak jedeme?

Cílem tohoto výletu je jedno ze zajímavých a hezkých míst Sedlčanska, Vrchotovy Janovice. Od nás ze Šumavy jedeme po silnici č.4 a před začátkem její rychlostní části odbočujeme za Dubencem vpravo. Pokračujeme po velmi dobré silnici č. 18 s menším provozem, na které lze ještě označit jízdu požitkem. Přejíždíme Vltavu, míjíme Sedlčany a za Kosovou Horou odbočujeme vlevo. Krátký sjezd do údolíčka končí na parkovišti ve Vrchotových Janovicích, nedaleko zámku. O tomto místě je první písemná zmínka v roce 1243 a v této době bychom zřejmě navštívili tvrz obehnanou vodním příkopem. O pár století později by to již byl renesanční zámek, od roku 1860 bychom se dívali na barokní a rokokovou stavbu. A po roce 1896 by jsme měli před očima novogoticky upravený objekt a v této podobě jej vidíme také i dnes.

Při pohledu do historie se dozvídáme, že se místo původně jmenovalo Herbertovy Janovice a jeho prvními majiteli byli páni z Janovice. Ti zde sídlili až do roku 1453 a v tomto roce získává panství Štěpán Vrchota z Vrchotic. Následuje rod pánů z Vrtby, kteří zde sídlí až do roku 1807. Dalším majitelem je František Josef Vratislav z Mitrovic. Ale nejvýznamnější osobností z řad majitelů byla jistě až poslední majitelka zámku, Sidonie Nádherná. Té patřil zámek až do roku 1950, kdy byl vyvlastněn. Baronka byla štědrou mecenáškou a organizátorkou kulturního života.. Na zámek často přijížděly významné osobnosti tehdejší doby. Mezi ně patřila Alice Masaryková, Karel Čapek, Adolf Loos, Max Švabinský. Častým hostem býval rakouský žurnalista a dramatik Karl Kraus a ten sem zajížděl celých dvacet let. Třikrát tu byl hostem i R. M. Rilke. V roce 1944 byl zámek zabrán pro SS a byly tady velitelství a kasárna. Němce vystřídala sovětská a československá armáda a zámek spěl ke svému konci. Jeho záchranou byl až převod do majetku Národního muzea v roce 1958, což platí až do dnešních dnů.

Za čím jedeme?

Předpokládaná návštěva zámku se bohužel neuskutečnila. Bylo to docela překvapení, české zámky a hrady jsou v září ještě každodenně přístupné, jen ten zdejší, díky řediteli Národního muzea, je výjimkou. Od místních jsme se dozvěděli, že je to v rámci šetření finančních prostředků ! Ale i tak vycházka okolím zámku a jeho parkem měla své kouzlo. Při vstupu do parku k nám napochodovalo hejno kachen a manželka musela jít koupit sáček rohlíků. Kačky mají zajímavý rituál, když je nikdo nenakrmí, jdou si pro své oblíbené rohlíky až do krámu. Rohlíky zmizely jako mávnutím čarovného proutku a byli jsme propuštěni. Z hráze rybníka je hezký pohled na zámek a ten lze celý obejít. Zámek samotný má tři křídla kolem uzavřeného, nepravidelného nádvoří. Přístup do zámku je po mostě z jižní strany a druhý je od severu. Lze jej celý obejít a pohledy ze všech stran na zámek nemají chybu. Stále je patrný vodní příkop z dob, kdy zde stávala tvrz. Na louce mezi hrází rybníka a zámkem je krásný liliovník tulipánokvětý.

Cesta parkem začíná u rybníka, na mostě přes Janovický potok. Procházíme pod korunami starých stromů, kterými jsou lípy, duby, buky, jasany a stáří některých lze odhadnout na stovky let. Jehličnany jsou zastoupeny v menší míře, mezi nimi je i nádherný hadí smrk. V parku je i několik drobných staveb v podobě můstků, kamenných stolů a několika dalších. V severní části je u brány do parku barokní socha sv. Jana z Nepomuku. Obcházíme park při východní straně do jeho jižní části a poté jdeme k rodinnému hřbitůvku rodiny Nebeských. Ten je při zdi hřbitova a v jeho středu stojí kříž. Je tu několik hrobů, mezi nimi i hrob Sidonie Nádherné. Její ostatky byly převezeny v roce 1999 z Anglie, kde zemřela. Společně s příslušníky rodu jsou kolem hřbitůvku hroby jejich pejsků. Hezké a dokáže to dojmout. Po hrázi rybníka se vracíme k zámku. Kachny spokojeně spí na hrázi a my se loučíme s hezkým místem tohoto drsného kraje. Ještě zbývá zajít ke zdejšímu, původně románskému kostelu sv. Martina. Ten tu stojí již od 12. století, ale z původní stavby zůstala jen věž. Ve 14. století byl kostel upraven v gotickém slohu a i období baroka něco změnilo. Kolem kostela je hřbitov obehnaný zdí. Zajímavé jsou náhrobní kameny ve zdech kostela, dva z nich při východní straně jsou výjimečné. Náš výlet končí a jdeme najít místo k posezení.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tím se stal obchod s cukrárnou u brány do zámeckého parku. Mají tu výborné zákusky a kávinka také neměla chybu. Při pobytu na Sedlčansku jsme bydleli v hotelu Vltava na levém břehu řeky Vltavy v osadě Hrdlička u obce Čím, kde jsme se i stravovali.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Vrchotovy Janovice při cestě na Sedlčansko není možné vynechat. Jen to uzavření zámku ještě v plné sezóně se hůře překusuje. Ale jinak se nám tu líbilo.

Ostatní informace

V zámku je expozice zvonařství a druhá o životě posledních majitelů panství, především baronky Sidonie Nádherné, což jsme se dozvěděli na panelu u zámku. K úplnosti zbývá dodat, že byla v roce 1949 donucena k emigraci. Park je volně přístupný a i když jeho rozloha není velká jen 16.5 ha, rostou tu nádherné staré stromy, které se jen tak nevidí. A to ostatní nechám na fotografiích.

Poslední aktualizace: 5.10.2015
Autor příspěvku: Bohumir
Kvalita příspěvku:    
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Zámek a zámecký park Vrchotovy Janovice.</strong> mapa
mapa Zámek a zámecký park Vrchotovy Janovice.

Příspěvky v okolí Zámek a zámecký park Vrchotovy Janovice.

Kamenný stůl v parku byl oblíbeným místem Karla Krause, který na něm rád psal své verše, dramata, eseje a články.
Romantický pseudogotický zámek na místě gotické tvrze, obklopený krajinářským parkem. Expozice Národního muzea o české společnosti 19. století.
Krajinářský park byl založen koncem 30. let 19. století. Bezprostřední vliv na jeho současnou podobu měla ve 20. a 30. letech 20. století tehdejší majitelka zámku Sidonie Nád…
Krásný zámek s Velkým parkem, který láká k návštěvě ve všech ročních obdobích.
Zámek Vrchotovy Janovice se nachází na Benešovsku ve Středočeském kraji. Zámek obklopuje unikátní rozlehlý park v anglickém stylu s rostlinami dovezenými mimo jiné až z východní Asie. Návštěvníci si mohou prohlé…
Tipy na výlet
Hrad Konopiště  založil nedaleko svého rodového sídla Benešova kolem r. 1294 pravděpodobně pražský biskup Tobiáš z Benešova a to podle vzoru francouzských pevností, s válcovými věžemi, s&…
Jeden z mnoha krásných zámků co tady v Čechách máme. Zámek se proslavil jako sídlo slavného panovníka a vojevůce Františka Ferdinanda d'Este, který nejen…
13.4km
více »
Kdysi mohutná gotická pevnost, přestavěná renesančně a barokně, jeden z nejnavštěvovanějších českých zámků, obklopený nádherným parkem.
13.4km
více »
Zámek Konopiště je navštěvovanější památkou na Benešovsku ve Středočeském kraji. Při návštěvě zámku si turisté mohou vybrat ze tří prohlídkových okruhů. Na zámku jsou k vidění reprezentační a hostinské místnosti s…
13.5km
více »
Tipy na výlet
Jedeme  vlakem  na zámek  Konopiště,  který se může chlubit,  že jej  střeží  medvědi  v hradním příkopu. Zámek Konopiště byl původně hrad. Ve 13 století   páni z Benešova  zbudovali tvrz . Jméno dostal hrad podle…
13.8km
více »
Hora Blaník je legendární český vrch. V těžkých chvílích naší historie byl vždy symbolem naděje na získání svobody a svébytnosti českého národa. Jedná se  o dva zalesněné skalnaté vrchy Velký Blaník /638 m. n…
22.1km
více »
Město
Tábor leží v Jižních Čechách, severozápadním směrem od města Jindřichův Hradec. Město se rozkládá v severozápadní části Českomoravské vrchoviny. Město hrálo velmi významnou roli v husitských válkách, náměstí slouž…
Tipy na výlet
od Prahy je to asi hodinu a půl po dálnici.Od Vlašimi tak dojedete za hodinku. Z historie města Tábora po roce 1420 Roku 1420 byl založen Tábor husitskými přívrženc…
28.5km
více »
Hrad Český Šternberk stojí na úzkém skalnatém kopci nad řekou Sázavou. Hrad se nachází ve Středočeském kraji a je druhou nejnavštěvovanější památkou na Benešovsku. Hrad je otevřen od června do října denně mimo pon…
29.8km
více »
Přehrada Orlík je dalším ze stupňů Vltavské kaskády na území jižních Čech. Její hráz přehradila tok řeky Vltavy u Solenice v okrese Příbram. Převážná část přehradní nádrže se nachází na území jižních Čech. Své jmé…
33.4km
více »
Zámek Orlík se tyčí na skále nad Orlickým jezerem. Zámek se nachází na Písecku v Jihočeském kraji. Na zámku je téměř 150 místností včetně chodeb a přilehlých prostorů. Desetina z nich je upravena …
34.6km
více »
Raně gotický Královský hrad Zvíkov se tyčí na skalnatém ostrohu nad soutokem Vltavy s Otavou. Hrad je národní kulturní památkou, nacházející se v Jihočeském kraji. Zvíkov je druhou nejvíce vyhledávanou kulturní pa…
Kouzelný hrad Zvíkov Až zase budete jednou svižně uhánět od Prahy směrem na Strakonice a dál třeba na Šumavu, sundejte nohu z plynu a před obcí Mirotice odbočte doleva a vydejte se po státní silnici č. 121 d…
Vrcholně gotický hrad založený v roce 1348 zaujímá mezi českými hrady zcela výjimečné postavení. Byl vybudován českým králem ařímským císařem Karlem IV. jako místo pro uložení královských pokladů, především sbírek svatých relikvií a říšských korunovačních klenotů. V roce 1355 již Karel IV. pobýval na hradě, dohlížel na jeho dostavbu a na výzdobu interiérů, především hradních…
41.1km
více »
Nachází se v oblasti Českého krasu poblíž Karlštejna. Jde o bývalý lom, nyní zatopený. Umělý původ není nijak do očí bijící, místo působí velice romanticky. Nevede sem žádná značená cesta…
42.5km
více »
Hlavní město
Praha je hlavním a největším městem České republiky. Leží na řece Vltavě, která protéká městem, v délce 30 km. Z Prahy je vzdušnou čarou přibližně stejně daleko k Jaderskému a k Baltskému moři. Praha je…
46.7km
více »
Do roku 1852 zakoupen pozemek bývalé solnice u řetězového mostu, v roce 1862 tu bylo postaveno Prozatimní divadlo pro 990 diváků (V.I.Ullmann), v roce 1868 položen základní kámen k novostavbě podle novorenesančn…
47.2km
více »
Hlavní město
Praha je hlavní a současně největší město České republiky. Leží mírně na sever od středu Čech na řece Vltavě, uvnitř Středočeského kraje, jehož je správním centrem, ale jako samostatný kraj…
47.8km
více »
Staroměstské náměstí, nejstarší a nejvýznamnější náměstí historické Prahy, se formovalo již od 10. st. jako tržiště na křižovatce evropských obchodních cest. Bývala zde celnice (Ungelt), kde se odedávna proclívalo…
47.8km
více »
Petřínská rozhledna - historie Petřínské rozhlednyPetřínská rozhledna aneb jak to celé začalo. Roku 1889 se 363 členů Klubu českých turistů vypravilo na Světovou výstavu v Paříži. Výprava se pro ně stala nezapomen…
47.9km
více »
Katedrála svatého Víta je největším a nejvýznamnějším pražským chrámem. Kromě bohoslužeb se zde odehrávaly i korunovace českých králů a královen. Je místem uložení ostatků svatých zemských patronů, panovníků, šlechticů a arcibiskupů. Chrám je třetím kostelem stejného zasvěcení na témže místě. Kolem roku 925 zde kníže Václav I. založil románskou rotundu, která byla po roce 1060 přestavěna v trojlodní baziliku se dvěma …
48.6km
více »
Pražský hrad je největším klenotem hlavního města i celé České republiky. Pražský hrad je národní kulturní památkou a tradičně patří k našim nejnavštěvovanějším památkám. Pražský hrad tvoří rozsáhlý komplex paláco…
48.7km
více »
ZOO v Praze - Tróji.
51.1km
více »
Pražská ZOO... Pražská ZOO patří mezi nejlepší a nejvybavenější Zoologické zahrady v České republice. A není ani divu. V ZOO najdeme například koně převalského, adaxy, zubry a mnohé další. ZOO je velmi vhodná na Krásně strá…
51.1km
více »
Červená Lhota Kdykoliv se ocitnu v malebném údolí jehož dominantu tvoří neméně malebný barokní zámeček, musím si vzpomenout na svá mladická léta. A to hned dvakrát. První vzpomínka patří bezstarostnému období ško…
57.5km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace