Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Šumperk
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Za zimních večerů v chalupách a další podzimní expozice (VM Šumperk)

Tipy na výlet Rodina s dětmi Romantika Vycházka - půldenní Za kulturou

stálá expozice
stálá expozice  •  Fotografie (33)  • Foto: markyz63

Kam a jak jedeme?

Je to vlastně takové věčné deja vu. Návštěvy zajímavých výstav šumperského Vlastivědného muzea totiž doporučuji v tipech na výlet relativně často … a vždycky rád. Pokud laskavý čtenář připustí možnost, že mám alespoň trošku vkusu a smyslu pro krásu, tak to svědčí o tom, že šumperské muzeum prostě má co nabídnout a umí své výstavy připravit atraktivně i se snahou poučit a pobavit současně. A protože počasí o prodlouženém víkendu v polovině letošního listopadu moc možností k turistice nenabízelo, vyrazili jsme s manželkou po nějaké době opět do Pavlínina dvora, kde muzeum sídlí. Přesněji bychom ovšem možná měli říct, že jsme zašli do novorenesančního paláce barona Chiariho.

Za čím jedeme?

Vzhledem ke státnímu svátku bylo celé muzeum otevřeno bezplatně, a tak jsme jeho většinu „prolezli“ celkem poctivě. Prioritním cílem však byla jednoznačně hlavní Výstavní síň zvaná Konírna, kde se dnes nachází interaktivní expozice Za zimních večerů v chalupách. Autorka výstavy Maja Kudelová je vždy zárukou kvality a interaktivní v šumperském muzeu většinou znamená, že se tu vyblbnou malí i velci, děti, rodiče i prarodiče. Martina zde dostala možnost omládnout a zkrásnět … no a mně byla nasazena Vaškova hlava (nemyslím tím ovšem Havlovu bustu v New Yorku ale hlavu medvědí – viz. Prodaná nevěsta). Zvrhlíky navíc jistě potěší fakt, že má tato výstava – minimálně na informačních panelech - lehce erotický podtón. Například se nejprve dozvíte, že mezi 16. a 17. hodinou se v chaloupkách v zimě setmělo (proti starým chaloupkám máme v paneláku okna jako kráva a už v 16,00 je doma tma jako v .. však víte kde), a poté se nenápadně zmíní, kde všude spala hejna děti. Také v souvislosti se všemi možnými světicemi je popisováno, jak je jejich otec nebo král prodal do nevěstince, popřípadě jste seznámeni s nějakou pikantérii z jejího mučení

Ale teď už seriozně. Výstava byla zahájena 14. listopadu a potrvá až do 22. března příštího roku. Díky pojetí expozice si můžete vyzkoušet, co dělali po večerech lidé předtím, než jim el diablo přinesl televizi, DVD a osobní počítač. Uvidíte, jak se tkalo, šilo a vyšívalo, obšívaly knoflíky, vyráběly kartáče i pometla, pletly košíky nebo dralo peří. Zkoušeli zde snad opravdu všichni a všechno, jen v sektoru nazvaném „Zabíjačka“ se – nevím proč – nevařilo a neochutnávalo. Zvyky vánoční a velikonoční jsou zase o těch světicích a nevěstincích. Pobavil mě ovšem také rozhovor dvou důchodkyň, které zde zrovna řešily oblíbené téma plusů a mínusů Ježíška, Dědy Mráze a Santy Klause.

Druhá námi navštívená výstava se jmenovala Paměť map, část třetí, závěrečná … Z města do lesů a polí a byla umístěná v Hollarově galerii. Výstava však onoho 17. listopadu končila, takže už ji v Šumperku neuvidíte. Tudíž jen pro zajímavost: přijdete o možnost vidět mapy z rozsáhlé muzejní kartografické sbírky, např. staré mapy Brna a Olomouce, urbanistický rozvoj Šumperka v minulém století, okolí Zlatých Hor, Hrubého Jeseníku nebo polesí vratislavského arcibiskupství i knížete Liechtensteina. Pak jsme se na chvilku zaskočili do stálé expozice, protože několik tamních exponátů – zejména loštické poháry, Postřelmovský Venoušek a nově také smírčí kříž – je prostě nepsanou povinností.

Třetí výstavou v hlavní palácově-muzejní budově byl Pohádkový svět Markéty Vydrové. Tato výstava se koná v Rytířském sále v termínu od 4.11.2014 do 4.1.2015. Pražská výtvarnice a ilustrátorka je známá především díky svému zaměření na knihy pro děti, včetně ilustrací knih svého manžela Daniela. Sběratelka mnoha ocenění a autorka knihy Můj skřítek Šalvěj mě celkem pobavila. Třeba Syrečkobr, který vysmrkl smrk, rodinné scény se smrdícím dítětem nebo krádež máku byly zřejmě určeny hlavně dospělým návštěvníkům.

Náš muzejní pobyt se pomalu chýlil ke konci. Nádvořím Pavlínina dvora jsme se přesunuli do Galerie Šumperska, kde právě probíhá vysoce atraktivní výstava Ave Maria – Příběh nejslavnější ženy světa (termín trvání 23.10.2014 – 1.2.2015). A protože jsem o této výstavě na Turistice již psal v samostatném příspěvku, uvedu zde jen pár základních informací. Tato expozice představuje Matku Boží prostřednictvím uměleckých předmětů, pocházejících převážně z našeho regionu. Představí její podoby z období od gotiky po 21. století a její životní osud v jednotlivých ikonografických typech od dítěte s matkou Annou po stárnoucí ženu, držící na klíně mrtvé tělo svého syna. Mezi vystavenými exponáty najdeme i špičková díla sakrálního umění, včetně Assumpty z Veleboře, Madony z Branné, Bojkovské Madony nebo reliéfu Svaté příbuzenstvo Kristovo ze Sobotína.

Poslední krátkou zastávkou je pak návštěva sousední Galerie mladých, kde si až do konce letošního listopadu můžete prohlédnout výstavku 45 let CHKO Jeseníky. A pak se již s šumperským Vlastivědným muzeem pro tento den opravdu definitivně rozloučíme.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Coby domácí jsme nikam na jídlo nešli a pojali jsme návštěvu muzea jako možnost příjemného prožití svátečního dopoledne.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Mnohé zřejmě nepotěší fakt, že na výstavách o zimních večerech v chaloupkách a Ave Maria není povoleno fotografovat. Nás naopak potěšilo, že přes skutečnost, že na státní svátek byl vstup do muzea zdarma, tak zde nebylo nijak rušivě narváno. A také fakt, že výstava, kvůli které jsme sem hlavně přišli, nás opět ani trošku nezklamala.

Ostatní informace

Muzeum v Šumperku a Galerie Šumperska jsou přístupny celoročně, a to vždy od úterý do neděle a v čase 9:00 - 12:00 hod. a 12:30 - 17:00 hod. Vstupné do Stálé expozice je 40,- Kč (děti, studenti, senioři a ZTP to mají za 20,-), do Výstavní síně a Galerie Šumperska 30,- Kč (15,-) a do Galerie mladých 10,- Kč (10,-). Všechny ostatní výstavy jsou za 20,- Kč (10,-).

Poslední aktualizace: 24.11.2014
Autor příspěvku: markyz63
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Za zimních večerů v chalupách a další podzimní expozice (VM Šumperk) - Služby, informace
Za zimních večerů v chalupách a další podzimní expozice (VM Šumperk) na mapě
Přidat oblast mezi oblíbené
Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:

Příspěvky v okolí Za zimních večerů v chalupách a další podzimní expozice (VM Šumperk)

Nachází se v centru města v přízemí objektu Vlastivědného muzea. Kontakt: Regionální a městské informační centrum, Hlavní třída 22, Šumperk telefon: 583 214 000 e-mail: icsumperk@sumperk.cz Pro…
Šumperské vlastivědné muzeum dokáže čas od času připravit svým návštěvníkům výstavu, kterou by člověk očekával spíše ve městě podstatně větším a od instituce slavnější a lépe dotované. A že …
Úkolem tohoto tipu na výlet určitě není někoho přesvědčovat o tom, že rozhodující bitva jedné významné dějinné události 17. století proběhla poblíž – kdysi slavné – turistické chaty u poutního areálu v pohoří…
Do Vlastivědného muzea v okresním městě Šumperk, Olomoucký kraj od vlakového nebo autobusového nádraží je to rovnou za nosem do centra kolem parčíku u Domu kultury. Pokud jedete autem, lze…
Že někdy drobná umělecká díla jsou mezi prostým lidem oblíbenější než gigantické výtvory skvěle dokazuje relativně nenápadná, ovšem dobře umístěná socha sovy v sadech 1. máje v Šumperku. Před budovou zdejšího Vlastivědného muzea již více než 50 let pozoruje děj kolem soška akademického sochaře Rudolfa Chorého. Dílo vzniklo v roce 1958 a je to jedna z jeho prvních realizací po…
Krásné okresní město Šumperk má další atrakci, která jistě potěší a přitáhne zejména rodiny s dětmi. Ale tak, jako je Šumperk dobře dostupný po silnici i kolejích (a vlastně také vzduchem, protože zde nechybí…
S plnými žaludky jsme opustili Postřelmov a vyrazili do poslední etapy sobotní výpravy za památkami Zábřežska a Šumperka, zpřístupněnými v rámci Dnů evropského kulturního dědictví…
Šumperk není jen vstupní bránou do – snad nejkrásnějších našich hor – Jeseníků, ale také místem, kde se konají pravidelně celorepublikově známé a uznávané kulturní akce. Tou jednou je podzimní hud…
Ve čtvrtek 5. března 2015 byla v Galerii Šumperska slavnostní vernisáží zahájena další výstava Vlastivědného muzea v Šumperku. Jmenuje se „Šperkovnice šumperského muzea“ a již z názvu je tedy zřejmé, jakým „užitným“ předmětům j…
Město
Šumperk leží na Severní Moravě, severozápadním směrem od města Olomouc. Město se rozkládá u západního okraje Hrubého Jeseníku a na pravém břehu řeky Desná. Šumperk je označován jako vstupní…
Výstava šumperského vlastivědného muzea s nezvykle dlouhým názvem – „Na konci ulice les: Šumperk – předměstí včera a dnes“ - navazuje na svou velmi úspěšnou předchůdkyni z roku 2011, která obdobně předst…
Budova někdejšího německého gymnasia patří k nejvýstavnějším i největším budovám severomoravského okresního města Šumperk, jedné ze vstupních bran do Jeseníků. Monumentální neoklasicistní stavba byla postaven…
Cyklo bar - hospůdka
Bedekery a průvodce světových nakladatelů, ale i renomované turistické weby se většinou o takových podnicích zmiňují jen okrajově či zřídka, nebo se nezmiňují vůbec. Přitom vlastně tyto podniky daleko více vypovíd…
Je až s podivem, že přes množství článků, které jsem již o slavných šumperských vilách pro Turistiku.cz napsal, na tento objekt jsem doposud zapomínal. Přitom se jedná o krásnou budovu, umístěnou v parčí…
Dům, budova
První zmínka o divadelní produkci v Šumperku je z období let 1628-69, kdy šumperští měšťané inscenovali při příležitosti Velikonoc Pašijové hry. V průběhu 18. století do města určitě zavítali i kočovné divadelní společnosti. (Kdo si vzpomene, v F.L. Věkovi je zmínka o tom, jak se Václav Thám vracel až ze Šumperka, s tím že tam moc nepochodil). V dominikánském klášteře po jeho zrušení vznikla ochotnická společnost, která ovšem…
Na rohu ulic Kozinova a Husitská stojí nepřehlédnutelný dům, který je další z významných šumperských staveb, spojených s rakouskou podnikatelskou rodinou  Oberleithnerů. I když majitel této impozant…
Syn Marie Terezie a Františka Lotrinského, císař Josef II. Patřil po své smrti (1790) k nejoblíbenějším panovníkům, kteří trůnili nad středoevropským prostorem. Reformy, které prosadil…
Titulek tohoto článku – jak se vzápětí přesvědčíte sami - opravdu nelže. Je všeobecně známo, že mnohá moravská města prostě mají své klenoty mezi „novodobými rodinnými domky“. Napříkad Brno tak má svou vilu Tugend…
Ve chvíli, kdy jsem začal psát tento článek, mi v hlavě naskočil úryvek z jedné antitotalitní skladby tzv. stoprocentního folku, která začínala slovy „Ke svému půllitru, denně se…
Nachází se bezprostředně u hlavního vlakového nádraží a navazuje na hlavní Jesenickou ulici, vedle nákupního centra Penny Market (viz Digitální mapa), Odjíždí odtud všechny autobusové spoje…
   Návštěvník Šumperku, který se do tohoto krásného města dopraví vlakem, může shlédnout jeho první barokní památku už při průchodu nádražím. Je jí členitá budova nádražní stanice, která od své rekonstru…
Sedmadvacetitisícové okresní Město Šumperk, ležící v podhůří Jeseníků, rozhodně netrpí nedostatkem zeleně. Může se pochlubit také několika městskými parky a jedním z nich je Schillerův park, založen…
Klášterní kostel Zvěstování Panny Marie je dnes prezentován jako jedna z nejvýznamnějších šumperských památek. Nejstarší část kostela pochází z gotické doby, z první třetiny 14. století…
Zastávka vlaku. Zde nebo v nejbližším okolí jsou k dispozici tyto služby:vnitrostátní pokladní přepážkamezinárodní pokladní přepážkačtečka in-karetvýdej in-karetplatba platební kartouplatba v e…
Město Šumperk bylo založeno v druhé polovině 13. století německými kolonizátory ze sousedního Slezska jako psrávní centrum oblasti težby cenných kovů, ale záhy se hospodářský vývoj obrátil k řemeslům, zejména na textilní výrobu. Mezi nejvýznamější mezníky v dějinách města můžeme považovat sjezd moravských a slezských stavů v r. 1490, povýšení Šumperka na královské komorní město v r. 1562 a čarodějnické procesy z let 1678-9…
Na počátku 20. století si tehdejší šumperští radní usmysleli, že Stará radnice, jež měla gotické jádro a četné renesanční, barokní i klasicistní přestavby, není už tolik reprezentativní, jak by si přáli a rozhodli se, že postaví radniční budovu novou a takovou, která by více vyjadřovala německý styl. V r. 1907 byl ustanoven výbor pro výstavbu nové radnice, který předložil po několika jednáních požadavky na parametry nové…
Přestože bylo město Šumperk, dnes často nazývané „Brána Jeseníků“, založeno již ve II. polovině 13. století – pravděpodobně v roce 1269 nebo  1276 a  první písemná…
Historické a průmyslové město v podhůří Jeseníků, s řadou památek, spjaté s rodem moravských Žerotínů, téměř vylidněné za čarodějnických procesů v blízkých Velkých Losinách.
Nejvyšší a nejnavštěvovanější vrchol Moravy určitě upoutá svou výškou (1492 m) a možnostmi vyžití, hlavně sportovními. Poskytuje podmínky pro pěší turistiku, sjezdové a běžecké lyžovaní. Z vrcholu je výhled na Rychlebské hory, kralický sněžník a další. Výstup na vrchol je velmi jednoduchý, vede na něj asfaltová cesta. Výstup můžete zahájit např. na Ovčárně, kde vás doveze autobus, a nebo na Hvězdě u Karlovy Studánky, pokud…
22.4km
více »
Karlova Studánka leží severozápadním směrem od města Bruntál a tvoří vstupní bránu na vrchol Praděd ( 1492 m.n.m.), který se zvedá západním směrem nad obcí a je nejvýše položeným místem pohoří Jeseník. Karlova Studánka je jednak vyhledávanou rekreační oblastí a jednak světoznámými lázněmi, a to především pro léčbu dýchacího ústrojí. Obcí protéká říčka Bílá Opava. Karlova Studánka je nejvýše položenou obcí bruntálského re…
26.5km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace