Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Šumperk
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Malou Vídní

Tipy na výlet Rodina s dětmi Vycházka - půldenní Za kulturou

Začátek u knihovny
Začátek u knihovny  •  Fotografie (52)  • Foto: Bobkart

Kam a jak jedeme?

Již nějaký týden inzeruje web města a sdružení cestovního ruchu Jeseníky vznik nového prohlídkového okruhu Městem Šumperkem, Po stopách malé Vídně. A protože počasí mě nijak nelákalo do hor (a ještě mě trošku bolí v krku) zvolil jsem odpočinkový program a podíváme se, co že nám to nachytali na atrakci. Jak internet slibuje, trasa okruhu bude vyznačena tabulkami s popisem daného místa a objektu, v místním IC bude k dostání leták s mapkou, podle kterého se má návštěvník vydat. Jakožto místní jsem se vydal pěšky.

Za čím jedeme?

Průmyslový rozmach v 19. století přinesl šumperských podnikatelům i městu značnou prosperitu, což se projevilo i na nových budovách a vzhledu města. Stavebníci si zvali i proslulé architekty z Vídně, kteří navrhli výstavná sídla zdejší honorace. Jak uvádí web města, Šumperk se prý svou výstavností přiblížil vzhledu hlavního města monarchie (asi příliš nadneseně), nicméně dnes se tedy propagační odbor města snaží toto přirovnání využít k propagaci města.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Jakožto místní občerstvení hledat nemusím, nicméně při samotné prohlídce se dá na pár občerstvoven narazit, což nakonec vyplyne z dalšího.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

1. Začátek trasy je stanoven u budovy městské knihovny. Jde o bývalou vilu lékárníka Eduarda Hackela. Vila v duchu pozdního baroka a rokoka vznikla v l. 1893-4 podle návrhu architekta Franka Pieszka. Jako začátek trasy není vybrána náhodou, najdeme ji na ulici 17. listopadu, která směřuje od nádraží (pro vlakové návštěvníky) do centra města a první zastavení trasy jsou pěkně vedle ní.

2. Pseudorenesanční vilu Doris v bývalé Chiariho zahradě postavil místní stavitel Wilhelm Lux v r. 1899. Ve vile se vystřídaly různé instituce, dnes je zde dům dětí a mládeže.

3. První možnost občerstvení v objektu prohlídky nabízí hotel Grand, funkcionalistická stavba z l. 1931-2. Navrhl a vystavěl Tomáš Šipka z Olomouce.

4. Sieglova vila na ulici Čsl. Armády 1, nedaleko hotelu Grand (přes náměstí). Novoklasicistní stavba z r. 1867 podle návrhu Theophila von Hansen z Vídně. Dnes je zde internát zdravotní školy.

5. Vlastně by i pořadí mohlo být jinak, ale máme objekty pěkně vedle sebe, další zastávkou bude evangelický kostel. Novogotická budova z r. 1874 podle návrhu Wenzela Knapka, věž dostavěna v r. 1908.

6. A přes ulici asi nejvýstavnější šumperská škola. Původně vyšší německé gymnázium. Stavba z r. 1895 podle návrhů bří Drexlerů z Vídně, dnes obchodní akademie.

7. Skoro celou ulici 17. listopadu lemují Sady 1. máje, původně okrasná zahrada rodiny Chiari, kteří měli své sídlo v tzv. Pavlínině dvoře. Veřejnosti je park přístupný od r. 1948. Značnou část parku sice poněkud hyzdí budova kulturního domu, letní divadlo už rovněž není úplně v ideálním stavu, nicméně stále se jedná asi o nejhezčí park ve městě.

8. Pavlínin dvůr. Hospodářskému dvoru vévodí reprezentační obytná budova rodiny Chiari. Ta vznikla v r. 1876 podle návrhu Moritze Hinträgera z Vídně. Dnes je v Pavlínině dvoře muzeum s výstavní síní a galeriemi.

9. Další zástupce moderní architektury je funkcionalistický dům Ottokara Katzera na Hlavní tř. 19. Budova z r. 1930 podle návrhu Ernesta Hantschela.

10. Asi nejvýstavnější budova na Hlavní třídě je bývalý Německý spolkový dům. Navrhl ji Georg Berger z Vídně, místní firma Popp a Ulrich ji vystavěla v l. 1901-2. Dnes budova Severomoravského divadla. V přízemí a ve sklepě najdeme další restaurační zařízení (restaurace Opera a Vana).

11. Eisensteinův dům, Hlavní tř. 6. Není to dům sovětského režiséra, ale rytíře Adalberta von Eisenstein. Stavbu navrhl jeho zeť Karl Seidl (z rodiny místních textilních fabrikantů). Postavena v l. 1882-3 místním stavitele Josefem Bayerem. Honosná fasáda se sochařskou výzdobou (potřebovala by opravu) je bohužel značně skrytá za pestrou reklamní „výzdobou“. Zde najdeme občerstvení v podobě herny a asijské restaurace (spíš bufetu).

12. Naproti stojí Slovan. Původně hotel. Vystavěl ho Johann Ferdinand Schneider, dlouholetý šumperský starosta. V r. 1852 v duchu novogotiky postavila firma Josefa Bayera. Hotel zrušen v r. 1958, ovšem dlouho přetrvávala oblíbená restaurace, dnes je v ní vietnamská prodejna (ve dvoře najdeme čerstvě opravenou nekuřáckou! pivnici). V patrech jsou kancelářské prostory (v jednom sedí i autor).

13. Tak trošku špalíček připomíná roh Hlavní tř. a Krátké, ve které stojí Stefanyho dům, správně ovšem dům drogisty Schustera z r. 1905. Navrhl jej Johann Kittner z Mohelnice a vystavěli Popp a Ulrich (podobně jako divadlo).

14. Sice trošku za rohem ale další zastávkou je kino Saxinger, později Svět. Budova postavená přímo jako biograf z l. 1920-21. K ní v l. 1928-29 přistavěn vstupní trakt s byty podle návrhu Rudolfa Bitzana. Po r. 1990 přestalo kino promítat, dlouho chátralo. Promítací sál byl zbourán a přistavěna mohutná budova s prodejními prostory (nábytek), nicméně vzhled vstupní části byl zachován. I zde najdeme restauraci.

15. Vlastně se vrátíme na pěší zónu. Dům u Medvěda (černého) je téměř od svého vzniku (1885) sídlem lékárny. V 60. letech 20. století byla stavba necitlivě upravena, v l. 2000-1 byla celkem zdařile rekonstruována.

16. Náměstí Svobody (lidově Točák) nejvíce dominuje klasicistní Oberleithnerův palác z r. 1831. Jde však spíš o obchodní budovu, i když nějakou dobu zde rodina bydlela než si polepšila v následujícím.

17. Daleko honosnější novorenesanční palác z r. 1887. O rok dřív jej navrhl Karl Mayreder z Vídně. Oberleithnerové kvůli stavbě vykoupili i bývalý městský špitál. Po válce byla v objektu školka, dnes jsou zde kancelářské prostory, kosmetický salón aj.

18. Ještě jeden palác měli Oberleithnerové v místě u bývalých hradeb, dnešní Radniční ulici. Stavba z 30. let 19. století se nedochovala, pouze klasicistní zahradní altán. Momentálně nevyužívaný.

19. Terschův dům v Starobranské ulici 5. Novorenesanční podobu dostal v r. 1886. Zajímavostí bylo sídlo soukromé pošty (1841). Jinak od nepaměti (co vím) sídlo prodejny sportovních potřeb.

20. Pro potěchu úředníků je do okruhu zahrnutá i radnice na nám. Míru 1. Na místě starší a menší goticko-renesanční radnice si šumperští radní nechali vystavět v l. 1910-11 novou. Navrhli ji L. Schön a G. Berger z Vídně, hlavním stavitelem byl Hugo Nader, na stavbě se podílelo dalších 21 firem. Brutálně obrovská budova (německý dům s věží, jak říká David Vávra) svou velikostí zcela zničila prostor historického náměstí. Navíc zbytek náměstí slouží jako parkoviště, čímž je život v historickém centru značně ochromen. Snad jen Vyhlídky z radniční věže lokalitu zatraktivňují.

21. Dům u Římanky, nám. Míru 26. Novorenesanční dům z r. 1877 postavil kupec Karl Wiatschka. Manželka pocházela z Itálie, tak aby se jí nestýskalo.

22. U Bílého psa je dům drogisty Jesefa Wiatschky z r. 1898 podle bří Drexlerů, kteří se v Šumperku zavedli díky budově německého gymnázia. Reliéf psa se nedochoval, ovšem nová kavárna patří k nejluxusnějším restauračním prostorám ve městě (i když jsem slyšel, že mizerná obsluha). V patrech byty.

23. Seidlův palác, novorenesanční výstavné sídlo rodiny textilního podnikatele. Navrhl jej Moritz Hinträger z Vídně. Pozemek na bývalých hradbách získal Seidl v r. 1873. Na své náklady nechal zřídit veřejné schodiště. Celkem si dovedu představit, jak tudy lezou Rychlé Šípy pod dozorem Zelených vest...

24. Po schodech dojdeme do parku pod městskými hradbami, na který přes ulici navazují Smetanovy sady. Pozemek sloužil k různým účelům (vojenské cvičiště), od r. 1885-6 začal vznikat park, hudební pavilon je původně z r. 1889, dnešní podoba je ovšem novější. Chystá se rekonstrukce parku, během níž má pavilon zmizet. Sice to není žádná krása, ale bude tu chybět...

Ostatní informace

Na internetu se dozvíme díky slušným stránkám více podrobností. Slibované tabulky ovšem zatím umístěné nejsou (že by byly do Blues Alive?). Nicméně většina trasy je po přístupové ulic od nádraží a v okolí pěší zóny, takže i celkem neznalý návštěvník většinu objektů celkem bez problémů objeví.

Důkladnější popis:

http://www.sumperk.cz/cs/turista/atraktivity-mesta/po-stopach-male-vidne.html

Poslední aktualizace: 13.10.2013
Autor příspěvku: Bobkart
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Malou Vídní - Služby, informace
Malou Vídní na mapě
Přidat oblast mezi oblíbené
Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:

Příspěvky v okolí Malou Vídní

   Návštěvník Šumperku, který se do tohoto krásného města dopraví vlakem, může shlédnout jeho první barokní památku už při průchodu nádražím. Je jí členitá budova nádražní stanice, která od své rekonstru…
Zastávka vlaku. Zde nebo v nejbližším okolí jsou k dispozici tyto služby:vnitrostátní pokladní přepážkamezinárodní pokladní přepážkačtečka in-karetvýdej in-karetplatba platební kartouplatba v e…
Popis trasy naleznete na adrese:http://ondra-pdvyv.wz.cz/cyklotrasy/odkazy/NMC-W-53-55.htm Další trasy také nahttp://ondra-pdvyv.wz.cz Trasa je v první části vedena po silničkách a zpevněných cestách s klidným p…
Nachází se bezprostředně u hlavního vlakového nádraží a navazuje na hlavní Jesenickou ulici, vedle nákupního centra Penny Market (viz Digitální mapa), Odjíždí odtud všechny autobusové spoje…
Jednu z mnoha zajímavých a cenných šumperských staveb vilového typu najdeme také na adrese Jeremenkova 7. Jedná se o vilu, ve které dlouhá léta působila hygienická stanice (OHES Šumperk) a dnes patří šumpersk…
Je až s podivem, že přes množství článků, které jsem již o slavných šumperských vilách pro Turistiku.cz napsal, na tento objekt jsem doposud zapomínal. Přitom se jedná o krásnou budovu, umístěnou v parčí…
Úkolem tohoto tipu na výlet určitě není někoho přesvědčovat o tom, že rozhodující bitva jedné významné dějinné události 17. století proběhla poblíž – kdysi slavné – turistické chaty u poutního areálu v pohoří…
Ve čtvrtek 24. 10. 2013 byla slavnostní vernisáží zahájena ve Výstavní síni šumperského muzea další – tradičně zajímavá - výstava, kterou jsem nechtěl promeškat. Znamenalo to tedy rychle opustit – l…
Pavlínin dvůr je původně hospodářská budova, kterou nechal r. 1815 vystavět rytíř Franz Tersch. Ostatně dodnes čtvercová dispozice dvora na svou minulost upozorňuje. Rytíř F. Tersch by…
Nachází se v centru města v přízemí objektu Vlastivědného muzea. Kontakt: Regionální a městské informační centrum, Hlavní třída 22, Šumperk telefon: 583 214 000 e-mail: icsumperk@sumperk.cz Pro…
Budova někdejšího německého gymnasia patří k nejvýstavnějším i největším budovám severomoravského okresního města Šumperk, jedné ze vstupních bran do Jeseníků. Monumentální neoklasicistní stavba byla postaven…
V úterý 10. prosince zahájilo šumperské Vlastivědné muzeum slavnostní vernisáží v Hollarově galerii další letošní zajímavou a originální výstavu. A tentokrát se jednalo opravdu o expozici, která - ač nev…
Do Vlastivědného muzea v okresním městě Šumperk, Olomoucký kraj od vlakového nebo autobusového nádraží je to rovnou za nosem do centra kolem parčíku u Domu kultury. Pokud jedete autem, lze…
Že někdy drobná umělecká díla jsou mezi prostým lidem oblíbenější než gigantické výtvory skvěle dokazuje relativně nenápadná, ovšem dobře umístěná socha sovy v sadech 1. máje v Šumperku. Před budovou zdejšího Vlastivědného muzea již více než 50 let pozoruje děj kolem soška akademického sochaře Rudolfa Chorého. Dílo vzniklo v roce 1958 a je to jedna z jeho prvních realizací po…
Titulek tohoto článku – jak se vzápětí přesvědčíte sami - opravdu nelže. Je všeobecně známo, že mnohá moravská města prostě mají své klenoty mezi „novodobými rodinnými domky“. Napříkad Brno tak má svou vilu Tugend…
Město
Šumperk leží na Severní Moravě, severozápadním směrem od města Olomouc. Město se rozkládá u západního okraje Hrubého Jeseníku a na pravém břehu řeky Desná. Šumperk je označován jako vstupní…
Výstava šumperského vlastivědného muzea s nezvykle dlouhým názvem – „Na konci ulice les: Šumperk – předměstí včera a dnes“ - navazuje na svou velmi úspěšnou předchůdkyni z roku 2011, která obdobně předst…
Dům, budova
První zmínka o divadelní produkci v Šumperku je z období let 1628-69, kdy šumperští měšťané inscenovali při příležitosti Velikonoc Pašijové hry. V průběhu 18. století do města určitě zavítali i kočovné divadelní společnosti. (Kdo si vzpomene, v F.L. Věkovi je zmínka o tom, jak se Václav Thám vracel až ze Šumperka, s tím že tam moc nepochodil). V dominikánském klášteře po jeho zrušení vznikla ochotnická společnost, která ovšem…
  Při delší čekací pauze na nedělní podvečerní spoj ze Šumperka do Koutů nad Desnou mne při studiu turistické mapy před vlakovým nádražím zaujala  modrá skvrna s názvem BENÁTKY. Je umístěná vprostřed per…
   I když máme už polovinu měsíce listopadu a počasí k výletům zrovna moc nevybízí, nedokážeme už déle odolávat nešťastnému fňukání našich " toulavých" bot a vyrážíme na výlet. Tentokráte je to zase po d…
Klášterní kostel Zvěstování Panny Marie je dnes prezentován jako jedna z nejvýznamnějších šumperských památek. Nejstarší část kostela pochází z gotické doby, z první třetiny 14. století…
Město Šumperk bylo založeno v druhé polovině 13. století německými kolonizátory ze sousedního Slezska jako psrávní centrum oblasti težby cenných kovů, ale záhy se hospodářský vývoj obrátil k řemeslům, zejména na textilní výrobu. Mezi nejvýznamější mezníky v dějinách města můžeme považovat sjezd moravských a slezských stavů v r. 1490, povýšení Šumperka na královské komorní město v r. 1562 a čarodějnické procesy z let 1678-9…
Na počátku 20. století si tehdejší šumperští radní usmysleli, že Stará radnice, jež měla gotické jádro a četné renesanční, barokní i klasicistní přestavby, není už tolik reprezentativní, jak by si přáli a rozhodli se, že postaví radniční budovu novou a takovou, která by více vyjadřovala německý styl. V r. 1907 byl ustanoven výbor pro výstavbu nové radnice, který předložil po několika jednáních požadavky na parametry nové…
Historické a průmyslové město v podhůří Jeseníků, s řadou památek, spjaté s rodem moravských Žerotínů, téměř vylidněné za čarodějnických procesů v blízkých Velkých Losinách.
Velké Losiny jsou podhorskou rekreační a lázeňskou obcí a najdeme ji severním směrem od města Šumperku. Obec je známá nejenom díky lázním, ale také díky zdejšímu zámku, ve kterém probíhaly č…
Přírodní památka
Rešovské vodopády je národní přírodní památka a najdeme ji západním směrem od obce Rešov a na toku říčky Huntavy. Přírodní památka je součástí přírodního parku Sovinecko. Severovýchodním…
18.6km
více »
Nejvyšší a nejnavštěvovanější vrchol Moravy určitě upoutá svou výškou (1492 m) a možnostmi vyžití, hlavně sportovními. Poskytuje podmínky pro pěší turistiku, sjezdové a běžecké lyžovaní. Z vrcholu je výhled na Rychlebské hory, kralický sněžník a další. Výstup na vrchol je velmi jednoduchý, vede na něj asfaltová cesta. Výstup můžete zahájit např. na Ovčárně, kde vás doveze autobus, a nebo na Hvězdě u Karlovy Studánky, pokud…
22.3km
více »
Hrad Sovinec a stejnojmenné městečko se nacházejí 13 km jižně od Rýmařova na okraji masivu Nízkého Jeseníku v Andělskohorské vrchovině, která nese podle hradu název Sovinecká vrchovina.Hrad byl založen bratry Pavl…
23.5km
více »
Karlova Studánka leží severozápadním směrem od města Bruntál a tvoří vstupní bránu na vrchol Praděd ( 1492 m.n.m.), který se zvedá západním směrem nad obcí a je nejvýše položeným místem pohoří Jeseník. Karlova Studánka je jednak vyhledávanou rekreační oblastí a jednak světoznámými lázněmi, a to především pro léčbu dýchacího ústrojí. Obcí protéká říčka Bílá Opava. Karlova Studánka je nejvýše položenou obcí bruntálského re…
26.3km
více »
Hrad Bouzov na Olomoucku je typickým romantickým sídlem se všemi znaky adaptace z konce 19. století, zvýrazněné cimbuřím, arkýři, střílnami, bezpočtem věží a bašt, parkem a dvěma dlouhými mosty, které se klenou na…
29.6km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace