TURISTIKU PODPORUJÍ
57 801 turistů a cestovatelů
90 485 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
880 428,- odměny za články
Choceň
Choceň leží ve Východních Čechách, severovýchodně od města Vysoké Mýto. Město se rozkládá na březích řeky Tichá Orlice a na okraji skalnatého údolí…

více o Choceň

Partner lokality
Turistika.cz doporučuje
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Choceň
Tipy na výlet vybrat: vše / nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Ostatní vybrat: vše / nic
Babyfriendly
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Prima Port
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Bouda
Boží muka
Chata
Chrám
Drobné památky
Dům, budova
Farma
Hrad
Hradby
Hrádek
Hradiště
Hřbitov
Hřebčín
Kaple
Kašna
Klášter
Kostel
Kříž
Lapidárium
Letohrad
Mešita
Měšťanský dům
Muzeum
Památník
Panský dvůr
Pevnost, opevnění
Pomník
Radnice
Rotunda
Rychta
Salaš, koliba
Skanzen
Socha
Statek
Synagoga
Trosky
Tvrz
Zámeček
Zámek
Zřícenina
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Hora
Hřeben
Jeskyně
Jezero
Jezírko
Kámen
Kaňon
Kopec
Krasový útvar
Louka
Minerální pramen
Ostrov
Památný strom
Park
Planina
Pláž
Pleso
Pobřeží
Pohoří
Poloostrov
Potok
Poušť
Pramen
Propast
Přírodní památka
Přírodní park
Rašeliniště
Rokle
Rybník
Řeka
Říčka
Sedlo
Skalní útvar
Slatě
Sopka
Soutěska
Studánka
Štít
Travertíny
Tůň
Údolí
Údolí, dolina
Vodní nádrž
Vodopád
Vrchol
Zahrada
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Aquapark
Cyklisté vítáni
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Golf
Koňská stezka
Koupaliště
Lázně
Ledovec
Letovisko
Potápění
Půjčovna kol
Půjčovna lodí
Rekreační oblast
Ski areál
Zábava, atrakce
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Cestopisy vybrat: vše / nic
Články redakce vybrat: vše / nic
Rady a tipy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Moje dovolená vybrat: vše / nic
 ↓ 
Kdy jsme jeli vybrat: vše / nic
Jaro
Léto
Podzim
Zima
Délka dovolené vybrat: vše / nic
Méně než 1 týden (do 6 dní)
1 týden (7-9 dní)
Delší než 1 týden (10-12 dní)
2 týdny a více (13 a více dní)
S kým vybrat: vše / nic
Rodina s dětmi do 5-ti let
Rodina s dětmi do 10-ti let
Rodina s dětmi 10-18 let
S partnerem
S přáteli
Typ vybrat: vše / nic
Pobyt
Aktivní dovolená
Poznávací dovolená
Eurovíkend
Plavba
Prodloužený víkend
Zaměření vybrat: vše / nic
K moři
Na lyže
Za zábavou a poznáním
Do přírody
Na hory
Cyklo
Se psem
Na vodu
Aerobic
Golf
Wellness
Potápění
Za kulturou
Zábavné parky
Aquaparky
Gastronomie
Jak jsme jeli vybrat: vše / nic
Autem
Autobusem
Letadlem
Lodí
Jinak
Jak a kde jsme bydleli vybrat: vše / nic
Dům / rekreační objekt
Kemp
Apartmán
Hotel / Penzion
Stravování na dovolené vybrat: vše / nic
Vlastní
Snídaně
Večeře
Polopenze
Plná penze
All Inclusive
Ultra all inclusive
Fotogalerie vybrat: vše / nic
zobrazit výsledky

Za smírčími kříži na Choceňsku a orlickou cyklostezkou

Tipy na výlet Pro zdatnější Na kole

Kam a jak jedeme?

Jak už jsem někde určitě uvedl, smírčí kříže patří k nejzajímavějším a nejtajemnějším památkám, se kterými se – nejen - na našem území můžeme setkat. Stojí většinou osamoceně a tiše připomínají tragické události, které se mezi lidmi odehrály v dávných časech. Hodně se jich do dnešních dnů nedochovalo, mnohé skončily nenávratně v zemi a některé byly zničeny. Říká se o nich, že jsou svědky kruté minulosti. Nejsem si tím ovšem zcela jist, protože v oné temné minulosti museli vrazi provést alespoň finanční odškodnění rodiny oběti a vztyčení smírčího kříže, dnes se zločinci v talárech – mnozí z nich s titulem získaným za pár týdnů na plzeňských právech – bez problémů shodnou i na tom, že 28 bodných ran nebyla brutální vražda, ale vlastně neškodná nešťastná náhoda.

Když mi kamarádka dovezla z návštěvy rodiny ve východních Čechách informační materiál o smírčích křížích na Choceňsku, hned jsem věděl, že v nejbližší době mám o program na některou sobotu (nakonec jsem ale vyjel v pátek) vystaráno. Koneckonců nikdy jsem se netajil tím, že tyto drobné, ale velmi zajímavé, památky patří mezi moje nejoblíbenější a z objevu každého nového smírčího kříže mám radost srovnatelnou snad jen s momentem, kdy Franta zakopne o neznámou skálu. A tady mě těch „novinek“ čekalo hned několik najednou.

Je až neuvěřitelné, že tento výlet jsem absolvoval již před čtyřmi lety. Mám však informace, že od té doby se - kromě cyklostezky - nic nezměnilo. Tehdy jsem se tedy vypravil s kolem do okolí Chocně. Jednak jsem si chtěl projet zmíněný regionální okruh po smírčích křížích (střídání asfaltu, polních a lesních cest, bohužel mnohé úseky bez jakéhokoliv značení, tudíž jsem i mírně "kufroval"), jednak jsem se chtěl podívat na dokončenou část cyklostezky (superasfaltka) kolem Tiché Orlice. Obé jsem stihl, i když v tom vedru bylo těch necelých 90 km asi maximem ("příjemným" zpestřením navíc byla prasklá pružina na přehazovačce, takže jsem mohl jet jen na těžký převod - naštěstí se mi to nestalo v Alpách a tady těch kopečků zase tak moc není). Mnozí z Vás už tuto cyklostezku několikrát jeli, ale tento výlet byl opravdu a hlavně o těch smírčích křížích a radosti z jejich „objevů“.

Za čím jedeme?

Start tedy proběhl v Chocni, kam jsme dojeli (Jana jela se mnou, coby rozený Východočech a znalec krajiny) ráno vlakem. Nejprve nás čekala hospůdka (boršč a 2 piva byl super nápad, protože dál už to bylo jako za bolševika - hospody chybí zcela nebo otevírají až v 17,00 hod) a potom již první chvíle poznávací (íčko, kostel sv. Františka Serafinského se zvonicí a špitálem, Tyršovo náměstí). Následně nasedáme do sedel a po asfaltové silnici opouštíme Choceň směrem k prvním smírčím křížům u Dvořiska. Jsou zde skutečně dva, údajně proto, že dva mladí myslivci se v romantickém souboji o dívku svých srdcí zastřelili navzájem. Po zdokumentování křížů se vydáváme po polní cestě a asfaltu dál. Míjíme Velký zálešský rybník, který je skutečně … velký (na fotce je jeho menší "levá" část, asi 1/10 celku).

Po mírném bloudění cestou necestou dorazíme k lesnímu kříži mezi Kosořínem a Loučkami, následně už raději zase po asfaltu do Chocně kouknout z mostu na vláčky a zajet si na skály v Pelinách (všude stánky Černá Hora, Plzeň, Budvar a další pivovary, ale pivní festival – bohužel - otevírá až večer, takže pořád na sucho). Proto znovu do sedel a kolem křížů v "trojdědiní" Hemže - Březenice – Mostek (a některé z nich byly hodně dovedně ukryty) rychle Hopsa hejsa do Brandejsa (nad Orlicí). Tady konečně narazíme na otevřenou osvěžovnu U Medvěda. Čeká nás tedy Staropramen a vzápětí i setkání s jednorukým turistou, který se právě vracel z pozorování východu slunce ze Sněžky a taky brblal, že pak museli ujet hodně kilometrů, než našli otevřenou pivovnu.

Po zběžné prohlídce města (však už jsem tam mockrát, v té době asi 2-3x, byl), kdy jsme se zaměřili jen na centrum městečka (radnice, barokní domek, zámek), konečně přes mostek najíždím na očekávanou cyklostezku a hned nás čeká pauza, kdy si musíme prohlédnout zdejší atrakce typu památník Jeníka Ámose a pomníkové sousoší světového úřednictva. Posléze se bavíme pozorováním skupiny vodáků, kteří se na vodě skutečně motali jak hluší v kukuřici. Po příjemné projížďce dorážíme do Ústí nad Orlicí. Město, jak všichni víme, je památkově celkem o ničem, ale přesto i zde nalézám klenot. Za nenápadnám plechovým plotem a nápisem občerstvení nalézám zahrádku. Tečou Hanušovice ve všech stupních, nealko, na výběr je spousta jídel (většinou typu bramboráčky s nivou, Ostrou masovou směsí, různé sýry s hranolkami apod.). Množství stolů pro skupiny lidí (ideální po volejbale), všechny mezi vysokými stromy a ve stínu. A vše (v době mé návštěvy tam bylo asi 25 - 30 lidí) stíhá sám jeden usměvavý člověk, cca 35 - 40 let. Tak jsem se rozšoupl a postupně požil kofolu, rum, pivo a bramboráček, v šoku zakoupil po asi 10 letech balíček Peter v měkkém balení (prý je o ně velký zájem, neb jsou o 4 kačky levnější než v tvrdým) a rozloučil se. Obsluhujícího mužíka jsem odměnil pochvalným slovem a navýšenou částkou při platbě, on mě pozváním k další návštěvě a reklamními materiály.

A pak už je před námi jen méně příjemná část cyklostezky (poškozená vodou, hodně mezi paneláky atd.), kdy přes Dlouhou Třebovou s pseudogotickým kostelem sv. Prokopa míříme na vlak do České Třebové. Tady jsem ještě stihnul konečně navštívit jedinou románskou památku „v okolí“ Šumperka (je to jako do Olomouce, tudíž v okolí), a to kostelík - rotundu sv. Kateřiny. Tím bylo splněno a po příjezdu do Šumperka už nás čekala jen tiskovka na zahrádce kúpaliska.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Jak vyplývá z předchozího textu, snažili jsme se dodržovat pitný režim i dodat tělu nějaké ty živiny. Takže kromě obvyklých tatranek a nějaké té tekutiny ve flašce na kole to bylo tentokrát i o pravidelných zastávkách: snídaně v Chocni, svačina v Brandýse nad Orlicí a lehký pozdní oběd na okraji Ústí nad Orlicí.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Jako PS jsem tenkrát musel pochválit české dráhy; zpoždění sice - již tradičně – měly všechny vlaky, ale vždy jen mezi 10-15 minutami. Tak jsem je odměnil alespoň tím, že jsem si ráno zakoupil lístek na kolo o 10,- Kč dražší, než jsem ve finále potřeboval.

Ostatní informace

Pohybovali jsme se pouze venku a za vstupy jsme tudíž neutráceli. Veškeré platby souvisely pouze s plněním trávicího traktu a dotací ČD.

GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (50.002, 16.223)
Poslední aktualizace: 10.9.2013
Autor: markyz63
Kvalita příspěvku:    
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Choceň

Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
0,9km od místa

Příspěvky v okolí Za smírčími kříži na Choceňsku a orlickou cyklostezkou

Město Choceň se rozkládá na obou březích řeky Tichá Orlice. Choceň leží přibližně 40 kilometrů východně od krajského města Pardubice, 17 kilometrů jižně od Rychnova nad Kněžnou. Počátky…
Město
Choceň leží ve Východních Čechách, severovýchodně od města Vysoké Mýto. Město se rozkládá na březích řeky Tichá Orlice a na okraji skalnatého údolí přírodního parku Peliny. V parku najdeme až 35 metrů vysoké ska…
Informační centrum se nachází v centru města na hlavním Tyršově náměstí v přízemí Radnice, v níž sídlí Městský úřad. Kontakt: Informační centrum města Choceň, Tyršovo náměstí 301, 565 15 Choceň telefon: 465 461 …
Měšťanský dům
Nachází se na Tyršově náměstí v historické části města. Je zdejším nejvýraznějším objektem. Původně zde byla dřevěná rychta. První radnice zde byla postavena v letech 1564-56. Později pak přestavěna v barokním slohu. Do dnešní novorenesanční podoby s dominantní nárožní věží byla pak přestavěna v roce 1880. V přízemí objektu se nachází turistické informační centrum. Turistická mapa KČT 1:50 000 č.47…
Nachází se uprostřed Tyršova náměstí a vhodně doplňuje okolní historickou zástavbu. Pochází z roku 1760. Jedná se o 24 m vysoký obelisk trojhranného tvaru, který na podstavci doplňují sochy sv. Václava, sv. Floriána a sv. Ludmily. Turistická mapa KČT 1:50 000 č.47 Vysokomýtsko a Skutečsko
V městě býval dříve nejspíš dřevěný kostel, později snad částečně zděný, renesanční. Kostel však několikrát vyhořel (1602, 1659, 1725). Nový kostel byl vybudován v l. 1728-33. Orientovaná barokní stavba s hlavn…
Procházíte - li historickým centrem města, jeho upravené zeleně, tvoří ho Tyršovo náměstí. Jednou z největších architektonických památek je zdejší novorenesanční radnice a 24 metrový barokní morový sloup. Na levém…
Tato mohutná třípodlažní barokní Zvonice s bání zde byla posatvena v letech 1702-03 M. Rosim. Český nápis na věži pochází z roku 1736. Vytváří jednu z dominant města. Spolu se špitálem a barokním děkanstvím tvoří malebný architektonický celek. Turistická mapa KČT 1:50 000 č.47 Vysokomýtsko a Skutečsko/B3
Tentokrát si poněkud protáhneme svaly a dáme si trošku delší pochod, než bývá běžně zvykem. Tato trasa měří přes 26 km, což může leckomu připadat příliš. Ale je možné si ji zkrátit díky tomu…
Nachází se v ulici Na Herzánce, poblíž městského kina. Odjíždí odtud většina autobusových spojů po obcích choceňského regionu. Turistická mapa KĆT 1:50 000 č.47 Vysokomýtsko a Skutečsko
Hlavní turistické rozcestí města. Prochází tudy červeně, zeleně a žlutě značená turistická cesta. Červená vede jedním směrem údolím Tiché Orlice na Peliny, Hradníky a Brandýs nad Orlicí, druhým směrem na Plchůvky a Borohrádek. Zelená pak k vlakovému nádraží, na Hradníky a přes Oucmanice do Brandýsa nad Orlicí, opačně pak na Čertův dub a Horní Jelení. Žlutá parkem k nádraží, na Bor a do Vysokého Mýta,…
Zámek byl postaven v roce 1562 jako renesanční objekt a nachází se na levém břehu Tiché Orlice. Sídlí v něm Orlické muzeum, v současné době jsou v muzeu umístěny stálé expozice z oboru geologie, paleontologie, archoelogie a etnografie - historie.
Nachází se za choceňským zámkem na levém břehu Tiché Orlice. Tento rozlehlý více jak sedmnáctihektarový park se vyznačuje volným uspořádáním zeleně s mnoha palouky, alejemi a průhledy. Do této podoby byl upraven při přestavbě zámku v roce 1829, kdy byl přebudován v tehdy módním duchu anglických přírodních parků.Parkem prochází žlutě značená cesta, která vede od nádraží do centra na náměstí.Turistická mapa KČT 1:50 000 č.47 …
Zámek
Pěkný zámek, který je veřejnosti přístupný, stojí na levém břehu řeky Tiché Orlice ve městě Choceň v Pardubickém kraji. Zámek je patrový čtyřkřídlý objekt. U zámku je rozlehlý anglický park, kterým prochází …
Zastávka vlaku. Zde nebo v nejbližším okolí jsou k dispozici tyto služby:vnitrostátní pokladní přepážkamezinárodní pokladní přepážkaČD centrumčtečka in-karetvýdej in-karetplatba platební…
Východočeské mesto Choceň leží v kotline na rieke Tichá Orlice asi 10 kilometrov západne od okresného mesta Ústi nad Orlicí. Mesto má nadmorskú výšku 290 metrov a má približne 8800 obyvateľov. Choceň sa ako obec …
Nachází se východně od vlakového nádraží, v těsné blízkosti autobusových stanovišť. Prochází tudy zeleně a žlutě značená turistická cesta. Zelená vede jedním směrem na rocestí Peliny, dále na Hradníky …
Nově zbudovaná pěší turistická trasa vychází od rozcestí u choceňského nádraží a pokračuje po horní hraně údolí Tiché Orlice a klesne na rozcestí Peliny. Odtud údolím dojde k bývalé osadě…
Přírodní park Peliny se rozkládá na východ od choceňského zámku a vytváří ideální místo pro rodinnou rekreaci místních i "přespolních". Státní přírodní rezervace Peliny má rozlohu 3,31ha, ale pro návštěvníka je těžké odhadnout, kde přesně rezervace začíná a končí. V zákrutech Tiché Orlice se skrývají nádherné skály, ale i pěstěný park se stoletými stromy a sportovní i rekreační objekty. Až 35m Vysoké, strmé opu…
   Naším dalším cílem je Choceň, kam přijíždíme odpoledne vlakem z Litomyšle. Toto středně velké město je důležitým železničním uzlem a má docela zajímavé vlakové nádraží : budova starého…
Nachází se na výrazném skalním ostrohu na řekou Tichou Orlicí v přírodní rezervaci Peliny na východním okraji Chocně. Přístup k Vyhlídce je neznačeným traverzovým chodníkem po horní hraně…
Dobříkov - obec cca 7 km západně od Chocně, která je zmiňována v souvislosti s bývalou tvrzí před rokem 1415. Dnes obci dominuje původně řeckokatolický Kostel Všech svatých, který byl postaven v roce 1669 v obci Velké Kopaniny na Podkarpatské Rusi (dnešní Zakarpatská Ukrajina). Tato dřevěná stavba se střechou krytou šindelem byla postavena v roce 1679 ve Velké Kopani. V…
Rozlehlé zříceniny hradu Potštejn stojí na vysokém zalesněném kopci. Potštejn se nachází v Královéhradeckém kraji, jižním směrem od Rychnova nad Kněžnou. Potštejn lze navštívit od dubna do října denně kromě ponděl…
10.8km
více »
Hrad Potštejn leží v podhůří Orlických hor, ve stejnojmenné obci, asi 5 km od města Vamberk. Hrad je přístupný pro veřejnost od dubna do října. Prohlídka hradu probíhá s průvodcem a trvá přibližně 45 min. Vstupné …
11.2km
více »
Hrad Litice nad Orlicí se nachází ve stejnojmenné obci v podhůří Orlických hor, asi 8 km západně od Žamberka. V obci je neplacené malé parkoviště, hrad je od něj vzdálen asi 500 m Hrad je pro veřejnost přístupný od dubna do října Informace o vstupném: duben 9.00–16.00  |  soboty, neděle, státní svátky (pro předem ohlášené výpravy o minimálním počtu 10…
13.2km
více »
Litomyšlský zámecký areál je národní kulturní památkou a v roce 1999 byl zapsán do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Areál tvoří soubor několika budov, část z nich získalo město zpět v r…
15.6km
více »
Litomyšl leží ve Východních Čechách, jižním směrem od města Ústí nad Orlicí. Město Litomyšl se rozkládá v srdci Svitavské pahorkatiny. Město je velmi známé…
15.8km
více »
Tipy na výlet
Naše cesta směřuje k dominantě východního Polabí, ke Kunětické hoře, která se nachází cca 7 km od centra Pardubic a cca 15 km od centra Hradce Králové. Historie hradu, který založil vůdce Orebitů Diviš Bořek z Miletínka na osamělé znělcové kupě, sahá do doby husitské, do let 1421-23. Za doby Pernštejnů byl hrad v období od konce 15. století až do…
30.4km
více »
ZOO nabízí klasickou zahradu se všemi pavilony a s více než 2.400 zvířaty po celou otevírací dobu, velké letní výběhy osazené africkými kopytníky a ptáky a Africké safari, kde návštěvníci…
57.1km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace