Malá Morávka
Malá Morávka leží severním směrem od města Rýmařov. Malá Morávka je vyhledávanou celoroční rekreační horskou obcí, která je obklopena zalesněnými…

více o Malá Morávka

Turistika.cz doporučuje
Malá Morávka
Cestování a výlety
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Malá Morávka
Tipy na výlet vybrat: vše / nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Ostatní vybrat: vše / nic
Babyfriendly
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Prima Port
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Bouda
Boží muka
Chata
Chrám
Drobné památky
Dům, budova
Farma
Hrad
Hradby
Hrádek
Hradiště
Hřbitov
Hřebčín
Kaple
Kašna
Klášter
Kostel
Kříž
Lapidárium
Letohrad
Mešita
Měšťanský dům
Muzeum
Památník
Panský dvůr
Pevnost, opevnění
Pomník
Radnice
Rotunda
Rychta
Salaš, koliba
Skanzen
Socha
Statek
Synagoga
Trosky
Tvrz
Zámeček
Zámek
Zřícenina
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Hora
Hřeben
Jeskyně
Jezero
Jezírko
Kámen
Kaňon
Kopec
Krasový útvar
Louka
Minerální pramen
Ostrov
Památný strom
Park
Planina
Pláž
Pleso
Pobřeží
Pohoří
Poloostrov
Potok
Poušť
Pramen
Propast
Přírodní památka
Přírodní park
Rašeliniště
Rokle
Rybník
Řeka
Říčka
Sedlo
Skalní útvar
Slatě
Sopka
Soutěska
Studánka
Štít
Travertíny
Tůň
Údolí
Údolí, dolina
Vodní nádrž
Vodopád
Vrchol
Zahrada
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Aquapark
Cyklisté vítáni
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Golf
Koňská stezka
Koupaliště
Lázně
Ledovec
Letovisko
Potápění
Půjčovna kol
Půjčovna lodí
Rekreační oblast
Ski areál
Zábava, atrakce
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Cestopisy vybrat: vše / nic
Články redakce vybrat: vše / nic
Rady a tipy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Moje dovolená vybrat: vše / nic
 ↓ 
Kdy jsme jeli vybrat: vše / nic
Jaro
Léto
Podzim
Zima
Délka dovolené vybrat: vše / nic
Méně než 1 týden (do 6 dní)
1 týden (7-9 dní)
Delší než 1 týden (10-12 dní)
2 týdny a více (13 a více dní)
S kým vybrat: vše / nic
Rodina s dětmi do 5-ti let
Rodina s dětmi do 10-ti let
Rodina s dětmi 10-18 let
S partnerem
S přáteli
Typ vybrat: vše / nic
Pobyt
Aktivní dovolená
Poznávací dovolená
Eurovíkend
Plavba
Prodloužený víkend
Zaměření vybrat: vše / nic
K moři
Na lyže
Za zábavou a poznáním
Do přírody
Na hory
Cyklo
Se psem
Na vodu
Aerobic
Golf
Wellness
Potápění
Za kulturou
Zábavné parky
Aquaparky
Gastronomie
Jak jsme jeli vybrat: vše / nic
Autem
Autobusem
Letadlem
Lodí
Jinak
Jak a kde jsme bydleli vybrat: vše / nic
Dům / rekreační objekt
Kemp
Apartmán
Hotel / Penzion
Stravování na dovolené vybrat: vše / nic
Vlastní
Snídaně
Večeře
Polopenze
Plná penze
All Inclusive
Ultra all inclusive
Fotogalerie vybrat: vše / nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Z údolí do údolí

Tipy na výlet Rodina s dětmi Pro zdatnější Celodenní výlet Do přírody Na hory Na kole

Když zaprší
Když zaprší  •  Fotografie (63)  • Foto: Bobkart

Kam a jak jedeme?

Trasa výletu je poměrně dlouhá, proto kdo se vydá pěšky, měl by si přivstat (už kvůli dopravě) a zásobit se i nějakými zásobami na cestu, dlouho totiž na žádnou putyku nenarazí. S malým zádrhelem je trasa vhodná i pro kola, a protože jde z velké části i o lesní asfaltky, lze vcelku pohodlně použít i nějaký trek, nejen pravé horské kolo.

Za čím jedeme?

Horské túry nemusí být v našich horách jen nutně hřebenovky, jednou z nich je přechod mezi údolími Merty a Divoké Desné. Obě řeky odvádějí vody z nejvyšších partií Hrubého Jeseníku, Divoká Desná pramení na Vysoké holi a cestou sbírá vody, které tečou z jižních svahů Pradědu. Merta pramení mezi Mravenečníkem a Velkým Májem a svádí tak vody z jihozápadního úpatí hlavního hřebene.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Výchozím bodem jsou Vernířovice, malebná víska v hluboce zaříznutém údolí Merty s dominantním vrcholem Břidličné hory na východě a na západě s masivem Mravenečníku. Zde jakožto v poslední výspě civilizace si můžeme pořídit nějakou stravu, ve všední den či v sobotu i v konzumu, nebo v restauraci hotelu Reoneo (či jak se to dnes jmenuje), nebo skromnější výběr v penzionu U Čarodějky. Pokud mě paměť nemámí, kromě Jednoty ještě je obchůdek za Obecním úřadem. Pak bude hospoda až někde v Koutech.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Vyrážíme silnicí podél říčky směrem ke Kosařům (v podstatě neexistující osada asi jedním domem). Vlastně se ani nemusíme bát, že zabloudíme, téměř pořád jdeme (nebo jedeme) po nějaké značce. V první etapě konkrétně po žluté. Dlouhý úsek je příjemné stoupání podél Merty většinou stále v lese, za rozcestníkem označujícím zmíněnou osadu jen změníme barvu trasy na modrou a asi po kilometru u nového odpočinkového srubu se připojuje modrá cyklotrasa od Skřítku. Brutálnější stoupání lze očekávat až za serpentinou, kde se cesta začne přece jen zvedat poněkud strměji po jižním svahu vrchu Homole. Nicméně si asi v polovině můžeme odpočinout u bývalého lomu na krupník, přírodní památce Zadní hutisko. Hornina s převahou mastku bývala používaná ve vyzdívkách vysokých pecí. Shodou okolností v okolí Vernířovic (respektive nedalekého Sobotína) jsou největší tělesa této horniny u nás a právě v Sobotíně kdysi nalezly uplatnění v době, kdy tu bývaly železárny. (krupník najdeme i na stavbách v okolí)

Zhruba stejně dlouhý a prudký úsek nás ještě čeká do sedélka Branka. Zde tedy končí asfaltka. Z křižovatky odbočuje modrá cykloznačka, my se budeme dál držet modré pěší značky. Po prvním úseku je už stoupání přeci jen snesitelnější, a lesní dělníci nám svou činností odkryli i pár průseků, z nichž se můžeme kochat výhledem na protější hřebenovku. Nakonec i v zatáčce (kde odbočuje cyklotrasa barvy bílé) narazíme na vyhlídkové skalisko. Další trasa se zvedá vcelku mírně nad hlubokým údolíčkem Merty širokou lesní cestou. Tato část Jeseníků patří relativně ke klidnější části, přestože je nedaleko od Dlouhých Strání, ale výletníci od lanovky volí poněkud jiné směry.

Asi po 1,5 km dorazíme k potůčku v serpentině. To je vlastně horní tok Merty, která má prameny někde pod Malou a Velkou Jezernou (další zdroj je z Jeleního hřbetu). Kdysi tu byl zřejmě most, ten vzala velká voda, ale naštěstí je zde momentálně lávka (nebo přeskočit). Ještě asi kilometr si užijeme lesní cesty až dorazíme ke zmíněnému zádrhelu. Cesta končí a značka pokračuje jen lesní pěšinou, tudíž pokud jsme na kole, nezbývá než vzít kolo na ramena (nebo tlačit). Kaskadéři by to možná projeli, nicméně, co jsem tu jel naposledy, bylo po trase pár spadlých stromů, takže se musely přelézt. Naštěstí úsek není zas tak dlouhý a brzy se mírní i stoupání, jsem skoro na vrcholu naší cesty, tedy na hřebenu, který spojuje hlavní hřebenovku s masivem Mravenečníku a Dlouhých strání. Je to vlastně výběžek ze západního svahu Velkého Máje, v dávné minulosti tady možná byla nějaká náhorní plošina, kterou postupně odnesly vody dnešní Divoké Desné. To už jsme u rozcestí U Františkovy myslivny. Hospoda tady sice není, ale není důvod se nepodívat k lovecké chatě, pojmenované po Franzi Kleinovi, který ji nechal vystavět koncem 19. století. Už kvůli výhledu. Otevře se nám velkolepý pohled na údolí Divoké Desné s dominantou Pradědu i pokračování k Červenohorskému sedlu, na východě na dominantu Velkého Máje i vzdálenější Kamzičník či Vysokou holi. Sestup do údolí je provázen zelenou značkou. Opět narazíme na lesní asfaltku, víceméně bez větších výhledů (jeden malý se dá najít u jedné serpentiny), trasa poměrně svižně klesá, takž na kole je potřeba vcelku intenzivně brzdit. Les se poněkud rozestupuje u pozoruhodné skály. Jde vlastně kamenolom který byl použit při stavbě nádrží vodního díla Dlouhé Stráně. Celý svah s vrcholem pod Velkým Májem byl pojmenován právě podle skalního bloku, kdysi daleko většímu, který dal lokalitě název Zámčisko. Kupodivu kdo sem míří z údolí, může vrcholek skály za nějakou stavbu považovat. Dnes už ovšem zvětralé svahy skály pomalu zarůstají, takže co nevidět už toho k vidění moc nezůstane.

To už jsme pomalu u Divoké Desné, od Františkovy myslivny teče potok zvaný Zámecký, Divoká Desná by měla být po pravé ruce (při směru shora). Za textačním místem Zámčiska je i cesta širší (jezdily sem náklaďáky) a vlastně i mírnější. Kdysi odlesněné údolí na levém břehu pomalu zarůstá mladý les. Milosrdně tak zakrývá bordel, který tu stavaři zanechali.

Onehdy jsem někde četl zprávu, jak po stavbě elektrárny byla příroda navrácená původnímu stavu. To možná platilo dole (jak je hlavní silnice na Dlouhé Stráně). Tady v tomto úseku se ještě dlouho válely různé betony, lana trubky a bůhví co ještě, než je sama příroda začala sama milosrdně ničit.

Rozcestí Pod Zámčiskem již naznačuje příchod civilizace, silnice je zase o něco širší a celkem často potkáme nějaké (většinou) cyklisty, kteří směřují k horní přehradě, případně i na automobilisty (kteří tu většinou nemají co dělat). Za rozcestím U Kamenné chaty změníme značení ze zelené na modrou a vlastně již obcházíme dolní nádrž přečerpávací soustavy. Pro pěšího turistu je úsek kolem dolní přehrady a do Koutů zřejmě nejpitomější turistickou trasou, kterou v Jeseníkách máme, ovšem pro cyklistu zase tou nejpříjemnější. Údolí Divoké Desné je sice asi krásné, ale 5 km pěšky je dosti pakárna, na kole je to hned.

Ostatní informace

Na túře není kde co platit, takže potřebujeme něco na autobus nebo vlak a samozřejmě do hospody. Skoro bych se přimluvil, aby někdo vymyslel nějaký autobus, který by jezdil jednou nebo dvakrát denně někam pod dolní nádrž.

GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (50.053, 17.200)
Poslední aktualizace: 6.1.2014
Autor: Bobkart
Kvalita příspěvku:    
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Praktické informace
Z údolí do údolí mapa
Mapa Z údolí do údolí
Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
8,3km od místa

Příspěvky v okolí Z údolí do údolí

Plochý vrchol v hlavním hřebeni Pradědské hornatiny. Zbytek vyzdviženého zarovnaného povrchu vrcholové části pohoří. Tvořen fylity, místy se vyskytují kopečkové půdy. Vrchol porostlý smilkovými holemi sostrůvky …
    Tento název článku jsem převzal z informační tabule, na kterou narazíte po výstupu nebo vyjetí Na Praděd. Viz. fotogalerie. Letos potřetí jsem  vyjel z místa bydliště na Praděd (110 km…
Rozcestník u Jelení studánky, kde je turistický přístřešek poskytující ochranu turistům před deštěm a běžkařům před sněhem a zimou (z vlastní zkušenosti ).
Jelení studánka se nachází kousek pod hřebenem Jeleního hřbetu na zelené značce na trase ze Skřítku na Ovčárnu. Je přístupná také z bývalé Alfrédovy chaty, a to po červené značce. Jelení hř…
Břidličná hora se nachází na hlavní hřebenové trase vedoucí až Na Ovčárnu a dále na Praděd. Jde o 1358 metrů vysoký kopec s rozhledem do všech světových stran. Lze zde pozorovat mrazové zvětrávání v hladném klimatu dob ledových. na vrcholu hory jsou kamenné polygony.
Rozcestí
Rozcestí Vysoká hole je orientační místo na červené turistické trase a najdeme jej na stejnojemnném vrcholu. V okolí rozcestí je rozlehlá holá horská plošina. Z těchto míst je krásný výhled …
Návštěva Jeseníků je pro každého milovníka hor tak trochu svátkem. Pokud se naskytne možnost pro alespoň jedinou turu v tomto pohoří, tak se prostě neváhá. Náš poslední výlet do těchto hor se uskutečnil v jeden ná…
Nejvýše položené lyžařské středisko v České republice na úpatí Praděda, prameniště Bílé Opavy.
Je známou a nejnavštěvovanější NPR v tomto pohoří. Je to rezervace mezinárodního významu. Vznikla v r. 1991 spojením původně 6 samostatných rezervací (Vrchol Pradědu, Petrovy kameny, Velká Kotlina, Malá kotlin…
Místo, ze kterého se nabízí výhled na Petrovy kameny se nachází u odbočky ke Kurzovní (hotel, restaurace). K místu se dostaneme cca po 50 metrech od asfaltové silnice ve směru Praděd - Ovčárna. Umístěna je zde inf…
Významná křižovatka turistických tras, křižují se tu modrá, červená a zelená turistická trasa. Tato lokalita je vyhledávanou turistickou oblastí a to nejenom v letním období, ale také v zimních měsících. Výchoz…
Ovčárna je známé turistické středisko v Jeseníkách. Je zde křižovatka turistických tras vedoucí na nejvyšší vrchol Jeseníků Na Praděd ( 1491 m.n.m.). V okolí chaty je vybudován vyhledávaný lyžařský areál jak pro s…
Jedeme za jedním ze sedmi největších divů ČR - přečerpávací vodní elektrárna, ale uvidíme také krásné Výhledy do údolí i na hory. Jedeme autem do Koutů nad Desnou, kde máme…
Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně. Instalovaný výkon elektrárny je 650 MW. Horní nádrž je spojena s dolní nádrží (800 m.n.m.) dvěma tunely o průměru 3m. V době největších povodní zadržela přehrada 2 0…
Jedeme se podívat na unikátní komplex přečerpávací vodní elektrárny v samém srdci Jeseníků. Od horní nádrže se otevírají nádherné kruhové vyhledy na celé Jeseníky. Jedeme autem nebo na kole do obce Kouty nad Desn…
Skalní útvar
Zajímavý kvarcitový skalní výchoz s balvanovými proudy v jihozápadním úbočí hory Pecný (Pec). Skála je tvořena devonským kvarcitem, pokrytým šupinkami chloritoidu. Skála je přístupná po…
Turistický rozcestník, který se nachází na vrcholu Pradědu ukazuje turistům cestu po značce modré ve směru Praděd (vrchol) - Divoký Důl, U Kamenné chaty, Dlouhé Stráně, Kouty nad Desnou. Nejen pro dětské turisty je zde umístěna informační tabule Naučné stezky Se skřítkem okolím Pradědu.  
Nejvyšší hora Moravy v masivu Hrubého Jeseníku, nadmořská výška 1491 metrů.
Tipy na výlet
Jedeme autem na Hvězdu, buď z Karlové Studánky nebo z Malé Morávky. My jsme parkovali na placeném parkovišti za 70 Kč (rok 2009),které bylo 27.9.2009 den před stát.svátkem totálně narvané a…
Nejvyšší a nejnavštěvovanější vrchol Moravy určitě upoutá svou výškou (1492 m) a možnostmi vyžití, hlavně sportovními. Poskytuje podmínky pro pěší turistiku, sjezdové a běžecké lyžovaní. Z vrcholu je výhled na Rychlebské hory, kralický sněžník a další. Výstup na vrchol je velmi jednoduchý, vede na něj asfaltová cesta. Výstup můžete zahájit např. na Ovčárně, kde vás doveze autobus, a nebo na Hvězdě u Karlovy Studánky, pokud…
Praděd (1491,3m n.m.) je pátá nejvyšší hora České republiky a zároveň nejvyšší hora Moravy a tím pádem i Jeseníků. Rozkládá se  na staré zemské hranici Moravy a Slezska. Je zde jedno z nejchladnějších podnebí v republice  s průměrnou roční teplotou kolem 1°C. Na severním úbočí hory mužete spatřit skalní útvar tzv. mrazivých srubů pojmenovaný Tabulové skály. Na vrcholu hory se…
Údolí, dolina
SPR Bílá Opava (rozloha 279,52ha-vyhlášena roku 1963) se nachází na jihovýchodním svahu Pradědu v hluboce zaříznutém údolí pramenné části říčky Bíle Opavy. Předmětem ochrany jsou zde přirozené smrkové porosty s…
Na nejfrekventovanější části hlavní hřebenové trasy Jeseníků, mezi Červenohorským sedlem a nejvyšší horou Moravy - Pradědem, leží na svahu Malého Děda v nadmořské výšce 1304 m.n.m jeden z…
Bílá Opava je říčka pramenící pod vrcholkem Praděd a tvoří přítok Střední Opavy. Tok říčky a její okolí je součástí přírodní rezervace Praděd. Mezi Ovčárnou a Karlovou Studánkou vytvořila říčka ve skalním podloží …
Klimatické lázně v srdci Jeseníků. Více než sto let staré lázeňské budovy jsou roubené ve stylu alpské architektury.
Jedeme za pohodou, klídkem, romantikou, za čistým vzduchem, jedeme do jihovýchodní části Jeseníků, „pod vrchol“ Pradědu, jedeme do Karlovy Studánky.  Na téma Karlova Studánka bylo již popsáno asi hodně…. ale …
Karlova Studánka leží severozápadním směrem od města Bruntál a tvoří vstupní bránu na vrchol Praděd ( 1492 m.n.m.), který se zvedá západním směrem nad obcí a je nejvýše položeným místem pohoří Jeseník. Karlova Studánka je jednak vyhledávanou rekreační oblastí a jednak světoznámými lázněmi, a to především pro léčbu dýchacího ústrojí. Obcí protéká říčka Bílá Opava. Karlova Studánka je nejvýše položenou obcí bruntálského re…
Středně naročný výstup podél Bílé Opavy zahájíme a ukončíme v Karlově Studánce. Na jaře bývají vodopády po jarním tání nejkrásnější, ale cesta může být mokrá a na vrcholku trasy, U Barborky, může být i sníh. V lét…
Přírodní památka
Rešovské vodopády je národní přírodní památka a najdeme ji západním směrem od obce Rešov a na toku říčky Huntavy. Přírodní památka je součástí přírodního parku Sovinecko. Severovýchodním…
18.9km
více »
Hrad Sovinec a stejnojmenné městečko se nacházejí 13 km jižně od Rýmařova na okraji masivu Nízkého Jeseníku v Andělskohorské vrchovině, která nese podle hradu název Sovinecká vrchovina.Hrad byl založen bratry Pavl…
23.9km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace