Vernířovice
Cestování a výlety
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Vernířovice
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Podzim na Jelení studánce

Tipy na výlet Rodina s dětmi Pro zdatnější Celodenní výlet Do přírody Na hory

Ráno ve Žďárském Potoce
Ráno ve Žďárském Potoce  •  Fotografie (69)  • Foto: Bobkart

Kam a jak jedeme?

Na hřebenovku, autem, autobusem, v případě použití prvého ovšem musíme trasu naplánovat tak, abychom opět někdy k dopravnímu prostředku dorazili, v druhém případě je lepší znát dopravní situaci a odjezdy HD. No a zbytek, lépe řečeno většinu výletu už musíme spoléhat na vlastní síly.

Za čím jedeme?

Foto: Bobkart

Ačkoliv střediska cestovního ruchu, která leží na úpatí hor nabízí pro výletníky nepřeberné množství atrakcí k pobavení, poučení i k sebeposílení, přiznejme si, že největší atrakcí hor jsou – samotné hory. Leckdy se na to v síti lanových parků, bobových drah, bikeparků, skákacích hradů vlastně zapomíná. Účelem takových zařízení je zejména vytáhnout z kapes návštěvníků leckdy nemalý obnos. Co si budeme namlouvat, výlet na hory, v tomto případě na téměř samotné vrcholy zas tak moc nestojí, nepočítáme-li ošoupané pohory, možná propocené tričko a nějaké to ztracené deko.

Protože máme podzim, připomeňme si, že právě toto období je z hlediska turistiky leckdy to nejpříjemnější. V podstatě od září do října, dokud nenastanou listopadové plískanice či mlhy (ovšem pokud se dostaví inverze, jde o jeden z největších zážitků, co se dá na horách potkat).

Jakožto místní vyrážíme v takových případech do Jeseníků a pokud se chceme dočkat dalekých výhledů, nejlépe na hřebenovku (a nemusí se ani projít celá).

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Protože tentokrát míříme k hlavnímu hřebeni Hrubého Jeseníku, musíme se vybavit vším potřebným na cestu. Široko daleko není žádná hospoda (maximálně na Skřítku) a podle toho kam dorazíme, tak snad na konci na nějakou provozovnu natrefíme. (Vernířovice – Reoneo, Žďárský Potok – Zastávka, Relaxa apod.).

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Jednoho říjnového dne se počasí umoudřilo natolik, že slibovalo vskutku pěkný den. Ovšem pak to chce zavčas vstát a s relativní nechutí dolézt na autobusák a ještě rozespalý vlézt do autobusu na Oastravu. Ze Skřítku to ale známe až přes příliš, tudíž je volbou vystoupit o zastávku dál, tedy ve Žďárském potoce. Je to sice o pár metrů níž (asi 150), takže převýšení bude o to větší, ale počáteční trasa není příliš krkolomná. Na výstupu je už těsně před rozbřeskem, tak výletníka může potěšit jak východ slunce, tak ojíněná louka, pokud se dostaví ranní mrazík. Nemusíme ani příliš uvažovat kudy. Hned u zastávky narazíme na zelenou TZ, a ta nás bude dosti dlouho zajímat. Přes Žďárský potok nás značka vede k lávce na Podolském potoce a kousek za ní rozcestník U Škaredé jedle. Přiznám se, že už několikrát jsem v okolí pátral po nějaké jedli, ale většinu jehličnanů zde tvoří smrky a po nějakém ošklivém stromu moc památek není.

Po počátečním rovinatém úseku cesta pomalu začíná stoupat, z rána jsou poněkud nešťastně natočené Medvědí skály. Ač značně vydatné skalní útvary, zůstanou nevyfocené (už jsem párkrát plánoval se sem dostat v odpoledním čase), chce to odpolední slunce.

Tím rychleji můžeme spěchat k Mravenčímu sedlu. Protože je vše teoreticky v lese, záleží na občasné vyhlídce zejména na práci dřevorubců. Sem tam se pak vytasí pohled na protilehlý svah Zelených kamenů a hřebenovky s Pecným. Občas i nějaký skromný pohled do nížiny.

Proč se Mravenčí sedlo jmenuje Mravenčí vcelku jasně dokumentují hromádky obydlí společenského hmyzu, kterých je k nalezení v okolí vcelku přehršel.

Foto: Bobkart

Na podzim je bohužel zavřený bufet u vyhořelé Alfrédky, tak máme-li hlad a žízeň a něco v batohu, musí nám posloužit svačina z domova. Pak už máme hřebenovku relativně v dosahu, zelenou značku vyměníme za červenou, kolem vrchu Jelenka stoupáme přiměřeně, až poslední asi půlkilometr musíme úsilí zvýšit, a odmění nás nadějná zelená barva kamenné chaty u Jelení studánky. Tím máme nejhorší za sebou a nastává fáze kochací. Od Jelení studánky máme (za dobrého počasí) pod sebou celé Bruntálsko, ale i vzdálenější obzory, za dobrých podmínek není problém najít Beskydy a přilehlé části našich Karpat. Určitě rozpoznáme blízké vrcholky Uhlířského vrchu (s kostelíkem), Velký Roudný (a přehradu Slezská Harta).

Kilometrů chtiví turista zřejmě zamíří dál na Velký Máj, Kamzičník, Vysokou holi a k Pradědu, pokud jsme se ale vydali jen tak na čumendu, není kam pospíchat. Ač je kolem Jelení studánky vytýčená přírodní rezervace Břidličná, takže by se nemělo chodit po nevyznačených cestách, myslím, že zas tak přírodu nepoškodíme, vydáme-li se po temeni Jeleního hřbetu (1367), tedy vrcholu, pod kterým studánka leží. Protože jsme již nad hranicí lesa, ve výhledu nám brání spíš jen živořící stromečky, kterým se říká podle tvaru vlajkové. Poměrně značně je tu zastoupená v Jeseníkách nepůvodní kleč, ale tu se snaží poslední dobou ochranáři omezovat.

Ranní mlhy
Ranní mlhy  •  Foto: Bobkart

Asi každého přitáhne pohled na televizní věž na Pradědu, případně placatý vrchol, to jsou Dlouhé stráně s horní nádrží PVE. K vrcholkům občas vyleze nějaká zvěř, zejména opět dovezení kamzíci. Kdysi jich bylo již 1000, teď je jich o hodně méně, kolem 200, tak rozhodli ochránci přírody, doufejme, že ten zbytek tu zůstane, už tak nějak do našich hor zapadli.

Kdo na Jelení hřbet vyleze, nemůže určitě odtrhnout pohled na suťové plochy jižněji položeného vrcholu. To je Břidličná (1358), tak se můžeme vydat i tam. Nakonec zřetelně viditelný chodník naznačený, že rezervace nerezervace, chodí se sem relativně dost.

Odměnou za malé úsilí (převýšení ze sedélka je nepatrné) je výhled na jižní podhůří Hrubého Jeseníku, tedy na Šumpersko. To ale není žádná rovina, kolem je hor a kopců víc než dost. Nad blízkými Vernířovicemi objevíme kopečky u Vlčího sedla (Rudná hora, Kluč, jižně se zvedá vrcho Hraběšické hornatiny (Bílé kameny, Kamenný vrch), znalec objeví jižní část Orlických hor (Bukovohrská hornatina se Suchým vrchem), snad jen ignorant nepozná pohoří Králického Sněžníku se stejnojmenným nejvyšším majestátem (1424 m). A pozoruhodná jsou nakonec i ta suťová pole, kterých je na Břidličné vůbec nejvíc v celých Jeseníkách. Asi by se tady daly trávit hodiny, ale přeci jen čas a den je na podzim neúprosný tedy kratší. Podle způsoby dopravy nám tedy nezbyde, než nějakou variantou (naštěstí je tu turistických tras relativně dost).

Může to být třebas žlutá od Jelení studánky k Čertově stěně (tam je skromný výhled do údolí horní Merty) a do Vernířovic, pokud máme štěstí stihneme autobus (jezdí odpoledne a večer), jinak se musí až do Sobotína, tam je doprava hustší.

Ostatní informace

Jak už jsme naznačil v počátku, hlavní výdaje spolknou náklady na přepravu, svačinku raději sebou, výhledy jsou zcela zdarma a když počasí vyjde, je na co vzpomínat.

Poslední aktualizace: 17.10.2015
Autor příspěvku: Bobkart
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Podzim na Jelení studánce - Služby, informace
Podzim na Jelení studánce na mapě
Přidat oblast mezi oblíbené
Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:

Příspěvky v okolí Podzim na Jelení studánce

Jelení studánka se nachází na hlavním jesenickém hřebeni, při cestě ze Skřítku (6 km) nebo ze Staré Vsi (9 km), také z Malé Morávky  (11 km) na Praděd. Pramen Podolského potoka je pod střechou, vznikla tady …
Jelení studánka se nachází kousek pod hřebenem Jeleního hřbetu na zelené značce na trase ze Skřítku na Ovčárnu. Je přístupná také z bývalé Alfrédovy chaty, a to po červené značce. Jelení hř…
Břidličná hora se nachází na hlavní hřebenové trase vedoucí až Na Ovčárnu a dále na Praděd. Jde o 1358 metrů vysoký kopec s rozhledem do všech světových stran. Lze zde pozorovat mrazové zvětrávání v hladném klimatu dob ledových. na vrcholu hory jsou kamenné polygony.
   Při putování po hlavní magistrále Hrubého Jeseníku od Skřítku na Praděd můžeme kromě překrásných "leteckých" výhledů obdivovat i pozoruhodné ukázky neživé přírody, jakými jsou například nesč…
    Tento název článku jsem převzal z informační tabule, na kterou narazíte po výstupu nebo vyjetí na Praděd. Viz. fotogalerie. Letos potřetí jsem  vyjel z místa bydliště na Praděd (110 km…
Vrchol
Vrchol Pecný ( 1334 m.n.m.) je součástí pohoří Hrubý Jeseník a zvedá se severovýchodním směrem od motorestu Skřítek. Severním směrem od Pecného je Břidličná hora ( 1358 m.n.m.) a jižním…
Lokalita Alfrédka se nachází ve středu Jeseníků, nedaleko Pradědu, v národní přírodní rezervaci Pod Jelení studánkou v nadmořské výšce 1082 m n.m. V místě se nacházela horská chata Alfrédka…
Skalní útvar
Zajímavý kvarcitový skalní výchoz s balvanovými proudy v jihozápadním úbočí hory Pecný (Pec). Skála je tvořena devonským kvarcitem, pokrytým šupinkami chloritoidu. Skála je přístupná po…
Návštěva Jeseníků je pro každého milovníka hor tak trochu svátkem. Pokud se naskytne možnost pro alespoň jedinou turu v tomto pohoří, tak se prostě neváhá. Náš poslední výlet do těchto hor se uskutečnil v jeden ná…
Je známou a nejnavštěvovanější NPR v tomto pohoří. Je to rezervace mezinárodního významu. Vznikla v r. 1991 spojením původně 6 samostatných rezervací (Vrchol Pradědu, Petrovy kameny, Velká Kotlina, Malá kotlin…
Nejvýše položené lyžařské středisko v České republice na úpatí Praděda, prameniště Bílé Opavy.
Místo, ze kterého se nabízí výhled na Petrovy kameny se nachází u odbočky ke Kurzovní (hotel, restaurace). K místu se dostaneme cca po 50 metrech od asfaltové silnice ve směru Praděd - Ovčárna. Umístěna je zde inf…
Ovčárna je známé turistické středisko v Jeseníkách. Je zde křižovatka turistických tras vedoucí na nejvyšší vrchol Jeseníků na Praděd ( 1491 m.n.m.). V okolí chaty je vybudován vyhledávaný lyžařský areál jak pro s…
Jedeme za jedním ze sedmi největších divů ČR - přečerpávací vodní elektrárna, ale uvidíme také krásné výhledy do údolí i na hory. Jedeme autem do Koutů nad Desnou, kde máme…
Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně. Instalovaný výkon elektrárny je 650 MW. Horní nádrž je spojena s dolní nádrží (800 m.n.m.) dvěma tunely o průměru 3m. V době největších povodní zadržela přehrada 2 0…
Jedeme se podívat na unikátní komplex přečerpávací vodní elektrárny v samém srdci Jeseníků. Od horní nádrže se otevírají nádherné kruhové vyhledy na celé Jeseníky. Jedeme autem nebo na kole do obce Kouty nad Desn…
Nejvyšší hora Moravy v masivu Hrubého Jeseníku, nadmořská výška 1491 metrů.
Tipy na výlet
Jedeme autem na Hvězdu, buď z Karlové Studánky nebo z Malé Morávky. My jsme parkovali na placeném parkovišti za 70 Kč (rok 2009),které bylo 27.9.2009 den před stát.svátkem totálně narvané a…
Nejvyšší a nejnavštěvovanější vrchol Moravy určitě upoutá svou výškou (1492 m) a možnostmi vyžití, hlavně sportovními. Poskytuje podmínky pro pěší turistiku, sjezdové a běžecké lyžovaní. Z vrcholu je výhled na Rychlebské hory, kralický sněžník a další. Výstup na vrchol je velmi jednoduchý, vede na něj asfaltová cesta. Výstup můžete zahájit např. na Ovčárně, kde vás doveze autobus, a nebo na Hvězdě u Karlovy Studánky, pokud…
Praděd (1491,3m n.m.) je pátá nejvyšší hora České republiky a zároveň nejvyšší hora Moravy a tím pádem i Jeseníků. Rozkládá se  na staré zemské hranici Moravy a Slezska. Je zde jedno z nejchladnějších podnebí v republice  s průměrnou roční teplotou kolem 1°C. Na severním úbočí hory mužete spatřit skalní útvar tzv. mrazivých srubů pojmenovaný Tabulové skály. Na…
Údolí, dolina
SPR Bílá Opava (rozloha 279,52ha-vyhlášena roku 1963) se nachází na jihovýchodním svahu Pradědu v hluboce zaříznutém údolí pramenné části říčky Bíle Opavy. Předmětem ochrany jsou zde přirozené smrkové porosty s…
Bílá Opava je říčka pramenící pod vrcholkem Praděd a tvoří přítok Střední Opavy. Tok říčky a její okolí je součástí přírodní rezervace Praděd. Mezi Ovčárnou a Karlovou Studánkou vytvořila říčka ve skalním podloží …
Na nejfrekventovanější části hlavní hřebenové trasy Jeseníků, mezi Červenohorským sedlem a nejvyšší horou Moravy - Pradědem, leží na svahu Malého Děda v nadmořské výšce 1304 m.n.m jeden z…
Klimatické lázně v srdci Jeseníků. Více než sto let staré lázeňské budovy jsou roubené ve stylu alpské architektury.
Jedeme za pohodou, klídkem, romantikou, za čistým vzduchem, jedeme do jihovýchodní části Jeseníků, „pod vrchol“ Pradědu, jedeme do Karlovy Studánky.  Na téma Karlova Studánka bylo již popsáno asi hodně…. ale …
Karlova Studánka leží severozápadním směrem od města Bruntál a tvoří vstupní bránu na vrchol Praděd ( 1492 m.n.m.), který se zvedá západním směrem nad obcí a je nejvýše položeným místem pohoří Jeseník. Karlova Studánka je jednak vyhledávanou rekreační oblastí a jednak světoznámými lázněmi, a to především pro léčbu dýchacího ústrojí. Obcí protéká říčka Bílá Opava. Karlova Studánka je nejvýše položenou obcí bruntálského re…
Středně naročný výstup podél Bílé Opavy zahájíme a ukončíme v Karlově Studánce. Na jaře bývají vodopády po jarním tání nejkrásnější, ale cesta může být mokrá a na vrcholku trasy, U Barborky, může být i sníh. V lét…
Přírodní památka
Rešovské vodopády je národní přírodní památka a najdeme ji západním směrem od obce Rešov a na toku říčky Huntavy. Přírodní památka je součástí přírodního parku Sovinecko. Severovýchodním…
17.2km
více »
Rašeliniště
Velké a malé Mechové jezírko jsou rašelinná jezírka v SPR Rejvíz - 1,2 km jz. od vsi Rejvízu. Jsou centrem velkého vrchovištního rašeliniště v povodí Černé Opavy. Plocha velkého jezírka je 1 692 m2, hloubka 2-3 …
21.7km
více »
Hrad Sovinec a stejnojmenné městečko se nacházejí 13 km jižně od Rýmařova na okraji masivu Nízkého Jeseníku v Andělskohorské vrchovině, která nese podle hradu název Sovinecká vrchovina.Hrad byl založen bratry Pavl…
22.2km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace