Malá Morávka
Cestování a výlety
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Malá Morávka
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Rady a tipy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Alpské hole v Jeseníkách

Tipy na výlet Rodina s dětmi Celodenní výlet Do přírody Na hory

Zvonek vousatý - symbol Jeseníků
Zvonek vousatý - symbol Jeseníků  •  Fotografie (73)  • Foto: Bobkart

Kam a jak jedeme?

Nejlépe autobusem (abychom se nemuseli vracet). Podle směru odkud to máme výhodnější (nebo snazší) na Skřítek nebo z druhé strany na Hvězdu a Ovčárnu (tady máme i menší převýšení).

Za čím jedeme?

Technicky vzato jdeme na hlavní hřebenovku Hrubého Jeseníku. Naším cílem jsou subalpínské nebo alpínské hole. V naší zemi jsou vlastně jen tři pohoří, ve kterých je vyvinuté alpínské pásmo, to je oblast nad hranicí lesa, kde díky drsným podmínkám roste již skromnější vegetace. Nejvyšším pohořím i s největšími alpínskými holemi jsou Krkonoše v Čechách, na hranici Čech a Moravy je nejmenší z těchto pohoří, Králický Sněžník, kde je alpínské pásmo přítomno vlastně jen na samotném Sněžníku. Hrubý Jeseník, nejvyšší moravské pohoří je tak zastoupeno druhou nejvyšší plochou alpských holí v ČR. Celkově se udává plocha těchto holí v Jeseníkách asi na 11 km2.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Vzhledem k tomu, že nástupní místa Skřítek, nebo Ovčárna jsou od sebe vzdálená více než 12 km, je lépe se vybavit svačinou do batůžku, snad jen žízeň cestou můžeme uhasit na Jelení Studánce výtečnou vodou.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Foto: Bobkart

Pokud tedy jako my vyrážíme od Skřítku, musíme se po krátkém mírném úseku připravit na poměrně náročný výstup na Ztracené kameny. Ve vzdálenosti asi 3,5 km musíme překonat výšku cca 400 m. Jakmile se nám ale podaří vystoupat na známé skalisko, máme již nejhorší za sebou. Navíc námaha je nám odměněna skvělými výhledy do údolí Klepáčova, k Sobotínu a vůbec do Šumperské kotliny i s přilehlými vrcholy Hraběšické hornatiny, svahů Mravenečníků ale třebas i ke Králickému Sněžníku. Brzy za Ztracenými kameny se pak stoupání zmírní a zároveň můžeme pozorovat, jak řídne les, stromy (většinou jen smrky) nabývají roztodivných tvarů a vůbec se nejedná o nějaké ztepilé krasavce. Hranice lesa leží v Jeseníkách (podle podmínek) zhruba v pásmu mezi 1300–1350 m n.m. Oblé vrcholky pak většinou pokrývá tuhá tráva zvaná smilka, sem tam roste keříček borůvek nebo brusinek. Poměrně husté jsou kolem vrcholů porosty borovice kleče. Ta je ovšem v Jeseníkách zřejmě nepůvodní (určeno podle rozborů usazených pylů). Kleč do Hrubého Jeseníku vysazovali lesníci v druhé polovině 19. ve snaze zvýšit hranici lesa či zabránit padání lavin do údolí. Jak se ovšem dnes ukazuje vedlo k to k omezení výskytu některých vzácných rostlin. Dnes se snaží správa CHKO alespoň částečně porosty kleče omezovat (mýcení nad Malým kotlem).

Prvním vrcholem, který na hřebenovce potkáme jsou Pecny s malým vrcholovým skaliskem, kterému – snad podle podoby říkáme Pec. Protože na vrcholcích skoro nic nerost, je cesta provázena tyčovým značením (zelená TZ). V podstatě po rovině mineme vrchol Břidličné po levé straně (i když občas se na vrchol vypravíme). Břidličná hora je jednou z nejzajímavějších hor na hřebenovce, zejména díky gigantickým suťovým polím na západních a jižních svazích. Vlastně celá hřebenovka v těchto místech je součástí NPR, takže pohyb je možný jen po značené cestě (beztak jsem ale na Břidličné párkrát byl). Po mírné zatáčce a malém stoupání dorazíme vlastně k jedinému odpočinkovému místu, na Jelení Studánku. V případě nepohody můžeme využít malou kamennou chatu (dá se v ní i přespat). Studánka nese název podle vrchu tyčícím se nad ní – Jelení hřbet. Jak pomalu postupujeme, každý vrchol je o pár metrů vyšší, Jelení hřbet má výšku 1367 m. U studánky se připojuje červená TZ od Alfrédky, až tedy odsud má hřebenovka důstojnou barvu jakožto nejdůležitější turistická trasa. (opačným směrem bychom mohli sejít do Vernířovic po žluté). Po východním úbočí postupujeme mírně severně. Za dobrého počasí se můžeme kochat pohledy na Nízký Jeseník a Bruntálsko (v létě ovšem bývá opar). V rozcestí nad Malým kotlem se zelená značka odpojí směrem k Františkově myslivně a dál už vede jen červená značka.

Ačkoliv je hlavní hřebenovka určena pouze pro pěší turistiku, občas sem dorazí i neurvalí bikeři. Sice se dušují, jak jsou k přírodě ohleduplní, ale co s tím naděláme (zastřelit?).

Následující Velký Máj již nemá příliš daleko k 1400 m (chybí 16), ale kupodivu skoro celý vrchol je pokryt řídkým porostem smrčků. Pokud sem potichu zabrousíte, možná narazíte na stádo laní nebo pár zbylých kamzíků. Malou zajímavostí je pál jezírek na temeni hory.

Pak už stoupáme na druhou nejvyšší horu Hrubého Jeseníku. Správně sice ještě překonáme Kamzík (1420 m n.m.) ovšem skoro nikde není žádné sedlo které by výrazně oddělovalo kótu od Vysoké hole. Hlavní vrchol 1464 by sice měl být někde východně od turistické značky, ovšem za vrchol můžeme označit i místo s telekomunikační boudou (a hraničním kamenem). Vysoká hole je totiž natolik placatá, že za války zde dokonce bylo zřízeno polní letiště Luftwafe (pozůstatkem je podivný betonový objekt západně od vrcholu. To už pomalu ale jistě směřujeme k roztodivné skále, což jsou Petrovy kameny. Kdysi vedle trasa přímo kolem, ale kvůli ochraně vzácné flóry byla trasa odkloněna ke sjezdovkám a k Ovčárně, kde vlastně pouť po největších z alpských holí Jeseníků končí.

Ostatní informace

Ve skutečnosti je ovšem jednou alpskou holí i sám Praděd, kam můžeme ve výletu pokračovat (pokud nezamíříme na autobus a Hvězdu). Plně vyvinuté alpské pásmo najdeme ještě na Keprníku (1424 m). Těsně nad hranicí lesa najdeme ještě vrcholky Mravenečníku, Vřesníku a Dlouhých strání (ty jsou ale znehodnocené přehradou). Malé alpy by mohly ještě být na Šeráku nebo Červené hoře).

Každopádně je velká hřebenovka nejsouvislejším pásmem tohoto území na Moravě. Pokud se sem vypravíme za květenou, nejlepší je asi na přelomu června až července, ovšem rostliny jsou velmi skromné. Leckdy je i v husté trávě ani nezaregistrujeme.

Poslední aktualizace: 5.8.2014
Autor příspěvku: Bobkart
Kvalita příspěvku:    
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Alpské hole v Jeseníkách</strong> mapa
mapa Alpské hole v Jeseníkách

Příspěvky v okolí Alpské hole v Jeseníkách

Rezervace
Tato SPR byla založena v roce 1955 o rozloze 129,08ha v závěru kotliny pod Třemi studánkami a Jelením hřbetem. Ledovcový kar s bohatou květenou horských pramenišť a holin - chudší obdoba Velké Kotliny. Na jihozá…
Autobusem dojedeme do Vernířovic, odkud vycházíme po žluté značce k rozcestníku Kosaře. Dále po modré pod Zadní hutisko až pod Jestřábí vrch a kolem Vyhlídky k Františkové myslivně. Od…
Plochý vrchol v hlavním hřebeni Pradědské hornatiny. Zbytek vyzdviženého zarovnaného povrchu vrcholové části pohoří. Tvořen fylity, místy se vyskytují kopečkové půdy. Vrchol porostlý smilkovými holemi sostrůvky …
    Tento název článku jsem převzal z informační tabule, na kterou narazíte po výstupu nebo vyjetí Na Praděd. Viz. fotogalerie. Letos potřetí jsem  vyjel z místa bydliště na Praděd (110 km…
Jelení studánka se nachází na hlavním jesenickém hřebeni, při cestě ze Skřítku (6 km) nebo ze Staré Vsi (9 km), také z Malé Morávky  (11 km) Na Praděd. Pramen Podolského potoka je pod střechou, vznikla tady …
Jelení studánka se nachází kousek pod hřebenem Jeleního hřbetu na zelené značce na trase ze Skřítku na Ovčárnu. Je přístupná také z bývalé Alfrédovy chaty, a to po červené značce. Jelení hř…
Rozcestník u Jelení studánky, kde je turistický přístřešek poskytující ochranu turistům před deštěm a běžkařům před sněhem a zimou (z vlastní zkušenosti ).
Břidličná hora se nachází na hlavní hřebenové trase vedoucí až Na Ovčárnu a dále na Praděd. Jde o 1358 metrů vysoký kopec s rozhledem do všech světových stran. Lze zde pozorovat mrazové zvětrávání v hladném klimatu dob ledových. na vrcholu hory jsou kamenné polygony.
Lokalita Alfrédka se nachází ve středu Jeseníků, nedaleko Pradědu, v národní přírodní rezervaci Pod Jelení studánkou v nadmořské výšce 1082 m n.m. V místě se nacházela horská chata Alfrédka…
Návštěva Jeseníků je pro každého milovníka hor tak trochu svátkem. Pokud se naskytne možnost pro alespoň jedinou turu v tomto pohoří, tak se prostě neváhá. Náš poslední výlet do těchto hor se uskutečnil v jeden ná…
Vrchol
Vrchol Pecný ( 1334 m.n.m.) je součástí pohoří Hrubý Jeseník a zvedá se severovýchodním směrem od motorestu Skřítek. Severním směrem od Pecného je Břidličná hora ( 1358 m.n.m.) a jižním…
Je známou a nejnavštěvovanější NPR v tomto pohoří. Je to rezervace mezinárodního významu. Vznikla v r. 1991 spojením původně 6 samostatných rezervací (Vrchol Pradědu, Petrovy kameny, Velká Kotlina, Malá kotlin…
Nejvýše položené lyžařské středisko v České republice na úpatí Praděda, prameniště Bílé Opavy.
Skalní útvar
Zajímavý kvarcitový skalní výchoz s balvanovými proudy v jihozápadním úbočí hory Pecný (Pec). Skála je tvořena devonským kvarcitem, pokrytým šupinkami chloritoidu. Skála je přístupná po…
Místo, ze kterého se nabízí výhled na Petrovy kameny se nachází u odbočky ke Kurzovní (hotel, restaurace). K místu se dostaneme cca po 50 metrech od asfaltové silnice ve směru Praděd - Ovčárna. Umístěna je zde inf…
Ovčárna je známé turistické středisko v Jeseníkách. Je zde křižovatka turistických tras vedoucí na nejvyšší vrchol Jeseníků Na Praděd ( 1491 m.n.m.). V okolí chaty je vybudován vyhledávaný lyžařský areál jak pro s…
Nejvyšší hora Moravy v masivu Hrubého Jeseníku, nadmořská výška 1491 metrů.
Tipy na výlet
Jedeme autem na Hvězdu, buď z Karlové Studánky nebo z Malé Morávky. My jsme parkovali na placeném parkovišti za 70 Kč (rok 2009),které bylo 27.9.2009 den před stát.svátkem totálně narvané a…
Nejvyšší a nejnavštěvovanější vrchol Moravy určitě upoutá svou výškou (1492 m) a možnostmi vyžití, hlavně sportovními. Poskytuje podmínky pro pěší turistiku, sjezdové a běžecké lyžovaní. Z vrcholu je výhled na Rychlebské hory, kralický sněžník a další. Výstup na vrchol je velmi jednoduchý, vede na něj asfaltová cesta. Výstup můžete zahájit např. na Ovčárně, kde vás doveze autobus, a nebo na Hvězdě u Karlovy Studánky, pokud…
Praděd (1491,3m n.m.) je pátá nejvyšší hora České republiky a zároveň nejvyšší hora Moravy a tím pádem i Jeseníků. Rozkládá se  na staré zemské hranici Moravy a Slezska. Je zde jedno z nejchladnějších podnebí v republice  s průměrnou roční teplotou kolem 1°C. Na severním úbočí hory mužete spatřit skalní útvar tzv. mrazivých srubů pojmenovaný Tabulové skály. Na vrcholu hory se…
Údolí, dolina
SPR Bílá Opava (rozloha 279,52ha-vyhlášena roku 1963) se nachází na jihovýchodním svahu Pradědu v hluboce zaříznutém údolí pramenné části říčky Bíle Opavy. Předmětem ochrany jsou zde přirozené smrkové porosty s…
Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně. Instalovaný výkon elektrárny je 650 MW. Horní nádrž je spojena s dolní nádrží (800 m.n.m.) dvěma tunely o průměru 3m. V době největších povodní zadržela přehrada 2 0…
Bílá Opava je říčka pramenící pod vrcholkem Praděd a tvoří přítok Střední Opavy. Tok říčky a její okolí je součástí přírodní rezervace Praděd. Mezi Ovčárnou a Karlovou Studánkou vytvořila říčka ve skalním podloží …
Na nejfrekventovanější části hlavní hřebenové trasy Jeseníků, mezi Červenohorským sedlem a nejvyšší horou Moravy - Pradědem, leží na svahu Malého Děda v nadmořské výšce 1304 m.n.m jeden z…
Klimatické lázně v srdci Jeseníků. Více než sto let staré lázeňské budovy jsou roubené ve stylu alpské architektury.
Karlova Studánka leží severozápadním směrem od města Bruntál a tvoří vstupní bránu na vrchol Praděd ( 1492 m.n.m.), který se zvedá západním směrem nad obcí a je nejvýše položeným místem pohoří Jeseník. Karlova Studánka je jednak vyhledávanou rekreační oblastí a jednak světoznámými lázněmi, a to především pro léčbu dýchacího ústrojí. Obcí protéká říčka Bílá Opava. Karlova Studánka je nejvýše položenou obcí bruntálského re…
Středně naročný výstup podél Bílé Opavy zahájíme a ukončíme v Karlově Studánce. Na jaře bývají vodopády po jarním tání nejkrásnější, ale cesta může být mokrá a na vrcholku trasy, U Barborky, může být i sníh. V lét…
Přírodní památka
Rešovské vodopády je národní přírodní památka a najdeme ji západním směrem od obce Rešov a na toku říčky Huntavy. Přírodní památka je součástí přírodního parku Sovinecko. Severovýchodním…
17.8km
více »
Hrad Sovinec a stejnojmenné městečko se nacházejí 13 km jižně od Rýmařova na okraji masivu Nízkého Jeseníku v Andělskohorské vrchovině, která nese podle hradu název Sovinecká vrchovina.Hrad byl založen bratry Pavl…
22.7km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace