Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Doksy
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Rady a tipy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Z České Lípy, po modré, do Starých Splavů

Tipy na výlet Rodina s dětmi Romantika Vycházka - půldenní Do přírody Na kole

Fotografie (29)  • Foto: Karolus

Kam a jak jedeme?

Jako obvykle použijeme za výchozí bod našeho výletu turistický rozcestník v malém parčíku nedaleko autobusového nádraží v Bulharské ulici v České Lípě. Pro dnešní putování použijeme modře značenou turistickou cestu, která nás provedene části města, nazývané Svárov.

Foto: Karolus

Z původní staré zástavby toho moc nezůstalo, musela ustoupit modernizaci města, spjaté ještě s vybudováním nového silničního obchvatu v sedmdesátých letech minulého století. Budeme procházet novou, vilovou zástavbou, rychle se rozšiřující na okraji České Lípy. U nové hasičské základny opustíme město a další úsek urazíme lukama, na dohled hlavního silničního tahu na Mladou Boleslav. I za silnicí se čilé rozrůstá nová moderní výstavba na místě zvaného U Kola.Jak sám název napovídá, v historických dobách se tu nacházelo městské popraviště.

Foto: Karolus

My ale opustíme toto trudné místo, přejdeme železniční trať, která se nedaleko rozdvojuje směrem na Liberec a Bakov, dostaneme se na okraj obce Okřešice. Za povšimnutí stojí kamenný sloup se soškou světce , snad pozůstatek staré kupecké Hradčanské cesty, která tudy procházela. Nedaleko tohoto sloupu, na okraji lesa, najdeme další rozcestník.Čeká nás delší cesta většinou borovým porostem, písčitými kamenitými cestami. Na konci dojdeme k rozlehlému pískovému lomu, po jehož okraji dojdeme k silnici ze Zahrádek do Božíkova. Máme-li zájem, můžeme přejít silnici a navštívit nedaleké zajímavé skalní útvary, jinak pokračujeme dále po silnici k okraji obce Srní, před mostem přes železniční trať odbočíme vpravo, stále se držíc modré značky. Ta nás povede okrajem lesa pod Kraví horou (378m.nm.), po levé straně lemované lučinami. Za nedlouho se dostaneme na asfaltovou účelovou komunikaci, sloužící také jako cyklostezka 3053.

Značena cesta nás vede vlevo, vpravo se dají rozeznat močálovité břehy Novozámeckého rybníka porostlé hustým rákosem. Pokračujeme dále okolo zemědělských usedlostí, nalevo se rozkládá rozsáhlý areál Provodínských pískoven, putujeme-li tudy v létě, můžeme si odskočit osvěžit se do zatopených bývalých pískovcových lomů, označovaných jako Stará pískovna, nebo Brýle.Silnička nás provede okolo rekreačních objektů do obce Provodín.

Foto: Karolus

První zmíňky o Provodíně pocházejí již z konce 14.století, kdy ves patřila k jestřebskému zboží vlastněné Berky z Dubé. Panství postupně převzali Vartenberkové, po nich Valdštejn a po jeho smrti, ves připadla Kounicům. V blízkosti je zajímavá přírodní památka Lysá hora, zámá také pro svůj tvar, jako Spící panna. Tento čedičový skalní útvar, skýtá ze svého vrcholu pozoruhodný kruhový daleký výhled, třeba na Bezděz, Maršovický vrch, na druhé straně se nám nyskýtá pohled na Ralsko, vzdálený Ještěd, nebo českolipský Špičák. Lysá hora je součástí PP Provodínské kameny. K tomuto místu, vzdálenému asi 3km, se dostaneme, odbočíme-li na zeleně značenou cestu u rozcestníku před restaurací Dřevěnka, nedaleko žst. Jestřebí.

Okolo nádraží pokračujeme dále, opět přejdeme železniční trať, cesta nás dovede k asfaltové komunikaci,cyklostezce 3054 a 3046, která sloužila k vojenským účelům v bývalém Vojenském prostoru Ralsko. Půjdeme po ní po okraji rozlehlé obory, dále lesem, až k prvním rekreačním objektům na okraji Starých Splavů.

Staré Splavy jsou významné známé rekreační místo, rozkládající se na severozápadním břehu Máchova Jezera, od 19.století jsou součástí Doks, ležících na druhém konci jezera. Najdeme zde množství rekreačních zařízení,kempu,penziónů a hotelů, stejně tak jako množství atraktivních turistických míst v blízkém okolí.

Foto: Karolus

Značka nás povede po hrázi až k zajímavé výpusti, kterou vytékají vody Máchova jezera. Tady naš výlet končí. Pokocháme se romantickým výhledem na rozlehlou vodní plochu a na dominantní siuletu Bezdězu, pak si můžeme odpočinout a občerstvit se u stánku, známého jako U špuntu, nedaleko lodního mola a nebo toužíme-li po luxusnějším restauračním zařízení, pak můžeme navštívit naproti novou, moderní, architektonicky zajímavou kavárnu.

Pak už se můžeme rozloučit s krásou Máchova jezera a přejít asi 500 metrů k místnímu vlakovému nádraží.

Za čím jedeme?

Trasa našeho výletu nás provede většinou lesnatým terénem, střídaném rozkvetlými lučinami, půvabnou, místy až magickou krajinou, až dojdeme do rekreačního centra Staré Splavy na březích známého Máchova jezera.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Foto: Karolus

Na trase nám může dobře posloužit vyhledávaná restaurace Dřevěnka v Provodíně, ve Starých Splavech se nám nabízí bohatý výběr z mnoha stánků s nejrůznějším občerstvením, ale také zde nalezneme dosti restaurací a hospůdek, kde se dá posedět v příjemném prostředí a dobře se najíst. Za všechny mohu doporučit třeba hospůdku Na rybníčku, restauraci Nad jezerem, či hotel Bezděz.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

K obdivování se nám toho nabízí mnoho, ale na modravou hladinu jezera, v které se zrcadlí siuleta Bezdězů, vrchu Borného a koruny borovic, se prostě nedá zapomenout a člověka ta krása nutí, stále se k ní vracet. To už zjistil i proslavený bard Karel Hynek Mácha.

Ostatní informace

Nechceme-li přímo navštívit třeba některou z pláží, můžeme s chutí investovat do některého stravovacího zařízení, které si vybereme.

Poslední aktualizace: 1.6.2013
Autor příspěvku: Karolus
Kvalita příspěvku:    
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Z České Lípy, po modré, do Starých Splavů</strong> mapa
mapa Z České Lípy, po modré, do Starých Splavů

Příspěvky v okolí Z České Lípy, po modré, do Starých Splavů

  U nádraží ve Starých Splavech vyhledáme turistický rozcestník, od kterého vykročíme po modré značce mířící na Jestřebí. Po projití Starých Splavů značka uhýbá do lesa vlevo a pokračujeme dále po lesní ce…
Výlet začínáme směrem na vlakovém nádraží ve Starých Splavech a po zelené turistické značce procházíme kol Nového rybníku do Dlouhého dolu. Tím dojdeme až k Braniborské jeskyni. Od té pokročíme k rozcestí Nad Černou roklí a dále po zelené k rozcestí Sedlo pod Maršovickým vrchem. Pokročíme-li dále po zelené, projdeme Černou roklí až k rozcestí Pod Černou roklí a dále k rozcestí…
Informační centrum Vám poskytne informace o společenských, kulturních a sportovních akcích u Machova jezera a okolí. Dále máte možnost zajistit si ubytování čí stravování. Dále nabízí velké množství bezplatných i placených propagačních materiálů a publikací, které se vztahují k místu…
RINGOLAND - místo, kde začína i končí umění. Známý český hudebník, spisovatel, scénárista, divadelník a malíř František Ringo Čech se 9. července 2013 dožil…
Nacházíme se v okrese Česká Lípa, který se rozkládá v severovýchodní části severních Čech a jeho převážná část leží v Ralské pahorkatině. Nyní vám představíme velmi oblíbenou a hojně navštěvovanou rekreační oblast…
České moře - to je Máchovo Jezero v Doksech. A pokud si chcete užívat písečnou pláž a slaměné slunečníky, tak navštivte hlavní pláž Staré Splavy - Aquapark. Najdete tu jemný písek, veškeré zázemí, které ke koupán…
Skála se tyčící nad Máchovým jezerem, v roce 1910 novopackým gymnaziálním profesorem Františkem Veinem pojmenovaná podle hrdinky Máchova Máje, nešťastné Jarmily.
Zvláště teď v létě vyhledávají lidé jakoukoliv možnost ke koupání. Jednou z mnoha možností, která se nabízí je známé Máchovo Jezero. Přestože kvalita vody v něm není ani po chemickém ošetření v minulých letech ide…
Písčitá pláž ve Starých Splavech se nachází v lese, asi 5 minut chůze z Městečka. V areálu s pláží se nachází velké množství atrakcí pro malé i velké. Jsou zde dvě skluzavky, vodní trampolína, horolezecká…
Možná i letos roku 2010 nastane léto a pak si položíte otázku "Kam k vodě?". Jednou z možností je navšívit "České moře" - Máchovo Jezero a vybrat si jdnu z mnoha pláží, které se tu nabízejí. Pokusím se vám je přib…
Máchovo jezero je dnes velice navštěvovanou turistickou lokalitou. V okolí je spousta rekreačních zařízení a kempů.Rozkládá se v nadmořské výšce 266 m, má rozlohu 284 ha. Dosahuje hlo…
Středověké strážní město, založené "na zelené louce" Přemyslem Otakarem II., dnes rekreační centrum. Zachovala se řada památek, převážně barokních a empírových, především zámek, obklopený parkem.
Tentokrát vyrážíme do Máchova kraje. Konkrétně chceme strávit víkend u Máchova Jezera. Meteorologové straší, že bude ošklivo, tak bereme hry. Co kdyby se jim to náhodou povedlo. Jedeme z Prahy autem přes…
Hlavní pláž Doksy je nejrozlehlejší pláží na břehu Máchova Jezera. Pláž je písčitá s mírným vstupen do vody. Na pláži se nachází spousta restaurací, převlékárny, sprchy, WC, stánky s rychlým občerstvením atd. Spo…
Legendárnímu kreslenému Čtyřlístku, který je vydáván od roku 1969, je věnovaná expozice, která se nachází ve zrekonstruovaných půdních prostorách Knihovny v Doksech. Město Doksy si spisovatel Jaroslav Němeček…
Městečko
Doksy leží v Severních Čechách, severozápadně od města Mladá Boleslav. Doksy patří mezi vyhledávané rekreační města. Rozkládají se v oblasti Ralské pahorkatiny. U severozápadního okraje města najdeme máchovo jezero, jedná se o největší …
Dominantní středověký hrad na sopečném bradle, dnes zachovalá zřícenina na jihovýchod od Doks.
Hrad BezdězTento nádherný gotický hrad naleznete v blízkosti stejnojmenné obce. Těsně v jeho blízkosti se nachází přírodní rezervace, která ukrývá mnoho zajímavých rostlin a živočichů. DopravaZ Housky vede červená turistická značka (tzv. Máchova cesta) přímo na Bezděz. Připravte se asi na 11,5 km. Trocha historieHrad nechal postavit mezi lety 1265 – 1278 Přemysl Otakar II. k…
Vítejte na hradě HouskaTajemný, magický, prokletý či pekelný. Všechny tyto přívlastky má hrad jménem Houska, který byl zpřístupněn široké veřejnosti teprve roku 1999. Přestože nepatří mezi největší či nejkrásnější…
Zámek
Zámek Houska stojí na Zámeckém vrchu uprostřed lesnaté krajiny. Zámek Houska leží v jižní části Českolipska v Libereckém kraji. Masivní zámecký objekt má čtyřúhelníkový půdorys s uzavřeným středním nádvořím. Cenná je Zelená světnice s malbami ze 16. století, rytířský salonek, obdivovaná je hradní kaple s restaurovanými malbami. V areálu se uskutečňuje řada sezónních akcí, v let…
11.1km
více »
Pro milovníky přírody a turistiky nabízíme několik informací o překrásném místě, kterým je CHKO Kokořínsko - ráj turistů. Představíme vám nyní ta nejzajímavější a nejnavštěvovanější místa této oblasti: kokořínsk…
Sloup je převážně rekreační obec, ležící v širokém údolí Dobranovského potoka na severozápadním úpatí Svojkovských vrchů, asi 3 km jihovýchodně od Nového Boru. Má asi 700 obyvatel a díky zajímavým památkám i malebnému okolí je vyhledávaným letoviskem. Dříve k ní patřila také jihozápadně ležící osada Janov, která je dnes součástí Nového Boru. Krajinu v širokém okolí kdysi…
Kokořín aneb romantická rekonstrukce historieIluzi tajuplného hradu, po jehož Ochozu se prochází sličná dívka s nepřítomným pohledem, v případě Kokořína ani nepotřebujeme vytvářet. I když jedno podobné vyprávění o bílé postavě, která se zjevuje na Ochozu věže, mezi místními také s…
18.3km
více »
Zřícenina hradu Valečov se nachází na Zlaté stezce Českého ráje východně od Mnichova Hradiště. Historie hradu spadá do počátku 14. století, prvně je písemně zmiňován v letech 1316-18. Valečov je přístupný v květ…
29.4km
více »
Vrchol
Vrchol kopce Ještěd ( 1012 m.n.m.) je nepřehlédnutelnou dominantou Severních Čech. Přes vrchol kopce v minulosti vedla nejedna obchodní stezka. Ještěd rovněž tvořil hranici mezi Čechy a Německem. První označení …
29.5km
více »
Zbytky skalního hradu Drábské světničky, které dnes tvoří malebný labyrint, se nacházejí na okraji rozsáhlé pískovcové plošiny Mužský nad osadou Dneboh východně od Mnichova Hradiště. Drábské světničky jsou jedním …
29.6km
více »
Ještěd, nejvyšší místo Ještědského hřbetu, je výraznou dominantou a orientačním bodem. V dřívějších dobách byl i přirozenou hranicí v pronikání od severu k jihu a stal se i hranicí národnostní mezi Čechy a Sasy. Samotný vrchol Ještědu je bezlesý, horní hranice lesa je proti normálu snížena tzv. vrcholovým jevem obvyklým v pohořích, kde je nejvyšší vrchol osamocen.…
29.6km
více »
V roce 1919 vznikla nejstarší Zoologická zahrada na území České republiky, která je nerozlučně spojena s městem Libercem. Liberec leží v kotlině mezi Jizerskými horami a Ještědským hřbetem,…
37.7km
více »
Pražská ZOO... Pražská ZOO patří mezi nejlepší a nejvybavenější Zoologické zahrady v České republice. A není ani divu. V ZOO najdeme například koně převalského, adaxy, zubry a mnohé další. ZOO je velmi vhodná na Krásně strá…
54.5km
více »
Pražský hrad je největším klenotem hlavního města i celé České republiky. Pražský hrad je národní kulturní památkou a tradičně patří k našim nejnavštěvovanějším památkám. Pražský hrad tvoří rozsáhlý komplex paláco…
57.4km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace