Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Brníčko
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Rady a tipy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Tunklovo Brníčko aneb pocta gotickým freskám

Tipy na výlet Romantika Za kulturou

historický autobus Praga
historický autobus Praga  •  Fotografie (32)  • Foto: markyz63

Kam a jak jedeme?

Cílem našeho výletu je obec Brníčko, ležící mezi městy Šumperk a Zábřeh. Brničko se rozkládá na úpatí kopce, kterému vévodí zřícenina gotického hradu ze 14. století. Historie této nevelké vesnice se šesti stovkami obyvatel bývá nejčastěji spojována s významným moravským šlechtickým rodem Tunklů z Brníčka a na Zábřehu. Tento vojensky i politicky úspěšný rod se údajně neštítil ani činnosti běžných lapků a i díky tomu – alespoň podle starých pověstí – velmi zbohatl. Dokonce tak, že se jeho zástupci stali oblíbenci krále a dotáhli to až do funkce purkrabího Pražského hradu. Zřejmě v Čechách odjakživa platilo, že žádné peníze nesmrdí a jsou vždy až na prvním místě.

Díky uvedené poloze Brníčka dorazil největší počet účastníků této akce – pokud nepočítáme místní, kteří byli mnohdy silně zaskočeni tím, že jejich stálá místa v kostele jsou obsazena nějakými cizáky - od Šumperka a od Zábřeha. Byli vidět pěší, cyklisty i ty, kteří přijeli auty nebo ze Šumperka vypraveným historickým autobusem. Přímo ze Zábřeha sem vede červená TZ, ze Šumperka pak modrá TZ.

Za čím jedeme?

Naším hlavním cílem však tentokrát není ani romantická zřícenina nad Brníčkem ani krásná okolní příroda, ale zdejší nenápadný venkovský kostelík Narození Panny Marie. Původně se dokonce jednalo jen o kapli a kostelem se tato stavba nazývá až od roku 1672. V této chvíli si možná někteří pomyslí, že se pisatel tohoto článku musel na rozumu pominouti nebo k jiné duševní poruše dojíti. Tento kostel u cesty totiž většina lidí míjí takřka bez povšimnutí. A přitom se jedná o jedinou památku na Šumpersku (a to byl svého času šumperský okres největším správním celkem tohoto typu v celé ČSSR a chvíli i ČSFR), která se může pochlubit tím, že pochází z období, kterému panoval románský sloh.

Orientovaný jednolodní kostel v Brníčku vznikl totiž zřejmě někdy na počátku II. poloviny 13. století a hlavně díky tomu je již od roku 1958 památkově chráněn. Jedná se tak o jednu z nejstarších sakrálních staveb střední a severní Moravy. Dnes jej však vidíme v podobě velkých barokních úprav z 18. století, kdy byla zvětšena okna, přistavěna čtyřboká sakristie a věž a proražen západní vstup v podvěží. Apsidové kněžiště, oddělené od lodi vítězným obloukem, je zaklenuto valeně s konchou a najdeme v něm výklenkové sanktuárium s tepanou mříží. V západní části lodi je umístěna dřevěná hudební kruchta na litinových pilířích. Celý kostelní areál je ohrazen zdí z lomového kamene se vstupní bránou z 18. století. Brána, ohradní zeď i klasicistní kříž z roku 1796, tyčící se před kostelem, jsou rovněž památkově chráněny. Ani toto všechno však není důvodem naší cesty.

Foto: markyz63

Druhou dubnovou neděli totiž vypukla v Brníčku velká sláva, která sem přitáhla tolik lidí, že kostelík praskal ve švech a sami pořadatelé – kterými byla obec Brníčko, Klub českých turistů v Šumperku a Národní památkový ústav – zůstali jejich počtem zaskočeni. A důvod slavit skutečně byl. Zkrátka a dobře; v kostele se mělo malovat, ale ještě předtím se nakouklo pod omítky. K překvapení všech se zjistilo, že pod bílou omítkou se nacházejí další vrstvy. Včetně omítek raně gotických i těch s freskami, pocházejících také z období, kdy se na hradě i v podhradí na koních proháněli Tunklové a „temná“ gotika seděla neochvějně na trůnu, který měla časem ovládnout „zářící“ renesance. Unikátní je zejména fakt, že tato fresková výzdoba dokládá, že barokní přestavba kostel zasáhla méně, než se čekalo a naopak, že návštěvníci Brníčka – a zejména hospody U Kouřilů (Tondovi teď jistě stoupnou tržby) - nevědomky procházeli kolem opravdu cenné a staré historické památky.

Návštěvníci dostali v rámci akce Tunklovo Brníčko jedinečnou možnost prohlédnout si - samozřejmě s odborným výkladem – dvě významné historické památky nadregionálního významu. A nejde jen o to, že středověké fresky, pocházející zřejmě z 15. století, byly odkryty restaurátorem Dušanem Rohlíkem teprve před necelým měsícem, ale i o vše ostatní, co se kolem této události točilo. Všichni zúčastnění jsme však patřili mezi první, kteří si mohli prohlédnout fresky i celý interiér místního, dvacet metrů dlouhého a sedm metrů širokého, kostela. Však jsme toho také – alespoň někteří - náležitě využili a vyšplhali se na kruchtu, do podkroví i ke zvonům ve věži.

varhany
varhany  •  Foto: markyz63

Přesto, že organizátoři akce označili nález fresek za objev pokladu, byli možná někteří trošku zklamáni. V žádném případě zde nejsou k vidění velkoplošné freskové výjevy, ale zatím jen sondy, které ukazují rozsah výzdoby. Z toho je jasné, že presbytář i vítězný oblouk jsou „vymalovány“ kompletně a že ikonografická tématika fresek se točí kolem Panny Marie a dalších světců. Odborníci doufají, že by fresky mohly prozradit i nějaké pikantérie z dějin obce i hradu. Uvidíme, veškeré bádání teprve začíná. A to nejsou tyto hodnotné fresky jediným objeveným pokladem. Tím druhým je kamenný artefakt, zřejmě část původního románského portálu původního kostela. S významem obou nálezů seznámila – po úvodu pana starosty - přítomné Jitka Štáblová ze šumperské pobočky Národního památkového ústavu.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Naše miniskupinka se nasytila doma, ale většině turistů, pocházejících z této oblasti, je dobře známa místní restaurace U Kouřilů, kterou mohu i já plně doporučit.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Celý program pokračoval odpoledne na hradní zřícenině, kde turisté z KČT sehráli malé divadelní představení s pověstí o Jiřím Tunklovi. Po skončení této kostýmové show přišla na řadu ještě přednáška Radima Vrly z Národního památkového ústavu v Kroměříži o hradu Brníčko. Vzhledem k tomu, že se jedná o autora publikace o dějinách této památky, je jeho účast na akci více než oprávněná. A aby toho nebylo málo, pan Hlavatý dovezl seniory z KČT historickým autobusem Praga, který ještě neměl blinkry, ale – jak pravila má choť - „mávající ručičku“. Tím pak zájemce vozil na okružní jízdy Brníčkem a „vybrané“ peníze by měly být určeny turisticky-charitativně, např. na pomoc vyhořelé chatě Libušín.

Všem zúčastněným stranám bylo celou dobu jasné, že o – nově přeceněný – kostel v Brníčku je nutné se postarat. Což znamená zajistit co největší objem finančních prostředků. Nákladné je samotné odkrytí fresek, ale zejména jejich restaurování a konzervace. Pokud by se to podařilo, má Šumpersko další zajímavou turistickou atrakci. Bude jistě zajímavé sledovat, co se bude dít dál a kolik peněz na uchování této památky dalším generacím poskytne stát, EÚ a různé fondy, které jindy cpou neuvěřitelné peníze do naprostých zbytečností. Já osobně doufám, že se při výletech do Brníčka budeme – již v době nedaleké - potkávat a společně obdivovat krásné gotické fresky v celé východní části kostela Narození Panny Marie.

Ostatní informace

Celá akce byla bezplatná. Záleželo na každém jednotlivci, kolik přispěje na turistickou charitu nebo vhodí do kasičky v kostele.

Poslední aktualizace: 14.4.2014
Autor příspěvku: markyz63
Kvalita příspěvku:    
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Praktické informace
Tunklovo Brníčko aneb pocta gotickým freskám</strong> mapa
Mapa Tunklovo Brníčko aneb pocta gotickým freskám

Příspěvky v okolí Tunklovo Brníčko aneb pocta gotickým freskám

   Zhruba v polovině vzdálenosti mezi městy Zábřeh a Šumperk - ale stranou v kopcovité krajině Zábřežské vrchoviny - můžeme navštívit hrad Brníčko. Odvažujeme se tvrdit, že se jedná o jednu z nejmalebněj…
Vesnice
Brníčko je nevelkou podhorskou obcí a najdeme ji východním směrem od města Zábřeh a jižním směrem od města Šumperk. Obec se rozkládá v oblasti Zábřežské vrchoviny a v údolí potoka Loučka, jež obcí protéká. Od ji…
Asi 7 km východně od Zábřehu, byla ve 12. století, lovčím krále Přemysla Otakara II., založena osada. Dostala jméno Brníčko-název je patrně odvozen od staroslovanského slova brnije, tj.…
Cyklo bar - hospůdka
Kdo byl v Brníčku a nebyl U Kouřilů, jakoby nebyl. Ne, že bych parafrází známého výroku chtěl nějak vyzdvihovat význam tohoto lokálu, nicméně lepší hospodu v Brníčku nenajdete. Nechci nabádat k vysedávání po hospo…
Gotický hrad postavený po roce 1330, bývalá pevnost husitů, od roku 1513 zřícenina.
Brníčko je obyvatelům severozápadní Moravy snad dostatečně známé a doprava k němu není závratně složitá, přes Brníčko jezdí autobusy a to i o víkendech, pěšky sem můžeme dojít i od vlaku z…
V krajině plné kopců Hanušovické vrchoviny stojí na jednom z nich zřícenina malebného hradu Brníčko. Nejvýznamnější z jeho vlastníků byl rod Tunklů ze Zábřeha a Brníčka. Hrad byl vybudován někdy v…
Návštěvu několika obcí šumperského okresu chceme „ozdobit“ výstupem na romantickou zříceninu hradu Brníčko. Uvedená patnáctikilometrová trasa je bez problémů zvládnutelná i pěšky, ale z …
Zřícenina
Obec Brníčko najdete 9 km severovýchodně od Zábřeha v Úsovské vrchovině, při silnici ze Zábřeha do Rýmařova. Pří přijíždění do Dolního Brníčka je po pravé straně vidět hradní vršek se zříceninou hradu. Vede k němu …
Město
Šumperk leží na Severní Moravě, severozápadním směrem od města Olomouc. Město se rozkládá u západního okraje Hrubého Jeseníku a na pravém břehu řeky Desná. Šumperk je označován jako vstupní…
Zřícenina
Nevelké zříceniny hradu Rabštejn se ukrývají v lesích nad obcí Bedřichov na Šumpersku v Olomouckém kraji. Hrad se skládal z Předhradí a vlastního hradu mezi dvěma skalními bloky. Z hradu se…
14.5km
více »
Velké Losiny jsou podhorskou rekreační a lázeňskou obcí a najdeme ji severním směrem od města Šumperku. Obec je známá nejenom díky lázním, ale také díky zdejšímu zámku, ve kterém probíhaly č…
16.8km
více »
Přírodní památka
Rešovské vodopády je národní přírodní památka a najdeme ji západním směrem od obce Rešov a na toku říčky Huntavy. Přírodní památka je součástí přírodního parku Sovinecko. Severovýchodním…
17.1km
více »
Jedeme do Velkých Losin podívat se na ruční výrobu papíru. Jedema vlakem do Šumperka  a dále vlakem  do Velkých Losin . Velké Losiny leží severně od Šumperka. První papírny vybudoval Jan  mladší ze Žerotína v lete…
17.5km
více »
Hrad Sovinec a stejnojmenné městečko se nacházejí 13 km jižně od Rýmařova na okraji masivu Nízkého Jeseníku v Andělskohorské vrchovině, která nese podle hradu název Sovinecká vrchovina.Hrad byl založen bratry Pavl…
20.6km
více »
Hrad Bouzov na Olomoucku je typickým romantickým sídlem se všemi znaky adaptace z konce 19. století, zvýrazněné cimbuřím, arkýři, střílnami, bezpočtem věží a bašt, parkem a dvěma dlouhými mosty, které se klenou na…
21.5km
více »
Město
Město Litovel leží přibližně 20 km severozápadně od Olomouce v srdci úrodné Hané. Malebným městečkem protéká hned 6 ramen řeky Moravy, které dodávají městu osobitý ráz i pojmenování Hanácké…
22.3km
více »
Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně. Instalovaný výkon elektrárny je 650 MW. Horní nádrž je spojena s dolní nádrží (800 m.n.m.) dvěma tunely o průměru 3m. V době největších povodní zadržela přehrada 2 0…
24.6km
více »
Nejvyšší hora Moravy v masivu Hrubého Jeseníku, nadmořská výška 1491 metrů.
28.4km
více »
Nejvyšší a nejnavštěvovanější vrchol Moravy určitě upoutá svou výškou (1492 m) a možnostmi vyžití, hlavně sportovními. Poskytuje podmínky pro pěší turistiku, sjezdové a běžecké lyžovaní. Z vrcholu je výhled na Rychlebské hory, kralický sněžník a další. Výstup na vrchol je velmi jednoduchý, vede na něj asfaltová cesta. Výstup můžete zahájit např. na Ovčárně, kde vás doveze autobus, a nebo na Hvězdě u Karlovy Studánky, pokud…
28.5km
více »
Tipy na výlet
Jedeme autem na Hvězdu, buď z Karlové Studánky nebo z Malé Morávky. My jsme parkovali na placeném parkovišti za 70 Kč (rok 2009),které bylo 27.9.2009 den před stát.svátkem totálně narvané a…
28.6km
více »
Na nejfrekventovanější části hlavní hřebenové trasy Jeseníků, mezi Červenohorským sedlem a nejvyšší horou Moravy - Pradědem, leží na svahu Malého Děda v nadmořské výšce 1304 m.n.m jeden z…
29.1km
více »
Bílá Opava je říčka pramenící pod vrcholkem Praděd a tvoří přítok Střední Opavy. Tok říčky a její okolí je součástí přírodní rezervace Praděd. Mezi Ovčárnou a Karlovou Studánkou vytvořila říčka ve skalním podloží …
29.9km
více »
Karlova Studánka leží severozápadním směrem od města Bruntál a tvoří vstupní bránu na vrchol Praděd ( 1492 m.n.m.), který se zvedá západním směrem nad obcí a je nejvýše položeným místem pohoří Jeseník. Karlova Studánka je jednak vyhledávanou rekreační oblastí a jednak světoznámými lázněmi, a to především pro léčbu dýchacího ústrojí. Obcí protéká říčka Bílá Opava. Karlova Studánka je nejvýše položenou obcí bruntálského re…
31.6km
více »
Středně naročný výstup podél Bílé Opavy zahájíme a ukončíme v Karlově Studánce. Na jaře bývají vodopády po jarním tání nejkrásnější, ale cesta může být mokrá a na vrcholku trasy, U Barborky, může být i sníh. V lét…
32.1km
více »
Tato hora s nadmořskou výškou 1424 m leží na hranici Čech a Polska a je dominantou KRAJINY. Z horského masívu odtékají řeky do třech evropských moří - Morava přes Dunaj do Černého Moře, Lipka p…
36.1km
více »
Město
Olomouc leží na Severní Moravě, jihozápadním směrem od Ostravy. Olomouc je nejvýznamnější historické město na Moravě ležící na soutoku řeky Moravy a Bystřice. Město je centrem oblasti zvané…
38.6km
více »
Jeskyně na Pomezí je vyhledávaným turistickým cílem lázeňské oblasti Jeseník. Jeskyni najdeme severozápadním směrem od města Jeseník a v chráněné krajinné oblasti Jeseníky. Jeskyně je…
41.3km
více »
Rašeliniště
Velké a malé Mechové jezírko jsou rašelinná jezírka v SPR Rejvíz - 1,2 km jz. od vsi Rejvízu. Jsou centrem velkého vrchovištního rašeliniště v povodí Černé Opavy. Plocha velkého jezírka je 1 692 m2, hloubka 2-3 …
43.3km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace