Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Lesnice
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Přírodní rezervací Pod Trlinou aneb přes Hradisko na Brníčko

Tipy na výlet Pro zdatnější Na kole

největší oblázek pod Hradiskem
největší oblázek pod Hradiskem  •  Fotografie (24)  • Foto: markyz63

Kam a jak jedeme?

Tento tip na výlet je sice určen převážně cyklistům, ale nemusel by minout bez povšimnutí ani pěší turisty, protože většinou trasy prochází také turistické značky, část vede dokonce po cestách zcela neznačených. A koneckonců i ti, kteří mají nejraději vůni PHM a dvě až čtyři kola s pohonem, se bát nemusí. Pohyboval jsem se i po státních silnicích, raději ovšem těch „vyšších a nejvyšších“ tříd.

Vzhledem k tomu, že mě za nedlouho čekala cesta každému světákovi nepříjemná a s ní spojený pobyt v podniku, kam na pivo nikdo rád nezajde (prostě jsem musel do nemocnice), byl jsem donucen si vybrat poslední dva dny staré dovolené. Nechal jsem to tedy téměř na poslední možnou chvíli, a tak jsem v pátek 7.6.2013 ráno vzal kolo a vyrazil. Mělo být už krásně, tak jsem počítal s pár litry potu a spoustou hezkých fotek. Až tak úplně to ale neklaplo. Hezky se udělalo, až když jsem byl na cestě k domovu, a ty litry potu jsem pak ze sebe tlačil ve špitále, prorože venku bylo 36 ve stínu a na pokoji přibližně stejně, i když jsem si od švagrové zapůjčil ventilátor a trvale se pokoušel vytvořit alespoň orkán.

Za čím jedeme?

Vyjel jsem tedy ze Šumperka po Bludovské ulici rovnou do terénu; alespoň jsem nemusel do Bludova po hlavní, kde byl od rána až moc čilý provoz. Po vjezdu na asfalt měním operativně plán. Mezi někdejším známým centrem pohybu pod červenou lucernou a dančí oborou jsem si totiž všiml červeného psaníčka na zříceninu hradu Hradisko, a protože to mělo být jen pár stovek metrů - a měl jsem pocit, že jsem tam nikdy nebyl - vyrazil jsem tento nedostatek napravit. Úplně geniální nápad to ovšem nebyl. V lese bylo tropické vlhko, relativně horko a kolem kroužilo hejno hmyzu, jehož příslušníky bych si na facebooku (i kdybych ho měl) mezi přátele rozhodně nedal. A kolo jsem stejně většinou tlačil. Nejprve jsem potkal pár zbloudilých oblázků, vzpomněl si na Frantu a preventivně zajistil malou fotodokumentaci. Pak se přiblížil vrchol, na kterém stával – v dobách dávno minulých - rozsáhlý hrad Bludovců ze 13. století. Kdosi mi kdysi říkal, že tam skoro nic není a na místě jsem zjistil, že slovo skoro mohl dotyčný klidně vypustit. Tak jsem si ještě chvíli zaskotačil kolmo v lese a vyrazil k Bludovu.

Po krátké zastávce u místního kostela sv. Jiří, který byl otevřen k fotografování „přes mříž“ jsem pokračoval dál. Vzal jsem to po silnici „zadem“ – tedy přes Vyšehoří a Rovensko – do Zábřeha. Z nedostatku lepší zábavy jsem si vyfotil známou reklamu na určitý druh uzenin, která prý u amerických turistů budí neskrývané zděšení a silné pohoršení nad pokleslou morálkou zvrhlých středoevropanů. Moje další cesta vedla přes Rájec do Zvole. I tady mě čekala fotopauza u (i v) místního monumentálního kostela Neposkvrněného početí Panny Marie, tentokrát prodloužená o návštěvu zdejšího - celkem zajímavého - hřbitova. Poté už nastává čas opustit hlavní silnici a vzhledem k tomu, že ještě není ani poledne, vyrazit někam do lesů. Co kdyby už konečně začalo svítit …

Foto: markyz63

Přes Lukavici, Bohuslavice a Dubicko dorazím do Hrabové. Zdejší hospoda má – bohužel – ještě zavřeno, takže musím pokračovat na sucho dál. Vzpomenu si, že z Hrabové se dá dojet po lesních cestách k Rohelské boudě. Pak si dám po asfaltce sjezd do Brníčka, kde se konečně dočkám osvěžení v podobě tekuté odměny U Kouřilů. Nápad to byl dobrý, realizace však za myšlenkou lehce zakulhala. Mapy s sebou nemaje (i s brýlemi bych stejně potřeboval pořádné zvětšení) jsem byl brzy překvapen množstvím neznačených – a různě se křížících – lesních cest. Tak jsem jel směrem, který jsem považoval za správný. Samozřejmě za stoupající teploty a pořád do kopce. Díky tomu, že jsem nikam nespěchal to byla nakonec taková malá dobrodružná výprava. Cesta byla relativně kvalitní a mohl jsem se stále uklidňovat: „Vidím na zemi stopy kopýtek koní, je to dobré, jsem pořád ještě v civilizaci.“

Po nějaké době se cesta rychle horší a mizí i ona zmíněná kopýtka. Po čase sice na stopy kopýtek znovu narazím, ale jsou nějaká menší a chybí jim podkůvka. Jako zkušený stopař si říkám: „Nevadí, zemřu alespoň v hrdém boji s pánem lesa, ne se sociálně nepřizpůsobivými spoluobčany.“. Po nějaké době už jen tlačím kolo jakýmsi kamenným úvozem a podle ticha a zcela rozpadlých krmelců soudím, že zde již nežije ani ta.zvěř. Asi po kilometru se kvalita cesty mírně zlepší a brzy zjišťuji, že jsem znovu v civilizaci 21. století. Nejprve nový objev podkůvek, potom výhled průsekem k vitošovskámu vápencovému lomu a po nějaké době i odložené ledničky a jiné domácí spotřebiče. Přesto lesem ještě chvíli kroužím, díky čemuž zjistím, že jsem se nějakou dobou pohyboval i v přírodní rezervaci Pod Trlinou. Vjezdu do ní jsem si opravdu nevšiml, ale jedná se o území pod vrcholem kopce Trlina (524 m), na jehož svazích roste chráněný smíšený les (dub, habr, buk) a který je současně sídlištěm mnoha druhů ptactva. Když narazím na asfaltovou cyklostezku vzdávám už další stoupání k Rohelské boudě a místo příjezdu4 kilometrynad Brníčko sjíždím rovnou kilometr před něj.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

U Kouřilů už v té chvíli mají – samozřejmě – několikahodinovou polední pauzu. Dám si alespoň cigaretu před hospodou a vyřídím i pár nutných telefonátů. Tonda (majitel oblíbeného podniku), divoce likvidující – za pomoci dvou sekaček a jedné manželky – trávu nakonec nevydrží a když vidí umírajícího na poušti, prodá mi alespoň studeného lahváče. Chutná skvěle.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Po malém občersvení jsem se cítil jako znovuzrozený. Koneckonců, čeká mě už jen nějakých patnáct kilometrů a dva menší kopce (Kolšovák a Bluďák) a jsem doma. V té chvíli také v Šumperku udeřilo léto. Mám za sebou asi 62 kilometrů na všech druzích komunikací a jdu se hned osvěžit na Koupák (vodu jsem však raději vynechal). Ale jen lehce, druhý den mě čeká pracovní pohotovost i funkce rodinného kočího.

Ostatní informace

Tento výlet jsem zvládl téměř bez nákladů. Za lahváče jsem dával 15 nebo 20 korun, za publikaci o hradu Brníčko, kterou jsem si U Kouřilů také zakoupil, 35 korun. Tatranku jsem požil z domácích zásob. A pro případné zájemce: celá trasa, kromě úseků, kdy jsem potlačil, je - více méně - sjízdná na jakémkoliv typu kola. Nejvhodnější je ale to trekové.

Poslední aktualizace: 27.06.2013
Autor příspěvku: markyz63
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Přírodní rezervací Pod Trlinou aneb přes Hradisko na Brníčko - Služby, informace
Přírodní rezervací Pod Trlinou aneb přes Hradisko na Brníčko na mapě
Přidat oblast mezi oblíbené
Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:

Příspěvky v okolí Přírodní rezervací Pod Trlinou aneb přes Hradisko na Brníčko

Obec Lesnice s farním kostelem sv.Jakuba Většího z let 1669-72 je 5 km východně od Zábřeha ve směru na Brníčko na západním okraji Úsovské vrchoviny, nejjižnější části Hrubého Jeseníku. Fara zde byla již v r.1368, p…
   Zhruba v polovině vzdálenosti mezi městy Zábřeh a Šumperk - ale stranou v kopcovité krajině Zábřežské vrchoviny - můžeme navštívit hrad Brníčko. Odvažujeme se tvrdit, že se jedná o jednu z nejmalebněj…
Cílem našeho výletu je obec Brníčko, ležící mezi městy Šumperk a Zábřeh. Brničko se rozkládá na úpatí kopce, kterému vévodí zřícenina gotického hradu ze 14. století. Historie této nevelké ves…
V krajině plné kopců Hanušovické vrchoviny stojí na jednom z nich zřícenina malebného hradu Brníčko. Nejvýznamnější z jeho vlastníků byl rod Tunklů ze Zábřeha a Brníčka. Hrad byl vybudován někdy v…
Zřícenina
Obec Brníčko najdete 9 km severovýchodně od Zábřeha v Úsovské vrchovině, při silnici ze Zábřeha do Rýmařova. Pří přijíždění do Dolního Brníčka je po pravé straně vidět hradní vršek se zříceninou hradu. Vede k němu …
Brníčko je obyvatelům severozápadní Moravy snad dostatečně známé a doprava k němu není závratně složitá, přes Brníčko jezdí autobusy a to i o víkendech, pěšky sem můžeme dojít i od vlaku z…
Město
Zábřeh leží na Severní Moravě, severozápadním směrem od města Olomouc. Město se rozkládá mezi Zábřežskou vrchovinou a Mohelnickou brázdou a na levém břehu Moravské Sázavy. V jižní části…
Zámek
Pozoruhodný soubor památek tvoří mohutná středověká pevnost a barokní zámek na zalesněné výšině nad městem Úsovem, na dohled CHKO Litovelské Pomoraví. Úsov se nachází na Šumpersku v Olomouckém kraji. V zámeckém …
Město
Šumperk leží na Severní Moravě, severozápadním směrem od města Olomouc. Město se rozkládá u západního okraje Hrubého Jeseníku a na pravém břehu řeky Desná. Šumperk je označován jako vstupní…
10.3km
více »
Zřícenina
Nevelké zříceniny hradu Rabštejn se ukrývají v lesích nad obcí Bedřichov na Šumpersku v Olomouckém kraji. Hrad se skládal z Předhradí a vlastního hradu mezi dvěma skalními bloky. Z hradu se…
16.5km
více »
JAVOŘÍČKO : Javoříčko leží v horském úžlabí Českomoravské vysočiny, vzdáleno asi 14 km západně od Litovle, Severozápadním směrem protéká vesnicí potok Javoříčka, podél jehož obou břehů…
17.5km
více »
Přírodní památka
Rešovské vodopády je národní přírodní památka a najdeme ji západním směrem od obce Rešov a na toku říčky Huntavy. Přírodní památka je součástí přírodního parku Sovinecko. Severovýchodním…
18.4km
více »
Velké Losiny jsou podhorskou rekreační a lázeňskou obcí a najdeme ji severním směrem od města Šumperku. Obec je známá nejenom díky lázním, ale také díky zdejšímu zámku, ve kterém probíhaly č…
18.8km
více »
Hrad Bouzov na Olomoucku je typickým romantickým sídlem se všemi znaky adaptace z konce 19. století, zvýrazněné cimbuřím, arkýři, střílnami, bezpočtem věží a bašt, parkem a dvěma dlouhými mosty, které se klenou na…
19.5km
více »
Jedeme do Velkých Losin podívat se na ruční výrobu papíru. Jedema vlakem do Šumperka  a dále vlakem  do Velkých Losin . Velké Losiny leží severně od Šumperka. První papírny vybudoval Jan  mladší ze Žerotína v lete…
19.6km
více »
Město
Město Litovel leží přibližně 20 km severozápadně od Olomouce v srdci úrodné Hané. Malebným městečkem protéká hned 6 ramen řeky Moravy, které dodávají městu osobitý ráz i pojmenování Hanácké…
21.3km
více »
Hrad Sovinec a stejnojmenné městečko se nacházejí 13 km jižně od Rýmařova na okraji masivu Nízkého Jeseníku v Andělskohorské vrchovině, která nese podle hradu název Sovinecká vrchovina.Hrad byl založen bratry Pavl…
21.5km
více »
Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně. Instalovaný výkon elektrárny je 650 MW. Horní nádrž je spojena s dolní nádrží (800 m.n.m.) dvěma tunely o průměru 3m. V době největších povodní zadržela přehrada 2 0…
26.8km
více »
Nejvyšší hora Moravy v masivu Hrubého Jeseníku, nadmořská výška 1491 metrů.
30.6km
více »
Tipy na výlet
Jedeme autem na Hvězdu, buď z Karlové Studánky nebo z Malé Morávky. My jsme parkovali na placeném parkovišti za 70 Kč (rok 2009),které bylo 27.9.2009 den před stát.svátkem totálně narvané a…
30.7km
více »
Nejvyšší a nejnavštěvovanější vrchol Moravy určitě upoutá svou výškou (1492 m) a možnostmi vyžití, hlavně sportovními. Poskytuje podmínky pro pěší turistiku, sjezdové a běžecké lyžovaní. Z vrcholu je výhled na Rychlebské hory, kralický sněžník a další. Výstup na vrchol je velmi jednoduchý, vede na něj asfaltová cesta. Výstup můžete zahájit např. na Ovčárně, kde vás doveze autobus, a nebo na Hvězdě u Karlovy Studánky, pokud…
30.7km
více »
Praděd (1491,3m n.m.) je pátá nejvyšší hora České republiky a zároveň nejvyšší hora Moravy a tím pádem i Jeseníků. Rozkládá se  na staré zemské hranici Moravy a Slezska. Je zde jedno z nejchladnějších podnebí v republice  s průměrnou roční teplotou kolem 1°C. Na severním úbočí hory mužete spatřit skalní útvar tzv. mrazivých srubů pojmenovaný Tabulové skály. Na…
30.7km
více »
Na nejfrekventovanější části hlavní hřebenové trasy Jeseníků, mezi Červenohorským sedlem a nejvyšší horou Moravy - Pradědem, leží na svahu Malého Děda v nadmořské výšce 1304 m.n.m jeden z…
31.3km
více »
Bílá Opava je říčka pramenící pod vrcholkem Praděd a tvoří přítok Střední Opavy. Tok říčky a její okolí je součástí přírodní rezervace Praděd. Mezi Ovčárnou a Karlovou Studánkou vytvořila říčka ve skalním podloží …
32.1km
více »
Karlova Studánka leží severozápadním směrem od města Bruntál a tvoří vstupní bránu na vrchol Praděd ( 1492 m.n.m.), který se zvedá západním směrem nad obcí a je nejvýše položeným místem pohoří Jeseník. Karlova Studánka je jednak vyhledávanou rekreační oblastí a jednak světoznámými lázněmi, a to především pro léčbu dýchacího ústrojí. Obcí protéká říčka Bílá Opava. Karlova Studánka je nejvýše položenou obcí bruntálského re…
33.8km
více »
Středně naročný výstup podél Bílé Opavy zahájíme a ukončíme v Karlově Studánce. Na jaře bývají vodopády po jarním tání nejkrásnější, ale cesta může být mokrá a na vrcholku trasy, U Barborky, může být i sníh. V lét…
34.2km
více »
Tato hora s nadmořskou výškou 1424 m leží na hranici Čech a Polska a je dominantou krajiny. Z horského masívu odtékají řeky do třech evropských moří - Morava přes Dunaj do Černého Moře, Lipka p…
37.5km
více »
Město
Olomouc leží na Severní Moravě, jihozápadním směrem od Ostravy. Olomouc je nejvýznamnější historické město na Moravě ležící na soutoku řeky Moravy a Bystřice. Město je centrem oblasti zvané…
37.9km
více »
Jeskyně na Pomezí je vyhledávaným turistickým cílem lázeňské oblasti Jeseník. Jeskyni najdeme severozápadním směrem od města Jeseník a v chráněné krajinné oblasti Jeseníky. Jeskyně je…
43.4km
více »
Rašeliniště
Velké a malé Mechové jezírko jsou rašelinná jezírka v SPR Rejvíz - 1,2 km jz. od vsi Rejvízu. Jsou centrem velkého vrchovištního rašeliniště v povodí Černé Opavy. Plocha velkého jezírka je 1 692 m2, hloubka 2-3 …
45.4km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace