Třebenice
Cestování a výlety
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Třebenice
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Rady a tipy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Sutom -krásné výhledy

Tipy na výlet Rodina s dětmi Romantika Vycházka - půldenní Do přírody

Na horizontu obec Sutom a Sutomský vrch
Na horizontu obec Sutom a Sutomský vrch  •  Fotografie (25)  • Foto: klana

Kam a jak jedeme?

Jedu vlakem do obce Sutom kousek od Lovosic pokochat se krásnými výhledy na kopečky ČESKÉHO STŘEDOHOŘÍ a navštívit kamaráda Vítka.

Za čím jedeme?

Každý člověk má sny, některé jsou nereálné a jsou i takové sny, které se při troše snahy a zapálení pro věc, dají splnit. V minulém roce jsem náhodou při cestě za kamarádem Vítkem do Velemína, projížděl busem obcí Sutom a uchvátily mne výhledy na okolní kopce. Od té doby jsem měl svůj sen, znovu se sem vrátit a prozkoumat tuto lokalitu.

V pondělí 13. dubna nasedám časně ráno na Kladně do vlaku a vyrážím směr Sutom. S přestupem v Kralupech nad Vltavou vystupuji v Lovosicích a čekám asi hodinku na bus, který mne doveze do cíle. Většinou při pravidelných výletech do Středohoří mám na přestup z vlaku na autobus jen několik minut a tak dnes čekání využiji k prozkoumání části Lovosic. Projdu se v nejbližším okolí nádraží a zjistím si z jakého nástupiště mi jede bus do „hor“ . České středohoří jsou vlastně takové hory ve skromném podání, kopce zde nedosahují závratných výšek, ale co do počtu kopečků jim můžou některé větší pohoří závidět. Nadmořská výška místních hor se pohybuje nejčastěji od 500 m.n. m do 837 m.n.m výšky(tolik měří nejvyšší hora Českého středohoří, Milešovka). Na malém autobusovém nádraží stojí zbrusu nové autobusy čekající jak na domorodce tak i na turisty. Některé autobusy mají na zadní části přidělané držáky na jízdní kola, dobrý nápad, do kopců v autobuse a dolů na kole.

Hodina utekla jak voda a přijíždí můj autobus a já se vydávám vstříc dalším zážitkům v tomto krásném kraji. Venku je zataženo kam se podívám a v duchu si říkám“ pokud nezmoknu dneska, tak už nikdy“. Projíždíme Lovosicemi a autobus začíná stoupat do hor. Lovosice leží v nadmořské výšce 151 m a ves Sutom v 364 m.n.m. . Chvílemi si při pohledu z autobusu připadám jak někde ve Skotsku, Pastviny s ovcemi a krásná zvlněná krajina. Domorodci v autobuse převažují nad turisty v poměru 10 : 1 , ten jediný turista jsem já.

Asi po 20 minutách jízdy vysedám v Sutomi a kochám se na pro mne známé i neznámé kopečky. Všem dominuje hora Milešovka 837 m.n.m, kam se náš Klub přátel Milešovky vypráví v květnu na pravidelný výstup. Tak Královnu Českého středohoří jsem zkontroloval, stojí na svém místě a můžu na obhlídku okolí.

Sutom vesnice spadá územně pod město Třebenice, první zmínka o obci je z roku 1276, roku 1414 je jeho vlastník uváděn Hanuš ze Sulevic. V obci je kostel sv. Petra a Pavla, doložený roku 1386. Vedle kostela stojí dřevěná zvonička a v bývalé faře je penzion, ve kterém v 19. století přespal Alexander Von Humbolt.

Dávám se do hovoru s místním domorodcem, ptám se ho jak se dostanu na Holý vrch. Od Vítka vím, že je z tohoto vrchu je krásný výhled na kopečky, po vysvětlení cesty se vydávám na výstup. Jdu nejdříve kolem posledního domku ve vsi a začínám prudce stoupat do kopce a pořád čekám na ty výhledy, slyším tlukot svého srdce a výhledy nikde. Říkám si vegetace je zde bujná a tak výhledy zarostly. Na vrcholu kopce se otáčím a mažu si to dolů, zapomněl jsem ještě zmínit, že už jsem si vytáhl kulicha z batohu, vítr v těchto končinách dosahoval astronomických rychlostí a byl jsem rád, že jsem si ho ráno do baťohu přibalil. Zase jsem zpět ve vsi, začíná se ukazovat sluníčko a jdu vsí z kopce do sousední vsi Vlastislav, kde je zámek Skalka a zřícenina hradu Skalka. Za několik málo minut stojím před zříceninou hradu, ze které se dochovala jen hradní věž, která je nepřístupná.

Hrad Skalka - první zmínky o hradu jsou z roku 1357, kdy je zmiňován Petr Skála z rodu Kaplířů ze Sulevic. Za třicetileté války roku 1639 byl hrad zpustošen švédskými vojsky. Jeho zdiva použili majitelé hradu Hrzánové z Harasova ke stavbě barokního zámku. Tento zámek leží v těsné blízkosti zříceniny hradu a je též pro veřejnost nepřístupný.

Zámek Skalka – pochází z konce 17. století, tento barokní zámek od roku 1924 do roku 1945 obýval šlechtický rod Schönbornů, k zámku patřil statek a pivovar. Majitelé zámku byli v roce 1945 nuceně vysídleni. V současné době je zámek v majetku obce. Na internetu jsem se dočetl, že ve druhém patře zámku je obrazová galerie Českého středohoří. Na průčelí zámku o tom není ani zmínka, takže otvírací doba galerie mi není známa.

Pod zámkem mám sraz s kamarádem Vítkem, který bydlí v nedalekém Velemíně. S Vítkem se srdečně pozdravíme a já mu popisuji zklamání z výhledů z Holého vrchu. Vítkovi se to nějak nezdá a ptá se mne, ať mu ukážu na který kopec jsem se vyškrábal. Ukazuji mu ten vrch a on mi se smíchem odpovídá, že jsem vylezl na Sutomský vrch( 505 m n.m.), který s Holým vrchem sousedí. Vítkovým autem se vracíme zpět do Sutomi a jdeme na správný vrch.

Po chvilce prodírání křovím se dostaneme na úpatí Holého vrchu 457 m.n.m. a za chvilku stojíme na jeho planině. Opravdu výhledy jsou více než luxusní, silný vítr rozehnal mraky z rána a my hledíme do tohoto krásného kraje. Chvílemi se musím pořádně rozkročit abych při focení ustál poryvy větru, jaký jsem ve Středohoří zatím nezažil. Na vrcholu je vrcholová kniha, kam se s Vítkem zapíšeme, kniha je zcela popsaná a tak jsme naší zdravici někam připsali.

Po vyfocení krásných panoramat sestoupíme k Vítkovu autu a dojedeme do Velemína, kde Vítek bydlí. Po obědě se společně na chvílku projdeme Opárenským údolím a já počkám na vlakobus(náhradní autobusová Doprava za vlak), který mne zaveze do Lovosic. Dál pokračuji vlaky ČD domů do Kladna.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Ubytování jsem nepotřeboval, jednalo se o jednodenní výlet a najedl jsem se z vlastních zásob a oběd jsem dostal u Vítka.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Nejvíce se mi líbila krásná příroda a daleké výhledy.

Nelíbilo se mi neoznačení zámku Skalka a jakékoliv informace co v budově zámku je a není.

Ostatní informace

http://www.mesto-trebenice.cz/sutom/ds-3762/archiv=0&p1=51

odkaz na webové stránky obce,

Autobus do Sutomi jezdí jen v pracovní dny.

Poslední aktualizace: 18.4.2015
Autor příspěvku: klana
Kvalita příspěvku:    
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Sutom -krásné výhledy</strong> mapa
mapa Sutom -krásné výhledy

Příspěvky v okolí Sutom -krásné výhledy

GPS    50°30'13.796"N, 13°58'27.333“ E Cesta autem od Prahy Na dálnici D8 si najdete exit Lovosice –západ / 60 km SZ od Prahy – zde dálnice končí a plynule pokračujete po E 55 – rovně 1 km.…
Kostel sv. Petra a Pavla je významnou památkou zapsanou v seznamu národních památek. Kostel je krajinná dominanta a najdeme jej v severní části malé obce Sutom, severním směrem od obce Třebenice a západním směrem od města Lovosice.
Již z daleka je viditelný kostel sv. Petra a Pavla na horním konci obce Sutom pod Holým a Sutomským vrchem. Po dostavbě nového barokního kostela v roce 1720 byla ke kostelu přistavěna čtyřboká dřevěná zv…
Zámek
Barokní zámek stojí na skalnatém vrchu nad vsí Vlastislav na Litoměřicku v Ústeckém kraji. Zámek je jednoduchý dvoupatrový obdélný objekt, který má patra členěná pilastry. Zámek není veřejnosti přístupný. Histori…
Zřícenina
Zřícenina hradu Skalka stojí na skalnatém vrchu nad vsí Vlastislav na Litoměřicku v Ústeckém kraji. Z hradu se dochoval okrouhlý bergfrit z bílé opuky a zbytek zdiva bývalé brány. Hradní …
Nevelké sídlo místních panských rodů, připomínané poprvé roku 1357, se bezvětších peripetií dočkalo třicetileté války, kdy je zničili Švédové. Z trosek hradu postavili následně Hrzánové z Harasova novou zámeckou budovu, jejíž siluetu značně neobvyklým způsobem obohacuje stará hradní věž. V prostorách zámku jsou umístěny výstavy regionálních umělců a malá expozice hradů Českého…
Zříceniny středověkého hrádku nad obcí Vlastislav, severozápadně od Třebenic.
Tipy na výlet
Jedeme, či jdeme na zříceninu hradu Skalka týčící se nad obcí Vlastislav v okrese Litoměřice. Nejlepší cesta, jak se dostat do Vlastislavy je když se vydáme z města Lovosice po silnici 1/15 směrem na Most a na kři…
Nízký nezalesněný čedičový vrch nad obcí Sutom mezi Sutomským vrchem a Jezerkou. Někdy se mu také říká Holáček. Kopec je porostlý travinami stepního charakteru se spoustou chráněných rostlin a živočichů. Na vrcho…
Zbytky hradu Košťálova jsou nedaleko Lovosic na vysoké čedičové skále nad Třebenicemi. První písemná zmínka o něm pochází z roku 1372.
Zřícenina
Zřícenina hradu Košťálov stojí na strmé čedičové skále stejnojmenného vrchu (481 m) nedaleko Třebenic na Litoměřicku v Ústeckém kraji. Zřícenina hradu Košťálov je jednou z nejpůvabnějších…
Tipy na výlet
Na zříceninu hradu Košťálov, která se nachází v Českém středohoří cca 15km od Litoměřic, se dá dojít dvěma způsoby, buďto po zelené značce z obce Jenčice, nebo po asfaltové silnici (zákaz vjezdu) z obce Sutom, obě…
Tipy na výlet
Rád bych vam doporučil vylet na kopec v českém středohoří. Je to Boreč, který je zajímavý tím ze v zimě se na jeho vrcholu neleži sníh a v létě tam fouká příjemný chládek z prohlubní v zemi…
Návštěvní doba:duben a říjenSO,NE od 10:00 - 16.00 hod.květen a záříkaždý den mimo PO 10:00 - 16:00 hod.červen – srpenkaždý den mimo PO 9:00 - 17:00 hod.Muzeum českého granátu v Třebenicích na Litoměřicku n abízí …
Hora ležící na jižním okraji Českého Středohoří, přímo nad městem Lovosice. Masiv hory vystupuje osamoceně z okolní zvlněné krajiny. Na sever od kopce se táhne Opárenské údolí, na východě teče řeka Labe. Na jihu j…
Tipy na výlet
Jdeme na vrch Lovoš v Českém středohoří. Je tu varianta několika turistických tras na vrchol. Po žlutě značené turistické trase se vydáme z Opárenského údolí, nebo z druhé strany z vesnice Bílinka. Po modře značen…
Vrchol Milešovka leží nad obcí Milešov, 10 km severozápadně od Lovosic. Je nejvyšší horou Českého středohoří a zároveň největrnější horou celé ČR. Z východu odděluje Milešovku od ostatníc…
Tipy na výlet
Jedeme pokořit nejvyšší vrchol Českého středohoří,  MILEŠOVKU,  837 m.n.m. Jedeme autem z Kladna asi 70 km, skoro až na úpatí Milešovky. Milešovka je turistickým cílem již od 19. století, kd…
České středohoří pohoří na severu Čech je plné již dávno vyhaslých sopek. Tato skutečnost způsobila, že se jedná o v českých poměrech netypické pohoří, ve kterém je střední nadmořská výška poměrně malá, ovšem…
Vrchol
Hazmburk je holý vrchol kopce ( 418 m.n.m.) se zříceninou hradu ze 13. století. Tento vrcholek je dominantou jižní části Českého středohoří a je viditelný zdaleka. Kopec se zvedá severním…
Zřícenina
Zřícenina gotické hradu Hazmburk, stojící na strmém čedičovém útesu (418 m), je snad nejznámější dominantou Českého středohoří. Hradní zřícenina Hazmburk se nachází na Litoměřicku v Ústeckém kraji. Hradní cesta ná…
Dominanta Českého středohoří, dvouvěžová zřícenina na sopečné homoli nad řekou Ohří.
Zámek Libochovice patří k nejvýznamnějším raně barokním památkám u nás. Zámek se nachází 6 kilometrů od Lovosic na Litoměřicku. Zámek lze navštívit každý den od dubna do října. Interiér z…
11.7km
více »
Zajímavost
V okrese Litoměřice se nachází velmi zajímavý objekt, který je jistě všem alespoň povědomý. Jedná se o pozdně barokní pevnost Terezín, která byla založena v roce 1780. Zahrnuje klasicistní,…
12.8km
více »
Zoologická zahrada vznikla z původně soukromé ptačí rezervace,kterou založil na svahu Mariánské skály Heinrich Lumpe,uznávaný ornitolog.Nazývala se Lumpepark. Postupně místo zveleboval a dodal mu podobu udržované…
19.4km
více »
Hrad Křivoklát je jedním z nejstarších a nejvýznamnějších hradů u nás, ve středověku byl oblíbeným sídlem mnoha českých knížat a králů. Hrad je významnou kulturní památkou na Rakovnicku v…
51.9km
více »
Pražská ZOO... Pražská ZOO patří mezi nejlepší a nejvybavenější Zoologické zahrady v České republice. A není ani divu. V ZOO najdeme například koně převalského, adaxy, zubry a mnohé další. ZOO je velmi vhodná na Krásně strá…
53.3km
více »
Pražský hrad je největším klenotem hlavního města i celé České republiky. Pražský hrad je národní kulturní památkou a tradičně patří k našim nejnavštěvovanějším památkám. Pražský hrad tvoří rozsáhlý komplex paláco…
54.9km
více »
Hlavní město
Praha je hlavním a největším městem České republiky. Leží na řece Vltavě, která protéká městem, v délce 30 km. Z Prahy je vzdušnou čarou přibližně stejně daleko k Jaderskému a k Baltskému moři. Praha je…
57.2km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace