Újezd u Chocně
Cestování a výlety
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Újezd u Chocně
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky

Retro 1986 - Jak jsme jeli a nedojeli na Svojšický slunovrat

Tipy na výlet Romantika Celodenní výlet Do přírody

Nádraží Pardubice
Nádraží Pardubice  •  Fotografie (10)  • Foto: klana

Kam a jak jedeme?

K napsání tohoto článku mě inspiroval Franta a jeho skvělýSmile retro cestopis"Můj první vandr". Nechci se opičit, protože na Františka nemám, buď to člověk v tý hlavě má, nebo nemá. Spíš se chci s Vámi podělit o zážitky, které jsem společně s kamarády prožil v době pro někoho dávné a pro nás mladé nedávné a snad vás i rozesmát. S partou jsme chtěli jet v roce 1986 na folkový festival Svojšický slunovrat, ale osud nám tomu nepřál a tak....

Za čím jedeme?

Bylo nás 7, šťastné číslo, 7 kulí jako v Sarajevu, 7 pracovních dní apod. Nehledejme v tom nic magického, ale nějak se to sešlo. Vlastík, Hanka, David, Lucie, Milan, Pavlína a já, vytvořili jsme seskupení kluků a holek, kamarádů a sourozenců ,+ - stejně starých a vyráželi jsme společně na menší či větší vandry, říkali jsme si Červená sedma. Dokonce snad Hanka ušila červené lodičky na hlavu(kdo zná Rychlé šípy a ví co nosil na hlavě Červeňáček tak přesně tak to vypadalo), někdy jsme jeli všichni a jindy jen někdo. Ty zkušenější a co bydleli v Praze, si určitě pamatují na Country podvečery, v té době v Parku oddechu Julia Fučíka, dnes Výstaviště.

Tak zde jsem se skoro každé úterý scházeli , vymýšleli a plánovali naše akce. Nevím koho to napadlo, ale dohodli jsme se, že vyrazíme na Svojšický slunovrat. Sraz jsme si dohodli na sobotu na Masarykově nádraží a pojedeme rychlíkem do Pardubic a pak do Svojšic. V pátek jsem si zabalil za pomoci zkušenějšího bráchy "Usárnu". Kdo z mladších to nezná tak jde o druh baťohu, který se obtočí kolem sbaleného spacáku a řemínky se sepne.

V sobotu ráno jsme se všichni sešli v dobré náladě na Masarykově nádraží až na Milana, který nikdy nechodil včas. Milan perfektní kámoš, na kterého se i dnes můžu spolehnout, si s dochvilností nedělal nikdy násílí, půl či hodinka žádný problém. Čas odjezdu vlaku se kvapem blížil a Milan nikde, tak jsem se přesunuli do vlaku s tím, že nás někde v Pardubicích dojede. Se zaklapnutím posledních dveří rychlíku,( musím podotknout, že vagony byly stejné jako dnessad)výpravčí zvednul plácačku a v tom se po prázném perónu vyřítil Milan a my jsme ho máváním a křikem navigovali do správného vagónu. Pohodlně jsme si sedli v uličce na naše baťohy, Hanka vytáhla z pouzdra kytaru a tak cesta do Pardubic za zpěvu(zpívám rád,ale spíše o samotě) dosupěli do Pardubic.

V nádražní hale a před halou byli docela slušné davy trempíků a podobných zjevů, kteří měli stejný nápad jako my a tak jsme začali pochybovat, zda jet na Svojšický slunovrat byl dobrý nápad. Po krátké poradě nad turistickou mapou, jsme se rozhodli změnit plán. Muziku jsme pustili z naších myslí a soustředili jsme se na jiný cíl. Někdo v mapě objevil někde u obce Číčová symbol zříceniny hradu, že by jsme tam mohli dojít a přespat na hradě. Tento úžasný nápad byl jednomyslně přijat a tak jsme vyrazili přes hory, doly, lesy, meze a louky jak už to na vandrech bývá. Odhadli jsme vzdálenost pochodu asi 20 km, to je pro mladé nohy a dívčí nožky šolich. Po cestě jsme se zastavili v nějaké hospodě a zdvořile odmítli nabídku místních výrostků, výměnu našich holek za jejich děvčata.

K večeru už docela znaveni jsme konečně došli do obce Číčová, ušli jsme spíše 30 km nž odhadovaných 20km. Vytáhli jsme mapu a snažili jsme se zorientovat, kde že je ten náš cíl. Hrad kde budeme společně s bílou paní a bezhlavým rytířem nocovat. Já jsem vždy zastával názor, když nevíš, tak se zeptej domorodců. Vyhlédli jsme si manželský pár, který zaléval svoji zahrádku po celodenním sluníčku. Slušně jsme pozdravili a opáčili jsme se "Kudy se prosím Vás dostaneme na zříceninu hradu?" Chvíli bylo ticho, manželé se na sebe podívali, jako by nepochopili naší otázku. Jóó vy asi myslíte ten hrad co se před deseti lety propadl do bažinSmile. V ten moment jsme trochu ustrnuli a zeptali jsme se, zda je vsi hospoda, aby jsme doplnili tekutiny. Nejbližší hospoda byla 3 km a to už jsme odmítli po celodenním pochodu šlapat. Hodní lidé nám napumpovali vodu ze studni do našich čutor a ukázali nám louku u potoka se slovy. Tam můžete v klidu přespat, ta louka nikomu nepatří. Přesunuli jsme se na louku a konečně ze zad shodili batohy a začali shánět dříví na oheň.

V tom nejlepším u louky zastavil traktor s nějakým domorodcem a důrazně nás žádal ať opustíme jeho pozemek. My mladí a sebevědomí jsme rolníka odbyli slovy, jo takový vtipy známe, jasně strejdo apod. Domorodec s traktorem odjel a my jsme se začali vychloubat jak jsme mu to nandali a že si na nás nepřijde a pokračovali dál v přípravě ohně.

Mašinka
Mašinka  •  Foto: klana

Po chvilce se zase objevil traktor i s domorodcem a s posilou. Z traktoru společně i se strejdou vystoupil nějaký pán v montérkách a na rukávě měl pásku Pomocník VB. Pro ty mladší ročníky, byli to dobrovolníci z řad místních občanů, kteří zdarma a dobrovolně pomáhali tehdejší veřejné bezpečnosti. Neměli však bez přítomnosti příslušníka VB žádné pravomoce, ale jak se říká" aktivní blbec je horší než třídní nepřítel". Pomocník VB nás legitimoval a zapsal si naše iniciále do notýsku a prohlásil, ať opustíme soukromý pozemek. Rezignovali jsme a kdo zažil minulý režim, vím o čem hovořím. Někteří z nás byli na školách a někteří jsme měli před vojnou. S odstupem času se tomu směju jak nás legitimoval a měl ruce špinavé od zelené barvy, asi před akcí natíral plot.

Pomalinku se začalo smrákat a my jsme šli hledat místo na spaní a zamířili k nedalekému lesu. Tam snad už budeme mít klid a odpočineme si. Po cestě jsme potkali lehce opilého domorodce, který tlačil jízdní kolo a začal se zvědavě vyptávat kam že to jdeme. I přes mlžný pohled způsobený alkoholem pokukoval po našich holkách, nabízel nám ať s ním jdeme na nějaký místní ostrov, že tam můžeme dělat dvoumetrové ohně a že tam budeme mít konečně klid. Tento občan v nás nebudil důvěru a tak jsme jeho nabídku zdvořile odmítli. To už ale byla tma jak v noci a my jsme zapadli do lesa. Za svitu baterek našli rovinku na spaní, začali vybalovat spacáky a připravovat se ke spánku.

Tak konečně ležíme a hodnotíme dnešní den, pojídáme to co nám maminky přibalily do uzlíků a jsme rádi, že už je konečně klid. V tom nás z našeho ztlumeného rozhovoru(jsme přece v lese a tam se neřve) vyruší hukot vlaku a my zjišťujeme, že ležíme asi 50 metrů od železniční trati. Nekonečný nákladní vlak přejel a bylo konečně krásné ticho. V tom se ozvalo kovové řinčení, jako když spadne na zem kolo. Ten ožrala si jde pro naše holky a nás podřízne a zamorduje. Jsme ve střehu, vytahujeme naše zbraně(myslím nože), ale v tom zas ticho ukončí další nekonečný nákladní vlak. Vlak přejel a zase ten divný zvuk padajícího byciklu. To už se rozdělujeme, část nás zůstává u holek a další hrdinovéSmile jdou na průzkum. Než dojdeme k místu odkud podezřelý hluk vycházel, je tu další vlak. Vybrali jsme si opravdu dobré a hlavně klidné místo na spaní, vlak přejel a zas ten divný zvuk. To už jsme stáli u trati a přišli jsme na to co nás vystaršilo, obyčejné návěstidlo. Projel vlak a kovové návěstidlo spadlo na polohu stůj.wink

Vrátilii jsme se ke zbytku Červené sedmy a za občasného projíždění nákladních vlaků usnuli. V neděli jsme se probudili, něco pojedli, zabalili naše Usárny a vyrazili na vlak a hajdy domů.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Najedli jsme se z vlastních zásob a ubytovali jsme se v pod smrky na jehličí. Čaj jsme si uvařili na vařiči "karabičce"na pevném lihu viz fotogalerie.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Byl to krásný vandr na který si vzpomenu i po těch letech.

Ostatní informace

Z té doby vím kdo to je kamarád, na kterého se můžu spolehnout za každé situace a některé kamarádství přetrvalo až do dneška. Když to porovnám s dneškem, tak si beru sebou na výlety spíše více než méně a jak jsem mohl přežít několik dní jen s věcmi v Usárně, muselo se umět a hlavně úsporně zabalit. Nebyl v té době žádný IDOS ani GPS, mobily a občas jsme nezabloudili a přežili jsme. Byla to jiná doba a nejde to s tou dnešní srovnávat.

Poslední aktualizace: 29.03.2013
Autor příspěvku: klana
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Retro 1986 - Jak jsme jeli a nedojeli na Svojšický slunovrat - Služby, informace
Retro 1986 - Jak jsme jeli a nedojeli na Svojšický slunovrat na mapě
Přidat oblast mezi oblíbené
Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:

Příspěvky v okolí Retro 1986 - Jak jsme jeli a nedojeli na Svojšický slunovrat

Horní Jelení - první písemná zpráva o vsi pochází z roku 1472. Nejstarší období obce je však spojováno s loveckým hrádkem, který v místě stával již v dobách předhusitských. Mělo jít o gotický hrad jehož prvním z…
Naším cílem, resp. zastávkou, je hezká obec Dobříkov, která se nachází cca 10 Km severně od Vysokého Mýta. Účelem zastávky je dřevěný Kostel Všech svatých, který byl do Dobříkova přenesen v roce 1930 z Podkarpatské Rusi (dnešní Zakarpatská Ukrajina). Tato dřevěná stavba se střechou krytou šindelem byla postavena v roce 1679 ve Velké Kopani. V této obci…
Dobříkov - obec cca 7 km západně od Chocně, která je zmiňována v souvislosti s bývalou tvrzí před rokem 1415. Dnes obci dominuje původně řeckokatolický Kostel Všech svatých, který byl postaven v roce 1669 v obci Velké Kopaniny na Podkarpatské Rusi (dnešní Zakarpatská Ukrajina). Tato dřevěná stavba se střechou krytou šindelem byla postavena v roce 1679 ve Velké Kopani. V…
Největší dominantou a zároveň nejvýznamnější památkou Velin je roubený Kostel sv. Mikuláše, vrcholné dílo lidové architektury, který je zapsán mezi kulturní památky ČR. Předchůdce dnešního kostela je připomínán …
Pěkně stavěná rozhledna s příjemným posezením po střechou s malým dětským hřištěm. Stojí na Holém vrchu nedaleko obce Vrbice a svoji výškou třiceti metrů a vyhlídkovou plošinou v 25m umožňuje rozhlet celých 360 s…
Zámek Častolovice stojí na pravém břehu Kněžné pod jejím soutokem s Bělou. Zámek se nachází ve stejnojmenné obci na Rychnovsku v Královéhradeckém kraji. Čtyřkřídlý zámek se rozkládá kolem téměř čtvercového nádvo…
Tipy na výlet
Při cestě do Orlických hor, nebo při výletu na zámek v Častolovicích se můžeme zastavil v cca 2 km vzdáleném Kostelci nad Orlicí. Přirozeným centrem Kostelce nad Orlicí je Palackého náměstí, na kter…
Častolovice jsou v okrese Rychnov nad Kněžnou v Orlické tabuli, 8 km jihozápadně od Rychnova nad Kněžnou a 2,5 km západně od Kostelce nad Orlicí. Zámek je u hlavní silnice na Hradec Králové, na soutoku…
Památník Dr. Emila Holuba - Africké Muzeum je po rekonstrukci opět otevřeno. Do afrického života se v Muzeu Dr. Emila Holuba můžeme přenést každý den, mimo pondělí. vstupné:  dospělí 40,-Kč, děti, stud…
11.5km
více »
Rozlehlé zříceniny hradu Potštejn stojí na vysokém zalesněném kopci. Potštejn se nachází v Královéhradeckém kraji, jižním směrem od Rychnova nad Kněžnou. Potštejn lze navštívit od dubna do října denně kromě ponděl…
11.8km
více »
Barokní zámek v Potštejně je dalším důvodem, proč toto malé Městečko navštívit. Nachází se v centru obce a protože byl za komunistického režimu značně poničen, prochází v současnosti…
11.9km
více »
Hrad Potštejn leží v podhůří Orlických hor, ve stejnojmenné obci, asi 5 km od města Vamberk. Hrad je přístupný pro veřejnost od dubna do října. Prohlídka hradu probíhá s průvodcem a trvá přibližně 45 min. Vstupné …
12.1km
více »
Muzeum krajky ve Vamberku se nachází ve spodní části náměstí naproti kostelu sv. Prokopa. Návštěvníkům nabízí expozici vývoje české krajky od 18. století. Zastoupeny jsou především krajky paličkované, ale i krajky…
12.3km
více »
Hrad Litice nad Orlicí se nachází ve stejnojmenné obci v podhůří Orlických hor, asi 8 km západně od Žamberka. V obci je neplacené malé parkoviště, hrad je od něj vzdálen asi 500 m Hrad je pro veřejnost přístupný od dubna do října Informace o vstupném: duben 9.00–16.00  |  soboty, neděle, státní svátky (pro předem ohlášené výpravy o minimálním počtu 10…
14.8km
více »
Architektonicky významný rokokový zámek se nachází v Nových hradech na Chrudimsku v Pardubickém kraji. Zámek, označovaný za "České Versailles" nebo "Malý Schönbrunn", je působivě zasazený do malebné krajiny na o…
22.3km
více »
Litomyšlský zámecký areál je národní kulturní památkou a v roce 1999 byl zapsán do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Areál tvoří soubor několika budov, část z nich získalo město zpět v r…
23.5km
více »
Zámek Opočno, který je národní kulturní památkou, leží nad údolím Zlatého potoka. Zámek Opočno je perlou české renesanční architektury. Zámek je hlavní dominantou stejnojmenného města v Královéhradeckém kraji. Z…
23.5km
více »
Litomyšl leží ve Východních Čechách, jižním směrem od města Ústí nad Orlicí. Město Litomyšl se rozkládá v srdci Svitavské pahorkatiny. Město je velmi známé…
23.6km
více »
Tipy na výlet
Naše cesta směřuje k dominantě východního Polabí, ke Kunětické hoře, která se nachází cca 7 km od centra Pardubic a cca 15 km od centra Hradce Králové. Historie hradu, který založil vůdce Orebitů Diviš Bořek z Miletínka na osamělé znělcové kupě, sahá do doby husitské, do let 1421-23. Za doby Pernštejnů byl hrad v období od konce 15. století až do…
Je výraznou dominantou Pardubicka. Nachází se 1,5 km severozápadně od Kunětic a 5,5 km severovýchodně od středu Pardubic. Nejvyšší bod má nadmořskou výšku 307 m a vystupuje 85 m nad ok…
24.1km
více »
Perníkovou chaloupku - Muzeum perníku a pohádek najdeme v bývalém loveckém zámečku z roku 1882 mezi obcí Ráby a Kunětickou horou. Dětičky zde naleznou expozici skřítků, strašidel, pohádkové peklo, Ježíškovo nebe a…
24.4km
více »
Pardubice leží ve Východních Čechách, jižním směrem od Hradce Králové. Pardubice jsou městem perníku, koňských dostihů Velká Pardubická a plochodrážních závodů Zlatá přilba. Město se rozkládá na soutoku Labe a C…
26.5km
více »
Hradec Králové je krajským městem Královehradeckého kraje a leží východním směrem od Prahy. Metropole východních Čech, Hradec Králové, je označován jako jedno z nejstarších českých měst. Ve středověku šlo o věnné město českých královen a této době vděčí za gotickou katedrálu sv. Ducha na svém Velkém náměstí, která dnes vedle Bílé věže a S…
Pastvinská přehrada byla vybudována v letech 1932-1938 na Divoké Orlici. Název přehrady je odvozen od obce Pastviny, která se připomíná v r. 1543. Umělé jezero je cca 7km dlouhé, výška…
29.6km
více »
Zámek v Novém Městě nad Metují v Královéhradeckém kraji je pro návštěvníky otevřen po celý rok. Z období na počátku 20. století mohou návštěvníci zhlédnout autentické interiéry ve stylu vrcholné secese, art deco a…
32.1km
více »
Náchodský zámek je kulturní dominantou města Náchoda ve východních Čechách. Charakteristickým rysem zámku je gotická válcová věž s arkádovým ochozem, která je vidět z dalekého okolí. Zámek je možné navštívit v kvě…
40.3km
více »
Empírově upravený barokní zámek Ratibořice, známý z díla spisovatelky Boženy Němcové ?Babička?, leží v údolí řeky Úpy, nazvaném Babiččino údolí. Zámek se nachází na Náchodsku v Královéhradeckém kraji, nedaleko m…
40.8km
více »
Babiččino údolí je velice půvabné místo rozprostírající se v údolí řeky Úpy nad vesničkou Ratibořice, ležící nedaleko České Skalice. Bylo pojmenováno podle známého díla Babička spisovatelky Boženy Němcové, kter…
41.7km
více »
Počátkem osmnáctého století nechal hrabě Sporck na svém panství, u obce Kuks, zbudovat velkolepý areál, který dodnes okouzluje návštěvníky. Kromě proslulých lázní, které patřily k nejslavnějším v tehdejší Evropě, vyrostl v nádherném labském údolí také klášterní Hospital, který ozdobily sochy Ctností a Neřestí z dílny mistra Matyáše Bernarda Brauna. Špitálnímu komplexu, který připomíná zámek, vévodí kostel Kostel Nejsvětě…
42.3km
více »
ZOO nabízí klasickou zahradu se všemi pavilony a s více než 2.400 zvířaty po celou otevírací dobu, velké letní výběhy osazené africkými kopytníky a ptáky a Africké safari, kde návštěvníci…
49.2km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace