Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Oskava
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Rabštejn - skalní fenomén Severní Moravy

Tipy na výlet Rodina s dětmi Romantika Pro zdatnější Vycházka - půldenní Do přírody

Fotografie (27)  • Foto: Franta

Kam a jak jedeme?

Foto: Franta

Při vyslovení slova Rabštejn se nejednomu skálolezci radostně rozzáří očička - vždyť tato skalní oblast se stala jakousi "Mekkou" moravských horolezců. Na své si tady přijde nejeden "horský vlk", ošlehaný větry evropských pohoří, ale i naprostý začátečník. Skály, vhodné k lezení, se člení celkem na tři oblasti : "Přední skály", "Zadní skály" se zříceninou hradu a nejnověji i blíž ve svahu k Bedřichovu ležící "Tělocvična". Masy skal jsou tvořeny horninou metadiabasem, která není pro Jeseníky zrovna typická, neboť je to vyvřelá hornina, přeměněná ve středním devonu - jak praví moudro z ecyklopedie. ( Pro znalce Jeseníků není složení skal na Rabštejně až tak velikým překvapením, neboť v Hraběšické hornatině ležící pod samotným hlavním hřebenem hor a jejíž součástí je i "náš" Rabštejn, se vedle sebe nachází horniny tak rozličné a pestré, tak jako stavební slohy v centrech historických měst ).

Skály Rabštejna jsou tvořeny nejen mohutnými skalními hradbami, ale i skálami osamělými a "Zadní skály" dosahují výše téměř 40 metrů, "Přední" jsou skoro o polovinu nižší - na "Tělocvičně" jsem dosud nebyl ... Mezi horolezci je pojmem skalní věž "Rigo" - nejmohutnější skalní věž v oblasti, připomínající ze všech stran ofrézovaný vysoký kvádr , "Panna" - nádherně štíhlá a křehce vypadající skalní věž, rozložitý "Velbloud", "Květina" a jiné ...Jejich názvy vypovídají hodně o tom, že na oko drsně vyhlížející skalní borci v sobě ukrývají duše poetické, souznící s přírodou a také skryté básnické talenty. Škoda jen, že tato poezie není přítomná při jejich posezení u piva v nedaleké chatě, když si navzájem mezi sebou líčí, kolik horolezeckých "jedniček" až "desítek" za den vylezli - to vše bohužel už jazykem převážně nespisovným, někdy i vulgárním a pivo lemtajícím ...

Foto: Franta

Rabštejnské skály, které jednoznačně patří k nejlepším "skalním terénům" na Moravě ale nejsou jen doménou horolezců. Tyto krásné a romantické skalní hradby se už určitě nesmazatelně vřezaly do srdcí mnoha turistům a tulákům a já věřím, že také ti, kteří se na návštěvu Rabštejna teprve chystají, se sem budou po prohlídce těchto nádherných míst rádi vracet ...

Rabštejn totiž nejsou jen nádherné skály, ale také zřícenina nejvyššího moravského hradu a naprosto jedinečná skalní Vyhlídka !! ( To vše umocněno poměrně snadnou dostupností a také existencí fantastické restaurace na velké louce pod tímto atraktivním turistickým cílem ).

Za čím jedeme?

Lokalitu Rabštejna nalezneme asi 2 km od Bedřichova - ( konečná busu z Uničova přes Oskavu) - a je přístupná po červené značce. Protože stezka stoupá do výše okolo 800 m, je to krpál dosti ostrý a nesympatický, ale výsledek za ty útrapy určitě stojí.

Foto: Franta

Další možností je vydat se na tato místa už od Skřítku po značce modré či zelené přes Hvězdu. Nevýhodou je to, že je to putování mnohem delší, ale je to po rovině a z kopce. Z Bedřichova se na louku s penzionkem dostanete i po neznačených serpentinách asfaltové silničky, auto ale budete muset nechat dole v obci - vjezd zde - (chálabohu) není povolen !

Ať už zvolíte jakoukoliv variantu, nakonec se ocitnete na rozlehlém trojúhelníku louky, ohraničené lesy, ze kterých vykukují vrcholky skalních Bradel. Asi padnete na kolena úžasem, když tady - uprostřed okolní divočiny - vidíte na louce stavení, připomínající hospodu ! Můžete být klidní - po útrapách předchozí cesty jste opravdu nepřišli o rozum, nevidíte žádnou Fatu Morganovou a není to ani scifi zjevení - opravdu je to skutečná nová restaurace a penzionek, jakoby sem přenesený z nížeji položených míst rušné civilizace !!! ( I když sci -fi ceny tu opravdu naleznete, ale o tom až na závěr ...)

Foto: Franta

Nás bude především zajímat červeně značená pěšina, vlnící se pod okrajovými stromy lesa s bizarními kořeny buků, která nás vyvede na konec lučiny a pak stoupá k "Zadním skalám" a zřícenině hradu Rabštejna. Při strmějším stoupání se můžeme potěšit pro změnu pohledem na předlouhé pletence kořenů smrků, které jsou ve strmém skalnatém terénu málo stabilní a tak jejich spodní část prošla metamorfózou na "chobotnice". Zanedlouho se už nacházíme v zajetí pozoruhodných skal, zcela jistě nás ohromí ohromný kvádr "Riga" a ti šílenci na špagátech, co se jej pokouší zdolat ! My jim to ale určitě závidět nebudeme, neboť nás čeká něco mnohem lepšího. Skály se k sobě přibližují a my procházíme skalní branou se zbytky zdiva do areálu horního hradu. Než zabezpečeným chodníkem vystoupáme serpentinami na bývalé nádvoří, asi si krk vykroutíme pohledem na ohromně vysoké skalní věže a útesy nad našimi hlavami !

Hrad Rabštejn byl hradem skalním. Jeho horní část byla vestavěna mezi skupinu 2 skalních věží a jednoho skalního suku a naprosto se tomuto přírodnímu prostředí přizpůsobila, čímž došlo k pozoruhodné úspoře stavebního materiálu. Skály, chránící menší obytné bloky, byly mezi sebou navzájem spojeny hradbami. Místo brány bylo chráněno na sousedním skalisku vystavěnou baštou. K tomuto hornímu hradu přiléhalo docela rozsáhlé podhradí, které vznilko daleko později ve svažitém terénu a kde z hradeb trčely 3 hranaté a 1 kulatá bašta, spojené hradbou a stěnami skal.

Foto: Franta

Hrad Rabštejn vznikl někdy koncem 13.století, od roku 1318 se dostal do rukou panovníkovi a byl pak mnohokrát zastavován. Své zbraně a dobývací taktiku si zde s úspěchem vyzkoušeli vojáci Matyáše Korvína. Po opravách jej začátkem 16.století vlastnili Žerotínové, ale v té době už nebylo bydlení mezi studenými hradebními zdmi moderní a aby bylo panstvo dost "IN", tak si nechalo vystavět pohodlný zámek v Janovicích u Rýmařova. Na hradě zůstalo lenivět jen pár služebníků a "bachařů" - hrad totiž sloužil nějakou dobu ještě jako vězení. V době 30 - leté války panstvo děkovalo nebesům za to, že mají v oblasti takovou pevnost a tak ji narychlo ještě opravili a rýmařovské obyvatelstvo si zde s důvěrou jako do banky uložilo své cennosti, klenoty a písemnosti. Tak jako naši hokejisté ale padl pod náporem Švédů i hrad Rabštejn. K nelibosti zcela bezbranného a od těch dob pravidelně drancovaného okolí si "noví majitelé" hradu užívali více jak rok, než je odtud konečně vypudilo císařské vojsko. Hrad byl ve 2.pol. 17.století nechán osudu napospas - bydlel tu už jen panský hajný - obyvatelé blízkého Bedřichova ale tomu "osudu" hodně napomohli tím, že zříceniny hradu rozebrali jako stavební kámen !

Do dnešních dnů se tedy ze zříceniny pyšné pevnosti zachoval jen příkop, nepatrné zbytky hradeb a brány, část zdiva bašty na jednom skalisku na západě a zarovnaná skalní plošina na místě nádvoří. Vypadá to, jako by tu toho k vidění bylo málo, nesmíme ale zapomenout na to, že se hrad nachází v romantickém prostředí rozeklaných skal, místy přerůstajících i přes nejvyšší koruny stromů krásného lesa, takže je tu toho i dnes ke koukání naopak dost a dost !!!

Foto: Franta

To nejlepší na závěr : z hradního nádvoří lze po chodníčku vystoupat na skalní plošinu s omezeným výhledem, nad námi se zdvíhají ještě dva téměř spojené vrcholky vysokých skalních věží. Mezi nimi je ale v puklině umístěn žebřík. Úhel sklonu a výhled od úpatí dřevěného žebře na nebeská oblaka asi odradí většinu nadšenců od výstupu, ale pokud nemáte problémy s vnitřním uchem ( závratě) a jste jen trošku odvážní - tak tedy neváhejte, vložte nohu na první příčku ... a lezte !!!

Odměnou vám bude snad nejskvělejší skalní vyhlídka v podhůří Hrubého Jeseníku. Vidíme odsud nejen hlavní hřeben pohoří, ale také téměř celou Hraběšickou hornatinu a Nízký Jeseník na straně opačné. Moc hezký pohled je také na nejbližší okolí - na "Přední skály" a na louku z hospůdkou, kam si určitě zajdeme na zasloužené pivo.

( Předtím ale musíme přesvědčit rozklepaná kolena k ještě jednomu adrenalinovému zážitku : je jím sestup a při pohledu shora bychom se tohoto "potěšení" asi moc rádi vzdali. Nic ani není tak strašné, jak to vypadá a až budete sedět v hospůdce mezi horolezci, už vám jejich řeč možná nebude připadat tak jadrná a emocionální - vždyť vy jste byli ještě výš jak oni !!)

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Foto: Franta

Hospůdka a penzionek na louce pod skálami má hezký luxusní exteriér a nabízí i posezení na zahrádce venku s obsluhou přes okýnko. Na okolní louce se dá stanovat za mírný poplatek a když se ohlásíte daleko dopředu, můžete si v penzionku dokonce zamluvit i nocleh.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Hospoda má bohužel nejen luxusní zevnějšek, ale také interiér : za opravdu luxusní ceny, připomínající vstup do ZOO, si zde můžete objednat guláš za 120 korun, smažák anebo polévku "jen" za 35 korun. Při vstupu do ZOO ale máme slevu aspoň pro děti a tak tedy necháme majitelům, kteří si pletou podhůří Jeseníku se Špindlerovým Mlýnem, ať si takováto předražená jídla konzumují laskavě sami a raději si v klidu na louce zbaštíme z domu přinesenou svačinu.

V údolí při cestě z Bedřichova do Uničova určitě najdeme nějakou hospůdku s majiteli, kteří si nehrají na zlatokopy a nabízejí své produkty za daleko reálnější ceny !!

Ostatní informace

Foto: Franta

Při prohlídce skalního hradu se na louku nemusíme vracet stejnou cestou : pokud budeme pokračovat směrem vpravo přes nádvoří a zbytky opevnění po zřetelném chodníku, obejdeme po směru hodinových ručiček blok skal a lesem sejdeme na výraznou lesní cestu, která nás po chvilce směrem vpravo přivede na okraj louky s penzionkem a k červené značce.

Poslední aktualizace: 02.12.2012
Autor příspěvku: Franta
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Rabštejn - skalní fenomén Severní Moravy - Služby, informace
Rabštejn - skalní fenomén Severní Moravy na mapě
Přidat oblast mezi oblíbené
Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:

Příspěvky v okolí Rabštejn - skalní fenomén Severní Moravy

Zřícenina
Nevelké zříceniny hradu Rabštejn se ukrývají v lesích nad obcí Bedřichov na Šumpersku v Olomouckém kraji. Hrad se skládal z Předhradí a vlastního hradu mezi dvěma skalními bloky. Z hradu se…
Půldruhého kilometru dlouhou "divočinu" údolí Oskavy mezi mostkem se žlutou turistickou značkou na Rabštejn a okrajem Bedřichova neoživují jen krásné kaskádky a malé vodopádky. Její neodmyslitelnou součástí (a …
Některé údaje na papíře vypadají velkolepě, tak mě zaujal pohled do mapy v okolí Rabštejna, kde jsem objevil nějaké skály a vodopád na říčce Oskavě. Nezbylo vyzkoumat jaká skutečnost je. Snad všechny řeky či říčky v Jeseníkách, pokud se tak chtějí nazývat mají na svém toku nějaký vodopád nebo peřejku. Samozřejmě povětšinou na horním toku. Nakonec tomu není jinak i u říčky…
Z horního konce obce Bedřichov stoupá červená turistická trasa rovnou na Rabštejn a pozoruhodnému části údolí Oskavy nad obcí se tak vyhýbá. To samé činí žlutá z Rýmařova. Ta sice protíná jeho horní část, ale pohl…
  O skalním městě na Maliníku už jsem tady na Turistiku s nadšením napsal nejeden řádek, ale poslední článek od Aleše Matějíčka (nick Bobcart) mne vrátil zpátky na zem. Ano, já tady až do nebes vychvaloval j…
Skalní útvary na hoře Maliník a Mazance (Hraběšická vrchovina) jsou jedním z nejrozsáhlejších skalních seskupení v podhůří Hrubého Jeseníku a s maličkým přimhouřením očí by se dala označit jako skalní město. Jeh…
  Skalka "Krtinec" - (kdysi známé vyhlídkové místo), která se vypíná vedle silničky se zeleným turistickým značením asi 2 km od motorestu na Skřítku, je dnes místem, které cykloturisté míjejí jen s pohrdavým …
Skalní útvar
Zajímavý kvarcitový skalní výchoz s balvanovými proudy v jihozápadním úbočí hory Pecný (Pec). Skála je tvořena devonským kvarcitem, pokrytým šupinkami chloritoidu. Skála je přístupná po…
Přírodní památka
Rešovské vodopády je národní přírodní památka a najdeme ji západním směrem od obce Rešov a na toku říčky Huntavy. Přírodní památka je součástí přírodního parku Sovinecko. Severovýchodním…
Tipy na výlet
Tenhle tip na výlet nás zavede do malé obce Rešov, která se stane našim východiskovým bodem.(podrobný popis a další informace) Auto zaparkujeme na parkovišti vedle restaurace (autobu…
Jedeme do Velkých Losin podívat se na ruční výrobu papíru. Jedema vlakem do Šumperka  a dále vlakem  do Velkých Losin . Velké Losiny leží severně od Šumperka. První papírny vybudoval Jan  mladší ze Žerotína v lete…
11.3km
více »
Velké Losiny jsou podhorskou rekreační a lázeňskou obcí a najdeme ji severním směrem od města Šumperku. Obec je známá nejenom díky lázním, ale také díky zdejšímu zámku, ve kterém probíhaly č…
12.3km
více »
Hrad Sovinec a stejnojmenné městečko se nacházejí 13 km jižně od Rýmařova na okraji masivu Nízkého Jeseníku v Andělskohorské vrchovině, která nese podle hradu název Sovinecká vrchovina.Hrad byl založen bratry Pavl…
14.1km
více »
Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně. Instalovaný výkon elektrárny je 650 MW. Horní nádrž je spojena s dolní nádrží (800 m.n.m.) dvěma tunely o průměru 3m. V době největších povodní zadržela přehrada 2 0…
14.2km
více »
Nejvyšší a nejnavštěvovanější vrchol Moravy určitě upoutá svou výškou (1492 m) a možnostmi vyžití, hlavně sportovními. Poskytuje podmínky pro pěší turistiku, sjezdové a běžecké lyžovaní. Z vrcholu je výhled na Rychlebské hory, kralický sněžník a další. Výstup na vrchol je velmi jednoduchý, vede na něj asfaltová cesta. Výstup můžete zahájit např. na Ovčárně, kde vás doveze autobus, a nebo na Hvězdě u Karlovy Studánky, pokud…
16.1km
více »
Nejvyšší hora Moravy v masivu Hrubého Jeseníku, nadmořská výška 1491 metrů.
16.1km
více »
Tipy na výlet
Jedeme autem na Hvězdu, buď z Karlové Studánky nebo z Malé Morávky. My jsme parkovali na placeném parkovišti za 70 Kč (rok 2009),které bylo 27.9.2009 den před stát.svátkem totálně narvané a…
16.2km
více »
Údolí, dolina
SPR Bílá Opava (rozloha 279,52ha-vyhlášena roku 1963) se nachází na jihovýchodním svahu Pradědu v hluboce zaříznutém údolí pramenné části říčky Bíle Opavy. Předmětem ochrany jsou zde přirozené smrkové porosty s…
16.2km
více »
Praděd (1491,3m n.m.) je pátá nejvyšší hora České republiky a zároveň nejvyšší hora Moravy a tím pádem i Jeseníků. Rozkládá se  na staré zemské hranici Moravy a Slezska. Je zde jedno z nejchladnějších podnebí v republice  s průměrnou roční teplotou kolem 1°C. Na severním úbočí hory mužete spatřit skalní útvar tzv. mrazivých srubů pojmenovaný Tabulové skály. Na…
16.2km
více »
Bílá Opava je říčka pramenící pod vrcholkem Praděd a tvoří přítok Střední Opavy. Tok říčky a její okolí je součástí přírodní rezervace Praděd. Mezi Ovčárnou a Karlovou Studánkou vytvořila říčka ve skalním podloží …
16.9km
více »
Na nejfrekventovanější části hlavní hřebenové trasy Jeseníků, mezi Červenohorským sedlem a nejvyšší horou Moravy - Pradědem, leží na svahu Malého Děda v nadmořské výšce 1304 m.n.m jeden z…
17.5km
více »
Klimatické lázně v srdci Jeseníků. Více než sto let staré lázeňské budovy jsou roubené ve stylu alpské architektury.
17.7km
více »
Karlova Studánka leží severozápadním směrem od města Bruntál a tvoří vstupní bránu na vrchol Praděd ( 1492 m.n.m.), který se zvedá západním směrem nad obcí a je nejvýše položeným místem pohoří Jeseník. Karlova Studánka je jednak vyhledávanou rekreační oblastí a jednak světoznámými lázněmi, a to především pro léčbu dýchacího ústrojí. Obcí protéká říčka Bílá Opava. Karlova Studánka je nejvýše položenou obcí bruntálského re…
17.9km
více »
Středně naročný výstup podél Bílé Opavy zahájíme a ukončíme v Karlově Studánce. Na jaře bývají vodopády po jarním tání nejkrásnější, ale cesta může být mokrá a na vrcholku trasy, U Barborky, může být i sníh. V lét…
18.4km
více »
Rašeliniště
Velké a malé Mechové jezírko jsou rašelinná jezírka v SPR Rejvíz - 1,2 km jz. od vsi Rejvízu. Jsou centrem velkého vrchovištního rašeliniště v povodí Černé Opavy. Plocha velkého jezírka je 1 692 m2, hloubka 2-3 …
31.9km
více »
Hrad Bouzov na Olomoucku je typickým romantickým sídlem se všemi znaky adaptace z konce 19. století, zvýrazněné cimbuřím, arkýři, střílnami, bezpočtem věží a bašt, parkem a dvěma dlouhými mosty, které se klenou na…
32.9km
více »
Jeskyně na Pomezí je vyhledávaným turistickým cílem lázeňské oblasti Jeseník. Jeskyni najdeme severozápadním směrem od města Jeseník a v chráněné krajinné oblasti Jeseníky. Jeskyně je…
33.2km
více »
Tato hora s nadmořskou výškou 1424 m leží na hranici Čech a Polska a je dominantou krajiny. Z horského masívu odtékají řeky do třech evropských moří - Morava přes Dunaj do Černého Moře, Lipka p…
35.8km
více »
Město
Olomouc leží na Severní Moravě, jihozápadním směrem od Ostravy. Olomouc je nejvýznamnější historické město na Moravě ležící na soutoku řeky Moravy a Bystřice. Město je centrem oblasti zvané…
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace