Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Oskava
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Rady a tipy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Rábl, jedno říjnové odpoledne

Tipy na výlet Rodina s dětmi Romantika Celodenní výlet Do přírody Na hory Na kole

Kamínky pod Mrtvým mužem
Kamínky pod Mrtvým mužem  •  Fotografie (89)  • Foto: Bobkart

Kam a jak jedeme?

Jedeme na Rábl. Tak poněkud familierně zní v podání nejen horolezců ze Šumperka (s kterými se autor zná) v rozhovorech jméno skalního hradu Rabštejna nedaleko horského sedla Skřítek. Protože samotná lokalita je vlastně nedostupná pro motoristy, je nutno počítat s určitým užitím fyzické námahy. Autem se sem vlastně dostane jen ubytovaný v penzionu (chatě) pod zříceninou. Naštěstí je sem dobrý přístup po značených turistických trasách, nejčastěji od Skřítku, kam jezdí hromadná Doprava a většina automobilistů pak využije zdejší velké parkoviště. Dojít se sem dá (je to do kopce) z Bedřichova na úpatí kopce, na jehož vrcholu lokalita leží. A kdo to nemá tak daleko a má dostatek sil, není problém využít i bicykl.

Za čím jedeme?

Foto: Bobkart

Skalní hrad vznikl někdy koncem 13. století a hlavním původním posláním byla ochrana nalezišť drahých kovů v okolí (Rýmařov, Horní Město) i stezek, kterými se drahé kovy dopravovaly ke zpracování. V podstatě se jednalo o hrad strážní, tedy nešlo o žádné šlechtické sídlo, ostatně hrad zřejmě nebyl příliš rozsáhlý, resp. se nedochovala zas tak mnoho stavebních prvků. To mělo i svou zřejmou logiku. Díky poloze mezi mohutnými skalními bloky nebylo třeba příliš fortifikačních prvků.

Nakonec hrad býval osídlen nepravidelně, šlechta si postavila pohodlnější objekt v Janovicích, tak tu pobývali nějací úřednící (lesník). Za třicetileté války se tu dokonce objevilo i švédské ležení, v druhé polovině 17. století už vojenské využití hradu ztratilo smysl a víceméně již ruina byla opuštěná téměř definitivně, přesněji sloužila jako zdroj stavebního materiálu pro obyvatele Bedřichova.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Četným turistům už dlouho (naštěstí) slouží restaurace, dříve hospoda v bývalé hájovně na louce pod hradem. Dnes je budova přestavěná na celkem solidní penzion a k velké radosti turistů (ve většině roku), v letnějším období horolezců, za sněhové pokrývky pak běžkařů je otevřeno vcelku pravidelně, vaří se tu a pivaře možná potěší, že občas je k dostání v láhvi místní značka Kvapník.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

U Volyně
U Volyně  •  Foto: Bobkart

Samotný penzion stojí za malou zmínku, v roce 2000 totiž kolem Skřítku dosti hořelo, největší pohromou byla zkáza turistické chaty Alfrédka, hořelo na Traťovce nad Hraběšicemi a někdo si hrál s ohněm i na Rabštejně. Naštěstí majitel chatu opravil a restaurant slouží k plné spokojenosti. Tak akorát, aby se turista posílil před výstupem k hradu.

Jak už jsem naznačil v úvodu, z hradu toho moc nezbylo, nakonec těch pár zbytků zdí ani tak důležitých není, podstatné je totiž to, na čem hrad stál. Stavitelé totiž jednoduše využili skály, která zdobí vrchol hory. Jedná se o bloky vyvřelých a přeměněných hornin, dalo by se říci mrazových srubů ovšem jakých! V Jeseníkách (kam jednodušeji oblast řadíme) nemají příliš obdoby, nejsou-li to dokonce skály vůbec největší (zejména do výšky). Skály, na kterých hrad stával dosahují v některých stěnách výšek i 40 m. Využije-li turista doprovod červené významové značky, je doveden k vrcholu skal a po žebříku může vystoupat na nejvyšší vrcholek. Za určitou námahu je pak odměněn téměř kruhovým výhledem (místy kazí výhled nějaké stromy). Výhled přitáhne hlavně vrcholky Hrubého Jeseníku (na Skřítku začíná hlavní hřebenovka). Blízkou dominantu tvoří výrazné hory Hraběšické hornatiny (Kamenec, Bílé kameny), poněkud ukrytý je Nízký Jeseník na východě. Severně blízko hradu v lese objeví pozorovatel vrcholky nižších skal. To jsou vlastně Přední skály, jak v terminologii horolezců označené o něco nižší skalní bloky. Skalám s hradem říkají skálolezci Zadní skály (je to zřejmě podle pořadí, jak jsou přístupné od hospody, či louky s tábořištěm. Než dorazíme k Přením skalám, stojí za to se lépe ohlédnout k hradu, tedy Zadním skalám. Při pohledu na severní stěnu a představě, že okolí hradu bylo zřejmě bezlesé se dá vcelku odhadnout, že příchod z tohoto směru musel dobyvatele zcela odradit. Tady je skála skutečně OBROVSKÁ.

Ještě jedna lezecká oblast se dá najít níž jihovýchodním směrem k Bedřichovu.

Skály jsou obklopeny vzrostlým smíšeným lesem (s převahou buku). Z toho důvodu je termín návštěvy v pokročilé roční době (podzimu) výhodný, prostě jak padá listí, je na skály více vidět. Podobné (s opačným efektem) je to na jaře, tak do půlky května, kdy listí ještě není příliš husté. Šlo by to i v zimě, ale v záplavě sněhu je vcelku obtížné na hrad vylézt – ačkoliv při jedné méně sněhové zimě jsme vylezli až na vrchol i v běžkových botách, které nejsou příliš vhodné na lezení po žebříku.

Oblast mezi Skřítkem a Rabštejnem je vůbec oblíbenou běžkařskou lokalitou, výška až na výjimky neklesne pod 700 metrů, pravidelně se tu udržují stopy a v hospodě je pravidelně plno.

Tolik malá odbočka.

Foto: Bobkart

Pokud není výletník přímo horolezec, nemusí si zoufat, s trochou dávkou úsilí se dá vylézt i na jednu z Předních skal, sice ne úplně nejvyšší, ale jen o něco málo a odměnou za výstup je pak i výhled na vrchol Zadních skal. Cestou objeví i nepravé skalní okno a bude-li se dobře dívat, objeví jednu pamětní desku ve tvaru květu protěže a ještě blíže k hospodě, ovšem výše položené pak řadu dalších pamětních desek kamarádů, kterým se jejich láska k horám stala osudem. Odborně se tomu říká symbolický hřbitov, či podle našich sousedů symbolický cintorín...

Celý vrchol kopce je pod ochranou v přírodní rezervaci o čemž si návštěvník může něco dozvědět díky několika infopanelům.

Ostatní informace

Na skály ani do hradu se žádné vstupné neplatí, tudíž veškeré náklady padnou za pobyt v hospodě. Dnes už je restaurant plně elektrifikovaný a vybavený, ale autor pamatuje i doby, kdy se stálo v řadě na pivo, a protože tu neměli moderní zařízení, pivo se čepovalo ručně kompresorem s kolem, kterým povětšinou točil poslední stojící ve frontě. Nejožehavějším problémem, je, ostatně jako i jinde v přírodě počasí, a to když se vyvede, je zážitek dokonalý.

Ještě malá poznámka: bližší popis metadiabasových skal objeví např. ve skvělém článku turisty Františka ze Zlína o jednom skalním fenoménu...

Poslední aktualizace: 29.10.2015
Autor příspěvku: Bobkart
Kvalita příspěvku:    
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Rábl, jedno říjnové odpoledne</strong> mapa
mapa Rábl, jedno říjnové odpoledne

Příspěvky v okolí Rábl, jedno říjnové odpoledne

Zřícenina
Nevelké zříceniny hradu Rabštejn se ukrývají v lesích nad obcí Bedřichov na Šumpersku v Olomouckém kraji. Hrad se skládal z Předhradí a vlastního hradu mezi dvěma skalními bloky. Z hradu se…
Tábořiště, horská chata a horolezecké terény na místě středověkého hradu západně od Rýmařova.
   Při vyslovení slova Rabštejn se nejednomu skálolezci radostně rozzáří očička - vždyť tato skalní oblast se stala jakousi "Mekkou" moravských horolezců. Na své si tady přijde nejeden "horský vlk",…
V Hraběšické hornatině, cca 2 km od obce Bedřichov, nebo chcete-li na svahu horského hřbetu údolí říčky Oskavy, narazíte na zříceninu hradu Rabštejn (na souřadnicích N 49.94797°, E 17.1503°). Z půvo…
Dnes zavítáme na zřiceninu hradu Rabštejn, jež leží v Hrubém Jeseníku nedaleko Rýmařova. Pokud plánujete celodenní výlet určitě doporučuju jít pěší cestou. Pokud chcete jít po svých, existuje zde mnoho stezek.Záleží jen na vás, odkud se vypravíte. Pokud jste cyklista, můžete vyjet z parkoviště Sedlo Skřítek, odkud vede asfaltová cesta k restauraci pod Rabštejnem. Tato cesta určitě není vhodná pro pěší, protože z tvrdého podkladu bolí nožky a zvlášť kolena, když jdete z kopce. Hrad Rabštejn byl nejvýše položeným hrad…
Z horního konce obce Bedřichov stoupá červená turistická trasa rovnou na Rabštejn a pozoruhodnému části údolí Oskavy nad obcí se tak vyhýbá. To samé činí žlutá z Rýmařova. Ta sice protíná jeho horní část, ale pohl…
  O skalním městě na Maliníku už jsem tady na Turistiku s nadšením napsal nejeden řádek, ale poslední článek od Aleše Matějíčka (nick Bobcart) mne vrátil zpátky na zem. Ano, já tady až do nebes vychvaloval j…
Skalní útvary na hoře Maliník a Mazance (Hraběšická vrchovina) jsou jedním z nejrozsáhlejších skalních seskupení v podhůří Hrubého Jeseníku a s maličkým přimhouřením očí by se dala označit jako skalní město. Jeh…
Skalní útvar
Zajímavý kvarcitový skalní výchoz s balvanovými proudy v jihozápadním úbočí hory Pecný (Pec). Skála je tvořena devonským kvarcitem, pokrytým šupinkami chloritoidu. Skála je přístupná po…
Přírodní památka
Rešovské vodopády je národní přírodní památka a najdeme ji západním směrem od obce Rešov a na toku říčky Huntavy. Přírodní památka je součástí přírodního parku Sovinecko. Severovýchodním…
Tipy na výlet
Tenhle tip na výlet nás zavede do malé obce Rešov, která se stane našim východiskovým bodem.(podrobný popis a další informace) Auto zaparkujeme na parkovišti vedle restaurace (autobu…
Jedeme do Velkých Losin podívat se na ruční výrobu papíru. Jedema vlakem do Šumperka  a dále vlakem  do Velkých Losin . Velké Losiny leží severně od Šumperka. První papírny vybudoval Jan  mladší ze Žerotína v lete…
11.1km
více »
Velké Losiny jsou podhorskou rekreační a lázeňskou obcí a najdeme ji severním směrem od města Šumperku. Obec je známá nejenom díky lázním, ale také díky zdejšímu zámku, ve kterém probíhaly č…
12.1km
více »
Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně. Instalovaný výkon elektrárny je 650 MW. Horní nádrž je spojena s dolní nádrží (800 m.n.m.) dvěma tunely o průměru 3m. V době největších povodní zadržela přehrada 2 0…
13.9km
více »
Hrad Sovinec a stejnojmenné městečko se nacházejí 13 km jižně od Rýmařova na okraji masivu Nízkého Jeseníku v Andělskohorské vrchovině, která nese podle hradu název Sovinecká vrchovina.Hrad byl založen bratry Pavl…
14.3km
více »
Nejvyšší a nejnavštěvovanější vrchol Moravy určitě upoutá svou výškou (1492 m) a možnostmi vyžití, hlavně sportovními. Poskytuje podmínky pro pěší turistiku, sjezdové a běžecké lyžovaní. Z vrcholu je výhled na Rychlebské hory, kralický sněžník a další. Výstup na vrchol je velmi jednoduchý, vede na něj asfaltová cesta. Výstup můžete zahájit např. na Ovčárně, kde vás doveze autobus, a nebo na Hvězdě u Karlovy Studánky, pokud…
15.9km
více »
Nejvyšší hora Moravy v masivu Hrubého Jeseníku, nadmořská výška 1491 metrů.
15.9km
více »
Tipy na výlet
Jedeme autem na Hvězdu, buď z Karlové Studánky nebo z Malé Morávky. My jsme parkovali na placeném parkovišti za 70 Kč (rok 2009),které bylo 27.9.2009 den před stát.svátkem totálně narvané a…
Praděd (1491,3m n.m.) je pátá nejvyšší hora České republiky a zároveň nejvyšší hora Moravy a tím pádem i Jeseníků. Rozkládá se  na staré zemské hranici Moravy a Slezska. Je zde jedno z nejchladnějších podnebí v republice  s průměrnou roční teplotou kolem 1°C. Na severním úbočí hory mužete spatřit skalní útvar tzv. mrazivých srubů pojmenovaný Tabulové skály. Na vrcholu hory se…
Bílá Opava je říčka pramenící pod vrcholkem Praděd a tvoří přítok Střední Opavy. Tok říčky a její okolí je součástí přírodní rezervace Praděd. Mezi Ovčárnou a Karlovou Studánkou vytvořila říčka ve skalním podloží …
16.7km
více »
Na nejfrekventovanější části hlavní hřebenové trasy Jeseníků, mezi Červenohorským sedlem a nejvyšší horou Moravy - Pradědem, leží na svahu Malého Děda v nadmořské výšce 1304 m.n.m jeden z…
17.2km
více »
Karlova Studánka leží severozápadním směrem od města Bruntál a tvoří vstupní bránu na vrchol Praděd ( 1492 m.n.m.), který se zvedá západním směrem nad obcí a je nejvýše položeným místem pohoří Jeseník. Karlova Studánka je jednak vyhledávanou rekreační oblastí a jednak světoznámými lázněmi, a to především pro léčbu dýchacího ústrojí. Obcí protéká říčka Bílá Opava. Karlova Studánka je nejvýše položenou obcí bruntálského re…
17.8km
více »
Středně naročný výstup podél Bílé Opavy zahájíme a ukončíme v Karlově Studánce. Na jaře bývají vodopády po jarním tání nejkrásnější, ale cesta může být mokrá a na vrcholku trasy, U Barborky, může být i sníh. V lét…
18.2km
více »
Rašeliniště
Velké a malé Mechové jezírko jsou rašelinná jezírka v SPR Rejvíz - 1,2 km jz. od vsi Rejvízu. Jsou centrem velkého vrchovištního rašeliniště v povodí Černé Opavy. Plocha velkého jezírka je 1 692 m2, hloubka 2-3 …
31.7km
více »
Jeskyně na Pomezí je vyhledávaným turistickým cílem lázeňské oblasti Jeseník. Jeskyni najdeme severozápadním směrem od města Jeseník a v chráněné krajinné oblasti Jeseníky. Jeskyně je…
32.9km
více »
Hrad Bouzov na Olomoucku je typickým romantickým sídlem se všemi znaky adaptace z konce 19. století, zvýrazněné cimbuřím, arkýři, střílnami, bezpočtem věží a bašt, parkem a dvěma dlouhými mosty, které se klenou na…
33.1km
více »
Město
Olomouc leží na Severní Moravě, jihozápadním směrem od Ostravy. Olomouc je nejvýznamnější historické město na Moravě ležící na soutoku řeky Moravy a Bystřice. Město je centrem oblasti zvané…
40.2km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace