Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Vsetín
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Přes Valovu skálu na Vsetín

Tipy na výlet Rodina s dětmi Romantika Vycházka - půldenní Za kulturou Do přírody

Fotografie (59)  • Foto: Franta

Kam a jak jedeme?

K naší velké radosti byla předpověď metereologů na poslední květnovou sobotu jako obvykle mylná... a namísto z nebe padajících provazců deště se na nás z modré oblohy hezky doširoka zubilo sluníčko! A tož jsme se rozhodli realizovat náš původní cestovní plán: manželka si přála procházku po Vsetíně a návštěvu zámku, já zase kousek cesty krajem s valašskými vršky a zastávku u nějakého méně známého skaliska, výsledkem byl senzační kompromis, který nás oba nadchl, a který můžeme směle doporučit i vám! Začnu ale hezky popořádku: v 8 ráno nastupujeme do dálkového busu, který je díky početnému hejnu důchodců brzy narván až k prasknutí. Akorát ty kufry v jejích rukou svádí k dohadům, kam že to vyrazili na dovolenou - žádnou Floridu u nás přece nemáme... Na Vsetíně - (to prosím není pravopisná chyba, u nás na Valachoch se opravdu jezdí na Vsetín a ne do Vsetína), máme do odjezdu MHD čas na občerstvení v cukrárně. Vymyslel jsem nám totiž zpět do města túru hlubokým údolím, ozdobeném jak typickými dřevěnicemi, tak i okolní překrásnou přírodou a jednou velikou skálou, dál nás čeká cesta po hřebeni... a naše startovní místo se nachází v centrální dolině s městskou zástavbou, kam jezdí prostředky hromadné dopravy. Jak se dozvídáme od ochotné cérky v bufeto-cukrárně, ten náš bus nese Nr.33 a jede do Jasenic u vsetínské Zbrojovky. My ale musíme vystoupit na sídlišti Luh III před hospodou Kovárna. Protože ta je bohužel ještě zavřena, nic nám tak nebrání v tom, vydat se pod nebem s prvními fotogenickými oblaky okamžitě na cestu. Tu nám vzápětí zkříží značení NS Okolo Vsetína, po celéžto její trase se nacházejí velmi poučné Info panely. Značení Naučné stezky se nám ale brzy ztrácí, což mne nechává klidným: tady opravdu nelze zabloudit, až nahoru na hřeben totiž vede tímto údolím jménem Velký Skalník směrem k severu silnička.

Foto: Franta

V jeho spodní části se v dolině podél potoka rozkládá dlouhá zástavba. Napřed se z reklamní cedule místního kamnáře dozídáme o kvalitě jeho produktů, na kterých prý ide aj tú nájvětší sviňu dobře uvařit... a pak už míjíme rodinné domy se zahradami. A také krásné valašské dřevěnice, přeměněné z původních pasekářských stavení na rekreační chalupy. Dodnes u žádné z nich nechybí zahrada ni ovocný sad. O něco dál stoupá silnička do pořádného krpálu. I v tom kopčisku je ještě z obou stran lemována domy místních starousedlíků. Pak stavení končí a my se nacházíme, obklopeni pasínky a lesy na okolních strmých svazích, přibližně uprostřed 2 km dlouhé doliny. A z hvozdu napravo už nás se zájmem pozoruje vysoké bradlo Valovy skály. Najednou - kde se vzaly, tu se vzaly - jsou hned vedle komunikace umístěny Info tabule Naučné stezky! Z nich dozvídáme podrobné informace o Velkém Skalníku: kromě typicky valašských zachovaných dřevěnic jsou jeho největším pokladem bohaté trsy různých druhů karpatských orchidejí, zčásti se nacházejících na okolních lukách, ale i na strmých svazích převážně listnatých lesů. Orchidejí je tu prý na 15 druhů, nad krásou různých těch vstavačů by se nejedné dívčině hlava zatočila... ale nejvzácnějšími z nich jsou ty lesní. Okrotice dlouholistá je se svými čtyřmi tisíci jedinců největším orchidejovým sídlištěm tohoto druhu na celém Vsetínsku a Prstnatec Fuchsův se vyskytuje právě jen v okolí Valovy skály.

Foto: Franta

Už jen poslední zatáčka nás dělí od místa, kde silnička vstupuje krátce do hvozdu, kříží se zde s potokem a pěšinou, stoupající strmě k úpatí Valovy skály. Zatímco se Jana mění na čekanku... a aby se nenudila, čte si přitom informace z panelů, moje tenisky radostně zařehtají a unášejí mne vzhůru strmým svahem k jedné z nejvyšších valašských skal. Cestou je nutno se nám probít přes nízký porost, přičemž se člověk neubrání pomyšlení na klíšťata. (Přesně podle hesla - vašemu přání budiž učiněna radost - najdu večer jednoho toho hlodavce zahryznutého těsně nad pupíkem!) Teď ale rychle pod téměř čtyřicet metrů vysoké skalisko, které délkou přes 50 m připomíná skutečně skalní bradlo, ale... výchozy pískovců karpatského flyše se takto neoznačují. A vsetínským horolezcům je jedno, jestli je to bradlo nebo skála... A či je to pískovec, slepenec anebo jiný šutr je jim také "šumák," podstatnější je, že mají tak blízko města na čem lozit!! Obcházím si celou "Valovku" po směru hodinových ručiček, což obnáší asi toto: od minitábořiště s dřevěnými ukazateli se za použití kořenů buků vyšplhat strmým svahem nalevo od skaliska, po dosažení vrcholu se pokochat nádhernou vyhlídkou nejen na údolí Velkého Skalníka, ale i na okolní nádhernou krajinu, radostně se zaculit a vyfotit si z "bradla" vystupující nádhernou skalní věžičku a po druhé straně skaliska opatrně sestoupit lesem a vrátit se i se zahryznutým klíštětem zpět k manželce...

Za čím jedeme?

Foto: Franta

Při vydýchávání zkouknu ještě jednou ty info cedule, vštípím si do mozku informaci, že nejen orchidejemi, ale i vzácnými motýlky a třemi stovkami druhů hub je bohaté okolí, a pak už stoupáme okolo potůčku se splavem k dalšímu shluku pasekářských stavení U Vilémů. Od domů a od ohrad si nás přijde s velkým zájmem zblízka prohlédnout jeden kocour a kůň, za uvázanou kozou se naopak musíme po stráni vyšphat my sami. Kromě dalších dřevěnic zde nad jedním stavením nalezneme 150 let starou lípu s obvodem kmene skoro 4.5 metru. Naše další trasa stoupá okolo staré stodoly velkým obloukem až nahoru na hřeben s velmi fotogenickým zátiším. Zde se k nám zprava přidává modrá tur.značka od rozcestí na Dušné pod Cábem a my se po ní "svezeme" až zpět na Vsetín. Cesta je to sic dlouhá ještě dva kilometry, ale je to cesta nádherně vyhlídková a my se na ni ani na chviličku nenudíme: tu zleva - tam napravo, nečekane se před námi objevují horizonty Vsetínských vrchů, Beskyd či Javorníků. Bližší krajina, tolik "poznamenaná" valašským osídlením, nabízí zase pohled na krajinu lahodící lidskému oku, neboť se zde naprosto nenásilně prolínají louky, pastviny a původní lesy spolu se shluky pasekářských stavení, z nichž mnohá si dosud zachovala svůj původní, z drva zroubený vzhled. (Jen ta nová skřidlová střecha na starobylém stavení U Švagerů se sem nehodí, tak jako sloupy el.vedení a ty asfaltové silničky, ale to už je bohužel daň za "pokrok" a civilizaci...) Krajina plná vršků, krajina jinak přelíbezná, nás doprovází až k tomu na hřebeni úplně poslednímu. Zde se ocitneme na přírodní vyhlídce, nabízející pohled dolů na Vsetín a na panoráma "moře" kopců, město obklopujících.

A my se ještě dosyta - než se definitivně pokazí čím dál víc se horšící počasí, pokocháme tímto nádherným výhledem... a pak už zamíříme dolů do městských ulic.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

V první části našeho výletu jsme snídali doma a obložený chlebíček a kávičku si dali v bufetu u busového nádraží na Vsetíně. Jinak je ale třeba si na cestu sebrat zásoby jídla a pití sebou - ve Velkém Skalníku a ani nahoře na hřebeni o krčmu nezavadíte.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Tentokrát jsme byli vším naprosto unešeni, a nebýt těch všude přítomných sloupů, nesoucích elektrické vedení, neremcal bych už na nic...

Ostatní informace

Jízdenka do Luhu III ke Kovárně stojí jen pár šupů, jinak není třeba platit lautr nic.

Poslední aktualizace: 21.09.2014
Autor příspěvku: Franta
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Přes Valovu skálu na Vsetín - Služby, informace
Přes Valovu skálu na Vsetín na mapě
Přidat oblast mezi oblíbené
Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:

Příspěvky v okolí Přes Valovu skálu na Vsetín

 Přibližně na půl cesty z centra Vsetína k areálu Zbrojovky, nacházejícího se v nejzašší části hluboce zařezaného údolí říčky Jasenice a obklopeného okolo toku až po bránu fabriky městskou zástavbou, narazí…
 Tento významný geomorfologický útvar spatříme už z dálky, pokud budeme stoupat po trase NS Okolo Vsetína údolím Velkého Skalníku. Skála, vystupující ze strmé zalesněné stráně nad koruny stromů vpravo od cest…
Zámek
Zámek je klenotem města Vsetín ve Zlínském kraji. Zámek je patrová čtyřkřídlá budova s polygonálními nárožními věžemi, nad vstupním průčelím je mohutná 55 metrů Vysoká hranolová věž, která…
  Nejkratší cesta ze Zlína do Vsetína vede přes Vizovice a sedlo Syrákov. Jízda autobusem trvá slabou hodinku. Z nádraží zamíříme rovnou přes park kolem rybníka s divokými kachnami ke Vsetínské Bečvě. Koryto řeky je protknuto mnoha nízkými jezy. Po lávce přecházíme na druhou stranu a chodníkem stoupáme k opevněnému kostelu a na Horní náměstí ke Vsetínskému zámku. Zámek má čtyři křídla, z kařdého rohu vybíhá m…
V údolí Vsetínské Bečvy,obklopeno Vsetínskými,Hostýnskými a Vizovickými vrchy,leží město Vsetín,považované za srdce Valašska.První písemná zmínka pochází z roku 1308-tehdy na svahu nad pravým břehem řeky vyrostlo …
Tipy na výlet
 Návštěvníci, přijíždějící do "srdce Valašska" autem či vlakem, budou asi při pohledu na panoráma města zhrozeni. Ti méně vnímaví si všimnou snad jen všech těch negativních prvků, které v minulosti daly centr…
Město
Město Vsetín leží v údolí tvořeném Vsetínskou Bečvou. Ve městě se setkávají tři okolní pohoří Vsetínské vrchy, Vizoviská vrchovina a Hostýnské vrchy. Vsetínská Bečva protékající městem ho dělí na dvě části. Nejvyš…
Přehrada byla postavena již v letech 1907-1912, za Rakouska ? Uherska, ve spojitosti s již tehdy plánovaným kanálem Odra - Dunaj. Bystřička měla (a má) hráz 36.5 m vysokou a 170m dlouhou, což bylo na tehdejší do…
Skalní útvar
Chráněný přírodní útvar Pulčínské skály se nachází poblíž obce Pulčín, jižně od Vsetína. Jsou součástí NPR Pulčín-Hradisko. Není bez zajímavosti, že skály byly útočištěm člověka již v prn…
14.1km
více »
Největší soubor staveb lidové architektury u nás.
14.5km
více »
Město Valašské Meziříčí je označováno jako vstupní brána do Beskyd. Město se rozkládá na soutoku Rožnovské a Vsetínské Bečvy. Valašské Meziříčí tvoří významnou křižovatku silniční a železniční dopr…
14.5km
více »
Skanzén lidové kultůry v Rožnově pod Radhoštěm je velice známý a určitě nejen pro obyvatele Valašska. Jeho Dřevěné Městečko je velice navštěvované místo a pořádají se v něm různé lidové…
14.6km
více »
Přírodní památku Čertovy skály (0,15 ha) najdeme na zádním okraji Vizovických vrchů, v Komonecké hornatině, na severním okraji obce Lidečko, asi 100 m od státní silnice a 150 m od železniční trati Vsetín - Horn…
14.9km
více »
Město Rožnov pod Radhoštěm je rozloženo na úpatí nejnavštěvovanější hory Moravskoslezských Beskyd Radhoště ( 1129 m.n.m.). Město leží ve středu Beskyd a Vsetínských vrchů. Rožnov najdeme v h…
14.9km
více »
Valašský muzeum v přírode- skanzen lidové kultury a architektury v Rožnově pod Radhoštěm je vyhlášenou kulturním památkou. Je situován do třech samostatných lokalit. Rozcestí se nachází u vstupu do nejstarší čás…
15.2km
více »
Valašské muzeum v přírodě je oficiální název skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm. Tam byl cíl našeho rodiného výletu. Překvapila mě rozloha areálu. Při jeho návštěvě není radno plánovat ještě další výlety, na jeho ko…
15.3km
více »
Dřevěné městečko je nejstarším areálem. Od roku 1925, kdy bylo poprvé otevřeno pro veřejnost, sem byly postupně přeneseny a znovu postaveny domy z rožnovského náměstí. K nim později dostavěn kostel podle kostela ve Větřkovicíc…
15.4km
více »
Již po několikáté jsem se byla podívat ve skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm. Musím uznat, že jsem byla mile překvapená. Čekala jsem, že vše bude tak jak minule, ale nebylo. Je vidět, že skanzen se neustále rozrůstá o nové a nové objekty. Prohlídka tohoto místa zabere celkem dost času. Je lepší si to naplánovat jako celodenní výlet. Vedle skanzenu je velké parkoviště. Za…
15.4km
více »
Vrchol Radhošť (1129 m n.m.) se nachází 4 km od horského sedla Pustevny. Vrchol Radhoště je holý a můžeme z něj spatřit jeden z nejkrásnějších pohledů na beskydské panoráma, Vsetínské vrchy, Javorníky, Malo…
Radhošť je podle legend spojen s uctíváním údajného pohanského boha pohostinnosti, plodnosti a úrody Radegasta. Pověsti praví, že na vrcholku hory stávala odpradávna jeho modla. Tu prý nechali zbořit slovanští věrozvěstové Konstantin a Metoděj, kteří po svém příchodu na Velkou Moravu rovněž zavítali i sem. Pravdou ovšem je, že bůh tohoto jména zřejmě nikdy neexistoval, neboť…
21.9km
více »
Hostýn je významné poutní místo v Hostýnských vrších. Nejvýznamějším objektem je bazilika Nanebevzetí Panny Marie. Základní kámen byl posvěcen r.1721, stavba byla dokončena r.1748.…
23.9km
více »
Zoo Lešná Zlínská zoologická zahrada je nejnavštěvovanější a nejkrásnější místo celé Moravy. Areál zoo se rozkládá v historickém lešenském parku, ve kterém roste více než1 140 druhů dřevin a okrasných bylin. Rom…
Zoo Zlín je jedna z nejoblíbenějších v České republice. JE rozdělena na kontinenty a tak postupně projdete Afriku, Evropu, Asii a Střední i Jižní Ameriku. Chlubí se tropickou halou Yukatan a nádherným zámkem Lešná…
24.3km
více »
Štramberský hrad byl založen koncem 13. století jako centrum zbylého zeměpanského majetku po rozdělení držav pánů z Hückeswagen. Jádro hradu tvořilo malé nádvoří s válcovou 40 m vysokou věží, do níž se vcházelo …
27.7km
více »
Štramberk leží na Severní Moravě, jižním směrem od Ostravy. Městečko se rozkládá pod vrcholky Moravskoslezských Beskyd a na pravém břehu říčky Sedlnice. U jihozápadního okraje města je na…
27.9km
více »
Kopřivnice leží na Severní Moravě, jižním směrem od města Ostravy. Jižním směrem od Kopřivnice se zvedají vrcholky Moravskoslezských Beskyd. Město Kopřivnice je známé především výrobou automobilů, legendární Tatry…
Hrad Hukvaldy se nachází v Moravskoslezském kraji přibližně 14 km od Frýdku Místku a 9 km od Příbora. V obci Hukvaldy se nachází památník a rodný dům Leoše Janáčka. V červenci a srpnu se zde koná mezinárodní hudbní festival Janáčkovy Hukvaldy a mnoho dalších akcí pořádaných především na hradě. Na hrad se dostanete pěšky po cestě, která vede lesní oborou. V oboře se nachází…
33.3km
více »
Luhačovice leží na Jižní Moravě, jižním směrem od města Zlín. Luhačovice jsou vyhledávaným lázeňským a rekreačním městem. V lázních se léčí nemoci dýchacích cest, cukrovka a zažívací nemo…
34.2km
více »
Zřícenina
Hrad Helfštýn leží na úpatí Moravské brány. Nachází se nedaleko města Lipníku nad Bečvou v Olomouckém kraji. Helfštýn lze navštívit v březnu a listopadu o víkendech a od dubna do října…
34.4km
více »
"Lysá hora je nejvyšší hora Moravskoslezských Beskyd (1323 m n. m.). Z jejího vrcholu, který není zcela zalesněný, se rozbíhají 4 velké rozsochy, jež se rozvětvují v další menší podruž…
37.2km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace