Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Tisá
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

předjaří 2009, z Ostrova Tisskými stěnami

Tipy na výlet Celodenní výlet Do přírody

Ostrov u Tisé
Ostrov u Tisé  •  Fotografie (14)  • Foto: bezprezdivky

Kam a jak jedeme?

Ráno jsme vyrazili na výlet do skal. Byla to vlastně taková okružní cesta, jedna ze dvou, které jsou tu na výběr. Vyšli jsme po žluté, po hrázi krásného rybníka.

Cesta nás potom vedla samozřejmě do kopce, napřed na Vyhlídku zase k jedněm skalám (bohužel byla zarostlá a byl opar), potom až na náhorní plošinu, po které vedla cesta přímo po německé hranici a která tak trochu v tomhle předjaří připomínala tajgu.

Pavlíně na té cestě volal náš synek. Přesně v tu chvíli, kdy se na telefonu objevila známka signálu. Bohužel německého. I za ten příchozí hovor platila. Po příjemné cestě jsme došli do Rájce, což je ta víska, ke které se hlásili naši spolunocležníci. Opustili jsme značku a po silnici jsme se vydali do Tisé. Bylo několik možností odbočit po lesních cestách k těm pravým skalám, ale nějak tam vrčely pily, tak jsme došli až do vsi. Rozhlíželi jsme se po nějakém občerstvení. To rychlé, na které jsme narazili jako na první, jsem odmítl. Jednak, že se nechci občerstvit rychle a jednak, že tam postávala podivná individua. Na opravdové občerstvení jsme narazili po pár desítkách metrů. Čerstvě otevíraný penzion, kde mi poskytli pivo za cenu na zdejší poměry mírnou a Pavlíně její oblíbený zmrzlinový pohár.

Měli tam i Ťapku, na rozdíl od naší bývalé mladší a hlavně její negativ. Byla bílá s tmavou náprsenkou. Z pohody nás trochu vytrhla parta mladých. Nebyli až tak nepříjemní, ale zřejmě už od včerejška něco slavili, takže byli poněkud hluční. Odpoutali jsme se od penzionu U Ťapky (tak jsme mu začali říkat) a vydali se do skal. Napřed je to pohled na strmé stěny s horolezci, v popředí se hřbitovem, potom menší amfiteátr s pokladnou a krásnou úvodní skálou.

Skalami vedou dva okruhy, při prvním, tom menším se člověk vysouká až nahoru na plošinu, soutěskou se po schodech dostane zase dolů a jde kolem jednotlivých skal. Lístek, který jsme obdrželi, slouží i jako průvodce, skály jsou očíslované a pojmenované. Bohužel jsme u následující významné skály narazili na německou rodinku s malými chlapci, kteří se neuvěřitelně rychle míhali stezkou, a rodičům čísla skal velmi nahlas oznamovali. Bylo to samé „fynf, síbn, drajcén“ až do zblbnutí.

Naštěstí jsme si u pokladny na konci tohoto okruhu sedli na lavičku, hlasití Němci nás předběhli a kamsi odskotačili. Než jsem dokouřil, přikvačila i veselá parta z penzionu. Radši jsme urychleně vydali na další cestu. Lidí jsme potkávali poměrně dost, ale nebyl to ten souvislý zástup, který tu asi bývá v sezóně, anebo bude příští týden na velikonoce. Také břízy, které obrůstají skály, nebyly ještě olistěné, takže jsme viděli i to, co je později skryté. A dokonce i ty zbytky sněhu.

Podél skal bylo pěkně, občas se v turistech vyskytla mezírka a mohl jsem mít skály bez lidí. A jednu pěknější než druhou.

Idylka skončila, šplhalo se po schodech na hřeben. Pavlína si ho původně chtěla projít, ale nějak na to zapomněla. Jen mně donutila vyšplhat na skalní římsu, abych vyfotil z neobvyklého úhlu kovadlinu, kterou jsem si potom ještě cvaknul z téhož pohledu jako ostatní.

Dostával jsem hlad a dalším postupným cílem byla hospoda nacházející se za druhou pokladnou. Ještě jedna skalka a jsme tam.

Vešel jsem do restaurace přesvědčen, že ženu mám v patách, a ona nikde. Našel jsem ji venku, jak žmoulá poslední rohlík. Přeci nepůjde na svačinu hladová. Po nezbytné přestávce jsme se do hospody přeci jen dostali. Měl jsem chuť na hrachovou polévku. Sliny se mi na ní sbíhaly už od včerejška, kdy jsem ji viděl podávat v druhé ostrovské hospodě a ona krásně voněla. Ale to jsem byl plný kolena. Tady ji taky nabízeli. Bohužel mi slušný a profesionální číšník prozradil, že hrachová je z pytlíku a poradil hovězí vývar, opravdu zde uvařený a dobrý. Opravdu byl dobrý.

Časné odpoledne již minulo, když jsme vyrazili na další cestu. Na křižovatce jsme potkali mladé rodiče s dívenkou a psem. Chtěli poradit, jaký okruh mají „udělat“. Mapu neměli, ukázal jsem svou a oni se rozhodli taky jít do Ostrova a potom po žluté. Cestou jsme se míjeli, oni byli rychlejší, ale dívenka prozkoumávala skály. Zvlášť jedna byla zajímavá. Až budou mít stromy listí, nebude moc vidět. Ale teď je to Madona s Jezulátkem. A hlavička Jezulátka je vlastně viklan.

Sešli jsme k Ostrovu, v jednom z rybníků nás zase přivítalo několik tvorečků k zulíbání. Evidentně samečci hájící své teritorium. Viděli jsme i pár rvaček. Tenhle uhájil.

V časném podvečeru jsme došli ke Staré pekárně, na terase, kam jsme se na chvíli usadili, byla zajímavá společnost. Napřed uťapané štěně (samozřejmě s lidskou společností), po jejich odchodu velmi oprsklý pěnkavák.

Večer se kouřit se chodilo před penzion. I paní majitelka se tam ukázala. Konstatovala, že takhle to tu vypadá v srpnu. Aby ne, celý den jsem byl v kraťasech. A aby nebe její tvrzení podpořilo, i hvězdička spadla.

Za čím jedeme?

První větší výlet roku 2009 a rovnou skály, ve kterých jsme předtím nikdy nebyli.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Ubytování v penzionu Stará pekárna v Ostrově bylo příjemné, mimo sezónu se moc nevaří (jen víkendy), ale kuchyně dobrá. V Tisé je možností občerstvení povícero.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Nemá to chybu. Zejména v předjaří, když se povede počasí a není tu tolik lidí. V létě tu musí být zástupy.

Ostatní informace

Do skal se vstupné platí, jeho výši si po dvouapůl letech nepamatuji a stejně už asi bude jiná.

Poslední aktualizace: 28.09.2011
Autor příspěvku: bezprezdivky
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
předjaří 2009, z Ostrova Tisskými stěnami - Služby, informace
předjaří 2009, z Ostrova Tisskými stěnami na mapě
Přidat oblast mezi oblíbené
Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:

Příspěvky v okolí předjaří 2009, z Ostrova Tisskými stěnami

Tiské stěny je nejjednodušší navštívit z parkoviště v Tisé. Popisovaná trasa je určená "chodícím" turistům, kteří nejsou skoupí na krok. Vyjdeme z Ostrova, uvidíme i Ptačí stěny, výhled na Rájec a k Tiským stěnám …
Rekreační oblast
Vesnička u hranic s Německem, obklopená pískovcovými skalami. Uprostřed vsi je několik rybníků. Přes hranice vede krásná trasa na Vyhlídku Grenzplatte.
Cílen naší trasy byla pískovcová vyhlídková plošina Grenzplatte v Německu. Trasa začíná u miniparkoviště před restaurací Stará pekárna v Ostrově.Po místní silničce procházíme obcí Ostrov.Mineme velké parkoviště,b…
Ostrovské skály se nacházejí v obci Ostrov nedaleko Tiských stěn. Nabízejí více pokochání, než možností si je pořádně projít. Bohužel se zde nenachází žádný prohlídkový okruh, ale přesto toto místo stojí za n…
Skalní městečko tvořené pískovcovými, až 20 metrů vysokými věžemi. Ostrovské skály neboli Volské kameny leží západně od Ostrova. Nalézá se zde velké množství horolezeckých terénů.
Nádherná oblast v Českém Švýcarsku - CHKO Labské pískovce. Zde se nacházejí dvě obce - Tisá a Ostrov, které jsou vzdáleny (po silnici) asi 17 km od Ústí nad Labem a stejně daleko od Děčína. V obci Ostrov se m…
Turistická trasa
Část staré obchodní cesty, která vedla z Rosenthalu přes Sněžník, Ostrov, Rájec do Petrovic. Úsek cesty ze Sněžníku do Rajce byl vydlážděn kameny. Vozila se tudy vytěžená kovová ruda ze štol na Děčínském Sněž…
Jako výhodné výchozí místo celodenního výletu je turistická chata v Tiských stěnách. Po zaplacení vstupného (v sezóně) je jen na vás, jak dlouho se chcete toulat v labyrintu skal velkého a malého okruh…
Na severu Čech za Ústím nad Labem najdeme Tiské stěny, které jsou součástí chráněné krajinné oblasti Labské pískovce. Místo znají nejen turisté, ale i cyklisti a horolezci. Komu se líbí skály a procházky mezi nimi, bude tu spokojený. Kromě pohybu si užijeme pohle…
Skalní útvar
Velice zajímavý skalní útvar známý jako Malé a Velké Tiské stěny, které se táhnou nad vesnicí Tisá (západně od Děčína) po celé její délce. Jedná se o skalní město z kvádrových pískovců s…
Romantické pískovcové skalní město na západním okraji Děčínských stěn, severně od Ústí nad Labem.
Tiské stěny nalezneme v chráněné krajinné oblasti Labské pískovce. Dle mého názoru se toto místo dá řadit mezi nejkrásnější místa naší země. Člověk se zde plně oddá pohodě, relaxaci a zapomene na problémy vše…
My jsme jeli z Chlumce rekreační linkou číslo 21 v 11:20h (jezdí jestě v 15:20, ale asi bude problém se dostat zpět, je to poslední spoj do Tisí) na místě jsme byli v 11:50h. Cena byla tam i zpět 60Kč pro jednoho a jednorázová jízdenka stojí 40Kč(jen tam). Je možné si sebou vzít i kolo, autobus je tomu přizpůsoben- kolo je zdarma. Autobus na zpět( my jsme jeli v 15:50h- tedy posledním spojem z Tisí) končí v Ústi nad Labem na Hlavním autobusovém nádraží, což nás překvapilo, takže na to pozor.…
Děčínský Sněžník se řadí mezi jednu z nejkrásnějších rozhleden u nás. Při vystoupání na vrchol rozhledny se vám naskytne pohled na Labské pískovce, České středohoří a Sasko.   Rozhledna Děčínský Sněžník se nachází na nejrozsáhlejší stolové hoře v Čechách. Řadí se mezi nejstarší stavby svého druhu na našem území. Původně stavba sloužila jen pro geografická…
Kdo by neznal Děčínský Sněžník dominantu Děčína. Výstup je sice náročný, ale doporučuji.
Zveme vás k výšlapu na vrchol jménem Děčínský Sněžník, na němž stojí kamenná Rozhledna Vysoká 33 metrů. Budete tak mít možnost porozhlédnout se po okolním kraji a mimo to se také obče…
Nejvyšší hora Děčínkých stěn s kamennou rozhlednou a turistickou chatou.
Rozhledna na naší největší Stolové hoře je jedním z velice častých turistických cílů. V polovině 19. století zde byla postavena triangulační věž, která později sloužila jako rozhledna. V roce 1864 byla postavena rozhledna z velkých pískovcových kvádrů vysoká 33 metrů, ke která byl přistaven hostinec a turistická chata. Od 70. let minulého století rozhledna a přilehlé…
Děčínská ZOO se nachází za Pastýřskou stěnou. Je mnoho druhů zvířat, nejen původních z Českého Švýcarska. Je zde hezké dětské hřiště. Otevírací doba: březen - duben 8.00 - 18.00 květen - srpen 8.00 - 19.00 září - říjen 8.00 - 18.00 listopad - únor 8.00 - 16.00 Zoo je otevře…
10.8km
více »
Děčín – Pastýřská stěna Jednu z dominant Děčína najdeme nedaleko samotného centra města. Do 160 m nad hladinu se vypíná pískovcová skála, na jejímž vrchu se nalézá restaurace s vyhlídkovou věží. Přímo pod restarací na okraji skály je pak také vyhlídka, z níž jako na dlani vidíte Děčín a okolní panoramata, přímo naproti vám přes řeku Labe pak Děčínský zámek. Na Pastýřskou…
10.9km
více »
Město
Děčín leží v Ústeckém kraji, severovýchodně od Ústí nad Labem a nedaleko statní hranice s Německem. Město je postaveno na obou březích řeky Labe, do které na území města ústí řeka Ploučnice. Ve městě je rozsáhlý ř…
12.6km
více »
Zoologická zahrada vznikla z původně soukromé ptačí rezervace,kterou založil na svahu Mariánské skály Heinrich Lumpe,uznávaný ornitolog.Nazývala se Lumpepark. Postupně místo zveleboval a dodal mu podobu udržované…
15.2km
více »
Ústí nad Labem leží v severních Čechách, východním směrem od města Teplice. Město se rozkládá v údolí mezi vrcholky Krušných hor a chráněnou krajinou oblastí České středohoří a jak název napovídá na levém břehu ře…
15.5km
více »
Dříve nazývaná Edmundova nebo Dolní, skalnatý kaňon řeky Kamenice, poslední ze tří soutěsek na dolním toku řeky, VJV od Hřenska. Jeho stěny tvoří strmé, často kolmé skalní stěny, vystupující nad úroveň hladiny do…
16.8km
více »
Hřensko - soutěsky. Českosaské Švýcarsko je pojem, který turisté dobře znají. My dnes – obrazně řečeno - míříme přímo do jeho srdce - do soutěsek na malebné říčce Kamenici. Bohužel ještě předtím, než se ponoříme do stínu strmých srázů a začneme postupovat proti proudu Kamenice, musíme začít počítat. Parkovné za osobní auto na dobu delší než 3 hodiny – 120,- Kč! Bum!…
Hřensko je na turisty připraveno i s pramicemi v soutěskách Pokud uvidíte v televizním zpravodajství tvář starosty Hřenska Josefa Černého, tak s největší pravděpodobností jsou za ním vidět následky ničivých povod…
17.2km
více »
  Hřensko – soutěsky a Pravčická brána. V minulém výletu jsme se podívali na Moravu, a tentokráte jsme otočili na druhou stranu republiky, a to do CHKO České Švýcarsko, přesněji do Hřenska, kde se nachází lá…
Zřícenina
Zbytky skalního hradu Šaunštejn, nazývaného také Loupežnický hrad, stojí na mohutném pískovcovém bloku v Jetřichovických stěnách nedaleko Vysoké Lípy na Děčínsku v Ústeckém kraji. Vrcholo…
22.8km
více »
Přírodní památka
Čedičový vrch výrazně vystupující z náhorní plošiny u Práchně na východním okraji Kamenického Šenova je nejznámější geologickou rezervací u nás. Již v 18. století zde byl v činnosti lom, v němž byla postupnou tě…
29.7km
více »
Zřícenina
Zřícenina gotické hradu Hazmburk, stojící na strmém čedičovém útesu (418 m), je snad nejznámější dominantou Českého středohoří. Hradní zřícenina Hazmburk se nachází na Litoměřicku v Ústeckém kraji. Hradní cesta ná…
40.8km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace