Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Praha
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky

Praha: výstava Otevři zahradu rajskou aneb benediktini ve Valdštejnské jízdárně

Tipy na výlet Rodina s dětmi Romantika Vycházka - půldenní Za kulturou

svatojiřský portál
svatojiřský portál  •  Fotografie (47)  • Foto: markyz63

Kam a jak jedeme?

Výstavy ve Valdštejnské jízdárně standardně patří k tomu nejzajímavějšímu, co Praha kulturymilovnému návštěvnictvu nabízí. Nejinak je tomu v současnosti, kdy v těchto prostorách probíhá výstava Otevři zahradu rajskou s podtitulem Benediktini v srdci Evropy 800 – 1300. Výstava byla zahájena 7. listopadu loňského roku a potrvá až do letošního 15. března. Vidět zde můžeme přibližně dvě stě padesát exponátů, a to nejen z České republiky, ale také z Rakouska, Německa, Švýcarska, Belgie, Francie, Maďarska a Polska. Dokonce mám dojem, že tam byla i jedna Madona španělská. Většina vystavovaných exponátů pochází z období, kdy Evropě vládl sloh románský. A protože se jedná o výstavu skutečně unikátní, neváhal jsem na ni do Prahy vyrazit vlakem. A nebyl jsem ze Šumperka zdaleka jediný, kdo ji takto navštívil.

Za čím jedeme?

Benediktinský řád byl založen sv. Benediktem počátkem 6. století a na více než pět století se stal jednoznačně nejvýznamnějším církevním řádem Evropy. Řádem, který přinesl starému kontinentu – mimo jiné – nadzemskou krásu benediktinských klášterů. A právě do podoby tohoto kláštera je koncipována výstava ve Valdštejnské jízdárně. Té krásy tady lze opravdu vidět – stylově řečeno – požehnaně. A to bez rozdílu, jestli se jedná o liturgické předměty, různé látky, pozoruhodné architektonické prvky, sochy, stavební plány, knihy nebo předměty ze svatovítského pokladu. Celkem je zde k vidění přibližně 250 exponátů a přehlédnout mezi nimi určitě nelze např. karolínský fransko-saský evangeliář, pocházející ze severní Francie a poslední třetiny 9. století, různé zvířecí akvamanile, relikviářovou bustu sv. Ludmily z kláštera sv. Jiří na Pražském hradě nebo opukový reliéf z pražské baziliky sv. Jiří. Hlavním úkolem výstavy, která patří k tomu nejlepšímu, co bylo za poslední roky v Praze k vidění, je evidentně představit kulturu raně a vrcholně středověkých středoevropskýchz benediktinských klášterů a jejich vliv na zrod a upevnění státnosti ve střední Evropě. Svým způsobem k tomu stačilo naplňování benediktinského hesla Ora et labora, tedy Modli se a pracuj.

Výstava je sektorově rozvržena tak, aby vyvolávala představu „ideálního“ kláštera, tzn., že poté, co obejdeme sochu sv. Benedikta z dílny M.B. Brauna, vstoupíme postupně do všech klášterních částí, tedy např. prelatury, křížové chodby, refektáře, dormitáře nebo kapitulní síně. Svůj sektor zde, samozřejmě, mají také klášterní kostel s portálem, kaplí a pohřebištěm. Funkce těchto částí pak přibližují vystavované exponáty a zajímavé doprovodné texty. Toto rozložení se týká hlavního výstavního prostoru v přízemí, kde najdeme také kopii Vyšehradského kodexu, o kterém zde máme možnost rovněž shlédnout zajímavý dokument ČT. Na galerii v 1. patře si ještě můžeme prohlédnout expozici nazvanou Benediktinské dědictví.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Protože nechci přijít o možnost levně a dobře se v Praze najíst, konkrétní podnik raději neuvedu. Prozradím jen - pro někoho možná překvapivý fakt - že není žádný problém se v centru Prahy nakrmit v rozmezí 80 až 100 korun. A to dokonce ani o víkendu.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Musím zopakovat, že výstava je to skvělá a byla by škoda ji nevidět. Těžko vyzdvihnout některý sektor nebo exponát, protože krásné i pozoruhodné jsou opravdu všechny. Najdeme zde kamenné prvky ze starých klášterních chrámů, zdobné podlahové kachle, zlaté kalichy a relikviáře, výrobky ze slonoviny i pouhá torza kamenných skulptur. Svým pojetím a krásou navíc výstava působí nesmírně příjemně a pozitivně. Přiznám se ovšem, že nabízenou otázku „Jaká by byla Evropa, kdyby ve svých základech nestála na Benediktově Řeholi?“, jsem si nepoložil. A fakt, že české – tedy regionální - benediktinské kláštery fungovaly vždy v těsném kontextu s těmi francouzskými, německými nebo uherskými, mi byl zřejmý i bez této výstavy. Takže nakonec v této části článku vyzdvihnu dvě – víceméně osobní – záležitosti. Ad 1) mě velice potěšil fakt, že jsem zde na vlastní oči uviděl mnohé exponáty, které jsem doposud znal jen z (převážně) černobílých fotografií a o kterých jsem si několik dní před cestou do Prahy přečetl pár informací v knize Románské umění v Čechách a na Moravě. Ad) 2 jsem upřímně nadšen z toho, že zde bylo – samozřejmě bez použití blesku – fotografování povoleno. A to bez nějakých doplatků ke vstupnému či nějakých dalších omezení.

Ostatní informace

Výstavu „Otevři zahradu rajskou: Benediktini v srdci Evropy 800-1300“ pořádá v pražské Valdštejnské jízdárně (vedle stanice metra A Malostranská) Národní galerie Praha ve spolupráci s Katolickou teologickou fakultou Univerzity Karlovy v Praze a Centrem medievistických studií Akademie věd České republiky. Její název je převzat z modlitby opata pařížského kláštera Saint Denis. Výstava, kterou můžeme s klidným svědomím označit za jedinečnou expozici raně středověkého evropského umění, byla zahájena 7. listopadu 2014 a potrvá již jen do 15. března 2015. Vstupné na výstavu je 180,- Kč (snížené 90, rodinné 350) a otevřeno je v jízdárně od 10,00 do 18,00 hod., samozřejmě s – u nás tradiční – pondělní zavíračkou. Zakoupit si zde můžete rovněž velmi vyvedené – a opět pouze brožované – katalogy k výstavě. Ten silnější stojí 700,- Kč, jeho menší bratříček pak 280,- Kč. Já osobně jsem na výstavě zůstal pár minut přes dvě hodiny a lidé kteří přišli těsně po mně, odcházeli většinou současně nebo těsně přede mnou. V žádném případě však není problém zde strávit čas dvojnásobný.

Poslední aktualizace: 22.02.2015
Autor příspěvku: markyz63
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Praha: výstava Otevři zahradu rajskou aneb benediktini ve Valdštejnské jízdárně - Služby, informace
Praha: výstava Otevři zahradu rajskou aneb benediktini ve Valdštejnské jízdárně na mapě
Přidat oblast mezi oblíbené
Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:

Příspěvky v okolí Praha: výstava Otevři zahradu rajskou aneb benediktini ve Valdštejnské jízdárně

nejlepší spojení je tramvají nebo metrem do stanice Malostranská Pokud si v Praze chcete udělat malý výlet někam, kde bude klid a třeba i něco k vidění, jděte do Valdštejnské zahrady. Ta patří mezi nejvýraznější stavby českého raného baroka a nachází se areálu Valdštejnského paláce na Malé Straně, který je sídlem Senátu České republiky. Zahrada je…
Klárov je označení malostranského ústí Mánesova mostu v Praze. Je součástí Malé Strany patřící Praze 1.Na jaře roku 2014 zde byl odhalen pomník věnovaný letcům bojujícím na straně spojenců v letech 1940 - 1945. Pa…
Ulice U Železné lávky spojuje Kosárkovo nábřeží s nábřežím Edvarda Beneše. Její směr byl dán přímkou železné lávky zbudované v těchto místech přes Vltavu v letech 1868 až 1870 (rozebrána roku 1914). Zároveň se stavbou lávky byl vybudován i první dům, č.p. 127, nové ulice. Současný název zaveden roku 1870, do té doby ulice nazývána Dolní přívozní (lávka nahradila přívoz).
Valdštejnská zahrada je pravděpodobně první palácová zahrada v Praze vybudovaná v návaznosti na palácový objekt. Náleží k Valdštejnskému paláci čp. 17, který je přístupný z Valdštejnského nám. 4. Přísně geometri…
Na konci Zlaté uličky stojí válcová dělová věž Daliborka, postavená ve svahu nad Jelením příkopem v r. 1496 Benediktem Riedem. Původně byla věž vyšší, ale do současnosti se dochovalo pět podlaží. Nejvyšší patro …
Pomník Julia Zeyera se nachází v Chotkových sadech, kde byl slavnostně odhalen 16. září 1913. Autorem realizovaného návrhu byl sochař Josef Maudr. Pomník navrhl tak, že působí dojmem při…
Pražský hrad je největším klenotem hlavního města i celé České republiky. Pražský hrad je národní kulturní památkou a tradičně patří k našim nejnavštěvovanějším památkám. Pražský hrad tvoří rozsáhlý komplex paláco…
Chotkovy sady se rozprostírají pod Královským letohrádkem mezi ulicí Mariánské hradby a Chotkovou ulicí na rozloze 3,7 ha. Byl zde první městský veřejný park v Praze. Ve 14. a 15. století zde byla řada vinic a p…
Zpívající fontána se nachází v Královské zahradě, v malé ozdobné renesanční zahrádce (tzv. giardinetto) před Letohrádkem královny Anny.Výrobu fontány si v roce 1562 objednal Ferdinand I. Habsburský. Její výrobou, podle návrhu italského malíře a sochaře Francesca Terzia, byl pověřen významný pražský zvonař a kovolijec Tomáš Jaroš z Brna (odlil např. zvon Zikmund pro chrám…
Prostor pozdější Zlaté uličky byl původně součástí opěvnění severní strany Pražského Hradu, vystavěného B. Riedem na konci 15. století. Prostor severního parkánu byl využit ke stavbě skromných obydlí, která jsou…
Královský letohrádek nebo také Letohrádek královny Anny je ukázkou patrně slohově nejčistší renesanční stavby v Čechách. Nechal jej postavit císař a král Ferdinand I. (1526 - 1564) v lete…
Karlův most je nejstarší pražský most a je to jedna z našich nejvýznamějších památek.
Jeden ze stavebních klenotů Starého královského paláce Pražského hradu byl vybudován v rámci velkorysé přestavby paláce, která byla zahájena na pokyn krále Vladislava Jagellonského –…
Nižší mostecká věž, též zvaná Juditina, je v jádru románská, pochází asi z počátku druhé čtvrti dvanáctého století. Je zřejmě starší než byl Juditin most. Je stavěna z opuky a byla součástí opevnění levobřežního…
Ústí Mostecké ulice míří k překrásné a pro Prahu typické dominantě ? k chrámu Sv.Mikuláše s jeho zelenou kopulí. Mohutný sálový prostor kostelní lodi s bočními kaplemi, galeriemi a složitou klenbou, která je zal…
Pražské Benátky neboli Kampa: Další místečko v Praze, které můžete navštívit ať jste tu jen na návštěvě nebo místní. Tento klidný kout plný zeleně z jedné strany omývaný vodou Vltavy a z druhé strany uměle vytvořenou Čertovkou nalezneme přímo u Karlova mostu a jeho okolí. Ostrov Kampa je opředen mnoha záhadami a nejasnostmi, například ani jeho vznik není jednoznačný. A se…
Kostel sv. Mikuláše na Malé Straně je nejvýznamnější památkou architektury pražského baroka. Věž, která sloužila zároveň jako zvonice i hláska, byla postavena později než kostel. Záměrně je věž i kopule chrámu stejně vysoká a obě jsou koncipovány tak, aby panoramaticky korespondovaly s chrámem sv. Víta na Pražském hrad…
Katedrála svatého Víta je největším a nejvýznamnějším pražským chrámem. Kromě bohoslužeb se zde odehrávaly i korunovace českých králů a královen. Je místem uložení ostatků svatých zemských patronů, panovníků, šlechticů a arcibiskupů. Chrám je třetím kostelem stejného zasvěcení na témže místě. Kolem roku 925 zde kníže Václav I. založil románskou rotundu, která byla po roce 1060 přestavěna v trojlodní baziliku se dvěma …
Malostranská mostecká věž,je součástí Karlova mostu a její základní Kámen, byl položen Karlem IV zároveň se započetím stavby mostu.Jejím architektem byl P.Parléř.Věž byla za 30leté války poničena a při nepokojích v roce 1848 znovu došlo k poničení.V prostorách věže uvidíte expozici Karel IV,krásný kazetový strop,základní kámen Karlova mostu a z ochozu se Vám naskytne krásný…
Sídlo českých králů v Hlavním městě Praze.
Městská část
Ostrov Kampa byl postupně zvyšován přirozenými náplavami i navážkami, zejména po velkém požáru Malé Strany a Hradčan v r. 1541. Břehy byly pevně zformovány po r. 1600. Na ostrově nejprve vznikaly zahrady a teprve …
Městská část
Praha Hradčany jsou městskou částí Prahy 1. Tato městská část Prahy se rozkládá kolem Pražského hradu a její součástí je zámecký park a zdejší zahrady. Leží na levém břehu řeky Vltavy a na ostrohu nad řekou. Na …
Staroměstské náměstí, nejstarší a nejvýznamnější náměstí historické Prahy, se formovalo již od 10. st. jako tržiště na křižovatce evropských obchodních cest. Bývala zde celnice (Ungelt), kde se odedávna proclívalo…
Nejrozsáhlejší městká památková rezervace v České Republice.
Hlavní město
Praha je hlavní a současně největší město České republiky. Leží mírně na sever od středu Čech na řece Vltavě, uvnitř Středočeského kraje, jehož je správním centrem, ale jako samostatný kraj…
Do roku 1852 zakoupen pozemek bývalé solnice u řetězového mostu, v roce 1862 tu bylo postaveno Prozatimní divadlo pro 990 diváků (V.I.Ullmann), v roce 1868 položen základní kámen k novostavbě podle novorenesančn…
Pozemní kolejová, vybudovaná v letech 1890-91 u příležitosti Zemské jubilejní výstavy, původní délke 396,5 m, rozchod kolejnic 1 m, původní provoz na principu vodní převahy. Doprava zastavena roku 1914, v roce 1932 prodloužena a elektrifikována, v provozu do roku 1965. Obnovena v letech 1983-85, délke 510 m, doba jízdy 3 min, použito opravené hnací soustrojí z roku 1932.
Petřínská rozhledna - historie Petřínské rozhlednyPetřínská rozhledna aneb jak to celé začalo. Roku 1889 se 363 členů Klubu českých turistů vypravilo na Světovou výstavu v Paříži. Výprava se pro ně stala nezapomen…
Hlavní město
Praha je hlavním a největším městem České republiky. Leží na řece Vltavě, která protéká městem, v délce 30 km. Z Prahy je vzdušnou čarou přibližně stejně daleko k Jaderskému a k Baltskému moři. Praha je…
Pražská ZOO... Pražská ZOO patří mezi nejlepší a nejvybavenější Zoologické zahrady v České republice. A není ani divu. V ZOO najdeme například koně převalského, adaxy, zubry a mnohé další. ZOO je velmi vhodná na Krásně strá…
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace