Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Praha
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky

Praha Bez hranic aneb když přijede gotika z Krušnohoří

Tipy na výlet Rodina s dětmi Romantika Celodenní výlet Za kulturou

Fotografie (53)  • Foto: markyz63

Kam a jak jedeme?

Tento Tip na výlet nezve čtenáře Turistiky na pokračování - pro Šumperk kdysi tak úspěšné – mezinárodní soutěže „Hry bez hranic“, ale na další pozoruhodnou „regionální“ výstavu, pořádanou pražskou Národní galerií ve Valdštejnské jízdárně. Ta se nachází na Malé Straně a adrese Valdštejnská ulice č. 3. Dopravně je tato galerie dostupná naprosto skvěle, protože v její těsné blízkosti se nachází nejen stanice metra trasy A Malostranská, ale také stejnojmenná zastávka tramvají č. 22 (ano, to je ta, která se dá použít jako vyhlídková jízda téměř celou Prahou, zahrnující i Pražský hrad a svatostánek fotbalové Slavie), 12 a 18. Autor tohoto článku se do Prahy dopravil jen velmi mírně zpožděným vlakem ČD a samotné jízdárny poté dosáhl tzv. pěškobusem. Je však třeba zmínit ještě jednu variantu dopravy. Ty „šťastnější“ může na místo odvézt i někdo z „těžce pracujících“ členů Senátu Parlamentu ČR, který sídlí v těsném sousedství jízdárny. Bohužel však jejich pracovní dny jsou spíše vzácností, hraničící s osudem živočišného druhu, odsouzeného k vyhynutí. A na úvod už snad jen jednu technickou informaci: Autorkou výstavy, kterou NG pořádá ve spolupráci s Ústavem pro dějiny umění FF UK v Praze a katedrou historie FF UJEP v Ústí nad Labem, je doc. PhDr. Michaela Ottová, Ph.D.

Za čím jedeme?

Foto: markyz63

Výstava Bez hranic představuje - poprvé po 90 letech - umělecké bohatství Krušnohorského regionu, pocházející z období lety 1250 až 1550, tedy od rané gotiky po nastupující renesanci. Umělecký rozkvět příhraniční oblasti a jejích lokálních ohnisek, nacházejících se převážně v bohatých královských městech a významných klášterech, představí celkem přibližně dvě stovky uměleckých artefaktů, včetně velkých křídlových oltářů, deskového i knižního malířství, sochařství či ukázek umění regionálních zlatníků a uměleckých řemeslníků. Jedná se o díla jistě hodnotná, nesoucí stopy tehdejšího významu a bohatství severozápadních Čech, které tehdy byly hospodářsky, nábožensky a částečně i politicky provázány se saskou stranou Krušných hor (také proto se výstava nazývá Bez hranic). Vždyť mnohá města na české straně byla součástí tzv. Labské (do Drážďan) nebo Saské (do Freibergu) cesty.

Nejstarší vystavené předměty pocházejí z II. poloviny 13. století, ale nejpočetněji je zastoupeno období specifické pozdní gotiky severozápadních Čech století 14. Tato díla pocházela ještě ve zmíněném století převážně z Prahy - a objednávek šlechtických rodů – ale od poloviny 15. století jsou již spojována s regionálními centry, a tedy královskými i poddanskými městy nebo významnými kláštery. Nejčastěji bývají zmiňována města Litoměřice, Ústí nad Labem, Žatec, Louny a Most, společně s františkánským klášterem v Kadani a cisterciáckým v Oseku. Od konce 15. století je pak kultura Krušnohoří spojována se stříbrnou horečkou a fenoménem tzv. horních měst. Je přitom zajímavé, že přes rozmanitost a význam jednotlivých vystavovaných artefaktů bývají nejčastěji zmiňovány ty ze sbírek Litoměřického biskupství, zejména pak pozlacená stříbrná monstrance z konce 15. století a reliéf sv. Jiří, zabíjejícího draka, který prý zdobil střed oltáře, určeného do presbytáře rotundy sv. Jiří na Řípu. Litoměřické biskupství je spolu s tamní diecézí největším zapůjčitelem výstavy. Mnohé předměty jsou prý vystaveny vůbec poprvé, další pak v čerstvě restaurované podobě. Uvidíme zde tedy památky sochařské i malířské, liturgické předměty z ušlechtilých kovů i liturgické knihy, různé sochy i dekorativní architekturu, např. portály, ale nechybí ani předměty související s krušnohorským dolováním nebo mince a medaile, vzniklé v jáchymovské mincovně. Vždyť historické hornické památky Krušnohoří by měly být brzy zapsány mezi památky na seznamu UNESCO.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Na Malé Straně je sice různých občerstvovacích stanic vice než dost, ale protože se jednalo o válet jednodenní (a těch navštívených výstav bylo nakonec více), bylo tělo v oblasti stravování lehce zanedbáno. Musel stačit párek v rohlíku, zakoupený před Malostranskou (od manželů z Červené Vody, resp. Olomouce, jsem se dozvěděl, že Pražáci v Praze nepracují - koneckonců, jsou dnes ještě vůbec nějací praví Pražáci kromé mého strejdy?) a tradiční Plzeň U Glaubiců.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Samotná výstava je rozdělena do několika „oddělených“ bloků. Přední část přízemí představuje jednotlivá díla dle regionů a výstavní kapitoly se „jmenují“ Praha, Žatec a Louny, Litoměřice, Most, Kadaň, Chomutov, Ústí nad Labem, Děčín a Osek. V zadní části přízemní expozice pak najdeme sekce grafika a pokladnice … a taková jména, jako jsou Dürer nebo Cranach. Ten se nachází rovněž v prvním patře, které ukrývá „oddělení“ nazvaná Horní města a Reformace. Provedení výstavy i její obsah tak určitě patří do kategorie líbilo. A k tomu je nutno přidat alespoň dvě kuriozity. Se skulpturami těhotných Madon se dá setkat – nelze říct vysloveně, ale přesto – poměrně běžně. Na této výstavě však můžeme vidět exponát nazvaný „Panna Marie v naději z Květnova“, a jeho součástí je skutečně malé dítě, které je umístěno viditelně (pod sklem) v břiše budoucí matky. Raritní je také Ukřižovaný Ježíš z Ústí nad Labem. Ten je zde totiž téměř plešatý. Ctitele ženské krásy pak jistě potěší fakt, že Barborce z Mostu to tu opravdu hodně sluší.

Ostatní informace

Barborka
Barborka  •  Foto: markyz63

Výstava „Bez hranic“ s podtitulem „Umění v Krušnohoří mezi gotikou a renesancí“ byla slavnostně zahájena 27. listopadu 2015 a potrvá až do 13. března 2016 (po jejím ukončení „odcestuje“ asi 50 exponátů do německého Chemnitzu, kde je doplní ukázky saského gotického umění). Vstupné přijde na obvyklých 180,- Kč (snížené 90,- Kč, rodinné 350,- Kč, obyvatelé Ústeckého a Karlovarského kraje mají výstavu - po předložení kuponu z regionálního tisku - dokonce zcela zdarma) a v žádném případě se nejedná o špatnou investici. Autor článku navštívil výstavu tohoto typu ve Valdštejnské jízdárně asi popáté nebo pošesté a vždy se jednalo o „taškařici“ vysloveně vydařenou. K výstavě byl vydán velmi pěkný katalog, ale zakoupit si zde můžeme i množství dalších publikací, zaměřených na umění období gotiky v jednotlivých regionech severních a severozápadních Čech. Jejich cena se pohybuje přibližně od 260,- do 780,- Kč.

Poslední aktualizace: 19.12.2015
Autor příspěvku: markyz63
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Praha Bez hranic aneb když přijede gotika z Krušnohoří - Služby, informace
Praha Bez hranic aneb když přijede gotika z Krušnohoří na mapě
Přidat oblast mezi oblíbené
Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:

Příspěvky v okolí Praha Bez hranic aneb když přijede gotika z Krušnohoří

nejlepší spojení je tramvají nebo metrem do stanice Malostranská Pokud si v Praze chcete udělat malý výlet někam, kde bude klid a třeba i něco k vidění, jděte do Valdštejnské zahrady. Ta patří mezi nejvýraznější stavby českého raného baroka a nachází se areálu Valdštejnského paláce na Malé Straně, který je sídlem Senátu České republiky. Zahrada je…
Klárov je označení malostranského ústí Mánesova mostu v Praze. Je součástí Malé Strany patřící Praze 1.Na jaře roku 2014 zde byl odhalen pomník věnovaný letcům bojujícím na straně spojenců v letech 1940 - 1945. Pa…
Ulice U Železné lávky spojuje Kosárkovo nábřeží s nábřežím Edvarda Beneše. Její směr byl dán přímkou železné lávky zbudované v těchto místech přes Vltavu v letech 1868 až 1870 (rozebrána roku 1914). Zároveň se stavbou lávky byl vybudován i první dům, č.p. 127, nové ulice. Současný název zaveden roku 1870, do té doby ulice nazývána Dolní přívozní (lávka nahradila přívoz).
Valdštejnská zahrada je pravděpodobně první palácová zahrada v Praze vybudovaná v návaznosti na palácový objekt. Náleží k Valdštejnskému paláci čp. 17, který je přístupný z Valdštejnského nám. 4. Přísně geometri…
Na konci Zlaté uličky stojí válcová dělová věž Daliborka, postavená ve svahu nad Jelením příkopem v r. 1496 Benediktem Riedem. Původně byla věž vyšší, ale do současnosti se dochovalo pět podlaží. Nejvyšší patro …
Pomník Julia Zeyera se nachází v Chotkových sadech, kde byl slavnostně odhalen 16. září 1913. Autorem realizovaného návrhu byl sochař Josef Maudr. Pomník navrhl tak, že působí dojmem při…
Pražský hrad je největším klenotem hlavního města i celé České republiky. Pražský hrad je národní kulturní památkou a tradičně patří k našim nejnavštěvovanějším památkám. Pražský hrad tvoří rozsáhlý komplex paláco…
Chotkovy sady se rozprostírají pod Královským letohrádkem mezi ulicí Mariánské hradby a Chotkovou ulicí na rozloze 3,7 ha. Byl zde první městský veřejný park v Praze. Ve 14. a 15. století zde byla řada vinic a p…
Zpívající fontána se nachází v Královské zahradě, v malé ozdobné renesanční zahrádce (tzv. giardinetto) před Letohrádkem královny Anny.Výrobu fontány si v roce 1562 objednal Ferdinand I. Habsburský. Její výrobou, podle návrhu italského malíře a sochaře Francesca Terzia, byl pověřen významný pražský zvonař a kovolijec Tomáš Jaroš z Brna (odlil např. zvon Zikmund pro chrám…
Prostor pozdější Zlaté uličky byl původně součástí opěvnění severní strany Pražského Hradu, vystavěného B. Riedem na konci 15. století. Prostor severního parkánu byl využit ke stavbě skromných obydlí, která jsou…
Královský letohrádek nebo také Letohrádek královny Anny je ukázkou patrně slohově nejčistší renesanční stavby v Čechách. Nechal jej postavit císař a král Ferdinand I. (1526 - 1564) v lete…
Karlův most je nejstarší pražský most a je to jedna z našich nejvýznamějších památek.
Jeden ze stavebních klenotů Starého královského paláce Pražského hradu byl vybudován v rámci velkorysé přestavby paláce, která byla zahájena na pokyn krále Vladislava Jagellonského –…
Nižší mostecká věž, též zvaná Juditina, je v jádru románská, pochází asi z počátku druhé čtvrti dvanáctého století. Je zřejmě starší než byl Juditin most. Je stavěna z opuky a byla součástí opevnění levobřežního…
Pražské Benátky neboli Kampa: Další místečko v Praze, které můžete navštívit ať jste tu jen na návštěvě nebo místní. Tento klidný kout plný zeleně z jedné strany omývaný vodou Vltavy a z druhé strany uměle vytvořenou Čertovkou nalezneme přímo u Karlova mostu a jeho okolí. Ostrov Kampa je opředen mnoha záhadami a nejasnostmi, například ani jeho vznik není jednoznačný. A se…
Kostel sv. Mikuláše na Malé Straně je nejvýznamnější památkou architektury pražského baroka. Věž, která sloužila zároveň jako zvonice i hláska, byla postavena později než kostel. Záměrně je věž i kopule chrámu stejně vysoká a obě jsou koncipovány tak, aby panoramaticky korespondovaly s chrámem sv. Víta na Pražském hrad…
Katedrála svatého Víta je největším a nejvýznamnějším pražským chrámem. Kromě bohoslužeb se zde odehrávaly i korunovace českých králů a královen. Je místem uložení ostatků svatých zemských patronů, panovníků, šlechticů a arcibiskupů. Chrám je třetím kostelem stejného zasvěcení na témže místě. Kolem roku 925 zde kníže Václav I. založil románskou rotundu, která byla po roce 1060 přestavěna v trojlodní baziliku se dvěma …
Malostranská mostecká věž,je součástí Karlova mostu a její základní Kámen, byl položen Karlem IV zároveň se započetím stavby mostu.Jejím architektem byl P.Parléř.Věž byla za 30leté války poničena a při nepokojích v roce 1848 znovu došlo k poničení.V prostorách věže uvidíte expozici Karel IV,krásný kazetový strop,základní kámen Karlova mostu a z ochozu se Vám naskytne krásný…
Sídlo českých králů v Hlavním městě Praze.
Městská část
Ostrov Kampa byl postupně zvyšován přirozenými náplavami i navážkami, zejména po velkém požáru Malé Strany a Hradčan v r. 1541. Břehy byly pevně zformovány po r. 1600. Na ostrově nejprve vznikaly zahrady a teprve …
Staroměstská radnice vznikla v roce 1338 za vlády Jana Lucemburského. Základem radnice se stal gotický dům k němuž byla roku 1364 přistavěna mohutná věž. Na její jižní stranu pak v roce 1410 přibyl Orloj. Staroměstská radnice je spojena s nejvýznamnějšími událostmi země.
Městská část
Praha Hradčany jsou městskou částí Prahy 1. Tato městská část Prahy se rozkládá kolem Pražského hradu a její součástí je zámecký park a zdejší zahrady. Leží na levém břehu řeky Vltavy a na ostrohu nad řekou. Na …
Staroměstské náměstí, nejstarší a nejvýznamnější náměstí historické Prahy, se formovalo již od 10. st. jako tržiště na křižovatce evropských obchodních cest. Bývala zde celnice (Ungelt), kde se odedávna proclívalo…
Nejrozsáhlejší městká památková rezervace v České Republice.
Hlavní město
Praha je hlavní a současně největší město České republiky. Leží mírně na sever od středu Čech na řece Vltavě, uvnitř Středočeského kraje, jehož je správním centrem, ale jako samostatný kraj…
Do roku 1852 zakoupen pozemek bývalé solnice u řetězového mostu, v roce 1862 tu bylo postaveno Prozatimní divadlo pro 990 diváků (V.I.Ullmann), v roce 1868 položen základní kámen k novostavbě podle novorenesančn…
Pozemní kolejová, vybudovaná v letech 1890-91 u příležitosti Zemské jubilejní výstavy, původní délke 396,5 m, rozchod kolejnic 1 m, původní provoz na principu vodní převahy. Doprava zastavena roku 1914, v roce 1932 prodloužena a elektrifikována, v provozu do roku 1965. Obnovena v letech 1983-85, délke 510 m, doba jízdy 3 min, použito opravené hnací soustrojí z roku 1932.
Petřínská rozhledna - historie Petřínské rozhlednyPetřínská rozhledna aneb jak to celé začalo. Roku 1889 se 363 členů Klubu českých turistů vypravilo na Světovou výstavu v Paříži. Výprava se pro ně stala nezapomen…
Hlavní město
Praha je hlavním a největším městem České republiky. Leží na řece Vltavě, která protéká městem, v délce 30 km. Z Prahy je vzdušnou čarou přibližně stejně daleko k Jaderskému a k Baltskému moři. Praha je…
Pražská ZOO... Pražská ZOO patří mezi nejlepší a nejvybavenější Zoologické zahrady v České republice. A není ani divu. V ZOO najdeme například koně převalského, adaxy, zubry a mnohé další. ZOO je velmi vhodná na Krásně strá…
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace