Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Praha
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Rady a tipy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky

Praha, Tizian a Afganistán aneb dvě výstavy, které se moc nepovedly

Tipy na výlet Rodina s dětmi Vycházka - půldenní Celodenní výlet Za kulturou

Fotografie (23)  • Foto: markyz63

Kam a jak jedeme?

Na další sérii pražských výstav jsme se vydali tradičně vlakem, přičemž cestou tam jsme použili spoj RegioJet, cestou zpět pak standardní „ícéčko“ Českých drah. A v obou případech u nás panovala – kupodivu – maximální spokojenost. To se už nedá říct o nabízených výstavách. Ale v nesouladu s předchozími slovy i názvem článku, nehodlá jeho autor obě výstavy vysloveně „odstřelit", jako to udělali mnozí jiní recenzenti, ani od nich odrazovat čtenáře Turistiky.cz. Ono totiž kdo chce, ten si tu to své najde a navíc dnes již každý ví, do čeho jde …

Foto: markyz63

Po příjezdu do Prahy jsme se vydali metrem (linky C a A) na stanici Malostranskou, a poté tramvají č. 22 ku hradu. Pravda, trošku nás zaskočil řidič tramvaje, který se svou soupravou ke hradu neodbočil, pokračoval rovně a na nejbližší zastávce se nám ženským hlasem z počítače omluvil a nechal nás dál pokračovat pěšky, ale člověk dnes musí počítat se vším. Na Pražský hrad jsme dorazili 20 minut před otevřením a překvapila nás absence jakékoliv fronty. U lepších výstav v Císařské konírně věc naprosto nevídaná. Ale o tom, že je Tizianova výstava obrovským propadákem, si už dlouho cvrlikali vrabci, a to nejen ti u Zemanů na střeše. Přitom možná stačil jen jiný název a méně bombastická reklama.

Za čím jedeme?

Výstava „Tiziano Vanitas - Básník obrazu a odstínu krásy“ byla několikrát odložena a už se pochybovalo, že se vůbec někdy uskuteční. Byla zpochybňována (možná i oprávněně) serióznost pořádající italské agentury, ale nakonec to v polovině loňského prosince skutečně propuklo, zřejmě i proto, že jedním z hlavních sponzorů nákladné a „unikátní“ výstavy je italská automobilka Maserati. A tak jsme se opět dozvěděli, že Tiziano byl renesančním umělcem celoevropského významu, který se stýkal s významnými panovníky své doby (Karel V. a Filipem II.) a jeho obrazy zdobily slavné sbírky, včetně té Rudolfa II. Byla nám přislíbena celá řada naprosto jedinečných děl tohoto umělce, speciálně sestavená jen pro českou metropoli. K tomu italští historici umění, italské velvyslanectví i italské Ministerstvo kultury.

Slogan, že PrahA se touto výstavou zařadila mezi významná centra výstavní turistiky jako jsou Řím, Paříž nebo Vídeň, už trošku varoval, i když ta prý měla být určena úplně všem, tedy široké laické veřejnosti, milovníkům umění, studentům i špičkovým odborníkům na veškeré výtvarno. Názor některých z nich pak velmi složitě a vědecky opisoval jedno francouzské slovo – merde. Nepomohlo, že Tiziano Vecellio patří k nejdůležitějším osobnostem tzv. benátské školy 16. století, že jsme zde prý vůbec poprvé mohli vidět obrazy Mladé ženy se zrcadlem (tedy alegorie Vanitas), které zapůjčila mj. Barcelona nebo další verze obrazu Apollo a Marsyas, který známe z Kroměříže. Nakonec se jednalo opravdu pouze o výstavu jednoho obrazu. Tím ovšem je veleslavná Flora z florentské Galeria degli Uffizi. Možná i jen kvůli tomuto fascinujícímu dílu stálo za to na výstavu do Císařské konírny zajít. A snad také kvůli diplomu císaře Karla V. ze 16. století, kterým byl Tizian nominován na člena Palatiny a Rytíře římského impéria, nebo Kající se Máří Magdaléně od Palma di Vecchio..Slibovaný nový pohled na umělcovu tvorbu ale nepřijde. Zřejmě už jen proto, že většina vystavovaných děl toho se samotným Tizianem asi až tak moc společného nemá.

I organizátoři výstavy „Afghánistán – zachráněné poklady buddhismu“ se rádi ohánějí slovem unikátní. Minimálně v tom, že se jedná o unikáty ze sbírek Národního muzea Afghánské islámské republiky, které jsou mimo afgánské území vystavovány vůbec poprvé. Tomu by mohl návštěvník NM klidně uvěřit, ale velice nešťastná je koncepce celé výstavy. Ta totiž chce zřejmě Afghánistán představit hlavně jako válečnou zónu, kde se nejčastěji pohybuje naše armáda. I když je pravda, že tolik hliněných či kamenných sošek, hlav a torz Buddhů (a bódhisattvú) našinec běžně asi nikde neuvidí.

Foto: markyz63

Výstava sice představuje rozmanitost afghánských dějin od nejstarších středoasijských civilizací předislámského Afghánistánu, ukáže tradici afghánského buddhismu i luxusní zlaté šperky, pozlacené stříbrné mísy nebo zlaté a stříbrné mince. Potud je vše v pořádku, protože se jedná o předměty zapůjčené z kábulského Národního muzea, které pocházejí především z 1. až 9. století a z archeologických výzkumů v lokalitě Mes Ajnak. Vytýkat by se dala snad jen podoba vitrín v první místnosti, které připomínají spíše rakve v komunistickém mauzoleu. Někdy i ve tvaru kosočtverce. Proč jsou navíc některé postavy tak nějak řecky antické nám tady ovšem nikdo neprozradí.

Hlavní problém výstavy, které „žehná Buddha v poloze lotosového květu“ spočívá v tom, že obsah vitrín – nevhodně a rušivě - doplňují předměty a fotografie ze sbírek Vojenského historického ústavu, které představují účast českých vojáků na misích v Afghánistánu. Dávné vyspělé civilizace vystřídali novověcí Barbaři. A tak zde uvidíme výbušniny odpalované mobilem, lustr z nábojnic (Karel Kryl se jistě baví), motocykl sebevražedného atentátníka nebo – ó hrůzo hrůz – plakát, zvoucí na vystoupení skupiny Kroky Františka Janečka. V té chvíli už chybí snad jen prezervativ, láhev vodky a krabička poslední záchrany.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Foto: markyz63

Praha nabízí nespočetné množství různých podniků, kde se dá najíst i napít, ale my jsme volili podnik nejlépe dostupný, tedy Restauraci na Betlémském náměstí, v těsné blízkosti Náprstkova muzea. Koneckonců autor článku sem chodíval občas na pivo již v době, kdy si plnil svou nejčestnější povinnost a kdy sem chodili i tak významní umělci, jakým byl Vladimír Padrůněk (pro neznalé se jedná o - bohužel již dávno zesnulého - baskytaristu skupin Etc, Jazz Q a dalších).

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

V návaznosti na předchozí odstavec je pořeba dodat, že po posledních špatných zkušenostech s RegioJetem tentokrát půvabné hostesky obsluhovaly skvěle (až na ty „navždy“ zapomenuté noviny pro švagrovou), takže v našem kupé proběhly – kromě debaty se spolucestujícími ze Slovácka (a že se dámy před slivovicí rozhodně neukrývaly) – také různé dortíky, výběry z hroznů a vícestupňová piva. Na to pak navázal nejen oběd na Betlémském náměstí, ale i další dortík s italským vínem v místech někdejší nádražní Fantovy kavárny.

Foto: markyz63

Jinak potěšila určitě Flóra, K tomu Máří, pár exponátů v Náprstkovi a spousta dalších aktivit i drobností, které nejsou součástí tohoto příspěvku. Nepotěšila např. absence jakýchkoliv materiálů na Tizianovi i nekoncepce a celkové vyznění obou popisovaných výstav. Na druhé straně nelze říct, že by návštěva obou výstavních prostor byla vysloveně důvodem k ronění slz jednoho povětšího plaza.

Mnohé jistě nepotěší skutečnost, že na Tizianovi platí zákaz jakéhokoliv fotografování, což je ovšem v Císařské konírny jevem poměrně běžným. V tomto případě však zlí jazykové tvrdí, že zákaz platí jen proto, aby se příliš často nevyneslo ven, jak moc je tato výstava slabá a jak málo má společného s malířem, jehož jméno nese ve svém názvu ...

Ostatní informace

Výstava „Tiziano Vanitas - Básník obrazu a odstínu krásy“ se koná v Císařské konírně Pražského hradu (na II. hradním nádvoří) v období od 15. prosince 2015 do 20. března 2016. Otevřeno je denně od 10:00 do 18:00 hodin a za vstupenku, kterou si autor článku bez problému zakoupil v šumperském Tipsportu, požadují 180,- Kč (zlevněné vstupné je za stovku).

Foto: markyz63

Výstava „Afghánistán – zachráněné poklady buddhismu“ se koná v Náprstkově muzeu (na Betlémském náměstí) v období od 5. února do 30. dubna 2016. Otevírací doba je stejná jako u předchozí výstavy, jen v pondělí tady mají zavíračku, Za vstupné se platí 100,- Kč (snížené 70,-) a platí do celého objektu, tedy i na ostatní výstavy, včetně stálé expozice. A výdajem navíc byl katalog k výstavě Říše středu, kterou zde autor článku navštívil v listopadu 2015 (69,- Kč).

Poslední aktualizace: 29.2.2016
Autor příspěvku: markyz63
Kvalita příspěvku:    
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Praha, Tizian a Afganistán aneb dvě výstavy, které se moc nepovedly</strong> mapa
mapa Praha, Tizian a Afganistán aneb dvě výstavy, které se moc nepovedly

Příspěvky v okolí Praha, Tizian a Afganistán aneb dvě výstavy, které se moc nepovedly

Kohlova, též Lví kašna se nachází na druhém nádvoří Pražského Hradu. Byla postavena v roce 1686 a byla největší hradní vodní nádrží. Voda do ní byla přiváděna z Brusnice a rybníka pod…
Staré probošství se nachází na třetím nádvoří Pražského Hradu. Kamený Biskupský palác zde byl, na místě staršího dřevěného, postaven před rokem 1060. Ve 12. století byl po požáru výrazně přestavěn. Sídlem probošta se stal v roce 1486, kdy dům získala Svatovítská kapitula. Budova pak prošla řadou přestaveb, současnou raně barokní podobu jí dal nejspíše Francesco Caratti v polovině 17. století. Ve východním průčelí však zůstaly zachovány fragmenty původní románské…
Další ze 7 zahrad Pražského Hradu,kterou můžete navštívit(přístupných je 5) je Rajská zahrada. Rajská zahrada je jednou ze tří zahrad pri jižním průčelí Pražského hradu (dalšími jsou zahrady Na Valech a Hartigovsk…
Veľká južná veža Katedrály sv. Víta, Václava a Vojtěcha Veža sa začala stavať asi r. 1396 podľa plánov Petra Pavléře. Po jeho smrti pokračovali v stavbe jeho synovia. Stavba bola prerušená v roku 1419 počas husitských bojov. Roku 1541, keď Malú stranu, Hrad a Hradčany zasiahol požiar, bola aj veža ťažko poškodená. V rokoch 1560-62 na gotické torzo architekti Bonifác Wohlmut a…
Katedrála svatého Víta je největším a nejvýznamnějším pražským chrámem. Kromě bohoslužeb se zde odehrávaly i korunovace českých králů a královen. Je místem uložení ostatků svatých zemských patronů, panovníků, šlechticů a arcibiskupů. Chrám je třetím kostelem stejného zasvěcení na témže místě. Kolem roku 925 zde kníže Václav I. založil románskou rotundu, která byla po roce 1060 přestavěna v trojlodní baziliku se dvěma …
Sídlo českých králů v Hlavním městě Praze.
Jdeme nebo jedeme na Pražský Hrad. Pěšky, tramvají, metrem - podle aktuální dopravní situace, počasí a nálady. Podívat se na relikviář sv. Maura. V Praze je v zimě hodně možností za přijatelné ceny.  Relikviář je k…
Arcibiskupský palác je postaven v těsném sousedství Pražského Hradu. Na severu je palác ohraničen Jelením příkopem a západní straně paláce vede průchodem v levé části podél paláce svažují…
Jeden ze stavebních klenotů Starého královského paláce Pražského hradu byl vybudován v rámci velkorysé přestavby paláce, která byla zahájena na pokyn krále Vladislava Jagellonského –…
Místní část
Jelení příkop pod Pražským hradem nabízí neobvyklé pohledy na Hradčany, Chrám Svatého Víta a opevnění kolem Hradu. Můžete si projít horní a dolní část, spojené tunelem, který vede pod Prašným mostem. Krásami se t…
Socha 1. československého presidenta Tomáše Garrigue Masaryka byla v jihovýchodním cípu Hradčanského náměstí odhalena u příležitosti 150. výročí jeho narození v roce 2000.3 metry vysoká a 500 kg vážící socha na kruhovém žulovém podstavci je umístěna v blízkosti východního křídla Salm…
Vážení přátelé Turistiky i turistiky,tentokrát bych Vás rád pozval na Pražský Hrad, tedy konkrétně do Zlaté uličky, která byla po opravě opět otevřena pro veřejnost.Na Pražský Hrad se dostanete tramvají č.22 do st…
Ulice Ke Hradu spojuje Nerudovu ulici s hradní rampou. Tato přístupová cesta k Pražskému hradu vznikla v 17. století po vylámání hradní rampy ke kterému došlo v roce 1663. Ve stejné době byly vybudovány R…
Kandelábr na Hradčanském náměstí je technická památka vyrobená v roce 1876. Osmiramenný litinový kandelábr z figurální výzdobou zhotovil podle návrhu architekta Aleše Linsbauera sochař Eduard Veselý. Je vysoký 8,5…
Kostel sv. Mikuláše na Malé Straně je nejvýznamnější památkou architektury pražského baroka. Věž, která sloužila zároveň jako zvonice i hláska, byla postavena později než kostel. Záměrně je věž i kopule chrámu stejně vysoká a obě jsou koncipovány tak, aby panoramaticky korespondovaly s chrámem sv. Víta na Pražském hrad…
Městská část
Praha Hradčany jsou městskou částí Prahy 1. Tato městská část Prahy se rozkládá kolem Pražského hradu a její součástí je zámecký park a zdejší zahrady. Leží na levém břehu řeky Vltavy a na ostrohu nad řekou. Na …
Ústí Mostecké ulice míří k překrásné a pro Prahu typické dominantě ? k chrámu Sv.Mikuláše s jeho zelenou kopulí. Mohutný sálový prostor kostelní lodi s bočními kaplemi, galeriemi a složitou klenbou, která je zal…
Morový Sloup Nejsvětější Trojice se nachází na Malostranském náměstí, v blízkosti chrámu svatého Mikuláše. Postavit ho nechali v roce 1715 malostranští radní, aby tak vyjádřili dík za ukončení morové epidemie, která město postihla dva roky před tím. Část plastik pak byla doplněna po hladomoru v roce 1772.
Prostor pozdější Zlaté uličky byl původně součástí opěvnění severní strany Pražského Hradu, vystavěného B. Riedem na konci 15. století. Prostor severního parkánu byl využit ke stavbě skromných obydlí, která jsou…
Městská část
Malá Strana patří k městské části Prahy 1. Tato část města se rozkládá pod Pražským Hradem na levém břehu Vltavy. Součástí Malé Strany je Petřínská rozhledna, kam můžeme vyjet pozemní…
Pražský hrad je největším klenotem hlavního města i celé České republiky. Pražský hrad je národní kulturní památkou a tradičně patří k našim nejnavštěvovanějším památkám. Pražský hrad tvoří rozsáhlý komplex paláco…
Jedna z dominant Prahy, ocelová rozhledna vysoká 60 metrů, napodobenina Eiffelovy věže z roku 1891.
Petřínská rozhledna - historie Petřínské rozhlednyPetřínská rozhledna aneb jak to celé začalo. Roku 1889 se 363 členů Klubu českých turistů vypravilo na Světovou výstavu v Paříži. Výprava se pro ně stala nezapomen…
Karlův most je nejstarší pražský most a je to jedna z našich nejvýznamějších památek.
Pozemní kolejová, vybudovaná v letech 1890-91 u příležitosti Zemské jubilejní výstavy, původní délke 396,5 m, rozchod kolejnic 1 m, původní provoz na principu vodní převahy. Doprava zastavena roku 1914, v roce 1932 prodloužena a elektrifikována, v provozu do roku 1965. Obnovena v letech 1983-85, délke 510 m, doba jízdy 3 min, použito opravené hnací soustrojí z roku 1932.
Do roku 1852 zakoupen pozemek bývalé solnice u řetězového mostu, v roce 1862 tu bylo postaveno Prozatimní divadlo pro 990 diváků (V.I.Ullmann), v roce 1868 položen základní kámen k novostavbě podle novorenesančn…
Staroměstské náměstí, nejstarší a nejvýznamnější náměstí historické Prahy, se formovalo již od 10. st. jako tržiště na křižovatce evropských obchodních cest. Bývala zde celnice (Ungelt), kde se odedávna proclívalo…
Hlavní město
Praha je hlavní a současně největší město České republiky. Leží mírně na sever od středu Čech na řece Vltavě, uvnitř Středočeského kraje, jehož je správním centrem, ale jako samostatný kraj…
Hlavní město
Praha je hlavním a největším městem České republiky. Leží na řece Vltavě, která protéká městem, v délce 30 km. Z Prahy je vzdušnou čarou přibližně stejně daleko k Jaderskému a k Baltskému moři. Praha je…
Pražská ZOO... Pražská ZOO patří mezi nejlepší a nejvybavenější Zoologické zahrady v České republice. A není ani divu. V ZOO najdeme například koně převalského, adaxy, zubry a mnohé další. ZOO je velmi vhodná na Krásně strá…
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace