Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Ostrov
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Ostrov nad Ohří

Tipy na výlet Rodina s dětmi Vycházka - půldenní Celodenní výlet Za kulturou Do přírody

Kam a jak jedeme?

Rozhodli jsme se vyrazit na výlet do oblasti Podkrušnohoří, dá se říct do oblasti mezi Krušnými a Doupovskými horami. Hlavní cíl cesty bylo nově opravené historické jádro Ostrova a o kousek dál stále opravovaný Horní Hrad. A proto jsme zvolili jako dopravní prostředek auto.

Město Ostrov leží na úpatí Krušných hor v karlovarském kraji mezi dvěma západočeskými lázeňskými městy - Karlovými Vary a Jáchymovem. Město je známé také jako Ostrov nad Ohří - tak se jmenuje železniční stanice.

Historické jádro bylo vyhlášeno v roce 1992 městskou památkovou zónou. Naleznete zde románskou architekturu, gotiku i renesanci. Mezi historické památky města patří – areál zámku se zámeckým parkem, areál bývalého kláštera známý jako Posvátný okrsek, Stará radnice, Staré náměstí s měšťanskými domy, Malé náměstí s farním kostelem sv. Mikuláše, kostel sv. Jakuba. Většina těchto památek je poměrně nedavno opravena.

Za čím jedeme?

Středověké osídlení Ostrova se vztahuje k počátkům 13. století. Z té doby je hřbitovní kostel sv. Jakuba. Kolem něj byla postavena v té době postavena malá osada.

Městem tuto osadu poprvé nazval Jan Lucemburský ve svém privilegiu z roku 1331. To už stál na druhém břehu Bystřice kostel sv. Archanděla Michaela. Tam vznikalo středověké město. Dosud řada domů má původní středověké klenuté sklepy.

V 15. století patřilo město hraběcímu rodu Šliků, který zbohatl z těžby stříbra v nedalekém Jáchymově. R. 1518 je na Klaudiánově mapě poprvé uveden název města Wostrow. Po bitvě na Bílé hoře připadlo panství vévodovi Sasko-Lauenburskému, ten přestavěl Šlikovský zámek a založil zámecký park. Založil piaristický klášter s latinským gymnáziem. Vévodův syn pokračoval v budování parku.

V 19.století patřil Ostrov jedné z větví Habsburků. V této době dostalo město dnešní podobu, vznikly četné měšťanské domy, Stará radnice. Budovala se železnice.

Kostel sv. Jakuba je nejstarší stavební památka města. Kostel se nachází v blízkosti zámeckého parku – na druhé straně než je klášter. Je uzavřen, nezdá se, že by se tam sloužily ani mše. Škvírkou ve dveřích byla vidět pouze kazatelna. Bohužel nic víc se nepodařilo zahlédnout. Je to románská stavba z let 1224-1226.

Kostel sv. Archanděla Michaela, dříve farní Kostel sv. Mikuláše najdete na Malém náměstí. Pochází z poslední čtvrtiny 13. století. Po požáru v letech 1567-1572 byl kostel přestaven do dnešní pozdně gotické podoby a zasvěcen svatému Archandělu Michaelovi. Podařilo se nám dostat se do kostela v době mše. Kostel je fakt nádherný – rozhodně z venku se to nezdá. V době mše se na varhany skutečně hrálo. Byl to fantastický zážitek. Jen jsem se bohužel nedočetla, na kolik jsou varhany původní. Zato jsem zjistila, že byly dílem plzeňského varhanáře Jana Leopolda a plzeňského sochaře Karla Legáta
Na Starém náměstí – v nejstarší části města je radnice, jejíž jádro pochází pravděpodobně z 2. poloviny 14. století. Jsou zde měšťanské domy s gotickými sklepy a renesančními klenbami původně volného podloubí. Většina domů byly po požáru novogoticky přestavěny.
K zámku jsme se dostali ze Starého náměstí jižním směrem. Renesanční zámek nechal vybudovat na přelomu 15. a 16. století Kašpar Šlik na místě ještě staršího sídla. Zámek byl několikrát přestavěn, upravován. Na výstavbě zámku se podíleli významní stavitelé, mimo jiné i Kryštof Dientzenhofer. Klasicistní podobu dostal zámek v r. 1795. Roku 1918 byl zámek zestátněn. Byl využíván jako škola, poštovní úřad, lesní správa, sídlil zde útvar československé armády, vojenské skladiště. Později zde byla zřízena Střední průmyslová škola, která je zde dosud. Ale během následujících let má být i zámek zrekonstruován stejně jako řada ostatních památek. Musím říct, že to skutečně potřebuje. Stojí tady jak chudý příbuzný.

Bádenský zámek zvaný Palác princů je vlastně „nejnovější“ historická část města z let 1693-1696. V současné době probíhá mohutná rekonstrukce a pod lešením je již vidět, jak se stavba probouzí opět k životu.

Zámecký park vlastně propojuje všechny historické objekty – zámek, klášter a dá se říct i hřbitovní kostel. Byly zde renesanční i raně barokní prvky italských zahrad – vodotrysky, vodních plochy, altánky a bohatá sochařská výzdoba. Bohužel právě říčka Bystřička ve dnech 3.-5. srpna 1661 zámeckou zahradu zatopila. Přestavba parku probíhala již v barokním stylu po vzoru francouzských zahrad - oranžerie, terasy, kaskády, zahradní divadlo, bludiště, kuželník, drobné altánky, sochy apod. Další úpravy se ale nekonaly a zahrada pustla. Od devadesátých let 20. století probíhaly rozsáhlé úpravy, v letech 2006-2007 byla celková obnova zahrady dokončena a působí velice příjemným dojmem. Stačí se posadit, odpočívat, všude je úžasný klid. Park se na noc uzavírá, takže věřím, že vandalové ho nezničí.

Most u Letohrádku se sochou sv. Jana Nepomuckého vás dovede od zámku přímo do středu parku.

Drobná klasicistní Kaple sv. Jana Nepomuckého z r. 1827 stojí mezi mostem a hlavní bránou zámku. V současné době je také v rekonstrukci. Bude to hezké, až to bude vše hotové. Když jsme šli okolo ní, ani jsme netušili, že se nějak jmenuje.

Uprostřed severní části parku stojí barokní letohrádek. Nechal ho postavit v letech 1673-1679 vévoda Sasko-Lauenburský. Je majetkem státu a je v něm umístěna Galerie umění. Stojí vlastně uprostřed cest, které park protínají, takže je zdaleka vidět. V době naší návštěvy se na komíně uhnízdili čápi. Bylo tedy opravdu příjemné se na chvilku posadit a pozorovat je.

Celý klášterní areál prošel nedávnou rekonstrukcí a skládá se z Piaristického kláštera, kostela Zvěstování Panny Marie, Pohřební kaple, kaple sv. Floriána, Einsiedelnská kaple, menší kaple Bolestné Panny Marie, glorietu (altánek) a groty (umělá jeskyně). Byl dříve známý jako Posvátný okrsek. Bohužel pak se vlastníky stala armáda, která již tak chátrající stavby téměř zcela zničila. Areál opustila r. 2000. Rekonstrukci mnozí návštěvníci, kteří znají dřívější stav, přirovnávají k zázraku. Nikdo z nich netušil, že je ještě možno areál zachránit. Součástí Klášterního Areálu je nyní také nově vystavěné Ekocentrum s více než dvěma stovkami zvířat.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Akce byla jednodenní, takže nocleh jsme nehledali, ale určitě se v Ostrově něco najde - ale spíš ve městě než v historickém centru.

A kde jsme se najedli? Ze Starého náměstí k zámku - ve Šlikově ulici jsme si všimli po levé straně menší restaurace. Tam jsme si zašli na oběd. Ceny byly rozumné, ale musím přiznat, že to žádný zázrak nebyl. Příště bych vyzkoušela hospůdku U doktora, která je v Dlouhé ulici. Mělo by se tam projít ze Starého náměstí okolo radnice. Jenže o té jsme prve neměli tušení.

A na Starém náměstí již v neděli dopoledne byla otevřena cukrárna.

Ale pokud byste se chtěli v oblasti Krušných hor déle zdržet, mohu doporučit ubytování v Nových Hamrech, kam dojete i vlakem přes Nejdek. Tam je taky krásně.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Celý historický Ostrov je nádherně opraven nebo se stále ještě opravuje. Takže až to bude úplně vše, tak to bude skutečná nádhera. Zatím je opraven klášter a zámecká zahrada a člověk jen žasne, co je možno dokázat.

Jen mi bylo líto, že jsme tam byli v neděli dopoledne uprostřed prázdnin a že tam bylo strašně málo lidí, jako kdyby netušili, co tam mají ukryto za nádheru. A asi i proto tam bylo poměrně málo možností pro občerstvení. Ale je možné, že jsme se možná koukali na zcela jiné hodnoty.

Ale musím přiznat, že ani my netušili, že je celý Klášterní Areál už zpřístupněn. Původně jsme měli v úmyslu si to vše jen prohlédnout, když jsme viděli otevřené iformační centrum, samozřejmě jsme se zvědavě šli podívat. A pak už to bylo jasné. Prohlédli jsme si vše, co bylo otevřené, naštěstí ani v kostele nebyla žádná akce. Takže mohu jen doporučit. Čas tam ztrávený za to stojí.

Ostatní informace

Informační středisko kláštera:

Otevírací doba: úterý – neděle: 9.30-12.30 hod. a 13.00-18.00 hod.

Je možno si prohlédnout:

* pouze kostel s tištěným průvodcem (jednotné vstupné 20,- Kč)

* celý Klášterní Areál i s výkladem (dospělí 50,- Kč, děti od 6 do 15 let 20,- Kč, důchodci 40,- Kč).

Děti do 6 let mají všude vstup zdarma.

Dále je vstupné pro skupiny od 20 osob:

* s výkladem v češtině 30,- Kč/osobu

* s výkladem v němčině nebo ruštině 50,- Kč/osobu.

Za poplatek 10,- Kč můžete všude fotit.

V době konání koncertů, generálních zkoušek a předem objednaných akcí (svatby apod.) je prohlídka možná pouze v kaplích za snížené vstupné 40 Kč. Kostel je v té době uzavřený.

Poslední aktualizace: 10.02.2014
Autor příspěvku: jircak
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Ostrov nad Ohří - Služby, informace
Ostrov nad Ohří na mapě
Přidat oblast mezi oblíbené
Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:

Příspěvky v okolí Ostrov nad Ohří

V centru historické části města Ostrov stojí před průčelím kostela sv. Michaela Archanděla na Malém náměstí sloup se sousoším Nejsvětější Trojice. Sousoší je datováno rokem 1861, ovšem autor zůstal neznámý. V roce 2010 zdařile proběhly restaurátorské práce, a tak dnes můžeme sloup se sousoším vidět tak, jak tomu bylo před rokem 1958, kdy už z dřívější doby nalomená horní část…
Na severním konci Starého náměstí v centru historické části města Ostrov stojí barokní sloup se sochou Panny Marie s Ježíškem. Jde o práci neznámého autora přičemž Mariánský morový sloup nechali postavit ostrovští měšťané v roce 1685. Dílo bylo postaveno k vyjádření díků za ochranu před morem a ke cti císaře Leopolda I. a vévody Julia Františka Sasko Lauenburského. Dnes na…
Vážení přátelé turistiky i Turistiky, tentokrát Vás pozvu na procházku Zámeckým parkem Ostrov nad Ohří.K zámku se dostanete po červené nebo zelené turistické značce od vlakového nádraží  Ostrov nad Ohří. &nbs…
Průmyslové město na úpatí Krušných Hor, severně od Karlových Varů. Barokní zámek s hodnotnou výzdobou je obklopen rozlehlým parkem, kdysi nejproslulejším v Čechách.
Původní gotický farní kostel, který byl zasvěcený sv. Mikuláši je v historických spisech zmíněn už v roce 1384. Tento kostel však vyhořel v roce 1567 a na jeho základech byl vystavěn a roku 1572 dokončen kostel no…
Původně gotický objekt, pravděpodobný vznik budovy ve druhé polovině 14. století. Po požáru v r. 1567 objekt renesančně přestavěn, po r. 1795 upraven v klasicistním duchu. Po požáru v r. 1866 úpravy novogotické. Dodatečně vznikla hranolová věž s hodinami, znakem města a třemi reliéfy. Poslední obnova radnice byla provedena v letech 1994 - 1997.Na Staré radnici najdete infocentrum, obřadní síň a půdu, kde se kon…
Jedná se o komplex několika budov zvaných Šlikovský zámek, Lauenburský zámek, Palác princů (též Bílý dvůr) a letohrádek. Jižně a zejména západně od zámku se rozprostírá kdysi proslulý park. http://www.castles.cz/zamek-ostrov-nad-ohri/
Zámek
Rozlehlý zámecký areál se nachází ve městě Ostrov na Karlovarsku. Zámecký areál tvoří zámek s Bílou bránou z roku 1690 a Bílým dvorem z let 1693 ? 1696, dále Šlikovský zámek, ze kterého se dodnes dochovaly pouze…
Klášter v Ostrově, známý také jako Posvátný okrsek Ostrov, vznikl v 17. století a je výjimečný svou barokní architekturou. Vedle původní pohřební kaple vyrostl klášterní kostel a později také piaristické gymnázium s dalšími kaplemi.
Klášterní areál byl vybudován ve druhé polovině 17. století tehdejšími držiteli ostrovského panství, vévodové Sasko-Lauenburští, na odlehlém místě za zámeckou…
Ostrovský zámek má za sebou bohatou historii .15 století byl ve vlastnictví Schliků, ale postupně zámek prošel stavebními úpravami podle toho, jak se měnily…
Klášter v Ostrově, známý také jako Posvátný okrsek Ostrov, vznikl v 17. století a je výjimečný svou barokní architekturou. Vedle původní pohřební kaple vyrostl klášterní…
                                        Ostrovský…
Barokní Socha sv. Jana Nepomuckého z roku 1807 od sochaře Johanna Wildta z Lokte původně stála v jihozápadní části města před Jánským mostem přes Bystřici u piaristického kláštera. Po silné vichřici v roce 1958, k…
Každého návštěvníka Zámecké zahrady v Ostrově na první pohled zaujme mohutné kamenné zdobení a monumentální vstup do zámeckého parku z ulice Jáchymovské. Tato jedinečná kamenická práce je datována do roku 1690 a p…
Na boční zdi zámku v Ostrově při Pohledu z ulice Jáchymovská je umístěna nenápadná pamětní deska. Deska z černého mramoru sem byla instalována roku 1962 a slavnostně odhalena 13. května téhož roku. Pamětní deska byla odhalena na paměť obětí umučených fašisty ve zdejším koncentračním táboře během druhé světové války.
Ostrov nad Ohří (SORELA) Město Ostrov leží v Karlovarském kraji na úpatí Krušných hor a žije zde přes 17 tisíc obyvatel. Nejstarší dochovanou stavební památkou je kostel sv. Jakuba Staršího. Tato pozdně románská …
Původně slovanskou osadu založil spolu s klášterem Slávek z Oseka v bažinaté roviněnad potokem Bystřicí kolem roku 1200. Z německého názvu Schackenwerth pochází současný český název Ostrov, který se poprvé objevuje r. 1562. Trhová osada na obchodní cestě z Chobu patřila r. 1337 mezi královská města. Kašparu Šlikovi byl Ostrov zastaven r. 1434 a zdejší stříbrné doly koncem 15.…
Tipy na výlet
Vážení přátelé turistiky i Turistiky, tentokrát Vás pozvu na procházku za Kulturní památkou vysokého historického významu. Jmenuje se Rudá věž smrti a nachází se u Vykmanova nedaleko Ostrova nad Ohří. Cestu započnete na nádraží Ostrov nad Ohří, kam jezdí vlak třeba z Karlových Varů.Pokud chcete jet autobusem, tak staví přímo před vchodem do areálu , kde se věž nachází. Stanice…
Skalnatý ostroh - Popovský Špičák - nabízí krásnou vyhlídku na Krušné a Doupovské hory, města Ostrov a Karlovy Vary. Nachází se v blízkosti zaniklé obce Pfaffengrün. Z té se zachovaly pouze základy budov a čtyři …
Jáchymov leží v Západních Čechách, severně od Karlových Varů. Město Jáchymov najdeme v oblasti Krušných Hor, v údolí pod horou Klínovec ( 1244 m.n.m.). Jáchymov je známé lázeňské město a vyhledávané středisko zi…
Hrad vyrostl na skalnaté ostrožně nad soutokem dvou potoků v údolí, které se výrazně svažuje z masivu Klínovce k řece Ohři. "Z údolí vine se cesta až ku bráně, která s vedlejším stavením teprve v 19. století zal…
Karlovy Vary leží v Západních Čechách. Karlovy Vary jsou světově známé a vyhledávané lázeňské město. Ve městě se každoročně pořádá Mezinárodní filmový festival. Karlovy Vary se rozkládají u soutoku řek Ohře a Tepl…
Klínovec je nejvyšším vrcholem Krušných hor, a tyčí se nedaleko hraničního přechodu Boží dar a lázní Jáchymov. Z vrcholu lze za zvlášť dobré viditelnosti zahlédnout dokonce Sněžku , šumavský Javor, Říp či pražs…
Pramen vyvěrá v podobě gejzíru tryskajícího až do 12-ti metrů (po regulaci tlaku) ve Vřídelní kolonádě. Část zdroje je ochlazována a pro pitné kůry teče z pramenních váz ve třech teplotách 72°C, 50°C a 30°C. Teplota pramene je 73,4°C a průtok 2000 l/min. Voda z pramene obsahuje 400mg/l CO2. Kromě Vřídelní kolonády je minerální voda rozváděna i do léčeben,…
Největší české lázně na soutoku Ohře a Teplé.
10.1km
více »
Městečko
Boží Dar leží v Západních Čechách, severním směrem od Karlových Varů v těsné blízkosti státní hranice s Německem. Boží dar je nejvýše položené městečko ve Střední Evropě, jeho nadmořská výška je 1028 metrů. Měst…
11.7km
více »
Skalní útvar
Svatošsaké Skály se nacházejí na levém břehu řeky v blízkosti Karlových Varů, u obce Doubí. Dostanete se k nim buď z Doubí směrem k areálu Pionýrská nebo z Lokte po proudu řeky. Jedná se …
15.6km
více »
Hrad
Gotický hrad Loket se vypíná na skále nad řekou Ohří. Pod hradem leží malé Město Loket. Hrad se nachází v Karlovarském kraji. Turisté mohou hrad navštívit po celý rok. Nejstarší částí dne…
18.7km
více »
Mariánské Lázně najdeme v Západních Čechách, jižním směrem od Karlových Varů. Město se rozkládá u jižního okraje Slavkovského lesa. Mariánské Lázně jsou naše…
42.4km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace