Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Ostrava
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky

Ostrava má 100 nej …

Tipy na výlet Rodina s dětmi Vycházka - půldenní Celodenní výlet Za kulturou

Fotografie (25)  • Foto: markyz63

Kam a jak jedeme?

Foto: markyz63

Hned na úvod je potřeba upozornit, že tento tip na výlet nemá nic společného ani s jedním starým vtipem na téma, kdy má žena sto bodů, ani se nejedná o žebříček nejkrásnějších a největších ostravských šachetních věží. Dokonce nejde ani o sportovní statistiky – i když jeden sportovní výraz by se zde použít dal: Lucky Losers, tedy šťastní poražení. V tomto případě jde totiž o stovku nejzajímavějších a nejlepších děl ze sbírek ostravské Galerie výtvarného umění, vystavovanou ve zdejším Domu umění pod názvem „100 děl z Galerie výtvarného umění v Ostravě“. Přesněji řečeno o díla, která jinak „není kde vystavit“, a proto se jen tak „zbytečně válí“ v muzejním depozitáři, kde se nachází přibližně dvacet tisíc podobně „postižených“. A hned na úvod si můžeme prozradit, že tato výstava vznikla k 90. narozeninám galerie, zahrnuje díla z období 15. až 20. století a že autor tohoto článku se do Ostravy dopravil – v doprovodu několika rodinných příslušnic - (zapůjčeným) autem.

Za čím jedeme?

Foto: markyz63

Ostrava je - coby krajské město - pochopitelně dobře dosažitelná také hromadnými dopravními prostředky, tedy vlaky i autobusy, a Dům umění je umístěn v centru města, kam směřují mnohé linky MHD. A i když se jedná o umělecká díla z depozitářů, nejde o žádná „béčka“. Výstava je to opravdu hodnotná a když nahlédneme do unikátní publikace „Sto děl z Galerie výtvarného umění v Ostravě“, která vyšla při příležitosti výstavy jako katalog, zjistíme, že máme tu čest s opravdovými mistry. Naše umělce, např. Jana Zrzavého, Mikuláše Medka, Mikoláše Alše, Josefa Čapka, Františka Kupku, Josefa Váchala, Václava Tikala, Bohumila Kubištu, Emila Fillu nebo Toyen, doplňují některá díla zahraniční. Mezi nimi vyniká Klimtova Judita, Adonis italského barokního malíře Domenico Fettiho, Svatá rodina Benátčana Marco Bella nebo Job Hanse von Aaachena. Všechny příznivce gotiky jistě potěší, že nejstarším dílem je zde malba Mistra Královéhradeckého Panna Marie, sv. Barbora a sv. Kateřina z roku 1490. Pro fanoušky „lokálních“ umělců je lehce překvapivé, že z členů undergroundové umělecké skupiny Přirození je zastoupen – alespoň v publikaci k výstavě, která se ovšem od výstavy samotné mírně liší - pouze Zdeněk Janošec Benda a nikoliv Daniel Balabán. Ostravu zastupuje také např. Eduard Ovčáček. A jak je zřejmé, celkově převládá expresionismus, kubismus nebo surrealismus.

Zajímavá je i samotná cihelná budova Domu umění, která by se měla časem rozrůst o přístavbu arch. Josefa Pleskota zvanou Bílý stín. Současné výstavní prostory jsou totiž naprosto nedostačující, stejně jako veškeré další zázemí pro zaměstnance i návštěvníky. Říká se dokonce, že prostory pro stálou výstavu mimořádně bohatých sbírek ve stávající galerii prakticky nejsou. Je sice otázkou, kdy (pokud vůbec) bude dostavba Bílého stínu zahájena, ale nová galerie by se následně měla stát nejatraktivnějším muzeem umění v České republice. Už jen za tuto pozoruhodnou výstavu, která bude jistě patřit k tomu nejlepšímu, co bude možné u nás v roce 2016 vidět, by si to Dům umění Ostrava zasloužil.

Foto: markyz63

K samotnému Domu umění jen několik slov. Jeho jednoposchoďová puristická budova byla slavnostně otevřena v květnu roku 1926 a podobu jí určili pražští architekti František Fiala a Vladimír Wallenfels, žáci věhlasného dua Kotěra – Gočár. Unikátem v dobové architektuře je díky lucernovému osvětlení velkých sálů, které umožňuje ideální přístup denního světla k jednotlivým exponátům. Pokud by zde jednou vznikla patřičná stálá expozice, mohli bychom se těšit např. na sbírky italského a nizozemského umění z let 1500 až 1800, středoevropské malířství 19. a 20. století, po pražské NG nejvýznamnější sbírku ruského malířství u nás a hlavně na jména jako Dürer, Cranach, Hollar, Rembrandt nebo Goya.

Výstava „100 děl z Galerie výtvarného umění v Ostravě“ představuje vysoce reprezentativní vzorek z kolekce českého i evropského – a zejména moderního – umění a jejím úkolem je mj. upozornit na pestrost a uměleckou kvalitu galerijních sbírek, a to v oblasti sochařství i malířství. Můžeme konstatovat, že tento plán byl určitě splněn … a jak bývá na Ostravsku zvykem, také vysoce překročen. Ale vážně … ta výstava je – přes obtížnost a jistě i názorovou nejednotu při výběru vystavovaných děl - prostě skvělá.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Stravování jsme tentokrát museli z časových důvodů dosti „odfláknout“. Metropole Moravskoslezského kraje je však městem dostatečně velkým na to, aby zde trávící trakty jeho návštěvníků nijak nestrádaly. Množství možností se naskytne i cestou a je jedno, jestli jedeme po dálnici, přes Skřítek nebo přes Šternberk.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Očekávali jsme velmi zajímavou výstavu a ta naše očekávání ještě mnohonásobně předčila. Bonusem k popisované akci jsou dvě další menší krátkodobé výstavy. Ta první se jmenuje Iain Patterson / Out West, představuje práce edinburgského umělce a pedagoga a potrvá od 22. ledna do 20. března. Ta druhá má stejné trvání jako hlavní výstava a jmenuje se Eduard Ovčáček / Grafika je dar II. Dalšími bonusy jsou příjemní zaměstnanci, uměnímilovní návštěvníci a možnost (samozřejmě bez blesku) všude a všechno fotografovat.

Ostatní informace

Ostravský Dům umění se nachází na adrese Jurečkova 1750/9. Doba trvání výstavy je od 20. ledna do 20. března 2016. Komentované prohlídky bez nutné rezervace zde probíhají každou středu v 16,30 hodin. Otevírací doba je každodenně, kromě pondělí, od10,00 do 18,00 hod. Vstupné přijde na 50,- Kč, přičemž děti, studenti, důchodci a - nevím proč i dnes – vojáci mají poloviční slevu. V neděli je vstup volný, takže zde bývá nejvíce lidí. Nutné výdaje tvořily náklady na dopravu a vstupné, ty vedlejší několik pohlednic (po 5,- Kč) a publikace k výstavě, která přišla na 160,- Kč.

Poslední aktualizace: 27.02.2016
Autor příspěvku: markyz63
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Ostrava má 100 nej … - Služby, informace
Ostrava má 100 nej … na mapě
Přidat oblast mezi oblíbené
Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:

Příspěvky v okolí Ostrava má 100 nej …

Ostrava má mnoho zajímavých  budov, jednou z nich je Krausova vila v centru Ostravy, respektive v její části Moravská Ostrava na Nádražní ulici, pod názvem Prosperita Palac…
Neoklasicitní budova se sloupořadím, zdobená sochami.
Dům z 20. letech 20. století Boční vchod zdobí sochy horníků a hutníků. V budově byla dvoupatrová kavárna, dva bary, kinosál..., a dnes? Jedna mexická Restaurace, kino už dávno nefunguje....
Informace o Ostravě zdarmaInformační centrum Vám poskytne informace o společenských, kulturních a sportovních akcích v městě. Dále máte možnost zajistit si ubytování čí stravování. V rámci centra si můžete zakoupit vstupenky na akce v Ostravě a okolí. Mapy, publikace a různí průvodci…
Nádražní ulice byla kdysi nejdůležitější městskou tepnou, podél které si své domy stavěli od konce 19. století ti nejzámožnější obyvatelé. Celou řadu historizujících fasád můžeme vidět okolo Zastávky tramvají Stodolní, mezi ulicí Čs. legií a Českobratrskou.
Tento monumentální neorenesanční chrám najdete na náměstí Msgre. Šrámka v centru moravské části moravsko-slezské metropole, tedy Ostravy. Katedrála Božského Spasitele byla…
Halda Ema - ostravská sopka  315 m. n m.   Třetí nejvyšší místo Ostravy  Nejtajemnější místo Ostravy  Výstup na vlastní nebezpečí   Jediný památkově chráněný odval  &n…
Prostor v okolí Stodolní ulice je novým fenoménem pro Ostravu. Ještě před patnácti lety byla Stodolní ulice nositelem všech negativních znaků života průmyslové metropole. V posledním marketingovém průzkumu mezi Os…
Důl, štola, šachta
Asi nejzajímavěji ostravskou upravenou trubkou odvádějící z podzemí metan je ta, stojící na místě bývalé jámy Antonín na Smetanově, dříve Antonínově náměstí poblíž Divadla Antonína Dvořáka, bývalého obchodního dom…
Od posledního uvedení tohoto místa uběhlo sedm let a došlo ke drobným změnám. Dnes se jedná o nástupní místo na Okružní trasu A. Podroužka, vedoucí přes zajímavá místa Slezské Ostravy až na Ostravskou sopku, hal…
MINIUNI - svět miniatur Ostrava, je zajímavým místem pro výlet s dětmi.Jde o venkovní areál.Nachází se na výstavišti Černá louka za divadlem Antonína Dvořáka. Na cca 1.5 ha plochy můžete shlédnout více než 30 mode…
Historickým středem města Ostravy (a ve středověku snad skoro celým městem) je Masarykovo náměstí (dříve Ringplatz, Hlavní náměstí, Masarykovo náměstí, Hlavní náměstí, Masarykovo náměstí, Náměstí Lidových milicí a nyní opět Masarykovo náměstí).Najdeme tu zajímavé domy domy, ty nejvýstavnější mají historizující, secesní či pseudobarokní prvky. Po opravách postupně rozkvétají. …
Je sobota,venku nestálé počasí, jedeme tedy spíš do města za kulturou, než do přírody. Vybrali jsme si Ostrav…
Svět modelů významných evropských měst s funkčním systémem železniční tratě s vláčky, letištěm a vodními cestami s parníkem.
Husův sad, areál jednoho z nejstarších ostravských hřbitovů (založeného v 17. století a zrušeného v 90.letech 19.století), je dnes jedním z mnoha ostravských parků (ne nadarmo se Ostravě říká Město v zeleni). Krom…
Ostrava má dvě radnice. Starou a novou. Stará radnice se nachází na Masarykovém náměstí. V současné době je zde umístěno Ostravské muzeum. V Nové radnici na Prokešově náměstí je umístěn Magistrát města Ostravy, sídlí zde primátor. Zajímavá je na Nové radnici věž, která skýtá hezkou vyhlídku na město a okolí. V boční pravé části Nové radnice je umístěna Státní vědecká…
Součástí hornického muzea Landek v Ostravě, které vzniklo v roce 1993 je i expozice báňské záchranné služby. Ve sklepních prostorech, v přízemí i v podkroví správní budovy v sousedství šachty se nachází expozice věnovaná historii i současnosti báňské záchranné služby, jako nedílné součásti těžební činnosti. Při vstupu do objektu muzea záchranné služby zaujme pietní připomínka obětí důlních neštěstí v Ostravsko-kar…
Nejstarší ostravský most, a pravděpodobně i nejznámější, je most Miloše Sýkory. Stojí na místě zříceného Říšského mostu, který prý na konci 19. století spadl pod stejným krokem pochodující vojenskou jednotkou. J…
Nová radnice je nejznámější stavbou Ostravy, největším radničním komplexem v ČR. Mohutná dvoukřídlá budova s centrální částí a vyhlídkovou věží se stavěla v letech 1925 až 1930. Věž je vysoká 86 m, vyhlídková terasa, která je přístupná veřejnosti je ve výšce 73 m, věžní hodiny váží více než půl tuny a ciferník má průměr 350 cm, délka ručiček 175 cm,…
Ostravská Nová radnice s vyhlídkovou věží je jednou z hlavních dominant města. Terasa se nachází ve výšce 73 metrů a je z ní krásný výhled jak na město, tak do okolí. Rozhlédnout se můžete po panoramatu Moravskoslezských …
Metropole severní Moravy, průmyslové hornické a hutní město s řadou památek, především technického charakteru.
Gotický strážní hrad, přestavovaný renesančně, v důsledku poddolování poklesl o 11 metrů a byl opuštěn. Dnes rekonstruován.
Město
Ostrava, třetí největší město České republiky, je s počtem obyvatel přibližně 311 tisíc srdcem Moravskoslezského kraje. Leží nedaleko slovenských a polských hranic na březích řeky Ostravice…
ZOO ve Slezské Ostrave, čtvrť Hladnov.
Areál zoologické zahrady Ostrava se rozkládá mezi městkými částmi Ostravy a to Slezkou Ostravou a Michálkovicemi. V roce 1956 byla zahájena stavba zoologické zahrady a jako první byly vybudovány komunikace a med…
Ostrava dostala jméno podle řeky Ostravice, která město rozděluje na moravskou a slezskou část. První osídlení tohoto území je už z starší doby kamenné. Na vrchu Landek měli svá tábořiště lovci mamutů.K nejstarším…
Hornické muzeum v ostravském Landek Parku nabízí od dnešního dne návštěvníkům další nevšední atrakci, která zaujme především děti. Před historickou budovou Dolu Anselm se mohou povozit v důlním vláčku,…
Štramberk leží na Severní Moravě, jižním směrem od Ostravy. Městečko se rozkládá pod vrcholky Moravskoslezských Beskyd a na pravém břehu říčky Sedlnice. U jihozápadního okraje města je na…
29.3km
více »
"Lysá hora je nejvyšší hora Moravskoslezských Beskyd (1323 m n. m.). Z jejího vrcholu, který není zcela zalesněný, se rozbíhají 4 velké rozsochy, jež se rozvětvují v další menší podruž…
34.2km
více »
Vrchol Radhošť (1129 m n.m.) se nachází 4 km od horského sedla Pustevny. Vrchol Radhoště je holý a můžeme z něj spatřit jeden z nejkrásnějších pohledů na beskydské panoráma, Vsetínské vrchy, Javorníky, Malo…
38.4km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace