Lipová-lázně
Cestování a výlety
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Lipová-lázně
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Rady a tipy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Obří skály – mírně větrné

Tipy na výlet Rodina s dětmi Romantika Pro zdatnější Celodenní výlet Do přírody Na hory

Podzimní Ramzová
Podzimní Ramzová  •  Fotografie (57)  • Foto: Bobkart

Kam a jak jedeme?

Když jsem absolvoval zmíněnou výpravu, posloužil k Dopravě vlakový dopravní prostředek. Důvod byl jednoduchý, něco ušetřit ve vzdálenosti, další část totiž byla absolvována na kole a pak už vše ostatní na tomto prostředku. Nicméně hlavním cílem jsou skalní útvary nad Ramzovským sedlem a tam převážná část výletníků nejraději míří pěšky.

Za čím jedeme?

Foto: Bobkart

Když v 80. létech minulého století v okolí Ramzové probíhala těžba, většina výletníků či turistů byla překvapena, co že nejdřív dřevorubci a vzápětí vichřice odkryli v západním svahu Šeráku. Obří skály, jak se útvary nazývají byly dlouho skryty ve vzrostlém lese, takže kromě pár zasvěcenců o nich široké masy příliš nevěděly. Na rozdíl od takových Petrových kamenů nebo Vozky je totiž absolutní výška skal něco přes 1000 m n.m. (1082), tudíž jsou ukryty pod horní hranicí lesa.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Protože samotným východištěm k Obřím skalám je osada Ramzová ve stejnojmenném horském sedle, je výběr z občerstvoven v horském středisku nepřeberný, vzhledem k blízkosti výchozího bodu se nabízí restaurant Kaťuša, nebo bufet, spíše restaurace, u dolní stanice lanovky na Šerák.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Přístupové trasy od Ramzové jsou v podstatě dvě, obě jsou značené zelenou barvou. Jednou z nich je pěší trasa kolem Vražedného potoka, jde o poměrně náročnější výstup, z Ramzové se totiž musí sestoupit o pár výškových metrů a následuje poměrně strmý výstup podle zmíněného vodního toku. Nicméně za vytrpěné úsilí může být turista pohledy na krásnou horskou bystřinu. A co že se za drsným názvem skrývá? Za 30tileté války se v okolních lesích ukrývali obyvatelé před Švédy, někteří měli ale smůlu, žoldnéři úkryty objevili a co následovalo se dá domyslet.

Malou vzpomínku na Vražedný potok ovšem i ze zimního období, ondy nám nějaký kamarád poradil, že by na běžkách mohl být výstup na Šerák tímto směrem zajímavý. Zajímavý byl, ovšem při vzpomínce na onoho „přítele“ nás přepadávaly vražedné choutky.

Tentokrát ale mířím poněkud jinou trasou, jak už jsem poznamenal, vlak mě vezl na Ramzovou s kolem (znalec ví že to nemohlo být letos). Jednoho značně pokročilého podzimního dne se totiž počasí natolik zaskvělo, že přineslo velmi teplý a slunečný den.

Z Ramzové kolem lanovky vede pod Obřáky zelená cykloznačka 6208, a protože to je asfaltka, je k přiblížení velmi příjemná. Musí se ovšem rovněž překonat nějaké výškové metry, není to ale taková pálka jako přes Vražedný potok. Asi po třech kilometrech se cyklotrasa setká se zelenou pěší, k tomu sem přichází i modrá pěší značka od Horní Lipové a jejich souběh pak využijeme k výstupu ke skalám.

U křižovatky je k radosti turistů srubový přístřešek a ten se hodí i ke schování bicyklu. Nahoru pak po vlastních.

Apartmány
Apartmány  •  Foto: Bobkart

Obří skály jsou mohutnou skalní hradbou, ani ne tak do výšky (proto v lese nebývaly vidět), zejména ale do délky. Jednotlivé skály se táhnou v severozápadním úbočí Šeráku v délce více než 1,5 km, vlastně tvoří jakousi páteř samotné hory, která je prvním výrazným vrcholem Jesenického hřebene, zde přesněji Keprnické klenby. Od zmíněného rozcestí je k vrcholové části skal asi kilometr poměrně svižným výstupem. Geologicky jsou skály tvořené celkem běžným staurolitickým svorem, tedy hmotou, které můžeme v této části Jeseníku vidět více než dost. Čím jsou ale skály zajímavé, je ale zejména jejich geomorfologie. V nejvyšších místech skalního pásu se dají skutečně najít útvary, které mohou zejména v mlžných dnech připomínat zkamenělé postavy, je docela možné že když do lesa přišli první objevitelé a narazili na skalní sruby (jak se takovým útvarům říká), mohli v nich vidět i obry.

Ačkoliv jiná pověst praví, že skály zde vytvořili dva různí obři, kteří se sázeli, kdo dohodí kamenem dále.

Po té co bylo okolí skal vyholené, najednou se v Jeseníkách objevilo skvělé výhledové místo. I snad kvůli tomu nebylo okolí skal znovu osázeno novými stromy a skály byly ponechány víceméně vlastnímu osudu. Dnes sice okolí skal pomalu zarůstá, ale díky značně extrémní poloze probíhá zalesnění velice pomalu. Zmíněný výhled není sice kruhový (na východě máme masiv Šeráku), ale výletníka jistě zaujme skvělá vyhlídka na celou Ramzovou, Rychlebské hory, na Lipovou nebo i k Jeseníku. Asi nejpěknější je výhled z mohutné skály v nižší partii Obřích skal, na ty obry se leze asi hůře, ale spodní skála je vcelku dobře přístupná díky patrné pěšině.

I odtud může pozorovatel odhadnout do jaké dálky (spíše hloubky) se pás skal táhne. Kdo někdy pokračoval modrou TZ dál na Šerák ví, že skály pokračují u tam, jsou ale stále skryté v lese, protože ten už je součástí NPR.

Ostatní informace

Jak si čtenář zřejmě povšimne, krásné počasí měl na svědomí čerstvý až prudký vítr z jižních směrů. Díky němu byla i slušná viditelnost a právě proto se nevyskytuje mlha typická pro podzimní inverzi. Za výstup na skály se nic neplatí, výdejem je tedy jen cena za Dopravu, kterou mi ovšem poněkud zlevnilo kolo při zpáteční cestě (do Bělé a přes sedlo). Ovšem protivítr na zpátečním směru už tak příjemný nebyl, naštěstí ale šlo o poslední den před změnou letního času, tak se to dalo stihnout za světla....

A malá ukázka jak takový vítr vypadá:

https://youtu.be/C1FOHNukCQM

Poslední aktualizace: 21.10.2015
Autor příspěvku: Bobkart
Kvalita příspěvku:    
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Obří skály – mírně větrné</strong> mapa
mapa Obří skály – mírně větrné

Příspěvky v okolí Obří skály – mírně větrné

Skalní útvar
Výrazná skalní dominanta krajiny tyčící se nad Vražedným potokem, nedaleko Ramzové a vrcholu Šerák. Jedná o skalní hradbu ze staurolitického svoru, vysokou 10-16 m, s typickými znaky zvětráv…
Rozcestí modré a (a zatím souběžně vedoucí) zelené značky u Obřích skal. Po modré vás čeká prudký výstup k rozcestí Pod Šerákem a k Jiřího chatě na Šeráku či k horní stanici lanovky na Mračné. Po modré i zelené dojdete k rozcestí Pod Obřími skalami, odtud po modré do Lipové- lázně a po zelené údolím Vražedného potoka a pak úbočím k dolní stanici lanovky v Ramzové.
Vražedný potok zní poněkud morbidně, i jeho původní německý název. Faktem ale je, že údolí, kterým se podél potoka jde po zelené značce k rozcestí Pod Obřími skalami, je nádherné. Potok je kvůli sesuvům půdy na n…
Lokalita se nachází u Vražedného potoka na zelené turistické značce pod Obřími skalami v CHKO Jeseníky. Tento potok nalezneme cca 1 km od vesnice Ramzová.
Keprník je čtvrtý nejvyšší vrchol Jeseníků. Odtud je jeden z nejkrásnějších kruhových výhledů na Jeseníky ze všech stran, je vidět i Praděd. Při dobré viditelnosti se dohlédne na Beskydy a Krkonoše. Ze Šeráku, ka…
Hřeben
Hora Šerák v Jesenikách
Nejsevernější vrchol Hrubého Jeseníku, součást přírodní rezervace Šerák-Keprník. Horní stanice sedačkové lanovky z Ramzovského sedla. 1351 m.n.m.
Rozcestí u Jiřího chaty na Šeráku, je zcela jístě místem uvažování , kam dál, a to ať již jste sem vyjeli lanovkou, či došli po svých. Samotná kamenná Jiřího chata na Šeráku zde stojí již více než 100 let a jen výhled z terasy před chatou je uchvacující.Prochází tudy MTZ z Lipové - lázní do Filipovic, ŽTZ do Jeseníku a k horní stanici lanovky na Mračné, a modré značky vás…
Turistická chata Šerák se nachází pod horou Šerák (1350m n.m.) v CHKO Jeseníky. K chatě vede modrá a žlutá turistická značka. Při pěkném počasí jsou krásné výhledy do okolí.
Turistický rozcestník, který se nachází, jižně, pod vrcholem Šeráku ukazuje turistům cestu do dvou směrů. Po značce červené ve směru Červenohorské sedlo, Bílý sloup, Vřesová studánka, Keprník - Černava, Ramzová a …
Poslední prázdninovou sobotu jsme si udělali výlet do Jeseníků. Předpovědi počasí byly rozporuplné, ale cestou vlakem jsme se radovali z jasné oblohy a vykukujícího sluníčka. Čím víc jsme se však blížili k horám, …
Horské sedlo, lyžařské středisko, nejvýše položená rychlíková stanice v ČR (760 m.n.m.) Spodní stanice sedačkové lanovky na Šerák.
Tipy na výlet
Vyrážíme z Jeseníku vlakem do Ramzové. Když budeme mít štěstí, svezeme se "historickým" motorákem (typ 830). V Ramzové nezapomene vystoupit (jako se to málem stalo nám, vystupovat s dětmi z…
Cílem našeho výšlapu a cílem nádherných výhledů je jeden z dominantních vrcholů Jeseníků - Keprník, 1422 m. Jdeme na celkem lehkou pěší tůru z Červenohorského sedla na Keprník. U hotelu v Červe…
Vrchol
Čtvrtý nejvyšší vrchol Hrubého Jeseníku s výborným kruhovým rozhledem. Na jeho svazích se vyskytují porosty smrčiny s charakteristickými vlajkovými smrky a místy vystupuje hrubozrnná tzv.…
Rozlehlá Národní přírodní rezervace je s rozlohou 1170 ha druhou největší rezervací CHKO Jeseníky Leží v nadmořské výšce v rozmezí 850 - 1422,8m. Chrání subalpínské hole, významné porosty horských klimaxových sm…
Tipy na výlet
Zdraví uprostřed přírody Lipová-lázně Lázně s dlouholetou tradicí léčby metabolických a kožních onemocnění a také léčby pohybového systému se nacházejí v jedinečném klimatickém prostředí Jeseníků ( 6 km od mě…
Odpočinkové místo
Když se vydáte cestou z Horní Lipové na Smrk (hraniční hora v Jeseníkách), rozprostře se před vaším turistickým okem cosi, co se na první pohled bude zdát jako pouhý přelud vyprahlého…
Jeskyně na Pomezí je vyhledávaným turistickým cílem lázeňské oblasti Jeseník. Jeskyni najdeme severozápadním směrem od města Jeseník a v chráněné krajinné oblasti Jeseníky. Jeskyně je…
Okresní město Jeseník se stalo centrem turistického ruchu celého okresu. Město je zároveň největšími lázněmi okresu založenými V. Priessnitzem, s Kolonádou a mnoha léčebnými prameny. Z…
Město
Jeseník leží na Severní Moravě, severním směrem od města Šumperk. Jeseník je horské město, které obklopují zalesněné stráně kopců Hrubého Jeseníku. Jeseník je nejenom vyhledávaným rekreačním střediskem, ale také…
Rozhledna Zlatý chlum se nachází nad městem Jeseník....pěkná trasa vede z Rejvízu přes vyhlídku Čertovy kameny. Dá se jít i z Jeseníku. Z rozhledny je krásný výhled na Otmuchovské jezero v Polsku. Vidíme i Hrubé Jeseníky. Za příznivého počasí je viditelný kralický sněžník a Rychlebské hory. A když se vám podaří být na rozhledně při západu Slunce.....no nádhera. Na vrcholu…
Rašeliniště
Velké a malé Mechové jezírko jsou rašelinná jezírka v SPR Rejvíz - 1,2 km jz. od vsi Rejvízu. Jsou centrem velkého vrchovištního rašeliniště v povodí Černé Opavy. Plocha velkého jezírka je 1 692 m2, hloubka 2-3 …
13.8km
více »
Na nejfrekventovanější části hlavní hřebenové trasy Jeseníků, mezi Červenohorským sedlem a nejvyšší horou Moravy - Pradědem, leží na svahu Malého Děda v nadmořské výšce 1304 m.n.m jeden z…
13.9km
více »
Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně. Instalovaný výkon elektrárny je 650 MW. Horní nádrž je spojena s dolní nádrží (800 m.n.m.) dvěma tunely o průměru 3m. V době největších povodní zadržela přehrada 2 0…
14.5km
více »
Nejvyšší hora Moravy v masivu Hrubého Jeseníku, nadmořská výška 1491 metrů.
Tipy na výlet
Jedeme autem na Hvězdu, buď z Karlové Studánky nebo z Malé Morávky. My jsme parkovali na placeném parkovišti za 70 Kč (rok 2009),které bylo 27.9.2009 den před stát.svátkem totálně narvané a…
16.1km
více »
Nejvyšší a nejnavštěvovanější vrchol Moravy určitě upoutá svou výškou (1492 m) a možnostmi vyžití, hlavně sportovními. Poskytuje podmínky pro pěší turistiku, sjezdové a běžecké lyžovaní. Z vrcholu je výhled na Rychlebské hory, kralický sněžník a další. Výstup na vrchol je velmi jednoduchý, vede na něj asfaltová cesta. Výstup můžete zahájit např. na Ovčárně, kde vás doveze autobus, a nebo na Hvězdě u Karlovy Studánky, pokud…
16.1km
více »
Tato hora s nadmořskou výškou 1424 m leží na hranici Čech a Polska a je dominantou KRAJINY. Z horského masívu odtékají řeky do třech evropských moří - Morava přes Dunaj do Černého Moře, Lipka p…
17.9km
více »
Karlova Studánka leží severozápadním směrem od města Bruntál a tvoří vstupní bránu na vrchol Praděd ( 1492 m.n.m.), který se zvedá západním směrem nad obcí a je nejvýše položeným místem pohoří Jeseník. Karlova Studánka je jednak vyhledávanou rekreační oblastí a jednak světoznámými lázněmi, a to především pro léčbu dýchacího ústrojí. Obcí protéká říčka Bílá Opava. Karlova Studánka je nejvýše položenou obcí bruntálského re…
20.5km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace