Dolní Moravice
Cestování a výlety
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Dolní Moravice
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Rady a tipy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky

Neděle s Vyhlídkou

Tipy na výlet Rodina s dětmi Pro zdatnější Celodenní výlet Na hory Na kole

Ranní pohled z okna ven
Ranní pohled z okna ven  •  Fotografie (70)  • Foto: Bobkart

Kam a jak jedeme?

Nedělní ráno, ačkoliv nesnídám džbánek piva, už pohled z okna naznačuje, že skuteční babí léto se dostavilo se vší parádou (a horkovzdušným balónem ovšem s nepochopitelným nápisem Jaro). Nicméně je třeba počkat až se trošku oteplí, což se nakonec dá využít k malé údržbě kola, čímž naznačuji, jak se můžu do cíle dopravit.

Za čím jedeme?

Hraběšice
Hraběšice  •  Foto: Bobkart

Když jsem v prosinci navštívil tehdy rozestavěnou rozhlednu u Vyhlídky v Nové vsi nad Dolní Moravicí, v skrytu duše žila myšlenka, že objekt navštívím hned po otevření, které se ovšem konalo až počátkem června, tedy skoro půl roku od inkriminovaného prosince. Mezitím i díky mírné zimě byla rozhledna dávno hotová, ale protože jak se něco buduje za peníze z EU (tedy za naše peníze, které my do Bruselu pošleme, oni něco málo přidají, vzápětí sice zase něco uberou na úředníky, pak pošlou zpátky), musí se dodržovat termíny dané projektem. Tedy otevřeno (určitě s patřičným rautem) až 1.6.2014. Takže nějak se příležitostí nedostávalo, nebo se prostě nechtělo. Tudíž jak se blíží závěr sezony, je třeba dohnat veškeré resty.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Celkem tradičně směr Krásné, Traťovka, Hvězda, čímž se vyhnu i motorestu na Skřítku, který mi poslední dobou poněkud vadí svým nabízeným sortimentem, tudíž občerstvovací zastávka až po sjezdu do Žďárského Potoka, tedy k motorestu Zastávka.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Ovšem než se sem vyhrabu, nějakou dobu to trvá. Prvotní úmysl byl sice jet na Vyhlídku v podstatě bez zastávky, ovšem vymetená obloha, téměř průzračný vzduch veškerá předsevzetí bere vniveč. Pár prvních fotek již od Traťovky, tedy na Hraběšice, ale i dál do údolí Moravy až někam do hloubi Zábřežské vysočiny. Jak se jede dál na Hvězdu, otvírá se i pár průseků směrem nad Sobotín a přilehlé vršky, i za Hvězdou odkryli dřevorubci několik nových pasek, tím i výhledů. A jak se přibližuje skalka na Krtinci, vzpomínám na Frantovu výtku, že většina kolemjdoucích (kolemjedoucích) vyleze na skalku u cesty a dál je to nezajímá. K mé nedokonalé omluvě musím poznamenat, že v 90% jsem tu byl vždy v zimě na běžkách a to se nikomu nechce brodit hlubokým sněhem, ale teď je možnost rest napravit a poněkud se spustit pod zmíněnou skalku. Tabulka turistického značení skutečně uvádí, že jsou v okolí skalní útvary s výhledy na Sobotínsko. Původně byl výhled už ze zmíněné skalky u cesty, ten už minimálně v době vegetace neexistuje, nicméně stačí seběhnout (lépe opatrně sejít) po hřebínku a jsme na celkem rozsáhlé mýtině, kde jsou i nějaké ty výhledy (hlavně na přilehlý hřeben od Ztracáků k Břidličné, skromně vykukují vrcholky kolem Mravenečníku. Ale je tu hlavně další skalní útvar (nebo útvary). Už od pohledu daleko zajímavější než je ten krtinec u cesty. Moc se o nich rozepisovat nebudu, bo jak už je jednou popsal Franta, není co dodat.

Od Krtince je to už vlastně kousek k státní silnici č. 11, tím i k samotnému sedlu Skřítek, do Žďárského Potoka pak pěkně z kopce. Za motorestem odbočka k Anenské huti, a pak lesní asfaltkou s modrou cykloznačkou č. 6077, vlastně to od nás ani tak daleko není. Jen se nesmí zapomenout na odbočku s označením Štěrkovec, ale celkem 3 směrovníky se snad nedají přehlédnout. Před rozhlednou sice láká turistu horská chata Na Vyhlídce, ale co kdyby nám něco uteklo, tedy vzhůru na rozhlednu.

Už první krůčky jsou příjemné, dle tabulky s označením projektu jde skutečně o dotovanou stavbu, a díky tomu je zřejmě vstupné nulové. V přízemí budovy, kromě pokladny, neboli Infocentra s nějakými letáčky a upomínkovými drobnostmi je i malé obecní a požární muzeum, k tomu zřejmě nějaká technická místnost a zamýšlená úschovna zavazadel.

Těleso rozhledny je betonové s dřevěným obložením. Ocelové točité schodiště má v několika patrech odpočinkový (a vyhýbací ochoz). Počasí je skutečně skvělé takže i rozhled z vyhlídkové plošiny je skutečně velice koukatelný. Jak se dalo předpokládat, výhled někam na západ (či jihozápad) je poněkud ukryt za přilehlým návrším Štěrkovce, to hlavní co asi ale pozorovatele upotá je ovšem mohutný masiv Velké hřebenovky, tedy s postranním výběžkem Ostružné, zpza níž vystupují vrcholy od Velkého Máje až k Vysoké holi, se sbíhajícími údolími Malého a zejména Velkého kotle. Ten je tu v celém svém majestátu. Tím už jsem u severního výhledu, který víceméně tvoří výhled na sestupující hřeben od vrcholu Temné ke Kopřivné, v dáli spíš odhaduji nějaké vrcholky Brantické vrchoviny. Celý východ až jih je vyplněn pásmem Nízkého Jeseníku. Ten je ve své podstatě spíš takovou náhorní plošinou, Z ní razantně vystupuje sopka Velký Roudný, skromněji Malý Roudný, kteráý pokračuje táhlým hřebenem na nejvyšší Slunečnou, 800 m. Díky kostelíku se nedé přehlédnout Uhlířský vrch. Kdo by neznal jak se který kopec jmenuje, nevadí, jednotlivé směry na vyhlídce jsou popsány na panoramatických fotkách. Spíš odhadem někde na jihu tuším větrné elektrárny, to budou nad Šternberkem, tedy tam jak se jezdí Ecce Homo.

Skoro by se ani nechtělo odjíždět, ale konec září už je nepříjemné brzkou tmou a člověk by chtěl ještě něco málo vidět. Poněkud odrazující je ovšem nabídka Starobrno na zmíněné horské chatě, ale říkám si, že není to tak daleko do Karlova, tedy na Mravencovku a pak dlouhý sjezd. Hned první Zátiší je mi velice sympatické, pak přes celý Karlov, v Malé Morávce je dokonce v neděli otevřen obchod, tudíž se dají doplnit i zásoby. Pak už přeci jen co nejjednodušší cestou na Dolní Moravici, přes kopec (Moravická hora) do Rýmařova a ještě větší kopec (Skřítek) k východišti.

Ostatní informace

Vše podstatné, tedy výše vstupného (0,- Kč) bylo uvedeno, rozhledna by měla být otevřena celoročně o víkendech, prázdniny denně. Viz foto. Mimo toto tel. 604 712 992 tři dny předem.

Poslední aktualizace: 29.9.2014
Autor příspěvku: Bobkart
Kvalita příspěvku:    
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Neděle s Vyhlídkou</strong> mapa
mapa Neděle s Vyhlídkou

Příspěvky v okolí Neděle s Vyhlídkou

Téměř před dokončením, ale náporu prvních výletníku se zřejmě dočká nová rozhledna v Jeseníkách až na jaře 2014. Najdeme ji na horním konci Nové vsi, části Dolní Moravice. 31,5 m vysoká rozhledna s vyhlídkovým ochozem bude součástí zdejších sportovně rekreačních aktivit, která Nová Ves ve svém okolí nabízí. Je zajímavé, že na rozdíl od většiny rozhleden nestojí na žádném vrcholu, ale spíše na východním úbočí Štěrkovce (867m).…
Silnice, která vede z Dolní Moravice k tur.chatě a nové rozhledně Na Vyhlídce prochází Horní Moravicí a v závěru údolí se v serpentinách šplhá do prudkého kopce. Okolo cesty jsou rozhozena dnes už převážně rekreač…
Nachází se v nadmořské výšce přes 840 m na horním konci dnes už převážně rekreační vsi a je dostupná po silničce s mnoha serpentinami, která má od prvního domu Nové vsi až nahoru na kopec převýšení asi 150 m. T…
Pěkným výletním místem, kde si můžete vychutnat své jídlo je horská chata Na Vyhlídce, nad horním koncem místní části Nová Ves, obce Dolní Moravice u Rýmařova. Chata obklopena ze všech stran les…
Na Praděd se dá jít několika způsoby. My jsme se vydali ze Staré Vsi u Rýmařova. Sem dojedete autobusem přímo z Rýmařova, nebo dojdete pěšky, je to 6 km. My jsme šli po značce přes bývalou chatu Alfrédku na Jelení…
Karlov pod Pradědem je horská rekreační osada a vyhledávané lyžařské středisko v oblasti Hrubého Jeseníku. Karlov je místní část obce Malá Morávka a bezprostředně na obec navazuje a…
Malá Morávka leží severním směrem od města Rýmařov. Malá Morávka je vyhledávanou celoroční rekreační horskou obcí, která je obklopena zalesněnými stráněmi kopců. Obec se rozkládá v jihovýchodní části chráněné kraj…
Návštěva Jeseníků je pro každého milovníka hor tak trochu svátkem. Pokud se naskytne možnost pro alespoň jedinou turu v tomto pohoří, tak se prostě neváhá. Náš poslední výlet do těchto hor se uskutečnil v jeden ná…
Je známou a nejnavštěvovanější NPR v tomto pohoří. Je to rezervace mezinárodního významu. Vznikla v r. 1991 spojením původně 6 samostatných rezervací (Vrchol Pradědu, Petrovy kameny, Velká Kotlina, Malá kotlin…
Nejvýše položené lyžařské středisko v České republice na úpatí Praděda, prameniště Bílé Opavy.
Ovčárna je známé turistické středisko v Jeseníkách. Je zde křižovatka turistických tras vedoucí na nejvyšší vrchol Jeseníků Na Praděd ( 1491 m.n.m.). V okolí chaty je vybudován vyhledávaný lyžařský areál jak pro s…
Klimatické lázně v srdci Jeseníků. Více než sto let staré lázeňské budovy jsou roubené ve stylu alpské architektury.
Údolí, dolina
SPR Bílá Opava (rozloha 279,52ha-vyhlášena roku 1963) se nachází na jihovýchodním svahu Pradědu v hluboce zaříznutém údolí pramenné části říčky Bíle Opavy. Předmětem ochrany jsou zde přirozené smrkové porosty s…
Jedeme za pohodou, klídkem, romantikou, za čistým vzduchem, jedeme do jihovýchodní části Jeseníků, „pod vrchol“ Pradědu, jedeme do Karlovy Studánky.  Na téma Karlova Studánka bylo již popsáno asi hodně…. ale …
Karlova Studánka leží severozápadním směrem od města Bruntál a tvoří vstupní bránu na vrchol Praděd ( 1492 m.n.m.), který se zvedá západním směrem nad obcí a je nejvýše položeným místem pohoří Jeseník. Karlova Studánka je jednak vyhledávanou rekreační oblastí a jednak světoznámými lázněmi, a to především pro léčbu dýchacího ústrojí. Obcí protéká říčka Bílá Opava. Karlova Studánka je nejvýše položenou obcí bruntálského re…
Umělý vodopád, který je jednou ze zajímavostí Karlovy Studánky, byl vybudován koncem 19. století pro potřebu lázní. Vodopád vznikl odkloněním toku řeky Bílé Opavy do nezpevněného a otevřeného koryta o dé…
Bílá Opava je říčka pramenící pod vrcholkem Praděd a tvoří přítok Střední Opavy. Tok říčky a její okolí je součástí přírodní rezervace Praděd. Mezi Ovčárnou a Karlovou Studánkou vytvořila říčka ve skalním podloží …
Středně naročný výstup podél Bílé Opavy zahájíme a ukončíme v Karlově Studánce. Na jaře bývají vodopády po jarním tání nejkrásnější, ale cesta může být mokrá a na vrcholku trasy, U Barborky, může být i sníh. V lét…
Tipy na výlet
Jedeme autem na Hvězdu, buď z Karlové Studánky nebo z Malé Morávky. My jsme parkovali na placeném parkovišti za 70 Kč (rok 2009),které bylo 27.9.2009 den před stát.svátkem totálně narvané a…
Nejvyšší a nejnavštěvovanější vrchol Moravy určitě upoutá svou výškou (1492 m) a možnostmi vyžití, hlavně sportovními. Poskytuje podmínky pro pěší turistiku, sjezdové a běžecké lyžovaní. Z vrcholu je výhled na Rychlebské hory, kralický sněžník a další. Výstup na vrchol je velmi jednoduchý, vede na něj asfaltová cesta. Výstup můžete zahájit např. na Ovčárně, kde vás doveze autobus, a nebo na Hvězdě u Karlovy Studánky, pokud…
Praděd (1491,3m n.m.) je pátá nejvyšší hora České republiky a zároveň nejvyšší hora Moravy a tím pádem i Jeseníků. Rozkládá se  na staré zemské hranici Moravy a Slezska. Je zde jedno z nejchladnějších podnebí v republice  s průměrnou roční teplotou kolem 1°C. Na severním úbočí hory mužete spatřit skalní útvar tzv. mrazivých srubů pojmenovaný Tabulové skály. Na vrcholu hory se…
Nejvyšší hora Moravy v masivu Hrubého Jeseníku, nadmořská výška 1491 metrů.
Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně. Instalovaný výkon elektrárny je 650 MW. Horní nádrž je spojena s dolní nádrží (800 m.n.m.) dvěma tunely o průměru 3m. V době největších povodní zadržela přehrada 2 0…
11.5km
více »
Na nejfrekventovanější části hlavní hřebenové trasy Jeseníků, mezi Červenohorským sedlem a nejvyšší horou Moravy - Pradědem, leží na svahu Malého Děda v nadmořské výšce 1304 m.n.m jeden z…
11.7km
více »
Přírodní památka
Rešovské vodopády je národní přírodní památka a najdeme ji západním směrem od obce Rešov a na toku říčky Huntavy. Přírodní památka je součástí přírodního parku Sovinecko. Severovýchodním…
Hrad Sovinec a stejnojmenné městečko se nacházejí 13 km jižně od Rýmařova na okraji masivu Nízkého Jeseníku v Andělskohorské vrchovině, která nese podle hradu název Sovinecká vrchovina.Hrad byl založen bratry Pavl…
18.2km
více »
Rašeliniště
Velké a malé Mechové jezírko jsou rašelinná jezírka v SPR Rejvíz - 1,2 km jz. od vsi Rejvízu. Jsou centrem velkého vrchovištního rašeliniště v povodí Černé Opavy. Plocha velkého jezírka je 1 692 m2, hloubka 2-3 …
24.5km
více »
Jeskyně na Pomezí je vyhledávaným turistickým cílem lázeňské oblasti Jeseník. Jeskyni najdeme severozápadním směrem od města Jeseník a v chráněné krajinné oblasti Jeseníky. Jeskyně je…
28.9km
více »
Hrad Bouzov na Olomoucku je typickým romantickým sídlem se všemi znaky adaptace z konce 19. století, zvýrazněné cimbuřím, arkýři, střílnami, bezpočtem věží a bašt, parkem a dvěma dlouhými mosty, které se klenou na…
42.7km
více »
Město
Olomouc leží na Severní Moravě, jihozápadním směrem od Ostravy. Olomouc je nejvýznamnější historické město na Moravě ležící na soutoku řeky Moravy a Bystřice. Město je centrem oblasti zvané…
45.1km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace