Slavkov u Brna
Cestování a výlety
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Slavkov u Brna
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Rady a tipy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky

Návštěva zámku a procházka Slavkovem u Brna

Tipy na výlet Rodina s dětmi Romantika Vycházka - půldenní Za kulturou Do přírody

Fotografie (45)  • Foto: Franta

Kam a jak jedeme?

Člověk aby při současném vývoji počasí pomalu s nostalgií vzpomínal na chvíle, kdy se při pohybu venku necítil jako rozbalené eskymo. Hezkým obdobím tohoto roku (2013) byl začátek května, kdy jsme díky státnímu svátku a vybráním několika dnů ŘD získali spolu s manželkou čas na uskutečnění několika pěkných výletů. Slunce - pravda - taky už občas dost "zamachrovalo", ale počasí bylo spíše proměnlivé a proti májovému dešti - to abychom náhodou trochu "nepovyrostli", jsme se vyzbrojili deštníky. Náš první výlet směřoval k Brnu. Rozhodli jsme se pro návštěvu dvou zámků, ve kterých jsme ještě nebyli a jak už je naším zvykem, rozdělili jsme si výlet na 2 části. Ráno 8.května tedy vyrážíme trolejbusem do Otrokovic. Za pokladnou ČD sedí velmi sympatická madam, která to nejen umí s PC, ale má sama také vysoké IQ a tak nám "udělala cenu": dostáváme dvoje jízdenky, jedna je zpáteční do "Staráku" a ta druhá SONE na osobní vlaky, díky čemuž moje peněženka zasténá radostným údivem ! Ve Starém Městě u Uherského Hradiště přestupujeme do zrychleného vlaku a napřed projíždíme rovinatým úvalem přes Veselí do Kyjova. Odtud už si to vláček vesele hučí mezi velmi malebnými kopci Chřibů a Ždánických vrchů do Nesovic, Bučovic a zanedlouho vystupujeme ve Slavkově u Brna.

Foto: Franta

Od nádraží kráčíme po zelené značce na nadjezd a pak už po hlavní tepně do centra města, které je památkovou zónou. Ještě než vkročíme do jeho středu, vpravo vidíme v dáli hladinu velikého rybníka, ke kterému okolo barokní sochy jednoho světce míří upravený chodník. My ale nemůžeme hazardovat s časem na jeho prohlídku, neboť máme jiné, daleko prioritnější cíle. Palackého náměstí nás nepřekvapí svým jménem, ( kromě něho už je v našich městech četnější jen to Masarykovo - takovýto národ bez fantazie se na světě hned tak nevidí ! ), ale svým mírně nálevkovitým a předlouhým tvarem. Na této hodně široké ulici míjíme několik, už na první pohled velmi milých restaurací a hospůdek. Mezi nimi se skví opravené fasády starých měšťanských domů. Jedním z nejhonosnějších z nich je pozdně renesanční budova radnice s malou věžičkou. Přibližně ve středu náměstí se nachází moc krásná nová fontána. Zatímco Jana zůstává, aby si ji mohla ze všech možných úhlů vyfotit, já pokračuji až k severnímu cípu náměstíčka, kde se vypíná velice pozoruhodný objekt, podpíraný šesticí antických sloupů. Bělostná stavba klasicistního kostela Vzkříšení Páně září opravdu do daleka, ve stejné barvě je vyveden i mramorový interiér rovnou se třemi Kazatelnami ! Je sice fakt, že díky špatné akustice je funkční jen jedna z nich, ale tento překrásný kostel se může pochlubit tím, že byl vystavěn za pouhé 3 roky !!

Foto: Franta

Vracím se za manželkou ke kašně a odtud už zamíříme ke vstupu do zámeckého areálu. Budovy podzámčí ohraničují ohromné, částečně vyhlídkové prostranství nádvoří a tvoří důstojnou kulisu překrásné barokní stavbě slavkovského zámku. Počasí se nám začíná nějak rychle kazit, ženou se sem vlny černých mraků. Spěchám zakoupit lístky na hlavní okruh - díky předložené jízdence od ČD dokonce 20 kč sleva - a protože se naše prohlídka uskuteční až skoro za hodinu, jdeme na průzkum ohromného Zámeckého parku. Pod zataženým nebem a kličkováním mezi ojedinělými kapkami deště si obcházíme dva impozantní veliké bazény, které zde plnily funkci fontán. Díky nim je na západní průčelí barokního skvostu pohled jako přes hladinu jezera. Pak už se individuálně motáme zahradou a fotíme si její zátiší a zákoutí, některé jsou ozdobeny i plastikami. Na horní terase nacházíme v části francouzského parku další fontánu, ale protože se dává do vytrvalejšího deště, běžíme se schovat do vstupní haly v zámeckém přízemí. Však máme nejvyšší čas - za pár minut nám začíná prohlídka !

Za čím jedeme?

Foto: Franta

S paní průvodkyní vystoupáme spolu s hojným počtem zájemců nahoru do patra. Zde vyfasujeme papuče, na kterých budeme jako plachetnice brázdit plochy zámeckých parketových podlah a než začneme s prohlídkou vlastních interiérů, dostává se nám z úst kastelánky přehled dějin slavkovského zámku. Dozvídáme se, že rody Kouniců, které panství vlastnili, byly vlastně původně rody dva a to český i moravský. ( Podle portrétů byli příslušníci jednoho z nich výrazně ošklivější ). A že na místě dnešního zámku původně stávala komenda řádu německých rytířů. V 16.století si zde Oldřich z Kounic nechal vystavět renesanční zámek, který měl 4 křídla a jeho nádvoří zdobily arkády. Před koncem 17. století započala rozsáhlá barokní přestavba zámku, která se protáhla na několik generací příslušníků rodu - pánové nějak brzy umírali. Stavba měla být ve stylu poddunajského baroka, návrh vypracoval architekt Martinelli a po několika generacích stavebníků byl dokončen až ve 30.letech 18.století. Současně se zámkem dostal svoji finální podobu také Zámecký park, který se skládal z francouzské zahrady a rozsáhlého anglického parku. To už byl ale zámeckým pánem nejznámější představitel kounického rodu - Václav Antonín hrabě Kounic z Rietzegu - říšský kníže a kancléř Marie Terezie. Byl to pán elegantního vzhledu a vybraného chování, ale také nenapravitelný "lovec žen". Když mu to jednou samotná vládkyně habsburské monarchie na jedné se státních schůzí vyčetla, ohradil se Kounic slovy : "Ale Milosti, přišli jsme sem snad řešit Vaše záležitosti a ne ty moje !"

Pak už vcházíme do prvního sálu, ve kterém spal před známou bitvou tří císařů na nedalekém Žuráni u Slavkova samotný francouzský vojevůdce. Až se divím, že si k noclehu nevybral hezčí komnatu, ale asi měl chudák před bojem jinakší starosti ... ( Obraz císaře, kterému se málem povedlo ovládnout celou Evropu, je v podvědomí lidu českého známý spíše jen z karikatur na jeho malou postavu a údajný zvyk mít pravici zavěšenu v levém podpaždí. Nikdo se už ale nezamyslí nad kapacitou mozku tohoto Korsičana, který byl sice možná malý vzrůstem, ale velký svým vojenským duchem a geniálním taktickým myšlením. Jeho duch prý ale žije dál - v dnešní době si bohatci léčí svůj "napoleonovský komplex" - namísto předvedením se světu bohatstvím svých myšlének - raději pořízením toho nejsilnějšího a co největšího vozu ...)

Foto: Franta

Pokračujeme dál. Procházíme si nádherné barokní i klasicistní pokoje a sály, z nichž ty nejcennější se nacházejí právě v západním křídle zámku, které sousedí s parkem. Z původně rozsáhlé kounicovské obrazové galerie se zachoval jen zlomek, pozoruhodný je Sál předků, ale asi největším dojmem na nás zapůsobí překrásný oválný Historický sál. Právě tady bylo pod nádhernou iluzivní výmalbou stropu podepsáno příměří po bitvě u Slavkova. Vítěz a ani poražení zde nemohli křičet, nebot by se navzájem neslyšeli !! Sál má totiž jednu velmi pozoruhodnou akustickou raritu - byl zkonstruován tak, aby diskutující hosty nerušil hlasitý hovor skupinky hned vedle stojící ... a při zvednutí hlasu či při křiku se tu tříští zvuk na tichý a nesrozumitelný blábol, jak nám názorně předvedla paní průvodkyně. Panečku, tady tak nahnat poslance při projednávání státních záležitostí : možná by se už konečně naučili mluvit - ( a taky chovat ) - tak slušně, jak to přináleží jejich stavu ... Jejich hlasité povykování, jakému přivykli při svých rokováních, by tady totiž nikdo neslyšel !!

Po hodince a čtvrt naše "pohádková cesta" po zámeckých komnatách končí prohlídkou oratoře kaple, která postupuje hned dvěma patry. Pak už nezbývá, než odevzdat ty "sedmimílové botky", rozloučit se s průvodkyní i se zámkem a odkráčet k vlaku, neboť čas mezitím poskočil trochu rychlejším tempem. Cestou si kupujeme na náměstí dobrou zmrzlinu a když přicházíme na slavkovské nádraží, náš vlak do sousedních Bučovic právě přijíždí k jedné z ranvejí ...

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Na jídlo jsme ve Slavkově neměli vůbec čas, byli jsme rádi, že jsme si mohli smlsnout na zmrzlině a to ještě při chůzi - restaurací je tu ale dost !

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Foto: Franta

Těžko říct, co bylo ze všeho nejkrásnější - nezúčastnili jsme se přece soutěže České Miss - ale "jen" prohlídky pro nás dosud neznámého zámku, zahrady a města. Když bych to musel ale převést skutečně na ty "soutěžní míry", tak to bylo : 100 - 50 - 90 ! Slavkovský zámek, park i město na TO skutečně MÁ !! ( Bylo nám tu moc hezky ...)

Ostatní informace

Už tehdy jsem si ve městě všiml poutače na Slavkovské hudební léto. Jako skupina ze všech ta NEJ tady už za pár dnů - ( začátkem srpna ) - vystoupí legendární skupina DEEP PURPLE !!!

Poslední aktualizace: 25.7.2013
Autor příspěvku: Franta
Kvalita příspěvku:    
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Návštěva zámku a procházka Slavkovem u Brna</strong> mapa
mapa Návštěva zámku a procházka Slavkovem u Brna

Příspěvky v okolí Návštěva zámku a procházka Slavkovem u Brna

Nachází se na jižním okraji města u výpadovky směrem na Kyjov. Je v blízkosti vlakového nádraží ČD, které leží za řekou Litavou. Odjíždí odtud všechny autobusové IDS JMK jak dálkové, tak i…
Základem městské památkové zóny je hlavní Palackého náměstí, areál státního zámku, zámecký park, bývalá židovská čtvrť s ulicemi Brněnskou, Úzkou a U synagogy a východní část s ulicemi H…
Zveme vás na procházku krásným parkem zámku ve Slavkove u Brna. Slavkovský barokní zámek, postavený dle návrhu italského architekta Domenica Martinelliho.Slechtický rod Kounicu, který zámek vlastnil ,se význ…
Pamatnik Mohyla miru byl postaven na pocest obeti Napoleonovy vitezne bitvy u Slavkova (2. 12. 1805) podle zameru kneze A. Slovaka jako naplneni jeho myslenky ucinit z centra nekdejsiho bojiste pietni "misto svetl…
Nacházíme se v okrese Brno -venkov, kde se nachází i tzv. Slavkovské bojiště. Není to nic jiného, nežli místo, rozkládající se východně od Brna, kde došlo 2. prosince roku 1805 k bitvě tří císařů, ve které franc…
Na jižní Moravě východně od Brna se nachází malebný Slavkov, ležící na úpatí vrchní Litenčícké pahorkatiny. Ve Slavkově najdete nevelké centrum s náměstím Palackého, v západní části města stojí, jeden z nejmohutně…
Nachází se na hlavním slavkovském Palackého náměstí pod č.p. 89. Jedná se o velmi hodnotný renesanční dům s gotickým jádrem, upravovaný v klasicistním stylu. Zmínka o něm je již z roku 1570, kdy byl jeho majite…
První zmínky o zdejší synagoze pocházejí z 15. století. Současná stavba pochází z roku 1857 a stojí na základech staré synagogy, která je zbudována v novorománském slohu. Během druhé světové války byla vypleněna, později sloužila jako skladiště a v letech 1994-98 byla kompletně zrestaurována a navrácena původní podoba. V pře…
Slavkov leží na jižní Moravě, východním směrem od Brna. Město se rozkládá mezi Drahanskou vrchovinou a Ždánickým lesem. Slavkov byl postaven na pravém břehu řeky Litavy. Nedaleko města proběhla v roce 1805 slavn…
Nachází se u silniční výpadovky k jihu na ulici Československé armády v místech, kde odbočuje komunikace k vlakovémi nádraží. Tato dominantní vila byla postavena v roce 1884 architektem A…
Informační centrum se nachází ve vstupní části slavkovského zámku. Kontakt: Informační centrum Slavkov-Austerlitz, Palackého náměstí, 684 01 Slavkov u Brna telefon: 544 220 988 Turistická…
Pod budovou a nádvořím zámku se zacházejí tři patra sklepů, které jsou unikátní zejména svou rozlehlostí. Většina sklepů byla vybudována nebo přestavěna podle plánů Domenica Martinelliho jak…
Nachází se na severní straně Palackého náměstí v historickém jádru města. Patří mezi jedinečné památky klasicistní architektury u nás. Byl postaven na popud Václava Antonína Kounice v letech 1786-89 podle plánů vídeňského dvorního architekta Ferdinanda Hetzendorfa z Hohenbergu. Jedinečný je i stylový interiér se třemi kazatelnami. Autorem figurální výzdoby na průčelí je vídeňský sochař Franz Zacherle. Turisti…
Měšťanský dům
Tvoří jednu z dominant Palackého náměstí v historické části města. Jedná se o patrovou pozdně renesanční budovu s nárožní věžičkou a někdejší městskou šatlavou. Nad vstupním portálem s letopočte…
Monumentální barokní rodové sídlo Kouniců, dnes spojené především s osobou císaře Napoleona a birvou u Slavkova.
Tato hřbitovní kaple stojí pravděpodobně na místě špitálu postaveného ve 13. století řádem německých rytířů. V této době stával před branami města. Dnes se podle něho nazývá celá městská…
Nádražní budova ve Slavkově u Brna se nachází na jižním okraji města za silničním obchvatem. Objekt stojí u boční komunikace směřující od hlavní výpadovky do sídliště Nádražní a průmyslového areálu. Naproti nádražní budově se nachází hotel Florian a ubytovna SKR stav. Je zde i zastávka linek IDS JMK. Turistické směrovky jsou umístěna na sloupu veřejného osvětlení před nádražní budovou. Prochází tud…
Barokní perla jižní Moravy, zámek Slavkov - Austerlitz, je národní kulturní památka a vyhledávaná turistická destinace. Nabízí několik prohlídkových tras vč. podzemí, množství výstav, koncer…
Patří k nejvýznamnějším ukázkám historické zeleně na Moravě. Byl komponován ve stylu francouzských zahrad. Za Václava Antonína Kounice byl dobudován podle stylu versailleských zahrad a v polo…
Monumentální barokní zámek Slavkov u Brna stojí na pravém břehu řeky Litavy. Slavkovský zámek je jednou z nejnavštěvovanějších památek na Vyškovsku v Jihomoravském kraji. Zámek lze…
   Milovníci historických památek si do svých hlaviček už dávno vštípili fakt, že každé - (byť i takové průměrné) - šlechtické sídlo nesestávalo jen z hlavní obytné budovy, ale patřilo k němu také hospod…
Chcete - li se projít jednou z nejvýznamnějších historických zahrad na území Moravy, navštivte proměněnou zámeckou zahradu na zámecký park s rozlohou 15,5 ha ve Slavkově u Brna. Kdysi zde bývala renesanční …
Nachází se na severním okraji města vedle Sportovního areálu a golfového hříště. K dispozici je bazém 50x20 m, relaxační bazén a dětský bazén 12x8 m, rozlehlé travnaté plochy pro slunění,…
Památník
Mohyla Míru byla postavena na Prackém kopci ( 324 m.n.m.), který se zvedá jižním směrem od obce Prace a a jihovýchodním směrem od města Šlapanice. Mohyla je památník věnovaný památce mrtvých, padlých v bitvě tří c…
Hrad Špilberk je monumentální pevností nad centrem největšího moravského města Brna, nacházejícího se v Jihomoravském kraji. Původní gotický královský hrad z 13. století si svého původního účelu reprezentačního …
20.8km
více »
Propast
Macocha je propast, tvořící jednu z nejzajímavějších atrakcí celého Moravského krasu, který spadá do oblasti Brněnské vrchoviny. Prozatimní hloubka dosahuje cca 138 metrů. Propast vznikla…
27.1km
více »
Propast Macocha lákala lidi odnepaměti. První dobrodruzi, kteří sem přicházeli, ale museli podstoupit riziko, aby se na její dno mohli podívat. Macocha je 138 metrů hluboká a když ještě na…
27.1km
více »
Zámek
Zámek Lednice je národní kulturní památkou a byl také zapsán do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Zámek stojí na pravém břehu řeky Dyje, uprostřed romantické KRAJINY. Zámek se nachází na B…
39.3km
více »
Lednicko-Valtický areál byl zapsán do seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Pokud byste chtěli projít celý park, který je opravdovou…
42.5km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace