Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Náchod
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Rady a tipy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Náchod, město, zámek a zámecký park.

Tipy na výlet Rodina s dětmi Vycházka - půldenní Za kulturou Do přírody

Náchod, kostel sv. Vavřince a zámek
Náchod, kostel sv. Vavřince a zámek  •  Fotografie (63)  • Foto: Bohumir

Kam a jak jedeme?

Jedním z měst v údolí řeky Metuje, které turisté houfně navštěvují je jistě i Náchod. Je městem, které člověk během svého života navštíví mnohokrát. V mém dětství byl častým cílem školních výletů a později při různých zájezdech do této oblasti tu měl zastávku skoro každý zájezd. I když v současné době máme Náchod tak trochu z ruky, zůstává skoro povinností se v tomto městě zastavit, když do této oblasti přijedeme. Naše cesta začíná z místa dočasného pobytu ve vísce Kleny. První zádrhel je hned na počátku cesty. Po silnici č. 33 od České Skalice se valí jedno auto za druhým, asi jsme si vybrali nesprávnou dobu. Po chvíli se nám daří nacpat se do mezery před starší škodovkou a za kamionem. Po pár minutách zastavujeme v koleně a pomalu popojíždíme k městu. Z té se dostáváme až na křižovatce ve městě, kde odbočujeme vlevo a popojíždíme k náměstí. Dvakrát náměstí objíždíme a máme štěstí zabrat místo, které se uvolnilo. Řidiči to tady nemají jednoduché. Zbývá zaplatit parkovné a náš výlet může začít.

Krátký pohled do minulosti nás zavádí před rok 1254, ze kterého je o městě první písemná zmínka. Před tímto datem byla v místech dnešního Starého Města nad Metují trhová osada. Lepší místo se časem objevilo proti proudu řeky Metuje a město bylo na světě. Na návrší nad řekou byl postaven hrad k ochraně cesty z Čech do Kladska a v podhradí vyrostlo postupně město. O jeho historii bylo napsáno hodně stránek a k úplnosti jen několik důležitých dat. Hrad byl mezi roky 1566 až 1614 přestaven na renesanční zámek. V této době panství vlastnil bohatý rod Smiřických ze Smiřic. K velké barokní přestavbě zámku došlo v letech 1650 až 1659 a v přibližně v této podobě přečkal do současnosti. Po tomto datu však výraznou proměnou prošly interiéry zámku a to v 18. století. Tehdy byla postavena i jízdárna a založena francouzská zahrada. K velkému rozvoji malého městečka došlo až ve druhé polovině 19. století. Tehdy výrazně narostl počet obyvatel a rozvinul se průmysl. Plusem bylo i železniční spojení.

Za čím jedeme?

Naše cesta městem začíná na Masarykově náměstí. První pohled sice patří zámku ale památky města mají také co říci. Ve středu náměstí je původně goticko renesanční kostel sv. Vavřince z let 1570 – 78. Dvojice věží s velkými báněmi jsou v patře obloženy dřevem. Zajímavý je i vnitřek kostela.Na náměstí jsou dvě radnice, starší barokní je z let 1637 až 1659 anová novorenesanční byla postavena mezi roky 1902 až 1904. Secesní hotel Beránek je v horní části a je zde i městské divadlo. Domy na náměstí jsou opravené a některé interiéry jsou staršího data. Budova děkanství je z roku 1727. Z období baroka je i Mariánský sloup z roku 1695. Kalvarie, socha sv. Jana z Nepomuku a Nejsvětější Trojice jsou z 18. století. Dvě kašny na náměstí přibyly v 19. století. Nejmladší památkou je lavička s panem Škvoreckým. Pěší zónou je ulice Palackého na Karlovo náměstí a pokračuje ulicí Kamenickou. Na opačné straně starého města je v Komenského ulici barokní kostel sv. Michala z let 1709 až 1716. Za zmínku stojí v nové části města Husův sbor z let 1925 – 1929. Po městských hradbách toho moc nezbylo a dají se určit do ulic Hradební a snad i Parkány. Nová část města vyrostla i na levém břehu Metuje. Údolím prochází železniční trať a tak i přeplněná hlavní silnice.

Vycházka starým městempokračuje Regnerovými sady k zámku. Procházíme kolembývalé jízdárny, ve které je dnes galerie, níže je parkoviště a pod silnicí hotel. Jaro parku sluší, kvetou azalky a objevujeme i nádherný keř klokoče.Cesta nás vede k medvědímu příkopu, ale jeho obyvatelé zřejmě ještě spí. Dostáváme se na nádvoří u zámku. Samotný zámek je skutečně rozsáhlý objekto čtyřech patrových křídlech a několika nádvořími. Z prohlídek zámku si vybíráme zámecké komnaty a další hodina patří prohlídce. Od poslední návštěvy se toho dosti změnilo a tak si člověk připadá, že tu ještě nikdy nebyl. Prohlídka končí, procházíme terasou, ze které je nádherný pohled na město a do údolí Metuje. Následuje prohlídka francouzské zahrady a poté procházíme zámkem ke druhé vstupní bráně. Jdeme parkem k bývalému letnímu divadlu, které se stalo součásti obory.Zvířectvo je někde rozběhnuté jen velký muflon na protější stráni si dopřává odpočinku. Socha sv. Jana z Nepomuku je díky blížícím se mračnům konečnou a vracíme se do města.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Stravovali jsme se a bydleli v pensionu Edison v obci Kleny, nedaleko přehrady Rozkoše. Jídlo bylo poměrně dobré a snad jen blízkost hodně rušné silnice trochu vadila.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Náchodská stará část města a především zámek jsou místy, která se musí líbit každému. Pohledy z města na zámek a od zámku na město jsou prostě kouzelné. Navíc jsme tu byli na začátku sezóny a tak tu moc turistů ještě nebylo. Procházku parkem a francouzskou zahradou jsme si skutečně užili. Do Náchoda se člověk rád vrací.

Ostatní informace

Nepříjemnou skutečností je provoz na silnicích jak ve městě, tak i v jeho okolí. V podstatě to je auto za autem a při zpáteční cestě jsme se z města dostávali skoro dvacet minut a to spíše přískoky než jízdou. Městem prochází silnice od České Skalice a druhá č. 14 od Nového Města nad Metují. Provoz z Polska je také velmi hustý a snad jen silnice směrem na Hronov je na tom trochu lépe. Potíže jsou i s parkováním a jak na náměstí, tak i v okolních ulicích se místo hledá špatně. Navíc průjezd městem byl v době naší návštěvy řízen světly a kolony byly hodně dlouhé. Náchod i dobré vlakové spojení. Městem prochází i několik značených turistických cest a město se najde na mapě KČT č. 26 Broumovsko – Góry Kamienne a Stolowe. V okolí města jsou i objekty opevnění z doby před světovou válkou.

Poslední aktualizace: 16.07.2015
Autor příspěvku: Bohumir
Kvalita příspěvku:    
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Náchod, město, zámek a zámecký park. - Služby, informace
Náchod, město, zámek a zámecký park. na mapě
Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:

Příspěvky v okolí Náchod, město, zámek a zámecký park.

Město Náchod leží v údolí řeky Metuje, najdeme zde městskou památkovou zónu a je důležitou křižovatkou turistických cest.
Barokní sochu sv. Jana Nepomuckého v životní velikosti nalezneme v Náchodě na Masarykově náměstí vedle kostela sv. Vavřince. Socha stojí na skládaném podstavci, v jehož střední části jsou vpředu i vzadu vytesány latinské nápisy, které datují vznik tohoto uměleckého díla do roku 1768. Podstavec se sochou obklopuje z jihozápadu otevřená šestiboká balustráda s hranatými kuželkami…
U zdi Regionálního můzea v Náchodě těsně při cestě na Náchodský zámek se nachází pranýř který byl v Náchodě pužíván.
Kostel sv. Vavřince - dominanta Masarykova náměstí. Prvně historicky doložen je již kolem r. 1310. Z původní gotické architektury se dochovalo kněžiště s polygonálním závěrem, zdivo severní věže a lodi. Roku 1441 …
Náchodský zámek je kulturní dominantou města Náchoda ve východních Čechách. Charakteristickým rysem zámku je gotická válcová věž s arkádovým Ochozem, která je vidět z dalekého okolí. Zámek je možné navštívit v kvě…
Sloup se sochou panny Marie stojí v centru Náchoda na dnešním Masarykově náměstí již od roku 1695. Přesněji od 11. května 1695, kdy byl náchodským purkrabím Karlem Cryzem a jeho ženou Maryší (na jejichž náklady byl sloup postaven) slavnostně předán městu Náchodu, o čemž se píše na pamětní měděné desce o velikosti 23 x 33 cm umístěné na čtyřbokém základu (stylobatu) sloupu.…
Sousoší Svaté Trojice najdete v centru Náchoda na Masarykově náměstí vedle kostela svatého Vavřince. Sochy představující Boha Otce a Syna s křížem s holubicí jsou umístěny na sloupu s hlavicí korintského vzoru s hlavami andělů. Sloup je hladký s invasí a výrazně římsovaným stylobatem (čtyřhraným podstavcem), po jehož stranách jsou zobrazeny v nikách tvaru mušlí postavy světců:…
Náchodské Regionální muzeum se nachází v severovýchodním rohu Masarykova náměstí v historické budově, která byla postavena po požáru roku 1663. Je zde umístěna stálá expozice, která zachycuje dějiny města Náchod a Náchodského regionu od dob pravěkých lidí z mladšího paleolitu do konce 20. století. Součástí expozice je více jak 1200 vystavených originálů, 7 dioramat s 25…
Památník bitvy, naučná stezka.
Kostel se nachází nedaleko centra u hlavní Pražské ulice. Postaven byl v letech 1925-29 v neoklasicistním až funkcionalistickém stylu dle projektu arch. Bohumila Kuchaře. Na šesti oknech v lodi kostela jsou figurá…
O ostrohu na převyšujicím údolí Metuje věděl už Kosmas. Výhodné polohy na zemské obchodní stezce z Čecg do Kladska využil Hron z rodu Načeraticů, aby ve 13. století založil hrad a na jižním úpatí ostrohu i město. …
Renesanční zámek, dominanta stejnojmenného města v údolí řeky Metuje.
Máte - li rádi tajemné pověsti o ďábelských rejích, vydejte  se do Východočeského města Náchod, kde najdete stejnojmenný zámek. Město leží na hraníci mezi ČR a Polskem, na bývalé obchod…
Tipy na výlet
Nad Náchodem je krásný zámek, ale dávejte si pozor kudy tam pojedete, ať nedopadnete jako my. zaparkovali jsme pod zámkem a šli hodně schody nahoru.  Je lepší se dívat po ukazatelích ve městě, které vás do…
Barokní Kostel sv. Michaela v Komenského ulici pochází z let 1709 - 16. Na průčelí kostela se nachází barokní plastiky sv. Václava a sv. Jana Nepomuckého. V sousedství kostela se nachází socha sv. Václava z roku 1…
Nenáročná trasa jak svojí délkou, tak i profilem. Je zajímavá svými výhledy, proto ji doporučuji absolvovat ve dnech s čistým, chladnějším vzduchem, kdy bývá dobrá dohlednost. Kromě vý…
Do Babiččina údolí se obvykle vyráží z České Skalice (pokud už se nezajede autem přímo do Ratibořic). Tato trasa vás sem přivede z opačné strany z Náchoda. Jde o trasu zcela nenáročnou, poho…
Původně měšťanský pivovar v Náchodě byl založen roku 1872. Za dobu své existence se stalo slovní spojení PRIMÁTOR = Náchod všeobecné známé. V současnosti se pivovar prezentuje jako „Specialista na speciály“. …
Náchod leží v Severních Čechách, severozápadním směrem od města Hradec Králové v sousedství hranice s Polskem. Město se rozkládá na okraji Orlických hor a od okrajových částí města se rozprostírají…
Při tomto výletě se podíváme do míst, kde panoval v druhé polovině třicátých let čilý pracovní ruch, a kde se naši předci připravovali na obranu naší republiky před rozpívající se hitlerovskou mocí. Projdeme se po…
Památník
Československé opevnění budované v letech 1935 - 1938 je linie pevností, která měla sloužit k obraně státních hranic tehdejšího Československa proti útoku ze strany Německa a částečně také Maďarska. Do osudného ro…
Jedeme na Náchodsko, na vrch Dobrošov, na kterém se nachází známá Jirásková chata s rozhlednou. První chata na Dobrošově byla postavena v roce 1895, tehdy již také s 6 metrů vysokou krytou rozh…
Zajímavost
U obce Dobrošov u Náchoda se nachází jedna z našich nejzajímavějších národních památek. Jedná se o soustavu vojenského opevnění, které je pozůstatkem z doby druhé světové války. Představuje ojedinělý objekt celé s…
Dobrošovská pevnost byla vybudována v letech 1936 - 1938 jako součást pohraničního opevnění ČSR. Přístupná jsou podzemní kasárna, dělostřelecký srub Zelený a velitelský srub Můstek. Pevnostní objekty jsou nejschůdněji dosažitelné autem z Náchoda, nebo České Čermné a dále pěšky z parkoviště. Pro zdatné je možnost pěšího výstupu z Náchoda Bělovse po NS Pevnost Dobrošov. Na…
Empírově upravený barokní zámek Ratibořice, známý z díla spisovatelky Boženy Němcové ?Babička?, leží v údolí řeky Úpy, nazvaném Babiččino údolí. Zámek se nachází na Náchodsku v Královéhradeckém kraji, nedaleko m…
Zámek v Novém Městě nad Metují v Královéhradeckém kraji je pro návštěvníky otevřen po celý rok. Z období na počátku 20. století mohou návštěvníci zhlédnout autentické interiéry ve stylu vrcholné secese, art deco a…
Babiččino údolí je velice půvabné místo rozprostírající se v údolí řeky Úpy nad vesničkou Ratibořice, ležící nedaleko České Skalice. Bylo pojmenováno podle známého díla Babička spisovatelky Boženy Němcové, kter…
Skalní útvar
Adršpašské skály je přírodní rezervace, kde najdeme pískovcové skály, skalní soutěsky a jezírka. Roste tady také řada původních a chráněných rostlin. Adršpašské skály najdeme severovýchodně od města Trutnov …
21.4km
více »
ZOO nabízí klasickou zahradu se všemi pavilony a s více než 2.400 zvířaty po celou otevírací dobu, velké letní výběhy osazené africkými kopytníky a ptáky a Africké safari, kde návštěvníci…
26.8km
více »
Sněžka - nejvyšší hora České republiky, s pramenem Labe jednoznačně nejnavštěvovanější cíl Krkonoš. Do počátku 19. století byl náš nejvyšší vrchol znám pod německým názvem Scheekoppe. První český název vrcholu byl…
46.4km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace