Hulín
Město Hulín se rozkládá severovýchodním směrem od města Kroměříž a v oblasti Hornomoravského úvalu. Hulín leží na obou březích řeky Rusavy. Jižním…

více o Hulín

Partner lokality
Hlavní partneři stránek Turistika.cz
Podporují vývoj stránek a přispívají na odměny přispěvatelům. 
 

 

Turistika.cz doporučuje
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Hulín
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Rady a tipy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Na Záhlinické rybníky a okolo Moravy do Kvasic

Tipy na výlet Rodina s dětmi Romantika Celodenní výlet Za kulturou Do přírody

Fotografie (76)  • Foto: Franta

Kam a jak jedeme?

Po prohlídce Otrokovic nasedáme do vlaku. Jen co se usadíme a hledáme lístky pro průvodčího, míjíme Tlumačov a tak nezbývá než opět povstat a odebrati se ke dveřím, protože na příští zastávce - v Záhlinicích - vystupujeme. Než se odtud vydáme na tůru, vpravíme do hladem krákorajících útrob každý alespoň po jedné buchtičce a banánu.

( Dneska nás čeká putování jen podle mapy - do Přírodního parku Záhlinické rybníky totiž dosud žádná značená cesta nevede - no a další cesta by měla probíhat podél břehů našeho největšího moravského veletoku až k památkám městečka Kvasice.)

Za čím jedeme?

Vyrážíme. První ulicí Záhlinic se kolem hezkých Božích muk dostáváme ke křižovatce. Za ní míjíme restauraci " U čápa", která má zajímavou pseudobarokní podobu - v tomto čase je ale ještě zavřená, takže kávička bohužel nebude ... Od hospůdky se ulice rozšiřuje na náves s moc pěkným kostelem. Upravené prostranství před ním pak zdobí bysta jednoho zdejšího starosty a vedle si můžeme přečíst, kdo to vlastně František Skopalík byl a čím si zasloužil i své muzeum, otevřené hned vedle v bývalém obecním domě. ( Ale o tom podrobněji až někdy příště ...)

Záhlinice bývaly původně samostatnou obcí, která mívala vlastní školu, obecní dům, hospodu a kostel. Nyní jsou součástí 4 km vzdáleného města Hulína a nežije zde ani 400 obyvatel. No a ten starosta - Skopalík - býval říšským a zemským poslancem, ale především to byl velmi pokrokový rolník a reformátor, který proslavil jméno Záhlinic daleko za oblast rodné Hané.

Procházíme kolem posledních domků obce - z okna jednoho z nich nás pozorují dva roztomilí pejsci - pak už scházíme na pastviny a louky, které zdobí malebné a fotogenické shluky tzv. vrb "hlavatých". Všude kolem nás hanácká lautr rovina, zdá se, že největším "kopcem" v okolí bude osamělý krtinec na louce několik desítek metrů před námi ! Mojéj robě rovina nevadí, protože pocházá z Hradišča, já su ale ogara z valašských hor a z téj široširéj "prázdnoty" okolo mňa chytám skorem závratě !!

Foto: Franta

Tak a teď už vážně : ona i zdejší rovina má svoje velmi překvapivé kouzlo. Silnička, která nás dále vede vstříc prvnímu Záhlinickému rybníku, nabízí ve svých zákrutech nespočet nádherných přírodních zákoutí. V oblasti velkých vodních ploch pak nad hlavou nekonečno nebe s exhibionistickými mraky - musím přiznat, že jsem opravdu nečekal, jak může být i na rovinaté Hané neskutečně krásně !!!

Přicházíme k prvnímu rybníku, jehož hráz je ověnčena rákosím. Ten je ale bohužel vypuštěný a osamělý divoký kačer smutně kouká na tu spoušť. Další vodní hladiny jsou ale už přesně podle našich představ a nastávají krásné chvíle, kdy se člověk snaží nalovit co možná nejvíc té krásy do paměťové karty digitálního fotoaparátu.

Foto: Franta

Záhlinické rybníky se skládají z rybníka Pláňavského, Doubravického a Svárovského ( či také Nového) a bývá o nich psáno, že to jsou největší vodní plochou v okrese Kroměříž. Jednotlivé rybníky jsou dále rozčleněny množstvím hrází, takže zde vzniká jakési bludiště, přes která vede jediná, bezpečná a oficiálně zatím nezakázaná trasa : po silničce, která se proplétá k bývalé osadě Doubravice, nacházející se v samém středu "vodního světa" a procházející dál kolem bývalé drůbežárny a malé obory s dančí zvěří až k hlubokému korytu se sráznými břehy za posledním rybníkem, kterým protéká říčka Rusava. Než tam ale přijdeme, vychutnáváme si nespočet pozoruhodných zvuků, vydávaných vodními ptáky. Některé jsou pozoruhodně děsivé a mohly by svou kvalitou doplňovat i nějaký filmový horor ... Ostatně těch ptáků zde má sídlit na 100 druhů a to se ještě v době ptačích tahů jejich počet 1.5 x navýší ! Myslíme si, že takhle nějak si ornitolog představuje místo, kam se dostane po své smrti a kde najde ten svůj vysněný ráj ...

Teď na jaře je tu fakt moc krásně, podzim tu musí být nádherný a rádi bychom se sem v tuto roční dobu také podívali, jenže ... Jenže tady může být časem pro veřejnost průchod po silničce zakázán ! Už teď jsou u ní cedule, které informují o tom, že cestu po ní koná pěší turista či bicyklista na vlastní nebezpečí a průjezd po ní je tedy tolerován. Mimo ní jsou ale vstupy a vjezdy na hráze zakázány, což teda turisté na kolech nedodržují ani omylem - sami jsme toho byli svědky ! A ještě v této přírodní rezervaci vřeští a řvou na celé kolo a když se v jedné zatáčce vyřítili proti nám, tak by asi nejradši, abychom jim co nejrychleji uhnuli - třeba skokem do rybníka - opravdu nevíme, kde se ta - čím dál tím větší - bezohlednost v lidech bere !!!

Foto: Franta

Okolo říčky Rusavy procházíme po bahnité cestě až k jejímu soutoku s Velkou Řekou ( MOR AVA) a podél jejího toku pokračujeme další asi 3 km k mostu před Kvasicemi. Po protějším břehu probíhá nová cyklostezka, na naší straně vládne boží klid. Fotíme si jednu osamělou labuť, po levici míjíme 2 km dlouhé a až 800 m široké jezero mezi Tlumačovem a Kvasicemi a pak se ve stále vzrůstajícím horku plazíme k silnici a mostu. Ačkoliv jsme v přírodě - nevím proč - ale mně se najednou dělá hrozně špatně.

Z posledních sil si ještě s Janou procházím krásný zámecký park v Kvasicích, pak si ještě fotíme zámek, který nyní obývají senioři, barokní skvostný farní kostel u náměstí Antoše Dohnala a pak kolem fary se slunečními hodinami do nejbližší otevřené hospody na nějaký chladivý nápoj. Bohužel, ani ten neposkytne mým rozbouřeným útrobám žádnou úlevu a v buse do Zlína už jen polykám jak kapr a modlím, se, ať už jsme doma, kde mne čeká vlídná a mateřsky rozevřená náruč záchodové mísy ...

( Bohužel se mi tahle situace v poslední době periodicky opakuje a tak následuje návštěva u lékaře, objednání se na speciální vyšetření a nesmírný smutek nad tím, že kvůli mé nemoci jsme museli zrušit dlouho plánovaný třídenní výlet na Vysočinu do Telče, na který jsme se oba tak dlouho těšili ...)

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Foto: Franta

Z plánované návštěvy restaurace a oběda v Otrokovicích "U Mašinky" nebo někde ve Zlíně nebylo nic. Pro ty, ale kteří půjdou v našich stopách, tak v Kvasicích je u hřiště funkční a oblíbená restaurace. Restaurace na náměstí byla v době naší návštěvy uzavřena, občerstvení nabízela hospůdka hned vedle ...

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Až na ten neblahý závěr výletu nás naprosto "dostala" a ohromila krása Záhlinických rybníků ! I když cesta okolo Moravy byla také zajímavá a památky v Kvasicích si zaslouží více času ...

Ostatní informace

Silnička, která prochází skrze Záhlinické rybníky k říčce Rusavě za mostkem pokračuje přes lužní lesy a okolo Zámečku až do Kroměříže. Vy, kteří se tudy vydáte, buďte prosím v úseku přes PP Záhlinické rybníky ohleduplní k jeho prapůvodnímu obyvatelstvu - vodním ptákům a jinému chráněnému živočišstvu ...

Poslední aktualizace: 28.4.2012
Autor příspěvku: Franta
Kvalita příspěvku:    
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Praktické informace
Na Záhlinické rybníky a okolo Moravy do Kvasic</strong> mapa
Mapa Na Záhlinické rybníky a okolo Moravy do Kvasic

Příspěvky v okolí Na Záhlinické rybníky a okolo Moravy do Kvasic

Vesnice Záhlinice se nachází SZ od Tlumačova, nedaleko Otrokovic. Projdete. - li kolem obytných stavení přes upravenou náves na konec vesnice, u posledního domu odbočíte kolem h…
   Krajina mezi Hulínem, Záhlinicemi, Kvasicemi a Tlumačovem připomíná svou malebností Jižní Čechy. Nejvíce se tomuto krajinnému rázu blíží oblast u obce Záhlinice, kde se rozkládá soustava umělých vodní…
Je krásné nedělní dopoledne a my vyrážíme autobusem do Města Kroměříže za jejími památkami a zajímavými zahradami. Když projíždíme Záhlinicemi, vybaví se nám vzpomínka na loňský výlet: Byli jsme na jaře prozkoumat…
Arcibiskupský zámek Kroměříž se nachází ve Zlínském kraji. Zámek je otevřen v dubnu a říjnu pouze o víkendech a od května do září každý den. Zámek patří k nejvýznamnějším památkám na Moravě. Zámek Kroměříž byl zapsán do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Zámek, na rozdíl od mnoha jiných památkových objektů, v minulosti zpřístupnil téměř všechny své…
  Nikdy se neptejte Valachů, kdy "pojedou do Kroměříže" ! Zdánlivě nevinný dotaz má pro toto etnikum příchuť veliké hořkosti : v období 30.leté války bylo město dobyto a vypáleno švédskými vojsky, v jejichž č…
Kroměříž leží na Jižní Moravě, jižním směrem od města Přerov. Kroměříž je z větší části postaven na levém břehu řeky Moravy. Město se rozkládá v Hornomoravském úvalu a bývalo označováno jako Hanácké Athény. Krom…
Rozsáhlé barokní "letní sídlo" olomouckých arcibiskupů s komplexem zahrad, chráněných UNESCO.
    Hlavní náměstí v půvabné Kroměříži nese právem označení "Velké," neboť zabírá plochu o rozloze asi 100 x 130 metrů a nachází se v samém epicentru historické části města. Původní rynek vznikl už …
Kouzelné zahrady v Kroměříži (Květná a Podzámecká zahrada) Kroměříž je sice historické město, ale zas nic moc zajímavého na něm neshledávám. Zámek - celkem nudný (s dětmi tam raději nechoďte vůbec). Krásné náměst…
  Co ještě zbývá napsat nového a neotřelého o známém přírodním skvostu, který se nachází v historickém jádru města pod arcibiskupským zámkem a je přitom dílem lidských rukou? Zdálo by se, že už téměř ni…
Ke Květné zahradě přijedeme autem po ulici Gen. Svobody v Kroměříži. Květná zahrada byla vybudována italskými architekty F. Luchesem a G.B.Tencallou. Byla založena v 17.století biskupem Karlem II. z Lichtenst…
Na 16 hektarech byla vystavěna italská zahrada s cestami ve vysokých špalírech, s 244 metrů dlouhou galerií soch antických bohů, postav historie a bájí, s centrálním rondelem.
Město Otrokovice se rozkládá v západní části Zlínského kraje, západním směrem od města Zlín a je označováno jako vstupní brána do tohoto kraje. Otrokovice získaly statut města až v roce 1964. Jeho dnešní podoba …
Nově otevřená (od roku 2004) 24 m vysoká kamenná rozhledna nad obcí Zdounky na Kroměřížsku. Přístupná po dohovoru v lesním penzionu Bunč (asi 4 km). Vstupné 20 Kč, rodinné 50 Kč. Výhled na Hanou a na Chřiby. Na Hrad Buchlov . Občerstvení v penzionu Bunč celoročně.
16.9km
více »
Zoo Zlín je jedna z nejoblíbenějších v České republice. JE rozdělena na kontinenty a tak postupně projdete Afriku, Evropu, Asii a Střední i Jižní Ameriku. Chlubí se tropickou halou Yukatan a nádherným zámkem Lešná…
17.8km
více »
Zámek Lešná je klenotem areálu zlínské zoologické zahrady. Zámek doplněný o menší budovy a další drobné objekty, rozptýlené v parku, tvoří architektonicky ucelený soubor pohádkového ladění. Hlavní zámeckou dvoup…
17.8km
více »
Archeologický Skanzen v Modré se nachází v lokalitě původního velkomoravského osídlení, v těsném sousedství Velehradu, 7 km od Uherského Hradiště. Představuje ideální podobu slovanského…
19.4km
více »
Poutní místo Svatý Hostýn na vrcholu stejnojmenné hory vévodí širokým rovinám Hané, silueta chrámu i blízké rozhledny a sousední větrné elektrárny na obzoru ojedinělá zdaleka viditelná z mnoha stran.
19.8km
více »
Zřícenina
Zřícenina hradu Lukov se nachází asi deset kilometrů od Zlína, na kopci nad obcí Lukov, na dohled Zoologické zahrady Zlín a zámku Lešná. První zmínky o něm pocházejí ze 13. století, důkazy o osídlení této lokality však sahají ještě do dávnější historie – během archeologických výzkumů v 80. a 90. letech 20. století zde byly mj. nalezeny fragmenty pravěké keramiky, které…
Zoo Lešná Zlínská zoologická zahrada je nejnavštěvovanější a nejkrásnější místo celé Moravy. Areál zoo se rozkládá v historickém lešenském parku, ve kterém roste více než1 140 druhů dřevin a okrasných bylin. Rom…
Hostýn je významné poutní místo v Hostýnských vrších. Nejvýznamějším objektem je bazilika Nanebevzetí Panny Marie. Základní kámen byl posvěcen r.1721, stavba byla dokončena r.1748.…
Svatý Hostýn je velice kouzelným kopcem Hostýnských vrchů. Dosahuje 735 metrů nad mořem a už po Dlouhá léta je vyhlášeným poutním místem. Stojí zde chrám zasvěcený Panně Marii, která podle pověsti zachránila oby…
20.1km
více »
Zámek
Toto významné poutní místo se nachází cca 6 km západně od Starého Města (okres Uherského Hradiště). Velehrad byl připomínán jako ves Veligrad již v roce 1131. V roce 1205 zde byl založen cisterciácký klášter, kt…
20.5km
více »
Hrad Buchlov stojí na vysokém návrší v zalesněném pásmu Chřibů, hrad se nachází několik kilometrů severozápadně od Uherského Hradiště ve Zlínském kraji. Hrad Buchlov je vynikající ukázko…
22.1km
více »
Tipy na výlet
K vyznamnemu kralovskemu hradu Buchlov, ktery je dominantou chribskeho pohori. Hrad Buchlov byl vystaven v polovine 13. stoleti v romanskem stylu. Jeho hlavnim ukolem by…
22.4km
více »
Zámek Buchlovice, nacházející se poblíž Uherského Hradiště ve Zlínském kraji, je stavbou vrcholného baroka ve stylu italské vily. Zámek je vybaven původním mobiliářem, který doplňují novobarokní repliky, pocháze…
23.6km
více »
Zřícenina
Hrad Helfštýn leží na úpatí Moravské brány. Nachází se nedaleko města Lipníku nad Bečvou v Olomouckém kraji. Helfštýn lze navštívit v březnu a listopadu o víkendech a od dubna do října…
28.8km
více »
Luhačovice leží na Jižní Moravě, jižním směrem od města Zlín. Luhačovice jsou vyhledávaným lázeňským a rekreačním městem. V lázních se léčí nemoci dýchacích cest, cukrovka a zažívací nemo…
Město
Olomouc leží na Severní Moravě, jihozápadním směrem od Ostravy. Olomouc je nejvýznamnější historické město na Moravě ležící na soutoku řeky Moravy a Bystřice. Město je centrem oblasti zvané…
38.4km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace