Kroměříž
Cestování a výlety
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Kroměříž
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Rady a tipy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Křížem krážem Kroměříží

Tipy na výlet Rodina s dětmi Romantika Vycházka - půldenní Za kulturou Do přírody

Fotografie (84)  • Foto: Franta

Kam a jak jedeme?

Nikdy se neptejte Valachů, kdy "pojedou do Kroměříže" ! Zdánlivě nevinný dotaz má pro toto etnikum příchuť veliké hořkosti : v období 30.leté války bylo město dobyto a vypáleno švédskými vojsky, v jejichž čele tehdy stáli luteránští Valaši. Zdá se, že za tuto velikou tragédii se Kroměříž pomstila jejich potomkům velmi rafinovaným a více než krutým způsobem. Ve městě vznikla psychiatrická léčebna s protialkoholickým oddělením, které je nepřetržitě zásobováno "lidským materiálem" právě z valašských luhů, hor a hájů. Prostému Valachu se tudíž při vyslovení jména Kroměříž nezjeví před očima krásné panoráma města s nádherným historickým jádrem, arcibiskupským zámkem a zahradami, ale on vidí spíše ten na obloze a nad jeho hlavou se vznášející Damoklův meč ... a právě konzumovaná slivovička či pivečko mu rázem notně zhořkne na jazyku ! ( V dobách našeho mládí rodiče mne i brášku napřed strašívali polepšovnou, později - když jsme víc vyrostli a vymetat všechny taneční zábavy po okolí začli, mejdany pořádali, na "čundry" jezdili a láhvi s ohnivou vodou se vícekrát na dno podívali - také okřídlenou a strašidelnou větou : " Jestli nepřestanete chlastat, dáme vás do Kroměříža !!" - díky čemuž jsme okamžitě vystřízlivěli ...) Dávno pryč jsou časy nevybouřeného mládí, dnes už proto jezdívám - ( a bez strachu na duši ) - do Kroměříže často a rád a stejně tak i moje manželka Jana. Neláká nás na ní samozřejmě ten tajemný areál psychiatrické nemocnice na kraji města, ale nespočet historických památek, které jeho centrum návštěvníkovi nabízí.

Poslední dubnovou sobotu se rozhodujeme pro návštěvu právě tohoto města. Podle meteorologů má být dnes hezky, ale zlínské zatažené nebe zatím nebylo o této předpovědi informováno a tak se na nás od rána vesele mračí dál. Stojíme na autobusáku a stále se nemůžeme rozhodnout, jestli to risknout a jet anebo se spokojit jenom s procházkou Zlínem. Jana je ve znamení Vah - od ní se rozhodnutí člověk jen tak nedočká, já jsem více impulzivní a tak rozhoduju : " Jedeme !!"

A dobře jsme udělali ...

Za čím jedeme?

Foto: Franta

Náš bus odjíždí ze Zlína v 9.50, než se nadějeme, jsme v Holešově - tady se trhají mraky, v Hulíně nás přes okno busu poprvé políbí sluneční paprsek a nad nádražím v Kroměříži už nás vítá nádherně modrá nebeská báň s uculujícím se Oskarem. Tak to je fajn. Radostně chvátáme na most přes Moravu a okolo plotu Podzámecké zahrady kráčíme vstříc městskému centru. Tady napřed v jedné kavárničce na dvorečku posilující černou žbryndičku pijeme - to abychom ospalost zahnali a lépe viděli na displeje fotoaparátů při focení krás zahrady, která se stává naším prvním cílem. Vstupné se neplatí, zahrada má ale podle ročních období proměnlivou otevírací dobu. Napřed procházíme krásnou alejí k menšímu Chotkovu rybníku, přes jehož hladinu se otevírá skvělý pohled na arcibiskupský zámek. Směrem k zámku chodník lemuje alej nádherných platanů, po vyfocení detailů míříme ke zdejší Mini ZOO- Pávímu koutku. Kromě holubů a vodních ptáků jsou zde k vidění také jakási ta zvířátka pořád něco přežvykující, žijící ve výběhu - a v symbióze - společně s ptáky štěbetajícími a hudrujícími. Veverka, zapózující nám na cestě, už ale do areálu nepatří ... Dále nás čeká cesta kolem krásných zákrutů vodního kanálu, zajímavý Stříbrný most a pak už pokračujeme směrem k Divokému rybníku. Tady má zahrada charakter otevřeného anglického parku, místy se shluky zajímavých a vzácných stromů, do cesty se nám staví malý rybníček. Žáby v něm plovoucí "řvou" tak, že nám z toho málem popraskají ušní bubínky !! Okolo návrší se zajímavou Pompejánskou kolonádou přicházíme ke břehům Divokého rybníka. Z malého ostrůvku naproti se na jeho hladině zrcadlí silueta čínského pavilonku a romantiku tohoto místa doplňují plovoucí černé labutě. Do záběru nám ale naprosto neromanticky vjíždí turistický vláček, plně obsazený hlučným germánským etnikem !

Foto: Franta

Troubíme na ústup a přes krásná zákoutí u dalšího vodního kanálu se dostáváme k předlouhé aleji a břehu Dlouhého rybníka. Kromě atraktivní projížďky na lodičkách k návštěvě na jeho břehu vybízí romantická stavba s venkovní terasou, sloužící veřejnosti jako stylová osvěžovna. Jen o pár kroků dál se dostáváme k voliérám. Nejznámější a nejpopulárnější obyvatel jedné z klecí - pavián -se k nám točí zády a vystrkuje na nás tu část svého těla, která končí těsně pod zády. (Možná nám chce naznačit, jak dobře se bude jednou mít naše generace za této vlády po dosažení důchodového věku ... doufám jen, že přitom ty naše holé zadky nebudou také tak zářivě červené !) Od opičáka "Sibbyláka" zaměříme naši pozornost opačným směrem - v této části zahrady s francouzským parkem, vedle zastřižených trávníků se záhony tulipánů, pózují překrásní pávi - jeden dokonce před tabulí, nabízející menu vedlejší venkovní restaurace ...

Taky máme hlad, dokonce strašný. Dobu oběda jsme prošvihli snad už před dvěma hodinami a tak okolo zámku na Velké náměstí a po chvilce hledání nacházíme dvě volná místa na terase restaurace s výhledem na náměstí. Při jídle proto můžeme obdivovat nedaleký krásný morový sloup s vedlejší starou městskou kašnou ( dneska bez vody) a na jedno Křídlo zámku, které zasahuje do prostoru velkého rynku a dále na okolní opravené měšťanské domy s podloubím. Přímo naproti nám stojí dům, ve kterém je umístěno v několika patrech městské Muzeum, nad střechami domů vykukují věže chrámu sv.Mořice.

Foto: Franta

Po jídle chvátáme naproti do Muzea, kupuju lístky a s belhající se Janou za zády vystupujeme do 2.patra, kde začínáme naši prohlídku stálou expozicí nazvanou Příroda a člověk. Skládá se z archeologické části s nálezy předmětů po našich praprapředcích, ale její součástí jsou i velmi zdařilé makety výjevů z jejich života a obydlí. Další část je přírodopisná a tady nás zase zaujmou vycpaní živočichové s ukázkami jejich přirozeného prostředí. Tyto "kusy přírody" jsou umístěny za skly velikých prosklených krychlí a vše je naaranžována tak dokonale, že to vypadá skoro jako živé - moc se nám to líbilo ! O patro níž si procházíme Památník Maxe Švábinského. Tato expozice s průřezem díla slavného malíře počátku 20.století - byl kroměřížským rodákem - vznikla už r.1976. V přízemí nás čeká velmi zajímavá výstava, která je tvořena formou mozaiky z určitých vybraných období historie města. Na prohlídku další nové stálé expozice s názvem "Historie ukrytá pod dlažbou města" jsme kvůli nedostatku času a Janině stále se ozývající bolavé noze už nešli .

Já si ještě po návštěvě Muzea odskakuju k nedalekému chrámu sv.Mořice, Jana zatím pokračuje okolo piaristické koleje ke kostelu sv.Jana Křtitele na Masarykově náměstí. Po jeho prohlídce se vracíme ulicí, sloužící jako pěší zóna - a která je plná lákavých restaurací, cukráren a zahrádek - zpět k městské Radnici na Velké náměstí. Tady změna směru vpravo na Riegrovo náměstí a prohlídka jeho pamětihodností.

Foto: Franta

Když pak kráčíme dolů přes křižovatku bočních ulic, Jana zaostává, já se otočím a vidím, že se k manželce blíží zezadu jakási ženská ! Už už natahuje ruku po její kabelce, která ji visí přes rameno... Jana se také ohlédne, hrozně se lekne a prý jí přitom něco strašně rupne v noze ! Já zařvu jak tygr ussurijský a běžím manželce na pomoc. Baba, která nejvíce ze všeho připomíná uprchlou chovankyni kroměřížského blázince, se dává na zbabělý útěk ... Jana si stěžuje na strašlivou bolest v koleně a že prý nemůže udělat ani krok ! Po překonání šoku to nakonec s mojí podporou přece jenom pomaličku půjde. Zamíříme tedy rovnou na nádraží k busu, které je odsud vzdáleno sotva 1 km, ale i tak nám cesta k němu trvá více jak půl hodiny ...

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Na oběd jsme se stavili v restauraci hotelu na náměstí, jehož jméno jsem jaksi přehlédl, neboť jsme seděli na vyhlídkové terase. Zdejší nabídka meníčka byla zřejmě nejlevnější z celého náměstí - vepřová panenka se zálivkou a bramborem stála "jen" 100 kč na osobu ...

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Nemá cenu se v superlativech rozplývat nad krásami města. To, že jeho zámek a zahrady figurují v seznamu UNESCO - hovoří za vše, ale moc krásné jsou i ostatní městské památky a zákoutí.

Škoda jen toho závěru - ale aspoň to konečně manželku donutilo k návštěvě své lékařky a předepsání léků ...

Ostatní informace

Cena vstupenky do Muzea činí 70 kč za dospělou osobu.

Foto: Franta

A ještě informace pro mé "soukmenovce": střízlivému Valachovi či Valašce při procházce městem a zahradami žádné nebezpečí hospitalizace v protialkoholické léčebně nehrozí ! ( Tož sa, lidičky nebojte a jeďte sa do Kroměříža podívat - opravdu to stojí za to a majú to tam moc pěkné ...)

Poslední aktualizace: 23.6.2013
Autor příspěvku: Franta
Kvalita příspěvku:    
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Křížem krážem Kroměříží</strong> mapa
mapa Křížem krážem Kroměříží

Příspěvky v okolí Křížem krážem Kroměříží

Stojanovo námestie v meste Kroměříž nesie meno podľa olomouckého arcibiskupa Antonína Cyrila Stojana (1851 - 1923) a nachádza sa v jednej z najstarších časti mesta. Toto malé námestičko tvorí budova probošství z r…
Nachází se v podzemních prostorách pod arcibistpským zámkem. Vstup je u přístupové cesty do Podzámecké zahrady na západní straně zámku. Zde ve vstupní části je vinotéka s ochutnávkou vín. Odtud pak…
Kroměříž je okresní město na západě Zlínského kraje. Leží na staré obchodní stezce u řeky Moravy v jižním cípu Hané. Žije zde téměř 30 tisíc obyvatel. V roce 1998 byl zdejší Arcibiskupský zámek s Květnou zahradou …
  Když jsem při procházce historickým centrem města Kroměříže kdysi dávno poprvé spatřil mohutnou stavbu chrámu sv.Mořice, byl jsem více než nadšen a zanechala ve mně nezapomenutelný dojem. V průběhu let jsem…
Kroměřiž je právom považované za jedno z najkrajších miest Moravy a nesie tiež názov Hanácke Athény pre množstvo škôl, ktoré sa tu nachádzajú. Prvá písomná zmienka je zo začiatku 12.…
Arcibiskupský zámek s areálem Podzámecké zahrady v Kroměříži ve Zlínském kraji stojí opravdu za návštěvu. Z interiérů zámku jsme obdivovali Sněmovní sál s nástropní malbou a křšťálovými lustry. Také Manský sál s r…
Bývala součástí hradebního opevnění města. Raně barokní úpravu připomíná dochovaný fragment malby na průčelí věže, který dokumentuje podíl biskupa Karla II. z Lichtenštejna na obnovení Kr…
Rozsáhlé barokní "letní sídlo" olomouckých arcibiskupů s komplexem zahrad, chráněných UNESCO.
Kroměříž je jedno z nejkrásnějších měst ČR, často navštěvované okresní město, ležící na řece Moravě. Je známé mnoha náměstími, každé z nich zaujme svou atmosférou. Téměř každé ze zdejších náměstí má i svou kašnu. …
Kouzelné zahrady v Kroměříži (Květná a Podzámecká zahrada) Kroměříž je sice historické město, ale zas nic moc zajímavého na něm neshledávám. Zámek - celkem nudný (s dětmi tam raději nechoďte vůbec). Krásné náměst…
Arcibiskupský zámek Kroměříž se nachází ve Zlínském kraji. Zámek je otevřen v dubnu a říjnu pouze o víkendech a od května do září každý den. Zámek patří k nejvýznamnějším památkám na Moravě. Zámek Kroměříž byl zapsán do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Zámek, na rozdíl od mnoha jiných památkových objektů, v minulosti zpřístupnil téměř všechny své…
   Nachází se na "kopci" v nejhořejší části historické zástavby města. Přestože dosahuje rozměrů pouhých 75 x 40 m, skvostné budovy, lemující jeho obvod, řadí toto náměstí k těm nejvýstavnějším.…
Kroměříž leží na Jižní Moravě, jižním směrem od města Přerov. Kroměříž je z větší části postaven na levém břehu řeky Moravy. Město se rozkládá v Hornomoravském úvalu a bývalo označováno jako Hanácké Athény. Krom…
Neďaleko kroměřížského Hlavného námestia, juhozápadne je ďalšie pekné námestie, je to Masarykovo námestie, od Hlavného je situované v juhozápadnom smere a od Hlavného sa k nemu dostanete…
    Hlavní náměstí v půvabné Kroměříži nese právem označení "Velké," neboť zabírá plochu o rozloze asi 100 x 130 metrů a nachází se v samém epicentru historické části města. Původní rynek vznikl už …
Barokní Arcibiskupský zámek s  areálem  Podzámecké zahrady a zámeckou vyhlídkovou věží dominuje historickému centru města Kroměříže. Poslední dubnovou sobotu byly hlášeny bouřky, přesto se&nb…
Nejstarší Riegrovo náměstí v Kroměříži, vzdálené asi 150 metrů od hlavního - Masarykova náměstí zdobí krásný morový sloup sv. Trojice. Vytvořen byl Olomouckým barokním umělcem v roce 1725. V je…
  Nalezneme ji na nároží ulice Generála Svobody a ulice Smetanovy, nedaleko historického jádra města. O její stavbu se zasloužil biskup a kardinál Wolfgang Hannibal ze Schrattenbachu. Fasádu mohutného dvoupat…
Je krásné nedělní dopoledne a my vyrážíme autobusem do Města Kroměříže za jejími památkami a zajímavými zahradami. Když projíždíme Záhlinicemi, vybaví se nám vzpomínka na loňský výlet: Byli jsme na jaře prozkoumat…
Mnoho z vás jistě navštívilo historické město Kroměříž, které zkrášluje nádherný Arcibiskupský zámek a jeho dvě zahrady - Podzámecká a Květná. Při naší poslední návštěvě města jsme neodolali projít se Podzámeckou …
Už jste navštívili MINI ZOO v Podzámecké zahradě u Arcibiskupského zámku v Kroměříži ? Je to meší ZOO, naleznete ji hned za branou u zámku, pokud vstupujete ze strany od náměstí. Po levé straně stojí velké voliéry…
Ke Květné zahradě přijedeme autem po ulici Gen. Svobody v Kroměříži. Květná zahrada byla vybudována italskými architekty F. Luchesem a G.B.Tencallou. Byla založena v 17.století biskupem Karlem II. z Lichtenst…
Jednou ze zajímavostí v Květné zahradě zámku - Kroměříž je 224 metrů dlouhá kolonáda. Původně byla hlavním vstupem do zahrady. Nachází se ve vstupní ploše SZ zdi. Její galerii zdobí 44 soch  postav antických bájí a 46 bust nad…
V malebné Podzámecké zahradě v Kroměříži je ideálním místem k odpočinu a procházkám Divoký rybník. Zujme několika ostrůvky, na jednom z nich upoutá zraky návštěvníků romantická scenerie s drobnou dřevěnou stavbou,…
Oblíbené místo, kdysi romantická Podzámecká zahrada v Kroměříži byla v 17. stol. přebudována na Krajinářský park. Kromě vodních kanálů, rybníků, romantických staveb, sochařské výzdoby, atd. jsou ozdobou zahrady i …
   Spodní rynek, Nový rynek, Zelný trh a Koňský trh - tož takto se kdysi dávno (v časové posloupnosti) říkávalo tomuto nejstaršímu kroměřížskému náměstí. Nachází se v samotném historickém jádru města a z…
  Co ještě zbývá napsat nového a neotřelého o známém přírodním skvostu, který se nachází v historickém jádru města pod arcibiskupským zámkem a je přitom dílem lidských rukou? Zdálo by se, že už téměř ni…
Kroměřížská Květná záhrada, založená v druhej polovici 17. storočia, je príkladom prelomovej fázy vývoja europského záhradného umenia. Na jednej strane je unikátnym dokladom tradície neskoro renesančnej zahra…
Na 16 hektarech byla vystavěna italská zahrada s cestami ve vysokých špalírech, s 244 metrů dlouhou galerií soch antických bohů, postav historie a bájí, s centrálním rondelem.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace