Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Tlumačov
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Rady a tipy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Jarní procházka Tlumačovem

Tipy na výlet Rodina s dětmi Romantika Vycházka - půldenní Za kulturou Do přírody

Fotografie (90)  • Foto: JENNY-JANA

Kam a jak jedeme?

Asi 20 km od Zlína leží obec Tlumačov. My sem přijíždíme autobusem první březnovou sobotu na předjarní procházku. Tlumačov leží na rovině při středním toku řeky Moravy, podél toku řeky Mojeny, kde je i lužní les.

Z historických pramenů víme, že obec byla osídlena už v době paleolitu - v oblasti Středního Pomoraví a tzv. Jantarové cesty. Během 6. tisíciletí př. n. l. dosavadní kulturu paleolitických lovců vývojem doby vystřídal nástup zemědělství a civilizace mladší doby kamenné - neolitu. První historickou zmínku o Tlumačovu známe z roku 1141. V roce 1241 poznamenal Moravu i Tlumačov vpád Tatarů, svými vpády zpustošili tuto obec stejně tak, jako pozdější vpády Švédů za období 30 leté války v roce 1634. O 4 roky později koupil Tlumačov hrabě Jan z Rottálu. Tolik z historie obce. Dnes zde žije 2 400 obyvatel.

U zastávky autobusu na náměstí u pošty nás ihned zaujaly fotogenické mraky s tmavě modrým nebem a malebnost stromů, takže si to tu fotíme. Pak odtud procházíme uličkami kolem školy až dojdeme k historickému centru. Zde nás zaujala zdejší hlavní památka - kostel sv. Martina s kapličkou.

Na protější straně vedle zdejší zbrojnice kopali místní ogaři nějaký příkop u domu. Ihned nás zdravili a protože se mi to tu moc líbilo, chtěla jsem si i je vyfotit. Jeden mladík jim zavelel: " Upravte se a usmívejte se - paní novinářka si vás fotí do článku ! " Ogárci se snažili, povylezli z příkopu a culili se jak mohli. Takže, co jsem slíbila, splním a fotku s nimi přidávám k článku s ostatními fotkami.

Kolem nich jsme prošli k novodobé hradbě s branou a místní kašně u obecního úřadu. Pak se ulicí pod hradbou vracíme ke středu obce, kde u hlavní silnice na rohu vpravo stojí velký hostinec - kdysi to bývala tvrz, v 16. stol. přestavena na renesanční zámeček - Panský dům, dnes budova slouží jako hostinec.

K dalším pamětihodnostem městečka patří i místní fara, sloup se sochou Nejsvětější Trojice, Socha sv. Jana Nepomuckého, kříž u kostela sv. Martina, kříž u hřebčince. V jižní části obce je známý hřebčinec. Od hostince přejdeme silnici a pokračujeme dál přes most a tok Mojeny.

Zde si děláme pár záběrů zamrzlého rybníka - tůňky. Tůňka je od roku 1994 přírodní památkou - je to umělá vodní nádrž a leží na západním okraji Tlumačova u hlavní silnice vedoucí do Kvasic. Můžeme v ní vidět již od jara obojživelníky - např. žábu Blatnici skvrnitou, různé vodní řasy,také obratlovce jako je skokan zelený, rosnička zelená, atd. V létě ze zdejších květin zaujme kosatec žlutý, lekníny bílé, atd.

Za čím jedeme?

Pak jdeme po hlavní silnici směrem ke Kvasicím - k aleji s nádhernými fotogenickými stromy. Kousek od začátku aleje fotíme zvláštní koně v ohradě - asi nějaký druh poníků. Pokračujeme tudy až k břehům řeky Moravy.

Kousek cesty podél břehu nás doprovázejí labutě, my jdeme po břehu, ony plují ve svém vodním království a něco na nás svým jazykem - nám neznámým - pokřikují.

Tudy dojdeme až k začátku lužního lesa. Asi po 350 metrech odbočujeme vlevo na lesní cestu a pokračujeme lužním lesem. Místy je ještě sníh a mokro, asi v 1/2 cesty se lesní pěšina mění ve zpevněnou cestu a my tudy jdeme až k hlavní silnici. Přes ni přejdeme a pokračujeme několik set metrů mírně do kopečka k obci Skály - leží jižně od Tlumačova, kde v hájku u cesty nalezneme na zarostlém kopečku skalní útvary. Na jednom z nich stojí umělá kaple, ale je dost poničená.

Po prohlídce skal se vracíme mezi domy k hlavní silnici vedoucí do Otrokovic. Jdeme kousek kolem kolejí, potom hlavní silnicí pod mostem a po pár metrech se ocitáme u areálu na koupání - Štěrkovišti v Otrokovicích. Projdeme tudy, uděláme pár fotek vodní plochy s detaily stromů a jdeme k nedaleké zastávce místní dopravy.

Během pěti minut nám jede městská doprava k vlakovému nádraží v Otrokovicích. Zde se zastavíme na večeři v restauraci a městskou Dopravou pokračujeme domů do Zlína.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Najedli jsme se v restauraci U Mašinky - v Otrokovocích, kde mají i odpoledne vždy velký výběr meníček a za rozumnou cenu. Dobře zde vaří.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Již na zastávce autobusu v Tlumačově bylo vidět, že se tento 1. březnový den vydaří, jak příznivým počasím, tak zajímavostmi, které jsme cestou viděli. Tlumačov je velká obec a zdejší prostředí nás hned zaujalo a kolem Moravy to byla také hezká procházka.

Ostatní informace

Tlumačovský hřebčín je znám chovem plemenných koní. Obcí prochází i značená cyklostezka. Kromě sítě obchodů a služeb, letního kina můžou návštěvníci shlédnout i zajímavé výstavy v budově Kulturního střediska a Infocentra, je tam i knihovna. Obec vydává dokonce čtvrtletník - noviny o aktuálním dění v obci.

Poslední aktualizace: 3.3.2013
Autor příspěvku: JENNY-JANA
Kvalita příspěvku:    
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Jarní procházka Tlumačovem</strong> mapa
mapa Jarní procházka Tlumačovem

Příspěvky v okolí Jarní procházka Tlumačovem

  V nejzápadnější části obce Tlumačova se v bezprostřední blízkosti silnice do Kvasic, obklíčena okolní zástavbou, se k údivu mnoha návštěvníků nachází malá přírodní rezervace s názvem "Tl…
   Tlumačov leží na trase hlavního železničního a silničního tahu z Přerova od Břeclavi jen několik kilometrů severně od Otrokovic. Tato velká obec čítá bezmála dva a půl tisíce obyvatel, dříve bývala mě…
   V samém středu Tlumačova můžeme shlédnout hned u hlavní silnice největší dominantu této veliké obce. Je jí farní kostel zasvěcený svatému Martinovi z Tours a Sabarie. Sakrální stavba byla za dobu své …
   Je to nepřehlédnutelná barokní stavba, vypínající se na nároží u křižovatky boční ulice s hlavní tlumačovskou "třídou," šikmo naproti kostelu. Fara s dvorem a vjezdem byla vystavena r. 1755. O nece…
   V samotném centru obce Tlumačov - (za hlavní křižovatkou a před chrámem páně), stojí zrekonstruovaná budova, pyšnící se na své žlutě zářící fasádě velkým černým nápise…
V centru obce Tlumačova, na Zlínsku se nachází budova, která byla kdysi tvrz z 15. stol. přestavená roku 1589 na renesanční záměček s podobou městského domu s věží, k…
   Jen několik desítek metrů směrem na sever od chrámové lodi kostela sv.Martina v Tlumačově, stojí u hlavní silnice menší a prostá kaple. Tento malý sakrální objekt vznikl někdy na počátku 19. století. …
   Přičiněním lidských rukou nedochází jen k devastujícím a nevratným zásahům do přírody, ale díky nim vznikl i nový významný krajinotvorný prvek, oživující hlavně v rovinách fádní ráz okolní zemědělské …
Obec Tlumačov se nachází ve Zlínském kraji, rozkládá se 14 km západně od Zlína v SZ části Dřevnice. V obci je k dispozici, základní i mateřská škola, sportovní hřiště, knihovna, kino, kostel sv. Martina s ka…
   Poměrně rozsáhlá přírodní zahrada u kvasického zámku byla založena v polovině 19.století ve formě tehdy módního anglického parku. Ten vyplňuje přibližně lichoběžníkový prostor mezi hlavní silnicí, řek…
    Čtyřkřídlý dvoupatrový zámek s hranolovou věží stojí na místě bývalé tvrze. Ta se v písemných pramenech poprvé připomíná r. 1365. Tehdy bývala sídlem jistého Miloty z Benešova a Kvasic. Husitští…
   Krajina mezi Hulínem, Záhlinicemi, Kvasicemi a Tlumačovem připomíná svou malebností Jižní Čechy. Nejvíce se tomuto krajinnému rázu blíží oblast u obce Záhlinice, kde se rozkládá soustava umělých vodní…
Město Otrokovice se rozkládá v západní části Zlínského kraje, západním směrem od města Zlín a je označováno jako vstupní brána do tohoto kraje. Otrokovice získaly statut města až v roce 1964. Jeho dnešní podoba …
Je krásné nedělní dopoledne a my vyrážíme autobusem do Města Kroměříže za jejími památkami a zajímavými zahradami. Když projíždíme Záhlinicemi, vybaví se nám vzpomínka na loňský výlet: Byli jsme na jaře prozkoumat…
Arcibiskupský zámek Kroměříž se nachází ve Zlínském kraji. Zámek je otevřen v dubnu a říjnu pouze o víkendech a od května do září každý den. Zámek patří k nejvýznamnějším památkám na Moravě. Zámek Kroměříž byl zapsán do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Zámek, na rozdíl od mnoha jiných památkových objektů, v minulosti zpřístupnil téměř všechny své…
Kroměříž leží na Jižní Moravě, jižním směrem od města Přerov. Kroměříž je z větší části postaven na levém břehu řeky Moravy. Město se rozkládá v Hornomoravském úvalu a bývalo označováno jako Hanácké Athény. Krom…
Kouzelné zahrady v Kroměříži (Květná a Podzámecká zahrada) Kroměříž je sice historické město, ale zas nic moc zajímavého na něm neshledávám. Zámek - celkem nudný (s dětmi tam raději nechoďte vůbec). Krásné náměst…
Zoo Zlín je jedna z nejoblíbenějších v České republice. JE rozdělena na kontinenty a tak postupně projdete Afriku, Evropu, Asii a Střední i Jižní Ameriku. Chlubí se tropickou halou Yukatan a nádherným zámkem Lešná…
16.5km
více »
Zámek Lešná je klenotem areálu zlínské zoologické zahrady. Zámek doplněný o menší budovy a další drobné objekty, rozptýlené v parku, tvoří architektonicky ucelený soubor pohádkového ladění. Hlavní zámeckou dvoup…
16.5km
více »
Zámek
Toto významné poutní místo se nachází cca 6 km západně od Starého Města (okres Uherského Hradiště). Velehrad byl připomínán jako ves Veligrad již v roce 1131. V roce 1205 zde byl založen cisterciácký klášter, kt…
17.8km
více »
Zoo Lešná Zlínská zoologická zahrada je nejnavštěvovanější a nejkrásnější místo celé Moravy. Areál zoo se rozkládá v historickém lešenském parku, ve kterém roste více než1 140 druhů dřevin a okrasných bylin. Rom…
18.2km
více »
Zřícenina
Zřícenina hradu Lukov se nachází asi deset kilometrů od Zlína, na kopci nad obcí Lukov, na dohled Zoologické zahrady Zlín a zámku Lešná. První zmínky o něm pocházejí ze 13. století, důkazy o osídlení této lokality však sahají ještě do dávnější historie – během archeologických výzkumů v 80. a 90. letech 20. století zde byly mj. nalezeny fragmenty pravěké keramiky, které…
19.3km
více »
Hrad Buchlov stojí na vysokém návrší v zalesněném pásmu Chřibů, hrad se nachází několik kilometrů severozápadně od Uherského Hradiště ve Zlínském kraji. Hrad Buchlov je vynikající ukázko…
20.3km
více »
Tipy na výlet
K vyznamnemu kralovskemu hradu Buchlov, ktery je dominantou chribskeho pohori. Hrad Buchlov byl vystaven v polovine 13. stoleti v romanskem stylu. Jeho hlavnim ukolem by…
20.5km
více »
Hostýn je významné poutní místo v Hostýnských vrších. Nejvýznamějším objektem je bazilika Nanebevzetí Panny Marie. Základní kámen byl posvěcen r.1721, stavba byla dokončena r.1748.…
Zámek Buchlovice, nacházející se poblíž Uherského Hradiště ve Zlínském kraji, je stavbou vrcholného baroka ve stylu italské vily. Zámek je vybaven původním mobiliářem, který doplňují novobarokní repliky, pocháze…
21.3km
více »
Luhačovice leží na Jižní Moravě, jižním směrem od města Zlín. Luhačovice jsou vyhledávaným lázeňským a rekreačním městem. V lázních se léčí nemoci dýchacích cest, cukrovka a zažívací nemo…
25.7km
více »
Zřícenina
Hrad Helfštýn leží na úpatí Moravské brány. Nachází se nedaleko města Lipníku nad Bečvou v Olomouckém kraji. Helfštýn lze navštívit v březnu a listopadu o víkendech a od dubna do října…
31.4km
více »
Město
Olomouc leží na Severní Moravě, jihozápadním směrem od Ostravy. Olomouc je nejvýznamnější historické město na Moravě ležící na soutoku řeky Moravy a Bystřice. Město je centrem oblasti zvané…
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace