Blíževedly
Cestování a výlety
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Blíževedly
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Rady a tipy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky

Na Ronov a okolo Stvolinek

Tipy na výlet Rodina s dětmi Vycházka - půldenní Do přírody

Ronov
Ronov  •  Fotografie (13)  • Foto: Karolus

Kam a jak jedeme?

Tento výlet započneme v železniční stanici Kravaře v Čechách, nacházející se na trati Česká Lípa - Lovosice. Od omšelé budovy nádraží půjdeme po místní asfaltové komunikaci, vedoucí k městečku Kravaře. Na to je hezký pohled právě z nejvyššího bodu cesty, s dominantní stavbou barokního kostela Narození Panny Marie v popředí. Můžeme se zastavit u turistického odpočívadla s rozcestníkem v ohybu cesty, kde se také můžeme něco dozvědět z informační tabule s mapou o hradu Ronovu a jeho historii.

Odtud pokračujeme po zelené značce, na kterou odbočíme vlevo z asfaltky, překročíme železniční trať a kráčíme lučinami podél bývalých sadů do mírného svahu, vstříc kuželu hory Ronov (552m.nm.), se zříceninou stejnojmenného hradu, založeného koncem 14. století pány z Klingštejna. Cesta nás zavede k červeně značené odbočce k zřícenině. Čeká nás asi kilometrový výstup, zvláště v poslední části vedoucí náročným strmým stoupáním, které činí zvláště za mokra opět hrad ztěží dostupný. Ale odměnou nám má být kouzelný výhled do dalekého kraje. Hradní zříceniny jsou vcelku rozsáhlé a dokazují, že samotný hrad musel být docela impozantní. Jak název napovídá, patřil rodu Ronovců, z kterého vzešla mocná šlechtická větev Markvarticové. K nejdůležitějším majitelům hradu patřil Vilém z Illenburka.

Když jsme si dosytosti prohlédly zříceniny a pokochali se výhledem na blízký Vlhošť (614m.nm.), sejdeme stejnou cestou zpět k rozcestníku. Pokračujeme chvíli souběžně se zelenou a u dalšího rozcestníku odbočíme vlevo po červené směrem k obci Stvolinky. Cesta vede loukami a řídkými křovinatými remízky, místy se značky hledají v řídkém porostu docela obtížně, ale lehce se orientujeme věží stvolíneckého kostela.

Opět přejdeme železniční trať a ocitneme se v obci Stvolinky, o které jsou písemné zmínky již z konce 12.století, kdy kolem vladyckého dvorce pana Hroznaty vzniká ves. Dvorec je ve 14. století přestavěn na gotickou tvrz, obehnanou širokým vodním příkopem, znatelným ještě dnes. Tvrz byla v 16. století postupně přestavěná na renesanční zámek, dokončený začátkem 17. století pány Hrzány z Harasova. Později panství se zámkem kupuje litoměřická biskupská kapitula a zámek upravuje v barokním slohu. Zámek sloužil jako letní rezidenční sídlo biskupa. Rozkvět zámku končí po roce 1945, kdy je přidělen místnímu zemědělskému družstvu. Jako v mnoha podobných případech dochází i zde k rychlé devastaci objektu, kterou příliš nazastaví ani částečná oprava v sedmdesátých letech, kdy zámek získává okresní muzeum a užívá ho jako archív a depozitář. Od roku 1999 vlastní objekt obec, hledá pro něho využití a hlavně dotace na jeho záchranu.

Z dalších historických památek v obci lze jmenovat původně gotický kostelík Všech Svatých ze 14.století, který je dnes také v notně zdevastovaném stavu. V kryptě kostelíka byly pohřbeny majitelé zámku, jejich náhrobky z 16.století můžeme spatřit na boční zdi kostelíka. Okolo zámku býval rozlehlý zámecký park, který je v současnosti neudržován.

Projdeme Stvolinkami podél silnice směrem na Kravaře, stále sledujíc červenou značku, odbočíme ulicí vpravo, cesta nás za chvíli vyvede z obce, kráčíme mezi pastvinami, pak vkročíme do lesního porostu, cesta vede okolo mokřadů. Budeme -li kráčet proti proudu nevelkého Kolenského potoka vlevo vzhůru, můžeme dojít ke kaňonu s kaskádovitými vodopády, které jsou ale znatelné jen za větší vody. Pokračujeme lesní cestou, stále po červené až k chatové osadě. Značená cesta odbočuje vpravo, vede částečně po soukromém pozemku, ale majitel je k slušným turistům vstřícný a povoluje průchod. Stezka nás dovede ke Koňskému rybníku, jednoho z mnoha z Holanské rybnikářské sestavy, zbudované již v 15.století. Na břehu může vystoupit na skálu zvanou Smrtka, na jejiž vyhlídkovou plošinu vedou již dost zničené vytesané schůdky. Z vrcholu skály dříve obyvatelé vsi svrhávali do vod rybníka na jaře figurínu Smrtky, zpodobňující v lidové tradici konec vlády Zimy a vítání jara.

Sejdeme ze Smrtky, za letních veder se můžeme i ve vlnách rybníka osvěžit, pak dojdeme až k rušné silnici, spojující Stvolinky se Zahrádkama. Opatrně jí přejdeme, okolo sochy sv.Jana Nepomuckého pokračujeme luční cestou nedaleko rozlehlých močálů, až opětně přejdeme trať. Červená značka by nás postupně zavedla až k zmiňovaným Holanským rybníkům, které rozhodně stojí za návštěvu. My ale po 200 metrech značenou cestu opustíme, odbočíme vpravo po cestě vedoucí ke skupině chatek, obejdeme chaty a zamíříme k viditelné železniční trati v blízkosti můstku. Opatrně kráčíme asi 500 metrů podél trati, až dojdeme k nádraží ve Stvolinkách, kde si počkáme na vlak.

Za čím jedeme?

Vydali jsme se po vcelku nenáročné trati (pokud opominu výstup na Ronov), za poznáním různorodých přírodních i historických památek v okolí Stvolinek.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Vcelku dobře se najíme ve Stvolinkách v motorestu U Čápa, při silnici směrem na Českou Lípu.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Krásný je výhled z hradu Ronova. Ale určitě nás zaujme i romantický pohled z plošiny skály Smrtky na tichou hladinu Koňského rybníka.

Ostatní informace

Za návštěvu Ronova se nevybírá žádné vstupné a je také celoročně přístupný. Také nikde jinde na trase nehrozí naší peněžence žádná újma.

Poslední aktualizace: 7.12.2013
Autor příspěvku: Karolus
Kvalita příspěvku:    
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Na Ronov a okolo Stvolinek</strong> mapa
mapa Na Ronov a okolo Stvolinek

Příspěvky v okolí Na Ronov a okolo Stvolinek

Z města Kravaře(okres Česká Lípa),půjdeme po ČERVENÉ ZNAČCE,která nás dovede k lesu a potom se cesta klikatí lesem až na vrchol kopce,kde se týčí hrad RONOV!!!!! PS: hrad je TAJUPLNÝ!!!!! Jedeme za přírodní p…
Tipy na výlet
Ani současní výrobci školních pomůcek by nevyrobili dokonalejší kužel, než jaký ve třetihorách vytvarovala příroda jihozápadně od České Lípy. Ke všemu pány z Dubé napadlo ve 14. století na …
Hrad 11 kilometrů jihozápadně od České Lípy nedaleko obce Blíževedly.
Výchozím místem je městečko Kravaře,případně železniční zastávka Kravaře na trati 087. Pokud vyjdeme z Kravařů,stoupáme po loukách nad městečkem po zelené turistické značce až k úpatí kopce.Zde odbočíme na čer…
Hrad
Zříceniny hradu Ronov stojí na vrcholu homolovitého kopce (553 m) nad obcí Blíževedly na Českolipsku v Libereckém kraji. Pozůstatky staršího vnitřního hradu definitivně zanikly v polovině 19. století. Dodnes dochované hradní ruiny pocházejí z období, kdy Ronov upravoval Vilém z Illburku, je zde možné vidět vnější opevnění s baštami a Trosky věží a budovy na jižním okraji. Zříceniny jsou volně přístupné, ale přístup k nim…
Hrad Ronov se nachází asi 11km jihovýchodně od České Lípy na výrazném čedičovém vrchu v nadmořské výšce 552metrů. K hradu vede červená turistická značka ze Stvolinek nebo Blíževedel a nebo zelená z Kravař od nádra…
Já jsem jako výchozí místo zvolil obec Stvolínky s nepřístupným zámkem ve středu obce. Červená značka stoupá z obce otevřeným terénem na rozcestí Pod Ronovem. Zatáčíme vpravo a stále po červené, která ob…
Obec Blíževedly se nachází zhruba 15 km na jihozápad od České Lípy. Dominantou obce je náves s morovým sloupem uprostřed a kostelem sv. Václava opodál. V samotné obci se nachází bezpočet roubených chalup z 18. a…
Nepřehlédnutelná a velmi výrazná kupa Vlhošť se nachází na Českolipsku v Českém středohoří, přestože ji ochranáři zahrnuli pod CHKO Kokořínsko. Tento kopec vás zaujme především zdálky. Na jeho západním úbočí tot…
Rozsáhlé torzo hradu ležícího na pískovcovém bloku 3 km od Úštěka. Dominuje mu třípatrová věž, později upravená v romantickém stylu. Pro hrad se užívá také název Helfenburk. Původní, rozlohou velmi malý, hrad zde vybudoval Jan z Klinštejna, příslušník rozlehlého rodu Ronovců, kteří zdejší kraj získali do lenního vlastnictví od Jana Lucemburského. Jan, který se začal psát z Helfenburka, jej však zakrátko (roku 1375) prod…
Starobylé a malebné městečkoÚštěk. Jistě mě dáte každý za pravdu kdo jste toto městečko navštívili že je kouzelné. Je maličké, má 1.500 obyvatel,ale když jsem tu byla…
Město
Úštěk leží v Západních Čechách, jižním směrem od města Děčín. Město se rozkládá mezi chráněnou krajinnou oblastí České středohoří a chráněnou krajinnou oblastí Kokořínsko a na pravém břeh…
Hrad HelfenburkUž by se mohlo zdát, že jediným hradním pánem široko daleko byl na celém úštěcku ten, který sedával v palácích městského hradu kousek od náměstí. Hradu, ze kterého se ještě než úplně zchátral, stala…
Máchovo jezero je dnes velice navštěvovanou turistickou lokalitou. V okolí je spousta rekreačních zařízení a kempů.Rozkládá se v nadmořské výšce 266 m, má rozlohu 284 ha. Dosahuje hlo…
16.7km
více »
Barokní zámek Ploskovice se nachází přibližně 6 kilometrů od města Litoměřic v Ústeckém kraji. Kromě …
16.9km
více »
Přírodní památka
Čedičový vrch výrazně vystupující z náhorní plošiny u Práchně na východním okraji Kamenického Šenova je nejznámější geologickou rezervací u nás. Již v 18. století zde byl v činnosti lom, v němž byla postupnou tě…
17.7km
více »
Sloup je převážně rekreační obec, ležící v širokém údolí Dobranovského potoka na severozápadním úpatí Svojkovských vrchů, asi 3 km jihovýchodně od Nového Boru. Má asi 700 obyvatel a díky zajímavým památkám i malebnému okolí je vyhledávaným letoviskem. Dříve k ní patřila také jihozápadně ležící osada Janov, která je dnes součástí Nového Boru. Krajinu v širokém okolí kdysi…
Zámek
Zámek Houska stojí na Zámeckém vrchu uprostřed lesnaté krajiny. Zámek Houska leží v jižní části Českolipska v Libereckém kraji. Masivní zámecký objekt má čtyřúhelníkový půdorys s uzavřeným středním nádvořím. Cenná je Zelená světnice s malbami ze 16. století, rytířský salonek, obdivovaná je hradní kaple s restaurovanými malbami. V areálu se uskutečňuje řada sezónních akcí, v let…
20.4km
více »
Pro milovníky přírody a turistiky nabízíme několik informací o překrásném místě, kterým je CHKO Kokořínsko - ráj turistů. Představíme vám nyní ta nejzajímavější a nejnavštěvovanější místa této oblasti: kokořínsk…
22.6km
více »
Hrad BezdězTento nádherný gotický hrad naleznete v blízkosti stejnojmenné obce. Těsně v jeho blízkosti se nachází přírodní rezervace, která ukrývá mnoho zajímavých rostlin a živočichů. DopravaZ Housky vede červená turistická značka (tzv. Máchova cesta) přímo na Bezděz. Připravte se asi na 11,5 km. Trocha historieHrad nechal postavit mezi lety 1265 – 1278 Přemysl Otakar II. k…
23.4km
více »
Kokořín aneb romantická rekonstrukce historieIluzi tajuplného hradu, po jehož Ochozu se prochází sličná dívka s nepřítomným pohledem, v případě Kokořína ani nepotřebujeme vytvářet. I když jedno podobné vyprávění o bílé postavě, která se zjevuje na Ochozu věže, mezi místními také s…
23.6km
více »
Děčínská ZOO se nachází za Pastýřskou stěnou. Je mnoho druhů zvířat, nejen původních z Českého Švýcarska. Je zde hezké dětské hřiště. Otevírací doba: březen - duben 8.00 - 18.00 květen - srpen 8.00 - 19.00 září - říjen 8.00 - 18.00 listopad - únor 8.00 - 16.00 Zoo je otevře…
23.7km
více »
Hora Říp tvoří výraznou dominantu Polabské nížiny. K ní se vztahuje pověst o příchodu praotce Čecha a stala se tak od nepaměti jedním ze základních symbolů českého národa. Na vrcholu najdete kapli - ro…
27.9km
více »
Zřícenina
Zbytky skalního hradu Šaunštejn, nazývaného také Loupežnický hrad, stojí na mohutném pískovcovém bloku v Jetřichovických stěnách nedaleko Vysoké Lípy na Děčínsku v Ústeckém kraji. Vrcholo…
28.1km
více »
Hřensko - soutěsky. Českosaské Švýcarsko je pojem, který turisté dobře znají. My dnes – obrazně řečeno - míříme přímo do jeho srdce - do soutěsek na malebné říčce Kamenici. Bohužel ještě předtím, než se ponoříme do stínu strmých srázů a začneme postupovat proti proudu Kamenice, musíme začít počítat. Parkovné za osobní auto na dobu delší než 3 hodiny – 120,- Kč! Bum!…
30.1km
více »
Dříve nazývaná Edmundova nebo Dolní, skalnatý kaňon řeky Kamenice, poslední ze tří soutěsek na dolním toku řeky, VJV od Hřenska. Jeho stěny tvoří strmé, často kolmé skalní stěny, vystupující nad úroveň hladiny do…
30.2km
více »
  Hřensko – soutěsky a Pravčická brána. V minulém výletu jsme se podívali na Moravu, a tentokráte jsme otočili na druhou stranu republiky, a to do CHKO České Švýcarsko, přesněji do Hřenska, kde se nachází lá…
31.1km
více »
Skalní útvar
Velice zajímavý skalní útvar známý jako Malé a Velké Tiské stěny, které se táhnou nad vesnicí Tisá (západně od Děčína) po celé její délce. Jedná se o skalní město z kvádrových pískovců s…
33.3km
více »
Zřícenina
Zřícenina gotické hradu Hazmburk, stojící na strmém čedičovém útesu (418 m), je snad nejznámější dominantou Českého středohoří. Hradní zřícenina Hazmburk se nachází na Litoměřicku v Ústeckém kraji. Hradní cesta ná…
35.3km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace