Sedlec-Prčice
Cestování a výlety
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Sedlec-Prčice
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Rady a tipy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky

Myslkov aneb Miskov, část druhá

Tipy na výlet Rodina s dětmi Celodenní výlet Do přírody

Za Pecí
Za Pecí  •  Fotografie (6)  • Foto: bezprezdivky

Kam a jak jedeme?

Vycházeli jsme zase po zelené, ale na opačnou stranu než včera. Chvilku po silnici, vzápětí byla odbočka Doprava, kterou chlapci zase přešli. Opět jsem je zezadu jistil. Lesní cesta vedla do kopce, ale byla poměrně přívětivá, občas přinesla výhled do kraje, nebo nějakou tu, Vaškem obdivovanou, kamennou zídku. Zelená značka vystoupala na kopec, zase z něj sestoupila k potoku, chvíli se motala údolím, potom začala zase stoupat k vesničce Březí. Pod ní jsme narazili na místo přímo snové. Pečlivě udržovaný palouček s rybníčkem a lavičkou. Oplocený nebyl, udělali jsme si přestávku a jen jsme se kochali.

Večer jsem měl za úkol zjistit, o jaké místo se jedná. Dozvěděl jsem se, že si tam koupil chalupu nějaký pán z Liberce, ale měl k ní malý pozemek. Přikoupil si tedy od obce místní skládku, udělal z ní tohle a chodí sem prý meditovat. Budiž mu věčná sláva, i za to, že si to neoplotil a procházejícím věří.

Po chvíli relaxace jsme vystoupali k Březí a dál jsme měli delší úsek po silnici mezi pastvinami. Po straně levé byly kozičky i s kůzlátky, po pravé dusalo a honilo se stádo jalovic (nebo mladých býčků, kdo ví). Naštěstí pro Petra byl i kousek lesíka a on mohl dodělat to, co ráno zanedbal. Další vesničkou byl Chválov, tady jsme přestupovali na modrou. Z kopečka tam jeden dům vypadal nadějně, hospodsky, ale byl to pouhý optický klam. Otočili jsme k jihozápadu a začali stoupat. Kamarády jsem dohnal až v místě, kde značka opouštěla silnici. Petr tu objevil kýženou přesličku bahenní, kterou jsme měli nasbírat. Nebylo jí moc, ale i já, opozdilec jsem pár kousků stihl utrhnout.

Dalším obydlením místem byly Hrby. Podle mapy, kterou jsme včera od pana hostinského v Kvasejovicích dostali, tam byl, kromě chovu koní, i hotel či penzion. Tam by člověk čekal i osvěžovací stanici. Před závěrečným stoupáním jsme se chvíli posadili a vzpomněli na Karla Hynka Máchu, jehož pamětní desku jsme viděli včera na Zvěřinci. Miloš se upamatoval na televizní pořad, ve kterém nějaký starší výzkumník dokazoval, že náš přední romantik neputoval po hradech, jak se traduje, ale jeho cílem byly pivovary. Ty hrady a romantické zříceniny byly tak nějak kolem. Ten pořad jsem neviděl, ale něco podobného jsem (asi od stejného autora) četl v novinách. Konec konců, i ten Zvěřinec tomu odpovídá. Pivovar Vysoký Chlumec je co by kamenem dohodil.

Vyšplhali jsme, přes paseku a kousek lesa došli na silnici. Tentokrát jsme se zase drželi spolu s Vaškem. Dokonce na mně počkal, když jsem si fotil kamenný kříž, u kterého jsme na tu silnici vycházeli.

V Hrbech nás to poněkud zklamalo. Měli tam sice pivovarské slunečníky, na přilehlém dvorku lamu, osla, kravičku a podobnou havěť, ale hlavně zavřeno, a kromě těch němých tváří ani živáčka. Viděli jsme sice, jak odtud Petr s Milošem odcházejí, ale doufali jsme v další zázrak s otevřenou hospodou. Nestalo se.

Chlapci na nás čekali na křižovatce v další vesnici, Vratkově. Pořád jsme šli po silnici, vystoupali jsme na náhorní plošinu obklopenou loukami a pastvinami. Dokonce nějaké přesličky tam rostly, Petr je chvíli zkoumal, ale nesehnul se pro ně. Asi to nebyly ty pravé. Na další křižovatce, kde jsme odbočovali doleva, se silnice přestala silnici podobat. Asfaltu bylo opravdu pomálu, více děr a štěrku. Za lesíkem a samotou se nabízela zkratka pěšinkou přes louku, využil jsem jí a chlapce, kteří mi při předchozím stoupání poněkud poodešli, jsem možná i trochu dohnal. Alespoň natolik, že ve Veletíně, v tolik očekávané oáze, mi přinesli pivo vzápětí po usednutí. Dostalo se mi omluvy, že prý věděli, že já chci kofolu, ale nesmím se zlobit, je to pivo. Hospůdka se jmenovala „Za pecí“, pec tam opravdu byla, a i zvenku byla pěkná.

Geniálně se povedlo načasování. Přišli jsme šest minut po začátku otvírací doby. Pojedli jsme, já nakládaný sýr, ostatní tuším utopence a nakládaný sýr, poseděli jsme, Petr to pojal trochu jako oslavu narozenin, a bylo dobře. Dokonce nás zdržovali, že budou udit, ale začínalo se to tu plnit tuleni, šli jsme zase dál. Ztrátu jsem utrpěl hned na začátku. Napřed záchod, potom mě zaujalo kolo zaparkované na návsi, ze kterého řvalo nějaké rádio. Po modré značce jsme šli jen kousek přes louku, potom jsme po silnici mířili do Miskova přímější cestou. V Horním Matějově jsme byli včera a takhle to bylo o dva kopce méně. Ale louka byla taky pěkná.

Cesta po silnici byla mírně z kopce, provoz tu byl minimální, snad dvě auta jsem potkal. Na křižovatce se zelenou značkou, která nás měla dovést do Miskova kamarádi zase čekali. Dočkal jsem se poznámek, že se snad za ně stydím, že s nimi nechodím, že se snad flákám. Odpověděl jsem samozřejmě, že se kochám, nejsem placen od kilometru za hodinu, občas se musím i vyčurat a něco si vyfotit. Na jejich námitky, že tu cestou nebylo čím se kochat, je snad dostatečnou odpovědí předchozí a následující obrázek.

Zelená stoupala jako včera. Na vrcholku na mně čekal Vašek. Podle mapy, kterou jsme včera dostali, tu měl poblíž být obětní kámen. I na internetu o něm byla zmínka. Ale nám se schoval. Prostě jsme ho nenašli.

Miloš s Petrem už na nás čekali, tvářili se, že nás snad chtěli jít hledat. Byl jsem vyslán pro pivo, neb už zase došlo, večeře dneska byla bez problémů a dobrá. Byl plněný řízek s brambůrkem.

Za čím jedeme?

Šli jsme za pohodou, krásným jarem a dokonce i pro léčivé byliny, které mají pomoci. Povedlo se všechno.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Ubytování v Myslkově na statku U Štemberků už jsem vychválil, cestou byla oáza pouze ve Veletíně, ale Za Pecí to stojí za to.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Pro toho, kdo má rád zvlněnou krajinu a Jarní lesy a louky to nemá chybu. A myslím, že by tu nebyl marný třeba podzim.

Ostatní informace

Pokud se nepočítá za vstupné útrata Za Pecí (ostatně velmi přijatelná), neplatilo se zase nikde nic.

Poslední aktualizace: 6.10.2011
Autor příspěvku: bezprezdivky
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Myslkov aneb Miskov, část druhá</strong> mapa
mapa Myslkov aneb Miskov, část druhá

Příspěvky v okolí Myslkov aneb Miskov, část druhá

Sportrelax centrum Monínec najdete na Javorové skále 70 km jižně od Prahy na pomezí Středočeského a Jihočeského kraje nedaleko města Sedlec-Prčice. Moní…
Nejvyšší vrchol Středočeské pahorkatiny, Javorová skála (723 m), leží severně od Jistebnice (8 km) a severovýchodně od Milevska (15 km). Na vrcholku se skalní rozsochou je již z dálky dobře vid…
Žďákovský most byl po dostavění nazýván technickým divem světa. Ve své době největší jednoobloukový ocelový most překlenul hladinu Orlické přehradní nádrže nedaleko Orlíka nad Vltavou a stal jedno…
20.8km
více »
Město
Tábor leží v Jižních Čechách, severozápadním směrem od města Jindřichův Hradec. Město se rozkládá v severozápadní části Českomoravské vrchoviny. Město hrálo velmi významnou roli v husitských válkách, náměstí slouž…
20.9km
více »
Tipy na výlet
od Prahy je to asi hodinu a půl po dálnici.Od Vlašimi tak dojedete za hodinku. Z historie města Tábora po roce 1420 Roku 1420 byl založen Tábor husitskými přívrženc…
21.2km
více »
Přehrada Orlík je dalším ze stupňů Vltavské kaskády na území jižních Čech. Její hráz přehradila tok řeky Vltavy u Solenice v okrese Příbram. Převážná část přehradní nádrže se nachází na území jižních Čech. Své jmé…
21.2km
více »
Gotický královský hrad na ostrohu nad Vltavou, dnes novogotické sídlo Schwarzenberků nad Orlickou přehradou.
21.6km
více »
Slavné husitské město, městská památková rezervace.
21.8km
více »
Zámek Orlík se tyčí na skále nad Orlickým jezerem. Zámek se nachází na Písecku v Jihočeském kraji. Na zámku je téměř 150 místností včetně chodeb a přilehlých prostorů. Desetina z nich je upravena …
21.8km
více »
Hrad Zvíkov se nachází na ostrohu vypínajícím se nad soutokem řek Vltavy a Otavy. Hrad byl již od svých počátků spjat s královským rodem Přemyslovců. Největší slávu získal hrad za vlády Karla IV., který Zvíko…
23.5km
více »
Kouzelný hrad Zvíkov Až zase budete jednou svižně uhánět od Prahy směrem na Strakonice a dál třeba na Šumavu, sundejte nohu z plynu a před obcí Mirotice odbočte doleva a vydejte se po státní silnici č. 121 d…
23.5km
více »
Raně gotický Královský hrad Zvíkov se tyčí na skalnatém ostrohu nad soutokem Vltavy s Otavou. Hrad je národní kulturní památkou, nacházející se v Jihočeském kraji. Zvíkov je druhou nejvíce vyhledávanou kulturní pa…
23.6km
více »
Gotický "Král českých hradů" na soutoku Vltavy a Otavy, vzdutém Orlickou vodní nádrží.
23.6km
více »
Tipy na výlet
Hrad Konopiště  založil nedaleko svého rodového sídla Benešova kolem r. 1294 pravděpodobně pražský biskup Tobiáš z Benešova a to podle vzoru francouzských pevností, s válcovými věžemi, s&…
27.9km
více »
Kdysi mohutná gotická pevnost, přestavěná renesančně a barokně, jeden z nejnavštěvovanějších českých zámků, obklopený nádherným parkem.
28.2km
více »
Zámek Konopiště je navštěvovanější památkou na Benešovsku ve Středočeském kraji. Při návštěvě zámku si turisté mohou vybrat ze tří prohlídkových okruhů. Na zámku jsou k vidění reprezentační a hostinské místnosti s…
28.4km
více »
Tipy na výlet
Jedeme  vlakem  na zámek  Konopiště,  který se může chlubit,  že jej  střeží  medvědi  v hradním příkopu. Zámek Konopiště byl původně hrad. Ve 13 století   páni z Benešova  zbudovali tvrz . Jméno dostal hrad podle…
28.7km
více »
Město Bechyně leží na soutoku dvou řek - Lužnice a řeky Smutná. Jde o historické místo spojené se jménem Petra Voka, který se zasloužil o přestavbu hradu - zámku v Bechyni. Kromě něj najdeme ve městě Klášter s kos…
29.4km
více »
Město
Písek leží v Jižních Čechách, severozápadním směrem od města České Budějovice. Město je rozložené u západního okraje Píseckých hor a v údolí tvořeném řekou Otavou. Především z jižní strany je město obklopeno sousta…
35.8km
více »
Kamenný most v Písku je svým pojmenování z r. 2007 nejmladším mostem v Česku, svojí stavbou však nejstarším dochovaným mostem v Česku a možná i ve střední Evropě. O primát nejstaršího mostu soutěží s kamenným moste…
35.9km
více »
Hrad Český Šternberk stojí na úzkém skalnatém kopci nad řekou Sázavou. Hrad se nachází ve Středočeském kraji a je druhou nejnavštěvovanější památkou na Benešovsku. Hrad je otevřen od června do října denně mimo pon…
Pohádkový renesanční Zámek Červená Lhota stojí na skalnatém ostrově uprostřed rybníka. Do zámku se vstupuje kamenným mostem, který spojuje zámek se souší. Zámek se nachází v Jihočeském kraji, severozápadním směrem od…
46.3km
více »
Zámek Červená Lhota se nachází 20 km od Jindřichova Hradce nedaleko městečka Deštná. Pojedeme autem a zaparkujeme na placeném parkovišti asi 200m od zámku. Jeden z nejnavštěvovanějších zámků…
46.4km
více »
Vrcholně gotický hrad založený v roce 1348 zaujímá mezi českými hrady zcela výjimečné postavení. Byl vybudován českým králem ařímským císařem Karlem IV. jako místo pro uložení královských pokladů, především sbírek svatých relikvií a říšských korunovačních klenotů. V roce 1355 již Karel IV. pobýval na hradě, dohlížel na jeho dostavbu a na výzdobu interiérů, především hradních…
46.5km
více »
Jeden u nás z nejvíce romantických zámků, který se obklopen rybníkem a s ,,naším světem" je jen propojen s Kamenným mostem. Zámek má nádherně růžovo-červenou…
46.6km
více »
Koněpruské jeskyně vznikly činností vody ve vápencích starých přibližně 400 milionů let. Koněpruské jeskyně se nalézají uvnitř návrší Zlatý kůň nad obcí Koněprusy v CHKO Český kras as…
47.3km
více »
Nachází se v oblasti Českého krasu poblíž Karlštejna. Jde o bývalý lom, nyní zatopený. Umělý původ není nijak do očí bijící, místo působí velice romanticky. Nevede sem žádná značená cesta…
47.9km
více »
Zamek Hluboka nad Vltavou je jednim z nejznamejsich a nejzdobnejsich ceskych zamku. Je povazovan za nejkrasnejsi obytne panske sidlo v Cechach. Tyci se 10 km severne od Ceskych Budejovic na skalnatem…
50.3km
více »
Červená Lhota Kdykoliv se ocitnu v malebném údolí jehož dominantu tvoří neméně malebný barokní zámeček, musím si vzpomenout na svá mladická léta. A to hned dvakrát. První vzpomínka patří bezstarostnému období ško…
50.5km
více »
Město
Beroun leží jihozápadně od Prahy na soutoku řek Litavky a Berounky. Beroun se rozkládá na pomyslné hranici mezi Pražskou kotlinou a západními Čechami. Kolem Berouna prochází silniční tah dálnice D5 z Prahy do Pl…
52.6km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace