TURISTIKU PODPORUJÍ
57 801 turistů a cestovatelů
90 481 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
880 409,- odměny za články
Sedlec-Prčice
Sedlec-Prčice je dvojměstí, které leží ve Středních Čechách, jihozápadním směrem od města Benešov. Město se rozkládá pod vrcholky hor zvaných Čertova…

více o Sedlec-Prčice

Turistika.cz doporučuje
Sedlec-Prčice
Cestování a výlety
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Sedlec-Prčice
Tipy na výlet vybrat: vše / nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Ostatní vybrat: vše / nic
Babyfriendly
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Prima Port
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Bouda
Boží muka
Chata
Chrám
Drobné památky
Dům, budova
Farma
Hrad
Hradby
Hrádek
Hradiště
Hřbitov
Hřebčín
Kaple
Kašna
Klášter
Kostel
Kříž
Lapidárium
Letohrad
Mešita
Měšťanský dům
Muzeum
Památník
Panský dvůr
Pevnost, opevnění
Pomník
Radnice
Rotunda
Rychta
Salaš, koliba
Skanzen
Socha
Statek
Synagoga
Trosky
Tvrz
Zámeček
Zámek
Zřícenina
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Hora
Hřeben
Jeskyně
Jezero
Jezírko
Kámen
Kaňon
Kopec
Krasový útvar
Louka
Minerální pramen
Ostrov
Památný strom
Park
Planina
Pláž
Pleso
Pobřeží
Pohoří
Poloostrov
Potok
Poušť
Pramen
Propast
Přírodní památka
Přírodní park
Rašeliniště
Rokle
Rybník
Řeka
Říčka
Sedlo
Skalní útvar
Slatě
Sopka
Soutěska
Studánka
Štít
Travertíny
Tůň
Údolí
Údolí, dolina
Vodní nádrž
Vodopád
Vrchol
Zahrada
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Aquapark
Cyklisté vítáni
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Golf
Koňská stezka
Koupaliště
Lázně
Ledovec
Letovisko
Potápění
Půjčovna kol
Půjčovna lodí
Rekreační oblast
Ski areál
Zábava, atrakce
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Cestopisy vybrat: vše / nic
Články redakce vybrat: vše / nic
Rady a tipy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Moje dovolená vybrat: vše / nic
 ↓ 
Kdy jsme jeli vybrat: vše / nic
Jaro
Léto
Podzim
Zima
Délka dovolené vybrat: vše / nic
Méně než 1 týden (do 6 dní)
1 týden (7-9 dní)
Delší než 1 týden (10-12 dní)
2 týdny a více (13 a více dní)
S kým vybrat: vše / nic
Rodina s dětmi do 5-ti let
Rodina s dětmi do 10-ti let
Rodina s dětmi 10-18 let
S partnerem
S přáteli
Typ vybrat: vše / nic
Pobyt
Aktivní dovolená
Poznávací dovolená
Eurovíkend
Plavba
Prodloužený víkend
Zaměření vybrat: vše / nic
K moři
Na lyže
Za zábavou a poznáním
Do přírody
Na hory
Cyklo
Se psem
Na vodu
Aerobic
Golf
Wellness
Potápění
Za kulturou
Zábavné parky
Aquaparky
Gastronomie
Jak jsme jeli vybrat: vše / nic
Autem
Autobusem
Letadlem
Lodí
Jinak
Jak a kde jsme bydleli vybrat: vše / nic
Dům / rekreační objekt
Kemp
Apartmán
Hotel / Penzion
Stravování na dovolené vybrat: vše / nic
Vlastní
Snídaně
Večeře
Polopenze
Plná penze
All Inclusive
Ultra all inclusive
Fotogalerie vybrat: vše / nic
zobrazit výsledky

Myslkov aneb Miskov a okolí, část prvá

Tipy na výlet Rodina s dětmi Celodenní výlet Do přírody

Kam a jak jedeme?

Na procházku jsme vyrazili až před desátou. V plánu jsem měl okruh přes hrad Zvěřinec. Kamarádi se projevili jako lumpové. Čekal jsem na posledního, abych převzal klíče od bydlení, ale bylo mi rezolutně oznámeno, že mé zápisky¨z našich cest opravdu četli, a žádné klíče mít nebudu. Dokonce se vedly nějaké řeči, že by mi měly být zabaveny i klíče od auta. Prý abych se neflákal. Stejně jsem byl všude poslední. Kousek před branou statku byl rozcestník. I brána byla zajímavá. Jako obvykle jsem se opozdil (tuším, že místní psí holka potřebovala nutně podrbat), když jsem z brány vyšel, chlapci pod rozcestníkem bezradně postávali. Tu správnou značku (zelenou) totiž měli za zády. Vedla kolem brány úzkou pěšinkou kolem plotu, které za chvíli vystřídaly kamenné zídky lemované stromy. Vyšplhali jsme na kopec, cesta odbočila doleva a chvíli ji vlastně tvořily ty zídky z žulových kamenů. Ono zídky, některé ty kamínky mohly mít tak dvě tuny. Šutrák o délce jeden a půl metru, výšce tři čtvrti a obdobné šířce o moc méně vážit nemůže.

Otevíraly se nám první pohledy do pěkně zvlněné KRAJINY. Bylo tu dost žluté barvy, ale na rozdíl od toho, co jsme viděli cestou sem, to nebyla řepka, ale pampelišky.

Dorazili jsme na silnici. Kamarádi šli kus přede mnou (nejen, že jsem nejpomalejší, ale zdržuju se nějakým focením), samozřejmě, že tu odbočku, která byla po pár desítkách metrů, minuli. Zase toho nachodí víc než já. Použil jsem tu známou frázi, že mi připomínají moji ženu a to není pochvala. Pavlína je samozřejmě hezčí, ale bloudí stejně.

Sešli jsme k potoku, vyšplhali na kopec a měli jsme tu první vísku, Horní Matějov. Tady jsme se potkali s červenou značkou, po které jsme měli chvíli pokračovat. Dovedla nás k matějovské autobusové zastávce, potom zase na polní cestu, odkud byl výhled přepěkný.

Vnořili jsme se do lesa, obešli drapák, který nakládal dřevo (a taky pěkně rozjezdil cestu) a začali stoupat na hrad Zvěřinec. Nebyl to z této strany žádný hrozný kopec. Pod Zvěřincem jsme si oddechli na odbočce, na hrad jsme nakonec vystoupali a zjistili, že tam z něj zbyly jen dva valy oddělené příkopem a cedule, že to tu navštívil Karel Hynek Mácha. Na vrcholovém skalisku by byl pěkný výhled, ale bylo kolem poledne, tudíž zamženo. Vašík si v tu chvíli vzpomněl, že předloni jsme u Rožmitálu viděli kvetoucí smrky, letos že nic. Rozhlédl jsem se a ejhle, jeden takový byl tak dvacet metrů od nás. Ukázal jsem deštníkem, Petr ale chtěl to gesto zopakovat. Aby si to vyfotil. Vyhověl jsem, ale mnohem později jsem byl seznámen s výsledkem. Vypadá to, že Vaška tím deštníkem mlátím.

Zvěřinec jsme opustili po žluté značce, která šla chvíli v souběhu s červenou a naučnou stezkou. Na jedné z informačních cedulí jsem se dozvěděl, že se jedná o jakési předhradí Blaníku. Zjevuje se tu rytíř snad i s družinou a dává Václavovi echo.

V osadě Boudy jsme opustili červenou, která odbočovala doleva. My jsme šli Doprava po žluté. Nevím jak kamarádi, ale já jsem začínal litovat svého odění. Kabát mi nevadil, ten nosím pořád, ale ty dlouhé kalhoty sice odpovídaly poměrně chladnému dopoledni, to ale dlouho netrvalo. A občerstvení nikde. Boudy, to bylo pár chalup. Následující Malkovice byly sice větší, dokonce i nějaká firma tam sídlila a kravín se skvěl na obzoru, ale hospoda nikde. Chvíli jsme spočinuli u kapličky a vydali se dál. A najednou jsme byli u rybníka, který zatím není na mapách. Vašík neváhal a smočil se. Důkladně.

Lákal nás taky, ale my jsme odolali. Vašík se dokoupal, vyrazilo se a za chvíli se zase málem bloudilo. Prostě zase přehlédli značku. Naštěstí jsem je zezadu jistil.

Došli jsme do Kvasejovic. Kamarády jsem dohnal pod rozcestníkem, kde se zrovna snažili poradit nějakému nepoučitelnému cyklistovi (nebyl to ale tuleň, na to neměl ten pravý oděv). Stejně odjel směrem, který mu všichni nedoporučovali. Přešli jsme místní potok, prošli kolem výrobny podhoubí a na obzoru se rýsovala sympatická budova. Když jsem na ni upozornil, nikdo mi už ani nevěřil, že by to mohla být hospoda. Zepředu to sice mělo vývěsní štít smíšeného zboží, které teoreticky mělo otevírat za půl hodiny, ale šipka k hospodě vedla za roh. Nikde nikdo, jen postarší vlasatý chlapík tam kolem laviček válčil proti trávě. Petr s Milošem to vzdali a kráčeli dál, Vašek se nerozhodně zastavil a já se šel podívat. Než jsem se stihl zeptat, sám nabídl, že hospodu otevře. Já zahalekal na Vaška, on na kluky a bylo dobře. Pán nám donesl pivo, dosekal trávu a přisedl. Nakonec to bylo piv několik, chutní utopenci, někteří z nás i rum požili. Hostinský pocházel z Prahy, ale už tu žije dlouho. Býval závodním veslařem, tady ale provozuje hospodu, chová osly, straní se žen a vypadá spokojeně. Zdrželi jsme se, ale vždyť jsme vlastně nikam nepospíchali. A dostali jsme i pěknou mapu. Vyrazili jsme osvěženi na těle i na duchu a samozřejmě do kopce. Své zaostávání jsem mohl omluvit i fotografováním. Nevím, jestli si té kapličky na druhé straně údolí všiml ještě někdo jiný.

Miloš s Petrem zmizeli někde v dáli, Vašek byl na dohled a měl roztelefonováno. Tedy roztelefonováno, vypadalo to, že s někým hovoří bez aparátu a je ho slyšet až někam do Rakovníka. Sděloval, že je mu dobře, má asi tak dvě promile a jde do kopce. Docela dobře jsem mu rozuměl tak na padesát metrů. Dohnal jsem ho, minuli jsme místní sjezdovku a dál jsme šli spolu. U domku u cesty nás zarazil místní obyvatel a začal se bavit. Přiznal se, že odtud pochází, s manželkou si to tu chystali na důchod, ale jí to tu nebaví, je radši v Praze, kde mají trvalé bydliště. Přiznal, že číhá na každého, kdo jde kolem, aby si popovídal a hrozně ho mrzelo, že propásl Petra s Milošem. Když jsme se dokázali odpoutat, volal na nás ještě, že tu lípu naproti domu sázel jeho táta, když se mu synek narodil. Před sedmdesáti jedním rokem.

Narazili jsme na cestu, po které jsme dopoledne vyráželi, chlapci na nás čekali ve stínu autobusové zastávky. Opět se mi podařilo udržet Vašíka, tak mohla vzniknout unikátní fotografie, která už běhá po internetu pod názvem dvě starožitnosti (mohlo být hůř, dvě staré mlátičky by se asi taky líbilo). Když jsme dorazili do Miskova, chlapci už byli v kuchyni našeho apartmá. Ale večeře, to už je do jiného časopisu.

Za čím jedeme?

Při (skoro) každoroční výpravě s kamarády se mi povedlo je dostat do kraje, který se mi líbí velmi. Musel jsem sice přečkat špičkování, že kamkoli jezdím přes Příbram, ke konci cesty do Miskova i dotazy, zda je tu zaveden elektrický proud, ale stálo to za to.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Ubytování ve statku U Štemberků bylo nejen bezvadné, ale i (vzhledem k úrovni) levné. A na těhle výpravách si vaříme sami. Potravu lze ale sehnat i v hotelu Miskov.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Nebylo se co nelíbit, snad jen nepříznivé vzdálenosti mezi hospodami. Ale co potom mají dělat chudáci místní…

Ostatní informace

Není zde široko daleko místa, kde by někdo chtěl vybírat vstupné (alespoň v rámci pěšího výletu pro starší pány).

GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (49.564, 14.461)
Poslední aktualizace: 4.10.2011
Kvalita příspěvku:    
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Sedlec-Prčice

Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
9,9km od místa

Příspěvky v okolí Myslkov aneb Miskov a okolí, část prvá

Sportrelax centrum Monínec najdete na Javorové skále 70 km jižně od Prahy na pomezí Středočeského a Jihočeského kraje nedaleko města Sedlec-Prčice. Moní…
Nejvyšší vrchol Středočeské pahorkatiny, Javorová skála (723 m), leží severně od Jistebnice (8 km) a severovýchodně od Milevska (15 km). Na vrcholku se skalní rozsochou je již z dálky dobře vid…
Žďákovský most byl po dostavění nazýván technickým divem světa. Ve své době největší jednoobloukový ocelový most překlenul hladinu Orlické přehradní nádrže nedaleko Orlíka nad Vltavou a stal jedno…
20.8km
více »
Město
Tábor leží v Jižních Čechách, severozápadním směrem od města Jindřichův Hradec. Město se rozkládá v severozápadní části Českomoravské vrchoviny. Město hrálo velmi významnou roli v husitských válkách, náměstí slouž…
20.9km
více »
Tipy na výlet
od Prahy je to asi hodinu a půl po dálnici.Od Vlašimi tak dojedete za hodinku. Z historie města Tábora po roce 1420 Roku 1420 byl založen Tábor husitskými přívrženc…
21.2km
více »
Přehrada Orlík je dalším ze stupňů Vltavské kaskády na území jižních Čech. Její hráz přehradila tok řeky Vltavy u Solenice v okrese Příbram. Převážná část přehradní nádrže se nachází na území jižních Čech. Své jmé…
21.2km
více »
Gotický královský hrad na ostrohu nad Vltavou, dnes novogotické sídlo Schwarzenberků nad Orlickou přehradou.
21.6km
více »
Slavné husitské město, městská památková rezervace.
21.8km
více »
Zámek Orlík se tyčí na skále nad Orlickým jezerem. Zámek se nachází na Písecku v Jihočeském kraji. Na zámku je téměř 150 místností včetně chodeb a přilehlých prostorů. Desetina z nich je upravena …
21.8km
více »
Hrad Zvíkov se nachází na ostrohu vypínajícím se nad soutokem řek Vltavy a Otavy. Hrad byl již od svých počátků spjat s královským rodem Přemyslovců. Největší slávu získal hrad za vlády Karla IV., který Zvíko…
23.5km
více »
Kouzelný hrad Zvíkov Až zase budete jednou svižně uhánět od Prahy směrem na Strakonice a dál třeba na Šumavu, sundejte nohu z plynu a před obcí Mirotice odbočte doleva a vydejte se po státní silnici č. 121 d…
23.5km
více »
Raně gotický Královský hrad Zvíkov se tyčí na skalnatém ostrohu nad soutokem Vltavy s Otavou. Hrad je národní kulturní památkou, nacházející se v Jihočeském kraji. Zvíkov je druhou nejvíce vyhledávanou kulturní pa…
23.6km
více »
Gotický "Král českých hradů" na soutoku Vltavy a Otavy, vzdutém Orlickou vodní nádrží.
23.6km
více »
Tipy na výlet
Hrad Konopiště  založil nedaleko svého rodového sídla Benešova kolem r. 1294 pravděpodobně pražský biskup Tobiáš z Benešova a to podle vzoru francouzských pevností, s válcovými věžemi, s&…
27.9km
více »
Kdysi mohutná gotická pevnost, přestavěná renesančně a barokně, jeden z nejnavštěvovanějších českých Zámků, obklopený nádherným parkem.
28.2km
více »
Zámek Konopiště je navštěvovanější památkou na Benešovsku ve Středočeském kraji. Při návštěvě zámku si turisté mohou vybrat ze tří prohlídkových okruhů. Na zámku jsou k vidění reprezentační a hostinské místnosti s…
28.4km
více »
Tipy na výlet
Jedeme  vlakem  na zámek  Konopiště,  který se může chlubit,  že jej  střeží  medvědi  v hradním příkopu. Zámek Konopiště byl původně hrad. Ve 13 století   páni z Benešova  zbudovali tvrz . Jméno dostal hrad podle…
28.7km
více »
Město Bechyně leží na soutoku dvou řek - Lužnice a řeky Smutná. Jde o historické místo spojené se jménem Petra Voka, který se zasloužil o přestavbu hradu - zámku v Bechyni. Kromě něj najdeme ve městě Klášter s kos…
29.4km
více »
Město
Písek leží v Jižních Čechách, severozápadním směrem od města České Budějovice. Město je rozložené u západního okraje Píseckých hor a v údolí tvořeném řekou Otavou. Především z jižní strany je město obklopeno sousta…
35.8km
více »
Kamenný most v Písku je svým pojmenování z r. 2007 nejmladším mostem v Česku, svojí stavbou však nejstarším dochovaným mostem v Česku a možná i ve střední Evropě. O primát nejstaršího mostu soutěží s kamenným moste…
35.9km
více »
Hrad Český Šternberk stojí na úzkém skalnatém kopci nad řekou Sázavou. Hrad se nachází ve Středočeském kraji a je druhou nejnavštěvovanější památkou na Benešovsku. Hrad je otevřen od června do října denně mimo pon…
Pohádkový renesanční Zámek Červená Lhota stojí na skalnatém ostrově uprostřed rybníka. Do zámku se vstupuje kamenným mostem, který spojuje zámek se souší. Zámek se nachází v Jihočeském kraji, severozápadním směrem od…
46.3km
více »
Zámek Červená Lhota se nachází 20 km od Jindřichova Hradce nedaleko městečka Deštná. Pojedeme autem a zaparkujeme na placeném parkovišti asi 200m od zámku. Jeden z nejnavštěvovanějších zámků…
46.4km
více »
Vrcholně gotický hrad založený v roce 1348 zaujímá mezi českými hrady zcela výjimečné postavení. Byl vybudován českým králem ařímským císařem Karlem IV. jako místo pro uložení královských pokladů, především sbírek svatých relikvií a říšských korunovačních klenotů. V roce 1355 již Karel IV. pobýval na hradě, dohlížel na jeho dostavbu a na výzdobu interiérů, především hradních…
46.5km
více »
Jeden u nás z nejvíce romantických zámků, který se obklopen rybníkem a s ,,naším světem" je jen propojen s Kamenným mostem. Zámek má nádherně růžovo-červenou…
46.6km
více »
Koněpruské jeskyně vznikly činností vody ve vápencích starých přibližně 400 milionů let. Koněpruské jeskyně se nalézají uvnitř návrší Zlatý kůň nad obcí Koněprusy v CHKO Český kras as…
47.3km
více »
Nachází se v oblasti Českého krasu poblíž Karlštejna. Jde o bývalý lom, nyní zatopený. Umělý původ není nijak do očí bijící, místo působí velice romanticky. Nevede sem žádná značená cesta…
47.9km
více »
Zamek Hluboka nad Vltavou je jednim z nejznamejsich a nejzdobnejsich ceskych zamku. Je povazovan za nejkrasnejsi obytne panske sidlo v Cechach. Tyci se 10 km severne od Ceskych Budejovic na skalnatem…
50.3km
více »
Červená Lhota Kdykoliv se ocitnu v malebném údolí jehož dominantu tvoří neméně malebný barokní zámeček, musím si vzpomenout na svá mladická léta. A to hned dvakrát. První vzpomínka patří bezstarostnému období ško…
50.5km
více »
Město
Beroun leží jihozápadně od Prahy na soutoku řek Litavky a Berounky. Beroun se rozkládá na pomyslné hranici mezi Pražskou kotlinou a západními Čechami. Kolem Berouna prochází silniční tah dálnice D5 z Prahy do Pl…
52.6km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace