Žítková
Cestování a výlety
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Žítková
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Rady a tipy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky

Moravské Kopanice, slovenská hranice a Velký Lopeník aneb luhačovický výlet desátý

Tipy na výlet Romantika Pro zdatnější Celodenní výlet Do přírody Na hory

žítkovská bohyně
žítkovská bohyně  •  Fotografie (43)  • Foto: markyz63

Kam a jak jedeme?

Na poslední a nejnáročnější lázeňský výlet jsem se celý týden vysloveně těšil. Oblast Moravských Kopanic mi totiž doporučoval kdekoliv kdokoliv, včetně „placených agitátorů“ z informačních center v Bojkovicích a Uherském Brodu. Navíc by se prý v blízké budoucnosti měly Kopanice stát takovou malou Provence, kterou potáhnou statisíce turistů, toužících potkat se s potomky žítkovských bohyní a patřičně nasát … samozřejmě atmosféru tohoto kraje. Kdyby se tomu tak mělo – nedej bože – skutečně stát, je potřeba je rychle předběhnout. Ne, že bych Kopaničářům nepřál přísun peněz z vašich peněženek, ale když jsem se tam chvílemi pohyboval zcela sám, cítil jsem se tak nějak lépe a okolí se mi zdálo veselejší. A i když pro fotografa bylo ten den počasí přímo odpudivé - a zpočátku se mi zde ani nijak zvlášť nelíbilo – rozhodně jsem zvoleného teritoria nelitoval. Ba naopak; a postupně se dalo hovořit takřka o euforii a nadšení. Škoda, že nebyl čas na několikadenní pobyt.

Žítková
Žítková  •  Foto: markyz63

Moravské Kopanice jsou součástí Moravského Slovácka i CHKO Bílé Karpaty. Svůj název získaly tím, že je to oblast horských pastvin a kamenitých nepřístupných políček, které bylo nutno ručně okopávat motykou. Téměř celá tato oblast začala být kolonizována – převážně zběhlými Slováky z řad pastevců a bezzemků – teprve ve II. polovině 18. století. Kromě několika výjimek typu Starý Hrozenkov, mají kopaničářské obce tzv. rozptýlenou zástavbu. Nejedná se tedy o vesnice v pravém slova smyslu, ale spíše o shluk - často vzdálených - samot. Navíc jsem měl pocit, že u některých obcí je jejich délka shodná s hodnotou výškových metrů, které musí jejich návštěvník překonat při cestě z jednoho konce na druhý. Kopaničářské nářečí vychází z uherské slovenštiny, ale nemusíte se bát, domluvíte se. Ve finále mě celkem potěšilo, že – i když jsem plánování pobytu v této oblasti moc času nevěnoval – vybral jsem si nakonec zřejmě to nejzajímavější, co nabízí.

Za čím jedeme?

Vyškovec
Vyškovec  •  Foto: markyz63

Nejprve mne tedy čekala již známá cesta do Bojkovic, poté průjezd Krhovem a Bzovou, a pak už jsem navštívil slavnou obec Žítková, která bestsellerem Žitkovské bohyně o místních babkách kořenářkách“, odstartovala propagaci Moravských Kopanic. Na horizontu jsem si prohlédl několik původních stavení, moderní budovu obecního úřadu a množství informačních tabulí. K silnému oparu se přidává hejno černých mraků, a tak vzdávám marnou snahu o pořízení kvalitní fotodokumentace. A vydám se dolů do údolí. Po krátké zastávce u zajímavého penzionu se známou chaloupkou na kuří nožce si – alespoň na pár desítek metrů – zajedu k bývalým bratrům na Slovensko, v horní části si prohlédnu exteriéry několika stavení, a pak už definitivně Žítkovou opouštím. Čeká mě krátká zastávka v centru centra Moravských Kopanic, tedy ve Starém Hrozenkově, kde u místního rybníka odbočím Doprava a zamířím na Vyškovec.

Úchvatná dědinka je možná prvním místem, které ve mně vzbudilo dojem, že je snad výraznější v metrech výškových než délkových. Po uzounké cestě jsem se vyšplhal až na Mikulčin vrch, známé to „vysokohorské“ lyžařské centrum Zlínského kraje. V těsné blízkosti horní stanice lyžařského vleku odstavím auto a od té chvíle se opět stávám osamoceným pěším turistou. I když své spoluputující mám – je to fotoaparát a turistické hole. Kolem penzionu Patrik a telekomunikační věže se vydám k horské chatě Jana, kde mě čeká pivo a Pohádkový les, o kterém jsem se již na Turistice zmínil dříve. Poté mě čeká – pro celou oblast typická – „nohorudolů“ cesta k rozhledně Velký Lopeník, která začíná tradičně, tedy prudkým sestupem do údolí.

Od chaty Jana je to rozhledně přibližně jen 5 km, ale když má člověk za sebou přibližně polovinu cesty, zahlédne rozhlednu v dáli na obzoru. V dané chvíli to nijak zvlášť nepotěší. Cesta po bratrské česko-slovenské hranici naštěstí uteče celkem rychle, a to přesto (nebo díky tomu), že jsem tréninkem slalomu mezi hraničními patníky navštívil v krátkém časovém úseku asi jedenáctkrát Slovensko. Jsem u rozhledny. Je dřevěná a určitě pěkná. Jen ji trošku hyzdí betonová základna a neuvěřitelné množství informačních tabulí, rozcestníků, sloupků označujících CHKO, památníků osvoboditelů, patníků a podobných nesmyslů. Možná jsou zde proto, aby měl neukojený turista na co koukat, když je mlha nebo silný opar. Opar jsem měl i já (ne na rtu, ale nad Bílými Karpaty), a tak jsem se celkem rychle vydal na zpáteční cestu.

Nejprve k chatě Jana, poté k autu a nakonec do svého přechodného bydliště v Luhačovicích. No a po pár hodinách i do podhůří Jeseníků.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Jako občerstvovací stanici jsem zvolil chatu Jana a byl jsem zde maximálně spokojen. A podle spokojeného mlaskání všude kolem jsem nebyl sám (dle stavu jedné slovenské turistky bych řekl, že ani alkoholické nápoje zde nijak nešidí). Výběr jídel je zde velmi slušný, ale sám jsem si dal k jídlu jen kyselicu. Stála 35,- Kč, bylo jí hodně a byla horká i dobrá. A věc nevídaná: veškeré pečivo bylo v ceně polévky.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

chata Jana
chata Jana  •  Foto: markyz63

Ve finále se mi tady líbilo téměř všechno. Nádherná příroda, majestát Bílých Karpat, zvláštní pohoda. Toto místo má opravdu velký turistický potenciál. Možná bohužel. Negativa byla jen dvě. Nepříjemný a všudypříétomný opar, bránící výhledům i fotografování, nikdo neovlivní. Druhá nepříjemnost je pouze ukázkou toho, že méně by někdy znamenalo více. Poslední dobou mi přijde, že celá republika začíná být tvořena informačními tabulemi a naučnými stezkami. A ani tady to není jiné. Ovšem to co je k vidění na Velkém Lopeníku, to je opravdu síla. Chvílemi jsem měl pocit, že nestojím pod hraniční rozhlednou, ale v řídce osázeném kukuřičném poli ...

Ostatní informace

Kromě nákladů na Dopravu jsem investoval jen do kyselice, piva a kofoly na chatě Jana. S možností koupit si nějaký pohled jsem se v celé oblasti nesetkal, což mě celkem překvapilo. V přízemí rozhledny na Velkém Lopeníků sice něco jako bývalá pokladna je, ale vypadá dosti nepoužívaně a výběrčí v ní chyběl zcela. A koneckonců pobyt na tak příjemném místě, jakým oblast Moravských Kopanic bezesporu je, zůstává stejně k nezaplacení ...

Poslední aktualizace: 29.5.2014
Autor příspěvku: markyz63
Kvalita příspěvku:    
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Moravské Kopanice, slovenská hranice a Velký Lopeník aneb luhačovický výlet desátý</strong> mapa
mapa Moravské Kopanice, slovenská hranice a Velký Lopeník aneb luhačovický výlet desátý

Příspěvky v okolí Moravské Kopanice, slovenská hranice a Velký Lopeník aneb luhačovický výlet desátý

Vesnice
Žítková je horská kopaničářská pohraniční obec s 210 obyvateli a najdeme ji východním směrem od Uherského Brodu a severovýchodně od Starého Hrozenkova v blízkosti hranice se Slovenskem. Obec vznikla kolem roku 1…
Starý Hrozenkov je větší horskou pohraniční obcí s 900 obyvateli a najdeme ji východním směrem od Uherského Brodu v blízkosti hranice se Slovenskem. Obec se rozkládá na úpatí za…
Chráněná krajiná oblast Bílé Karpaty se rozkládá u jihovýchodního okraje České republiky u hranice se Slovenskem a lokalita plynule přechází v chráněné území Biele Karpaty na Slovensku. Chráněné území je tvořeno…
Veľký Lopeník je výrazný vrch v Bielych Karpatoch na hranici Česka a Slovenska. Masív je zalesnený,miestami lúkami a pasienkami. Vrchol odlesnený s turistickou rozhľadňou. Okrem rozhľadne sa tam nachadza odpočivad…
Pseudogotický zámek Nový Světlov stojí v dominantní poloze na o…
Tipy na výlet
Na hranici se Slovenskem stojí na vrcholu Velký Lopeník (911m.n.m.), 22m vysoká  stavba z dubového dřeva. K rozhledně vedou značené turistické trasy. Více informací naleznete zde. Z rozhledny Velký Lopeník je nádherný výhled do širokého okolí a hlavně na Slovenskou stranu. V motorestu Rasová se dá velmi slušně najíst. Cesta na rozhlednu dala celkem zabrat …
Vytváří významnou krajinnou dominantu ve střední části Bílých Karpat na česko-slovenské hranici. Svou nadmořskou výškou 911 m je druhým nejvyšším vrcholem Bílých Karpat.Od roku…
Trenčín je spojen s názvy - Město módy, Trenčínský hrad, Město Pováží a s významnými osobnostmi jako Matúš Čák. První zmínky o nejstarším osídlení dnešního Trenčína pocházejí z 2. tisíciletí pred naším letopočt…
14.8km
více »
Hrad z 10.století, kdy byl královským strážním hradem a střediskem pohraničního komitátu. Neznáme charakter opevnění v tomto časovém období, ale můžeme předpokládat, že se skládal z obranné věže, která mohla být…
15.1km
více »
Luhačovice leží na Jižní Moravě, jižním směrem od města Zlín. Luhačovice jsou vyhledávaným lázeňským a rekreačním městem. V lázních se léčí nemoci dýchacích cest, cukrovka a zažívací nemo…
15.9km
více »
Tipy na výlet
Největší moravské lázně Luhačovice jsou vzdáleny 20km od Zlína a 12km od Uherského Brodu. V Luhačovicích je u kolonády několik staveb architekta Dušana Jurkoviče. Při procházce na přehradu narazíte na minigolf a tenisové kurty. V letních měsících je zde mnoho příležitostí za zábavou a kulturou. V Luhačovicích je mnoho restaurací a hotelů, kde se dá ubytovat a dát si…
   Jsou Luhačovice opravdu nejkrásnějšími moravskými lázněmi ? Odpověď na tuto otázku můžeme nalézt pouze na jednom jediném místě - a to přímo v lázeňském městečku !    Pro přesun volíme autob…
16.2km
více »
Osvobozením 2. května 1945 začíná pro luhačovické lázně nová etapa vývoje. Vtéto době vzniklo právě velkorysé řešení lázeňského náměstí. Velká kolonáda svým efektním obloukovým půdorysem sleduje úpatí Velké Kamenn…
16.5km
více »
Uherský Brod leží na Jižní Moravě, jižním směrem od Zlína. Město se rozkládá v údolí mezi Vizovickou vrchovinou a Bílými Karpaty a na pravém břehu řeky Olšavy. Od severního okraje města se zvedají zalesněné strá…
17.7km
více »
Město
Vizovice leží na Jižní Moravě, východním směrem od města Zlín. Město se rozkládá v severní části Vizovické vrchoviny a na obou březích říčky Lutoninky. Město je známé svou tradiční výrobou…
26.8km
více »
Skalní útvar
Máte-li rádi přírodu a vše, co k ní patří, pak vám doporučujeme navštívit pískovcové skály, kterým se začalo říkat Čertovy podle pověsti o sázce chytrého valašského mlynáře s čertem. Jedná se o skalní stěnu charak…
27.7km
více »
Přírodní památku Čertovy skály (0,15 ha) najdeme na zádním okraji Vizovických vrchů, v Komonecké hornatině, na severním okraji obce Lidečko, asi 100 m od státní silnice a 150 m od železniční trati Vsetín - Horn…
29.1km
více »
Zoo Lešná Zlínská zoologická zahrada je nejnavštěvovanější a nejkrásnější místo celé Moravy. Areál zoo se rozkládá v historickém lešenském parku, ve kterém roste více než1 140 druhů dřevin a okrasných bylin. Rom…
31.1km
více »
Skalní útvar
Chráněný přírodní útvar Pulčínské skály se nachází poblíž obce Pulčín, jižně od Vsetína. Jsou součástí NPR Pulčín-Hradisko. Není bez zajímavosti, že skály byly útočištěm člověka již v prn…
31.2km
více »
Uherské Hradiště leží na Jižní Moravě, východním směrem od Brna. Město se rozkládá v údolí mezi Vizovickou vrchovinou a pohořím Chřiby a na levém břehu řeky Moravy. Východním směrem od města se rozprostírá oblast …
32.4km
více »
Zoo Zlín je jedna z nejoblíbenějších v České republice. JE rozdělena na kontinenty a tak postupně projdete Afriku, Evropu, Asii a Střední i Jižní Ameriku. Chlubí se tropickou halou Yukatan a nádherným zámkem Lešná…
34.6km
více »
Zámek Lešná je klenotem areálu zlínské zoologické zahrady. Zámek doplněný o menší budovy a další drobné objekty, rozptýlené v parku, tvoří architektonicky ucelený soubor pohádkového ladění. Hlavní zámeckou dvoup…
34.6km
více »
Zřícenina
Zřícenina hradu Lukov se nachází asi deset kilometrů od Zlína, na kopci nad obcí Lukov, na dohled Zoologické zahrady Zlín a zámku Lešná. První zmínky o něm pocházejí ze 13. století, důkazy o osídlení této lokality však sahají ještě do dávnější historie – během archeologických výzkumů v 80. a 90. letech 20. století zde byly mj. nalezeny fragmenty pravěké keramiky, které…
37.3km
více »
Zámek
Toto významné poutní místo se nachází cca 6 km západně od Starého Města (okres Uherského Hradiště). Velehrad byl připomínán jako ves Veligrad již v roce 1131. V roce 1205 zde byl založen cisterciácký klášter, kt…
Poutní místo Svatý Hostýn na vrcholu stejnojmenné hory vévodí širokým rovinám Hané, silueta chrámu i blízké rozhledny a sousední větrné elektrárny na obzoru ojedinělá zdaleka viditelná z mnoha stran.
Hostýn je významné poutní místo v Hostýnských vrších. Nejvýznamějším objektem je bazilika Nanebevzetí Panny Marie. Základní kámen byl posvěcen r.1721, stavba byla dokončena r.1748.…
46.2km
více »
Arcibiskupský zámek Kroměříž se nachází ve Zlínském kraji. Zámek je otevřen v dubnu a říjnu pouze o víkendech a od května do září každý den. Zámek patří k nejvýznamnějším památkám na Moravě. Zámek Kroměříž byl zapsán do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Zámek, na rozdíl od mnoha jiných památkových objektů, v minulosti zpřístupnil téměř všechny své…
50.2km
více »
Valašský muzeum v přírode- skanzen lidové kultury a architektury v Rožnově pod Radhoštěm je vyhlášenou kulturním památkou. Je situován do třech samostatných lokalit. Rozcestí se nachází u vstupu do nejstarší čás…
57.1km
více »
Dřevěné městečko je nejstarším areálem. Od roku 1925, kdy bylo poprvé otevřeno pro veřejnost, sem byly postupně přeneseny a znovu postaveny domy z rožnovského náměstí. K nim později dostavěn kostel podle kostela ve Větřkovicíc…
57.2km
více »
Již po několikáté jsem se byla podívat ve skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm. Musím uznat, že jsem byla mile překvapená. Čekala jsem, že vše bude tak jak minule, ale nebylo. Je vidět, že skanzen se neustále rozrůstá o nové a nové objekty. Prohlídka tohoto místa zabere celkem dost času. Je lepší si to naplánovat jako celodenní výlet. Vedle skanzenu je velké parkoviště. Za…
57.2km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace