Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Bojkovice
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky

Nový Světlov, Bojkovice a velké nebeské představení aneb luhačovický výlet druhý

Tipy na výlet Romantika Za kulturou

zámek Nový Světlov
zámek Nový Světlov  •  Fotografie (26)  • Foto: markyz63

Kam a jak jedeme?

Také druhý luhačovický výlet jsem absolvoval za použití automobilu, ale i v tomto případě je možno vyrazit po svých. Pěší trasu přiblížím v závěru tohoto článku. Já osobně jsem tedy v odpoledních hodinách vyrazil z Luhačovic do Bojkovic (po silnici je to asi 13 kilometrů, pěšky podstatně méně). Cestou jsem se zastavil pouze u zajímavé otevřené kapličky Panny Marie v Přečkovicích. Protože do Bojkovic od Luhačovic sjíždíte, objeví se dominanta města, připomínající jihočeskou Hlubokou (nebo kteroukoliv jinou zámeckou stavbu ve stylu tudor/ov/ské neogotiky), přímo proti vám. Proti mně stálo – bohužel - také slunce, takže žádný slušný snímek se mi pořídit nepodařilo. Ale měl jsem alespoň tušení, kde se tato stavba nachází. Což bylo dobře, protože žádné navigační šipky typu „Ku hradu“ jsem si nikde nevšiml. Po silnici směr Komňa jsem vyjel nad město a zde odbočil Doprava. Před hradem jsem využil prostorného parkoviště, ale tím zde byly veškeré moje úspěchy vyčerpány.

Za čím jedeme?

Mnohde inzerované regionální muzeum už zde nesídlí a zámek je v soukromých rukou. Údajně tady má vzniknout nějaký luxusní hotel, zatím se zde však nachází jen nějaké koňské stáje a nové ubytovny. Vstup do zámeckého parku je však otevřený a tak se – kolem několika stromů, na kterých se silně rozrostl známý vánoční cizopasník – vydám na obhlídku. Park je evidentně udržovaný a přibližně každých deset metrů vás nějaká tabulka upozorní, že se jedná o soukromý pozemek. Předpokládal jsem, že pokud opustím hlavní přístupovou cestu a vkročím na zeleň, budu zastřelen či jinak popraven … a tak jsem to raději ani nezkoušel. Jen z dálky jsem tak mohl obdivovat sochu Diany, nazvanou Artemis Versailleská. Jedná se o kopii Leócharovy sochy z období okolo roku 330 př.n.l. Blíže už se dostanete k trojsoší Panny Marie, sv. Dominika a sv. Vincence z roku 1745. Prohlédnout si můžete i malý francouzský parčík přímo před zámeckou budovou.

K zámku alespoň pár slov. Původně gotický hrad dostal v období renesance nové opevnění, které pak přežilo i útoky Švédů, Turků a Tatařínů. Mezi jeho majiteli najdeme známé rody, jako jsou Kunovicové, Žampachové, Petřvaldští nebo Serenyiové. Do současné podoby byl zámek přestavěn ve 40. letech 19. století. Přestavbu podle projektu vídeňského architekta Eduarda Kuschera financovala Jindřiška Haugvicová, manželka karvinského velkopodnikatele hraběte Larische-Monnicha. Jedná se o sněhobílou půlkruhovou jednopatrovou budovu s cimbuřím a postranní věží. Ještě v nedávné době zde sídlily hotel, restaurace, vinárna a muzeum. Na zámku se pracuje, takže uvidíme, čím nás nový majitel překvapí. Návštěvou tohoto příjemného místa však rozhodně neprohloupíte.

Následuje sjezd do čtyřtisícového slováckého městečka Bojkovice, kde hodlám navštívit jeho druhou dominantu, hřbitovní kostel sv. Vavřince. Jedná se o velmi zajímavou barokní stavbu Jana Křtitele Erny, která ve své podobě nese i jisté prvky pozdní renesance. Kostel obklopuje hřbitov, který je sám o sobě pozoruhodnou památkou. Kostel totiž býval opevněným a ve dvou dochovaných nárožních baštách dnes najdeme malé – ale zajímavé - lapidárium a Getsemanskou zahradu. Důležité hřbitovní stavby ještě doplňuje např. neorenesanční hrobka hraběnky Žofie z Haugwitzu z I. poloviny 19. století. A přesto, že se dá do kostela nahlédnout jen „přes mříž“, zdržel jsem se déle, než jsem čekal.

Proto také volím jako další bod výletu návštěvu zdejšího muzea … a byla to hodně dobrá volba. Regionální Muzeum Bojkovska a informační centrum v jednom vysloveně potěšilo. A to jsem přitom tvrdil, že různých muzejních expozic jsem v posledních měsících viděl tolik, že se jim budu nějakou dobu vyhýbat velkým obloukem. Tady by to byla opravdu chyba, protože všechny jeho „sekce“ stály za vidění. Nabízí zde zajímavé menu: archeologické nálezy, řemesla, dějiny zdejšího soudnictví, interiér venkovského stavení, sakrální umění, moderní dějiny Bojkovska 20. století nebo krátkodobá výstava o historii mobilů. Znalý průvodce byl také super a dokonce i madonky gotického typu byly. V muzeu jsme se tak zapovídali, že kvůli mně zavírali o čtvrt hodiny později, než jim káže cedulička na vstupních dveřích.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Po opuštění muzea v Bojkovicích jsem sice vyrazil ještě ku Slavičínu, ale bylo mi naprosto jasné, že vzhledem k blížícímu se západu slunce toho už moc neuvidím. Zámek, ve kterém se dnes nachází sympatická hospoda U Hugona, navštívím asi na tři minuty a – údajně pěkný zámecký park vynechám úplně. A rychle vyrazím - přes hory a doly - k Luhačovicím. Nedaleko obce Petrůvka však musím odstavit auto a „s otevřenou hubou“ sleduji krásný západ slunce. Nakonec nás tam bylo víc a trošku jsem místnímu kolegovi záviděl, že je vybaven kvalitní zrcadlovkou. Velké nebeské představení jsem sledoval až do konce … a bylo to krásné.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Konec výletu mi zkomplikoval šikovný kamionista, který se i se svým svěřeným majetkem povaloval na boku. Vedle něj leželo také pár přeražených stromů, takže příjezdová silnice do Luhačovic byla několik hodin neprůjezdná. Zkratkou kolem přehrady se vše vyřešilo a na hotel jsem přijel natolik včas, že mi i večeři dali. A mohl jsem si odškrtnout výlet druhý.

Ostatní informace

Na závěr ještě přidávám slíbenou pěší navigaci. Luhačovice a Bojkovice spojuje modrá TZ, která prochází i přes Přečkovice. Pokud se chcete vrátit hned zpátky, musíte stejnou trasou. Pokud chcete absolvovat celou – mnou popsanou – trasu, musíte se z Bojkovic vydat po žluté TZ, která vás zavede do Slavičína. Tady máte dvě možnosti. Kratší varianta vede po silnici č. 493 do Petrůvky a odsud po červené TZ do Luhačovic. Delší možnost vás zavede ze Slavičína (stále po žluté TZ) do Nevšové. Za touto obcí odbočíte doleva (již po červené TZ) a přes Petrůvku se vrátíte do Luhačovic.

Poslední aktualizace: 17.04.2014
Autor příspěvku: markyz63
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Nový Světlov, Bojkovice a velké nebeské představení aneb luhačovický výlet druhý - Služby, informace
Nový Světlov, Bojkovice a velké nebeské představení aneb luhačovický výlet druhý na mapě
Přidat oblast mezi oblíbené
Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:

Příspěvky v okolí Nový Světlov, Bojkovice a velké nebeské představení aneb luhačovický výlet druhý

Pokiaľ by ste navštívili kostol sv. Vavrinca v meste Bojkovice, môžete si pozrieť  dve pamiatky, ktoré sa nachádzajú v jeho blízkosti. Prvou pamiatkou je Morový Marianský stĺp z roku 1716. Jeho autorom je Václav Divoký zo Stříle. Stĺp sa nachádza na návsi na rozhraní ulíc Marianskej a Černíkovej. Je medzi lipami na dvojstupňovej základni v štvorcovej kolkovej ohradke.…
Římskokatolický farní kostel sv. Vavřince je skutečnou monumentální dominantou slováckého městečka Bojkovice. Jedná se o raně barokní stavbu z poloviny 17. století, u které lze ještě zachytit i některé prvky …
Bojkovice sa nachádzajú vo východnej časti regiónu Uherské Hradiště. Obec  nad údolím rieky Olšavy sa po prvykrát spomína v roku 1362. Dominantami Bojkovíc je zámok a kostol sv. Vavrinca, ktorý&nbs…
Pseudogotický zámek Nový Světlov stojí v dominantní poloze na o…
Bílé Karpaty patří k mým nejoblíbenějším místům, výlet z Bylnice do Slavičína přes vrchol Javorník nabízí především spoustu krásných panoramatických výhledů na Bílé Karpaty. Dá se říct, že…
Cyklisté vítáni
Kemp, adresa: Bojkovice, Štefánikova 1008Telefon: +420572641717,+420604236631, e-mail: info@eurocamping.czKapacita: 98 místMožnost vyprání a usušení oblečení a výstroje, Poskytnutí základního nářadí pro jednoduché…
Historické město východně od Uherského Brodu. Na místě gotické pevnosti Nový Světlov, přebudované renesančně, dnes stojí honosný zámek ve stylu tudorské gotiky.
Chráněná krajiná oblast Bílé Karpaty se rozkládá u jihovýchodního okraje České republiky u hranice se Slovenskem a lokalita plynule přechází v chráněné území Biele Karpaty na Slovensku. Chráněné území je tvořeno…
Luhačovice leží na Jižní Moravě, jižním směrem od města Zlín. Luhačovice jsou vyhledávaným lázeňským a rekreačním městem. V lázních se léčí nemoci dýchacích cest, cukrovka a zažívací nemo…
Tipy na výlet
Největší moravské lázně Luhačovice jsou vzdáleny 20km od Zlína a 12km od Uherského Brodu. V Luhačovicích je u kolonády několik staveb architekta Dušana Jurkoviče. Při procházce na přehradu narazíte na minigolf a tenisové kurty. V letních měsících je zde mnoho příležitostí za zábavou a kulturou. V Luhačovicích je mnoho restaurací a hotelů, kde se dá ubytovat a dát si…
V lázňském městě Luhačovicích - vyhlášeném lázeńském  a rekreačním místě je pěkná procházka po kolonádě. Od ČSD a ČSAD nádraží směrem k městu - Nádražní ulicí kolem hlavní silnice, pak odbočujeme vlevo Masary…
   Jsou Luhačovice opravdu nejkrásnějšími moravskými lázněmi ? Odpověď na tuto otázku můžeme nalézt pouze na jednom jediném místě - a to přímo v lázeňském městečku !    Pro přesun volíme autob…
Jurkovičův dům v Luhačovicích je zřejmě nejznámější a nejkrásnější stavbou těchto lázní. Byl postaven roku 1902 a nachází se přimo u lázeňské kolonády. Slouží jako lázeňský hotel a byl v roce 2002 rekonstruován.
Osvobozením 2. května 1945 začíná pro luhačovické lázně nová etapa vývoje. Vtéto době vzniklo právě velkorysé řešení lázeňského náměstí. Velká kolonáda svým efektním obloukovým půdorysem sleduje úpatí Velké Kamenn…
Uherský Brod leží na Jižní Moravě, jižním směrem od Zlína. Město se rozkládá v údolí mezi Vizovickou vrchovinou a Bílými Karpaty a na pravém břehu řeky Olšavy. Od severního okraje města se zvedají zalesněné strá…
12.3km
více »
Město
Vizovice leží na Jižní Moravě, východním směrem od města Zlín. Město se rozkládá v severní části Vizovické vrchoviny a na obou březích říčky Lutoninky. Město je známé svou tradiční výrobou…
20.4km
více »
Zoo Lešná Zlínská zoologická zahrada je nejnavštěvovanější a nejkrásnější místo celé Moravy. Areál zoo se rozkládá v historickém lešenském parku, ve kterém roste více než1 140 druhů dřevin a okrasných bylin. Rom…
23.5km
více »
Přírodní památku Čertovy skály (0,15 ha) najdeme na zádním okraji Vizovických vrchů, v Komonecké hornatině, na severním okraji obce Lidečko, asi 100 m od státní silnice a 150 m od železniční trati Vsetín - Horn…
26.1km
více »
Zoo Zlín je jedna z nejoblíbenějších v České republice. JE rozdělena na kontinenty a tak postupně projdete Afriku, Evropu, Asii a Střední i Jižní Ameriku. Chlubí se tropickou halou Yukatan a nádherným zámkem Lešná…
26.9km
více »
Zámek Lešná je klenotem areálu zlínské zoologické zahrady. Zámek doplněný o menší budovy a další drobné objekty, rozptýlené v parku, tvoří architektonicky ucelený soubor pohádkového ladění. Hlavní zámeckou dvoup…
26.9km
více »
Skalní útvar
Chráněný přírodní útvar Pulčínské skály se nachází poblíž obce Pulčín, jižně od Vsetína. Jsou součástí NPR Pulčín-Hradisko. Není bez zajímavosti, že skály byly útočištěm člověka již v prn…
28.5km
více »
Zřícenina
Zřícenina hradu Lukov se nachází asi deset kilometrů od Zlína, na kopci nad obcí Lukov, na dohled Zoologické zahrady Zlín a zámku Lešná. První zmínky o něm pocházejí ze 13. století, důkazy o osídlení této lokality však sahají ještě do dávnější historie – během archeologických výzkumů v 80. a 90. letech 20. století zde byly mj. nalezeny fragmenty pravěké keramiky, které…
29.9km
více »
Zámek
Toto významné poutní místo se nachází cca 6 km západně od Starého Města (okres Uherského Hradiště). Velehrad byl připomínán jako ves Veligrad již v roce 1131. V roce 1205 zde byl založen cisterciácký klášter, kt…
31.5km
více »
Zámek Buchlovice, nacházející se poblíž Uherského Hradiště ve Zlínském kraji, je stavbou vrcholného baroka ve stylu italské vily. Zámek je vybaven původním mobiliářem, který doplňují novobarokní repliky, pocháze…
35.1km
více »
Hostýn je významné poutní místo v Hostýnských vrších. Nejvýznamějším objektem je bazilika Nanebevzetí Panny Marie. Základní kámen byl posvěcen r.1721, stavba byla dokončena r.1748.…
38.7km
více »
Arcibiskupský zámek Kroměříž se nachází ve Zlínském kraji. Zámek je otevřen v dubnu a říjnu pouze o víkendech a od května do září každý den. Zámek patří k nejvýznamnějším památkám na Moravě. Zámek Kroměříž byl zapsán do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Zámek, na rozdíl od mnoha jiných památkových objektů, v minulosti zpřístupnil téměř všechny své…
42.2km
více »
Dřevěné městečko je nejstarším areálem. Od roku 1925, kdy bylo poprvé otevřeno pro veřejnost, sem byly postupně přeneseny a znovu postaveny domy z rožnovského náměstí. K nim později dostavěn kostel podle kostela ve Větřkovicíc…
53.2km
více »
Již po několikáté jsem se byla podívat ve skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm. Musím uznat, že jsem byla mile překvapená. Čekala jsem, že vše bude tak jak minule, ale nebylo. Je vidět, že skanzen se neustále rozrůstá o nové a nové objekty. Prohlídka tohoto místa zabere celkem dost času. Je lepší si to naplánovat jako celodenní výlet. Vedle skanzenu je velké parkoviště. Za…
53.2km
více »
Zřícenina
Hrad Helfštýn leží na úpatí Moravské brány. Nachází se nedaleko města Lipníku nad Bečvou v Olomouckém kraji. Helfštýn lze navštívit v březnu a listopadu o víkendech a od dubna do října…
Vrchol Radhošť (1129 m n.m.) se nachází 4 km od horského sedla Pustevny. Vrchol Radhoště je holý a můžeme z něj spatřit jeden z nejkrásnějších pohledů na beskydské panoráma, Vsetínské vrchy, Javorníky, Malo…
58.4km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace