Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Sázava
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Rady a tipy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Klášter Sázava

Tipy na výlet Rodina s dětmi Vycházka - půldenní Za kulturou

Kam a jak jedeme?

Sázavský klášter je místem, které uspokojí milovníky historie, obdivovatele rozmanitých stavebních slohů, stejně tak jako milovníky romantických procházek.

Za čím jedeme?

Náš dnešní cíl tohto nabízí hodně. Vybrat si tu může každý, ale snad ze všeho nejvíce sem lidé jezdí za klidem a pohodou, který doslova sálá ze všech míst tohot pozoruhodného komplexu.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Klášter se nachází v pohodlné dojezdové vzdálenosti od Prahy a tak auto se jeví jako nejpohodlnější dopravní prostředek. Dojet se sem však dá i autobusem nebo vlakem. Ten zastavuje v žst. Sázava - Černé Budy na trati Čerčany - Zruč nad Sázavou.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Sv. Prokop – to je jméno, o které jde ve spojitosti s klášterem Sázava především. On to byl, kdo si uprostřed, tehdy hlubokých a opuštěných lesů, našel a ba i trochu zvelebil jeskyňku, aby tu jako úspěšný a uznávaný slovanský kněz založil slávu budoucího kláštera. Rozhodně se tu nenudil. Když mu přestala dělat společnost tisícovka ďáblů, které svými modlitbami údajně vyhnal, vrhnul se do boje proti neřesti pomocí modliteb, bdění a půstů a jak dokazuje existence sázavského kláštera, zřejmě bylo jeho snažení opět úspěšné. Přesto se jeho osoba poněkud vymyká vžité představě světce. Svým příkladem se sice zasloužil o vznik osady kolem poustevny, nicméně nepocházel ze žádného panovnického rodu, v počátcích své kněžské služby byl dokonce ženatý a z pozemského světa sešel přirozenou cestou, což se v poněkud krvelačných českých dějinách zrovna nenosí.

Opravdu první známky osídlení zdejšího kraje však pochází z pravěku, později pak z doby bronzové, časů říše Římské a raného středověku, ale rozhodující impuls vskutku přinesl teprve zmiňovaný křesťanský poustevník. Byla to i jeho zásluha, že na místě dnešního městečka Sázava vyrostla poustevnická osada, v níž se podle legendy měl ve 30 letech 11. století měl sejít sv. Prokop s knížetem Oldřichem, na jehož popud měl vyrůst slovanský benediktinský klášter, jehož se Prokop stal prvním opatem. Pomyslné žezlo po něm převzal v roce 1053 synovec Vít, který se však spolu s celým řádem znelíbil knížeti Spytihvěvovi II a byl odtud o pouhé dva roky později vyhnán do kláštera ve Visegradu. Již roku 1061 je však zpět a na svědomí to má český král Vratislav. V tu samou dobu vyrůstá na Sázavě první románská kamenná stavba – chrám sv. Kříže, nahrazující původní dřevěný kostelík ze 30. let 1. století zasvěcený Panně Marii a sv. Janu Křtiteli. Za nějakých 30 let už je ale zase vše jinak. Tentokrát to byl Břetislav II., který slovanské mnichy vyhnal a povolal místo nich břevnovské benediktýny.

A mohlo se začít stavět. Opat Božetěch byl tím, kdo dal pokyn k výstavbě baziliky, která byla, byť v nedokončeném stavu, vysvěcena roku 1095. Pravděpodobně finanční problémy přiměly opata Dětharda, dokončit původní baziliku pouze jako jednolodní chrám. Teprve druhá polovina 12. století přinesla klášteru další změny. Na místě zmiňovaného skromného svatostánku vyrostla nádherná trojlodní bazilika se skvostnou výzdobou a i původní dřevěná obydlí (klausura, prelatura, špitál,..) se změnila ve velkou kamennou budovu s křížovou chodbou, ložnicí mnichů, kapitulní síní i kuchyní. A rozvoj pokračoval i ve století třináctém, byť tentokrát už v gotickém stylu. Podporovali ho jak Přemyslovci, tak Lucemburkové a nebýt husitských válek,těšil by se klášter svému rozkvětu zřejmě i nadále. Jakkoliv se v éře gotiky změnila podoba celého Klášterního Areálu, jeho dispozice se prakticky nezměnily. Při přestavbě často docházelo k tomu, že zbytky románských budov sloužily jako základ gotické přestavby. Ta začala přestavbou kostela s ostatky sv. Prokopa a pokračovala výstavbou původně trojlodní baziliky, později změněné na trojlodní síňový chrám, jehož pilíře, arkády i konzole vysoké klenby jistě ne náhodou připomínaly pražský chrám sv. Víta. První etapě gotické přestavby vděčíme i za vznik kapitulní síně, jejíž dochovaná část dnes alespoň částečně ukazuje její původní krásu. Nejen sklenutí na bohatě zdobený střední sloup, ale i bohatá fresková výzdoba s tématem Panny Marie dodnes činí z kapitulní síně jeden z velkých pokladů sázavského kláštera.

Doba husitská a její války se sice na životě kláštera podepsaly, nicméně jeho zánik nepřinesly. Rabovalo se tu, i mniši byli vyhnáni, stavební rozvoj celého areálu se zastavil , peníze nebyly ani na nejnutnější obnovy, dokonce se zřítila i klenba krypty sv. Prokopa, nicméně kostel i klášterní budovy zůstaly stát. Snahu opata Wolfganga Zelendera o změnu zastavila třicetiletá válka a tak teprve polovina 17. století přinesla nový rozmach kláštera. To už však tón udávalo baroko a tak celý areál nejdříve za opat Nigrýna, následně pak pod vedením opata Benedikta Grassera prošel barokní přestavbou. Na počátku 18. století se na Sázavě objevil nový opat Václav Košín z Freudenfeldu, který nechal zvelebit své obydlí – prelaturu, ale také notně pustil žilou klášternímu rozpočtu. V roce 1746 došlo k velkému požáru a tedy se znovu stavělo a obnovovalo – tentokrát pozdně barokně. To už se tu objevuje také věhlasný stavitel Kilián Ignác Dietzenhofer. Jeho zásluhou se dostalo dnešní podoby průčelí kostela, jehož oltáře sochařsky vyzdobil řezbář Richard Práchnem. Po prelatuře se zvelebení dočkala i klausura, jenž poprvé opustila přísně středověkou dispozici, byť některé její části si zachovaly původní podobu. O výzdobu interiéru se svými freskami postaral malíř Jan Karel Kovář.

V roce 1785 se klášter podruhé vrátil do rukou světských. Zásluhou Josefa II. přešel celý objekt do rukou pražského měšťana Vilém Tiegla z Lindenkronu, který zde, jako první majitel teď už zámku, zanechal stopu v podobě empírové hrobky své manželky. Každý další majitel bývalého kláštera se pak snažil přiblížit areál tehdejší představě zámeckého bydlení. A tak se tu objevila třeba hranolová vyhlídková věž či nová fasáda v tehdy moderním neorenesančně klasicistním stylu. Fresky z klášterního období se do nového pojetí nehodily a tak byly jednoduše zabíleny.

Když přijdete do sázavského kláštera dnes, je to jako kdyby jste začali listovat encyklopedií stavební slohů. Zatímco zbytky původních dřevěných stavení stále ještě odpočívají pod základy kláštera, můžete se na severní zahradě pokochat základy románského kostela. Vzápětí mohutnost oblouků a pilířů i monumentálnost věže nedostavěného kostela připomenou slávu gotiky, aby k Vám vzápětí promluvilo svým klidem baroko, připomenuté dílem K. I Dientzehofera. No a na závěr jsou tu fasády kláštera, vyhlídková věž a s nimi klasicismus. I taková může být prohlídka místa, které v minulosti proslulo jako významné středisko slovanské vzdělanosti a zároveň se stalo trvalou připomínkou osobnosti sv. Prokopa. Muže, který tak trochu vybočil z tehdy zažité představy svatého muže, který by však, snad díky své ochotě živit se prací vlastních rukou, měl co říci v dnešní době i nám nevěřícím. Jeho genius loci jako kdyby prostupovala celým areálem ať už v podobě Milostného obrazu sv. Prokopa, lidových obrazů s výjevy ze světcova života či krypty s částí jeho tělesných ostatků. Jistě ne náhodou se stal i patronem horníků, zemědělců i vinařů.

Přesvědčit se o tom můžete jednoduše. Sázavský klášter Vám své dveře otevírá vždy od úterý do neděle v 10.00, 11.15, 13.00, 14.15 a 15.30 od května do září. V dubnu a říjnu je otevřeno jen o víkendech a svátcích. Ani po zbytek roku však klášter zájemce neodmítne. Jen je potřeba se dopředu domluvit se správou kláštera. Cena vstupného pro dospělého návštěvníka je 70,- Kč. Na závěr snad ještě jedno doporučení. Především v jarních a podzimních měsících doporučujeme teplé oblečení. V kostele, kapli i dalších prostorách kláštera vládne citelné chladno a prohlídka trvá téměř 90 minut.

Zdraví Vás významné místo český dějin – klášter Sázava.Ostatní informace

Cena vstupného činí 70,- Kč pro dospělého. Od května do září Vás tu přivítají vždy od úterý do neděle.

Poslední aktualizace: 27.5.2011
Autor příspěvku: pavka07
Kvalita příspěvku:    
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Klášter Sázava</strong> mapa
mapa Klášter Sázava

Příspěvky v okolí Klášter Sázava

Pri návštěvě sázavského kláštera si jistě při prohlídce všimnete na klášterní zdi umístěné busty s pamětní deskou. Pamětní deska s bustou sem byla usazena na počest Karla Methoda Klementa OSB, který byl …
Původně románský klášter, jeden z nejstarších u nás.
Rekreační oblast
Sázava město turistiky Sázava je nejen město, kde stojí Sázavský klášter. O klášteru je toho napsáno všude dost. Podle mě sice z kláštera dýchá historie, ale příliš „nádherného“ tam nezůstalo. Město je však …
Jeden z nejstarších benediktinských Klášterů v Čechách, který k návštěvníkům promlouvá jako křižovatka západní a východní kultury, slovanské i latinské…
Vyjíždíme do Sázavy, kde chceme navštívit známý klášter, který založil známý poustevník sv. Prokop.. Prohlídka je současně návštěvou poutního místa ke sv. Prokopovi. Sázavským rodákem je slavný divadelník a her…
Chodník, naučná stezka
Naučná stezka Votočnice je tvořena krátkým okruhem v uzavřené lokalitě na pravém břehu řeky Sázavy v katastru stejnojmenného města v okrese Benešov. Délka celé naučné trasy je cca 500 metrů a její součástí je pět …
Zajímavost
Čertovou brázdou dnes nazýváme bohužel z velké části již zaniklý liniový krajinný útvar připomínající široký úvoz dlouhy 21 kilometrů mezi Sázavou a Chotyní. Výzkumy však ukazují, že šlo o uměle vytvořenou širokou…
Městečko Sázava se proslavilo především díky proslulému místnímu Klášteru, který je jedním z nejstarších středisek vzdělanosti u nás. Klášter byl založen v roce 1039. V 18. a 19. století byl přestavěn na zámek, …
Město Sázava a jeho okolí je úzce spjato se sklárnami. V Sázavě je v provozu stále sklárna Kavalier, která vyrábí technické i užitkové sklo, hlavně pod…
Hrad Český Šternberk stojí na úzkém skalnatém kopci nad řekou Sázavou. Hrad se nachází ve Středočeském kraji a je druhou nejnavštěvovanější památkou na Benešovsku. Hrad je otevřen od června do října denně mimo pon…
Malebný gotický hrad na ostrohu nad Sázavou, rodové sídlo Pánů ze Šternberka.
Vesnice
Obec Hrusice je jednou z velice malebných v okolí Prahy. Nachází se východním směrem od hlavního města a známá je především jako rodiště malíře a spisovatele Josefa Lady. Pro vzpomínku na tohoto českého umělce byl…
Město
Kouřim je město okresu Kolín ležící v Českobrodské tabuli nad ranou Kouřimkou, která zde vzniká soutokem Vavřince a Střebovky a z níž se později - u Plaňan - postupným soutokem s Bečvárkou a Blinkou stává Výrovka vlévající se do Šembery a společně s ní o kousek dál - u Kostomlátek - do Labe. Město Kouřim bylo založeno kon.13.stol. Přemyslem Otakarem II. pod Starou Kouřimí,…
14.8km
více »
Tipy na výlet
Jedeme  vlakem  na zámek  Konopiště,  který se může chlubit,  že jej  střeží  medvědi  v hradním příkopu. Zámek Konopiště byl původně hrad. Ve 13 století   páni z Benešova  zbudovali tvrz . Jméno dostal hrad podle…
20.2km
více »
Zámek Konopiště je navštěvovanější památkou na Benešovsku ve Středočeském kraji. Při návštěvě zámku si turisté mohou vybrat ze tří prohlídkových okruhů. Na zámku jsou k vidění reprezentační a hostinské místnosti s…
20.6km
více »
Kdysi mohutná gotická pevnost, přestavěná renesančně a barokně, jeden z nejnavštěvovanějších českých zámků, obklopený nádherným parkem.
20.7km
více »
Tipy na výlet
Hrad Konopiště  založil nedaleko svého rodového sídla Benešova kolem r. 1294 pravděpodobně pražský biskup Tobiáš z Benešova a to podle vzoru francouzských pevností, s válcovými věžemi, s&…
  Chrám svaté Barbory je mohutný gotický kostel, který je zasvěcen patronce všech horníků. Vzhled je určitě nezaměnitelný - má tři stanové střechy, devět svazků opěrných pilířů se soustavou symetricky vyváže…
Kutná Hora leží ve Středních Čechách, jihovýchodním směrem od Prahy. Kutná Hora se rozkládá nedaleko severního okraje Středočeské pahorkatiny. Městem protéká řeka Vrchlice, na které je u jihozápadního okraje města…
27.2km
více »
Kostel
Sedlecká kostnice má pohnutou historii. Původně to byl hřbitovní kostel zdejšího cisterciáckého kláštera. Původně gotická stavba z konce 14. století se skládá ze dvou kaplí postavených nad sebou. Hřbitov byl vša…
29.3km
více »
Poděbrady leží ve Středních Čechách, východním směrem od Prahy. Poděbrady jsou známé a vyhledávané lázeňské město. Město se rozkládá na pravém břehu řeky Labe v jižní části České tabule. V…
33.7km
více »
Hlavní město
Praha je hlavním a největším městem České republiky. Leží na řece Vltavě, která protéká městem, v délce 30 km. Z Prahy je vzdušnou čarou přibližně stejně daleko k Jaderskému a k Baltskému moři. Praha je…
40.2km
více »
Hlavní město
Praha je hlavní a současně největší město České republiky. Leží mírně na sever od středu Čech na řece Vltavě, uvnitř Středočeského kraje, jehož je správním centrem, ale jako samostatný kraj…
41.1km
více »
Staroměstské náměstí, nejstarší a nejvýznamnější náměstí historické Prahy, se formovalo již od 10. st. jako tržiště na křižovatce evropských obchodních cest. Bývala zde celnice (Ungelt), kde se odedávna proclívalo…
41.3km
více »
Do roku 1852 zakoupen pozemek bývalé solnice u řetězového mostu, v roce 1862 tu bylo postaveno Prozatimní divadlo pro 990 diváků (V.I.Ullmann), v roce 1868 položen základní kámen k novostavbě podle novorenesančn…
41.3km
více »
Pražský hrad je největším klenotem hlavního města i celé České republiky. Pražský hrad je národní kulturní památkou a tradičně patří k našim nejnavštěvovanějším památkám. Pražský hrad tvoří rozsáhlý komplex paláco…
42.4km
více »
Katedrála svatého Víta je největším a nejvýznamnějším pražským chrámem. Kromě bohoslužeb se zde odehrávaly i korunovace českých králů a královen. Je místem uložení ostatků svatých zemských patronů, panovníků, šlechticů a arcibiskupů. Chrám je třetím kostelem stejného zasvěcení na témže místě. Kolem roku 925 zde kníže Václav I. založil románskou rotundu, která byla po roce 1060 přestavěna v trojlodní baziliku se dvěma …
42.7km
více »
Pražská ZOO... Pražská ZOO patří mezi nejlepší a nejvybavenější Zoologické zahrady v České republice. A není ani divu. V ZOO najdeme například koně převalského, adaxy, zubry a mnohé další. ZOO je velmi vhodná na Krásně strá…
43.1km
více »
ZOO v Praze - Tróji.
43.8km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace