Karlovy Vary
Karlovy Vary leží v Západních Čechách. Karlovy Vary jsou světově známé a vyhledávané lázeňské město. Ve městě se každoročně pořádá Mezinárodní…

více o Karlovy Vary

Partner lokality
Hlavní partneři stránek Turistika.cz
Podporují vývoj stránek a přispívají na odměny přispěvatelům. 
 

 

Turistika.cz doporučuje
Karlovy Vary
Cestování a výlety
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Karlovy Vary
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Rady a tipy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky

Karlovy Vary - procházka - Mozartův park a nedaleké kolonády

Tipy na výlet Rodina s dětmi Vycházka - půldenní

Hřbitovní kostel sv. Ondřeje
Hřbitovní kostel sv. Ondřeje  •  Fotografie (35)  • Foto: jircak

Kam a jak jedeme?

Vracíme se z Krušných hor, jedeme do Plzně, chceme se zajít podívat na vyhlídku Josefa Jungmanna v Březové, ale nakonec jsme se rozhodli udělat si i krátkou přestávku ve Varech, projít se po nám známých kolonádách a trochu se napít karlovarských pramenů.

 

 

 

Za čím jedeme?

Do lázeňské části města je vjezd zakázán. Platit za parkovné se nám nechce. Jedeme směr Drahovice, tj. do severozápadní části města. Snad tam někde zaparkujeme. Povedlo se. Z Bezručovy ulice odbočujeme do jednosměrky vpravo, vlevo máme Ondřejskou ulici, po které je to kousek do centra. Líp se nám nemohlo podařit zaparkovat.

Ondřejská ulice je pojmenována podle hřbitovního kostela sv. Ondřeje. Původně gotický kostel z doby okolo r. 1500 byl r. 1841 přestavěn. Na základě nařízení Josefa II. o zrušení hřbitovů ve vnitřním městě sem na tehdejší okraj města byl r. 1784 přeložen původní městský hřbitov od farního kostela sv. Máří Magdalény. Pohřbívalo se sem až do r. 1864. Hřbitov se 76 hroby postupně chátral, až byl r. 1911 zrušen.

O dva roky později byl na místě zrušeného hřbitova založen městský Mozartův park. Je celoročně volně přístupný. Je tam zachováno několik kamenných náhrobních kamenů význačných osobností z 18. a 19. století a kované a lité železné kříže z bývalých hrobů, např. barokní kamenný náhrobek významného karlovarského lázeňského lékaře Davida Bechera z r. 1792 s železným kovaným křížem, pseudogotický náhrobek významného karlovarského lázeňského lékaře, balneologa, přítele českého národa a propagátora Karlových Varů Jeana de Carro z r. 1857.

Další nejcennější kamenné a pískovcové náhrobní kameny význačných osobností byly do půlkruhu rozmístěny po rekonstrukci v r. 1995. Jsou to např. kamenný náhrobek ctitele a mecenáše Karlových Varů hraběte Josepha von Bolza z r. 1834, empírový náhrobek syna Wolfganga Amadea Mozarta hudebního skladatele a klavíristy Franze Xavera Wolfganga Mozarta z r. 1844, náhrobek Franze Bechera z r. 1837, fragment klasicistního náhrobku rakouského generála z první poloviny 19. století, kamenný náhrobek významného berlínského empírového architekta Fridricha Gillyho z r. 1800 v podobě antické stély, náhrobek významného karlovarského knihtiskaře a nakladatele Franze Franiecka z r. 1859, barokní kamenný náhrobek drážďanského senátora Karla Wilhelma Gottloba Willse z roku 1808, empírový náhrobek zemského místodržícího v Krajnsku Carla Ullepitsche von Krainfelsu z r. 1862. Před půlkruhem jsou dva náhrobky s postavou truchlící ženy z první třetiny 19. století.

Do zdi kostela je zasazena nejstarší pískovcová deska s letopočtem 1596.

Z prostoru parku je nádherný výhled na město, na lázeňské domy i na zalesněné kopce na druhé straně říčky Teplá, kde dominuje rozhledna Diana. R. 1804 bylo toto místo objeveno jako místo s nejlepším výhledem. Nejdřív zde byla vybudována vyhlídka s odpočinkovými sedátky. Až r. 1909 byla na vrchol vybudována lanovka a o 5 let později dokončena stavba lovecké chaty s 35 m vysokou rozhlednou, která se ihned stala oblíbeným výletním cílem.

Ondřejskou ulicí jsme sešli k řece. Vpravo po Mlýnském mostě, který patří k nejstarším mostům přes Teplou (je 8 metrů široký a 18 metrů dlouhý), jsme se dostali do Lázeňské ulice. To už jsme vpravo viděli Mlýnskou kolonádu, vybudovanou v letech 1871 až 1881. Původně tato neorenesanční stavba měla být vyšší a honosnější. R. 1893 byla prodloužena až ke Skalnímu prameni, nyní měří 132 m. Je vyzdobena alegorickými plastikami a sochami, je tam orchestřiště a najdete tam 5 minerálních pramenů - Mlýnský, Rusalka, Libuše, Kníže Václav I., Skalní. Na nábřeží před kolonádou je pramen Kníže Václav II.

Kolonádou jsme prošli až na Mlýnské nábřeží okolo altánu s pramenem Svoboda k novogotické budově Lázní III z r. 1867. Slouží převážně pro lázeňské účely, ale v tamějším koncertním sálu hraje často své koncerty i Karlovarský symfonický orchestr.

Další budovou na nábřeží je Vojenský lázeňský ústav z r. 1855, který slouží zaměstnancům armády a jejich rodinným příslušníkům. V budově je Sadový pramen. Po 25 letech byla z druhé strany přistavěna Sadová kolonáda s Hadím pramenem.

Ze Sadové kolonády je hezký pohled na Dvořákovy sady. První park zde byl vybudován v letech 1877 až 1878. Dominovala mu vodní plocha s vodotryskem, byly zde vysazeny platany, duby, javory a jilmy. Park byl doplněn pěšinkami a květinovými záhony. V r. 1974 byl nově upraven a pojmenován na počest slavného českého hudebního skladatele Antonína Dvořáka, jehož pomník sem byl umístěn. Najdete tam i dva památné platany. Nejstarší, víc než 200 let starý je Dvořákův platan s obvodem kmene 472 cm a výškou asi 22 m. Zhruba 200 let starý je i Sadový platan s obvodem kmene 452 cm a výškou asi 23 m.

Na druhé straně říčky Teplá je moderní lázeňský komplex Thermál, ale tam už jsme jít nechtěli. Vrátili jsme se stejnou cestou okolo Mlýnské kolonády, minuli informační centrum a došli k dřevěné stavbě Tržní kolonády. Stavba ve švýcarském stylu z r. 1883 měla prameny Tržní, Dolní zámecký a Karla IV. původně zastřešovat jen pár let. Po více než sto letech bylo rozhodnuto, že stavba bude zachována. Byla proto provedena komplexní rekonstrukce.

Blížíme se k vřídlu, ale prvně vidíme, že dominanta kolonády - kostel sv. Maří Magdalény na druhé straně říčky je otevřen. Tak to se musíme jít podívat. Byl postaven v letech 1732 - 1736 slavným architektem Dientzenhoferem ve stylu baroka. Otevřenými dveřmi bylo možno si tuto barokní nádheru prohlédnout. Bohužel dovnitř jsme se nedostali a tak jsme si nemohli prohlédnout největší unikát - pohřební kryptu původního gotického kostela ze 14. století, ve které jsou uloženy kosterní pozůstatky ze zrušeného hřbitova. Od r. 2010 je kostel prohlášen Národní kulturní památkou České republiky.

Po prohlídce kostela se vracíme zpátky k Vřídlu a na Vřídelní kolonádu. Tryská zde gejzír horké minerální vody, který od 16. století zastřešovalo mnoho staveb: barokní budova, empírová kolonáda, litinová či provizorní dřevěná kolonáda. Tato prozatím poslední stavba pochází z let 1969-1975. Pramen je vyveden do 5 fontánek o teplotě 72 °C, 50 °C a 30 °C.

Od Vřídla jsme vyšli na tržiště, kterému dominuje 9 metrů vysoký vrcholně barokní pískovcový sloup se sousoším Nejsvětější Trojice z r. 1715 až 1716. Morový sloup byl vytvořen jako poděkování, že se lázeňskému městu r. 1713 vyhnula morová epidemie.

Vpravo od morového sloupu nad tržní kolonádou je vidět zámeckou věž. Původně - kolem r. 1358 zde nechal zakladatel města a český král Karel IV. Postavit gotický hrad, který r. 1604 lehl popelem. Hrad už nikdy nebyl znovu postaven. Opravena v barokním stylu byla pouze tato věž. Sloužila k vítání významných lázeňských hostů.

Tím jsme ukončili naši poměrně krátkou procházku, kdy jsme si chtěli tyto naše světoznámé lázně zase jednou připomenout.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

 

O víkendu jsme byli ubytováni v Nových Hamrech v malém soukromém penzionu p. Pořízka - tel. 607 206 776. Zde jsme se pouze zastavili na kratší procházku. Přesto jsme neodolali a koupili si Teplou lázeňskou karlovarskou oplatku, které zde nabízí skoro všude. A samozřejmě jsme ochutnali všechny prameny, které jsme cestou potkali.

 

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Těžko mohu napsat, co se nejvíce líbilo. Vždycky na mne zapůsobí tryskající gejzír Vřídla, stejně jako stavba Mlýnské a Tržní kolonády. Prvně jsme šli okolo Mozartova parku, jehož náhrobky nás skutečně zaujaly, a snad prvně mne zaujaly i Dvořákovy sady. Možná i proto, že ve městě mimo sezónu byl klid a tak si to člověk více vychutnával. Karalovy Vary jsem měla vždycky ráda a musím přiznat, že když se staly městem cizinců, dlouho jsem se jim vyhýbala. Už jsem si však zvykla. A tak se tam často i nyní vracím.

Ostatní informace

Prameny naštěstí stále ještě tečou zadarmo a tak jsme nikde nebyly, kde by se platilo. Určitě bychom rádi zaplatili za prohlídku kostela Maří Magdalény s pohřební kryptou, ale ta možnost tu bohužel nebyla. Ale jinak jsme si to užili. A už jsme se těšili na další procházku do Březové k altánu Josefa Jungmanna.

Poslední aktualizace: 13.4.2015
Autor příspěvku: jircak
Kvalita příspěvku:    
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Praktické informace
Karlovy Vary - procházka - Mozartův park a nedaleké kolonády</strong> mapa
Mapa Karlovy Vary - procházka - Mozartův park a nedaleké kolonády

Příspěvky v okolí Karlovy Vary - procházka - Mozartův park a nedaleké kolonády

Letošní  léto v Krušných horách jsme si okořenili 49. filmovým festivalem v Karlových Varech. Po všech stránkách byl pro nás příjemným překvapením. Pro lepší dostupnost všech atrakcí jsme zvolili vlastní kola…
V Karlových Varech, u vrcholu pěšiny spojující ulici Na Vyhlídce a Hřbitovní v Drahovicích, můžete najít torzo původního kříže a jeho kopii. Původní kříž zde stál od roku 1624, na památku protireformace a odchodu karlovarských protestantů do Johanngeorgenstadtu. Kříž byl v minulosti několikrát popsán a nakreslen historiky, takže poté, co byl v roce 1965 zničen…
Mozartovy sady vznikly v roce 1911, kdy byl zrušen Ondřejský hřbitov, který se zde nacházel od roku 1784, kdy po epidemii přestal stačit Městský hřbitov u kostela sv.máří Magdalény. Na zdejším hřbitově se pohřbíva…
Socha slavného českého skladatele Antonína Dvořáka stojí v Dvořákových sadech v Karlových Varech. Socha byla odhalena v roce 1974 na počest 7 pobytů A. Dvořáka v těchto lázních a k 70. výročí skladatelovi smrti. A…
Pomník Antonína Dvořáka se nachází ve Dvořákových sadech v lázeňském centru Karlových Varů Jedná se o bronzovou sochu na žulovém podstavc z roku 1974i  
Tipy na výlet
Na Karlovy Vary jsem dlouhá léta vzpomínala ve zlém. Způsobil to školní výlet. Zděšená učitelka ochraptělým hlasem vyvolávala jména ztracených a zbytku třídy se snažila popsat různé pamětihodnosti, které jsme př…
Výstava Terakotové armády ve Spa Hotelu Thermal v Karlových Varech se koná od 15. listopadu až do 31. března 2017. K vidění bude sedmdesát soch čínských vojáků císaře Čchin Š-chuang-Ti (259 - 210 př. n. l.), kteří…
Dům, budova
Území dříve hustě zastavěné obytnými domy, penzióny, hotely (Pošta a Alice), domovy mládeže, školou, mateřskou školkou (dříve vila J.Mattoniho), domem armády, prádelnou, bylo vybráno pro výstavbu mezinárodního hot…
Pramen byl, stejně jako pramen Svobody objeven při stavbě budovy Lázní III. Jeho hlavní zdroj se nachází na nádvoří Vojenského lázeňského ústavu (VLÚ) a je návštěvníkům nepřístupný. Proto byla část pramene svedena do prostorů přístupných alespoň v omezené době otevíracích hodin (6:00-18:30). Tento vstup do budovy VLÚ se nachází u Sadové kolonády nedaleko řeky Teplé. Teplota…
Hadí pramen je zatím posledním zpřístupněným karlovarským pramenem. Návštěvníkům je k dispozici od roku 2001, kdy byla dokončena rekonstrukce Sadové kolonády, kde se, nedaleko křižovatky ulic Zahradní a Sadové, pramen nachází. Teplota pramene je 29,3°C a průtok 1,8 l/min. Voda z pramene obsahuje 1600mg/l CO2. Všechny karlovarské lázeňské prameny mají obdobné složení, což…
Městská část
V prostoru nejsevernějšího karlovarského pramene Sadového, jenž je sám zachycen ve dvorním traktu Vojenského lázeňského ústavu byla 16.10. 1880 firmou Fellner a Helmer zahájena stavba Blanenského pavilonu, výstavb…
Dům, budova
V roce 1701 ze byl postaven tzv. Saský sál, v roce 1728 k němu byl přistavěn Český sál, který se stal nejoblíbenějším společenským centrem šlechty v Karlových Varech. V roce 1775 se do Karlových Varů přiženil cukr…
Městská část
Zámecká kolonáda je vystavěna v nejstarší části města, v úpatních částech skalního masivu, jemuž dominuje Zámecká věž, dodnes zachovalá část gotického hradu. Skalním masivem, tvořeným karlovarským granitem zde p…
Největší české lázně na soutoku Ohře a Teplé.
Chrám sv. apoštolů Petra a Pavla se nachází na adrese Krále Jiřího 2c, Karlovy Vary       Jedná se o pravoslavný kostel, který stojí za zhlédnutí!     Vzorem pro stavbu pravoslavného chrámu byl kostel poblíž Moskvy a nelze jej přehlédnout. Je zasazen mezi převážně secesní vily v ulici Krále Jiřího. Bohatá výzdoba kostela byla částečně sponzorována zám…
Pomník Karla Marxe se nachází v parku proti ruskému konzulátu v ulici Petra Velikého na Zámeckém vrchu Karlových Varů  Pomník byl vytvořen jako připomínka tři Marxovy pobyty v lázních v letech 1874, 1875 a 1876.  
Pravoslavný Kostel Sv. Petra a Pavla - Pětikopulová stavba. Dle vzoru byzantsko-staroruského kostela v Ostankinu u Moskvy postaven za přispění ruské šlechty. Reliéf sochaře M. Hillera zpodobňuje ru…
Morový sloup se nachází nedaleko Vřídelní a Tržní kolonády, v místě, kde se ulice Tržiště rozšiřuje vzhůru do ulice Zámecký vrch. Byl postaven v roce 1716 v barokním stylu, a jeho stavbu financovala pražská hrabě…
Jelení skok je vršek, vypínající se nad centrem Karlových Varů. Kovová socha kamzíka z roku 1851, jejímž autorem byl berlínský sochař August Kiss. Nechal ho sem postavit baron Lützow, chtěl jím zasměšnit smyšlenou…
Pramen vyvěrá v podobě gejzíru tryskajícího až do 12-ti metrů (po regulaci tlaku) ve Vřídelní kolonádě. Část zdroje je ochlazována a pro pitné kůry teče z pramenních váz ve třech teplotách 72°C, 50°C a 30°C. Teplota pramene je 73,4°C a průtok 2000 l/min. Voda z pramene obsahuje 400mg/l CO2. Kromě Vřídelní kolonády je minerální voda rozváděna i do léčeben,…
Karlovy Vary jako město jistě každý Čech dobře zná, ale o jednotlivých jeho zajímavostech už se všeobecně moc neví. A karlovarský opramen Vřídlo je jednou ze zajímavostí, o které existují jisté nejasnosti. Mnoho…
Socha Kamzíka se tyčí na skalním útvaru nad Karlovými Vary. Socha se zde nachází již od roku 1851 a jejím autorem byl sochař August Kiss. Instalovat sochu tu nechal baron Lützov, který chtěl zesměšnit smyšlenou p…
Becherovka je zde už více než dvě století a přibližně dvě třetiny z této úctyhodné doby proudila do světa z továrny na Steinberkách, kterou dal roku 1867 vystavět Jan Becher (původně psáno Johann). Dnes je zde Jan…
Zřícenina
Na Sovově stezce se nachází Kaplička sv. Linharta. Několik desítek metrů nad ní v lese je torzo původně románského kostela sv.Linharta. Patřil do obce Obora, která byla staršího založení…
Karlovy Vary leží v Západních Čechách. Karlovy Vary jsou světově známé a vyhledávané lázeňské město. Ve městě se každoročně pořádá Mezinárodní filmový festival. Karlovy Vary se rozkládají u soutoku řek Ohře a Tepl…
Vyhlídka
Komplex Diana Současný komplex Diana na tzv. Výšině přátelství (558 m,n,m,) pochází z počátku minulého století. Tato lokalita byla a stále je velmi vyhledávaným výletním místem. Restaurace Diana Restaurace je…
Výstavná kamenná rozhledna nad Karlovými Vary z roku 1914, na horní stanici lanové dráhy.
Nejstarší karlovarská vyhlídka se nachází na výšině věčného mládí. Byla otevřena v roce 1889 a jednalo se o velmi honosnou stavbu.Za celou svou existenci změnila několikrát své jméno. Původně se nazývala rozhledna…
Hrad
Gotický hrad Loket se vypíná na skále nad řekou Ohří. Pod hradem leží malé Město Loket. Hrad se nachází v Karlovarském kraji. Turisté mohou hrad navštívit po celý rok. Nejstarší částí dne…
10.2km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace