Karlova Studánka
Cestování a výlety
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Karlova Studánka
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky

Karlova Studánka – předvánoční a skoro zimní

Tipy na výlet Rodina s dětmi Vycházka - půldenní Za kulturou Do přírody Na hory

Rekreační objekty v Hubertově
Rekreační objekty v Hubertově  •  Fotografie (69)  • Foto: Bobkart

Kam a jak jedeme?

Do Karlovy Studánky. Autem případně busem, nádraží tu není (nejbližší je ve Vrbně). O smysluplnosti návštěvy se nakonec před časem zmínil i jakýsi americký časopis (volně přeloženo Časy Nového Yorku), který horské lázně zařadil mezi 46 lokalit celého světa, které je potřeba vidět.

Osobně tak zcestovalý nejsem, ale pokud jde o Jeseníky a nevidět Karlovu Studánku, to už na ostudu je.

Za čím jedeme?

V podstatě důvod výletu už je naznačen. Pokud ale není návštěvník přímo pacoš, neboli chorý, nejede sem ani tak za léčebnými kúrami, ale spíš za shlédnutím nějakých památek, přírody, užít si občerstvení, nějaké atrakce apod. Založení lázní spadá do doby na přelomu 18. a 19. století. Zmínky o užívaní zdejších minerálních pramenů spadají sice do století 17., ale jen krátkodobě. Do té doby byla osada nad Ludvíkovem spíše sporadicky navštěvována dřevorubci či kovkopy z nedaleké Malé Morávky a Ludvíkova.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Ti povětšinou přebývali ve svých staveních, v létě tu možná i bivakovali. Kromě lesních plodů si veškeré potraviny nosili sebou. Dnes už takto postupovat nemusíme. Občerstvoven a restaurantů je v Karlovce dost, ač před Vánocemi je zavřeno, je tu obchůdek se suvenýry a samoobsluha Hruška, takže při vycházce hlady nezahyneme.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Z hlediska pohodlnosti i nejobvyklejšího příjezdu začneme někde u Huberta. Lépe řečeno v místní části Hubertov, což je horopisně nejvýše položená část obce. Pojmenování je patrné po kapli Sv. Huberta. Patron myslivců zde má svatostánek z let 1757–58, tedy pokud datování nelže jde rovnou o jednu z nejstarších staveb ve Studánce vůbec. Dřevěná architektura navíc uvozuje, na podobu dalších lázeňských budov, kde přírodní materiál převládá. Další budovy v Hubertově jsou již novější. Jisté historičnosti lze přiznat hájovně a některé z ubytoven, novější penziony jsou vyvedeny v poněkud „tyrolském“ vzhledu a o jejich architektonickému přínosu lze diskutovat.

O „dřevěný“ vzhled se snaží nový apartmánový hotel Hubert, na místě starší, půvabnější stavby, která ale za ne zcela standardních okolností 2x shořela (po druhé již téměř opravená).

U Huberta je k vidění jedna ze zdejších atrakcí, vodopád. Ten je ovšem umělý, vodu odebírá náhonem z Bílé Opavy, která tvoří osu celé Karlovky. Přes silnici asi mineme geologickou expozici, můžeme to vzít kolem Opavy zadem, tak objevíme poněkud skrytou Lurdskou jeskyni a prohlédnout si ze zadu Sladké mámení. To nemyslím zcela úplně, ale jeden z nejhezčích lázeňských domů, dnes Slezský (postavený 1909–13, tehdy Lotrinský) posloužil jako imitace jakéhosi beskydského hotelu, kde Zdena Studénková na playback pěla píseň našeho národního pokladu. Ač je Slezský dům relativně nový, drží se architektury původních budov o sto let starších. Ještě pitný pavilon s Vilémovým pramenem nepatří k těm nejstarším budovám (konec 19. století). Ale další budovy už se blíží k těm jádrovým. Rovnou si tak můžeme představit, jak se lázně rozšiřovaly. Knížecí dům z roku 1832(3) je dnes sídlem ředitelství lázní a jsou zde dnes i vyšetřovací ordinace. A už jsme v centru, tak si můžeme trošku probrat zbývající historii. Po Bílé hoře oblast Vrbenska a Bruntálska přišla do vlastnictví Řádu Německých rytířů. Původně tedy šlo skutečně o řád válečníků, ale jak známo, kde se bojuje, tak se umírá, nebo v lepším případě zraňuje a s tím je potřeba něco dělat. Jak se doba modernizovala, již nebylo třeba rytířů v železných krunýřích coby nejtěžší zbrani, takže řád se začal věnovat charitě a léčitelství. Protože účinky minerálních pramenů u Karlsbrunnu byly už známé, založení v roce 1785 bylo možná jen formální. Jako nejstarší objekt je uváděn správní dům z let 1782–85, dnes s názvemn Odra, následovaly protější stavby jako Panský dům, Věžový dům (suvenýry, restaurace), které malým náměstíčkem tvoří dodnes vyhledávané místo v Karlovce. Uvádí se, že stavby v Karlově Studánce jsou vyvedeny v empírovém stylu. Na těch nejstarších ovšem toho empíru moc neuvidíme, jde v podstatě o bytelné dřevěné stavby (buď celé nebo částečné), ale právě použitý materiál dal za příčinu toho, proč je Karlova Studánka tak půvabná. Toho Empíru je k vidění nejvíc na pozdějších budovách (zmíněný Knížecí, dále Hudební pavilon ze 30. let 19. století, o 10 let novější Sloupový dům, dnes hotel Džbán). Kupodivu původní koupelový dům (dnes pošta) je zděný, podobně jako protější Bezruč (Hostinský dům), které dělí asi 20 let vzniku (1803, 1824), ale vzhled lázní nenarušují.

Poměrně dosti empíru je k vidění na kostele Panny Marie uzdravení nemocných. Další zděná stavba z l. 1838–40 přiléhá k lesu pod sedlem Hvězda a vlastně se dá za ním vystoupat k parkovišti.

Stavby pod zmíněnými jsou již z konce 19. století a architektonicky jde nejspíš o neorenesanci. Nejrozsáhlejší jsou objekty letních lázní (s krytým bazénem), půvabná vila Eugen a přes cestu asi nejhezčí vila Vlasta, původně Wilhemova. Mužská jména (Karel, Macmilián, Vilém, Eugen) patří ve velké většině mladším synům panovnického rodu, tedy Habsbursko-Lotrinskému. Kdo se nedostal na nějaký trůn, končil většinou jako nějaký řádový mistr nebo velmistr. Proto i ta Karlova Studánka, na památku tehdejšího arcivévody.

Trošku ukryté mezi stromy jsou účelové budovy školy a obecního úřadu. Ten obecní je straší, Pruský dům z roku 1824, škola jako Švýcarský dům z roku 1864.

Foto: Bobkart

Ještě se musíme vrátit z Věžový dům, kde je trošku skrytá, skoro 200 let stará oranžerie a u stoupající cestičky neobyčejně půvabný domeček zv. Kamzík (1890), tam se bydlí.

Po cestičce vylezeme k největšímu objektu lázní. Libuše z l. 1929–31. Budova snad žádný sloh nemá, ale je to taková důstojná stavba v německé stylu (jsme v Sudetech). Možná až příliš bombasticky působí sdružená okna v průčelí, ale ty mají svůj význam, díky sálu, který je za nimi. Protější altánek tu je jako odpočinkové místo, momentálně okupován biblickým výjevem.

To už je vlastně z té původní Studánky vše, dolní konec, Lesní čtvrť je zcela novodobá, první dům postaven 1972, jakožto obytný dům. Postupně přibyly další v socialistickém a postsocialistickém duchu. Dnes nezřídka užívané jako ubytovací zařízení. Lesní část je ale i místem pro sportumilovné návštěvníky. V létě si užijí na kurtech a v zimě je tu čeká celkem příjemný svah.

Ostatní informace

Foto: Bobkart

Když dojdeme až sem, můžeme se vydat zpět (jsme-li tu autem). Ale díky dolnímu parkovišti, jede-li můžeme využít nějaký spoj k Hubertu nebo Hvězdě. Teď před Vánocemi je momentálně většina zdejších obchůdků, restaurantů, ale i lázeňských procedur zavřeno, ale pokud svítí sluníčko, je i samotná Studánka velmi koukatelná, čili skoro nic neutratíme (ale v Suvenýrech u Věžového domu je lákadel dost).

Poslední aktualizace: 22.12.2016
Autor příspěvku: Bobkart
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Karlova Studánka – předvánoční a skoro zimní - Služby, informace
Karlova Studánka – předvánoční a skoro zimní na mapě
Přidat oblast mezi oblíbené
Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:

Příspěvky v okolí Karlova Studánka – předvánoční a skoro zimní

První přírodní expozici v ČR vybudovanou v roce 1991 najdete v areálu léčebných lázní Karlova Studánka, kde si prohlédnete geologický vývoj celého Jesenicka. Na začátku naučné stezky u domeč…
Nenápadná, ale zajímavá kaplička se soškou Panny Marie se nachází na levém břehu Bílé Opavy mezi „Hubertem“ a Slezským domem. Kaplička postavená v roce 1935 je stylizována do podoby umělé jeskyně
Při vjezdu do Karlovy Studánky směrem od Malé Morávky narazíme po levé straně na geopark seznamující návštěvníky s horninami vyskytujícími se v Hrubém Jeseníku. Raritou je upozornění pokladní, že na kamenech se ča…
Umělý vodopád, který je jednou ze zajímavostí Karlovy Studánky, byl vybudován koncem 19. století pro potřebu lázní. Vodopád vznikl odkloněním toku řeky Bílé Opavy do nezpevněného a otevřeného koryta o dé…
Pokud se ocitnete v Karlově Studánce, oblíbeným místem pro turisty a atrakcí pro lázeňské hosty je zdejší zajímavost - umělý vodopád nacházející se v lokalitě nad horním parkovištěm u hotelu Hubertus, na okraji Karlovy Studánky u…
Předchůdcem dnešních lázní Karlova Studánka byla hornická osada Hinewieder (Hubertov). Na léčivý pramen upozornil v r. 1768 neznámý horník. Bývalou hornickou osadu Hubertov v horní části lázní Karlova Studánka, nad silnicí z Malé Morávky do Jeseníku, připomíná několik domků, bývalý Lovecký zámeček a hlavně osmiboká dřevěná kaple s cibulovou věžičkou, která byla vystavě…
Rozcestí je umístěno u křižovatky hlavních cest na okraji lázeňské obce Karlovy Studánky. Rozcestník najdeme v sousedství restaurace a záchytného parkoviště u západního okraje Karlovy Studánky. Nedaleko tohoto roz…
Při toulkách po Jeseníkách můžeme využít služeb Turistického informačního centra v Karlově Studánce. Infocentrum se nalézá v parčíku za pitným pavilonem naproti Slezskému lázeňskému domu. IC poskytuje info o služb…
Dřevěný pitný pavilon byl postaven v roce 1862 a společně se Slezským domem to jsou nejvýraznější dominanty Karlovy Studánky. Ve volně přístupném pavilonu se můžeme napít vody z Vilémova pramene. Voda charakteristické chuti má stálou teplotu 8,2 stupňů.
Klimatické lázně v srdci Jeseníků. Více než sto let staré lázeňské budovy jsou roubené ve stylu alpské architektury.
Náš dvoudenní výlet začínáme už brzy po ránu - vstáváme o půl 4. a jedeme Zlínským expresem do Přerova. Odtud dálkovým autobusem - směr Jeseníky - Karlova Studánka. Vystupujeme u stanoviště…
Karlova Studánka v Jeseníkách je obcí a také lázněmi. Ve stylových lázeňských budovách se léčí nemoci srdce, cév, dýchacích cest a krve. Lázně byly založené roku 1785. Dříve na stejném místě stávala osada Huberto…
Jedeme za pohodou, klídkem, romantikou, za čistým vzduchem, jedeme do jihovýchodní části Jeseníků, „pod vrchol“ Pradědu, jedeme do Karlovy Studánky.  Na téma Karlova Studánka bylo již popsáno asi hodně…. ale …
Tipy na výlet
Praděd patří k nejvyšším horám České republiky (1491m) a na jeho vrcholu stojí 162 metrů vysoký vysílač s rozhlednou. Cestu začínáme v Karlově Studánce, kde zaparkujeme na velkém…
Turistický rozcestník, který se nachází v centru Karlovy Studánky u hotelu Džbán, ukazuje turistům cestu do více směrů. Po značce červené ve směru Karlova Studánka - Hvězda, Malá Morávka, po značce modré ve směru Vrbno pod Pradědem, Malá Hvězda, Hvězda - Karlova Studánka Hubert, Rezervace Bílé Opavy, Ovčárna, Malá Morávka a po značce žluté ve směru Karlovice, Pustá Rudná,…
Tato unikátní dřevěná stavba byla postavena dle projektu architekta Antonína Onderky v letech 1836 - 37 jako tzv. Lázeňský salón. Budova, která od prvopočátku sloužila jako hudební a divadelní sál, je dochována v …
Slezský hotel v Karlově Studánce je jedním z nejfotogeničtějších hotelů u nás. A nelíbí se jen fotografům, filmařům a lázeňským hostům. Svoji rekonvalescenci tu trávili bývalý preziden Václav Havel po vážném onemo…
  Naše dvoudenní expedice do "Království divočiny" začíná velmi nechutným ranním vstáváním - ( už v půl čtvrté ráno a to je dneska svátek patrona České Země ) - a jízdou Zlínským exprese…
Tipy na výlet
Jdeme se podívat do lázeňské obce, která leží v okrese Bruntál na východní straně od Pradědu. Můžeme zde přijet autem a zaparkovat na jednom ze dvou parkovišť, jedno je v horni části obce, druhé v dolní. Obě…
V Karlově Studánce si své místo najdou i věřící. Empírový kostel, výstižného názvu, Panny Marie uzdravení nemocných byl postaven dle projektu architekta, řádu Německých rytířů, Antonína Onderky v roce 1829. Nejen věřící, ale i návštěvníci Karlovy Studánky si mohou vnitřek kostela prohlédnout každý čtvrtek od 16:30 při bohoslužbách. Kostel Panny Marie se nachází na svahu za…
Výchozím bodem našeho podzimního výletu je lázeňská obec Karlova Studánka. Pokračujeme nejprve po společné modré a žluté turistické značce na místo zvané Palouček, zde se obě značky dělí, my pokračujeme po snadnější modré, která vede téměř po vrstevnici až k chatě Barborka, celkové délka trasy je asi 6 kilometrů. Cestou se nabízí krásné scenérie horského údolí. Po občerstvení…
Tipy na výlet
Jedeme navštívit lázeňské městečko Karlová Studánka. Karlová Studánka má své kouzlo v každém ročním období. Jakýkoli popis je jenom plýtvání času je potřeba ji navštívit. Můžeme…
Lázeňský dům Libuše je poslední velkou stavbou, která byla v Karlově Studánce realizována. Lázeňský dům byl vybudován v letech 1929 - 1931. Dnes je zde možnost ubytování pro 117 osob v I. kategorii a většina kultu…
Karlova Studánka leží severozápadním směrem od města Bruntál a tvoří vstupní bránu na vrchol Praděd ( 1492 m.n.m.), který se zvedá západním směrem nad obcí a je nejvýše položeným místem pohoří Jeseník. Karlova Studánka je jednak vyhledávanou rekreační oblastí a jednak světoznámými lázněmi, a to především pro léčbu dýchacího ústrojí. Obcí protéká říčka Bílá Opava. Karlova Studánka je nejvýše položenou obcí bruntálského re…
 Je to snad nejvíce obdivovaná vyhlídková trasa v Hrubém Jeseníku, její začátek v Karlové Studánce vám vyrazí dech snad v každém ročním období, připadáte si zde jako v pohádkovém ráji a oáze klidu míru a pohody. Doporučení pro cestu na Praděd zní, pokud můžete po svých, vyražte z Karlovy Studánky po zelené TZ a nejezděte na Ovčárnu autobusem, stojí to za námahu vyšlápnout…
Středně naročný výstup podél Bílé Opavy zahájíme a ukončíme v Karlově Studánce. Na jaře bývají vodopády po jarním tání nejkrásnější, ale cesta může být mokrá a na vrcholku trasy, U Barborky, může být i sníh. V lét…
Bílá Opava je říčka pramenící pod vrcholkem Praděd a tvoří přítok Střední Opavy. Tok říčky a její okolí je součástí přírodní rezervace Praděd. Mezi Ovčárnou a Karlovou Studánkou vytvořila říčka ve skalním podloží …
Tipy na výlet
Jedeme autem na Hvězdu, buď z Karlové Studánky nebo z Malé Morávky. My jsme parkovali na placeném parkovišti za 70 Kč (rok 2009),které bylo 27.9.2009 den před stát.svátkem totálně narvané a…
Nejvyšší a nejnavštěvovanější vrchol Moravy určitě upoutá svou výškou (1492 m) a možnostmi vyžití, hlavně sportovními. Poskytuje podmínky pro pěší turistiku, sjezdové a běžecké lyžovaní. Z vrcholu je výhled na Rychlebské hory, kralický sněžník a další. Výstup na vrchol je velmi jednoduchý, vede na něj asfaltová cesta. Výstup můžete zahájit např. na Ovčárně, kde vás doveze autobus, a nebo na Hvězdě u Karlovy Studánky, pokud…
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace