Bělá pod Pradědem
Obec Bělá pod Pradědem je největší obcí Jesenického regionu se 1760 obyvateli. Obec leží jižním směrem od města Jeseník v údolí tvořeném říčkou Bělá…

více o Bělá pod Pradědem

Turistika.cz doporučuje
Bělá pod Pradědem
Cestování a výlety
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Bělá pod Pradědem
Tipy na výlet vybrat: vše / nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Ostatní vybrat: vše / nic
Babyfriendly
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Prima Port
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Bouda
Boží muka
Chata
Chrám
Drobné památky
Dům, budova
Farma
Hrad
Hradby
Hrádek
Hradiště
Hřbitov
Hřebčín
Kaple
Kašna
Klášter
Kostel
Kříž
Lapidárium
Letohrad
Mešita
Měšťanský dům
Muzeum
Památník
Panský dvůr
Pevnost, opevnění
Pomník
Radnice
Rotunda
Rychta
Salaš, koliba
Skanzen
Socha
Statek
Synagoga
Trosky
Tvrz
Zámeček
Zámek
Zřícenina
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Hora
Hřeben
Jeskyně
Jezero
Jezírko
Kámen
Kaňon
Kopec
Krasový útvar
Louka
Minerální pramen
Ostrov
Památný strom
Park
Planina
Pláž
Pleso
Pobřeží
Pohoří
Poloostrov
Potok
Poušť
Pramen
Propast
Přírodní památka
Přírodní park
Rašeliniště
Rokle
Rybník
Řeka
Říčka
Sedlo
Skalní útvar
Slatě
Sopka
Soutěska
Studánka
Štít
Travertíny
Tůň
Údolí
Údolí, dolina
Vodní nádrž
Vodopád
Vrchol
Zahrada
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Aquapark
Cyklisté vítáni
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Golf
Koňská stezka
Koupaliště
Lázně
Ledovec
Letovisko
Potápění
Půjčovna kol
Půjčovna lodí
Rekreační oblast
Ski areál
Zábava, atrakce
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Cestopisy vybrat: vše / nic
Články redakce vybrat: vše / nic
Rady a tipy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Moje dovolená vybrat: vše / nic
 ↓ 
Kdy jsme jeli vybrat: vše / nic
Jaro
Léto
Podzim
Zima
Délka dovolené vybrat: vše / nic
Méně než 1 týden (do 6 dní)
1 týden (7-9 dní)
Delší než 1 týden (10-12 dní)
2 týdny a více (13 a více dní)
S kým vybrat: vše / nic
Rodina s dětmi do 5-ti let
Rodina s dětmi do 10-ti let
Rodina s dětmi 10-18 let
S partnerem
S přáteli
Typ vybrat: vše / nic
Pobyt
Aktivní dovolená
Poznávací dovolená
Eurovíkend
Plavba
Prodloužený víkend
Zaměření vybrat: vše / nic
K moři
Na lyže
Za zábavou a poznáním
Do přírody
Na hory
Cyklo
Se psem
Na vodu
Aerobic
Golf
Wellness
Potápění
Za kulturou
Zábavné parky
Aquaparky
Gastronomie
Jak jsme jeli vybrat: vše / nic
Autem
Autobusem
Letadlem
Lodí
Jinak
Jak a kde jsme bydleli vybrat: vše / nic
Dům / rekreační objekt
Kemp
Apartmán
Hotel / Penzion
Stravování na dovolené vybrat: vše / nic
Vlastní
Snídaně
Večeře
Polopenze
Plná penze
All Inclusive
Ultra all inclusive
Fotogalerie vybrat: vše / nic
zobrazit výsledky

JESENÍKY 2013 - Za kaskádami Studeného potoka a skálami na Vížce

Tipy na výlet Romantika Pro zdatnější Vycházka - půldenní Do přírody Na hory

Kam a jak jedeme?

Foto: Franta

Večerní bouřka přočistila nejen vzduch, ale i naši mysl a my se budíme do překrásného rána. Po neodmyslitelné ranní dávce kofeinu a jednomu "hřebíčku do rakvičky" spěcháme na zastávku busu a v 6.16 odjíždíme přes Červenohorské sedlo k vodopádům Studeného potoka. Cestou jsme ohromeni pohledem na rozsah sportovně-zábavného areálu pod novou lanovkou - (no nazdar, nejsme přece v Krkonoších) - a pak už se ze serpentin kocháme výhledy na okolní horstvo, kterému ranní úsvit moc sluší. To samé platí i pro jesenickou část při sjezdu ze sedla do Domašova. Tady výstup a rychle přes silnici k opačné zastávce - bus na zastávku "Bělá, zotavovna, vdp" nám jede už za pár minut. Na naší konečné je moc šikovná krytá zastávka s lavečkou a tak se mi podaří přinutit nedočkavou ženu, abychom napřed jako všichni normální lidi posvačili. Teprve poté vyrážíme z nadmořské výše asi 620 m po lesní asfaltce nahoru do kopců.

Foto: Franta

Vlevo první pohled do už zcivilizovaného koryta Bílého potoka, napravo areál hotelu Eduard s bazénem, pak stoupáme přes louku s výhledy k okraji lesa a dále už ve stínu horského stromoví. Chvilku kráčíme po vrstevnici, nalevo od nás hučí vzdálený Studený potok. První ukázku hezké kaskádky vidíme z mostku na přítoku vpravo a pak už klesáme dolů do údolí. Naše asfaltová silnička tady končí - (pokračuje do bočního údolí mezi Malým a Velkým Klínem) - my stoupáme nad potokem lesní cestou vlevo v úbočí hory Skalnatý (Vížka). Z vysokého pásu paseky nad našimi hlavami vystupují zajímavé skalní útesy. Jsou součástí zdejšího horolezecky vyhledávaného komplexu, ale o ten se budu zajímat až při zpáteční cestě. Zanedlouho přicházíme k mostku a fotíme si naše první oficiálně viděné kaskádky na Studeném potoku. Ty nad mostkem už jsou velmi zajímavé. Cesta svižně stoupá, nalevo omezený výhled na největší soustavu peřejí a na velkou paseku s dalšími skalkami a pak přicházíme na "konečnou" naší lesní cesty. Nachází se tady turistické odpočívadlo a také panely s popisem a obrázky přírodní rezervace Vysoký vodopád, která se teprve od těchto míst rozprostírá dál do hor. Jana se rozhoduje už dál nepokračovat s tím, že si bude fotit okolí a začátek divočejších peřejí a tak se nahoru vydávám sám.

Za čím jedeme?

Turistický chodník napřed dost prudce stoupá a nabízí pohled vpravo do rokle potoka s velice malebnými kaskádkami a menšími vodopády. O něco dál se stoupání mírní a já si můžu vychutnávat další a další krásy peřejnatého potoka. Předvádí se mi jako v módní prohlídce pro jednoho -(zatím jsem tu sám, kromě lesních ptáků nikde ani živáčka) - a tropí na svém toku sobě i mně pro potěšení roztodivná šprťouchlata. Za zmínku samozřejmě stojí i nádherný okolní horský les, některé kmeny stromů jsou vpravdě výstavní. O něco výš překračuji potok přes lávky, potok se mění na bystřinku, protknutou sem tam ve skalách malými vodopádky a za poslední lávkou už stoupá stezka přes navlhlé skalní plotny a kameny. Les okolo řídne, ale stromy jsou tu nějaké vyšší a pak se dostávám k poslednímu mostku a tur. rozcestníku pod Vysokým vodopádem.

Foto: Franta

Stojím v nadm. výšce přes 1000 m. Modrá značka vede nalevo ode mne kamenitým úbočím k rozcestí nad vodopádem a přes temeno Malého Děda pokračuje k Chatě Švýcárně. Napravo stoupá 100 m dlouhá odbočka do divoké rokle s Vysokým vodopádem. Dříve dosahoval výše přes 40 metrů, ale při strašlivé průtrži před koncem 19.století byla původní skalnatá rokle zavalena sesutou zeminou a balvany a jeho výše se tak zmenšila na polovinu. Navíc ze skalní hrany nepadá teď v parném létě celistvým proudem, ale je rozdělen na několik tenkých vodních čůrků. Pohled na něj je asi daleko zajímavější při vyšším stavu vody a při Jarním tání sněhu, nicméně je i tak toto místo kouzelným přírodním zákoutím. A když si odmyslíme ten rozcestník a naučnou tabuli, tak je to "jesenická divočina" v té své nejryzejší podobě !

Foto: Franta

Schovávám fotoaparát do brašničky, neboť jsem cestou nahoru dal jeho paměťové kartě dost zabrat - (a to mne čeká ještě jeden super cíl) - a vracím se tímto překrásným chrámem přírody dolů k manželce. Má čeho litovat, neboť něco podobného je k vidění jen na vodopádech Bílé Opavy. Tam se ale nedá kvůli počtu ostatních návštěvníků a psů pod jednotlivými vodopádky zastavit, kochat se a fotit, neboť by vás ostatní "turisté" brzy shodili z chodníku anebo ušlapali ! I tato lokalita ale kupodivu bývá navštěvována národem cestovatelským, neboť na posledním strmě klesajícím úseku k ženě jsem potkal mladý pár, který měl na nohách obut moc krásné nové zelené a bílé tenisky. Klobouk tedy dolů před těmito návštěvníky, neboť já v kanadách jsem měl co dělat, abych to na kluzkých plotnách a kamení místy "ustál" ! (A manželka to nevzdala z důvodu, že by už dál nemohla, ale protože její pevné kotníkové boty jsou pořád jenom lepší trampky a v těch si do takového terénu netroufla. A to navíc všude chodí s trekingovými holemi ...) U panelů a u tur.odpočívadla už je nějak živo - kromě Jany se zde nachází i několik dorůžova vyspinkaných důchodců. Těží ze mne poznatky, jak to vypadá dál a musím je opravdu pochválit, neboť když je upozorním na terén a na jejich obutí (zase tenisky), tak se rozhodují pro návrat. To už se my s Janou ale s nimi loučíme a vracíme se údolím dolů. Na jednom místě, kde jsme ráno viděli tu největší kaskádu, se nám podaří najít přístup k divoké vodní hladině a vyfotit si ji. Pak přichází mostek a klesání svahem Vížky - Skalnatého (821 m). V jednom místě vidím prosvítat mezi jeho vrcholem a hřebenem kilesajícím od Malého Děda sedélko. A tak si od manželky na nezbytně dlouhou dobu, věnovanou průzkumu, vyžádám propustku a domlouvám si, aby mne čekala v lese u 1. mostku nad hotelem Eduard.

Foto: Franta

K vrcholu žádný chodník z lesní cesty neodbočuje a tak rovno hore horů, šak su přeca Valach. Úměrně mému nadšení a zatím chválabohu slušné fyzičce se sedlo rychle přibližuje. Už vidím první skalky, chvílemi si připadám jako bych měl křídla - (a to prosím znám Redbull jenom z té animované TV reklamy) - a najednou stojím na pasece. Tady bych rád vysvětlil, proč i za cenu "utrpení" zrovna toto místo : Skalnatý (Vížka) je hora, jejíž zalesněné temeno věnčí mohutné, až 20 m vysoké skalní bloky. Tyto velmi pevné a nelámavé rulové skalní útvary se staly díky malé vzdálenosti od civilizace a dobré dostupnosti oblíbeným cílem horolezců, na jejichž internetových stránkách jsem se o nich dozvěděl. Takovýchto krásných skal vzájemně sobě podobných je ale V Jeseníkách mnoho přemnoho, však mne sem také nejvíce ze všeho nalákala fotografie skalky na pasece, jejíž tvar připomíná bustu slavného francouzského vojevůdce Napoleona.

Foto: Franta

Fotka nelhala a mne se navíc dostalo odměny v podobě perfektního osvětlení. "Císař Napoleon" vystupuje spolu se svými "odbornými vojenskými poradci" z úbočí vrcholového temene Vížky nad pasekou. I když jsou tyto skalky nevysoké, jejich malebnost předčila veškeré moje očekávání a tak je křtím na "Napoleona a jeho vojáky". (Podrobnější článek najdou zájemci v kategorii Místa). Těmi "vojáky" jsou ty ostatní, horolezecky využívané rulové útesy, ukryté už v lese a pod jejimiž úpatími vede moje další cesta. Po několika seti metrech přicházím na paseku s hezkým výhledem na jeden z Klínů a pod odlesněnými skalními útesy už hopsám jak veveruška dolů mýtinou k silničce, která mne brzy přivádí za manželkou. Naši první polovinu dne zakončujeme před cestou - (ne "domů" do Koutů, ale na návštěvu města Jeseníku) - občerstvením u venkovního posezení před hotelem Eduard. Kromě jiných turistů a hotelových hostů s malými dětmi nám společnost dělají 2 roztomilá hnědá kůzlátka ...

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Svačinu a pití jsme měli sebou, ale nepohrdli jsme také zeleninovou polévkou v bufetu u Hotelu Eduard, kávou a pivem a limonádou.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Vodopády Bílé Opavy u Karlovy Studánky - (spolu s blízkým Pradědem)- asi zůstanou pro mnohé návštěvníky v Jeseníkách těmi nejatraktivnějšími turistickými cíly. Ale kdo má rád ty intimnější přírodní zákoutí -a obejde se přitom bez křiku takyturistů a štěkotu jejích psů - tak tomu mohu údolí Studeného potoka s jeho kaskádami, Vysokým vodopádem a zajímavými skalními útvary jen vřele doporučit. Po jejich návštěvě jsme si je s manželkou zařadili mezi ta nejkrásnější místa, co jsme až doposud v našich nejmilovanějších horách viděli ...

Ostatní informace

Foto: Franta

Trasa není zpoplatněna, penízky se dají utratit jen v hotelu Eduard.

GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (50.127, 17.202)
Poslední aktualizace: 15.4.2014
Autor: Franta
Kvalita příspěvku:    
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Bělá pod Pradědem

Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
7,5km od místa

Příspěvky v okolí JESENÍKY 2013 - Za kaskádami Studeného potoka a skálami na Vížce

    Všem milovníkům neživé přírody Hrubého Jeseníku se při delším pobytu v této oblasti do dušiček vloudí červíček nespokojenosti - zajímavých skalních útvarů je tu sice všude po hřebenech hor a na …
Vysoký vodopád vznikl na Studeném potoce po povodni roku 1880. Dnes měří 28 metrů. Je nejvyšším jesenickým vodopádem a jedním z nejvyšších vodopádů v České republice. nachází se v nadmořské výšce 1007 metrů. Popr…
  Jako naprostý protipól k turisticky atraktivním kataraktům Bílé Opavy u Karlovy Studánky by se dalo označit povodí Studeného potoka na severních svazích moravských "velehor." Také tady můžeme spatřit kus ne…
Obec Bělá se rozkládá v délce 14 km od Jeseníku po Červenohorské sedlo (1013 m) po obou březích říčky Bělá. Je centrem turistického ruchu a východiskem tras v prostoru Hrubého Jeseníku.
Významné místo na hřebenové trase Hrubého Jeseníku. Sedlo odděluje Pradědskou a Keprnickou hornatinu. Již v 19. století tady stál zájezdní hostinec, který nejdříve sloužil formanům a po…
Jedno z největších lyžařských středisek Jeseníků, 1013 m.n.m. Sedlo "půlí" hlavní hřebenovku mezi Pradědem a Šerákem.
Nejstarší turistická chata v Jeseníkách na úpatí Praděda z roku 1887.
K vyhlídce na Praděd, Červenohorské sedlo a Dlouhé Stráně se dostaneme po červené značce ve směru z Červenohorského sedla na Keprník. K vyhlídce je to z Červenohorského sedla cca 1 km stále mírně vzhůru. V místě j…
Na nejfrekventovanější části hlavní hřebenové trasy Jeseníků, mezi Červenohorským sedlem a nejvyšší horou Moravy - Pradědem, leží na svahu Malého Děda v nadmořské výšce 1304 m.n.m jeden z…
Vřesová studánka (1313 m.n.m) se nachází 3,5 km SZ od Červenohorského sedla pod značenou trasou. Podle pověsti objevil Vřesovou studánku lovec, který v těchto místech pronásledoval…
Tipy na výlet
Jedeme autem na Hvězdu, buď z Karlové Studánky nebo z Malé Morávky. My jsme parkovali na placeném parkovišti za 70 Kč (rok 2009),které bylo 27.9.2009 den před stát.svátkem totálně narvané a…
Nejvyšší a nejnavštěvovanější vrchol Moravy určitě upoutá svou výškou (1492 m) a možnostmi vyžití, hlavně sportovními. Poskytuje podmínky pro pěší turistiku, sjezdové a běžecké lyžovaní. Z vrcholu je výhled na Rychlebské hory, kralický sněžník a další. Výstup na vrchol je velmi jednoduchý, vede na něj asfaltová cesta. Výstup můžete zahájit např. na Ovčárně, kde vás doveze autobus, a nebo na Hvězdě u Karlovy Studánky, pokud…
Praděd (1491,3m n.m.) je pátá nejvyšší hora České republiky a zároveň nejvyšší hora Moravy a tím pádem i Jeseníků. Rozkládá se  na staré zemské hranici Moravy a Slezska. Je zde jedno z nejchladnějších podnebí v republice  s průměrnou roční teplotou kolem 1°C. Na severním úbočí hory mužete spatřit skalní útvar tzv. mrazivých srubů pojmenovaný Tabulové skály. Na vrcholu hory se…
Nejvyšší hora Moravy v masivu Hrubého Jeseníku, nadmořská výška 1491 metrů.
Místo, ze kterého se nabízí výhled na Petrovy kameny se nachází u odbočky ke Kurzovní (hotel, restaurace). K místu se dostaneme cca po 50 metrech od asfaltové silnice ve směru Praděd - Ovčárna. Umístěna je zde inf…
Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně. Instalovaný výkon elektrárny je 650 MW. Horní nádrž je spojena s dolní nádrží (800 m.n.m.) dvěma tunely o průměru 3m. V době největších povodní zadržela přehrada 2 0…
Údolí, dolina
SPR Bílá Opava (rozloha 279,52ha-vyhlášena roku 1963) se nachází na jihovýchodním svahu Pradědu v hluboce zaříznutém údolí pramenné části říčky Bíle Opavy. Předmětem ochrany jsou zde přirozené smrkové porosty s…
Nejvýše položené lyžařské středisko v České republice na úpatí Praděda, prameniště Bílé Opavy.
Bílá Opava je říčka pramenící pod vrcholkem Praděd a tvoří přítok Střední Opavy. Tok říčky a její okolí je součástí přírodní rezervace Praděd. Mezi Ovčárnou a Karlovou Studánkou vytvořila říčka ve skalním podloží …
Cílem našeho výšlapu a cílem nádherných výhledů je jeden z dominantních vrcholů Jeseníků - Keprník, 1422 m. Jdeme na celkem lehkou pěší tůru z Červenohorského sedla na Keprník. U hotelu v Červe…
Rozlehlá Národní přírodní rezervace je s rozlohou 1170 ha druhou největší rezervací CHKO Jeseníky Leží v nadmořské výšce v rozmezí 850 - 1422,8m. Chrání subalpínské hole, významné porosty horských klimaxových sm…
Jedeme za pohodou, klídkem, romantikou, za čistým vzduchem, jedeme do jihovýchodní části Jeseníků, „pod vrchol“ Pradědu, jedeme do Karlovy Studánky.  Na téma Karlova Studánka bylo již popsáno asi hodně…. ale …
Klimatické lázně v srdci Jeseníků. Více než sto let staré lázeňské budovy jsou roubené ve stylu alpské architektury.
Karlova Studánka leží severozápadním směrem od města Bruntál a tvoří vstupní bránu na vrchol Praděd ( 1492 m.n.m.), který se zvedá západním směrem nad obcí a je nejvýše položeným místem pohoří Jeseník. Karlova Studánka je jednak vyhledávanou rekreační oblastí a jednak světoznámými lázněmi, a to především pro léčbu dýchacího ústrojí. Obcí protéká říčka Bílá Opava. Karlova Studánka je nejvýše položenou obcí bruntálského re…
Středně naročný výstup podél Bílé Opavy zahájíme a ukončíme v Karlově Studánce. Na jaře bývají vodopády po jarním tání nejkrásnější, ale cesta může být mokrá a na vrcholku trasy, U Barborky, může být i sníh. V lét…
10.2km
více »
Město
Jeseník leží na Severní Moravě, severním směrem od města Šumperk. Jeseník je horské město, které obklopují zalesněné stráně kopců Hrubého Jeseníku. Jeseník je nejenom vyhledávaným rekreačním střediskem, ale také…
11.1km
více »
Rašeliniště
Velké a malé Mechové jezírko jsou rašelinná jezírka v SPR Rejvíz - 1,2 km jz. od vsi Rejvízu. Jsou centrem velkého vrchovištního rašeliniště v povodí Černé Opavy. Plocha velkého jezírka je 1 692 m2, hloubka 2-3 …
11.9km
více »
Jeskyně na Pomezí je vyhledávaným turistickým cílem lázeňské oblasti Jeseník. Jeskyni najdeme severozápadním směrem od města Jeseník a v chráněné krajinné oblasti Jeseníky. Jeskyně je…
13.6km
více »
Přírodní památka
Rešovské vodopády je národní přírodní památka a najdeme ji západním směrem od obce Rešov a na toku říčky Huntavy. Přírodní památka je součástí přírodního parku Sovinecko. Severovýchodním…
27.8km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace