Loučná nad Desnou
Cestování a výlety
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Loučná nad Desnou
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Rady a tipy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky

JESENÍKY 2013 - Návštěva Loučné n.Desnou a Velkých Losin

Tipy na výlet Rodina s dětmi Romantika Vycházka - půldenní Za kulturou Do přírody

Fotografie (48)  • Foto: Franta

Kam a jak jedeme?

Při pohledu z okna se ani nechce věřit, že ještě před dvěma měsíci dosahovaly venkovní teploty takových hodnot, že se člověk při pohybu otevřeným terénem cítil asi jako eskymo bez obalu. Vraťme se tedy na "chvilku" na začátek měsíce srpna, kdy jsme s manželkou odjížděli na krátkou dovolenou do našich milovaných Jeseníků. Naše cesta v brzkých ranních hodinách se odvíjela podle už klasického scenáře : zlínským expresem do hanácké metropole, zde přestup na vlak do Šumperka a tady spojem soukromé železnice do poslední stanice na trati - do Koutů nad Desnou. Na místě jsme těsně před půl devátou a při výstupu na perón k našemu zděšení dosahuje teplota okolního vzduchu hodnot srovnatelných s těmi na Jadranu ! (Tady jsme ale uprostřed hor a moře na ochlazení tudíž chybí).

Foto: Franta

Ještě že to máme k místu našeho ubytování - hotelu Pod Sedlem jen asi 5 minut chůze. Nejsme tu poprvé a tak se radostně vítáme s jeho majiteli - manžely Kociánovy z Napajedel, vzápětí jsme ubytováni a já jdu s kafíčkem na dvůr hotelu. Hned vedle totiž protéká překrásná Hučivá Desná, je tu chládek a dá se tu v klidu promyslet, co provedeme s dnešním dnem. Pak už pro manželku a odcházíme nazpět k vlaku, neboť manželka si přeje dneska vidět park v Loučné nad Desnou a potom nás čeká procházka Velkými Losinami. V tom strašlivém horku nemohla vymyslet nic lepšího - ale bláznům a našim ženám se pro klid v rodině prý nemá odporovat - a navíc ji chci zítra vytáhnout do pořádné "divočiny" a tak si to musím dneska nějak "odtrpět" ... Abychom se do odjezdu vlaku nenudili, tak radím několika návštěvníkům Koutů (motorkářům), jak se nejlíp dostanou k lanovce, pak "čumím" na panely s mapami a mezitím nám ujede vlak ! Než mi manželka začne něco vyčítat, tak ji uklidním sdělením, že nám do Loučné jede za 15 minut bus, ale musíme se vrátit k hotelu a jít na zastávku kousek za most. Naštěstí to jede - (jinak bych tyto řádky už asi nenapsal ...)

Za čím jedeme?

Foto: Franta

V centru Loučné napřed zamíříme k zámku a nedávno zrekonstruovanému parku. I ten pohled na zámek se ale od naší poslední návštěvy jaksi změnil. Jeho zdi a věže jsou "přizdobeny" zelenými stavbařskými sítěmi a na střeše probíhá i přesto, že je horko jak v pekle a navíc sobota, výměna krovů a střešní krytiny. No hurá ! Tak o tomto se mi snilo, už když jsem tento krásný, ale zdevastovaný zámek viděl poprvé, ale že k tomu někdy brzy dojde, to už byly myšlenky spadající do kategorie scifi ... Toto rozlehlé feudální sídlo se dvěma vnitřními nádvořími vzniklo přičiněním Žerotínů v renesančním slohu na počátku 17.století a stalo se centrem menšího, tzv.vízmberského panství.(Zajímavé je, že se i obec takto jmenovala až do r.1948, teprve od té doby se začal používat její "počeštěný" název). Před koncem 18.století se zámek dočkal částečné barokní přestavby a mezi jeho zdi byla přistavěna velká kaple sv.Cyrila a Metoděje - v té době totiž patřil velehradskému klášteru. Posledními majitelé byli Kleinové, kteří jej vlastnili až do konce II.světové války. Po ní zde byl unístěn sociální ústav pro mladistvé (polepšovna) a zámek i s hodnotným přilehlým parkem začal rychle chátrat.

Foto: Franta

Dnes už se tedy - zdá se - blýská na lepší časy a po "znovuzrození" zahrady přišel na řadu i zámek. S Janou se procházíme po jeho cestičkách, vysypaných pískem a fotíme si intimní zákoutí, pohledy přes trávu na zámek a pak také sochu Neptuna v horním rybníku. Na okraji svahu se dá opatrně sestoupit k opravené umělé jeskyni či salle terreně s "vodopádem". Je to tu hezké, škoda jen, že ti slušně oblečení a česky hovořící návštěvníci věku, ke kterému by už přislušela moudrost a rozum, se chovají jako stádo uřvaných paviánů ! Zámek poté obcházíme spodem okolo toku regulované Desné, prohlížíme si i spodní rybník. Ten není v parném létě tak hezký, jako když jsme tu byli oba kdysi na podzim. Obloukem se vracíme nahoru do středu Loučné a naše další kroky vedou k velké atrakci - rybníku Kocián. Jeho oplocený areál nabízí procházku okolo příjemné vodní hladiny, zdobenou početnými "pohádkovými" skulpturami. Všechny jsou sice moc hezké, ale naprosto unikátní je pohled na otáčející se mlýnské kolo, kterým vrtí - bez vteřinky oddychu - statný dřevěný čert ! Chudák, ani se nemůže rozhlédnout, kolik tu má obdivovatelů a kolik všemožných návštěvníků se prochází po areálu, kterému dominuje budova velké restaurace. Slouží jako rybářská bašta - je možno si tu za poplatek zapůjčit rybářský vercajk a pokusit se něco chytit k obědu. Takovýchto lovců ale vidíme v tom parnu poskrovnu, většina návštěvníků raději hasí žízeň. My si dáváme alespoň zmrzlinu - na pivo v tom hicu ani nemám chuť a navíc pokračujeme za chvilku busem dál. Ještě tedy poslední pohled na sympatický areál, na stožáru nad námi se při závanu větru jako korouhvička zavrtí "sličná" dívka na koštěti a my s vyplazenými jazyky kráčíme okolo parku ke spodní zastávce.

Foto: Franta

Vystupujeme v Rapotíně a napřed tedy jdeme do hospody na kafé a na pivo. Pak nás čeká asi půl kilometrová anabáze po začátek zámeckého parku ve Velkých Losinách. Anabáze proto, že musíme jít po asfaltem roztavené krajnici velice frekventované silnice a netušíme, kdy do nás něco vrazí. Pak už konečně na okraji anglického parku. (V Rapotíně jsme nakukovali na plakát, lákající návštěvníky na jakési pirátské hry a velikou show na blízkém koupališti. Po chvilce váhání jsme se ale této atrakce vzdali, neboť představa toho, jak budeme sedět někde na lavičce bez stínu pod rozpálenou oblohou s teplotou 35 stupňů ve stínu nebyla lákavá ani trošku). V zámeckém parku je aspoň jakýs takýs chládek a brzy před sebou máme přes hladinu rybníka pohled na severomoravský renesanční skvost se štíhlou 8- bokou věží - zámek Velké Losiny. Na místě původní gotické vodní tvrze zde Jan mladší ze Žerotína nechal vystavět docela složitý dvoupatrový renesanční zámecký komplex s krásnými nádvorními arkádami. (Tento pán byl z dnešního úhlu pohledu "borec" i v jiném směru - neboť přežil celkem 4 svoje manželky !!) Zámek byl později částečně upraven barokně - hlavně kaple. Dodnes ale můžeme při prohlídce interiérů obdivovat renesanční interiéry s kazetovými stropy, kachlovými kamny, původními koženými tapetami a ornamentálními malbami. Asi je zbytečné se zmiňovat, že tento zámek nejvíce "proslavily" neblahé čarodějnické procesy, při nichž F.Boblig ze Zlatých Hor nechal v letech 1678 - 92 upálit celkem 56 obětí. (To v takovém Šumperku bylo řádění inkvizitorů o něco umírněnější, neboť zde skončilo na hranici "jen" asi 30 lidí). Jistě všichni znáte na motivy Kaplického knihy natočený slavný Vávrův film "Kladivo na čarodějnice" - tak ten se r.1968 filmoval přímo na losinském zámku. (Já se dobrovolně přiznávám, že jsem jej ještě neviděl, ale knihu jsem samozřejmě četl ...)

Při procházce parkem se dostáváme i k uzavřené bráně zámku - je už pokročilá odpolední hodina - a tak máme přes mříže na krásné arkády jen omezený výhled. No nevadí - v interiérech zámku jsme už před několika lety byli a tak pokračujeme okolo říčky do centra obce. Míjíme slavnou Ruční papírnu, v obchůdku si zamlouváme chleba a jdeme si ještě projít lázně a jejich park. Samozřejmě nevynecháme návštěvu u nejteplejšího moravského pramene a pak pokračujeme dál parkem k termálnímu koupališti. Cestou ochutnávám v jednom altánku hodně nechutný a po zkažených vejcích vonící sirovodíkový pramen - prý je to ale zdravé - a pak stojíme u termálů. Je tu doslova hlava na hlavě, čekali jsme, že bude bazén větší. No - na koupání stejně nemáme čas a tak se pomalu vracíme do centra Velkých Losin. V obchůdku ještě koupě chleba, minerálek a melounu a pak už busem "domů" do Koutů nad Desnou ...

Foto: Franta

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Na večeři si Jana u nás v hotelu Pod Sedlem dala přírodní řízek se žampióny a mně udělala paní Kociánová "hanáckou kapsu".

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

V tom horku působily i ty krásné parky jaksi vyprahle a tak nám bylo nejlíp u rybníka Kociánu, v chladivých interiérech hospod a restaurací a já jsem si večer užil posezení u břehu Desné na dvorku hotelu.

A byli jsme zaraženi, že v překrásných Koutech nad Desnou je sice množství restaurací, ale chybí jakýkoliv obchůdek na základní potraviny. A tak, pokud se chystáte na procházky do okolní přírody, musíte si zásoby doplnit ve vedlejší Loučné anebo ve Velkých Losinách.

Ostatní informace

Vstup do zámeckých parků a i do toho lázeňského je zdarma, neplatí se ani za vstup do areálu rybářské bašty Kocián. Jinak se už ale "solí" skoro za všechno ...

Poslední aktualizace: 15.4.2014
Autor příspěvku: Franta
Kvalita příspěvku:    
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
JESENÍKY 2013 - Návštěva Loučné n.Desnou a Velkých Losin</strong> mapa
mapa JESENÍKY 2013 - Návštěva Loučné n.Desnou a Velkých Losin

Příspěvky v okolí JESENÍKY 2013 - Návštěva Loučné n.Desnou a Velkých Losin

Následující řádky v kategorii tip na výlet možná nebudou popisem výletní trasy v pravém slova smyslu, ale spíše inspirací pro cesty za pravidelně nepravidelným setkáním se zajímavými lidmi, na pozoruhodn…
Ozdobou horské obce Loučná nad Desnou na jižním úpatí Hrubého Jeseníku je bezesporu původně renesanční zámek z r. 1608 (založen Žerotíny) a okolní zámecký park. Zatímco užití zámku jako pobytového zařízení pro řekněme, dívky mravně neukázněné, vedlo v poválečných letech k pustnutí zámeckého objektu rychlým tempem, přilehlý zámecký park ponechaný víceméně vlastnímu osudu s občasným zásahem lidské ruky tolik netrpěl (příroda…
Obec Loučná nad Desnou je v CHKO Jeseníky v hlubokém údolí říčky Desné pod horou Mravenečník, na které je horní nádrž přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně, 14 km severovýchodně od Šumperka při silnici ze Šumperka …
V Loučné nad Desnou nechala rodina Kleinů zkrášlit v druhé polovině 19. stol. vchod do Zámeckého parku kovovou plastikou sv. Alžběty. Litinová socha vyrobená v Kleinových železárnách v Sobotíně je umístěna na kamenném podstavci. V r. 2001 byla akademickými malíři Janem Řepkou a Pavlem Kytkou zrestaurována.
V 2. polovině 19. století byla do Zámeckého parku v Loučné nad Desnou umístěna kovová plastika sv. Floriána, odlitá v Kleinových železárnách v Sobotíně. V r. 2001 byla akademickými malíři Janem Řepkou a Pavlem Kytkou zrestaurována.
Kdo směřuje do Jeseníků od jihu směrem na Červenohorské sedlo, nemůže minout Loučnou nad Desnou. Vlastně poslední obec přímo pod stoupáním do hor je sice tvořena z více původně samostatných obcí, nicméně dnes si to projíždějící díky téměř jednolité zástavbě ani moc neuvědomí. Výrazněji je snad oddělen Přemyslov a mírněji Kouty nad Desnou. Obec poslední dobou dá se říci…
Zábava, atrakce
Sportovně-rekreační areál v obci Loučná nad Desnou se nachází nedaleko zámku. Vybudované moderní dětské hřiště s množstvím atrakcí je rájem pro všechny dětské návštěvníky. Naše kluky nejvíce zaujal dřevěný hrad, p…
V Loučné nad Desnou byla v parku vedle budovy OÚ vybudována v r. 1927 zároveň s pomníkem padlým, kašna se sochou Césara.
V letech 1839-45 vybudoval ze zahrady u zámku v Loučné nad Desnou, tehdejší majitel Loučné hrabě Antonín Bedřich Mitrovský z Nepomyšle, přírodně krajinářský park. Jeho pokračovatel František Klein nechal ve svých železárnách v nedalekém Sobotíně, zhotovit Ramelmayrem kovovou sochu sv. Huberta, kterou přidal k dalším, již vybudovaným okrasným stavbám parku.
Loučná nad Desnou je dlouhodobě známým turistickým centrem, ležícím na horním toku řeky Desné v podhůří Jeseníků. Obec, ve které žije asi patnáct stovek obyvatel, je součástí šumperského okresu a poprvé je pí…
Ve středu obce, v Loučné nad Desnou můžete na návrší vzdáleném asi půl km od zámeckého parku navštívit jednu z atrakcí obce - rybník Kocián s přilehlým rekreačním areálem pro děti, kterému dominuje dřevě…
  Loučná nad Desnou je po všech stránkách turisticky velmi atraktivní obcí. Jako by nestačila okolní překrásná horská příroda Hrubého Jeseníku: oni tu v centru obce mají ještě veliký zámek s přil…
Do Loučné nad Desnou, v údolí řeky Desné, cca 15km severně od Šumperka po masivem Mravenečníku a Dlouhých strání. Dopravit se můžeme autem, vlakem, kolem či pěšky, bydlíme-li poblíž...…
Na dvoře Restaurace Na staré poště v Loučné najdeme zajímavou stavbu. Na osmi pilířích najdeme velký přístřešek či střechu. Neznalý návštěvník usoudí, že se jedná o nějakou starou stodolu. Ve skutečnosti se jedná …
Východně od zámku v Loučné nad Desnou, vedle penzionu Na Staré poště vás stromořadí přivede ke starému hřbitovu se hřbitovní kaplí z 18. stol. V čele kaple jsou umístěny náhrobní kameny dvou místních farářů. Na stropě kaple je nástěnná církevní malba.
Loučná nad Desnou je podhorská obec vyhledávaná turisty jak v letním tak i v zimním období. Obec najdeme v údolí řeky Desná, pod vrcholkem Mravenečníku ( 1342 m.n.m.) a severovýchodním…
Zámek se nachází v obci Loučná nad Desnou na Šumpersku v Olomouckém kraji. Zámek je patrová čtyřkřídlá budova kolem obdélníkového nádvoří. Na jižním průče…
  Loučná nad Desnou, dříve Vízemberk (Wiesenberg) byla rodovým sídlem významného podnikatelského rodu Rakouska – Uherska. Kleinové podnikali zejména v dopravním stavitelství, železničním, silničním či mostním v celé tehdejší říši. Původně čtyři ze šesti bratří získali vízemberské panství r. 1844. Posléze se celé panství dostalo do rukou Franze Kleina II. r. 1909. Největšího…
Jedeme do Velkých Losin podívat se na ruční výrobu papíru. Jedema vlakem do Šumperka  a dále vlakem  do Velkých Losin . Velké Losiny leží severně od Šumperka. První papírny vybudoval Jan  mladší ze Žerotína v lete…
Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně. Instalovaný výkon elektrárny je 650 MW. Horní nádrž je spojena s dolní nádrží (800 m.n.m.) dvěma tunely o průměru 3m. V době největších povodní zadržela přehrada 2 0…
Velké Losiny jsou podhorskou rekreační a lázeňskou obcí a najdeme ji severním směrem od města Šumperku. Obec je známá nejenom díky lázním, ale také díky zdejšímu zámku, ve kterém probíhaly č…
Na nejfrekventovanější části hlavní hřebenové trasy Jeseníků, mezi Červenohorským sedlem a nejvyšší horou Moravy - Pradědem, leží na svahu Malého Děda v nadmořské výšce 1304 m.n.m jeden z…
Nejvyšší hora Moravy v masivu Hrubého Jeseníku, nadmořská výška 1491 metrů.
10.2km
více »
Tipy na výlet
Jedeme autem na Hvězdu, buď z Karlové Studánky nebo z Malé Morávky. My jsme parkovali na placeném parkovišti za 70 Kč (rok 2009),které bylo 27.9.2009 den před stát.svátkem totálně narvané a…
10.3km
více »
Nejvyšší a nejnavštěvovanější vrchol Moravy určitě upoutá svou výškou (1492 m) a možnostmi vyžití, hlavně sportovními. Poskytuje podmínky pro pěší turistiku, sjezdové a běžecké lyžovaní. Z vrcholu je výhled na Rychlebské hory, kralický sněžník a další. Výstup na vrchol je velmi jednoduchý, vede na něj asfaltová cesta. Výstup můžete zahájit např. na Ovčárně, kde vás doveze autobus, a nebo na Hvězdě u Karlovy Studánky, pokud…
10.3km
více »
Praděd (1491,3m n.m.) je pátá nejvyšší hora České republiky a zároveň nejvyšší hora Moravy a tím pádem i Jeseníků. Rozkládá se  na staré zemské hranici Moravy a Slezska. Je zde jedno z nejchladnějších podnebí v republice  s průměrnou roční teplotou kolem 1°C. Na severním úbočí hory mužete spatřit skalní útvar tzv. mrazivých srubů pojmenovaný Tabulové skály. Na vrcholu hory se…
10.3km
více »
Cílem našeho výšlapu a cílem nádherných výhledů je jeden z dominantních vrcholů Jeseníků - Keprník, 1422 m. Jdeme na celkem lehkou pěší tůru z Červenohorského sedla na Keprník. U hotelu v Červe…
11.4km
více »
Karlova Studánka leží severozápadním směrem od města Bruntál a tvoří vstupní bránu na vrchol Praděd ( 1492 m.n.m.), který se zvedá západním směrem nad obcí a je nejvýše položeným místem pohoří Jeseník. Karlova Studánka je jednak vyhledávanou rekreační oblastí a jednak světoznámými lázněmi, a to především pro léčbu dýchacího ústrojí. Obcí protéká říčka Bílá Opava. Karlova Studánka je nejvýše položenou obcí bruntálského re…
15.6km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace