Loučná nad Desnou
Cestování a výlety
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Loučná nad Desnou
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Rady a tipy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky

Zámek a zámecký park Loučná nad Desnou

Tipy na výlet Rodina s dětmi Romantika Vycházka - půldenní Za kulturou Do přírody

pohled na zámek od horního rybníka
pohled na zámek od horního rybníka  •  Fotografie (30)  • Foto: markyz63

Kam a jak jedeme?

Loučná nad Desnou je dlouhodobě známým turistickým centrem, ležícím na horním toku řeky Desné v podhůří Jeseníků. Obec, ve které žije asi patnáct stovek obyvatel, je součástí šumperského okresu a poprvé je písemně zmiňována v roce 1494. Její historie je spojována zejména se dvěma slavnými rody. Tím prvním jsou Žerotínové, kteří zde vybudovali hlavní památku Loučné - dříve Vízmberka - tedy zámek. Tím druhým železárensko-železniční podnikatelé Kleinové, kteří zámek později také užívali (proč ne, když někteří z nich byli povýšeni do šlechtického stavu) a kteří v obci mají jednu ze svých rodinných hrobek.

Loučná nad Desnou je pro každého dobře dosažitelným místem. Nejen autem (silnice č. 44, spojující okresní města Šumperk a Jeseník) a pěšky (obcí prochází červená TZ, která ji spojuje s dalšími městy okresu Šumperk, tedy Hanušovicemi, Štíty a Zábřehem), ale nedaleko zámeckého areálu se nachází také zastávky autobusu a železnice Desná. Návštěva Loučné nad Desnou je jistě příjemnou záležitostí pro všechny věkové kategorie a lze ji spojit s výletem do Jeseníků. Já osobně jsem se vydal ještě do Koutů nad Desnou a Maršíkova.

Za čím jedeme?

Naším cílem je zámecký areál. Samotný zámek je sice dlouhodobě uzavřen a rekonstruován, ale procházka po zámeckém parku, který jej obklopuje, je záležitostí nejen veskrze příjemnou, ale i poučnou. A určitě se tady zdržíte. Vždyť se jedná o přírodně krajinářský park sbírkového charakteru, který patří svým architektonickým řešením a botanickou hodnotou k těm nejkvalitnějším v Olomouckém kraji. Kromě zámecké budovy, která pochází z roku 1608, zde najdete i další Kulturní památky. Jedná se např. o litinové plastiky sv. Alžběty a sv. Floriána, pocházející z II. poloviny 19. století, nebo o ohradní zeď s litinovou vstupní bránou, která je jen o pár let starší. Již dříve zrekonstruovaná zámecká kaple pochází z roku 1744 a slouží v současnosti jako farní kostel.

Zámek v roce 1608 založil Jan mladší z Žerotína a jeho synové jako pozdně renesanční šlechtické sídlo. Mezi majiteli zámku byl později i velehradský klášter, díky němuž byla také k východnímu křídlu přistavěna rozsáhlá zámecká kaple sv. Cyrila a Metoděje s Raabovými malbami. A později také hrabě Mitrovský z Nemyšle, který dal provést rozsáhlé úpravy zámeckého parku. Po něm přichází na řadu již zmínění Kleinové. Ti zde také shromáždili rozsáhlou sbírku obrazů, které si dnes můžete proběhnout v obrazárně zámku ve Velkých Losinách.

Současný park byl původně barokní okrasnou zahradou, vybudovanou Přemkem III. z Žerotína ve třetí čtvrtině 17. století. Nejpozději v roce 1682 zde byla nejen květinová zahrada, ale i ovocný sad a „sekce“ zeleninová. Po Mitrovského rekonstrukci byl považován za jeden z nejkrásnějších zámeckých parků na celé severní Moravě. Postupně se zde objevila nejen grotta s vodopádem, rybník se sochou Neptuna a pustevna, ale i socha sv. Huberta. Součástí parku se stala také oranžerie. Celý areál znovu zpustl po II. světové válce a nástup vlády jedné strany dílo zkázy dokonal. V parku se nachází – mimo jiné – i památný strom nebo další, v pravdě monumentální, stromy různého typu. Jednotlivé dřeviny jsou dnes označeny vícejazyčnými tabulkami. Celý park je dvojúrovňový, má výměru 12,26 hektaru a některé stromy v jeho horní části si pamatují nejen bratry Kleiny, ale také hraběte Mitrovského. Rybník se nachází v horní i dolní části zámeckého parku.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Vzhledem k tomu, že jsem návštěvu zámeckého areálu v Loučné nad Desnou pojal jen jako krátký cyklistický výlet, návštěvu restauračních zařízení jsem tentokrát vynechal. V těsné blízkosti zámku však najdete restauraci Na Staré poště, kde kromě výborných jídel vaří i skvělé pivo, nebo Rybářskou baštu s dětským hřištěm a možností si ulovit oběd u rybníka Kocián. V obci se ovšem různých dalších občerstvovacích i ubytovacích zařízení nachází dost a dost.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Za minulého režimu byla v zámku umístěna dívčí polepšovna, takže si jistě dovedete představit, jak zámek v té době vypadal. Po revoluci se pro něj hledalo využití, ale období, kdy zde byl paintball, zámku také nepřidalo. Potěší tedy fakt, že zámek povstal jako bájný pták Fénix a je naděje, že se stane důstojnou dominantou obce, byť hotelového typu. Stejně tak se z ošklivého káčátka (i když úplně hrozně snad nevypadal nikdy) v krásnou labuť změnil zámecký park. Ten je dnes opravdu na hodně vysoké úrovni. Mně osobně se moc nelíbí fakt, že zámek dostal barokní fasádu. Červená psaníčková sgrafita pozdní renesance byla totiž v některých částech zámku vždy celkem jasně viditelná.

Ostatní informace

Návštěva zámku není ještě v současnosti možná, ale krásný rozsáhlý park je přístupný celoročně a bezplatně. V jeho horní části dnes naleznete množství zajímavých dřevin, rybník s Neptunovou sochou a „vyhlídkovou plošinou“, sochu sv. Huberta, zahradní domek, oranžerii a samotnou zámeckou budovu s kaplí. Do zámku lze vstoupit shora (od silnice) třemi vstupy (ten severní „stráží“ postavy sv. Alžběty a sv. Floriána), park je přístupný i od řeky, protékající pod zámkem. V dolním parku se pak nachází rybník a kamenná grotta s horní terasou. Ta se rychle stala hlavní atrakcí parku.

Poslední aktualizace: 17.8.2014
Autor příspěvku: markyz63
Kvalita příspěvku:    
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Praktické informace
Zámek a zámecký park Loučná nad Desnou</strong> mapa
Mapa Zámek a zámecký park Loučná nad Desnou

Příspěvky v okolí Zámek a zámecký park Loučná nad Desnou

Následující řádky v kategorii tip na výlet možná nebudou popisem výletní trasy v pravém slova smyslu, ale spíše inspirací pro cesty za pravidelně nepravidelným setkáním se zajímavými lidmi, na pozoruhodn…
Ozdobou horské obce Loučná nad Desnou na jižním úpatí Hrubého Jeseníku je bezesporu původně renesanční zámek z r. 1608 (založen Žerotíny) a okolní zámecký park. Zatímco užití zámku jako pobytového zařízení pro řekněme, dívky mravně neukázněné, vedlo v poválečných letech k pustnutí zámeckého objektu rychlým tempem, přilehlý zámecký park ponechaný víceméně vlastnímu osudu s občasným zásahem lidské ruky tolik netrpěl (příroda…
Obec Loučná nad Desnou je v CHKO Jeseníky v hlubokém údolí říčky Desné pod horou Mravenečník, na které je horní nádrž přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně, 14 km severovýchodně od Šumperka při silnici ze Šumperka …
V Loučné nad Desnou nechala rodina Kleinů zkrášlit v druhé polovině 19. stol. vchod do Zámeckého parku kovovou plastikou sv. Alžběty. Litinová socha vyrobená v Kleinových železárnách v Sobotíně je umístěna na kamenném podstavci. V r. 2001 byla akademickými malíři Janem Řepkou a Pavlem Kytkou zrestaurována.
V 2. polovině 19. století byla do Zámeckého parku v Loučné nad Desnou umístěna kovová plastika sv. Floriána, odlitá v Kleinových železárnách v Sobotíně. V r. 2001 byla akademickými malíři Janem Řepkou a Pavlem Kytkou zrestaurována.
Kdo směřuje do Jeseníků od jihu směrem na Červenohorské sedlo, nemůže minout Loučnou nad Desnou. Vlastně poslední obec přímo pod stoupáním do hor je sice tvořena z více původně samostatných obcí, nicméně dnes si to projíždějící díky téměř jednolité zástavbě ani moc neuvědomí. Výrazněji je snad oddělen Přemyslov a mírněji Kouty nad Desnou. Obec poslední dobou dá se říci…
Zábava, atrakce
Sportovně-rekreační areál v obci Loučná nad Desnou se nachází nedaleko zámku. Vybudované moderní dětské hřiště s množstvím atrakcí je rájem pro všechny dětské návštěvníky. Naše kluky nejvíce zaujal dřevěný hrad, p…
V Loučné nad Desnou byla v parku vedle budovy OÚ vybudována v r. 1927 zároveň s pomníkem padlým, kašna se sochou Césara.
V letech 1839-45 vybudoval ze zahrady u zámku v Loučné nad Desnou, tehdejší majitel Loučné hrabě Antonín Bedřich Mitrovský z Nepomyšle, přírodně krajinářský park. Jeho pokračovatel František Klein nechal ve svých železárnách v nedalekém Sobotíně, zhotovit Ramelmayrem kovovou sochu sv. Huberta, kterou přidal k dalším, již vybudovaným okrasným stavbám parku.
Ve středu obce, v Loučné nad Desnou můžete na návrší vzdáleném asi půl km od zámeckého parku navštívit jednu z atrakcí obce - rybník Kocián s přilehlým rekreačním areálem pro děti, kterému dominuje dřevě…
  Loučná nad Desnou je po všech stránkách turisticky velmi atraktivní obcí. Jako by nestačila okolní překrásná horská příroda Hrubého Jeseníku: oni tu v centru obce mají ještě veliký zámek s přil…
Do Loučné nad Desnou, v údolí řeky Desné, cca 15km severně od Šumperka po masivem Mravenečníku a Dlouhých strání. Dopravit se můžeme autem, vlakem, kolem či pěšky, bydlíme-li poblíž...…
Na dvoře Restaurace Na staré poště v Loučné najdeme zajímavou stavbu. Na osmi pilířích najdeme velký přístřešek či střechu. Neznalý návštěvník usoudí, že se jedná o nějakou starou stodolu. Ve skutečnosti se jedná …
Východně od zámku v Loučné nad Desnou, vedle penzionu Na Staré poště vás stromořadí přivede ke starému hřbitovu se hřbitovní kaplí z 18. stol. V čele kaple jsou umístěny náhrobní kameny dvou místních farářů. Na stropě kaple je nástěnná církevní malba.
Loučná nad Desnou je podhorská obec vyhledávaná turisty jak v letním tak i v zimním období. Obec najdeme v údolí řeky Desná, pod vrcholkem Mravenečníku ( 1342 m.n.m.) a severovýchodním…
Zámek se nachází v obci Loučná nad Desnou na Šumpersku v Olomouckém kraji. Zámek je patrová čtyřkřídlá budova kolem obdélníkového nádvoří. Na jižním průče…
  Loučná nad Desnou, dříve Vízemberk (Wiesenberg) byla rodovým sídlem významného podnikatelského rodu Rakouska – Uherska. Kleinové podnikali zejména v dopravním stavitelství, železničním, silničním či mostním v celé tehdejší říši. Původně čtyři ze šesti bratří získali vízemberské panství r. 1844. Posléze se celé panství dostalo do rukou Franze Kleina II. r. 1909. Největšího…
  Při pohledu z okna se ani nechce věřit, že ještě před dvěma měsíci dosahovaly venkovní teploty takových hodnot, že se člověk při pohybu otevřeným terénem cítil asi jako eskymo bez obalu. Vraťme se tedy na "…
Jedeme do Velkých Losin podívat se na ruční výrobu papíru. Jedema vlakem do Šumperka  a dále vlakem  do Velkých Losin . Velké Losiny leží severně od Šumperka. První papírny vybudoval Jan  mladší ze Žerotína v lete…
Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně. Instalovaný výkon elektrárny je 650 MW. Horní nádrž je spojena s dolní nádrží (800 m.n.m.) dvěma tunely o průměru 3m. V době největších povodní zadržela přehrada 2 0…
Velké Losiny jsou podhorskou rekreační a lázeňskou obcí a najdeme ji severním směrem od města Šumperku. Obec je známá nejenom díky lázním, ale také díky zdejšímu zámku, ve kterém probíhaly č…
Na nejfrekventovanější části hlavní hřebenové trasy Jeseníků, mezi Červenohorským sedlem a nejvyšší horou Moravy - Pradědem, leží na svahu Malého Děda v nadmořské výšce 1304 m.n.m jeden z…
Nejvyšší hora Moravy v masivu Hrubého Jeseníku, nadmořská výška 1491 metrů.
10.2km
více »
Tipy na výlet
Jedeme autem na Hvězdu, buď z Karlové Studánky nebo z Malé Morávky. My jsme parkovali na placeném parkovišti za 70 Kč (rok 2009),které bylo 27.9.2009 den před stát.svátkem totálně narvané a…
10.3km
více »
Nejvyšší a nejnavštěvovanější vrchol Moravy určitě upoutá svou výškou (1492 m) a možnostmi vyžití, hlavně sportovními. Poskytuje podmínky pro pěší turistiku, sjezdové a běžecké lyžovaní. Z vrcholu je výhled na Rychlebské hory, kralický sněžník a další. Výstup na vrchol je velmi jednoduchý, vede na něj asfaltová cesta. Výstup můžete zahájit např. na Ovčárně, kde vás doveze autobus, a nebo na Hvězdě u Karlovy Studánky, pokud…
10.3km
více »
Praděd (1491,3m n.m.) je pátá nejvyšší hora České republiky a zároveň nejvyšší hora Moravy a tím pádem i Jeseníků. Rozkládá se  na staré zemské hranici Moravy a Slezska. Je zde jedno z nejchladnějších podnebí v republice  s průměrnou roční teplotou kolem 1°C. Na severním úbočí hory mužete spatřit skalní útvar tzv. mrazivých srubů pojmenovaný Tabulové skály. Na vrcholu hory se…
10.3km
více »
Cílem našeho výšlapu a cílem nádherných výhledů je jeden z dominantních vrcholů Jeseníků - Keprník, 1422 m. Jdeme na celkem lehkou pěší tůru z Červenohorského sedla na Keprník. U hotelu v Červe…
11.4km
více »
Karlova Studánka leží severozápadním směrem od města Bruntál a tvoří vstupní bránu na vrchol Praděd ( 1492 m.n.m.), který se zvedá západním směrem nad obcí a je nejvýše položeným místem pohoří Jeseník. Karlova Studánka je jednak vyhledávanou rekreační oblastí a jednak světoznámými lázněmi, a to především pro léčbu dýchacího ústrojí. Obcí protéká říčka Bílá Opava. Karlova Studánka je nejvýše položenou obcí bruntálského re…
15.6km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace