Loading...

Dyleň (939 m) – bájná hora, opředená pověstmi, bývalá rozhledna i bývalý vojenský objekt

Tipy na výlet Celodenní výlet Do přírody

Kam a jak jedeme?

Během víkendu v Chebu jsme se seznámili se spolumajitelem nynější objektu na Dyleni, který nás, milovníky rozhleden, nahoru vzal. A ještě nám udělal průvodce po objektu, seznámil nás i s dalšími zajímavostmi v okolí. Byl to zážitek, o kterém se nám mohlo jen zdát.

Za čím jedeme?

Tato hora je opředená mnoha pověstmi. Dle jedné bývalo nahoře dobře opevněné, velmi bohaté a mocné město, kupole domů byly pokryty zlatem, protože zlato a stříbro se v okolí těžilo. Dokonce prý i cesty byly vykládány zlatem a českými granáty, které se také v okolí nacházely. Obyvatelé byli tedy bohatí, ale náležitě pyšní, žebrající chudáky z města hnali holemi a poštvali na ně i psy. Když se jednou jeden starý Cikán vydal do města vyprosit pro svoji rodinu něco k jídlu, byl také vyhnán. Chtěl tedy něco jídla ukrást, byl chycen a odsouzen k smrti. Před popravou si ještě vymohl chvilku na modlitbu, na jejímž konci zaznělo Pohlť země toto bezbožné město! V tom okamžiku se hora otevřela a celé město se svým bohatstvím se do ní propadlo. Tento pověstný dyleňský poklad však ještě nikdo nenašel.
O tom, že na Dyleň byly skutečně doly, svědčí další pověst. Na jednoho horníka spadl těžký dřevěný trám. Přežil, ale stal se z něj mrzák. Žil sám, neměl se o něj ani kdo postarat. Doslova živořil. Jednou ráno našel pode dveřmi dopis v nádherné zlaté obálce. Neuměl číst a tak se dobelhal na trh za jedním svým známým. V tom se však probudila závist, protože v dopise stálo, že se má vypravit na úpatí Dyleně, kde leží pod velkým balvanem poklad. Horníkovi to samozřejmě neřekl, vymyslel si něco posměšného a dopis spálil. Poklad si šel vyzvednou sám. Doma si večer chtěl vše v klidu prohlédnout. Jak pytel otevřel, vyhrnulo se na něj ohromné množství malých trpaslíků a začali ho mlátit hlava nehlava. Až když se objevil jejich král se třpytivou korunou na hlavě, všeho nechali a následně zmizeli všichni i s pokladem. Ten se ještě večer objevil u starého chromého horníka. A trhovec – ten do roka zemřel.
Konec pověstem, začínají fakta. Dyleň je 2. nejvyšším vrcholem Českého lesa. Leží asi 15 kilometrů na západ od Mariánských Lázní. Na hranici s Německem je to zhruba 0,5 km. Již před 2. světovou válkou zde stála dřevěná turistická chata s rozhlednou, kterou později využívala armáda. Ta v 50. letech vyhořela. To už však vrchol hory byl za železnou oponou. Armáda si tam r. 1966 postavila rozsáhlý areál pro výzvědné radiotechnické jednotky. Byla zde obytná budova pro vojenskou posádku, pozorovací a odposlouchávací věž. Při stavbě nebylo použito žádné železo. Trámy jsou spojeny silikonovými šrouby. Dokázali zde prý zjistit i letadla, která startovala z Francie. Probíhal zde monitoring rádiového provozu v téměř celém Bavorsku.
Po sametové revoluci objekt ztratil svůj význam. Vybavení bylo demontováno. Armáda se odtud odstěhovala r. 1992. R. 1994 objekt koupilo chebské soukromé Rádio Egrensis, věž zrekonstruovali. Nyní tam jsou nainstalovány vysílače televizních a rozhlasových programů. Odtud vysílá i Český rozhlas. Z ochozu plného antén je daleký kruhový výhled na Šumavu, Český a Slavkovský les, Krušné hory, Smrčiny, Chebsko, Německo, za dobré viditelnosti i na Alpy. Areál je oplocený původním ostnatým drátem, hlídaný stálou službou a třemi vlčáky. Přístupný je prakticky pouze 1x do roka – zpravidla poslední víkend v květnu, kdy se tu koná hvězdicový pochod na Dyleň.
Podle plotu se celý areál nechá dobře obejít po neznačené pěšině, ze které je také slušný výhled směrem přes hranice.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Kdo se vydá do těchto lesů, které se dříve nacházely v hraničním prostoru, musí počítat s tím, že na občerstvovnu zde nikde nenarazí. Do civilizace je to poměrně daleko.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Je škoda, že někde v těchto místech nestojí skutečná rozhledna. Když jsme nahoře byli, bylo nám jasné, že za současných podmínek je prostor pro veřejnost poměrně nebezpečný. Určitě nevyhovuje bezpečnostním směrnicím. Výhled je však skutečně nádherný. Krásné jsou i okolní lesy.

Ostatní informace

Na Dyleň se nechá vyrazit z mnoha stran. Mne láká zelená z obce Vysoká u Staré Vody (4 km), která dříve také patřila do hraničního pásma. V obci byl ve 13. století postaven kostel sv. Jana Křtitele, který stejně jako ostatní domy po vystěhování sudetských Němců zůstal opuštěn a chátral. Snad jen zázrakem nebyl zcela srovnán se zemí. Zachovaly se obvodové zdi a kostelní věž. To vše po r. 1989 původní němečtí obyvatelé opravili. Udělat si cestou zpátky nějaký okruh není vůbec žádný problém. Zelená pokračuje přes rozcestí Plánský můstek. Na rozcestí U Háje se nechá do Vysoké dojít po cyklostezce. Je to 13 km s 300 metrovým převýšením.
Hodně zajímavý je přibližně stejně dlouhý okruh s převýšením 400 metrů. Dojít po zelené z Vysoké na vrchol Dyleně, pokračovat po červené vpravo, její část vede přímo po hranici. Za rozcestím Königsstein je bavorském území Napoleonův hraniční kámen. Cesta vede přes Granátovou studánku, kde se dříve těžil Český granát. Jen o kousek dál je odpočívadlo a památník, který označuje střed Evropy. Červená se pak od hranice odděluje zpátky na naše území. Po neznačené cestě se pak nechá dojít přes pramen Kosího potoka na cyklotrasu a na zelenou a dojít zpátky do Vysoké. Tuhle trasu nám dokonce náš průvodce doporučil. Snad se nám podaří si ji někdy projít.
V oblasti vede velké množství cyklotras. Jsou zde i dvě naučné stezky – 12 km dlouhý Stebnický potok a 21 km dlouhá Slatina. Ale to by už tady člověk musel být výrazně déle.
Poslední aktualizace: 11.11.2019
Dyleň (939 m) – bájná hora, opředená pověstmi, bývalá rozhledna i bývalý vojenský objekt na mapě
Autor: jircak
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Dyleň (939 m) – bájná hora, opředená pověstmi, bývalá rozhledna i bývalý vojenský objekt

Dyleň
Dyleň
Tipy na výlet
Vyrážíme na vrch Dyleň /940 m.n.m./ Dostaneme se směrem z Chebu na…
0.3km
více »
Český les - výlet: Vysoká (zřícenina kostela sv. Jana Křtitele) – Dyleň a přes Střed Evropy a pramen Kosího potoka zpátky
Český les - výlet: Vysoká (zřícenina kostela sv. Jana Křtitele) – Dyleň a přes Střed Evropy a pramen Kosího potoka zpátky
Tipy na výlet
Když se nám letos na jaře podařilo dostat se na věž na Dyleň, shodli jsme…
0.3km
více »
Dyleň a zavřená rozhledna
Dyleň a zavřená rozhledna
Kopec
Není mnoho přírodních či technických objektů, které jsou viditeln…
0.3km
více »
Zhruba 16 km dlouhý výlet: Dolní Žandov (549 m) – Dyleň (940 m) – Lázně Kynžvart (603 m)
Zhruba 16 km dlouhý výlet: Dolní Žandov (549 m) – Dyleň (940 m) – Lázně Kynžvart (603 m)
Cestopisy
Tentokrát nás na výlet vytáhli naši kamarádi s tím, že už se doma flákáme …
0.3km
více »
Střed Evropy pod Dylení.
Střed Evropy pod Dylení.
Drobné památky
Cesta   ke geografickému Středu Evropy nebyla vůbec jednoduchá. Sjíždíme z vrcholu Dyleně po zelené, která se ale na hranicích…
0.6km
více »
Napoleonův hraniční kámen.
Napoleonův hraniční kámen.
Kámen
Napoleonův kámen se nachází pod vrcholem Dyleň nedaleko středu Evropy a v…
0.7km
více »
Dyleňský les
Dyleňský les
Pohoří
Dyleňský les je součástí pohraničního pohoří Český les, který je…
0.8km
více »
Granátová studánka
Granátová studánka
Studánka
Granátová studánka je jeden z mnoha pramenů,které vyvěrají na vrchu Dyleň /Tillenberg/. Dříve se v této oblasti těžil červený Český…
0.9km
více »
Střed Evropy - Mittelpunkt Europas
Střed Evropy - Mittelpunkt Europas
Tipy na výlet
Jedeme do příhraničního města Neualbenreuth, do kterého se dostaneme přes…
1.4km
více »
Exkurze  –  „Za květenou Dyleňského krasu“
Exkurze – „Za květenou Dyleňského krasu“
Tipy na výlet
Trasa: Dolní Žandov – Vysoká, kostel (přesun auty, kyvadlová Doprava …
2.6km
více »
zavřít reklamu