Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Chanovice
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Chanovice

Tipy na výlet Rodina s dětmi Celodenní výlet Do přírody

Chanovický zámek
Chanovický zámek  •  Fotografie (11)  • Foto: bezprezdivky

Kam a jak jedeme?

Vyráželi jsme, jak jinak, v pátek kolem jedné. Počasí bylo nádherné, ale já věděl, že se to zítra zvrtne. Bylo hlášeno oblačno a přeháňky. Cesta se poněkud vlekla. Ještě na Kladně závory, na Nouzově z poloviny zavřená silnice a semafor s červenou, v Příbrami ucpané kruhové objezdy. Až ve Lnářích, kousek od cíle, jsme zastavili u hospody na kafe a limonádu. V Chanovicích jsme byli až kolem čtvrté, tři hodiny nám to trvalo.

Chvilku jsme hledali to ubytování, potom jsem se chvilku dohadoval. Byla to vlastně stavební firma, penzion měli jen doplňkově, a paní o nás nevěděla. Chvilku se telefonovalo, než se přišlo na to, že pán, který mi bral telefon, to trochu zvojtil, takže nás čekali už včera. Nicméně jsme se domluvili, obdržel jsem klíče a byl mi předveden pokoj. V tu chvíli jsem věděl, že jsem si hrozně šplhnul. Ve vesnickém penzionu přepych jako v interhotelu. A za cenu vesnickou.

Ubytovali jsme se a šli se projít. Bylo to rychlé, protože pokoj byl tak dokonalý, že Pavlína ani nábytek nepřestavovala. První byl na řadě zámecký park. Ten zámek jsme měli, i s kostelem hned v sousedství. Na cedulce jsme se dozvěděli, že informační středisko s expozicí řemesel, i výstavička na zámku (jinak je tu škola), budou v tuto roční dobu otevřeny až zítra. Prošli jsme kolem kostela zámeckou branou do parku.

Paní učitelky zrovna propouštěly poslední děti ze školy zámku, ale park byl otevřený pořád. Sešli jsme po schodech a ohlédnutí na zeď porostlou popínavkami, na kterých už se podepsal přicházející podzim, byl malebný. Ale i pohled do parku byl pěkný. Zámek jsme si obešli. Vypadal pěkně.

Od zámku jsme vyrazili směrem k rozhledně a ke skanzenu. Z cedulky jsme zjistili, že rozhledna bude otevřena až zítra, u skanzenu byl ale poutač ještě vyndaný u silnice. Vstoupili jsme, ale zprvu nikde nikdo. Paní dorazila až po chvíli, celá rozpačitá. Otevřeno mělo být do pěti, bylo půl, a ona měla, chudák, něco domluveného. Ujistil jsem ji, že klidně přijdeme zítra, Pavlína tam pobrala hrst propagačních materiálů a šli jsme na večeři.

Hospoda s kuchyní byla, dle dostupných informací, jen jedna. A ještě vařila z polotovarů. Já si dal sekanou, Pavlína cosi kuřecího. Využili jsme světla a pěkného počasí a dokončili prohlídku vesnice. Žulové podloží se projevuje i na místním stavebním materiálu. Zejména zídky a plůtky jsou malebné. Zvlášť, když jsou vyzdobeny sukulenty.

Šli jsme ještě kousek po silnici jižně, že si to obejdeme. Narazili jsme na jedinou místní skládku, ovšem s podivuhodnou technickou ozdobou. Zatím mi ten traktor nikdo neurčil.

Objevili jsme hospodu U Klečků, za ní krám otevřený i přes víkend, před ním (je v bývalém kulturáku) pokračování zámeckého parku.

Kolem rybníčků jsme se vrátili do vsi, cestou jsme našli značku, po které zítra půjdeme. Zakotvil jsem U Klečků, Pavlína si též dala pivo a potom odešla na lože. I já jsem přišel časně.

Ráno mě vzbudila Pavlína při návratu z obchodu. Bylo trochu pošmourno a poprchávalo. To se dalo čekat. Než jsme se nasnídali, déšť ustal, Pavlína se dokonce divila, když jsem jí z auta vyndaval deštník. Zrovna totiž problesklo i sluníčko.

Vyrazili jsme po žluté značce. Napřed vesnicí, potom lukami, zase se zatáhlo, ale zatím nepršelo.

Provoz začal být hustší než ve vsi. Napřed nás předjel teréňák, za chvíli nás dojel traktor. Tomu se do cesty postavil jezevčík, chvíli si dávali přednost, pejsek potom odběhl po cestě stranou. Teréňák jsme potkali ještě jednou, vezl traktoristu zpět. Historický Zetor zůstal zaparkovaný v lese.

Chvíli poté se nám značka poněkud potratila. Byla tam nějaká nová ohrada, původní cesta asi vedla tudy. Do následující vesnice, Slatiny, jsme došli jinudy, přes pole. Za jasného dne by byla možná i ta Šumava vidět. Před vesnicí kvetly v příkopu blatouchy (na podzim), potom nás přivítaly „hradby“.

Čeho to byla podezdívka, těžko říct. Možná stodola.

Stočili jsme se do Slatiny, kde jsme zase měli najít značku. Našli, a u ní něco, co není tak úplně běžné. Katolickou kapličku a u ní přes uličku židovskou synagogu. Obě se mi ale do záběru nevešly. Tohle je synagoga od kapličky.

Už zase po značce jsme se vydali do kopce. Pavlína nasadila tempo, já se coural a kochal se. Na kopečku bylo rozcestí, u něj zastavení naučné stezky u Velkého čertova břemena, ale ten skalní útvar jsem nějak minul. Pak jsem zjistil, že Pavlína si nevšimla ani cedule.

Lesík se střídal s loukou, občas to bylo i pěkně podzimně zbarveno.

U další cedulky patřící k naučné stezce byla odbočka k místnímu „obětnímu“kameni. Jedná se samozřejmě o produkt selektivního zvětrávání žulových hornin, ale pověstí je kolem něj dost. Alespoň ta cedulka to tvrdí.

Vrátili jsme se na značku a pod kabonící se oblohou pokračovali v cestě. Na louce stál zase nějaký odložený traktor, za ním zase cedulka upozorňující na Malé čertovo břemeno ukryté v nedalekém hájku. Přes louku tam byla vyšlapaná nenápadná pěšinka. Dost se setmělo, skalka se mi ale docela povedla.

Ledva jsem domačkal spoušť, dalo se do deště. Ještě, že jsme měli ty deštníky. Na vesnici Kadov by byl z návrší hezký pohled. Včera vpodvečer by tu prý byl vidět i Třemšín (jsme se dočetli). I tvrz a kostel byly pěkné, ale déšť byl takový, že by to zase znamenalo zmoklý objektiv. Potřebovali jsme se dostat k cestě do Chanovic. Podle mapy stažené z internetu jsme měli dojít ke kapli za vesnicí, potom kolem hřbitova a měli jsme se ocitnout na Vintířově stezce. Nakonec nám to i vyšlo. A hřbitov byl morový. Ale viděli jsme v Kadově něco, co jsme jinde neviděli. Měli zrovna železnou neděli (i když byla sobota), sváželi objemný odpad a mezi popeláři byl Vietnamec. To není obvyklé.

Procházeli jsme lukami s pěknými hájky, ale světlo chybělo. Ani jsem se nesnažil. Po cyklostezce jsme mířili k silnici a vešli jsme do lesa. Občas ho střídala zase louka. Pršet na chvíli přestalo, snažil jsem se alespoň o kameny, kterých se podél cesty vykytovalo dost. Povedl se jediný.

Došli jsme k silnici. Pavlína zase málem způsobila dopravní nehodu. I když jsme předtím procházeli dost hlubokým lesem, místo k čurání si vybrala na pasece u pravoúhlé zatáčky. Zády k silnici. Zrovna jsem na místo docházel, když nějaký nešťastník zatáčku projížděl. Smykem. Málem zapomněl zatočit.

Po silnici jsme docházeli k Chanovicím. Kousek za cedulí začínala obří dřevozpracující továrna. Z této strany dopravníkem na piliny, pod jeho koncem byla dost velká hromada. Ucítil jsem povědomý pach doutnajícího dřeva, a opravdu, z hromady se kouřilo. Zastavil jsem a sledoval, jestli nemám vidiny. Zrovna začínalo zase pršet, závan přišel jen občas. Ale bylo to ono, bylo to zapařené a začínalo to doutnat.

Pavlínu jsem dohnal až před hospodou, bála se sama vstoupit. Líčím jí to, ale s ní to ani nehnulo. Že si zbytečně přidělávám starosti. Zdrželi jsme se jen chvilku, mířili jsme do našeho přívětivého útulku na kafe a oschnout. Vypili jsme dobrou kávu, podívali se na kousek filmu, dokonce jsem se prvně za denního světla podíval ze záchodového okénka a zjistil jsem, že je tu nejlepší výhled na zámek.

Déšť nedéšť, vyrazili jsme zase ven. Napřed k zámku, hned dvě expozice tam byly. Jedna v bývalé konírně předváděla řemeslníky, kteří se tu předvádějí na pravidelných akcích, od kovářů po košíkáře. Druhá, přímo ve sklepě zámku, zase tradiční místní řemesla. Slečně jsem se snažil sdělit, že v továrně to trochu doutná, ale ačkoli byla informačním střediskem, měla tam spojení jen na nějakou kamarádku. A té se nedovolala.

Další zastávka byl skanzen. Paní, která včera spěchala, měla radost, že jsme opravdu přišli. I informaci o doutnající haldě pilin tam někomu předali. Dozvěděli jsme se, že už to jednou vyhořelo. Asi to dobře dopadlo a hromadu rozhrnuli. Hasiče jsme neslyšeli.

Skanzen byl pěkný i za deště, paní podávala výklad nadstandardní, ale obrázky nejsou. Moc pršelo.

Za čím jedeme?

Jdeme poznat neprávem opomíjený kus země české. Je tu opravdu pěkně.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Ubytování v sídle místní stavební firmy je naprosto dokonalé. S jídlem (pokud si člověk nechce vařit) je to horší. Tedy v mimosezónní době, kdy jsme tam byli my. Ale nakoupit základní potravu lze každý den.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Poněkud se nám nevyvedlo počasí, ale jinak to tu nemá chybu. Jsou odtud možné i další procházky. A na rozhledně jsme vůbec nebyli.

Ostatní informace

Vstupné se platí na výstavě v areálu zámku i ve skanzenu, ale to, že si jeho výši od loňského podzimu nepamatuji, znamená, že nám peněženku neprovětralo.

Poslední aktualizace: 23.08.2011
Autor příspěvku: bezprezdivky
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Chanovice - Služby, informace
Chanovice na mapě
Přidat oblast mezi oblíbené
Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:

Příspěvky v okolí Chanovice

Barokní zámek se nachází v obci Chanovice na Klatovsku v Plzeňském kraji. Zámek tvoří komplex jedno a dvoupatrových budov nepravidelného půdorysu kolem ústředního čtvercového nádvoří, do kterého vede dlouhý průjez…
Jedem do Chanovic (550 m). Je to obec v okrese Klatovy - 16 km od Nepomuku, 11 km od Horažďovic. Jeli jsme z Plzně autem. Vlak sem nejezdí. Autobusové spojení je do Horaďovic. Samozřejmě je možno sem dojet ze zmiň…
Barokní zámek na místě gotické vodní tvrze severně od Horažďovic. Expozice lidového hračkářství a pravidelné hudební produkce.
Expozice lidové architektury v Chanovicích se stále rozšiřuje. V současné době zde najdeme soubor hrázděných dřevěnic, které by jinde podlehly skáze. Skanzen Chanovice dnes tvoří již nedílnou součást obce.
Rozhlednu můžete najít v lese za obcí Chanovice. Pro vstup na rozhlednu je třeba kontaktovat obecní úřad.
Rozhledna byla otevřena v roce 2010. Nachází se návrší nad obcí v nadmořské výšce 608 m n. m. a je kamenná s dřevěnou vyhlídkou.
Malebný zámecký areál je klenotem městečka Lnáře na Strakonicku v Jihočeském kraji. Renesanční Starý zámek je patrový a dvoupatrový objekt na půdorysu lichoběžníku. Na průčelí s věžovitou…
Vodní zámek Blatná se nachází na Strakonicku v Jihočeském kraji. Nejstarší částí Blatné je částečně dochovaná románská kaple z doby kolem roku 1220. Zámecké interiéry jsou vybaveny cenným…
11.9km
více »
Hrad Rabí Znovu sedíme v naší škodověnce „Feďovi“ a pokolikáté už míříme na milovanou Šumavu, majíce pocit, že…
15.5km
více »
Nejrozsáhlejší hradní komplex v České Republice.
15.7km
více »
Strakonický hrad je národní kulturní památkou a pýchou města Strakonic v Jihočeském kraji. Hrad stojí nad soutokem Otavy a Volyňky. Hrad tvoří rozsáhlý komplex budov z několika stavebních etap. Dom…
20.9km
více »
Město
Sušice leží v Západních Čechách, západním směrem od města Strakonice. Město se rozkládá na okraji Šumavského podhůří a na soutoku Otavy s Roušarkou. Městečko je známé továrnou na výrobu zápalek značky Solo. Sušice bylo hornické město a v jeho okolí byly naleziště zlata. Město obklopují zalesněné stráně kopců zvedajících se nad městem. U jižního a severního okraje města jsou…
23.8km
více »
Pozdně gotický Hrad Velhartice patří k ojedinělým dílům české hradní architektury. Hrad se nachází na Klatovsku v Plzeňském kraji. Hrad Velhartice lze navštívit v dubnu a říjnu pouze o víkendech a svátcích a v kvě…
28.3km
více »
Dobře zachovaná zřícenina gotického hradu se tyčí na skalnatém ostrohu na horním toku řeky Otavy ve Svatoborské vrchovině 3 km severně od Kašperských Hor. Svojí polohou 886 m n. m. je nejvýše položeným královským …
30.8km
více »
Dobře dochovaný hrad Švihov je pozdně gotickým hradem s důmyslným vodním opevněním. Hrad vznikl na rovině v blízkosti řeky Úhlavy. Hrad Švihov se…
32.6km
více »
Zámek
Klasicistní lovecký Zámek Kozel je v posledních letech nejnavštěvovanější památkou na Plzeňsku. Zámek stojí na svahu nad řekou Úslavou, 2 kilometry východním směrem od Šťáhlav. Zámek je možné navštívit v dubnu a ř…
32.7km
více »
Kamenný most v Písku je svým pojmenování z r. 2007 nejmladším mostem v Česku, svojí stavbou však nejstarším dochovaným mostem v Česku a možná i ve střední Evropě. O primát nejstaršího mostu soutěží s kamenným moste…
32.8km
více »
Město
Písek leží v Jižních Čechách, severozápadním směrem od města České Budějovice. Město je rozložené u západního okraje Píseckých hor a v údolí tvořeném řekou Otavou. Především z jižní strany je město obklopeno sousta…
33.3km
více »
Zámek Orlík se tyčí na skále nad Orlickým jezerem. Zámek se nachází na Písecku v Jihočeském kraji. Na zámku je téměř 150 místností včetně chodeb a přilehlých prostorů. Desetina z nich je upravena …
34.6km
více »
Raně gotický Královský hrad Zvíkov se tyčí na skalnatém ostrohu nad soutokem Vltavy s Otavou. Hrad je národní kulturní památkou, nacházející se v Jihočeském kraji. Zvíkov je druhou nejvíce vyhledávanou kulturní pa…
34.6km
více »
Kouzelný hrad Zvíkov Až zase budete jednou svižně uhánět od Prahy směrem na Strakonice a dál třeba na Šumavu, sundejte nohu z plynu a před obcí Mirotice odbočte doleva a vydejte se po státní silnici č. 121 d…
34.6km
více »
Přehrada Orlík je dalším ze stupňů Vltavské kaskády na území jižních Čech. Její hráz přehradila tok řeky Vltavy u Solenice v okrese Příbram. Převážná část přehradní nádrže se nachází na území jižních Čech. Své jmé…
35.6km
více »
Čeňkova Pila leží na soutoku říčky Křemelné s řekou Vydrou 4 km od Rejštejna v Šumavských pláních v okrese Klatovy v nadmořské výšce 670 m. Soutokem Křemelné a Vydry tu vzniká řeka Otava. V 19. století byla při …
36.6km
více »
Osada
Horská obec a rekreační středisko Srní leží v nadmořské výšce 858 m 16 km jižně od města Sušice v okrese Klatovy na Šumavských pláních v Povydří v Národním parku Šumava. Původně dřevařs…
39.3km
více »
Rekreační oblast
Dvorec Antýgl, dřevěná rázovitá usedlost, leží na počátku Naučné stezky Povydří ve výšce 928 m nad mořem při silnici ze Srní do Modravy v klatovském okrese v Šumavském národním park…
41.7km
více »
Jezerní slať je velmi pěkné rozvodnicové vrchovištní rašeliniště, které se rozprostírá v horském sedle mezi Kvildou a Horskou Kvildou. Jezerní slať je součástí národního parku Šumava. Rašeliniště bylo vytvořeno…
Hora Pancíř (1.214 m) je jedním ze tří vrcholků známé šumavské hřebenové trasy Prenet, Můstek, Pancíř. Tyčí se nad Železnou Rudou vzdálený asi 6 km severovýchodním směrem od středu města. Hora tvoří evropský vod…
Osada
Obec a rekreační středisko Modrava leží v nadmořské výšce 980 m v údolí při soutoku Modravského, Roklanského a Filipohuťského potoka. Nachází se v okrese Klatovy asi 20 km západně od Vimperka. Původně dřevařsk…
45.3km
více »
Jedna z nejznámějších šumavských a jihočeských hor vůbec se vypíná v prostoru mezi Vimperkem ležícím severně od Boubína a Lenorou na jeho jižním úpatí. Společně se sousedním Bobíkem (1.264 m) tvoří výraznou domi…
46.5km
více »
ZOO s Botanickou zahradou, skleníkem se sukulenty, dětským koutkem, novou expozicí vesnického hospodářství. Na 21,5 ha svého areálu chová v současné době více než 2500 jedinců od 550 druhů obratlovců a na 150 dr…
47.2km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace