Velké Karlovice
Cestování a výlety
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Velké Karlovice
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Procházka centrem Velkých Karlovic

Tipy na výlet Rodina s dětmi Romantika Vycházka - půldenní Za kulturou Do přírody

Fotografie (35)  • Foto: Franta

Kam a jak jedeme?

restaurace
restaurace  •  Foto: Franta

Po prohlídce Karolinky sedáme do busu a popojíždíme do blízkých sousedních Velkých Karlovic. Jak všeobecně známo, tyto jsou mezi lidem turistickým a lyžařským veleoblíbeným rekreačním místem, které se nachází v samém závěru údolí Vsetínské Bečvy. Katastr této obce patří dokonce mezi ty největší v naší republice, neboť zdejších asi 2 700 místních obyvatel žije v této oblasti roztroušeno na 82 km čtverečních ! Největší koncentraci domorodců samozřejmě najdete nejen v bezprostředním okolí historického centra obce -(odkud šplhá silnička přes valašský Olymp (Soláň) do Rožnova pod Radhoštěm), ale osídleny malými i většími osadama jsou tady všechny doliny Vsetínských vrchů a protějších Javorníků až nahoru ke slovenské hranici. Velké Karlovice jsou díky svým přírodním krásám a dosud zachovalým památkám lidové architektury mezi turistickými znalci pojmem. Já sám jsem tu byl už několikrát a dneska jedu ukázat svojí Janičce aspoň nepatrnou část této krásy, neboť ona se do těchto míst ještě nikdy nedostala ! Pro krátkou procházku touto obcí proto volíme už zmíněný historický střed obce, kde byly při ústí doliny Pluskovce a údolí Bečvy na začátku 19.století vystavěny dva kupecké domy. Dnes jsou sídlem známého Karlovského muzea, nedaleko odtud nalezneme překrásný dřevěný kostelík a jiné lidové roubené památky. Ve stejném stylu jsou zbudovány i novější penzionky a jiné novodobé stavby - vše obklopeno okolní překrásnou přírodou - takže všechno kolem možno shrnout do fráze : je to pastva pro vnímavý lidský zrak !

My s Janou jsme kvůli spoji nestihli poobědvat v Karolince a protože už máme hrozitánský hlad, rozhlížíme se napřed po nejbližší hospodě. Máme štěstí, naproti starým kupeckým domům se nachází stylová restaurace U Muzea. Nabízené menu překoná naše očekávání. V životě jsem neochutnal maso z krocana a tady nabízejí krůtí kapsu s brokolicí a bramborovou kaší. Tato krmě, zapitá pivečkem ( Jana měla čepovanou žlutou limonádu), je naprosto vynikající ! Pak přichází šok : číšnice nám přijde odnést vylízané talíře a jen tak mimochodem se mne zeptá : " Prosím vás, nejste náhodou z Brumova ?" Překvapením mi málem zaskočí : " To je na mě tak poznat ?!?" A ona se dál ptá : "A nejmenujete se náhodou František Lysáček ?" To už jsem vyvalený jak pojistka, dívám se na slečnu, ale nemůžu ji poznat a tak mi musí sama pomoct. Je mnohem mladší než já a chodila u nás v Brumově k sousedům navštěvovat babičku. Ale tehdy byla žabcem sotva 12 járů starým ... Od té doby jsem ji už pořádně neviděl. Ona si našla tady ve Velkých Karlovicích přítele a žije tu už čtvrtým rokem. A to, že jsem ji nepoznal - (a ona mne ano) - svědčí o dvou věcech : za 1.: sice jsem o nějaký ten pátek starší, ale zatím jsem ještě moc strašlivě svoji vizáž "stářím" nezměnil. Druhá věc je daleko horší - studem se mi až orosila líc a nelibostí svraštilo čelo, ale už je to tak : mám HOSIPA jak HROM ! ( Pro ty, kdož nevědí co je to Hosip, tak vysvětlení - to je taková ta strašlivá nemoc, kdy v rozpuku životních sil a blahodárně působící "druhé mízy" přijdete na to, že SI HOuby Pamatujete !! V jiných krajích se tomu říká jinak - není to sice choroba smrtelná, ale vy "znalí" my dáte za pravdu, že je to nemoc bolestivá ... a co se u ní člověk nachodí ... )

Tož nic, dopapat, dopít, rozloučit se s krajankou a rychle pryč ! Zatím mi to snad ještě trošku "pálí" a tak honem - než se to zhorší - ukázat Janě sousední Karlovské Muzeum ...

Za čím jedeme?

Foto: Franta

Muzeum je bohužel zvenčí zavřené a tak se jdeme podívat do jeho areálu, kde vidíme pěkné vyřezávané sochy. Za druhou budovou dokonce narazíme na unikátní soubor dřevěných klátů ( včelích úlů ). Tož za takovouto sbírku by se nemuseli stydět ani v Rožnovovském skanzenu !) Procházíme si to tu, fotíme a jediné, co se nám opravdu nelíbí je, že pozadí této překrásné práci lidových umělců tvoří už za plotem areálu Muzea nevzhledná stěna budovy z vlnitého plechu, patřící nějaké firmě. Když procházíme okolo vstupu do muzea - (je v něm i Íčko) - vycházejí z něj dvě paní, zaměstnankyně Muzea a my se dozvídáme, že když vevnitř probíhá prohlídka exponátů, venkovní vchod někdy bývá uzavřen. Zvou nás na prohlídku, ale museli bychom nějakou dobu čekat ... Protože už nemáme příliš mnoho času a chceme si ještě v okolí něco prohlédnout, tak si návštěvu Muzea necháváme na příště. Janě se totiž v tomto kraji tak zalíbilo, že chce, abychom sem jeli příště aspoň na pár dní - a já určitě nejsem proti ! (A tak všechny ty skvostné exponáty, jakými jsou např. různé druhy valašského pracovního náčiní, kroje, ukázky skla z dávno zaniklých skláren,výstavu soudobého výtvarného umění a jiné uvidíme až někdy příště !)

Foto: Franta

Kousek nad areálem Muzea se potkáváme s velmi zvláštním druhem šedého kocoura a pak už vcházíme na starý barokní hřbitov, uprostřed něhož se nachází pozdně barokní kostel. Na tom by možná nebylo nic až tak pozoruhodného, takových přece u nás máme ! To ano - ale tento je celičký vystavěn ze dřeva - (a to prosím bez jediného hřebíku !) Monumentální stavba má přitom půdorys kříže a nad střechami v samém středu ční k nebesům jedna věžička se dvěma zvony. Kostel zasvěcený Panně Marii Sněžné byl vystavěn r. 1754. Interiér byl původně bez nátěrů, až před koncem 19.století byl natřen bílou olejovou barvou a r. 1928 byl použit nátěr, který zde uvidíme i dnes. Podlaha byla původně dřevěná, v průběhu věků a díky větším finančním možnostem byla proměněna na současnou dlažbu. Zajímavé jsou krásné skleněné lustry - ty dostal kostel darem od jednoho žida, jmenoval se Salomon Reich a byl to majitel skláren v sousední Karolince ( tehdejší Karolinině huti). Součástí kostela je i dřevěná fara.

O něco výš přicházíme k žel.zastávce Velké Kralovice střed. Jana je už uondaná a sedá si na lavičku. Vlak nám jede až za 40 minut a tak ještě jdu na krátký průzkum údolí Pluskovec. V délce asi 0.5 km proti proudu stejnojmenného potoka postupně míjím dva stylové penziony nabízející ubytování v "pravé" valašské roubence a nakonec narážím i na větší malebnou usedlost. V těchto místech se údolí více otevírá a z dáli mi na pozdrav kynou vrcholky hlavního hřebene hor : "Tož nashledanú negdy příště, milé Javorníky, ale já už sa včil mosím vrátit na vlakovů zastávku za mojú robů ..."

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Všem můžeme doporučit výborné jídlo v restauraci U Muzea, výběr stravy je opravdu bohatý a ceny dosud "lidové".

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Foto: Franta

My jsme měli tento den naprostou smůlu na počasí : tady ve Velkých Karlovicích bylo velmi podivně zatažené nebe, které se přes mraky ven skoro neprodralo a navíc jsme musely všechny atraktivní místa fotit proti světlu, takže všechny naše fotografie dopadly naprosto katastrofálně a bez úpravy fotoprogramem by jsme museli k naší lítosti většinu smazat !

Přes to všechno je tu ale vždycky krásně, čehož budiž důkazem moje manželka : i přes svůj věk podlehla šarmu tohoto valašského koutu - a ona se do něj na první pohled ZAMILOVALA !!!

Ostatní informace

Ceny vstupného do muzea jsme si nevšimli a v restauraci bylo jídlo za velmi slušné ceny.

Poslední aktualizace: 18.08.2013
Autor příspěvku: Franta
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Procházka centrem Velkých Karlovic - Služby, informace
Procházka centrem Velkých Karlovic na mapě
Přidat oblast mezi oblíbené
Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:

Příspěvky v okolí Procházka centrem Velkých Karlovic

Veľké Karlovice - múzeum Múzeum sa nachádza v historickom strede Veľkých Karlovic. Je umiestnené v dvoch budovách pamiatkovo chráneného objektu bývalého kupeckého domu zo začiatku 19. storočia . Národopisná…
Veľké Karlovice - kostol Panny Márie Snežnej - rímskokatolícky farný kostol, postavený v rokoch 1752 - 1754 za kniežaťa Karla Jindřicha zo Žerotína v barokovom slohu - stavba je drevená v tvare kríža. Nad stredo…
Valašská obec Velké Karlovice, ležící v podhůří Javorníků a Beskyd, se svou rozlohou řadí mezi největší obce České republiky. Jedná se o obec relativně nehistorickou, byla totiž založena Karlem Jindřichem ze Žerot…
Obec Velké Karlovice je jedna z největších obcí na Valašsku. Najdeme ji v údolí, které odděluje Beskydy, Vsetínské vrchy a Javorníky. Velké Karlovice leží východním směrem od Vsetína nedaleko státní hranice se Slo…
 Jako hlavní dárek ke svým narozeninám si moje Jana vybrala znovu výlet do Velkých Karlovic, které jí učarovaly a odtud si potom odskočit na Soláň. No proč ne - její touha je mi rozkazem ... ostatně jaký rozk…
Chcete - li ztrávit nějaký čas v jedné z největších obcí ČR - ve Velkých Karlovicích, nacházejících se v podhůří Javorníků a Beskyd, lze využít ubytování kousek od železniční stanice, za přejezdem vpravo, na zač…
V srdci Valašska, malebné obci Velké Karlovice, v údolí Vsetínské Bečvy se můžete ubytovat v rodinném penzionu U Pohodáře, stojí u hlavní silnice směrem ke konci obce, v blízkosti vedlejší železnič…
Vzhledem k tomu, že valašská obec Velké Karlovice byla založena Karlem Jindřichem ze Žerotína až v roce 1714, nelze předpokládat, že by se zde běžný návštěvník sešel s nadprůměrným množstvím histori…
Do Velkých Karlovic - nejrozsáhlejší obce v ČR každoročně zavítá velké množství lidí za prohlídkou zdejších krás Valašska, památek i přírody. Kromě údolí Pluskovce…
   Údolí Pluskovec vybíhá od centra Velkých Karlovic a řeky Bečvy přibližně jihovýchodním směrem, kde se mu brzy do cesty postaví překážka v podobě mohutného masívu hlavního hřebene Javorníků. Vysoko do …
Valašská obec v údolí Vsetínské Bečvy s řadou zachovalých roubených lidových staveb, například farou a kostelem P.Marie Sněžné z roku 1754.
Infocentrum Zvonice na Soláni je nejmladší stavbou pod vrchem Soláň. Byla postavena v roce 2006. Leží na odbočce z nejvyššího bodu silnice z Hutiska-Solance do Velkých Karlovic v těsné blízkosti hotelu "Čarták" a na dohled od hotelu "Soláň". Zvonice vznikla na dávný popud malíře Františka Podešvy (1893-1979), který prosazoval nápad postavit zde, na dobře viditelném a…
Na konci hřebene Vsackých Beskyd, tam kde se stýkají horské hřebeny Moravskoslezských Beskyd a Javorníků, se nachází nově vybudovaná rozhledna. Je vysoká 27 metrů a naskýtá se z ní nádherný výhled na Beskydy (Radhošť, Smrk, Lysou horu, Travný, Kněchyni), na celý hřeben Javorníků, Malou a Velkou Fatru, při jasném počasí až k Tatrám. Rozhledna je také v blízkosti hraniční…
Radhošť je podle legend spojen s uctíváním údajného pohanského boha pohostinnosti, plodnosti a úrody Radegasta. Pověsti praví, že na vrcholku hory stávala odpradávna jeho modla. Tu prý nechali zbořit slovanští věrozvěstové Konstantin a Metoděj, kteří po svém příchodu na Velkou Moravu rovněž zavítali i sem. Pravdou ovšem je, že bůh tohoto jména zřejmě nikdy neexistoval, neboť…
13.8km
více »
Kamenná socha mýtického Boha na trase Pustevny - Radhošť.
13.8km
více »
Sochu pohanského boha úrody, Radegasta, vytvořil Albín Polášek s býčí hlavou, rohem hojnosti, kačenou a s valašskými krpci. Autor tohoto uměleckého díla, frenštátský rodák Albín Polášek, který větší část svého ž…
13.9km
více »
Při příchodu Na Pustevny vás zaujme na okraji lesa po pravé straně dřevěná zvonička, vybudovaná na počátku 20. stol. podle projektu slovenského architekta Dušana Jurkoviče. Původní barevná výzdoba navržená D. Jurk…
14.4km
více »
Hřebenové sedlo, nejnavštěvovanější místo Beskyd s lyžařskými vleky a pohádkovou architekturou.
14.4km
více »
Dřevěné městečko je nejstarším areálem. Od roku 1925, kdy bylo poprvé otevřeno pro veřejnost, sem byly postupně přeneseny a znovu postaveny domy z rožnovského náměstí. K nim později dostavěn kostel podle kostela ve Větřkovicíc…
14.9km
více »
Již po několikáté jsem se byla podívat ve skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm. Musím uznat, že jsem byla mile překvapená. Čekala jsem, že vše bude tak jak minule, ale nebylo. Je vidět, že skanzen se neustále rozrůstá o nové a nové objekty. Prohlídka tohoto místa zabere celkem dost času. Je lepší si to naplánovat jako celodenní výlet. Vedle skanzenu je velké parkoviště. Za…
14.9km
více »
Valašský muzeum v přírode- skanzen lidové kultury a architektury v Rožnově pod Radhoštěm je vyhlášenou kulturním památkou. Je situován do třech samostatných lokalit. Rozcestí se nachází u vstupu do nejstarší čás…
Město Rožnov pod Radhoštěm je rozloženo na úpatí nejnavštěvovanější hory Moravskoslezských Beskyd Radhoště ( 1129 m.n.m.). Město leží ve středu Beskyd a Vsetínských vrchů. Rožnov najdeme v h…
15.3km
více »
Vrchol Radhošť (1129 m n.m.) se nachází 4 km od horského sedla Pustevny. Vrchol Radhoště je holý a můžeme z něj spatřit jeden z nejkrásnějších pohledů na beskydské panoráma, Vsetínské vrchy, Javorníky, Malo…
15.3km
více »
Vrchol
Smrk je druhou nejvyšší horou Beskyd a svou výškou 1276 m působí velmi majestátně. Je to hora osamocená s předvrcholem Malý Smrk (1173 m.n.m.) a je tvořená godulskými pískovci. Jste-li nadšenci vrcholových hospůdek a občerstvení, musíme vás zklamat na Smrku nic takového nenaleznete. A možná i proto je méně navštěvován a výstup na tento vrchol je považován za nejnáročnější v…
17.6km
více »
Skalní útvar
Chráněný přírodní útvar Pulčínské skály se nachází poblíž obce Pulčín, jižně od Vsetína. Jsou součástí NPR Pulčín-Hradisko. Není bez zajímavosti, že skály byly útočištěm člověka již v prn…
20.9km
více »
"Lysá hora je nejvyšší hora Moravskoslezských Beskyd (1323 m n. m.). Z jejího vrcholu, který není zcela zalesněný, se rozbíhají 4 velké rozsochy, jež se rozvětvují v další menší podruž…
23.7km
více »
Štramberk leží na Severní Moravě, jižním směrem od Ostravy. Městečko se rozkládá pod vrcholky Moravskoslezských Beskyd a na pravém břehu říčky Sedlnice. U jihozápadního okraje města je na…
28.5km
více »
Štramberský hrad byl založen koncem 13. století jako centrum zbylého zeměpanského majetku po rozdělení držav pánů z Hückeswagen. Jádro hradu tvořilo malé nádvoří s válcovou 40 m vysokou věží, do níž se vcházelo …
28.5km
více »
Hrad Hukvaldy se nachází v Moravskoslezském kraji přibližně 14 km od Frýdku Místku a 9 km od Příbora. V obci Hukvaldy se nachází památník a rodný dům Leoše Janáčka. V červenci a srpnu se zde koná mezinárodní hudbní festival Janáčkovy Hukvaldy a mnoho dalších akcí pořádaných především na hradě. Na hrad se dostanete pěšky po cestě, která vede lesní oborou. V oboře se nachází…
29.1km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace