Brumov-Bylnice
Cestování a výlety
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Brumov-Bylnice
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Rady a tipy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Brumov - strážný hrad Valašského království

Tipy na výlet Rodina s dětmi Romantika Vycházka - půldenní Za kulturou Do přírody

Kam a jak jedeme?

Za devatero volebními obvody a 9x devatero Supermarkety - na samém východě naší republiky - se rozkládá Valašské království. I když jeho území zaujímá rozlohu pouze 2 okresů a je to tedy královstvíčko malé, svou malebností předčí mnohem rozlehlejší oblasti. Tak jak to zbývá zvykem v jiných monarchiích, tak i tady se království rozprostírá od východu k západu a od severu na jih a do jeho nejjižnější části se dneska vypravíme.

Foto: Franta

Cílem naší návštěvy bude největší dominanta městečka Brumov - Bylnice, které leží téměř u samé hranice se Slovenskou republikou u ústí Vlárského průsmyku. Ten má na "svědomí" řeka Vlára -( dříve se jí říkalo Vlář ) - prorazila si tu už před dávnými věky cestu napříč Bílými Karpaty, aby se na území sousedního státu mohla vlét do řeky Váhu. Nyní Vlárským průsmykem prochází železniční trať z Brna do Trenčianské Teplé a hlavní silniční tepna, po které proudí na slovenské území kolony aut s turisty, kteří chtějí poznat kulturní a přírodní krásy našich východních sousedů.

Foto: Franta

V minulosti byla situace zcela opačná : průsmykem k nám z tehdejších horních Uher proudily houfy návštěvníků, ty ale pranic nezajímaly krásy moravské přírody, ale snažili se násilně "ohněm a mečem" rozšířit hranice svého území západním směrem. Proto už někdy mezi lety 1210 - 20 byl na karpatském ostrohu nad kotlinou, ve které se nyní rozprostírá město Brumov, založen na popud krále P.Otakara I. markrabětem Jindřichem kamenný hrad. Byl vystavěn v pozdně románském slohu a stal se správním a vojenským centrem v nově vzniklé provincii. ( Původní území, spadající pod brumovský hrad, sahalo na západ až k řece Moravě ). Hrad býval napřed královský a jako purkrabí tu například působil Smil z rodu pánů z Kunštátu, později jej neúspěšně dobývalo vojsko Matůše Čáka Trenčianského. Krátce jej vlastnil husita Boček z Kunštátu, ale vrátil se králi a Zikmund jej věnoval své manželce Barboře ... až po 300 letech přešel do rukou šlechty.

Významně se na jeho úpravách podepsal rod Podmanických a pak především Jan z Lomnice se synem Adamem, který si jej zvolili za svoje rodové sídlo a původní pevnost přestavěli na reprezentativní sídlo - hrad byl také samozřejmě lépe opevněn, pod hradem založeny rybníky, pivovar a jiné výdělečné objekty.

Foto: Franta

Po jejich smrti přichází 16. a 17.století s mimořádným nárustem válečných událostí a s velice neblahými následky pro chudé obyvatele jižního Valašska. Vlárským průsmykem se na Moravu dostávali uherští vzbouřenci, asijští dobyvatelé - Tataři a pak Turci, následně další uherští povstalci a kuruci. Městečko Brumov bylo pokaždé s širým okolím vypáleno a vydrancováno, odolal jen hrad, kde poddaní zachránili aspoň své holé životy. Obyvatelé ze vzdálenějšího okolí se ale museli ukrývat v okolních lesích. Když všechny tyto válečné události konečně ustaly, leželo celé brumovské panství v troskách. Díky zdokonalení vojenské techniky ztratila brumovská pevnost svůj význam a na hradě už sídlili jenom úředníci. V roce 1760 pak přichází ničivý požár, hrad je provizorně opraven, ale r.1820 si dávají ohnivé plameny na střechách a stěnách hradu repete a to je definitivní zánik jednoho z nejstarších hradů u nás !! Zřícenina je rozebírána na dostavbu pivovarských sklepů a také jako levný stavební materiál pro prostý lid...

Za čím jedeme?

Zřícenina zcela zarostlá lesem doznává první proměnu za vlády "jedné strany", kdy se začíná s opravou zachovalého nadzemního zdiva. Rozpadající se barokní bastiony okolo spodního nádvoří jsou obestavěny novým zdivem, stejně tak kruhová Bašta na horním nádvoří. Hranatá Bašta je opravena a zastřešena a opravena je též spojovací zeď mezi oběma věžemi. Kromě těchto popisovaných objektů bychom v té době nalezli na zřícenině okolo hlavního nádvoří už jen hromady - travou zarostlých - sutí. Na hradním nádvoří se přes léto konávaly lidové veselice a taneční zábavy, pak ale městský národní výbor rozhodl o tom, že se zde vystaví letní kino.

Foto: Franta

Sotva se ale zabořily lžíce bagrů do hromad sesedlé zeminy, došlo k objevu podzemí a na hrad byli povoláni archologové. Pod vedením J.Kohoutka se tu v 70 letech uskutečnil velký archeologický průzkum, při kterém se doslova vykopalo ze země přízemí hradních paláců a především jeho podzemí - barokní sýpky a sklepy - a samozřejmě došlo k mnoha dalším vzrušujícím objevům. Po skončení výzkumu byly nálezy - ( nejcennějším byl vzácný románský tympanon z hradní kaple ) - umístěny do Muzea na zámku v tehdejším Gottwaldově. Na brumovském hradě začaly zdlouhavé práce se zakonzervováním zdiva a zastřešením podzemí, aby zde v budoucnu hradní vykopávky nalezly své důstojné umístění. Pak ale přišla sametová revoluce a peněz na dostavbu hradního areálu se nedostávalo. V regionu vznikla obrovská nezaměstnanost - lid měl tudíž jiné starosti - a tak se slavnostního otevření pro veřejnost hrad dočkal až v květnu roku 2000 !

Od té doby se stal vyhledávaným turistickým cílem a jeho návštěvnost rok od roku narůstá. Pro všechny milovníky památek je zde na horním hradě k vidění rozsáhlé sklepení a v nadzemní části obě zachované Bašty, které slouží jako dvě rozhledny. Nabízejí nádherný pohled nejen na městečko a přilehlé rybníky v Hložeckém údolí, ale i na okolní nádhernou krajinu, ohraničenou vysokými vrcholky pohraničních Bílých Karpat.

Foto: Franta

Podzemí slouží jako muzeum a nalezneme zde expozici, která nám nabízí na vlastní oči uvidět, co všechno se našlo při původním archeologickém výzkumu, historii města, okolí, prezentaci městských památek na fotografiích, repliky zbroje, model hradu, pánské erby a další a další exponáty. Samozřejmě je zde k vidění i kopie slavného tympanonu - hradní kaple se kupodivu při průzkumu nenašla ! V přízemí hradních paláců je výstava strašidel a pak také expozice o Valašském království, jehož nejjižnějším strážným hradem se hrad Brumov stal...

Kromě toho všeho se na hradě celou sezónu pořádají nejrůznější společenské a kulturní akce. Můžeme se zůčastnit například středověkého trhu či dobývání hradu, můžeme zde shlédnout divadelní hru anebo si poslechnout různé druhy hudby při festivalech jako jsou "Hradní tóny" či brumovský Semafor, které tu už mají několikaletou tradici. Novinkou jsou svatební obřady...

Návštěvník brumovského hradu se může též nechat za mírný poplatek vyfotit ve zbroji či ve valašském kroji a také se může nechat pasovat na Valacha a obdržet valašský pas.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

V městečku Brumov - Bylnice, jehož část Brumov se rozkládá hned pod hradním kopcem, se dá na náměstí dobře najíst v restauraci a pizzérii "Pod hradem" a pak také v restauraci "Topas" na blízkém sídlišti Družba...

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Foto: Franta

Hradní areál, městečko Brumov - Bylnice a širé okolí patří k těm nejkrásnějším koutům naší vlasti. Možná teď ze mne trochu hovoří patriot, ale přijeďte se podívat na vlastní oči a možná mi dáte za pravdu : kromě hradu a romantického Hložeckého údolí se čtyřmi rybníky hned pod hradní zříceninou je zde na dalším návrší krásný kostel sv.Václava, náměstí s kašnou, sochami a radnicí je městskou památkovou zónou, navštívit můžeme také městské muzeum. Velmi hezkým městským panorámatem je komplex hradu společně s nyní nefunkčním pivovarem, který je druhý nejstarší na Moravě. Nejhezčí výhledy na nyní z velké části odlesněný hradní areál se otevírají z kopce Březová a od kapličky sv.Anny - na obě místa vede žlutá turistická značka ...

Pohledy z úbočí Březové na vrcholy Bílých Karpat - zvláště Holý vrch nad městem, vás určitě potěší a ohromí a sami zjistíte, jak je tu na samém východním konci naší republiky nádherně ...

Ostatní informace

Hrad je přístupný v sezóně od dubna do října podle neměnného scenáře, známého z jiných kulturních památek - pondělky jsou zavíracím dnem a první a poslední měsíc sezóny otevřeno jen o víkendech. vstupné pro dospělého jedince činilo v r. 2012 celých 30 korun českých ...

( Na závěr bych chtěl upozornit, že dnešní dvě věže hradu Brumov bývaly vždy jen Baštami. Ta hlavní čtyřhranná, ze které se do dnešních časů zachovaly bohužel jen základy, ale kdysi bývávala mohutným donjonem ...)

Poslední aktualizace: 29.10.2012
Autor příspěvku: Franta
Kvalita příspěvku:    
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Brumov - strážný hrad Valašského království</strong> mapa
mapa Brumov - strážný hrad Valašského království

Příspěvky v okolí Brumov - strážný hrad Valašského království

Drobné památky
Brumov - pivovar- založený roku 1573- stavebné úpravy 1862 až 1873- 1894 pivovar odkúpil Antonín Dreher zo Schwechat pri Wiedni, ale nemal záujem o jeho rozvoj, lebo vlastnil dôležitejšie pivovary v Európe- 1924 -…
Zříceniny středověkého hradu, střežícího strategický Vlárský průsmyk v Bílých Karpatech.
     Je krásná březnová sobota a na výlet do valašského městečka Brumova jedeme tentokrát čtyři. My s Frantou jedeme ráno autobusem do Luhačovic, odkud společně s Markem a jeho ž…
Na nově zrekonstruovaném náměstí H. Synkové v Brumově možno navštívit Vinotéku a dárkové zboží, kde nakoupíte pro své blízké i ztrávíte příjemné chvíle na venkovní zahrádce při ochutnávce dobrého vína.…
Drobné památky
Kousek od náměstí H. Synkové v centru města Brumova, na nábřeží, naproti mostu a říčky Brumovky, pod zříceninou hradu, stojí starobylá budova pivovaru založeného v roce 1573. V letech 1862  - 73 došlo ke stav…
Před městskou radnicí v malém parčíku, na náměstí H. Synkové v Brumově - Bylnici si prohlédnete jednu z důležitých architektonických památek města - starou kašnu, stojící za zhlédnutí. Její autor je kamenický mist…
    Pod pojmem Valašská zima si asi nejspíš představíte zasněžené vrcholky Beskyd s dominantami Radhoště a Pusteven anebo Vsetínské vrchy či Javorníky. Méně známá, ale překrásná …
Územím města Brumova - Bylnice protéká vodní tok - Brumovka se spoustou zajímavích zákoutí, pramenící na rozhraní Bílých Karpat a Javorníků v okrese Vsetín ve Zlínském kraji. V hladině řeky se zde odráží věže h…
Pokud se ocitnete ve městě Brumově a procházíte náměstím H. Synkové, oslaďte si den v místní  rodinné cukrárně U Kostků. Ochtnáte zde například skvělé espresso od Caffé August, vyberete si z 18 druhů kopečkov…
Hrad Brumov sa nchádza nad mestečkom Brumov- Bylnice. Vybudoval ho olomucký biskup Bruno ako oporný bod proti uherskej hranici v 13. storočí. Hrad v tom období tvoril palác s mohutnou vežou, ktorá sa zachovala dod…
Město Brumov-Bylnice, malebně stulené jak v údolí, tak i částečně rozhozené po úpatích kopců pohraničních Bílých Karpat, bývalo i v časech dávno minulých vstupní branou do Českého království návštěvníkům ze sous…
    V análech brumovského hradu nalezneme zmínku o tom, že ho r.1424 věnoval Zikmund své choti - v pořadí druhé manželce Barboře Cellské. Tento dar se nám může jevit jako projev veliké lásky stárnou…
   Tak jako každým rokem, tak i letos - 5.5. 2012 - proběhlo slavnostní zahájení turistické sezóny na hradě Brumově. S doprovodem jiných atrakcí proběhl na hradním nádvoří již tradiční turnaj se "živými"…
   Při návštěvě rodného Brumova bývám vždy znovu a znovu překvapen malebností městečka, nad nímž se na strmém kopci vypínají zříceniny kdysi mocné pohraniční pevnosti - to vše obklopeno vrcholky…
Souměstí Brumov-Bylnice, které se stalo po odtržení Slovenska pohraničním městem, návštěvníka zaujme nejen okolní překrásnou přírodou (Bílé Karpaty), ale také stavebními památkami, jejichž největší koncentrace s…
  Jako brumovský rodák musím s potěšením napsat, že hlavní náměstí Brumova-Bylnice nedostalo svůj název po žádném "tatíčkovi" prezidentovi či po nějakém národním buditeli, ale jeho originální název je poct…
Brumov - Bylnice je hraničním městem mezi Českou a Slovenskou republikou. Tvoří ho čtyři místní části - Brumov, Bylnice, Sv. Štěpán, Sidonie. Malebné město se stále mění a stává se krásnějším. Jeho historické jádr…
Ve městě Brumově - Bylnici se zachovalo 17 památkových objektů. Jedním z nich je budova radnice z roku 1732, je nejstarší stavbou ve městě. Dříve na jejím místě stával poddanský dům. Nově rekonstruovaná radnice upotávají…
   Dnes se píše sobota 6.května 2000. S velikou slávou - (a po předlouhé časové prodlevě) - se konečně otevírají brány hradu Brumova a jsou zpřístupněny nejširší…
Z centra Brumova od náměstí H. Synkové vás dovede žlutá turistická značka až ke zřícenině středověkého, královského hradu na JV Valašska. Stojí na krásném místě výběžků kopců nad městem, odkud vás okouzlí v…
Laskavý čtenář jistě pochopil, že název tohoto článku odkazuje na dvě valašská městečka, jejichž správné a oficiální názvy jsou Brumov-Bylnice a Valašské Klobouky. A nejen tato…
Brumovské rybníky, nacházející se v kotlince Hložeckého potoka pod zříceninami hradu, jsou malou oázou klidu a oblíbeným cílem procházek místních obyvatel. Soustava čtyř rybníků byla založena v roce 1538 Ad…
 Hlavní dominantou města Brumov-Bylnice jsou od nepaměti zříceniny původně královského hradu, tvořící spolu s pivovarem to nejzajímavější městské panoráma. Pokud ale obrátíme zraky k protějšímu návrší, zauj…
Už roky pri jazde z Valašských Klobouk do Brumova-Bylnice moju pozornosť vždy upútavala kaplnka po ľavej strane cesty na kopci v Brumově. Konečne sme sa v jednu jarnú nedeľu vydali k tejto kaplnke. Musím priznať, …
Zřícenina
Zříceniny jednoho z nejstarších moravských hradů Brumov stojí na ostrohu nad údolím říčky Brumovky nad západním okrajem města Brumov-Bylnice, nacházejícího se ve Zlínském kraji. Nejzachovalejší částí hradní zříc…
Luhačovice leží na Jižní Moravě, jižním směrem od města Zlín. Luhačovice jsou vyhledávaným lázeňským a rekreačním městem. V lázních se léčí nemoci dýchacích cest, cukrovka a zažívací nemo…
19.2km
více »
Zoo Lešná Zlínská zoologická zahrada je nejnavštěvovanější a nejkrásnější místo celé Moravy. Areál zoo se rozkládá v historickém lešenském parku, ve kterém roste více než1 140 druhů dřevin a okrasných bylin. Rom…
26.6km
více »
Vrchol Radhošť (1129 m n.m.) se nachází 4 km od horského sedla Pustevny. Vrchol Radhoště je holý a můžeme z něj spatřit jeden z nejkrásnějších pohledů na beskydské panoráma, Vsetínské vrchy, Javorníky, Malo…
"Lysá hora je nejvyšší hora Moravskoslezských Beskyd (1323 m n. m.). Z jejího vrcholu, který není zcela zalesněný, se rozbíhají 4 velké rozsochy, jež se rozvětvují v další menší podruž…
59.3km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace