Brumov-Bylnice
Cestování a výlety
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Brumov-Bylnice
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Rady a tipy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Brumov nebo Klobúky aneb putování za valašskou žábou (luhačovický výlet sedmý)

Tipy na výlet Celodenní výlet Za kulturou Do přírody

valašská žába
valašská žába  •  Fotografie (51)  • Foto: markyz63

Kam a jak jedeme?

Laskavý čtenář jistě pochopil, že název tohoto článku odkazuje na dvě valašská městečka, jejichž správné a oficiální názvy jsou Brumov-Bylnice a Valašské Klobouky. A nejen tato dvě místa se stala cílem jednoho našeho březnového – a tentokrát již i kalendářně Jarního a téměř celodenního - výletu. Vyjížděli jsme z Luhačovic autem a téměř to vypadalo, že dopisovatelé serveru Turistika.cz pořádají tajný celomoravský slet. Kromě mě a mojí manželky totiž seděli v přibližovadle i zlínští Franta a Jenny-Jana. Možnost vidět Brumov očima tamního rodáka se přece jen našinci nenaskytne každý den.

Cesta probíhá v typicky valašském stylu, tedy střídavě nahoru a dolů. Sníh tady moc neznají ani v zimě, a proto – na rozdíl od mých rodných Jeseníků – nepoužívají ani serpentiny. Můj nízkoobsahový vůz, navíc nezvykle naplněn čtyřmi lidmi, chvílemi smutně zaúpí a já musím potupně zařadit na druhý rychlostní stupeň. Projedeme Slavičín a po chvilce jsme na místě. Město, které je naším prvním cílem se sice jmenuje ve zkratce jako jedna slavná francouzská herečka minulého století, ale to slovo za pomlčkou se tady považuje spíše za takové nedůležité vesnicko-průmyslové předměstí. Všechno důležité totiž najdete v Brumově.

Za čím jedeme?

Po příjezdu tedy zaparkujeme a vydáme se pomalu ku – svého času královskému - hradu. Známého kastelána Franta nakonec přes veškerou snahu nesehnal, ale i tak jsme tam na chvilku lehce nakoukli. Hradní muzeum je zavřené a jinak toho moc původního nezbylo. I obě pevnostní bašty jsou spíše novodobou vyhlídkovou plošinou než autentickou součástí románsko-gotického hradu. Jeho pohnutá historie se dá shrnout do několika málo vět. Hrad byl vybudován koncem I. poloviny 13. století známým a mocným olomouckým biskupem Brunem ze Schaumburku. Majitelé hradu se pak nepravidelně střídali až do roku 1621, kdy jej vyplenili – nikoliv Švédové – ale vzpupní poddaní s Uhry (ne nepříjemnou vyrážkou v obličeji, ale maďarskými vojáky). V roce 1820 hrad podruhé v relativně krátké době vyhořel a poté již jen pustl. Dnes s něj vidíme především plášťovou hradbu, rohovou věž a pozůstatky nádvoří i hradní brány.

Poté již scházíme dolů pod hrad k broumovským rybníkům. Někdejší součást místního pivovaru a Frantova dětství poskytne „sbírku žabiček“, příjemné prostředí i jakýsi závod rybářů, u kterého jeho účastníci řvali, jako by chtěli dokázat, že ryba je netečný hluchý tvor a při rybolovu skutečně záleží jen na nabízené laskomině. Tuto část dne jsme pojali opravdu jen jako příjemnou procházku za neustálého debatování na všechna možná i nemožná témata. Tady také vznikla úvodní fotografie a druhá část názvu tohoto článku. My jsme si totiž také zasoutěžili, a to o nejlepší snímek na asfaltu lenošící žáby (lenošilo jich tam hodně, ale některé už to měly navždy a byly také již méně fotogenické). A protože jsem člověk skromný, neprozradím, kdo nakonec vyhrál …

V Brumově nás toho čekalo ještě relativně dosti. Například komplex pivovaru, poprvé zmiňovaný v roce 1574. Franta asi právě zde získal něco z pana Hrabala. Nebo kostel sv. Václava se základy ze 14. století. Zajímavá je také – vedle kostela se nacházející - obřadní síň i rekonstruované náměstí s radnicí, kašnou a sochami. Město i hrad bývalo zřejmě vždy dobrou hořlavinou, ale dnešní takřka novodobé náměstí je skutečně opraveno velmi vkusně a doplňuje ho informační tabule s uvedením nejdůležitějších historických dat i popisem zdejších památek. A to máme před sebou pořád ještě takovou malou třešničku na dortu, na kterou jsem se již dlouho těšil. Takže rychlý přejezd na okraj města a výstup k zajímavému – skutečně valašskému – židovskému hřbitůvku. Tuto památku jsem na kopci a s dřevěným plaňkovým oplocením viděl snad poprvé v životě a mohu místopřísežně prohlásit, že se jedná o velmi příjemné místo. Necelá padesátka náhrobků je však otočena čelem k východu, což byla pro pořizování fotodokumentace jistá nevýhoda. Přesto maximální spokojenost … jen některé průmyslové haly a benzinka by nemusely hyzdit výhledy do okolí.

Poté již Brumov (i Bylnici) definitivně opouštíme a čeká nás další přejezd, tentokrát k SRS Královec. Tím jsme se zbavili nepříjemného pěšího stoupání a před námi je jen krátká a pohodová procházka na rozhlednu Cyrila Bureše. Krásná šestiplošinová dřevěná rozhledna ve tvaru valašského klobouku nabízí výhledy na město Valašské Klobouky, Vizovické vrchy, panorama Bílých Karpat, jižní Valašsko, Javorníky nebo Frantovo milované Pulčinsko. A musím říct, že tato stavba 21. století se skutečně povedla. Jenom foukat mohlo trošku méně, protože se špatně drží pevně fotoaparát, když se chvěje celá výhledová plošina. Po návratu k autu jsme se zastavili ve zdejší restauraci (kde nemají rádi neposlušné děti, ale o to více milují pejsky), abychom spláchli prach cest. My s Martinou jsme to zahustili i polévkou.

Po krátké fotopauze u železničního viaduktu Dešná, který je součástí Dráhy prezidenta Masaryka, nás čeká poslední bod dnešního dne, a to procházka Valašskými Klobouky a prohlídka jeho památek. A také pozdní oběd. I zde je na co se těšit. Například na kostel Povýšení sv. Kříže, u kterého se různé informační prameny přou, jestli jeho věž je románskou částí původní stavby ze 13. století nebo výsledkem renesanční přestavby ve století 16. Zbytek kostela pochází z II. poloviny 18. století, ale v jeho interiéru najdeme pozdně gotickou křtitelnici z roku 1521, která dnes slouží jako kropenka, a u vchodu se nachází barokní náhrobník Mikuláše Buštíka z roku 1682.

K tomu si přidejte alespoň budovu Staré radnice (pozdně-barokní stavba s renesančním jádrem, dnes muzeum), Červený dům s dřevěnou pavlačí z roku 1781 (zajímavá stavba zvaná též Katovna, z kterého kamenným korytem vytékala „krev popravených“), morový mariánský sloup z roku 1761 s celozlatou vrcholovou Pannou Marií nebo několik zajímavých domů, spojujících klasicismus s lidovou architekturou. Zajímavý je i zdejší pranýř, který zřejmě pochází z II. poloviny 16. století a na který jsem se hodně těšil. Množství zážitků a snižující se paměťový koeficient však způsobily, že jsem ho nakonec neviděl. Náplastí na tuto bolístku mi – do jisté míry – mohl být objev secesní Bratmannovy vily.

Nás poté už čekala jen cesta přes Vlachovice „domů“, tu jsme si alespoň ještě oživili krátkou výhledovou zastávkou nad Vizovicemi. Potom vypustit zlínské v centru někdejšího Gottwaldova a dojet do Luhačovic. Původně jsme sice s Frantou zvažovali mnohem nabitější program, ale nakonec jsme se shodli na tom, že tato poklidná – byť okleštěná – varianta, byla nejrozumnějším možným řešením.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

V restauraci na Královci jsme se napili a dali si zelnou polévku. Tu jsme doplnili ve Valašských Kloboukách tradiční kombinací knedlo-vepřo-zelo. A protože si v lázních nikdy nevzpomenu, co jsem si pár dní předem objednával na jídlo, jistě nikoho nepřekvapí, že na večeři jsem měl výpečky se zelím a bramborovým knedlíkem. Martina se pstruhem dopadla asi lépe ...

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Název článku se vztahuje k jedné otázce a jedné fotografii. Úvodní žabička je jasná a otázku položil Franta, kterého zajímalo, jestli se nám víc líbil Brumov nebo Klobúky. Obě města mají co nabídnout, ale tentokrát vyhrál Brumov. K vítězství Frantova rodiště přispěl určitě jeho zanícený výklad i velmi příjemná procházka kolem města. No a hrad je prostě hrad. A mně osobně se moc líbila ještě jedna věc. Protože Franta s Janou fotili přibližně ve stejné frekvenci jako já, nemohla mě manželka peskovat, že pořizováním důležité fotodokumentace někoho – tedy ji – neustále zdržuji. A také jsem si to náležitě užíval. Nelíbila se mi naopak již téměř běžná a obvyklá záležitost: i tady na Valašsku a Slovácku jsou informační centra povětšinou velmi moudře otevřena každý den, kromě soboty a neděle.

Ostatní informace

Během tohoto výletu jsme žádnou placenou památku nebo muzeum nenavštívili. Rozhledna je přístupná celoročně bezplatně a veškeré náklady tedy tvořily jen náplně našich žaludků a nádrže auta.

Poslední aktualizace: 22.4.2014
Autor příspěvku: markyz63
Kvalita příspěvku:    
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Brumov nebo Klobúky aneb putování za valašskou žábou (luhačovický výlet sedmý)</strong> mapa
mapa Brumov nebo Klobúky aneb putování za valašskou žábou (luhačovický výlet sedmý)

Příspěvky v okolí Brumov nebo Klobúky aneb putování za valašskou žábou (luhačovický výlet sedmý)

Drobné památky
Brumov - pivovar- založený roku 1573- stavebné úpravy 1862 až 1873- 1894 pivovar odkúpil Antonín Dreher zo Schwechat pri Wiedni, ale nemal záujem o jeho rozvoj, lebo vlastnil dôležitejšie pivovary v Európe- 1924 -…
Zříceniny středověkého hradu, střežícího strategický Vlárský průsmyk v Bílých Karpatech.
     Je krásná březnová sobota a na výlet do valašského městečka Brumova jedeme tentokrát čtyři. My s Frantou jedeme ráno autobusem do Luhačovic, odkud společně s Markem a jeho ž…
Na nově zrekonstruovaném náměstí H. Synkové v Brumově možno navštívit Vinotéku a dárkové zboží, kde nakoupíte pro své blízké i ztrávíte příjemné chvíle na venkovní zahrádce při ochutnávce dobrého vína.…
Drobné památky
Kousek od náměstí H. Synkové v centru města Brumova, na nábřeží, naproti mostu a říčky Brumovky, pod zříceninou hradu, stojí starobylá budova pivovaru založeného v roce 1573. V letech 1862  - 73 došlo ke stav…
Před městskou radnicí v malém parčíku, na náměstí H. Synkové v Brumově - Bylnici si prohlédnete jednu z důležitých architektonických památek města - starou kašnu, stojící za zhlédnutí. Její autor je kamenický mist…
    Pod pojmem Valašská zima si asi nejspíš představíte zasněžené vrcholky Beskyd s dominantami Radhoště a Pusteven anebo Vsetínské vrchy či Javorníky. Méně známá, ale překrásná …
   Za devatero volebními obvody a 9x devatero Supermarkety - na samém východě naší republiky - se rozkládá Valašské království. I když jeho území zaujímá rozlohu pouze 2 okresů a je to tedy královstvíčko…
Územím města Brumova - Bylnice protéká vodní tok - Brumovka se spoustou zajímavích zákoutí, pramenící na rozhraní Bílých Karpat a Javorníků v okrese Vsetín ve Zlínském kraji. V hladině řeky se zde odráží věže h…
Pokud se ocitnete ve městě Brumově a procházíte náměstím H. Synkové, oslaďte si den v místní  rodinné cukrárně U Kostků. Ochtnáte zde například skvělé espresso od Caffé August, vyberete si z 18 druhů kopečkov…
Hrad Brumov sa nchádza nad mestečkom Brumov- Bylnice. Vybudoval ho olomucký biskup Bruno ako oporný bod proti uherskej hranici v 13. storočí. Hrad v tom období tvoril palác s mohutnou vežou, ktorá sa zachovala dod…
Město Brumov-Bylnice, malebně stulené jak v údolí, tak i částečně rozhozené po úpatích kopců pohraničních Bílých Karpat, bývalo i v časech dávno minulých vstupní branou do Českého království návštěvníkům ze sous…
    V análech brumovského hradu nalezneme zmínku o tom, že ho r.1424 věnoval Zikmund své choti - v pořadí druhé manželce Barboře Cellské. Tento dar se nám může jevit jako projev veliké lásky stárnou…
   Tak jako každým rokem, tak i letos - 5.5. 2012 - proběhlo slavnostní zahájení turistické sezóny na hradě Brumově. S doprovodem jiných atrakcí proběhl na hradním nádvoří již tradiční turnaj se "živými"…
   Při návštěvě rodného Brumova bývám vždy znovu a znovu překvapen malebností městečka, nad nímž se na strmém kopci vypínají zříceniny kdysi mocné pohraniční pevnosti - to vše obklopeno vrcholky…
Souměstí Brumov-Bylnice, které se stalo po odtržení Slovenska pohraničním městem, návštěvníka zaujme nejen okolní překrásnou přírodou (Bílé Karpaty), ale také stavebními památkami, jejichž největší koncentrace s…
  Jako brumovský rodák musím s potěšením napsat, že hlavní náměstí Brumova-Bylnice nedostalo svůj název po žádném "tatíčkovi" prezidentovi či po nějakém národním buditeli, ale jeho originální název je poct…
Brumov - Bylnice je hraničním městem mezi Českou a Slovenskou republikou. Tvoří ho čtyři místní části - Brumov, Bylnice, Sv. Štěpán, Sidonie. Malebné město se stále mění a stává se krásnějším. Jeho historické jádr…
Ve městě Brumově - Bylnici se zachovalo 17 památkových objektů. Jedním z nich je budova radnice z roku 1732, je nejstarší stavbou ve městě. Dříve na jejím místě stával poddanský dům. Nově rekonstruovaná radnice upotávají…
   Dnes se píše sobota 6.května 2000. S velikou slávou - (a po předlouhé časové prodlevě) - se konečně otevírají brány hradu Brumova a jsou zpřístupněny nejširší…
Z centra Brumova od náměstí H. Synkové vás dovede žlutá turistická značka až ke zřícenině středověkého, královského hradu na JV Valašska. Stojí na krásném místě výběžků kopců nad městem, odkud vás okouzlí v…
Brumovské rybníky, nacházející se v kotlince Hložeckého potoka pod zříceninami hradu, jsou malou oázou klidu a oblíbeným cílem procházek místních obyvatel. Soustava čtyř rybníků byla založena v roce 1538 Ad…
 Hlavní dominantou města Brumov-Bylnice jsou od nepaměti zříceniny původně královského hradu, tvořící spolu s pivovarem to nejzajímavější městské panoráma. Pokud ale obrátíme zraky k protějšímu návrší, zauj…
Už roky pri jazde z Valašských Klobouk do Brumova-Bylnice moju pozornosť vždy upútavala kaplnka po ľavej strane cesty na kopci v Brumově. Konečne sme sa v jednu jarnú nedeľu vydali k tejto kaplnke. Musím priznať, …
Zřícenina
Zříceniny jednoho z nejstarších moravských hradů Brumov stojí na ostrohu nad údolím říčky Brumovky nad západním okrajem města Brumov-Bylnice, nacházejícího se ve Zlínském kraji. Nejzachovalejší částí hradní zříc…
Luhačovice leží na Jižní Moravě, jižním směrem od města Zlín. Luhačovice jsou vyhledávaným lázeňským a rekreačním městem. V lázních se léčí nemoci dýchacích cest, cukrovka a zažívací nemo…
19.2km
více »
Zoo Lešná Zlínská zoologická zahrada je nejnavštěvovanější a nejkrásnější místo celé Moravy. Areál zoo se rozkládá v historickém lešenském parku, ve kterém roste více než1 140 druhů dřevin a okrasných bylin. Rom…
26.6km
více »
Vrchol Radhošť (1129 m n.m.) se nachází 4 km od horského sedla Pustevny. Vrchol Radhoště je holý a můžeme z něj spatřit jeden z nejkrásnějších pohledů na beskydské panoráma, Vsetínské vrchy, Javorníky, Malo…
"Lysá hora je nejvyšší hora Moravskoslezských Beskyd (1323 m n. m.). Z jejího vrcholu, který není zcela zalesněný, se rozbíhají 4 velké rozsochy, jež se rozvětvují v další menší podruž…
59.3km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace