TURISTIKU PODPORUJÍ
61 080 turistů a cestovatelů
104 571 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
1 251 422,- odměny za články
 
Tipy a novinky Chaty a chalupy České BudějoviceChaty a chalupy  Mapa Ostravy a okolí
Ostrava leží v podhůří Beskyd na řece Ostravici. S přibližně 310 tis. obyvateli je třetí největší město v ČR. Ostrava je známá svou průmyslovou historií - hlavně těžnou uhlí, která byla ukončena v roce 1994. Těžbu dnes připomíná například Landek park - hornické muzeum a důl Michal.
TIP:
 Trasy Ostrava a okolí (65)
 
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Evropa
Tipy na výlet vybrat: vše / nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Ostatní vybrat: vše / nic
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Hrad
Zámek
Zřícenina
Trosky
Kaple
Klášter
Pomník
Kříž
Chata
Muzeum
Bouda
Kostel
Památník
Měšťanský dům
Salaš, koliba
Letohrad
Farma
Hřebčín
Zámeček
Tvrz
Skanzen
Hradiště
Rotunda
Statek
Dům, budova
Chrám
Hřbitov
Hradby
Lapidárium
Kašna
Socha
Boží muka
Hrádek
Panský dvůr
Rychta
Pevnost, opevnění
Radnice
Drobné památky
Mešita
Synagoga
Příroda vybrat: vše / nic
Hora
Kopec
Štít
Vrchol
Jezero
Potok
Pleso
Rybník
Vodopád
Propast
Minerální pramen
Jeskyně
Krasový útvar
Údolí
Skalní útvar
Jezírko
Řeka
Říčka
Pohoří
Údolí, dolina
Kaňon
Sedlo
Travertíny
Planina
Hřeben
Louka
Pramen
Kámen
Zahrada
Rašeliniště
Slatě
Památný strom
Přírodní park
Ostrov
Sopka
Pobřeží
Poušť
Park
Rokle
Přírodní památka
Vodní nádrž
Studánka
Soutěska
Tůň
Pláž
Poloostrov
Bažina, mokřady
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Lázně
Rekreační oblast
Koňská stezka
Aquapark
Letovisko
Koupaliště
Ledovec
Ski areál
Golf
Půjčovna lodí
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Potápění
Zábava, atrakce
Půjčovna kol
Vinařský cíl
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Cestopisy vybrat: vše / nic
Tipy a novinky vybrat: vše / nic
Rady a tipy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Moje dovolená vybrat: vše / nic
 ↓ 
Kdy jsme jeli vybrat: vše / nic
Jaro
Léto
Podzim
Zima
Délka dovolené vybrat: vše / nic
Méně než 1 týden (do 6 dní)
1 týden (7-9 dní)
Delší než 1 týden (10-12 dní)
2 týdny a více (13 a více dní)
S kým vybrat: vše / nic
Rodina s dětmi do 5-ti let
Rodina s dětmi do 10-ti let
Rodina s dětmi 10-18 let
S partnerem
S přáteli
Typ vybrat: vše / nic
Pobyt
Aktivní dovolená
Poznávací dovolená
Eurovíkend
Plavba
Prodloužený víkend
Zaměření vybrat: vše / nic
K moři
Na lyže
Za zábavou a poznáním
Do přírody
Na hory
Cyklo
Se psem
Na vodu
Aerobic
Golf
Wellness
Potápění
Za kulturou
Zábavné parky
Aquaparky
Gastronomie
Jak jsme jeli vybrat: vše / nic
Autem
Autobusem
Letadlem
Lodí
Jinak
Jak a kde jsme bydleli vybrat: vše / nic
Dům / rekreační objekt
Kemp
Apartmán
Hotel / Penzion
Stravování na dovolené vybrat: vše / nic
Vlastní
Snídaně
Večeře
Polopenze
Plná penze
All Inclusive
Ultra all inclusive
Fotogalerie vybrat: vše / nic
zobrazit výsledky

Ostravský hrad - Slezskoostravský hrad

Turistické cíle Památky a muzea Hrad

Hradní brána
Hradní brána  •  Fotografie (8)  • Foto: skuneku

Slezskoostravský hrad se v posledních letech stal cílem mnoha ostrvanů po každý den. Téměř každý víkend hrad nabízí svým návštěvníkům mnoho víkendových akcí od dětí po dospělé.

Každoročně se na hradě konají různé bohaté jarmarky, každoročně je hrad jednou z mnoha scén hudebního festivalu Colours of Ostrava, každoročně dochází k pálení čarodějnic a mnoho dalšího uvedeného na Stránkách hradu

Podobné příspěvky
SlezskoOstravský hrad

Slezskoostravský hrad byl postaven na místě slovanského hradiště v první polovině 13. století u brodiště poblíž soutoku řek Ostravice a Lučiny. Hrad měl chránit zemskou stezku z Opavy přes Hlučín a Těšín do Krakova a zejména hranice polského státu, kterou tehdy tvořila řeka Ostravice. Již tehdy byl velice dobře opevněn - byl obehnán 4 metry vysokou a 2,5 m širokou zdí. Původními majiteli hradu byli opolští vévodové, po rozpadu vévodství pak těšínská knížata. Těšínská větev rodu Piastovců panovala na Těšínsku až do roku 1653.

První písemná zmínka o existenci Slezskoostravského hradu se vztahuje k 2. srpnu 1297, kdy se na hradě sešli moravští a těšínští šlechtici. Jménem svých pánů, těšínského knížete Měška a olomouckého biskupa Dětřicha z Hradce, projednali hraniční spory, které vznikaly tím, že hraniční řeka Ostravice v důsledku častých záplav měnila své řečiště. Spor byl úspěšně vyřešen. Mezi vyjednavači byl i hradní kastelán, který byl i velitelem hradní posádky, správcem sousedních knížecích vesnic a zakladatelem vsi Heřmanice.

Slezskoostravský hrad přijal roku 1327 od českého krále Jana Lucemburského v léno těšínský kníže Kazimír. Od té doby patřilo Těšínsko k českému státu a Slezskoostravský hrad ztratil svou funkci pohraničního hradu. Řeka Ostravice přestala být hranicí státní a stala se hranicí mezi panstvími olomouckého biskupa a těšínskeho knížete, mezi Moravou a Slezskem. Piastovci ztratili o hrad zájem a roku 1380 jej postoupili pánům z Tvorkova z rodu Benešoviců.

V roce 1440 získal hrad husitský hejtman Jan Čapek ze Sán, kterému patřily Hukvaldy a město Moravská Ostrava. Obě Ostravy tehdy náležely na krátkou dobu stejnému majiteli. Tento stav pokračoval i v době, kdy hrad patřil Janu Talafusovi z Ostrova a Janu Tršickému z Doloplaz. Posledně jmenovaný odevzdal celé slezskoostravské panství, včetně hradu, těšínskému knížeti Přemyslu II., který je roku 1476 prodal Václavu Hřivnáčovi z Heraltic.

V roce 1508 získal hrad Jan Sedlnický z Choltic. Členové tohoto slezského rodu patřili k předním zemským uředníkům a hrad se stal střediskem politického života na Těšínsku. Dne 7. listopadu 1531 se sjelo na Slezskoostravský hrad po 11 šlechticích z markrabství moravského a knížectví těšínského, aby urovnali spor o zemskou hranici mezi panstvími Jana Sedlnického z Choltic a olomouckého biskupa Stanislava Thurza.

A právě v té době zahájil Jan Sedlnický z Choltic přestavbu gotického hradu na renesanční zámek, na kterém se podíleli i italští stavitelé. Zůstalo původní opevnění, doplněné o dělovou baštu. Palácová část objektu byla rošířena o nové bytové a hospodářské prostory, na severozápadní straně byla postavena zámecká kaple, v severovýchodní části pak rytířský sál. Vstup do zámku tvořila brána s věží. Na zámeckou bránu dal Jan Sedlnický z Choltic zasadit kamennou desku s rodovým znakem a s letopočtem ukončení přestavby hradu na zámek „1548“. Je to nejstarší zachovaný číselný údaj na území Ostravy, psaný arabskými číslicemi (všechny předchozí letopočty byly psány římskými ). Do roku 1933 byla součástí zámecké brány, v době úpadku hradu byla umístěna na levé straně vstupní chodby Ostravského muzea a nyní je součástí expozice na hradě.

Slezskoostravský zámek dosáhl v 16. století své největší slávy a významu. V jeho rytířském sále se setkávali přední těšínští a slezští šlechtici, aby rokovali o zásadních otázkách života v zemi, 30. července 1590 se na zámku konal zemský sněm, v roce 1592 zde pobývala habsburská princezna, arcivévodkyně Anna Rakouská.

Zámek byl značně poškozen za třicetileté války. Kolem roku 1660 chtěla vídeňská vláda přeměnit Slezskoostravský kamenný zámek ve vojenskou pevnost proti tureckému nebezpečí, k čemuž nedošlo. Sedlnickým patřil zámek i panství přes 200 let. Roku 1714 přešel majetek do vlastnictví rakouského vojevůdce a diplomata Jindřicha Viléma, hraběte Vlčka (Wilczka). Příslušníci rodu Wilczků byli velmi zámožní a zámek jim patřil do roku 1945. Panství ještě více rozšířili, ale Slezskoostravský zámek se jejich sídlem nestal. Ve Slezské Ostravě byla správa panství, na zámku bydlel správce a pomocný personál.

V roce 1763 byl se v údolí Burňa nedaleko zámku našlo černé uhlí. František Josef hrabě Wilczek zahájil těžbu v roce 1787 a jeho následovníci se stali jedni z největších majitelů dolů v celé monarchii. Zámku to vsak neprospělo, protože byl poškozován důsledky těžby.

V roce 1848 musel být zbourán rytířský sál a zámek se postupně stával zříceninou. Navíc jej 30. listopadu 1872 postihl rozsáhlý požár. Teprve pak se začalo s opravami, současně však byl zjištěn pokles stávajících budov o 8 - 11 metrů následkem poddolovaní. Chátraní dále postupovalo, přestože se zde vlastníci střídali.

Slezskoostravský hrad začal chátrat ještě v době, kdy jej vlastnili Wilczkové, ale přesto byl ještě obyvatelný. Vlivem poddolování jeho zdi začaly praskat a první volání po záchraně hradu se ozvalo z řad památkám již někdy ve 20. a 30. letech 20. století. V roce 1954 unikl hrad jen o vlásek úplné demolici, kdy na poslední chvíli zasáhli proti plánované demolici památkáři. Přesto nich prý kvůli bezpečnosti byla zničena část hradební zdi nad Lučinou a bagrem dorazili tehdy ještě zcela dochovanou gotickou baštu.

V poslední chvíli bylo torzo Slezskoostravského hradu zapsáno do seznamu chráněných stavebních historických památek. V roce 1967 byla vypsána soutěž na rekonstrukci hradu a využití objektu. Návrh architekta Klimeše počítal se zakonzervováním dochovaných konstrukcí hradu a oživení celého areálu, který se dal ještě dobře opravit.

Později došlo k nápadu hrad přestavět, bohužel však nebyla brána v potaz jeho historická podoba ani hodnota. Na místě někdejší gotické bašty vyrostla restaurace Rotunda, jejímž majitelem se staly Restaurace a jídelny a po čase se musela jako ztrátová zavřít.

Na sklonku 70. let byl hrad neodborně přestavován. Za tichého souhlasu obvodního a městského národního výboru byla budována hradní věž, která však neměla s tou původní nic společného. Zkrátka památkaři, ač se mnozí snažili katastrofě zabránit, měli až poslední slovo. Památkáři považují ze svého hlediska Slezskoostravský hrad, který se svým významem rovnal takovým památkám, jako jsou hrady Helfštýn nebo Hukvaldy, jako nenávratně ztracený.

Na počátku 90. let byla zpracována nabídková studie, v níž byla cena rekonstrukce hradu vyčíslena částkou 164 milionů korun. Částka tehdy neodpovídala možnostem tuzemských firem a ty zahraniční neprojevily zájem.

Objekt koupila firma West Leasing Bratislava za 10 milionů korun a hrad měl být dostavěn tak, aby zde mohlo vzniknout luxusní ubytovací zařízení pro podnikatele. Podmínkou bylo dodržení všech požadavků památkářů. Rotunda měla sloužit po nutných úpravách široké ostravské veřejnosti od roku 1994. Slovenská banka, která měla poskytnout úvěr, ale odmítla poskytnout peníze.

Objevil se další zájemce o koupi, agentura H+W. Z hradu měl vzniknout hotel, kadeřnictví, kosmetický salon, vinárna, diskotéka, bar a kasino. Také bazén, hřiště, tenisové kurty a supermarket. Jak je všeobecně známo, zůstalo opět pouze u slibů.

V roce 1998 město Ostrava využilo svého předkupního práva a hrad získalo do svého majetku. Od té doby zbytky toho, co kdysi bývalo slavným slezskoostravkým zámkem, začaly vzkvétat a staly se opět kulturním střediskem života města Ostravy.

V hradní věži jsou výstavní prostory - je tu stálá výstava historie hradu a města Ostravy, expozice Třicetileté války a období Husitství. Také se zde příležitostně vystavují různé další exponáty - fotky, předměty, a další.

Na nádvoří si můžete vyzkoušet ukázky prostředků útrpného práva jako je klec, pranýř, kláda a další. Na nádvoří je také hradní kašna, která nebyla nikdy funkční, neboť hrad stál na skále a nebyl možný přirozený přísun vody do této kašny. Proto se musela do hradu voda vždy dovážet.

Hradní pevnost na nádvoří, opravená v roce 2005, je podsklepena a ve sklepeních se nachází velká akvária se spoustou sladkovodních ryb, muzeum čarodějnic a expozice Práva útrpného a mučírna. V nejvyšším patře je velká rozhledna, která nabízí krásný pohled na řeku Lučinu a centrum města. V hradní galerii se představuje různá výtvarná a umělecká tvorba.

http://www.cerna-louka.cz/cz/hrad/akce/

http://www.hrady.cz/index.php?OID=1360

VSTUPNÉ

Dospělí

70,- Kč

Děti od 3 let, studenti, ZTP, důchodci

40,- Kč

Rodina – 2 dospělí + 2 děti

170,- Kč

Hromadný vstup min. 15 osob

35,- Kč

KARTA TRIO * dospělí

150,- Kč

KARTA TRIO * děti, studenti (Isic karta), důchodci

80,- Kč

KARTA TRIO - zvýhodněné vstupné pro návštěvu Slezskoostravského hradu, MINIUNI - světa miniatur a Pohádkového sklepa strašidel. Karta TRIO platí pouze pro klasickou prohlídku výše uvedených subjektů. Neplatí v době konání akcí s programem.
Adresa: Slezskoostravský hrad Hradní 1 710 00 Slezská Ostrava Česká republika tel.: (+420) 596 115 967

OTEVÍRACÍ DOBA

měsíce

dny v týdnu

otevírací hodiny

leden

od 10. ledna ZAVŘENO

-

únor

ZAVŘENO

-

březen - květen

úterý - neděle

10.00 – 19.00 hod.

červen - srpen

pondělí – neděle

09.00 – 20.00 hod.

září - říjen

úterý - neděle

10.00 – 18.00 hod.

listopad

úterý - neděle

10.00 – 16.00 hod.

prosinec

pondělí – neděle

10.00 – 18.00 hod.

Slezskoostravský hrad

Slezskoostravský hrad stojí na mírném návrší nad soutokem Ostravice a Lučiny v jižní části Slezské Ostravy. Hrad byl postaven ve druhé polovině 13. století a v 16. století byla přistavěna vstupní brána s věží, která se dochovala do dnešních dnů. Původní budova hradu byla třípatrová. V 80. letech 20. století byl areál hradu velmi necitlivě rekonstruován, byla přistavěna Restaurace a v areálu měl být vybudován hotel, ale k realizaci naštěstí nedošlo a tím se část Kulturní památky zachránila. V roce 2003 prodělal areál hradu rozsáhlou rekonstrukci a dnes je důstojnou dominantou města. Vstup do hradu je v hradní věži. V interiéru věže se můžeme seznámit s historií hradu a rovněž tu najdeme galerii. Na hradním nádvoří jsou umístěny exponáty, které sloužily k vykonávání útrpného práva a hradní kašna. Prostor nádvoří je rovněž využíván k pořádání různých kulturních akcí. Nejstarší částí hradu je hradní pevnost. Částečná rekonstrukce této části hradu byla dokončena v roce 2005. Ve sklepních prostorách jsou umístěna akvária a v horním patře je rozhledna. Z rozhledny je pěkný výhled na soutok Ostravice a Lučiny a za ní se rozkládající centrum města Ostravy.

Slezskoostravský hrad

Na Slezskoostravském hradě v Ostravě, který byl nově rekonstruován a stále se přistavují nové částí se koná během roku několik zajímavých akcí.

Přijedou rytíři, tanečníci, pištci a hudci, vojáci. Jídlo a pití je zajištěno, takže žádné svačiny netřeba v ruksaku mačkat.

Na podzim se koná pravidelně

Hradní hodokvas se středověkou kuchyní

Budou se tančit dobové tance, hrát dobová hudba - pištci a hudci, rytířská klání, kejklíři, šplh na strom hojnosti, budou se jíst středověká jídla, píti pivo, večer bude Tančírna - diskotéka.

Tož přiďte.

Vstupné je mírné pouze 70 Kč.

Informace pro mladé a zamilované - Na hradě můžete zpečetit i svůj slib manželský v krásných prostorech.

Nadmořská výška:
200 metrů nad mořem
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (49.830, 18.300)
Poslední aktualizace: 8.7.2011
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
Autor: skuneku
Kvalita příspěvku:    
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Ostrava

Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
1,4km od místa

Příspěvky z okolí Ostravský hrad - Slezskoostravský hrad

SlezskoOstravský hrad
SlezskoOstravský hrad
Hrad
Slezskoostravský hrad byl postaven na místě slovanského hradiště v první polovině 13. století u brodiště poblíž soutoku řek Ostravice a Lučiny. Hrad měl chránit zemskou stezku z Opavy přes Hlučín a Těšín do Krakov…
0.1km
více »
Slezskoostravský hrad v Ostravě
Slezskoostravský hrad v Ostravě
Hrad
Slezskoostravský hrad se nachází v Ostravě, v blízkosti řeky Ostravice a centra města...    Slezskoostravský hrad První písemná zmínka o hradu se datuje k 2 srpnu 1297, kdy se tohodle dne sešli šlechtici, aby projednali spory. Slezskoostravský hrad byl třípodlažní stavba s ochranným hradebním systémem. V 16. století byla vybudována vstupní brána s věží, která se dochovala do…
0.1km
více »
Strašidelná noc na Slezskoostravském hradě
Strašidelná noc na Slezskoostravském hradě
Tipy na výlet
Zeptala jsem se vnuček jaké dobrodružství  by si přály na zakončení prázdnin, za a) výlet na hory a nebo za b) výlet do Ostravy za strašidly..., jednoznačně to vyhrála strašidla s konstatováním, že hory nám neutečou a můžeme na ně jet kdykoli.  Tak jsme se v pátek odpoledne 29.8.2014 vypravily z Orlové autobusem do Ostr…
0.1km
více »
Jinan ve Slezské Ostravě
Jinan ve Slezské Ostravě
Památný strom
Pozice jinanu u vstupu do hradu ve Slezské Ostravě je vlastně značně symbolická. Jinan dvoulaločný (Ginkgo biloba) patří k druhům, kterým se někdy říká živoucí fosilie. Ač se to vzhledově příliš nezdá, patří ke skupině jehličnanů, kteří na zeměkouli rostli někdy před 270–300 miliony let, tedy v období karbonu až permu. No a Ostrava je s obdobím karbonu spojena více než dostateč…
0.1km
více »
Slezskoostravský hrad - rozcestník
Slezskoostravský hrad - rozcestník
Rozcestí
Rozcestí turistických značek a tabule naučné stezky před branou do hradu. ŽTZ vyznačuje okružní trasu A. Podroužka vedoucí přes Černou louku, kolem Keltičkovy kovárny pod haldu Ema (na vrchol však vedení OKD nedávno zakázalo přístup - Ostrava tak přišla o svou "sopku") zpět ke SlezskoOstravskému hradu. Od rozcestí pod haldou můžete jít po zelené do ZOO Ostrava.
0.1km
více »
Ostrava – Hradní lávka
Ostrava – Hradní lávka
Most
V době uvedení lávky do provozu Evropská unie ještě nebyla vnímána jako byrokratický moloch, ale jak příležitost, jak urychlit návrat naší země zpět mezi vyspělé (nebo vyspělejší) ekonomiky. Nicméně vysvětlení původního názvu Lávka Unie prý vůbec nesouvisí s bývalým EHS, ale mělo být poukazovat na sepětí Moravské a Slezské Ostravy. No poněkud záhadná konstrukce (myslím názvoslo…
0.3km
více »
Ostrava a místa ,které neznáte
Ostrava a místa ,které neznáte
Tipy na výlet
Vydáme-li se do Ostravy na kole,autem,železniční autobusovou nebo leteckou Dopravou spatříme velké průmyslové a hutnické město.Mnozí vša…
0.3km
více »
Soutok Ostravice s Lučinou
Soutok Ostravice s Lučinou
Řeka
Soutok řeky Ostravice pramenící v Beskydech a říčky Lučiny pramenící v podhůří Beskyd, napájející Žermanickou přehradu a vtákající do Ostravice nedaleko SlezskoOstravského hradu a areálu výstaviště Černá louka.Ne…
0.3km
více »
Rovninské balvany
Rovninské balvany
Přírodní památka
Rovninské balvany jsou přírodní památka, kterou najdeme v městské části Moravská Ostrava na pravém břehu Ostravice. Balvany leží v parku nedaleko centra Moravské Ostravy v oblasti výstaviště Černá louka. Východn…
0.4km
více »
Miniuni Ostrava - svět miniatur
Miniuni Ostrava - svět miniatur
Muzeum
Unikátní svět miniatur, ostravské Miniuni, se 16. 12. 2018 uzavřel návštěvníkům z důvodu přesunu expozice do jiných prostor. O nově otevřené expozici vás budeme informovat! V současné době se ve venkovním areálu…
0.5km
více »
Ostrava - svet miniatur MINIUNI
Ostrava - svet miniatur MINIUNI
Ostatní
Unikátní svět miniatur, ostravské Miniuni, se 16. 12. 2018 uzavřel návštěvníkům z důvodu přesunu expozice do jiných prostor. O nově otevřené expozici vás budeme informovat!Miniuni - svet…
0.5km
více »
MINIUNI - svět miniatur Ostrava
MINIUNI - svět miniatur Ostrava
Tipy na výlet
Unikátní svět miniatur, ostravské Miniuni, se 16. 12. 2018 uzavřel návštěvníkům z důvodu přesunu expozice do jiných prostor. O nově otevřené expozici vás budeme informovat!MINIUNI - svět miniatur Ostrava, je zajím…
0.5km
více »
American Clasic Cars 2014
American Clasic Cars 2014
Technická památka
III.ročník výstavy AMERICAN CLASSIC CARS 1929 – 1980 na výstavišti Černá Louka Ostrava ( Když už jsme v Ostravě, tak tuhle výstavu si nemůžeme nechat ujít) Na výstavě amerických veteránů …
0.5km
více »
Za sedmi divy světa
Za sedmi divy světa
Tipy na výlet
Do Ostravy na Výstaviště Černá louka navšívit městečko MINIUNI. Za sedmi divy světa   Asi vám z názvu bude připadat divné za jakými divy světa jsme to jeli…
0.5km
více »
Miniuni Ostrava
Miniuni Ostrava
Muzeum
Unikátní svět miniatur, ostravské Miniuni, se 16. 12. 2018 uzavřel návštěvníkům z důvodu přesunu expozice do jiných prostor. O nově otevřené expozici vás budeme informovat!Miniuni je venkovní areál, kde můžete shl…
0.5km
více »
MINIUNI -OSTRAVA
MINIUNI -OSTRAVA
Ostatní
Unikátní svět miniatur, ostravské Miniuni, se 16. 12. 2018 uzavřel návštěvníkům z důvodu přesunu expozice do jiných prostor. O nově otevřené expozici vás budeme informovat!AREÁL MINIUNI - OSTRAVA Je to místo které potěší děti i dospělé . Nachází se tu více než 30 modelů. Je to výstava památek z celého světa .Můžeme tu zhlédnout např. TITANICK,BIG BEN,PYRAMIDU,EIFELOVA VĚŽ …
0.5km
více »
Pohádkový sklep strašidel v Ostravě
Pohádkový sklep strašidel v Ostravě
Tipy na výlet
Jedeme do Ostravy za strašidly autobusem z Orlové. Pohádkový sklep strašidel je jedním z mála míst v Ostravě, kde rodiny s dětmi mohou trávit volné odpoledne "pohádkově". Expozice sklepa strašidel je vybudována na…
0.6km
více »
MINIUNI Ostrava a Mořské akvárium
MINIUNI Ostrava a Mořské akvárium
Tipy na výlet
Je sobota,venku nestálé počasí, jedeme tedy spíš do města za kulturou, než do přírody. Vybrali jsme si Ostravu…
0.6km
více »
Ostrava - Expozícia historických motocyklov
Ostrava - Expozícia historických motocyklov
Muzeum
Priaznivci historických motocyklov majú jedinečnú možnosť pozrieť si  motocykle v Ostrave na výstavišti Černá louka v centre mesta, neďaleko Masarykovho námestia. Táto stála expozícia historických motocyklov je ot…
0.6km
více »
Pohádkový orloj
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Pohádkový orloj
Technická památka
Pohádkový orloj v Ostravě je součást nové přístavby Divadla loutek Ostrava. Na rozdíl od tradičních orlojů neobsahuje astronomický ciferník, ale jen symbol hvězdné oblohy a troje dveře, které ukrývají še…
0.7km
více »
Stará radnice
Stará radnice
Dům, budova
První zmínka o budově radnice V Moravské Ostravě je z r.1539. Dnes v ní sídlí Ostravské muzeum. Každou celou hodinu se ozývá z radniční věže zvuk zvonkohry, hrající nejčastěji píseň V jednym dumku na Zarubku, al…
0.7km
více »
Černá louka (Výstaviště)
Černá louka (Výstaviště)
Rozcestí
Rozcestí Černá louka-výstaviště, najdeme nedaleko výstavního pavilonu na Černé louce a v blízkosti tramvajové zastávky. Toto rozcestí je výchozím bodem žluté turisické značky, po které se vydáme do oblasti Slezs…
0.7km
více »
Ostrava – Madona na Ostravici
Ostrava – Madona na Ostravici
Zajímavost
Zadní stranu komplexu budov, které přiléhají k zadnímu traktu obchodního domu Ostravica-Textilia zdobí od června 2016 (18.–19.) kontroverzní dílo amerického tvůrce Nilse Westegarda. Jde o jistou formu streetartu v duchu Dry Brush, kde se používá černý případně šedý odstín. Celé dílo vzniklo v časovém rozpětí 30 hodin. Madona je považována za největší dílo své…
0.8km
více »
Pánové Cranach a Dürer na návštěvě v Ostravském muzeu
Pánové Cranach a Dürer na návštěvě v Ostravském muzeu
Tipy na výlet
Dne 19. prosince loňského roku byla v nejvyšším patře Ostravského muzea zahájena unikátní výstava „Albrecht Dürer a jeho současníci“, která potrvá až do 27. února 2014. Výstava představuje…
0.8km
více »
Katedrála Božského Spasitele (Moravská Ostrava)
Katedrála Božského Spasitele (Moravská Ostrava)
Chrám
Tento monumentální neorenesanční chrám najdete na náměstí Msgre. Šrámka v centru moravské části moravsko-slezské metropole, tedy Ostravy. Katedrála Božského Spasitele byla postavena v…
1km
více »
Dům umění Ostrava
Dům umění Ostrava
Dům, budova
Dům umění je zajímavou funkcionalistickou stavbou. Uvidíme v něm rozsáhlou sbírku obrazů, zvláště z 19. a 20. století. Galerie výtvarného umění v Ostravě byla založena v roce 1952 jako krajská galerie, která nav…
1km
více »
Nová radnice v Ostravě
Nová radnice v Ostravě
Dům, budova
Ostrava má dvě radnice. Starou a novou. Stará radnice se nachází na Masarykovém náměstí. V současné době je zde umístěno Ostravské muzeum. V Nové radnici na Prokešově náměstí je umístěn Magistrát města Ostravy, sídlí zde primátor. Zajímavá je na Nové radnici věž, která skýtá hezkou vyhlídku na město a okolí. V boční pravé části Nové radnice je umístěna Státní vědecká…
1.1km
více »
Ostrava
Ostrava
Město
Ostrava, třetí největší město České republiky, je s počtem obyvatel přibližně 311 tisíc srdcem Moravskoslezského kraje. Leží nedaleko slovenských a polských hranic na březích řeky Ostravice…
1.2km
více »
Halda Terezie - Ema tj. Ostravská sopka
Halda Terezie - Ema tj. Ostravská sopka
Kopec
Halda Terezie - Ema je nápadný kužel, který se zvedá nad Ostravou. Za pěkného počasí je z vrcholku haldy pěkný výhled. Od jihu směrem k severu výhledu na Ostravu nic nebrání. Na východní straně je část výhledu …
1.5km
více »
ZOO Ostrava
ZOO Ostrava
ZOO
Areál zoologické zahrady Ostrava se rozkládá mezi městkými částmi Ostravy a to Slezkou Ostravou a Michálkovicemi. V roce 1956 byla zahájena stavba zoologické zahrady a jako první byly…
2.1km
více »