TURISTIKU PODPORUJÍ
57 912 turistů a cestovatelů
91 283 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
889 593,- odměny za články
Ostrava
Ostrava, třetí největší město České republiky, je s počtem obyvatel přibližně 311 tisíc srdcem Moravskoslezského kraje. Leží nedaleko slovenských a…

více o Ostrava

Turistika.cz doporučuje
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Ostrava
Tipy na výlet vybrat: vše / nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Ostatní vybrat: vše / nic
Babyfriendly
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Prima Port
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Bouda
Boží muka
Chata
Chrám
Drobné památky
Dům, budova
Farma
Hrad
Hradby
Hrádek
Hradiště
Hřbitov
Hřebčín
Kaple
Kašna
Klášter
Kostel
Kříž
Lapidárium
Letohrad
Mešita
Měšťanský dům
Muzeum
Památník
Panský dvůr
Pevnost, opevnění
Pomník
Radnice
Rotunda
Rychta
Salaš, koliba
Skanzen
Socha
Statek
Synagoga
Trosky
Tvrz
Zámeček
Zámek
Zřícenina
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Hora
Hřeben
Jeskyně
Jezero
Jezírko
Kámen
Kaňon
Kopec
Krasový útvar
Louka
Minerální pramen
Ostrov
Památný strom
Park
Planina
Pláž
Pleso
Pobřeží
Pohoří
Poloostrov
Potok
Poušť
Pramen
Propast
Přírodní památka
Přírodní park
Rašeliniště
Rokle
Rybník
Řeka
Říčka
Sedlo
Skalní útvar
Slatě
Sopka
Soutěska
Studánka
Štít
Travertíny
Tůň
Údolí
Údolí, dolina
Vodní nádrž
Vodopád
Vrchol
Zahrada
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Aquapark
Cyklisté vítáni
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Golf
Koňská stezka
Koupaliště
Lázně
Ledovec
Letovisko
Potápění
Půjčovna kol
Půjčovna lodí
Rekreační oblast
Ski areál
Zábava, atrakce
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Cestopisy vybrat: vše / nic
Články redakce vybrat: vše / nic
Rady a tipy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Moje dovolená vybrat: vše / nic
 ↓ 
Kdy jsme jeli vybrat: vše / nic
Jaro
Léto
Podzim
Zima
Délka dovolené vybrat: vše / nic
Méně než 1 týden (do 6 dní)
1 týden (7-9 dní)
Delší než 1 týden (10-12 dní)
2 týdny a více (13 a více dní)
S kým vybrat: vše / nic
Rodina s dětmi do 5-ti let
Rodina s dětmi do 10-ti let
Rodina s dětmi 10-18 let
S partnerem
S přáteli
Typ vybrat: vše / nic
Pobyt
Aktivní dovolená
Poznávací dovolená
Eurovíkend
Plavba
Prodloužený víkend
Zaměření vybrat: vše / nic
K moři
Na lyže
Za zábavou a poznáním
Do přírody
Na hory
Cyklo
Se psem
Na vodu
Aerobic
Golf
Wellness
Potápění
Za kulturou
Zábavné parky
Aquaparky
Gastronomie
Jak jsme jeli vybrat: vše / nic
Autem
Autobusem
Letadlem
Lodí
Jinak
Jak a kde jsme bydleli vybrat: vše / nic
Dům / rekreační objekt
Kemp
Apartmán
Hotel / Penzion
Stravování na dovolené vybrat: vše / nic
Vlastní
Snídaně
Večeře
Polopenze
Plná penze
All Inclusive
Ultra all inclusive
Fotogalerie vybrat: vše / nic
zobrazit výsledky

Ostravský hrad - Slezskoostravský hrad

Turistické cíle Památky a muzea Hrad

Hradní brána
Hradní brána  •  Fotografie (8)  • Foto: skuneku

Slezskoostravský hrad se v posledních letech stal cílem mnoha ostrvanů po každý den. Téměř každý víkend hrad nabízí svým návštěvníkům mnoho víkendových akcí od dětí po dospělé.

Každoročně se na hradě konají různé bohaté jarmarky, každoročně je hrad jednou z mnoha scén hudebního festivalu Colours of Ostrava, každoročně dochází k pálení čarodějnic a mnoho dalšího uvedeného na Stránkách hradu

Podobné příspěvky
SlezskoOstravský hrad

Slezskoostravský hrad byl postaven na místě slovanského hradiště v první polovině 13. století u brodiště poblíž soutoku řek Ostravice a Lučiny. Hrad měl chránit zemskou stezku z Opavy přes Hlučín a Těšín do Krakova a zejména hranice polského státu, kterou tehdy tvořila řeka Ostravice. Již tehdy byl velice dobře opevněn - byl obehnán 4 metry vysokou a 2,5 m širokou zdí. Původními majiteli hradu byli opolští vévodové, po rozpadu vévodství pak těšínská knížata. Těšínská větev rodu Piastovců panovala na Těšínsku až do roku 1653.

První písemná zmínka o existenci Slezskoostravského hradu se vztahuje k 2. srpnu 1297, kdy se na hradě sešli moravští a těšínští šlechtici. Jménem svých pánů, těšínského knížete Měška a olomouckého biskupa Dětřicha z Hradce, projednali hraniční spory, které vznikaly tím, že hraniční řeka Ostravice v důsledku častých záplav měnila své řečiště. Spor byl úspěšně vyřešen. Mezi vyjednavači byl i hradní kastelán, který byl i velitelem hradní posádky, správcem sousedních knížecích vesnic a zakladatelem vsi Heřmanice.

Slezskoostravský hrad přijal roku 1327 od českého krále Jana Lucemburského v léno těšínský kníže Kazimír. Od té doby patřilo Těšínsko k českému státu a Slezskoostravský hrad ztratil svou funkci pohraničního hradu. Řeka Ostravice přestala být hranicí státní a stala se hranicí mezi panstvími olomouckého biskupa a těšínskeho knížete, mezi Moravou a Slezskem. Piastovci ztratili o hrad zájem a roku 1380 jej postoupili pánům z Tvorkova z rodu Benešoviců.

V roce 1440 získal hrad husitský hejtman Jan Čapek ze Sán, kterému patřily Hukvaldy a město Moravská Ostrava. Obě Ostravy tehdy náležely na krátkou dobu stejnému majiteli. Tento stav pokračoval i v době, kdy hrad patřil Janu Talafusovi z Ostrova a Janu Tršickému z Doloplaz. Posledně jmenovaný odevzdal celé slezskoostravské panství, včetně hradu, těšínskému knížeti Přemyslu II., který je roku 1476 prodal Václavu Hřivnáčovi z Heraltic.

V roce 1508 získal hrad Jan Sedlnický z Choltic. Členové tohoto slezského rodu patřili k předním zemským uředníkům a hrad se stal střediskem politického života na Těšínsku. Dne 7. listopadu 1531 se sjelo na Slezskoostravský hrad po 11 šlechticích z markrabství moravského a knížectví těšínského, aby urovnali spor o zemskou hranici mezi panstvími Jana Sedlnického z Choltic a olomouckého biskupa Stanislava Thurza.

A právě v té době zahájil Jan Sedlnický z Choltic přestavbu gotického hradu na renesanční zámek, na kterém se podíleli i italští stavitelé. Zůstalo původní opevnění, doplněné o dělovou baštu. Palácová část objektu byla rošířena o nové bytové a hospodářské prostory, na severozápadní straně byla postavena zámecká kaple, v severovýchodní části pak rytířský sál. Vstup do zámku tvořila brána s věží. Na zámeckou bránu dal Jan Sedlnický z Choltic zasadit kamennou desku s rodovým znakem a s letopočtem ukončení přestavby hradu na zámek „1548“. Je to nejstarší zachovaný číselný údaj na území Ostravy, psaný arabskými číslicemi (všechny předchozí letopočty byly psány římskými ). Do roku 1933 byla součástí zámecké brány, v době úpadku hradu byla umístěna na levé straně vstupní chodby Ostravského muzea a nyní je součástí expozice na hradě.

Slezskoostravský zámek dosáhl v 16. století své největší slávy a významu. V jeho rytířském sále se setkávali přední těšínští a slezští šlechtici, aby rokovali o zásadních otázkách života v zemi, 30. července 1590 se na zámku konal zemský sněm, v roce 1592 zde pobývala habsburská princezna, arcivévodkyně Anna Rakouská.

Zámek byl značně poškozen za třicetileté války. Kolem roku 1660 chtěla vídeňská vláda přeměnit Slezskoostravský kamenný zámek ve vojenskou pevnost proti tureckému nebezpečí, k čemuž nedošlo. Sedlnickým patřil zámek i panství přes 200 let. Roku 1714 přešel majetek do vlastnictví rakouského vojevůdce a diplomata Jindřicha Viléma, hraběte Vlčka (Wilczka). Příslušníci rodu Wilczků byli velmi zámožní a zámek jim patřil do roku 1945. Panství ještě více rozšířili, ale Slezskoostravský zámek se jejich sídlem nestal. Ve Slezské Ostravě byla správa panství, na zámku bydlel správce a pomocný personál.

V roce 1763 byl se v údolí Burňa nedaleko zámku našlo černé uhlí. František Josef hrabě Wilczek zahájil těžbu v roce 1787 a jeho následovníci se stali jedni z největších majitelů dolů v celé monarchii. Zámku to vsak neprospělo, protože byl poškozován důsledky těžby.

V roce 1848 musel být zbourán rytířský sál a zámek se postupně stával zříceninou. Navíc jej 30. listopadu 1872 postihl rozsáhlý požár. Teprve pak se začalo s opravami, současně však byl zjištěn pokles stávajících budov o 8 - 11 metrů následkem poddolovaní. Chátraní dále postupovalo, přestože se zde vlastníci střídali.

Slezskoostravský hrad začal chátrat ještě v době, kdy jej vlastnili Wilczkové, ale přesto byl ještě obyvatelný. Vlivem poddolování jeho zdi začaly praskat a první volání po záchraně hradu se ozvalo z řad památkám již někdy ve 20. a 30. letech 20. století. V roce 1954 unikl hrad jen o vlásek úplné demolici, kdy na poslední chvíli zasáhli proti plánované demolici památkáři. Přesto nich prý kvůli bezpečnosti byla zničena část hradební zdi nad Lučinou a bagrem dorazili tehdy ještě zcela dochovanou gotickou baštu.

V poslední chvíli bylo torzo Slezskoostravského hradu zapsáno do seznamu chráněných stavebních historických památek. V roce 1967 byla vypsána soutěž na rekonstrukci hradu a využití objektu. Návrh architekta Klimeše počítal se zakonzervováním dochovaných konstrukcí hradu a oživení celého areálu, který se dal ještě dobře opravit.

Později došlo k nápadu hrad přestavět, bohužel však nebyla brána v potaz jeho historická podoba ani hodnota. Na místě někdejší gotické bašty vyrostla restaurace Rotunda, jejímž majitelem se staly Restaurace a jídelny a po čase se musela jako ztrátová zavřít.

Na sklonku 70. let byl hrad neodborně přestavován. Za tichého souhlasu obvodního a městského národního výboru byla budována hradní věž, která však neměla s tou původní nic společného. Zkrátka památkaři, ač se mnozí snažili katastrofě zabránit, měli až poslední slovo. Památkáři považují ze svého hlediska Slezskoostravský hrad, který se svým významem rovnal takovým památkám, jako jsou hrady Helfštýn nebo Hukvaldy, jako nenávratně ztracený.

Na počátku 90. let byla zpracována nabídková studie, v níž byla cena rekonstrukce hradu vyčíslena částkou 164 milionů korun. Částka tehdy neodpovídala možnostem tuzemských firem a ty zahraniční neprojevily zájem.

Objekt koupila firma West Leasing Bratislava za 10 milionů korun a hrad měl být dostavěn tak, aby zde mohlo vzniknout luxusní ubytovací zařízení pro podnikatele. Podmínkou bylo dodržení všech požadavků památkářů. Rotunda měla sloužit po nutných úpravách široké ostravské veřejnosti od roku 1994. Slovenská banka, která měla poskytnout úvěr, ale odmítla poskytnout peníze.

Objevil se další zájemce o koupi, agentura H+W. Z hradu měl vzniknout hotel, kadeřnictví, kosmetický salon, vinárna, diskotéka, bar a kasino. Také bazén, hřiště, tenisové kurty a supermarket. Jak je všeobecně známo, zůstalo opět pouze u slibů.

V roce 1998 město Ostrava využilo svého předkupního práva a hrad získalo do svého majetku. Od té doby zbytky toho, co kdysi bývalo slavným slezskoostravkým zámkem, začaly vzkvétat a staly se opět kulturním střediskem života města Ostravy.

V hradní věži jsou výstavní prostory - je tu stálá výstava historie hradu a města Ostravy, expozice Třicetileté války a období Husitství. Také se zde příležitostně vystavují různé další exponáty - fotky, předměty, a další.

Na nádvoří si můžete vyzkoušet ukázky prostředků útrpného práva jako je klec, pranýř, kláda a další. Na nádvoří je také hradní kašna, která nebyla nikdy funkční, neboť hrad stál na skále a nebyl možný přirozený přísun vody do této kašny. Proto se musela do hradu voda vždy dovážet.

Hradní pevnost na nádvoří, opravená v roce 2005, je podsklepena a ve sklepeních se nachází velká akvária se spoustou sladkovodních ryb, muzeum čarodějnic a expozice Práva útrpného a mučírna. V nejvyšším patře je velká rozhledna, která nabízí krásný pohled na řeku Lučinu a centrum města. V hradní galerii se představuje různá výtvarná a umělecká tvorba.

http://www.cerna-louka.cz/cz/hrad/akce/

http://www.hrady.cz/index.php?OID=1360

VSTUPNÉ

Dospělí

70,- Kč

Děti od 3 let, studenti, ZTP, důchodci

40,- Kč

Rodina – 2 dospělí + 2 děti

170,- Kč

Hromadný vstup min. 15 osob

35,- Kč

KARTA TRIO * dospělí

150,- Kč

KARTA TRIO * děti, studenti (Isic karta), důchodci

80,- Kč

KARTA TRIO - zvýhodněné vstupné pro návštěvu Slezskoostravského hradu, MINIUNI - světa miniatur a Pohádkového sklepa strašidel. Karta TRIO platí pouze pro klasickou prohlídku výše uvedených subjektů. Neplatí v době konání akcí s programem.
Adresa: Slezskoostravský hrad Hradní 1 710 00 Slezská Ostrava Česká republika tel.: (+420) 596 115 967

OTEVÍRACÍ DOBA

měsíce

dny v týdnu

otevírací hodiny

leden

od 10. ledna ZAVŘENO

-

únor

ZAVŘENO

-

březen - květen

úterý - neděle

10.00 – 19.00 hod.

červen - srpen

pondělí – neděle

09.00 – 20.00 hod.

září - říjen

úterý - neděle

10.00 – 18.00 hod.

listopad

úterý - neděle

10.00 – 16.00 hod.

prosinec

pondělí – neděle

10.00 – 18.00 hod.

Slezskoostravský hrad

Slezskoostravský hrad stojí na mírném návrší nad soutokem Ostravice a Lučiny v jižní části Slezské Ostravy. Hrad byl postaven ve druhé polovině 13. století a v 16. století byla přistavěna vstupní brána s věží, která se dochovala do dnešních dnů. Původní budova hradu byla třípatrová. V 80. letech 20. století byl areál hradu velmi necitlivě rekonstruován, byla přistavěna Restaurace a v areálu měl být vybudován hotel, ale k realizaci naštěstí nedošlo a tím se část Kulturní památky zachránila. V roce 2003 prodělal areál hradu rozsáhlou rekonstrukci a dnes je důstojnou dominantou města. Vstup do hradu je v hradní věži. V interiéru věže se můžeme seznámit s historií hradu a rovněž tu najdeme galerii. Na hradním nádvoří jsou umístěny exponáty, které sloužily k vykonávání útrpného práva a hradní kašna. Prostor nádvoří je rovněž využíván k pořádání různých kulturních akcí. Nejstarší částí hradu je hradní pevnost. Částečná rekonstrukce této části hradu byla dokončena v roce 2005. Ve sklepních prostorách jsou umístěna akvária a v horním patře je rozhledna. Z rozhledny je pěkný výhled na soutok Ostravice a Lučiny a za ní se rozkládající centrum města Ostravy.

Slezskoostravský hrad

Na Slezskoostravském hradě v Ostravě, který byl nově rekonstruován a stále se přistavují nové částí se koná během roku několik zajímavých akcí.

Přijedou rytíři, tanečníci, pištci a hudci, vojáci. Jídlo a pití je zajištěno, takže žádné svačiny netřeba v ruksaku mačkat.

Na podzim se koná pravidelně

Hradní hodokvas se středověkou kuchyní

Budou se tančit dobové tance, hrát dobová hudba - pištci a hudci, rytířská klání, kejklíři, šplh na strom hojnosti, budou se jíst středověká jídla, píti pivo, večer bude Tančírna - diskotéka.

Tož přiďte.

Vstupné je mírné pouze 70 Kč.

Informace pro mladé a zamilované - Na hradě můžete zpečetit i svůj slib manželský v krásných prostorech.

Nadmořská výška:
200 metrů nad mořem
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (49.830, 18.300)
Poslední aktualizace: 8.7.2011
Autor: skuneku
Kvalita příspěvku:    
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Ostrava

Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
1,4km od místa

Příspěvky z okolí Ostravský hrad - Slezskoostravský hrad

Slezskoostravský hrad v Ostravě
Slezskoostravský hrad v Ostravě
Hrad
Slezskoostravský hrad se nachází v Ostravě, v blízkosti řeky Ostravice a centra města...    Slezskoostravský hrad První písemná zmínka o hradu se datuje k 2 srpnu 1297, kdy se tohodle dne sešli šlechtici, aby projednali spory. Slezskoostravský hrad byl třípodlažní stavba s ochranným hradebním systémem. V 16. století byla vybudována vstupní brána s věží, která …
0.1km
více »
Slezskoostravský hrad - rozcestník
Slezskoostravský hrad - rozcestník
Rozcestí
Rozcestí turistických značek a tabule naučné stezky před branou do hradu. ŽTZ vyznačuje okružní trasu A. Podroužka vedoucí přes Černou louku, kolem Keltičkovy kovárny pod haldu Ema (na vrchol však vedení OKD nedávno zakázalo přístup - Ostrava tak přišla o svou "sopku") zpět ke SlezskoOstravskému hradu. Od rozcestí pod haldou můžete jít po zelené do ZOO Ostrava.
0.1km
více »
Ostrava - Trojice - památník
Ostrava - Trojice - památník
Pomník
Památník obětem hornické stávky z května 1894 jedné z prvních hornických bouří na Ostravsku
0.3km
více »
Soutok Ostravice s Lučinou
Soutok Ostravice s Lučinou
Řeka
Soutok řeky Ostravice pramenící v Beskydech a říčky Lučiny pramenící v podhůří Beskyd, napájející Žermanickou přehradu a vtákající do Ostravice nedaleko SlezskoOstravského hradu a areálu výstaviště Černá louka.Ne…
0.3km
více »
MINIUNI - svět miniatur Ostrava
MINIUNI - svět miniatur Ostrava
Tipy na výlet
MINIUNI - svět miniatur Ostrava, je zajímavým místem pro výlet s dětmi.Jde o venkovní areál.Nachází se na výstavišti Černá louka za divadlem Antonína Dvořáka. Na cca 1.5 ha plochy můžete shlédnout více než 30 mode…
0.5km
více »
Turistická známka č. 1234 - Miniuni Ostrava
Turistická známka č. 1234 - Miniuni Ostrava
Turistická známka
Svět modelů významných evropských měst s funkčním systémem železniční tratě s vláčky, letištěm a vodními cestami s parníkem.
0.5km
více »
Za sedmi divy světa
Za sedmi divy světa
Tipy na výlet
Do Ostravy na Výstaviště Černá louka navšívit městečko MINIUNI. Za sedmi divy světa   Asi vám z názvu bude připadat divné za jakými divy světa jsme…
0.5km
více »
Pohádkový sklep strašidel v Ostravě
Pohádkový sklep strašidel v Ostravě
Tipy na výlet
Jedeme do Ostravy za strašidly autobusem z Orlové. Pohádkový sklep strašidel je jedním z mála míst v Ostravě, kde rodiny s dětmi mohou trávit volné odpoledne "pohádkově". Expozice sklepa strašidel je vybudová…
0.6km
více »
MINIUNI Ostrava a Mořské akvárium
MINIUNI Ostrava a Mořské akvárium
Tipy na výlet
Je sobota,venku nestálé počasí, jedeme tedy spíš do města za kulturou, než do přírody. Vybrali jsme si Ostrav…
0.6km
více »
Bývalá Jáma Antonín
Bývalá Jáma Antonín
Důl, štola, šachta
Asi nejzajímavěji ostravskou upravenou trubkou odvádějící z podzemí metan je ta, stojící na místě bývalé jámy Antonín na Smetanově, dříve Antonínově náměstí poblíž Divadla Antonína Dvořáka, bývalého obchodního dom…
0.7km
více »
Ostrava - Černá louka - rozcestí
Ostrava - Černá louka - rozcestí
Rozcestí
Od posledního uvedení tohoto místa uběhlo sedm let a došlo ke drobným změnám. Dnes se jedná o nástupní místo na Okružní trasu A. Podroužka, vedoucí přes zajímavá místa Slezské Ostravy až na Ostravskou sopku, hal…
0.7km
více »
Ostrava, Masarykovo náměstí, historizující a secesní domy
Ostrava, Masarykovo náměstí, historizující a secesní domy
Náměstí
Historickým středem města Ostravy (a ve středověku snad skoro celým městem) je Masarykovo náměstí (dříve Ringplatz, Hlavní náměstí, Masarykovo náměstí, Hlavní náměstí, Masarykovo náměstí, Náměstí Lidových milicí a nyní opět Masarykovo náměstí).Najdeme tu zajímavé domy domy, ty nejvýstavnější mají historizující, secesní či pseudobarokní prvky. Po opravách postupně rozkvétají. …
0.8km
více »
Ostrava - most Miloše Sýkory
Ostrava - most Miloše Sýkory
Most
Nejstarší ostravský most, a pravděpodobně i nejznámější, je most Miloše Sýkory. Stojí na místě zříceného Říšského mostu, který prý na konci 19. století spadl pod stejným krokem pochodující vojenskou jednotkou. J…
0.9km
více »
Dům umění Ostrava
Dům umění Ostrava
Dům, budova
Dům umění je zajímavou funkcionalistickou stavbou. Uvidíme v něm rozsáhlou sbírku obrazů, zvláště z 19. a 20. století. Galerie výtvarného umění v Ostravě byla založena v roce 1952 jako krajská galerie, která nav…
1km
více »
Expozice báňské záchranné služby, jeden z poznávacích okruhů Hornického muzea OKD Landek v Ostravě
Expozice báňské záchranné služby, jeden z poznávacích okruhů Hornického muzea OKD Landek v Ostravě
Muzeum
Součástí hornického muzea Landek v Ostravě, které vzniklo v roce 1993 je i expozice báňské záchranné služby. Ve sklepních prostorech, v přízemí i v podkroví správní budovy v sousedství šachty se nachází expozice věnovaná historii i současnosti báňské záchranné služby, jako nedílné součásti těžební činnosti. Při vstupu do objektu muzea záchranné služby zaujme pietní připomínka obětí důlních neštěstí v Ostravsko-kar…
1km
více »
Nová radnice v Ostravě
Nová radnice v Ostravě
Dům, budova
Ostrava má dvě radnice. Starou a novou. Stará radnice se nachází na Masarykovém náměstí. V současné době je zde umístěno Ostravské muzeum. V Nové radnici na Prokešově náměstí je umístěn Magistrát města Ostravy, sídlí zde primátor. Zajímavá je na Nové radnici věž, která skýtá hezkou vyhlídku na město a okolí. V boční pravé části Nové radnice je umístěna Státní vědecká…
1.1km
více »
Ostrava
Ostrava
Město
Ostrava, třetí největší město České republiky, je s počtem obyvatel přibližně 311 tisíc srdcem Moravskoslezského kraje. Leží nedaleko slovenských a polských hranic na březích řeky Ostravice…
1.2km
více »
Vyhlídková věž Nové radnice v Ostravě.
Vyhlídková věž Nové radnice v Ostravě.
Radnice
Nová radnice je nejznámější stavbou Ostravy, největším radničním komplexem v ČR. Mohutná dvoukřídlá budova s centrální částí a vyhlídkovou věží se stavěla v letech 1925 až 1930. Věž je vysoká 86 m, vyhlídková terasa, která je přístupná veřejnosti je ve výšce 73 m, věžní hodiny váží více než půl tuny a ciferník má průměr 350 cm, délka ručiček 175 cm,…
1.4km
více »
Ostrava - Nová radnice
Ostrava - Nová radnice
Dům, budova
Ostravská Nová radnice s vyhlídkovou věží je jednou z hlavních dominant města. Terasa se nachází ve výšce 73 metrů a je z ní krásný výhled jak na město, tak do okolí. Rozhlédnout se můžete po panoramatu Moravskoslezských …
1.4km
více »
Turistická známka č. 737 - Ostrava
Turistická známka č. 737 - Ostrava
Turistická známka
Metropole severní Moravy, průmyslové hornické a hutní město s řadou památek, především technického charakteru.
1.4km
více »
Halda Terezie - Ema tj. Ostravská sopka
Halda Terezie - Ema tj. Ostravská sopka
Kopec
Halda Terezie - Ema je nápadný kužel, který se zvedá nad Ostravou. Za pěkného počasí je z vrcholku haldy pěkný výhled. Od jihu směrem k severu výhledu na Ostravu nic nebrání. Na východní straně je část výhledu …
1.5km
více »
Turistická známka č. 162 - ZOO Ostrava
Turistická známka č. 162 - ZOO Ostrava
Turistická známka
ZOO ve Slezské Ostrave, čtvrť Hladnov.
2km
více »
ZOO Ostrava
ZOO Ostrava
ZOO
Areál zoologické zahrady Ostrava se rozkládá mezi městkými částmi Ostravy a to Slezkou Ostravou a Michálkovicemi. V roce 1956 byla zahájena stavba zoologické zahrady a jako první byly…
2.1km
více »
Dolní oblast Vítkovic
Dolní oblast Vítkovic
Důl, štola, šachta
Národní kulturní památka Dolní oblast Vítkovice tvoří bývalý průmyslový areál Dolu Hlubina, koksovny a vysoké pece Vítkovických železáren. Areál je unikátní industriální památkou a nezaměni…
2.1km
více »
Zoologická zahrada Ostrava
Zoologická zahrada Ostrava
ZOO
Zoo Ostrava se nachází v Ostravě, přesněji v části Michálkovice.  Podle mne, patří k jedné z nejkrásnějších zoo u nás v ČR.  Kromě nových výběhů a výukových centrem, je zde mnoho relaxačních mí…
2.4km
více »
Ostrava - ocelové srdce republiky
Ostrava - ocelové srdce republiky
Město
Ostrava dostala jméno podle řeky Ostravice, která město rozděluje na moravskou a slezskou část. První osídlení tohoto území je už z starší doby kamenné. Na vrchu Landek měli svá tábořiště lovci mamutů.K nejstarším…
3.7km
více »
Hornické muzeum - Landek Park
Soutěž 10 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Hornické muzeum - Landek Park
Muzeum
Hornické muzeum v ostravském Landek Parku nabízí od dnešního dne návštěvníkům další nevšední atrakci, která zaujme především děti. Před historickou budovou Dolu Anselm se mohou povozit v důlním vláčku,…
4.9km
více »
Štramberk
Štramberk
Město
Štramberk leží na Severní Moravě, jižním směrem od Ostravy. Městečko se rozkládá pod vrcholky Moravskoslezských Beskyd a na pravém břehu říčky Sedlnice. U jihozápadního okraje města je na…
29.3km
více »
Lysá hora
Lysá hora
Vrchol
"Lysá hora je nejvyšší hora Moravskoslezských Beskyd (1323 m n. m.). Z jejího vrcholu, který není zcela zalesněný, se rozbíhají 4 velké rozsochy, jež se rozvětvují v další menší podruž…
33.4km
více »
Radhošť
Radhošť
Kopec
Vrchol Radhošť (1129 m n.m.) se nachází 4 km od horského sedla Pustevny. Vrchol Radhoště je holý a můžeme z něj spatřit jeden z nejkrásnějších pohledů na beskydské panoráma, Vsetínské vrchy, Javorníky, Malo…
38.1km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace