Olomouc - bývalý špitál sv. Ondřeje
Turistické cíle • Měšťanský dům


Tento poměrně nenápadný – a přitom velice zajímavý a zdobný - měšťanský dům býval svého času špitálem sv. Ondřeje. Jeho stavební vývoj si postupně předávaly gotika, renesance i baroko, ale hned se také přidávají zásahy slohem (neo)klasicistním i empírem. Oficiálně se uvádí, že současná podoba domu vznikla až přestavbou z roku 1778, což je ovšem informace pravdivá pouze částečně. V roce 1874 byl totiž objekt zvýšen o třetí patro a opatřen historizující fasádou (stavitel Franz Gottwald).
Zjednodušeně by se dalo konstatovat, že tento nárožní měšťanský dům v historickém centru města charakterizují gotické a renesanční klenby ve sklepě i přízemí, barokní schodiště a částečně i I. patro, klasicistní II. a III. patro i převážně empírová uliční fasáda. A ona ta směsice dokonce ladí …
Tento třípatrový dům se zachovanou barokní dispozicí je částečně podsklepený a najdeme jej na adrese Kateřinská č.p. 62/8. V této souvislosti je zajímavé, že hlavní fasáda do Kateřinské ulice je pouze trojosá, zatímco ta boční – směřující do ulice Křivé - sedmiosá.
Jednotlivá patra jsou zvýrazněna bohatě profilovanými kordonovými římsami s keramickým obkladem. Podobným způsobem jsou zdobena i okna. Na fasádě se využívá také různých romantizujících prvků, převážně z terakoty (zaujmou jistě konzoly oken I. patra s atlanty). Výrazný je zejména – do Křivé ulice orientovaný - dvoupatrový arkýř na krakorcích, který završuje balkon. V přízemí můžeme vidět klasicistní půlkruhové portály a v I. patře parapety s kuželkovými výplněmi.
Bývalý měšťanský špitál sv. Ondřeje byl mezi naše chráněné kulturní památky zařazen teprve v dubnu roku 1992, ale již od dubna roku 1971 je součástí zdejší památkové rezervace. V prosinci roku 2000 se pak stal i položkou tzv. Nárazníkové zóny statku světového dědictví.
Olomouc
Příspěvky z okolí Olomouc - bývalý špitál sv. Ondřeje


















































