Nedachlebice - kostel sv.Cyrila a Metoděje

Díky svému úzkému, ale velmi vysokému a částečně prosklenému vstupnímu průčelí, doplněnému o majestátně se tyčící štíhlou a převysokou věž zvonice... a také díky tomu, že se tento moderní svatostánek vypíná z návrší nad hlavní silnicí, stal se největší dominantou obce i blízkého okolí. Stránky obce jsou k němu na informace dosti skoupé a já se z nich dozvěděl jen to, že výstavba nejmladšího kostela bílovické farnosti započala roku 1994 dle plánů arch.Miroslava Maršálka z Bučovic. Naštěstí obec několikrát do roka vydává i vlastní nedachlebické Obecní noviny. V nich má pravidelně svůj prostor i tzv. „Církevní okénko“ a po usilovném bádání v jednotlivých číslech (od nejstarších až po nejaktuálnější) jsem se dopracoval k článku z roku 2020, který mi více osvětlil historii tohoto chrámu.

Jako již hotový objekt jej 14.června 1998 slavnostně vysvětil olomoucký arcibiskup Mons.Jan Graubner. V červenci téhož roku zde slavnostní mši sloužili biskupové Moravy a z Čech, v čele s kardinálem Miroslavem Vlkem. Poté byly záběry z nového chrámu vloženy i do přímého přenosu ČT z velehradské pouti. Na Martinské hody sem do Nedachlebic zavítal biskup Mons.Josef Hrdlička a jako dar místnímu kostelu přivezl monstranci. Obětaví místní stavitelé pak od něj obdrželi památeční listy. Elekronické varhany zhotovené v Německu věnoval místní rodák a bělostné sochy obou věrozvěstů obohatily interiér chrámu jakožto dar litoměřického biskupa Josefa Koukla.
Po dostavbě kostela byl již za plného „provozu“ jeho interiér postupně upravován a doplňován o další provozní i sakrální vybavení. Lavice z dubového dřeva, jež věnovali vlastníci lesů z Nedachlebic, byly roku 2001 zhotoveny firmou VKN s.r.o. Otrokovice. Čalounění provedl Zdeněk Krčmář. Mříž oddělující chrámový prostor od vstupní chodby zhotovil umělecký kovář mistr Wunderlich. Vitráže do kněžiště navrhl Václav Vrba z Opavy a zhotovila je roku 2003 zábřežská firma Petra Hoplíčka. Hlavní vitráží je „Víra, naděje a láska“, čtyři postranní jsou evangelické. Vitráže krášlí i okna chrámové lodi. Blíž k oltáři je ve čřyřech z nich zpodobněno „Osmero blahoslavenství“, v zadních oknech se nacházejí symboly a patroni myslivců, včelařů, rybářů, covatelů a zahrádkářů.

Obraz sv.Jana Sarkandera (jehož ostatky jsou uloženy v obětném stole) namaloval roku 2007 akad.malíř Kamil Mikel z Napajedel. Skulpturu sv.Josefa zrobil mistr Antonín Jurča z Nedachlebic v roce 2011, o dva roky později chrám obohacen o obraz „Božího milosrdenství.“
Roku 2000 byl v mírném svahu nad kostelem zbudován nový hřbitov podle projektu Ing.Dariny Horké. Realizace žalova se následně ujala firma SVS s.r.o.Bílovice.
Kromě mší svatých se v kostele pořádají koncerty pěveckých i hudebních sdružení. Pravidelné bohoslužby se konají vždy ve čtvrtek v 17.00 hodin a v neděli v 10.30. Mimo ně je vstup do chrámu bohužel uzavřen, takže jsem si jeho interiér prohlédnout nemohl.
Nedachlebice
Příspěvky z okolí Nedachlebice - kostel sv.Cyrila a Metoděje










































